Jak mogę, to pomogę! Chyba że jesteś debilem, to wtedy nie.

 •  

  Jest na sali jakiś Mirek po fachu? Na "oko" mechanik powiedział mi że do roboty głowica. Po kolei - cały układ szczelny, w zbiorniczku robi się podcisnienie i gdzieś ten płyn chłodniczy "ucieka". Masla pod korkiem nie ma, jedyne co to jest nagar w zbiorniczku. Jak duża jest szansa że to uszczelka?
  Pacjent Golf IV 1.9 ASV na zwykłej pompie

  #mechanika #mechanikasamochodowa pokaż całość

 •  

  Jakiś czas temu kupiłem laptopa huawei d14 2020 z ryzenem 3500u działający na windows 10. Ta wiadomość to efekt mojej frustracji na ten niedziałający system, gdyby nie fakt, że laptop włącza się w 5 sekund i wystarczy przyłożyć palec żeby go odpalić już dawno śmigałbym na #ubuntu
  Zaczęło się od tego, że gdy podłączałem słuchawki wyskakiwał mi komunikat po czesku (chyba) "sluchatka z mikrofonem": https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1585860746fJaBMNvbAN5pg2F7hJWaXc.jpg
  Na wykopie nikt nie pomógł, nie pomogła też obsługa techniczna windowsa odpisując, że niestety jeszcze nie jest to przetłumaczone dobrze i nie mogą nic z tym zrobić... Że co kurwa? Ktoś wypuścił system, który jest gorzej przetłumaczony niż chiński telefon komórkowy z chińskiej firmy no-name na androidzie?
  To irytujące badziewie jeszcze bym przeżył, ale niestety system, na którym zainstalowałem tylko pythona i pycharma musiał dać o sobie znać, że zaczynał mulić przy ustawianiu tapety. Zwątpiłem gdy raz nie mogłem zalogować się odciskiem palca (myślałem, że mi palec przetarło), a szala goryczy przelała się właśnie teraz gdy nie mogłem zmienić parametrów głośności w zasobniku systemowym, a naciśnięcie klawisza "windows" na klawiaturze nie spowodowało wysunięcie paska start w celu restartu systemu.
  Co chwila jakiś niuans wyskakuje i coś nie działa. Abstrahuje już od debilnego sposobu ustawiania czegokolwiek w tym systemie, rozdzielenia ustawień i dawnego panelu sterowania i tego, że trzeba go najczęściej szukać z wyszukiwania, bo ciężko go odnaleźć na pasku start.

  Naprawdę nie spotkałem się nigdy z tak irytującym systemem.

  #huawei
  #windows10
  #pcmasterrace
  #windows
  #problem
  pokaż całość

 •  

  Croc. Szanujesz=plusujesz
  JAZU!
  #gry #staregry

  źródło: 146431-croc-legend-of-the-gobbos-windows-screenshot-find-100-diamonds.jpg

 •  

  Jeśli ktoś się zastanawiał, to tak wygląda Mark Dean, człowiek który wynalazł peceta. Oprócz tego, że wraz ze swoim kolegą Dennisem Moellerem stworzył pierwszy domowy komputer z peryferiami, prekursor takiego na jakim zapewne wielu z Was to czyta, kierował również ekipą która zbudowała pierwszy gigaherzowy procesor. Posiada też około 20 różnych patentów, z których trzy umożliwiły budowę komputera osobistego.

  #ludzie #historia #komputery #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #informatyka #technologia #pcmasterrace #sprzetkomputerowy #wynalazki
  pokaż całość

  źródło: Mark Dean.jpg

  •  

   @Phyrexia: niby ciekawy wpis, ale chyba zrozumiałaś coś opacznie.
   Z kontekstu wynika, jakoby pan Mark Dean był samodzielnym, bądź głównym twórcą IBM 5150, znanego dzisiaj jako protoplasta standardu i pierwszego z rodziny IBM PC. Nie do końca jest to prawdą, gdyż był on tylko jedną z osób pracujących przy tym projekcie, trafniej byłoby wytypować Philipa Don Estridge, który to zarządzał projektem wokół skupiało się kilku bardzo mądrych gości.
   Pan Mark Dean ma sporą zasługę w popularyzacji IBM PC jako standardu - był on głównym twórcą magistrali ISA, pozwalającą w łatwy sposób uzupełniać zestaw komputerowy o karty rozszerzeń, magistrali używanej jeszcze w późnych latach 90. Nie wspominając o przemyśle. Rzeczywiście był to jeden z powodów z których to ten komputer był masowo kopiowany, jednak sama magistrala nie jest to bezpośrednio związana z urządzeniami tzw peryferyjnymi (które często nie wymagały dodatkowych kart, choćby klawiatura). Bardziej z samą możliwością uzupełniania komputera o pożądaną funkcjonalność, niż kwestię modułowości takiego zestawu, czy designu systemu w rozumieniu jednostki centralnej, monitora, myszki, klawiatury czy głośników jako standardowego wyposażenia. Karty rozszerzeń to trochę inna bajka, nawet jeżeli taka funkcjonalność urządzeń wejścia/wyjścia łączyła się z ich posiadaniem.
   Można zauważyć że jeśli chodzi o ludzi siedzących w temacie, w przypadku komputerów z lat 80 używa się określenia "IBM PC" a nie samego "PC", a w przypadku powszechnych, tańszych klonów określenia "IBM PC Compatible" czy w skrócie "PC Compatible". Ale tu nie chodzi o samą formę w postaci komputera jaki znamy z obecnych czasów bo wiele innych firm produkowało komputery wg swojego standardu w podobnej formie, a właśnie o niuanse techniczne i kompatybilność pomiędzy systemami różnych producentów - możliwość instalacji kart rozszerzeń zgodnych ze standardem ISA, ale też choćby zgodność z systemem opracyjnym PS/2 czy następnie DOS. To chyba była nawet ważniejsza kwestia, w połączeniu z kartami rozszerzeń takie systemy miały bardzo wszechstronne zastosowanie i konsumenci nie byli ograniczeni jednym dostawcą sprzętu. Producent choćby specjalistycznych maszyn mógł napisać oprogramowanie i stworzyć kontroler kompatybilny z wieloma komputerami. Dlatego właśnie zazwyczaj w materiałach o komputerach z lat 80 stosuje się określenie "IBM PC Compatible" ponieważ, szczególnie w stanach, w tamtym okresie było dostępnych wiele systemów które można by określić jako "PC". I tak ludzie odeszli od "IBM PC Compatible" gdzieś na przełomie lat 80/90 gdzie już dawno IBM był tylko jedną z firm wytwarzających takie komputery a standard zadomowił się na stałe, żeby odróżnić komputery zbudowane w oparciu o daną architekturę od innych wiodących standardów które wyklarowały się przez lata. Jak choćby Amiga, która też wpisywała się w ideę "PC", a którą przez pewien okres same PC musiały doganiać. Jeśli mówimy o formie to dość powiedzieć że klasyczny IBM PC to desktop, a już w latach 90 zaczęły królować obudowy typu Tower, zaś monitory wraz z wzrostem przekątnych zaczęły mieć własne podstawki.
   Skoro wspominasz o patentach to warto zauważyć, że IBM PC nie stałby się standardem gdyby nie to, że firma zdecydowała się opatentować... Jedynie sam BIOS (oprogramowanie układowe) i logo urządzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pan Mark Dean ma z pewnością wiele zasługi w doprowadzeniu komputerów do stanu który znamy, niemniej przypisywanie mu całej zasługi to spore nadużycie, szczególnie w kontekście formy samego sprzętu - wszak on wymyślił standard ISA, a nie formę komputera jako desktop z monitorem na wierzchu, z myszką i klawiaturą. Człowiek warty wspomnienia, ale to nie on zwany jest ojcem komputera IBM PC - to Philip Don Estridge jest tym człowiekiem. Mark Dean zostanie zapamiętany jako współtwórca, jako człowiek mający wpływ na rozwój komputerów jako takich, ale nie sądzę żeby poczytywał sobie jako największe osiągnięcie bycie pierwszym afroamerykaninem który został wyróżniony przez IBM, a ten wpis wydaje się być skierowany w tą stronę, przecież wystarczy sprawdzić wikipedię. Na pewno można by napisać o nim wiele ciekawszych treści, zamiast odbierać zasługi jego kolegom.
   pokaż całość

   +: MacAron
  •  

   @MacAron: a dziękuję, chociaż nie ukrywam że trochę mnie poniosła fantazja po ‰, inaczej pewnie by mi się nie chciało tak rozpisać ;)
   Ale pamiętam jak jeszcze w technikum się kłóciłem z nauczycielem odnośnie IBM PC bo zawsze historia komputerów mnie interesowała, a on coś ściemniał na ten temat, już nie pamiętam z czym konkretnie, niemniej tutaj od razu uderzyło mnie że mowa o ojcu IBM PC i nie wspomniano nawet pana Estrige, z kolei za "ojca wszystkich PC" uznaje się pana Eda Robertsa który to opracował Altaira 8800, chociaż rzeczywiście ten komputer nie przypomina dzisiejszych komputerów. A jeśli chodzi o formę to IBM PC jest rozwinięciem projektów pokroju Apple 2 i innych komputerów z drugiej połowy lat 70, modułowość i dopuszczenie innych producentów do użytkowania ich standardów rzeczywiście było rewolucją dzięki której nie był to jeden z wielu projektów a kamień milowy. No ale przecież to nie zasługa samej magistrali ISA i jednego człowieka, tylko pracy kilku błyskotliwych inżynierów prowadzonych przez pana Dona Estrige. Dlatego trochę mnie to zbulwersowało, nie umniejszając oczywiście zasług Marka Deana - ale przecież o samej magistrali ISA, jej ewolucji czy implementacji na przestrzeni lat, czy jej zastosowaniach na przestrzeni dekad można by napisać całkiem grubą książkę :) pokaż całość

  • więcej komentarzy (32)

 •  

  Ej, jak ktoś kupuje "internet mobilny" w postaci karty SIM, to jakiego urządzenia potrzebuje, żeby wysyłać ten internet dalej kablem lub przez wifi? Bo z tego, co w necie znalazłem, rozumiem, że samego routera. No ale jak? Dlaczego sam router nie wystarczy, żeby przesłać dalej internet z kabla w ścianie, tylko potrzeba do tego jeszcze modemu, a do internetu z nieba już wystarczy sam router? Co źle rozumiem?
  #telekomunikacja #teleinformatyka #router #internet
  pokaż całość

  •  

   @musialmi: router to router, modem to modem. Jak kupujesz router pod LTE to ma wbudowany modem na kartę SIM, jak kupujesz router pod sieć ADSL czyli np do neostrady przez linię telefoniczną, to kupujesz router który ma wbudowany modem ADSL. Jak masz kabel koncentryczny z kablówki, to potrzebujesz router z modemem pod kabel koncentryczny (Docsis). I tak dalej, i tym podobne - są oczywiście też, najpopularniejsze i najtańsze, "zwykłe" routery na typowy kabel sieciowy. Dla ułatwienia nazywamy je wszystkie routerami, routerami LTE, routerami ADSL itp.
   Od dostawcy dostajesz urządzenie końcowe, zazwyczaj właśnie jakiś router wifi zgodny z ich technologią przesyłu danych. Jeśli nie chcesz korzystać z ich sprzętu, to zazwyczaj wyłączają funkcję routera a pozostawiają modemu, no albo zmieniają urządzenie na sam modem (czyli stricte urządzenie dostępowe) gdzie dopinasz swój router czy co tam sobie chcesz. Niektórzy providerzy oczywiście zostawią Ci sam kabel wystający ze ściany, ale to raczej rzadko spotykane, dlaczego? Ano dlatego że wolą nie "wpuszczać" nieswojego modemu do sieci, dzisiaj w dużych sieciach te wszystkie sprzęty są zarządzalne tak, że serwisant ma do nich zdalny dostęp w razie awarii itp no i łatwiej się zarządza siecią złożoną z 4 modeli sprzętu, niż gdy każdy ma swój własny, chociaż oczywiście i tak bywa że masz po prostu kabel sieciowy wystający ze ściany - wtedy po prostu urządzenie dostępowe jest np na strychu a do Ciebie schodzi kabel, jest to analogiczny układ do modemu w mieszkaniu, tylko że jesteś już za urządzeniem dostępowym (w uproszczeniu, za modemem). No i dzisiaj od dostawcy dostajesz zazwyczaj urządzenie które jest routerem wifi, odbiornikiem telewizji, może przekazywać połączenia po protokole VoIP itp, to wszystko musi być zgodne z technologiami które usługodawca oferuje, więc bywa że nawet teoretycznie ten sam model sprzętu z innym oprogramowaniem będzie miał problem.
   W LTE w zasadzie co odbierzesz to masz i dostawcy to nie interesuje że masz 2 a nie 20Mbps, oni obsługują nadajniki a to czy Ty się połączysz modemem na USB czy wypasionym routerem z modemem z zewnętrznymi antenami to już Twój problem, masz kartę jako Twoja "przepustka" do ich sieci (podobnie jak przy połączeniu po linii telefonicznej czy w każdej większej sieci login i hasło) a modem/router możesz sobie od nich kupić/wypożyczyć na raty. Zatem możesz mieć też taki układ, że masz modem LTE na USB do którego wpinasz kartę, podłączony do routera wifi który sam w sobie miejsca na kartę nie ma - to samo jakbyś miał modem od dostawcy kablówki do którego kablem sieciowym dopinasz router wifi.
   pokaż całość

  •  

   @musialmi: dzisiaj jeśli chcesz podpiąć swój sprzęt (np w jakiejś sieci opartej o infrastrukturę kablówki) którym będziesz zarządzać to dostawca może Ci dać sam modem, albo przestawić swój wielofunkcyjny router w taki tryb. No ogólnie jak zawsze ważne jest dobranie sprzętu do potrzeb ;)

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Mój dziadek siedział w obozie koncentracyjnym w czasie wojny, a babcię wywieziono na przymusowe roboty do Niemiec.

  PORA ZACZĄĆ ROZWALAĆ NIEMIECKIE SKLEPY I DEMOLOWAĆ PRZYPADKOWE AUDI. POLISH LIVES MATTERS!!!!!!111

  #protest #usa #4konserwy #neuropa #heheszki

  źródło: ih1.redbubble.net

 •  

  Mirki, przypominam o streamie o 20:00.
  Będziecie mogli zadać pytanie osobie, która była na hali turbin Czarnobylskiej elektrowni jądrowej podczas awarii w 1986 roku. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  Link do wydarzenia na FB:
  Kliknij tu!
  (nie trzeba mieć konta na FB aby oglądać)
  Wszystko będzie tłumaczone.

  #ejdlakazdego
  #czarnobyl
  #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  źródło: scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net

 •  

  Co poradzić na słaby sygnał w telefonie na wsi, przez co nie ma możliwości swobodnego korzystania z internetu?
  #internet #komputery

  +: nix0neM
 •  

  #pcmasterrace chciałbym przenieść ssd z win10 do nowego kompa. Wszystko działa gdy kontroler jest w trybie AHCI niestety w trybie Raid mam BSOD. Dysk systemowy ma być bez raid ale chciałbym utworzyć raid0 na innych portach. Ustawienie raid jest globalne dla wszystkich portów ale nie trzeba oczywiście po włączeniu tego trybu używać dysku systemowego w macierzy. Na starej płycie normalnie działało na takim ustawieniu. Na nowej nie. Czy można coś jeszcze ustawić w biosie żeby to ruszyło? Płyta Asus tuf gaming x570 plus. Przeinstalowanie wszystkiego od początku zajęło by wiele godzin ze względu na oprogramowanie. pokaż całość

 •  

  #komputery #pcmasterrace #informatyka #siecikomputerowe

  Drugie pytanie dot. komputerów na dziś: jaki switch wybrać, jeśli chcę rozdzielić sygnał idący od routera do dwóch komputerów oraz do konsoli.

  Szukam czegoś w rozsądnej cenie, do użytku domowego i by obsłużyło dobre łącze do 500Mbit/s, ale nie znam się na markach takich sprzętów i nie wiem które są solidne. pokaż całość

 •  

  To chyba przez te błędy muszę ostatnio reinstalować system średnio raz na tydzień ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #informatyka #zalesie

  źródło: dysk hdd.jpeg

 •  

  Czy przyczyną może byc akumulator, że kręci a nie odpala? Do tej pory odpalal bez problemu.
  Zrobiłem 150 km i po 15 min nie mogłem już odpalić. Po pół godzinie zaskoczył. Następnego dnia podobnie. 5 razy próbowałem odpalić, az rozladowalem akumulator. 8h ladowalem prostownikiem i odpalił za pierwszym razem.
  Przyjechałem 50 km i nie chciał znowu odpalić. Następnego dnia zaskoczył od razu i pojechałem przetestowac akumulator.
  Moim zdaniem kręci jak zawsze, ale nie zawsze odpala.

  #toyota #yaris 2003 r. diesel #motoryzacja
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 1590670318184.jpg

  •  

   @zielon: no 7 lat to długo, a diesel potrzebuje "pierdolnięcia", czyli wysokiego prądu rozruchowego. Przy takim wieku tak czy siak sądzę że kolejnej zimy nie przetrwa, więc rozważ wymianę :)

  •  

   @FulTun: nie no, wiesz, może być wiązka chociaż te stare D4d mają 10 przewodów na krzyż, z drugiej strony to jest Denso więc nigdy nie wiesz :P. Może być nieszczelność w układzie paliwowym, problemy z commonem np z ciśnieniem na listwie... No zawsze w ten sposób wróżymy z kart, grunt to dobra diagnostyka ;)
   @Bombowy_Zasilacz: kurde ciekawe bo niby mało, ale może spadek napięcia przez jedną niepełnosprawną celę (typowo są 4, jak się jedna zewrze to spada do 9V) ale 3 są w dobrym stanie i mają jeszcze pojemność, tak bym sobie to tłumaczył xD
   Pamiętam jak miałem słabe aku w gruzie z 10 lat temu, chyba 12,1V po postoju i pod pracą zawsze wiedziałem że mam dwa obroty wałem - musiałem szybko wyłączyć i włączyć gaz żeby odpalić xD ale przejeździłem na nim w ten sposób całą zimę :P
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Czy opłaca się w dzisiejszych czasach kupić PSP do grania czasami? Zależałoby mi na tym aby w każdym momencie można było wcisnąć pauzę i odłożyć konsole. Ile takie psp wytrzyma na jednym ładowaniu?
  Myślałem nad Nintendo switchem ale drogie i duże to trochę :x
  #gry #konsole #psp

 •  

  Najmocniej przepraszam wszystkich za spóźnienie.

  Co do mireczków zarzucających mi robienie zapowiedzi wpisu zamiast po prostu napisać: nie spodziewałem się że wpis wywoła aż takie zainteresowanie. Myślałem, że dostanę z 30 plusów, skasuje wpis i wiedząc, że ktoś to przeczyta poświęcę z godzinkę żeby napisać jakiś dobry kontent. Wybaczcie ale jeśli już stawiam się w roli „eksperta” to zazwyczaj staram się konfrontować z innymi źródłami wiedzę którą chce przekazać a której nie jestem pewny na 100%. Po prostu następnym razem napiszę coś od razu.

  Co do poprzedniego wpisu:
  Sytuacja z przedstawicielem u rodziców tylko natknęła mnie na to żeby napisać coś na mirko. Absolutnie nie chcę jeździć po miłej Pani przedstawicielce która pracuje jak każdy inny. Tym bardziej, że jak na przedstawiciela w tej branży była nawet uczciwa. Czasami przedstawiciele sami nie mają pojęcia o tym, że gadają głupoty. Firmy zazwyczaj narzucają handlarzom retorykę a nie wszystkim handlarzom chce się sprawdzać czy wypunktowane zalety produktu przysłane przez reprezentowaną firmę są zgodne z rzeczywistością. Poza tym co ciekawe Pani przedstawicielka sama była zaciekawiona i przyznawała rację kiedy zaczęliśmy gadać normalnie.

  Nie chce też w żaden sposób zniechęcać ludzi do korzystania z usług firm montujących mikroinstalacje. Mało kto ma możliwość zrobić taką instalacje samemu. Trzeba łazić po dachu, mieć trochę doświadczenia żeby np. Nie zniszczyć dachówek albo nie spalić sobie domu.
  Od ostatnich szczytów klimatycznych i innych tego typu dziwnych zmów, energia odnawialna to żyła złota. Jak można zarobić to pojawiają się tez cwaniacy. Rynek jest już trochę podkulony jeśli chodzi o uczciwość względem ostatecznego konsumenta ale nadal można zaoszczędzić sporo wybierając odpowiednich instalatorów czy osprzęt.

  Na początek może kłamstwa powielane przez niektórych nieuczciwych sprzedawców i pseudoekspertów:
  -nie potrzeba żadnej firmy/instytucji aby kupić, zamontować i uruchomić mikroinstalacje fotowoltaiczną. Potrzebny jest elektryk z uprawnieniami SEP kat D.
  Elektryk musi sporządzić zgłoszenie do PGE zawierajace dane na temat instalacji, pomiary produkowanej energii, pomiar uziemienia, schemat instalacji. Do pomiarów trzeba dopisać także numer urządzenia pomiarowego i ustawić normę. Oczywiście nie namawiam nikogo na majsterkowanie samemu jeśli nie ma o tym pojęcia bo przy instalacjach DC łatwo o pożar.
  - dotacje z programu „mój prąd” przeznaczone są tylko dla osób fizycznych. To czy instalacje wykona taka czy inna firma, czy tez zrobimy sobie ją sami nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o dofinansowanie. Rząd przyznaje pewne pule pieniędzy na dany region i dopóki są pieniążki każdy kto spełnia warunki dostanie zwrot 5k. Instalacja musi mieć tylko od 2 do 10 KW. Często ludzie o tym nie wiedzą a wynika to z tego, że na początku projektu kwestia udokumentowania kosztów była trochę kłopotliwa. Teraz jest specjalny załącznik (bodajże nr5) zastępujący fakturę za montaż wystawianą przez firmę.
  - Panele chińskie i nie chińskie: większość klientów zwraca na to bardzo dużą uwagę. Tutaj większe firmy już mówią zazwyczaj jak jest. Niestety pojawiają się panele z podrobionymi nalepkami, że panele były wyprodukowane w jakiś Niemczech czy innych USA. Nie wiem w sumie czemu to taka paląca kwestia bo jak na razie i tak chińskie panele są najlepsze jakościowo. Poza tym np. ja nigdy nie spotkałem się z innymi ale podobno jakieś tam istnieją. Na pewno Tajwańskie istnieją. Teraz nawet Polska zapowiada budowę fabryki ale jak na razie mamy do dyspozycji tylko panele z Chin. Jeśli wierzyć danym płynącym od chińczyków (głównie wielcy producenci paneli zamawiają jakiekolwiek raporty na ten temat) to raczej nie damy rady jeszcze dosyć długo produkować swoich ogniw w konkurencyjnej cenie i jakości. Tutaj pojawia się także kwestia dużych firm które zamawiają panele prosto od producentów i gadka ze ten typ paneli ta firma ma na wyłączność. Nie chciałbym się tutaj jakoś specjalnie na ten temat rozpisywać. Myśle że ktoś kto ma do czynienia z handlem z Chińczykami dużo lepiej mógłby to wytłumaczyć. Zazwyczaj po prostu wyłączność polega na naklejce, ewentualnie jakość diod baypass albo wygląd puszki przyłączeniowej. Oczywiście jest wiele różnych modeli paneli, niektóre mają większa sprawność za to w danych warunkach szybciej się zużywają. Niżej albo w komentarzach mogę napisać coś o tym jakie są zalety, wady, koszty różnych rodzajów paneli. Głównie można to podzielić na ogniwa z krzemu krystalicznego i cienkowarstwowe. Często handlarze podkreślają też, że np: w ich panelach połączenia prądowe są pod ogniwami przez co sprawność jest wchuj lepsza. To już jest raczej standard a co do zalet tego rozwiązania jeśli chodzi o sprawność to Trudno ocenić ale za to prawdopodobnie dużo polepsza to żywotność panela. Niestety ciężko o konkretne dane na ten temat bo technologie są w miarę nowe a taki panel ma wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Większe firmy dają nawet 15 lat gwarancji- i to jest jedna z mocnych zalet jeśli chodzi o duże firmy instalatorskie.
  - Oferty kredytowe przygotowane specjalnie dla danej firmy: Tutaj nie ma co się rozpisywać: wystarczy przejrzeć oferty kredytów gotówkowych na inwestycje związane z czystą energią. Większość banków ma to już w swojej ofercie. Pani która była u rodziców proponowała „najlepszy” kredyt na 4,5% i tylko u nich można taki uzyskać i nigdzie indziej. Sprawdziłem w moim banku i tam miałbym taki sam kredyt na 3,11%.
  - Niezawodne inwertery które nigdy się nie psują i tylko u nas można taki mieć. Wtedy wystarczy zapytać od ilu lat montują te konkretne modele i czym różnią się od tych oferowanych przez inne firmy. Temat inwerterów też postaram się opisać dokładniej gdzieś w komentarzach.
  - Niezależność i wygrywanko w razie zaniku prądu w sieci. Bardzo często ludzie inwestujący w swoim domku w panele są przekonani, że w razie braku prądu w sieci będą mieli prąd z paneli. No nie do końca. Mogą mieć ale musieli by trochę pogrzebać w falowniku i stracić gwarancję. Co więcej nawet dłuższy brak internetu może unieruchomić instalacje xd. Tutaj trzeba się dobrze dopytać i poczytać o konkretnych modelach inwerterow oferowanych przez sprzedawcę. Duże firmy poniekąd wymuszają na kliencie stała kontrole pracy instalacji. Oczywiście po to żeby lepiej dogodzić klientowi. Może i trochę tak ale każda ingerencja w instalacje może skutkować utratą gwarancji. Dołożenie kilku paneli to kwestia wpięcia paru wtyczek wiec jeśli ktoś kto raz przepłacił będzie chciał samemu rozbudować instalacje to lipa.
  - Super bezpieczne i zrobione przez profesjonalistów. Widziałem nie jedną instalacje wykonaną przez „profesjonalistów z dużych firm”. Jeden z inwestorów opowiadał mi nawet jak elektryk podłączał przez pół dnia dwie skrzynki z zabezpieczeniami i cały czas ktoś tłumaczył mu przez telefon co gdzie ma podłączyć. I tak podłączył to źle a facet wygonił ekipę i zabronił tym ludziom pojawiać się na jego posesji. Nie będę tutaj pisać już o estetyce ale warto patrzeć instalatorom na ręce. Po montażu samemu warto nawet sprawdzić połączenia, wtyczki, przewody (czy nie są uszkodzone). Szczególnie w miejscach gdzie może się coś zapalić. Szczególnie kiedy ktoś inny przyjeżdża później odebrać instalacje która wcześniej zrobiła jakaś inna ekipa.
  - Moc panela a jego sprawność: wielu sprzedawców nie wie nawet co to są MWp podają tylko jakąś super wartość w Watach o mocy panela i na tej podstawie wyliczają ile zaoszczędzimy na rachunkach. Sprawność całej instalacji zależy od wielu czynników ale w kwesti samego modelu warto zapisać sobie model i sprawdzić później notę katalogową.
  - Gdzie i jak zamontować: to chyba jedna z ważniejszych kwestii. Od tego jak i gdzie panele będą zamontowane sprawność instalacji może zmienić się nawet o polowe. Sprzedawcy zawsze gadają o diodach baypass które maja wyłączyć cześć panela kiedy będzie zacieniony albo na przykład spadnie na niego liść. Moc instalacji jest taka jak moc najsłabszego panela w danej chwili. Diody zazwyczaj działają ale nie jest to jeszcze idealne rozwiązanie i lepiej nie liczyć na to ze są takie zajebiste jak mowi sprzedawca. Przedstawiciele często przyjeżdzają już wieczorem i nieraz idą prosto do domu nie spoglądając nawet na dach czy podwórko.
  - Gdzie będzie osprzęt: przedstawiciele nie są zazwyczaj elektrykami. Szukają najprostszych rozwiązań. Zazwyczaj właściciel pokazuje tylko gdzie chciał by mieć osprzęt a przedstawiciel patrzy tylko czy skrzynki i inwerter zmieszczą się na ścianie. Trzeba pamiętać, że inwerter ma z z drugiej strony radiator. Instrukcje zazwyczaj mówią o około 30cm wolnej przestrzeni wokół inwertera. Może i nie trzeba aż tyle ale warto zwrócić uwagę na chłodzenie.
  - Miejsce wpięcia do instalacji właściciela: to często jedna z bardziej kłopotliwych rzeczy. Handlarze szukają jak najbliżej jakiejkolwiek rozdzielki, puszki, gniazda siłowego (jeżeli instalacja jest 3 fazowa). Co do wpinania się w gniazda to opinie są podzielone ale moim zdaniem nie jest to jakiś błąd. Trzeba tylko wziąć pod uwagę przekroje przewodów a najlepiej zmierzyć rezystancje. Czasem zdarza się tak, że już podczas montażu okazuje się, że trzeba przekopać pół podwórka żeby wpiąć się do skrzynki przy płocie. Oczywiście firmy nie doliczają za to kosztów ale czas montażu i rozpierdol z nim związany tez może być uciążliwy. Często też monterzy mają w dupie takie rzeczy i potrafią podłączyć 5kW instalacje do gniazda zasilanego 1,5mm przewodem.
  - Ewentualne uszkodzenia przy montażu: większość firm ma ubezpieczenia z tego tytułu. Warto o to dopytać przedstawiciela. Często zdarza się, że ekipa połamie dachówki, przewierci kabel albo nie wiem nadepcze na kota. Wszystkie szkody wywołane pracami montażowymi firma musi zrekompensować.
  - Estetyka wykonania: każdy przedstawiciel ma ze sobą zdjęcia pięknie wyglądających instalacji. Wszystko wygląda ładnie estetycznie, równo, nigdzie nie widać jakiś kabli, panele są równiutko, w zasadzie to nie widać gdzie idą przewody a skrzynki i inwerter wiszą na ścianie równiutko i estetycznie. No to trzeba mieć po prostu dużo szczęścia żeby tak było. Nie ma co liczyć na to że elektryk będzie chował kabel pod tynkiem czy nawet przeciągał nad płytami gipsowymi. Duże firmy kupują korytka, peszle, aroty hurtowo a instalatorzy nawet mają zabronione pieprzyć się z chowaniem kabli gdzie indziej niż w korytkach. Po podpisaniu umowy w zasadzie nie mamy możliwości dogadania się w tej kwestii. Jeżeli sytuacja jest jakaś prosta i pewna to można przygotować sobie wcześniej jakieś rowki czy dziury żeby tam przeciągnąć kabel. W czasie montażu czasem właściciele sami muszą przeciągać przewody żeby nie wyglądało to paskudnie. A czasem idzie się dogadać po prostu z ekipą.
  - Normy i certyfikaty: teraz już bardzo rzadko ale trafiają się panele z bez odpowiednich certyfikatów. Teoretycznie elektrownia nie może uruchomić instalacji nie spełniających odpowiednich norm. Nie słyszałem żeby inwerter sprzedawany u nas nie miał opcji ustawienia naszej normy ale panele bez certyfikatu już się zdarzały. Nikt z elektrowni raczej nie będzie tego sprawdzał ale gdyby coś się stało to np. możemy nie dostać odszkodowania. Wrzucę w komentarzach co i jak ma być.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie (dopytać przedstawiciela/sprawdzić w internecie):
  - rodzaj i model inwertera i paneli
  - Ubezpieczenie montażu
  - Gwarancja
  - Jeżeli sprzedawca doradza nam optymalną ilość paneli to warto skonfrontować to z rzeczywistą możliwością zamontowania ich na dachu. (Czasem trafiają się takie patałachy, że upychają panele w każdy skrawek dachu bo klient za tyle zapłacił i okazuje się że zamiast 5kW mamy 3)
  - Jeżeli inwerter ma mieć wifi trzeba pamiętać o tym żeby był zasięg. Zazwyczaj to nie problem ale przedstawiciele potrafią wcisnąć jeszcze klientowi przy okazji jakieś drogie anteny kierunkowe xd.
  -jeśli jest miejsce warto dopytać o ewentualną rozbudowę instalacji. Ma to znaczenie przy doborze inwertera i ewentualnym dzieleniu pakietów paneli na „stringi”. Jeśli dach jest skomplikowany to warto zainteresować się mikroinwerterami.

  Podczas i po montażu:
  -sprawdzić jakość połączeń- warto poszarpać za kable przy wtyczkach (tak z wyczuciem), albo sprawdzić czy nic się nie grzeje jakoś za mocno. Źle zarobiony przewód DC może wywołać nawet pożar.
  -zwrócić uwagę czy elektryk robi pomiary rzeczywiście, np. Uziemienia z którym jest czasem masę pieprzenia. Można zapytać go o uprawnienia. Powinien mieć przynajmniej uprawnienia kat. E
  -po zamontowaniu stelażu pod panele warto obejrzeć swój dach. Po zamontowaniu paneli, jak zacznie kapać to gorzej będzie sprawdzić gdzie jest dziurka po nietrafionym wkręcie albo pęknięta dachówka.
  -Zwrócić uwagę na to czy przewody DC będące na zewnątrz albo w przewodzie kominowym są w peszlu.
  -sprawdzić czy wszystko jest połączone do uziemienia. Szczególnie panele. Teoretycznie panele powinny być uziemione oddzielnie na zewnątrz ale raczej większość idzie na łatwiznę. Nie wiem czy to aż taki straszny błąd bo w niektórych warunkach (bliskość lini WN albo jakieś inne miejsca bardziej narażone na pioruny) trzeba dodatkowo mieć instalację odgromową.
  -przed montażem paneli warto spojrzeć na każdy czy nie jest uszkodzony. Oczywiście nie ma problemu z żeby firma wymieniła na nowy ale czasem diagnostyka i naprawa pierdoly potrafi napsuć nerwów
  -warto spojrzeć sobie tez na rozkład przewodów na dachu pod panelami
  Niektóre firmy wypełniają dla klienta formową książeczkę gdzie są wpisane napięcia, pomiary, rysunek ułożenia przewodów czy prosty schemat. Podobne papiery wypełnić trzeba dla elektrowni. Często jest tak że ekipa kończy robotę wieczorem i odpalają na próbę instalacje za pomocą przetwornicy. Do dokumentów trzeba wpisać wartości wskazane na mierniku czy wyswietlaczu inwertera przy w miarę optymalnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli już zgodzimy się podpisać papiery to przy najniższej okazji trzeba sprawdzić wskazania na wyswietlaczu. Zdarza się że instalacja jest już zgłoszona, kasa zapłacona a zamiast 4 mamy 1,5 kW w słoneczny dzień. Czasami ludzie czekają po pare miesięcy zanim ktoś to ogarnie.
  -jeżeli instalacja jest gotowa ale jeszcze elektrownia nie zmieniła licznika to lepiej nie włączać mikroinstalacji. Czasami może nam to wyjść na korzyść a czasami można narobić sobie kłopotów. Stare analogowe liczniki kręcą się czasami po prostu do tyłu. Można zostać wtedy posądzonym o kradzież prądu. Zazwyczaj jednak sprawy rozwiązywane są na korzyść właściciela.

  Pewnie jeszcze sporo rzeczy pominąłem ale postaram się odpowiadać w komentarzach.
  W zasadzie to wszystkie oferty firm można znaleźć w internecie i zazwyczaj okazują się takie same jak te specjalnie przygotowane tylko dla nas przez przedstawiciela handlowego xd. Najlepiej sprawdzić sobie różne oferty i przekalkulować. Sprawdzić ceny paneli czy inwertera w internecie. Czasem przy zakupie całej palety paneli (30 sztuk) z hurtowni można zaoszczędzić nawet 2k więc firmy zamawiające od producenta mają pewnie to wszystko dużo dużo dużo taniej. Wiadomo że obsługa klienta nie może być darmowa ale czy ceny instalacji niektórych dużych firm są uczciwe to już można ocenić samemu. Podpowiadam tylko, że są ekipy zajmujące się tylko montażem a nie sprzedażą czy serwisem tej instalacji. Można sobie wybrać osprzęt, dogadać się jak chcemy żeby było zrobione. No i nie są to ludzie z łapanki jak w dużych firmach. Oczywiście nie twierdze też że wszyscy instalatorzy z firm których przedstawiciele chodzą po domach są zawsze źli. Często to tez porządni fachowcy.

  Jeszcze raz sorka za takie zamieszanie ale No ja nie pulsuje. Sorka tez za spóźnienie ale mam wolne i jeszcze dokooptował do mnie na wieś różowy więc korzystamy z uroków wsi.

  #fotowoltaika #panelesloneczne #ekologia #majsterkowanie #elektryka

  Jak by ktoś mi jeszcze mógł podpowiedzieć jak zawołać osoby które napisały „wołaj” pod tamtym wpisem to byłbym wdzięczni”
  pokaż całość

  •  

   @Ketonowy: serio czytanie ze zrozumieniem już tak leży w społeczeństwie? Przecież OP napisał:

   Myślałem, że dostanę z 30 plusów, skasuje wpis i wiedząc, że ktoś to przeczyta poświęcę z godzinkę żeby napisać jakiś dobry kontent.

   Czyli napisał że nabije parę plusów i jak już Mircy przestaną plusować to skasuje "trailer" i poświęci chwilę na wpis bo wie że te 30 osób jest zainteresowanych.
   Tymczasem skoro ciągle dostawał kolejne plusy to nie kasował, do tego odczuwał większą presję niż przy 30 zainteresowanych gdzie już by się poczuwał do napisania "dobrego kontentu".

   Ogólnie to dziękuję @dozownik_celkowy raz że za ciekawy wpis, dwa że wywołuje to dyskusję osób siedzących w temacie - wiadomo, nikt nie jest nieomylny ani nie zna się na wszystkim, ale zawsze "burza mózgów" to dobre zjawisko i dla nas, osób zainteresowanych tą technologią to na pewno na plus :). Jak będziesz mieć czas to skrobnij jeszcze te uzupełniające wpisy, reszta fachowców niech dopełni wiedzę, najlepiej bez złośliwości i każdy na tym skorzysta - to jest ta zaleta forów publicznych ;)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (87)

 •  

  Nie da się stworzyć gry na zasadzie odtwarzanego filmu? Miałaby wtedy fotorealizm. Jeszcze rozumiem produkcję z otwartym światem, ale liniowce? Nie dałoby się tego jakoś zrobić? Coś na zasadzie starych mortal kombat gdzie postacie były jakby zdjęciami prawdziwych osób
  #technologia #gry

  •  

   @TadzioNorek: no tylko pytanie na ile byłaby interaktywna - tak jak wspominane wyżej intractive film/movie games, nie bardzo masz wtedy pole żeby dać graczowi namiastkę swobody. Tak więc trzeba iść na pewne kompromisy, ale jeśli chodzi o współczesne produkcje to całkiem nieźle to łączy Detroit: Become Human, trochę gra, trochę film i do filmu właśnie była porównywana przy premierze. Przez to też ważyła na swoje czasy mega dużo bo chyba z 50GB ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Ma z ktoś z was taki router ? Pierwsza dioda, czyli ta wskazująca zasilanie nie świeci się. Dodam ze nie mam połączenia z internetem.
  #informatyka #internet #router

  źródło: AEF7AAD9-9E9E-45E4-8EA9-4877A77CF71B.jpeg

 •  

  Z racji że powoli planuje wymieni swój komputer to rozglądam sie po internecie i takie coś stworzyłem:
  Karta graficzna Sapphire Radeon RX 5700 XT Nitro+ albo Sapphire Radeon RX 5700 XT Pulse

  Płyta główna: MSI B450 TOMAHAWK MAX
  RAM: GoodRam DDR4 16GB 3600MHz
  Procesor: AMD Ryzen 5 3600
  Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
  Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V TG
  Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3
  Dysk: SSD GoodRam CX400 1tb

  i teraz tak, czy wszystko jest okej czy coś zmieniać dysk ssd 1tb zostanie albo 500gb a dołoże 2TB zwykłego bo dużo gier zazwyczaj mam na dysku obecnie mam jakieś 1tb i ledwo mi miejsca starcza
  #pcmasterrace #pc #komputery #skladamkomputer
  pokaż całość

  •  

   @shmxus: ja bym płytę zostawił, dobre są szczególnie jak masz brać przeszkloną budę to mini-ATX moim zdaniem wygląda średnio. Fakt, że trochę drogie te płyty dzisiaj.
   Kartę też bym wolał 2070 Super.
   No i wolałbym wrzucić jakiś dysk, nawet mniejszy NVMe pokroju ADATA SX8200 Pro chociaż na system, seria CX to takie se dyski... Na gry spoko, ale na co ważniejsze dane to raczej bym go nie brał, chociaż oczywiście ważnych danych nie powinno się trzymać tylko na SSD ;). A jeśli chodzi o dysk na SATA to może zerknij jaka jest różnica pomiędzy tym GoodRamem a Crucialem MX500? Dobre, sprawdzone dyski.
   Procek spoko, zasilacz spoko i ze sporym zapasem, pamięci na tej płycie i Ryzenie 7 3700X chodziły od strzała na profilu XMP więc myślę że jest git :). Obudowa - kwestia gustu, ja bym chyba wolał tańsze SG1 albo RG4T i dorzucić do innych komponentów, z drugiej strony też obudowy nie zmieniasz co parę lat więc jak Ci się podoba no to wiadomo. Generalnie spoko konfiguracja.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Polecacie jakiś serwis, który ogarnie wymiane wyświetlacza w huawei p20 lite lub chociaż odzyska mi zdjęcia, kontakty zapisane na telefonie? Na tym mi najbardziej zależy. Sprawa wygląda tak że telefon się zbił, ale działał. Dziś na ekranie są paski, czasami można nawet kliknąć w ikonki i odebrać połączenie.

  #telefony #poznan #huawei

 •  

  Da się złożyć komputer do gier (nie jakiś super giga) który będzie wielości Maca mini? Nie chciałbym żeby komputer zagracał mi biurko

  #pcmasterrace #komputery #skladamkomputer #mac #apple

  źródło: image.jpg

  •  

   @m4kb0l: no masz te wszystkie zintegrowane systemy pokroju NUCów. Kwestia potrzeb. Ale do grania moim zdaniem bez sensu. Lepiej zbudować po prostu małego PC opartego na normalniej płycie ITX którego będziesz mógł rozbudować, wrzucić normalną kartę graficzną itd - coś jak na filmiku chociaż to ekstremalnie kompaktowy wariant.
   Albo kup jakiegoś "leżącego" Della pod monitor (SFF, small form factor) i jakąś kartę low-profile.
   pokaż całość

   źródło: youtube.com

  •  

   @m4kb0l: przecież Mac mini ma jeszcze gorszą zintegrowaną kartę graficzną, bo Intelową na procku, to już Vega lepsza ;) tak czy siak ograniczasz się do wydajności w najlepszym wypadku gamingowego lapka płacąc tyle samo albo więcej. Dlatego wolałbym już zbudować sobie coś małego na płycie ITX.

  • więcej komentarzy (31)

 •  

  Czy jest to normalne że oficjalna stronka ASUS - chcę konfigurować router nie jest zabezpieczona ?
  #informatyka

 •  

  nk mem kup samochód za 3k, włóż w samochód 8k, samochód jest wart 3k stonks czy coś takiego

  #heheszki #motoryzacja

 •  

  Dajcie plusa dla Muzzy'ego co jadł zegarki.
  #nostalgia #gimbynieznajo

  źródło: comment_FPELzM9ufiO1kWEvXeP5d5LEYWdSyIcB,w400.jpg

 •  

  Taki obraz was #niebieskiepaski

  #tinder

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20200524_223732.jpg

 •  

  Tekst chyba nigdy się nie zestarzeje, zawsze tak samo prawdziwy, to powinien być nasz hymn a nie jakiś mazurek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #muzyka #polska #heheszki

  źródło: youtube.com

  •  

   @Ccorrnetto: jako ciekawostkę powiem, że 52 Dębiec to dwoje raperów, Hans i Deep. Paradoksalnie najpopularniejsza płyta, P-Ń VI z której pochodzi ten utwór jest jedyną ich płytą nagraną bez Deepa i tak dla wielu osób po dziś dzień pięć dwa = Hans. Jak dobrze pamiętam Deep wyjechał za granicę w tamtym okresie. Oboje jak na tamte czasy mieli dobry rapowy warsztat, pewnie sam Hans nie spodziewał się że ten de facto solowy album tak "siądzie". Niestety wydawanie w wytwórni UMC razem z Doniem i Ascetoholixami było dosyć kontrowersyjne, gdyż Poznań ze swoją mocną rapową sceną wyparł się tamtego "hiphopolo". Mimo że pięć dwa to inna bajka, chociaż siłą rzeczy nagrywali razem.
   Warto sprawdzić ich późniejsze płyty - zgoła inny klimat i ambitna liryka, taki trochę trip-hop niestety przeszły bez echa w okresie gdy hip-hop był "w odwrocie", z resztą podobnie jak inne ambitne projekty wykraczające poza ramy klasycznego rapu w tamtym czasie, jak na przykład Homoxymoronomatura Rahima i L.U.Ca.
   pokaż całość

   +: Marwo
  • więcej komentarzy (32)

 •  

  Połowa "przegrywow" na tym tagu to zwykle lenie, które o prawdziwym przegrywie to nawet nie słyszeli. Siedzą sobie w przytulnej piwnicy w domu swoich starych, matka im jedzenie pod nos podstawia, sprząta za nich, nic nie musza robić ani za nic płacić, więc milion problemów z tym związanych, które mają zwykli ludzie odpada. Jedyne co, to że nie mają dziewczyny i nie ruchali, bo z tego lenistwa im się nawet nie chciało o siebie zadbać. Ktoś (a najgorzej jak dziewczyna) napisze o jakimś swoim problemie, to ja wyśmieją, bo oni mają gorzej XD najgorszy typ człowieka. #przegryw #oswiadczenie pokaż całość

  •  

   @foobar12: dzięki :). Ja też jak przeżywałem pewny cięższy okres w życiu to wykop trochę mi pomógł - sytuacja tego typu gdzie nie dasz rady obejrzeć filmu czy w jakikolwiek sposób biernie spędzać czas bo myśli, a z kolei sen to też problem więc ciągniesz tylko żeby paść i przespać te parę godzin. No to sobie pisałem z ludźmi na wykopie, często jakieś głupoty ale jednak to zajmowało i odwracało uwagę od tych złych myśli, zawsze to jakaś interakcja. No i anonimowo często łatwiej nam się otworzyć, a ja mimo że nigdy za bardzo nie mówiłem o sobie, tak wtedy już miałem dość duszenia emocji w sobie. Poznałem tak tutaj parę fajnych osób z którymi mam kontakt do dzisiaj, jest tu sporo fajnych ludzi, tylko wiadomo że tych którzy mają najmniej do powiedzenia zazwyczaj widać najbardziej ¯\_(ツ)_/¯. Też życzę powodzonka! pokaż całość

  •  

   @HAL__9000: to znaczy? Przecież mówię że wina za taki kiepski stan rzeczy może być poza naszą odpowiedzialnością, częściowo lub całkowicie, na przykład przez złe wychowanie, brak uwagi, wzorców, czy choćby przez wykluczenie w grupie rówieśników - sam przeniosłem się w połowie podstawówki i byłem tym którego na WFie nikt nie chciał do swojej drużyny. Jednak uważam, że nie ma sensu się skupiać na rzeczach na które się nie ma wpływu - tak samo jak uważam niestosowne za wyśmiewanie kogoś za cechy na które nie miał wpływu. Jesteśmy dorośli, czy tego chcemy czy nie to przede wszystkim my decydujemy o swoim życiu i jak to mówią "sam sobie nie pomożesz, inni tobie nie pomogą". Popatrz jak działają terapie odwykowe - nikt cię tam nie trzyma na siłę, jeśli chcesz wyjść z gówna to musisz chcieć tego sam dla siebie, jeśli będziesz siedzieć z alkoholikami to sprowadzą cię do swojego poziomu, zawsze znajdą usprawiedliwienie. Niebardzo wiem co rozumiesz przez to że ludzie nie są "kowalami swojego losu". Ale tak naprawdę jak uświadomisz sobie jak działa twój mózg to dojdziesz do tego że dbanie o jego kondycję leży tylko w twojej gestii. Bo niby dlaczego ktokolwiek odpowiadając za siebie miałby brać na barki odpowiedzialność za kolejną osobę, nie fair jest wymaganie czegoś takiego. Taki układ jest zawsze patologiczny, to tak samo jak w związku - zawsze powinieneś być dla siebie "numerem jeden", a jeśli na kimś ci zależy to co najwyżej możesz się o niego troszczyć na równi i wtedy to będzie działać. Nigdy stawiać czyjeś dobro ponad swoje. Ale do tego też trzeba dojść i jak pisałem, ciężko uczyć się na cudzych błędach nie mając odniesienia do swoich. pokaż całość

  • więcej komentarzy (100)

 •  

  Jak podlaczyc taki dysk pod usb? Jaka przejsciowke potrzebuje? Dysk ze starego laptopa co padl.
  #informatyka

  źródło: IMG_7361.JPG

 •  

  Siema, chciałbym rozbudować pc-ta, ale nie do końca siedzę w obecnej technologii.
  Moja płyta główna to MSI B85-G43, mam 2x4GB RAM i Intela i3-4130 3.40GHz.
  Do tego GeForce GTX 950 2GB i dysk SSD.

  Co tu da się zrobić, żeby zwiększyć osiągi w grach? Obejdzie się bez zmiany płyty?
  A no i jeszcze nie myślałem nad limitem cenowym, ale może z 2k na start?
  #pc #komputery #informatyka
  pokaż całość

  źródło: images.morele.net

  •  

   @ejpszemo: Płyta - fajna, sam je wkładam, z czasem możesz dorzucić sobie szybki NVMe pokroju ADATA SX8200 Pro, wiadomo, z czasem.
   Procek dobry, w dobrej cenie.
   RAM - no tutaj szedłbym w jakieś 3200MHz. Ryzeny z serii 1xxx i 2xxx (architektura Zen i Zen+) lubią wysokie taktowania pamięci, bo od tego zależy prędkość pracy magistrali w samym procesorze. Z przystępnych cenowo, sprawdzonych pamięci polecałbym coś takiego - oczywiście możesz kupić pamięć 8GB "solo", ale najlepiej kupować pamięci w parze, raz, że dwa moduły będą pracowały w trybie dual channel, w efekcie szybciej niż pojedyncza kość, a dwa że 8GB jest co doprawdy na styk w większości pozycji na ten moment i jeśli chciałbyś przeczekać to na starej platformie tyle wystarczy, ale przy składaniu nowego dorzuciłbym od razu do 16GB. Później dokupisz pamięć i taka z innej serii może mieć problem z współpracą w dual-channelu. Jeśli możesz sobie pozwolić - idź w 16 od razu, te co podałem są w niezłej cenie, mogą być jakieś inne oczywiście też, mogą być jakieś 3400 czy 3600 jak się trafią. Na pewno te będą działać w tej konfiguracji z tymi zegarami 3200MHz
   Zasilacz tak jak mówiliśmy, ja uważam że są spoko, można zawsze dołożyć do jakiegoś modelu Supremo, ale Vero też są git.
   Obudowy są standardowe pod dane rozmiary płyt - tzn wszystkie pełnowymiarowe powinny przyjąć płyty w formacie ATX, jakieś małe mogą mieścić np tylko obudowy mini-ATX ale zakładam że masz coś w miarę normalnego ;). Zawsze bardziej opłaca się sprzedawać kompa na części, chociaż wiadomo że to trwa dłużej.
   Chłodzenie masz w zestawie z prockiem i nie jest może mega wydajne czy ciche, ale spełnia swoją rolę ;). Fera 3 spoko, daje radę, można też pomyśleć o dorzuceniu do Fortisa.
   pokaż całość

  •  

   @ejpszemo: jak coś to wołaj, no i jakby co zawsze dla rozeznania warto zerknąć na zestawy od PurePC i od Liptona. Wiadomo, tam się idą raczej w maksymalną wydajność w stosunku do ceny stąd np płyty często gorsze niż ta MSI. Ogólnie sobie złożyłbym podobny sprzęty jak Ty, z resztą składałem praktycznie dokładnie takie :P. Zwróć tylko uwagę żeby karta była taka jak wrzuciłeś, 1660 Super, to odświeżona wersja, 1660 bez "super" jest o parę/paręnaście procent słabsza ale zdarzają się jeszcze w ofercie ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (27)

 •  

  #samochody #motoryzacja #pierwsze4kola #prawojazdy
  Czy samochód z automatyczną skrzynią biegów na pierwsze auto to dobry pomysł?
  Bo pomyślałam, że może w takim razie sprzedam siostrze mój (podoba jej się bardzo, nawet myślała żeby kupić taki sam, tylko w salonie) a sobie kupię nowy, ale ja mam automat.
  No i nie wiem, czy to jest dobry pomysł zaczynać od automatu, bo jak się przyzwyczai,to może mieć problem z pojechaniem manualem, np z wypożyczalni.
  pokaż całość

  Czy pierwsze auto moze być z automatem?

  • 93 głosy (73.81%)
   Spokojnie, może.
  • 33 głosy (26.19%)
   Jednak lepiej manual.
 •  

  Wyjaśni mi ktoś skąd u Polaków ta duma z ich pracowitości?

  Chyba każdy słyszał w pierwszych latach otwarcia na polskich pracowników unijnych rynków te przechwałki Polaków jacy to Angole/Hiszpanie/Holendrzy leniwi i nieudolni, i że dopiero "Polak-Husarz" pokazał im jak się pracuje?

  No, gratulacje: zaharowałeś się, zniszczyłeś sobie zdrowie, pokrzywiłeś kręgosłup, a wszystko po to żeby właściciel korporacji, który nie przepracował w życiu fizycznie nawet godziny miał jeszcze łatwiejsze i bardziej dostatnie życie... Brawo.

  Czyżby na narodzie polskim został przez ostatnie dekady przeprowadzony jakiś (skuteczny) eksperyment, który miał zamienić Polaków w posłusznych i gorliwych niewolników?

  Zanim ktoś napisze "hurr durr, pogarda dla ciężkiej pracy" - nic nie kapujesz, to jest właśnie typowy objaw braku świadomości...

  Musisz zrozumieć, że nic tam nie znaczysz, nie jesteś nawet nikim, bo to by sugerowało, że jesteś dla nich człowiekiem...
  Nie, jesteś jedynie łatwo wymienialnym "zasobem ludzkim", jedną z tysiąca twarzy, która przewinie się przez tamtejsze pole czy magazyn, nikt cię nie zapamięta, nikomu nie zaimponujesz, nikogo tam nie obchodzisz, twoje starania nie mają znaczenia.

  #polska #polityka #praca #emigracja #antykapitalizm
  pokaż całość

  źródło: i0.wp.com

  •  

   @throwaway2137: a co powiesz o Amerykanach, którzy mają mocno zakorzeniony "kult pracy"? Czy to źle? Gdzieś w 2011-2012 gościłem z rodzinką Amerykanina (męża mojej ciotki żyjącej od lat w stanach) który zarządza budową silników do łodzi. Rozmawialiśmy o kryzysie i mówił, poniekąd z dumą, ale też było to dla niego słuszne działanie, że jego firma w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wydłużyła dzień pracy przy tych samych zarobkach, ale tego wymagała sytuacja więc nikt nie narzekał. Zakasali rękawy i przetrwali trudny okres bez marudzenia. Oni wbrew pozorom są pracowitym narodem, ich pozycja międzynarodowa to nie tylko dzieło przypadku.

   Nie, jesteś jedynie łatwo wymienialnym "zasobem ludzkim", jedną z tysiąca twarzy, która przewinie się przez tamtejsze pole czy magazyn, nikt cię nie zapamięta, nikomu nie zaimponujesz, nikogo tam nie obchodzisz, twoje starania nie mają znaczenia.
   A to już zależy, jak jebiesz na taśmie to wiadomo, ale coraz rzadziej tak jest - w głupim korpo jak wyrabiasz ponad normę, to po prostu zarabiasz więcej, więc ludzie się starają i mają z tego korzyść. Jak jesteś rolnikiem na swoim polu to też ci zależy żeby zmaksymalizować zyski. Nawet rwiąc nać można to robić lepiej czy gorzej, szybciej czy wolniej, i można czerpać satysfakcję z owocnego dnia pracy mając poczucie że robi się "dobrą robotę".
   Wiadomo, że nie ma co popadać w przesadę i być na pokaz dumnym z prostej, niewymagającej roboty, ale jak ktoś robi "na siebie" i ile wyrobi tyle zarobi to już optyka się zmienia. Moim zdaniem lepszy kult pracy niż kult siesty, wystarczy popatrzeć jak ciężko miała Hiszpania parę lat temu. Oczywiście wszystko z umiarem. Z resztą u nas wcale to nie jest jakieś fanatyczne, popatrz ile osób siedzi na socjalu i ma w dupie pracę i nie jest to wcale mocno piętnowane społecznie.
   pokaż całość

   +: svr_
  • więcej komentarzy (40)

 •  

  Hejka, jaka płyta pod Ryzen 5 3600?
  Myślałem nad czymś od MSI
  Lecz jest tak duży wybór opcji, że nie wiem co wybrać, głównie myślę nad MSI B450A PRO MAX. Jednocześnie widzę sporo innych w podobnych cenach(Gaming plus itd.)
  Ma ktoś coś sprawdzonego do polecenia? W kwocie 500zł?
  RAM Patriot Viper RGB 16GB 3200Mhz
  #pcmasterrace #amd

 •  

  Czy bardzo złym pomysłem jest ucięcie kabla w starym zasilaczu i dolutowanie metrowej przedłużki z innych kabli? Mam pod ręką tylko trochę kabelków okołokomputerowych (usb, audio, lan), więc raczej niezbyt grube, z drugiej strony - zasilacz ma 12v i 1,5A, więc grubych nie trzeba. Jebnie? Wytrzymie?

  #elektronika #elektryka #lutowanie

  źródło: speckable.pl

 •  

  Mircy, pomocy. Co zrobić z tą drukarką? Niby komputer czyta, tyle że jest niby jakiś błąd, ale "rozwiązywanie problemów" nie może stwierdzić co. Przy próbie aktualizacji sterownika pojawia się pic rel. Próbowałam usuwać urządzenie i w menedżerze urządzeń i w tym windowsowych ustawieniach i się nie usuwa. A jak już się w Windowsie usunie to w menedżerze dalej stoi.
  Pomocy, pilnie potrzebuję coś wydrukować. :<
  #komputery #drukarki #pomocy #pytanie
  pokaż całość

  źródło: OnPaste.20200523-181202.png

 •  

  Czy undervolting może wpływać w dłuższym okresie czasu na szybszą awarię komputera?
  #komputery #pc #laptopy

  •  

   @FAQGAG: obciążaj procesor i obserwuj prędkości zegarów - jak nie zbija to może sobie coś robił w tle i stąd gorszy wynik? Nie powinien, ale ciężko powiedzieć czy któreś zabezpieczenie nie zadziałało, często trzeba coś powyłączać przy undervoltingu zależnie od platformy. Plus może sprawdzaj nowszym r20 jak masz więcej wątków.

  •  

   @FAQGAG: w tego typu prockach wiem że ludzie używają programu ThrottleStop żeby zapanować nad prockiem - wiem że to na logikę program do rozwiązywania problemu z drugiej strony, ale pamiętam że funkcje jak sam SpeedStep czy BD Prochot potrafiły wprowadzać zamieszanie - bo np ten drugi może brać pod uwagę temperaturę GPU przy ograniczaniu procka, etc. Jak będziesz miał jakieś problemy dalej to poczytaj sobie o tym programie. Ale może to zafałszowany wynik Cinebencha, sam tego nie używałem ale zapamiętałem, jakby mi kiedyś to było potrzebne ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Mordeczki. W grze mam ping w okolicach 80 natomiast jak pinguję serwer EUNE z poziomu konsoli to ping wynosi 40-50. Can someone explain me what's going on?!
  #gry #leagueoflegends #informatyka #siecikomputerowe

  •  

   @Primusek: no mówię o różnicy pomiędzy pingowaniem a samą grą. To że podskoczył to już kwestia drogi jaką masz do serwera i tego nie przeskoczysz ¯\_(ツ)_/¯
   Może się okazać że puścisz neta z komórki i będziesz miał np 40ms pingu mniej, bo trasa pójdzie innym węzłem.

  •  

   @Primusek: na pewno przy świetle będzie ogólnie lepiej, aczkolwiek jak serwer jest w pizdu daleko to używany punkt wymiany ruchu internetowego (Internet Exchange Point), potocznie węzeł, może być tym "wąskim gardłem". No ale dani providerzy mają swoje "ścieżki", zazwyczaj dostęp do paru ale jedna jest "główna" i inne używane w czasie awarii no i tego przeskoczyć nie idzie ;). Oczywiście duże marki dbają o to, żeby serwery były tak samo dostępne dla każdego węzła, no ale wiem że taki LoL ma większe problemy z infrastrukturą niż np DotA. Tak długo jak trzymasz się stabilnie poniżej 80-100 to nie jest źle, lepszy wyższy ping ale stabilny niż skakanie np pomiędzy 40 a 140, no ale to pewnie wiesz ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (20)

 •  

  Korki orientuje się ktoś może co się dzieje gdyż z dnia na dzień brakło mi kompletnie prądu w bmw E60, nie działają nawet światła awaryjne a jak podłącze prostownik to auto samo odpala sobie światła i świeca i gasną kontrolki #bmw #e60 #motoryzacja #mechanikasamochodowa

  •  

   @Loowek: może być niezmieniona wartość Ah w sterowniku, jeśli taka się zmieniła? Ale to ma znaczenie raczej przy samym ładowaniu. Może trefny akumulator jeśli przeszło po wymianie, pewnie tak, ale też jakbyś miał jeszcze tego typu problem to BMW potrafi wpaść w tzw transport mode, wtedy nie działają rzeczy związane z modułami komfortu, iDrivem itp. Można to wyłączyć INPĄ, zdarzyło mi się auto w którym taki tryb się włączył "z dupy" - tzn chyba było kręcone na słabym akumulatorze, w starszym e39 zdarzyło się nawet że takie kręcenie upaliło EWSa (immobiliser). Także Beemek nie kręcimy na słabym aku ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

  •  

   @suszin: Nillkiny są zazwyczaj spoczko, ja zawsze byłem fanem folii (swojego czasu widziałem telefony w których ekran pękł w tym samym miejscu co szkiełko) ale te szkła dzisiaj są dużo lepsze niż parę lat temu więc z barku dostępności folii przeszedłem na szkło. Tzn dla mnie i tak podstawą jest case w którym jest wyraźny "próg" wystający ponad wyświetlacz. W poprzednim telefonie na warsztacie uratowało go to tysiąc razy, nawet zdarzyło mi się nim rzucać dla zabawy, niewiarygodne że telefon potrafi tyle wytrzymać, ale to właśnie przede wszystkim zasługa gumki. Przy czym nie lubię jakiś etui "armorów" itp, zwykła gumka tylko z odpowiednimi "wargami" jest IMO najlepsza. I do tego szkiełko/folia. pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu:
  https://www.wykop.pl/wpis/49425139/od-niedawna-mam-problemy-z-wyskakujacym-komunikate/174951433/

  Prawdopodobnie będę musiał kupić nowy dysk - pro forma załączam screeny z testów, gdyby ktoś się chciał jeszcze wypowiedzieć czy obecny dysk jeszcze trochę podziała, ale wszystko wskazuje na to, że ryzyko awarii, mimo małego przebiegu, jest duże.

  Doradźcie proszę jaki dysk, bo mam duży dylemat. Z jednej strony 1TB mi wystarczy i szukam jakiegoś HDD, ale po doświadczeniach NIE SEAGATE, taki będzie ok?

  https://allegro.pl/oferta/wydajny-dysk-hdd-toshiba-p300-1tb-sata-iii-9128846275

  Z drugiej strony kusi mnie kupno w końcu tego SSD, bo wszyscy tak doradzają, że wszystko sprawniej działa, małoawaryjny, dobry do użytku domowego itd., jednak ceny nadal są wysokie - za 500GB wychodzi 385zł, gdzie za 200zł mniej mam 1TB HDD, a na dodatek podobno, gdy SSD będzie zapełniony w 90% lub więcej to wcale tak szybko chodził nie będzie (planuję wykorzystywać około 350-400GB, ale nie wiadomo co będzie w przyszłości). Taki byłby ok?

  https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-samsung-860-evo-sata-iii-500-gb-7442302523

  Doradźcie proszę, bo już sam nie wiem, teraz nie mam głowy do czytania setek stron opinii i testów, a wygląda na to, że obecny dysk niedługo padnie, więc coś trzeba kupić.

  Wołam: @Odczuwam_Dysonans @Patromi @Fuhrer-chan

  #it #komputery #windows10 #programowanie #pc #informatyka #hdd #ssd
  pokaż całość

  źródło: 1.jpg

  •  

   @lunar4: typowy objaw zdychających dysków - elektronika raportuje że coś jest nie halo więc go odcina. Kiedyś odzyskiwałem dane z dysku po upadku laptopa, też się włączał raz na czas i zgrywanie (zasadniczo tworzenie obrazu) trwało... dwa tygodnie xD no może 10 dni + 2 na dobranie odpowiednich parametrów. Trochę się wkurzałem bo nieopacznie puściłem to na moim głównym kompie, dysk stukał i piszczał ale dane odzyskane :D a że to projekt związany z farmaceutyką... Oczywiście dysk już więcej się nie odpalił. Ale da się.
   Co do tego 4xHDD to w sumie nic takiego, mam w kompie pewnie z 6 twardzieli wrzucone i tylko przepinam, chyba tylko jeden z tych dysków był u mnie nowy, reszta to używki. Gram w zasadzie w starsze gierki od święta, także to nie zajmuje aż tak dużo, aczkolwiek też lubię chomikować filmy, seriale, no i przez lata szedłem z jakością w górę, teraz ściągam zazwyczaj najlepszą dostępną jakość w 1080p ;) i taka Gra o Tron zajmuje coś pod 500GB, no ale jak coś dopinam kolejny dysk xD dzisiaj to nie są drogie rzeczy, plus zawsze mi wpadnie jakiś gratis. A, no i do tego zawsze paręset giga backupów klientów - zgrywam stawiając np lapka i tak leży aż do momentu jak mi nie będzie potrzebne miejsce. No i obrazy różnych systemów, instalki, sterowniki, kupę pierdół pewnie niepotrzebnych ¯\_(ツ)_/¯ zazwyczaj to wygląda tak jak na obrazku, teraz mam coś poprzepinane akurat.
   No a jakość pracy na SSD to teraz widzisz, przepaść :D. To nawet nie chodzi o suche prędkości transferu, tylko o opóźnienia (czas reakcji) w odczycie, siłą rzeczy mechaniczny dysk który musi ruszyć głowicą ma większe opóźnienie zanim wykona tą całą pracę. Dzisiaj SSD to mus, jest różnica nawet w 10 letnim sprzęcie. No tylko trzeba pamiętać że te dyski umierają gwałtowniej niż HDD, w sumie niezależnie od technologii redundancja jest wskazana ;)
   Niech służy!
   pokaż całość

   źródło: dyski.png

   +: lunar4
  •  

   @lunar4: jakbym zliczył wszystkie dyski co sobie leżą niepodłączone to pewnie jeszcze więcej, ale jakby nie te seriale i filmy których często nawet nie obejrzałem to zmieściłbym się na luzie na 1TB. Ale cóż, chyba lubię zbieractwo xD
   Co do formata - szybki może i przejdzie, ale to nie pomoże bo dysk odcina elektronika jeszcze przed zainicjowaniem sektora rozruchowego, ot, raportuje jakieś niepoprawne zachowanie więc się wyłącza i tutaj sama struktura plików ma drugorzędne znaczenie. Nawet jeśli mu się poprawi (bo parametry SMART się zmienią) to tylko na chwilę ¯\_(ツ)_/¯
   Ale otwórz sobie, odpal, fajnie to wygląda jak głowice sobie latają po talerzach :D
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (18)

 •  

  Buduje nowy komputer i mam #pytanie , czy zasilacz z mojego starego komputera bedzie dzialal i starczal w moim nowym komputerze?
  Nowy komputer bedzie mial karte GTX, a moj zasilacz jest szary z niebieska naklejka pozdro
  #pytaniedoeksperta #zasilacz #komputery #pcmasterrace

 •  

  Siema,
  kilka miesięcy temu umieściłem wpis (LINK), że szukam Polskiej gry z początku lat 90', klona Micro Maschines.

  Tak jak pamiętałem, nazywa się SUICIDE SPEED. Przypadkowo znalazłem w archiwalnym numerze Secret Service, reklamę z tą grą - zamieszczam niżej. Jak mi się wydaje, producentem był Timsoft.

  Czy ktoś pamięta tą grę? W sieci nie ma nawet wzmianki, że taka istniała. Producent nie istnieje...

  #retrogaming #gry #staregry #amiga
  pokaż całość

  źródło: suicide.png

 •  

  Co myślicie o tym zestawie? 3653 zł za całość wyszła + jest to jeden z niewielu sklepów z ratami 0% i wszystkim w jednym miejscu

  #pcmasterrace #komputery

  źródło: pc.jpg

  •  

   @tennlan: 3300X ciekawa propozycja, jednak chyba wolałbym mieć 6 rdzeni szczególnie że to procek droższy od takiego 2600. Fajnie że 8 wątków ale odnoszę wrażenie że szybko się zestarzeje, skoro nawet Intel idzie w wincy rdzeniuf. A skoro tak, to ta płyta jest OK w swojej budżetowej klasie, ale pomyślałbym nad czymś lepszym pokroju pełnowymiarowych płyt MSI na układzie B450 którym nawet Ryzeny 7 niestraszne np kosztem obudowy. Bo obudowa fajna, ale taka płyta Mini-ATX wcale nie będzie w niej dumnie wyglądać, więc chyba możnaby się zadowolić jakimś RG4T czy SG1 TG, takie moje zdanie. Poza tym reszta spoko. pokaż całość

   +: tennlan
  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Dobra, Mirki, potrzebuję fajnej myszki z wytrzymałym scrollem:D
  Jakieś 2 lata temu kupiłam Logitech M170, ale właśnie mi się scroll zaczyna rypać, a jest mi meeega potrzebny w robocie.
  Biorę po 10 orzechów i słucham Państwa!

  #myszka #komputery #pytanie #kiciochpyta

 •  

  #pcmasterrace
  Mirki czy podpięcie grafiki 512MB bez chłodzenia (gdzieś mi odpadło) do płyty (myślę) dobrze wentylowanej nie uszkodzi MOBO?

  Podpiąłbym drugi monitor 1080p do kompa, a w moim 2080 nie mam wejścia AVG już a monitor drugi tylko takie wejście ma
  Podpiąłbym grafikę pod x4 slot PCiE bo w sumie nic więcej niż przeglądarki czy apki netflixa czasem by nie wyświetlała nic więcej

 •  

  No KU$%A szkoda że nie za darmo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  Cd. W komentarzu.
  #praca #polska #rynekpracy

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 1590036366123.jpg

Popularne tagi Odczuwam_Dysonans

Osiągnięcia (6)