•  

  ile miesięcznie płacicie biurowi rachunkowemu za rozliczanie wszystkiego będąc na b2b?
  #programowanie #programista15k #finanse

 •  

  Post 3. Dzisiaj post edukacyjny.
  Temat: "finansowania auta używanego"

  Post podzielimy na 3 części w zależności od dokumentu zakupowego: Faktura VAT 23%, Faktura VAT-marża, umowa kupna-sprzedaży.

  I. Faktura VAT 23%.
  Tutaj mamy do wyboru całe spectrum produktów: leasing operacyjny, finansowy (niekorzystny), kredyt samochodowy, pożyczkę leasingową. Kilka najważniejszych punktów przy finansowaniu aut używanych:
  1. Nie starsze niż +/- 8 lat. Firmy leasingowe stosują zasadę wiek pojazdu+okres finansowania = limit. W większości limit ten wynosi 10 lat, więc 8 letnie auto możemy sfinansować na 2 lata, 7 letnie na 3, 6 letnie na 4 itd. Są leasingi z dłużymi limitami, np. Alior 15 lat BNP 11 lat
  2. Minimalna wpłata 10%. Zdarzają się sytuację że da się sfinansować auto na 0% ale warunek to bardzo dobry scoring klienta lub auto od autoryzowanego dostawcy.
  3. Dostawca. Najlepiej taki, który ma autoryzacje u leasingodawcy. Większość dealerów aut używanych takową posiada, ale zdarzają się też małe komisy, lub nawet małe JDG które ściągają konkretne auta pod zamówienia. Autoryzacja oznacza że sprzedawca przeprowadził z finansującym X transakcji, jego klienci są dobrymi klientami dla banku, auta są sprawdzone, nieobciążone akcyzami, użytkownicy nie skarżą się na auta.
  4. Wycena. Jeśli auto nie pochodzi od autoryzowanego dostawcy auto musi mieć sprawdzoną wartość. W 1 kolejności wycenia się auto po Eurotax (system większości TU do wyceny bazowej pojazdu), a następnie większość zleca DEKRĘ lub przynajmniej oględziny. DEKRA to wycena rzeczoznawcy, koszt na osobówkę to 350zł netto (czas procesu wydłuży się od 3 do 5 dni roboczych). W zamian dostajemy raport na ok. 25 stron, dokładne zdjęcia uszkodzeń, sprawdzona blacha, zużycie itd. Rzeczoznawca robi korekty za wyposażenie oraz zużycie i wycenia finalnie auto. Ale istnieją też banki, np BNP ( ͡° ͜ʖ ͡°), które wyceniają swoim systemem. Jak wartość się nie zgadza to można podesłać 3 linki z otomoto z podobnymi autami żeby jednak potwierdzić wartość ( ͡º ͜ʖ͡º).
  5. Ścieżka własności. Wymaganą dokumentacją są faktury pochodzeniowe. Czyli bank wymaga faktur pośrednich, zazwyczaj dwóch wstecz. Poza fakturami chce też potwierdzeń zapłaty.
  6. Akcyza, cło. Dla aut spoza UE wymagane jest cło, dla aut z innych krajów UE wymagana jest akcyza. I często potwierdzenie zapłaty ( ͡º ͜ʖ͡º). Wyjątkiem jest znowu BNP, któremu wystarczy tylko potwierdzenie zapłaty z ZEFIR (bez konkretnych kwot, ile zostało zapłacone, od jakiej kwoty). Leasingi dbają o to, aby przypadkiem urząd celno-skarbowy nie upomniał się o swoje. I tutaj ciekawostka: za niezapłacony podatek odpowiedzialna jest osoba/podmiot, która zarejestrowała auto w kraju jako pierwsza. Czyli może być komis-importer, może nie zapłacić akcyzy, albo zapłacić zaniżoną, a roszczenie przejdzie na nieświadomego kupującego.
  7. Ograniczenie kwotowe. W większości firm leasingowych kwota finansowania netto (wartość netto pojazdu - wpłata własna) wynosi 10.000 PLN, wyjątkiem jest BNP gdzie ta wartość wynosi 20.000 PLN.

  Podsumowując, do leasingu aut używanych tańszych (mniej niż 80.000PLN) polecam BNP i w drugiej kolejności Alior w związku z brakiem wyceny DEKRY. Na miejscu trzecim dałbym PKO. Wyceny nie robi podobno Impuls, chociaż tam dosyć ciężko z używkami (aczkolwiek bezpośrednio nie procesowałem, wiem od mojego opiekuna, że niechętnie do tego podchodzą).

  II. VAT-marża
  Dokument sprzedaży występujący w komisach, charakteryzuje się tym, że nie ma VAT przy takich autach. Jest to też dobra opcja żeby przepuścić auto od osoby prywatnej, komisy biorą za taki zabieg ok. 2%. Sfinansować auto możemy leasingiem finansowym, leasingiem VAT-marża. Podatkowo jest to ten sam produkt, jednak w finansowym nie ma wykupu, jest przeniesienie praw własności, zazwyczaj na 0,1%, w VAT-marża możemy ten wykup zrobić (np. 10-20%). Jest jeszcze opcja kredytu samochodowego lub pożyczki leasingowej. W przypadku kredytu nie ma procedury uproszczonej oraz zobowiązanie jest widoczne w BIK. Przy pożyczce leasingowej zdolność liczymy po przychodzie i zobowiązanie nie jest widoczne w BIK. Warunki jak oprocentowanie i prowizja są takie same w obu przypadkach, dlatego częściej wybiera się pożyczkę leasingową.
  Leasing Finansowy/VAT-marżą czy pożyczka leasingowa/kredyt samochodowy? Droższa będzie pożyczka, ale możemy ją wziąć na dłuższy okres (5 lat vs. 10 lat) oraz mamy opcję szybszej spłaty - w leasingu finansowy takiej opcji nie ma, warunki zawarte na początku nie ulegają zmianie. Podatkowo jest to samo: amortyzujemy pojazd a odsetki stanowią nasz KUP (Koszt Uzyskania Przychodu). Ważne: za wcześniejszą spłatę pożyczki lub kredytu samochodowego pobierana jest opłat 2% od wartości spłacanego kapitału! Wyjątkiem jest mBank, który nie ma takiej opłaty.

  Podsumowując: auta głównie komisów, droższe niż leasing operacyjny. prowizje od 1%, oprocentowanie od 5,49% do 10% rocznie. Średnie warunki rynkowe dla pożyczek/kredtów to 7% prowizja i 7% oprocentowanie nominalne. Leasing finansowy to mocny margines na rynku w segmencie motoryzacyjnym. Używa się go głównie do maszyn/ urządzeń medycznych.

  III. umowa kupna-sprzedaży
  Tutaj opcją jest kredyt samochodowy (BNP, mBank, GetIn) lub pożyczka leasingowa (BNP, inne firmy leasingowe które oferują pożyczkę leasingową nie honorują umowy kupna sprzedaży). Więcej nie piszę, bo produkty zostały opisane wcześniej.

  Post 0
  Post 1
  Post 2

  #przedsiebiorczosc #finanse #leasing #kredyt #motoryzacja #motoleasing
  pokaż całość

  •  

   @kuraku: RACZEJ z tym nie robią problemów, chociaż kiedyś GetIn i PKO dały odmowę bez podania przyczyny. A Klient był git, auto też, DEKRA sporo więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Zwykly_Czlowiek: Pekao niestety nie znam, ani nie współpracuje. Miałem nieprzyjemność pomagać mojemu bratu w przejęciu cesji... Masakra. W sumie to nie wiem cze pekao coś działa na rynku, bo tego nie słychać.

   @piwakk: O to ciekawostka, myślałem że jest to uwarunkowane ustawą o rachunkowości. Zgłębię OWL, czas na szkolenie w Impuls ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

   +: piwakk
  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Jakie oferty leasingu (procentowo) są teraz do wyjęcia na rynku dla samochodów nowych oraz używanych (do 4 lat)? Chodzi mi tutaj o koszt całkowity, z wszelkimi ukrytymi opłatami.
  Bliżej 105, 110 czy 115 wartości auta? Jak się w ogóle coś takiego zalatwia, robię rundkę po bankach PRZED kupnem?
  #leasing

  •  

   @matteo_moravietzky Suma opłat jest zależna od parametrów oferty. Zasady jest prosta i logiczna: im większa wpłata własna i im mniejszy wykup tym suma opłat jest niższa. Bierze się to z tego że duża wpłata powoduje że bank pożycza mniej środków, zatem odsetki są liczone od mniejszego kapitału. Jeśli chodzi o wykup to wysoki wykup powoduje większe ryzyko dla banku oraz wolniej spłacany kapitał, zatem suma opłat będzie wzrastać.

   Marzę banków są zależne od tego czy auto używane czy nie. Możesz sfinansować nawet 8 letnie auto na 2-3 lata. Przy autach używanych musisz dodać koszty wyceny i ryzyko że bank nie zaakceptuje oferty.

   Masz już upatrzone auto? Wrzuć tutaj link do oferty albo je opisz, a napiszę Ci gdzie je sfinansować :)
   pokaż całość

  •  

   @Jarek-FmLeasing: Zgadza się, nie potrzebnie poruszyłem tutaj kwestię ryzyka, bo ma ona również znaczenie. Suma opłat rośnie w związku z zostawieniem sporej części kapitału na koniec finansowania. Natomiast w przypadku kiedy klient nie jest super extra firmy leasingowej odmawiają wysokiego wykupu zmniejszając go, mają pewność szybszej spłaty kapitału.

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Mirki,

  Czy ktoś z tutaj obecny posiada Renault Megan z silnikiem TCe 160 EDC FAP? 160KM, 1.33cm3, automat 7-biegowy. Zastanawiam się nad kupnem, podobno ten silnik był montowany w Mercedesie A-klasie, ale nie mogę się tego nigdzie doczytać.

  W planach dokupienie 5-letniej gwarancji z serwisem na 200k km.

  #motoryzacja #renault

  •  

   @yggdrasil: Mój kumpel ma Renault GT Sport, tyle że tam miał jeszcze 1.6 205KM. Ma przejechane 30k km i właściwie poza przeglądem żadnych wydatków. Spalanie troszeczkę mniejsze niż mówisz. Szacuje że będę robił 30-40k km rocznie. Przy 120 na automacie jakie spalanie? Widzisz jakieś wady tego auta?

  •  

   @yggdrasil: Rozważam wersję GT-line w kombi. czujniki 360 oraz kamera cofania, felgi 18" (zastanawiam się), full LED, head-up (zastanawiam się jeszcze). Wydaje mi się że w kombi jest sporo miejsca, zarówno z tyłu jak i w bagażniku. R-link zauważyłem że słabo się rozmawia z kimś (właśnie ze znajomym jak rozmawiam to jest średnio, jakby mówił z daleka). Alternatywnie miałem zamówionego focusa, który nie wiadomo czy się wyprodukuje... No i jest znacznie droższy - 12k brutto więcej. 1.5 EcoBoost A8. 150KM pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Siema Mirki

  Postanowiłem prowadzi w ramach swojej działalności mikrobloga, w którym codziennie będę umieszczał 1 wpis. Posty będą o ciekawostkach związanych z finansami, leasingiem, moje transakcje z przeszłości, ciekawymi study-case, poradami na co zwracać uwagę itd. Mikroblog ma mi służyć do porządkowania wiedzy.

  Zajmuje się pośrednictwem w finansowaniu pojazdów i maszyn. Mam 2 letnie doświadczenie stricte w tej branży, wcześniej rok w prop trading, gównostaż w jednej z korporacji przy wycenie funduszy. Studia magisterskie obronione pracą o leasingu i kredycie samochodowym, blablabla. Konkretniej: 86 transakcji o wartości 9 038 940,86 zł netto (niektóre z tych transakcji to kredyt, więc netto=brutto). Jako pośrednik współpracuje z wieloma firmami leasingowymi oraz z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Biznes opieram na lead'ach/poleceniach. Moja praca zakrawa o motoryzację, do której paradoksalnie nie miałem nigdy ciągoty, więc będzie też sporo o salonach samochodowych od kuchni, komisach, VATach, akcyzach i cłach :) Ale trochę tych aut wydałem, najdroższe to lamborghini aventador za prawie 1,5mln, najtańsze to Audi A4 w kredycie za 14 300 zł. Najtańsza transakcja to iPhone X w leasingu finansowym za 3 576,42 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  Mam nadzieje że moje posty będą pomocne dla czytających, bo widzę że sporo Mirków ma JDG i bierze leasingi/kredyty. Wielu z Was zdziwią informacje o branży moto/finansowej, widzę sporo złudnych informacji, które krążą po rynku. Będę starał się podawać konkret przykłady i cyfry z życia. W razie pytań z chęcią odpowiem, doradzę.

  #przedsiebiorczosc #finanse #ubezpieczenia #leasing #kredyt #motoryzacja
  pokaż całość

  •  

   @Marcinowy: Zdolność leasingowa jest liczona przede wszystkim po przychodzie (kredyt po dochodzie). Oczywiście musi być zachowany odpowiednik stosunek przychód/dochód i strata nie jest mile widziana. Obowiązuje zasada, że wartość leasingowanego sprzętu powinna być poniżej przychodów, ale są od tego odstępstwa. Przy autach premium jak lambo, to dobrze aby firma miała majątek, kontrakty, dobrą historię. No i przynajmniej te 3mln przychodu - myślę że to absolutne minimum. W procedurze dodatkowo jest weryfikacja terenowa - trzeba wtedy iść do klienta, zrobić zdjęcia, przejrzeć faktury, umowy, potwierdzić że firma faktycznie działa. Niestety nie mogę powiedzieć więcej o wynikach mojego klienta, ze względu na dane poufne, ale mogę przedstawić warunki finansowania. 1,4mln brutto, 10% wpłata, 48 miesięcy, 45% wykup, rata 17 013,60 netto. pokaż całość

  •  

   @Marcinowy: Nie, właśnie myślę nad 3 postem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • więcej komentarzy (53)

 •  

  Znacie firmę która udzieli leasing na samochód z USA roczny za 90k od osoby prywatnej? Bez FV VAT.
  #pytanie #leasing #samochody

  źródło: apollo-ireland.akamaized.net

  +: madiksa
 •  

  Post 2.
  Dzisiaj transakcja z tego tygodnia.

  Fiat Ducato.
  Auto z 2015 roku, Salon Polska, I rejestracja 2016. Cena netto 34.500. Jako że auto dostawcze to klient może odliczyć 100% VAT (suma ubezpieczenia na polisie z tego tytułu również od netto). Finansujący mLeasing. Klient działalność od kilka lat. W transakcji ciekawym przypadkiem była ścieżka własności auta. Mianowicie auto zostało kupione w 2016 roku na kredyt lub pożyczkę w GetinBanku. O dziwo bank nie zabezpieczył się wpisem w dowód, a jedynie zastosował przewłaszczenie miękkie, czyi tylko na umowie pomiędzy bankiem a klientem. Klient w lipcu niestety auto stracił z powodu braku płatności za raty i auto trafiło na aukcje. Zostało zakupione przez handlarza, który nawet nie przerejestrował auta na siebie. Doszło do sytuacji, że w dowodzie wpisany był Pan X, a na fakturze do leasingu sprzedającym był Pan Y. Zazwyczaj leasing prosi o fakturę pośrednią pomiędzy Panem X, a Panem Y wraz z potwierdzeniem zapłaty. W tym przypadku faktura pośrednia była pomiędzy GetIn, a Panem Y, żadnej wzmianki o Panie X. Dopiero dostarczona umowa kredytowa Pana X wraz z oświadczeniem GetInu że auto została przejęte na mocy umowy kredytowej potwierdziło wartość. Ze względu że sprzedający nie był autoryzowanym sprzedawcą w mLeasing wymagana była DEKRA (koszt 350zł netto dla klienta). DEKRA trwała 3 dni robocze i potwierdziła wartość auta na 36.500 netto. Po podpisanej umowy zamówienie dokumentów od sprzedającego:
  1. FV na mLeasing z konkretnym oddziałem (na fakturze musi być oddział, aby zarejestrować auto w danym mieście)
  2. dowód rejestracyjny
  3. karta pojazdu
  4. stare tablice
  5. ważna polisa OC

  Auto zarejestrowane wczoraj, dzisiaj będzie odbiór, klient musi podpisać protokół odbioru i dostarczyć go mi, a raczej to ja muszę jechać po protokół :)

  Warunki oferty (wszystko w netto)
  wartość auta: 34.500
  opłata wstępna: 345 (1%)
  rata: 1085,40
  liczba rat: 35
  wykup: 345 (1%)
  opłaty dodatkowe:
  350 - rejestracja
  350 - DEKRA
  suma opłat: 112,11%

  Ze względu na to, że klient ma umowę flotową nie ma tabeli opłat i prowizji i nie ponosi ŻADNYCH opłat dodatkowych poza dekrą, rejestracją i czynnościami urzędowymi (tyle ile prywatnie urząd by skosił za np. wpisanie TAXI w dowód czy wbicie haka). Dzięki takiej umowie oszczędza na: opłacie i administracji polisą 250/rok, monitach (30), wezwaniu do zapłaty (50), cesji (1750), przedterminowa spłata (750).
  więcej na:
  https://mleasing.pl/pdf/tabela-oplat-i-prowizji-01.05.2018.pdf

  EDIT: Klient w ramach raty ma portal do zarządzania pojazdem, dostaje kartę CFM oraz do auta dostarczane są 2 karty paliwowe na Orlen oraz BP z limitem domyślnym 2.000/miesiąc. Refaktura zbiorcza za paliwo na koniec miesiąca.

  #przedsiebiorczosc #finanse #leasing #kredyt #motoryzacja #motoleasing
  pokaż całość

 •  
  rwski

  0

  Zastanawiam się nad #leasing #samochody używane, coś max 4 letniego, branego z salonu jako używane. Ma to sens? Szukałbym czegoś do 30k, aby rata była jak najmniejsza.

  Jaką markę polecacie?

  •  

   @rwski: Leasingi i banki to 2 różne instytucje. Odpowiadając na pytanie - zdolność jest liczona po przychodach, ale do aut o tak małej wartości w większości przejdzie na uproszczonej na oświadczenie. Pytanie jeszcze czy masz ukończone 21/24 lata? Pamiętaj że z leasingiem wiążą się też koszty dodatkowe: rejestracja 350zł netto, zgoda na polisę obcą 200zł netto. 1 pytanie: Czy jesteś VATowcem?

  •  

   @rwski: Jak nie jesteś VATowcem to weź kredyt samochodowy lub pożyczkę leasingową. 21 lat - leasingi będą wybrzydzać, ale do zrobienia. Przy cenie auta 40k takie koszta znacznie zwiększają suma opłat. Przy leasingu na 4 lata wyrażone w kwotach brutto: 430,50 rejestracja, 984 administracja polisą obcą (4x 200zł netto), 492zł za zakończenie umowy. 1906,50 brutto łącznie. To jest 4,76% więcej na sumie opłat. Taniej MÓGŁBY Ci wyjść kredyt samochodowy, jak masz 24 lata ukończone to uderzaj do BNP, mają stałe oprocentowanie niezależne od WIBOR, a w dzisiejszych czasach to kto wie jak to będzie w przyszłości z WIBORem... pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Dobra, lecimy z tematem. Post 1.

  Pierwszy post będzie nieco mieszany, troszkę edukacyjny, troszkę analityczny. Na ruszt weźmiemy ofertę abonamentu na Hyundaia Tucsona od https://www.hyundaiabonament.pl który finansowany jest przez MasterLease (Najdłużej działający firma oferująca głównie najem długoterminowy, w trakcie przejęcia przez PKO Leasing). Abonament porównamy z ofertą najmu długoterminowego od mLeasing. Auto w tej samej wersji, przyjęta cena 74k PLN brutto. Powiedzmy że to realna oferta po wyrwanych rabatach, może ciut za niska. Ale zanim suche porównanie to trzeba omówić czym jest abonament, a czym najem.

  Abonament
  Produkt który zyskuje na popularności, pojawia się zazwyczaj okresowo, nie jest kampanią stałą. Wygląda podobnie jak leasing, ale leasingiem do końca nie jest. Aby umowa była leasingiem, czas jej trwania musi być równy 40% normatywnej amortyzacji. W przypadku aut to minimum 2 lata. A abonament na auto trwa również 12 miesięcy. Księgowi rozliczają auto jak leasing 50% VAT odliczenia, netto+50% VAT w koszta. Oferta dostępna zarówna dla firm jak i osób prywatnych. Nie wpłacamy nic na początku, ponosimy jedynie koszt rejestracji 350PLN netto. Poza tym tylko rata. Na Hyundaia przy 2 latach i 20k km/rok rata wynosi 1699 PLN brutto. Całkiem przyjemnie jeśli uwzględnimy, że w tym jest ubezpieczenie (koszt roczny polisy to 2,99% auta (pakiet dealerski), 2212,60 PLN na rok), serwis oraz opony wraz z wymianą i przechowywaniem. A ciekawie się robi jak przyjrzymy się i30 za 899PLN brutto na 12 miesięcy... Z historii były kampanie fiat 500 za 500PLN brutto prowadzona przez PKO. Polisa jak i serwis w racie, minus taki że 13k km/rok.

  Najem długoterminowy
  Od leasingu różni się tym że klient ustala limit kilometrów, zakres najmu (serwis, opony, ubezpieczenie, assistance w racie), na koniec najmu dokonuje się zwrotu auta leasingodawcy. Umowa ma zapis, że klient MA PRAWO WYKUPIĆ auto na koniec umowy, a nie ZOBOWIĄZUJE SIĘ DO WYKUPU jak to jest w tradycyjnym leasingu. Zapamiętajcie: w Polsce nie ma leasingów w którym można zwrócić auto. Księgowo okey, bo z księgowego punktu widzenia najem i leasing jest tym samym. W praktyce na koniec leasingu auto trzeba wykupić. Najem nie dotyczy konkretnych aut, możemy wybrać każde auto, ugrać na nim rabat i pójść do firmy która taki produkt oferuje aby przeliczyła ofertę. Największe: mLeasing, PKO, MasterLease, GetIn (chyba jeszcze oferują). Są jeszcze Arval od BNP, ALD oraz inne tak zwane "finansowania fabryczne" np. VWLeasing. Nie współpracuje z nimi, ale czasami konkuruję ofertą - ALD i Arval mocne oferty, nie wiem jak jakość. VWLeasing czasami wygrywam ponieważ najem liczą od ceny katalogowej nie od ceny po rabatach. Przy ofercie należy oszacować roczny przebieg, Kowalski robi 20k km/rok, czy chcemy serwis (przy niskich przebiegach odradzam, im dłuższy okres i większe przebiegi tym warto się zastanowić), czy chcemy opony (taniej wychodzi robić to samemu), ubezpieczenie w racie (tu zależy od zniżek, czasami lepiej wziąć obce, a w 1 roku dealerskie). Im większy rabat ugramy od dealer'a, tym niższą dostaniemy ratę. Założenie najmu jest takie, że nie dokonuje się wpłaty własnej ani nie wykupuje się auta na koniec umowy. Suma opłat jeśli by to liczyć wychodzi po 130% np. w 2 lata. Najem jest na tyle skomplikowanym produktem, ponieważ ma wiele wypadkowych, że zawsze liczony jest indywidualnie pod konkretne auto, wyposażenie itd. Ciekawostka: kolor metalik zwiększa RV (wartość końcową przez co mamy niższą ratę) o 3%( ͡º ͜ʖ͡º). Produkt dotyczy auta nowych, ewentualnie demo, należy wtedy dodać przebieg do zakładanego limitu, od autoryzowanych dealerów. Na koniec umowy podjeżdżamy na umówione miejsce, leasing dokonuje oględzin pojazdu zgodnie z Przewodnikiem Zwrotu Pojazdów: https://pzwlp.pl/pliki_do_pobrania_na_www/publikacje/PZWLP_Przewodnik_Zwrotu_Pojazdow_2011.pdf
  dopłaca się ewentualny nadprzebieg oraz uszkodzenia. Warto miesiąc przed zwrotem pojechać na serwis i naprawić uszkodzenia, wyjdzie taniej niż wyliczy to leasingodawca. Zwroty bez zarzutów przebiegają w mLeasing oraz PKO, klienci skarżą się na MasterLease oraz GetIn. Chociaż to pewnie też zależy jaki rzeczoznawca się trafi.

  Porównanie:
  Abonament w MasterLease:
  koszt 1699zł brutto/miesiąc, 24 miesiące, 40k km, ubezpieczenie w racie, serwis, opony
  +gotowy produkt
  +min. 12 miesięcy
  -nie możemy zmienić pojazdu, doposażyć go
  Najem mLeasing: 1920,84zł brutto/miesiąc, 24 miesiące, 40k km, ubezpieczenie w racie (może się zmienić po roku), serwis, opon
  +/-droższy jeśli bierzemy full opcje, ale przy minimalny zaangażowaniu - własne opony, własne ubezpieczenie, własny serwis wyjdzie taniej
  +możemy wybrać dowolne auto które chcemy na rynku
  -minimum 2 lata

  I dla ciekawskich informacja o abonamencie, bo jak można (przeszły czas, bo oferta już nie oferowana) dostać fiata 500 za 500zł/miesiąc?! A więc leasing dogadywał się z importerem aut na konkretne zamówienie, wtedy było chyba 300 lub 400 aut. Dostawał mega rabat, robił pod to leasing, dogadywał się z ubezpieczycielem na niską taryfę i wypuszczał na rynek mega ofertę. Wiem że fiat 500 to nie auto premium, ale np. za 6k za rok mogliście zrobić kampanie marketingową gdzie do wygrania był NOWYCH SAMOCHÓD Z SALONU ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■ Co dalej dzieje się po roku lub dwóch jak auta wracały do finansującego? Na rynku był wylew rocznych/dwuletnich aut, w tej samej konfiguracji, dobrze doposażonej, przebieg do max 26k km. Przy takiej sile manipuluje się cenami rynkowymi. Kowalski który chciał takie auto sprzedać za 20k, wszedł na otomoto i patrzy że jest 300 ofert po 30k, więc nie będzie wystawiał taniej, tylko dostosuje się do średniej. Także leasing zarabiał 2x sprzedając te auta po zawyżonej cenie.

  #przedsiebiorczosc #finanse #leasing #kredyt #motoryzacja #motoleasing
  pokaż całość

  •  

   @Jarek-FmLeasing: Opisuje PKO, udławiło się MasterLease, które jest przejmowane przez PKO. Sytuacja analizowana z rynków zachodnich i tak to działa. To że firmy się dławią po najmach to już inna sprawa, na osobny wpis, zapewne poruszę tą kwestię. Problem dotyczy większości firm leasingowych, które zostają z masą aut po najmach/niespłacanych leasingach...

  •  

   @reroute:

   VWLeasing czasami wygrywam ponieważ najem liczą od ceny katalogowej nie od ceny po rabatach.

   Miałem na myśli, że zrobiłeś konfigurację swojego auta i wyszła cena 120k, a po rabacie 110k. VW przyjmie cenę 120k, a mLeasing 110k. Chociaż czasami zdarza się że VW leasing liczy od ceny po rabacie, nie wiem od czego jest to zależne.

   wchodze na vaga skoda i widze ze jest zwrot pojazdy po 2-4 latach a w nazwie produktu leasing

   Mówisz tutaj o pięknym produkcie "Skoda leasing niskich rat". Gdybyś kliknął na kalkulator zobaczyłbyś że masz roczny limit kilometrów, opcje dorzucenia serwisu do raty. I robi się z tego najem. Tak jak pisałem - podatkowo to i to jest leasingiem, w praktyce, w szczególności grupa VAG, używa określenia leasing na najem. W klasycznym leasingu operacyjnym wybierasz auto, płacisz ratę, jeździsz ile chcesz, możesz narobić do auta i leasing w to nie ingeruje. W najmie musisz to auto zdać w bardzo dobrym stanie i jesteś obwarowany limitem km.

   @jakas1: Oczywiście. Przy aucie używanym trzeba patrzeć na to, aby była:
   1. Faktura VAT 23%, jeśli VAT-marża to inny produkt: kredyt samochodowy/pożyczka leasingowa/leasing finansowy
   2. Banki stosują limit wiekowy. zazwyczaj jest to 10 lat wiek pojazdu + okres finansowania, przy czym leasing minimum trwa 2 lata. Więc 8-latka spokojnie sfinansujesz.
   3. Przy używanych często wymagana jest DEKRA w celu potwierdzenia wartości, a to zwiększa wartość auta.

   @michal7: Pewnie, ale to w kolejnych wpisach. A w skrócie na żywym przykładzie, wczoraj podpisywanej umowy. Założenia:
   jesteś płatnikiem VAT
   masz przychód i podatek do zapłacenia (zarówno dochodowy jak i VAT)
   jesteś na stawce liniowej 19% podatku dochodowego
   zakup auta za 127.000 brutto

   Tarcza podatkowa dotyczy podatku dochodowego. Jako że auto ma cel służbowo-prywatny to odliczasz od kwoty brutto 50% VAT, który jest VATem naliczonym, czyli o tyle zmniejsza się kwota VAT należnego, który powinieneś przelać do urzędu. Pozostała kwota, netto+50% VAT, jest KUP (Koszt Uzyskania Przychodu). Wrzucasz tę kwotę w całości do kosztów, zatem zmniejszasz swój dochód o taką właśnie kwotę. I to nazywa się tarczą podatkową. Z kwoty 115.126,02 (netto+50%VAT) zapłacisz mniej podatku dochodowego o kwotę 21.873,94. Po uwzględnieniu pomniejszego VAT jak i tarczy podatkowej przy dochodówce auto wyniesie Cię 93252,07317.
   pokaż całość

   źródło: tarcza.PNG

   +: michal7
  • więcej komentarzy (16)

 •  

  #samochody #leasing #budzetdomowy
  Hej Mirki i Mirabelki, ile % waszego budżetu domowego pochłania
  -Samochód + Benzyna
  -Mieszkanie?
  Zastanawiam się nad leasingiem i ile to jest rozsądna kwota w budżecie.

 •  

  Dużo ostatnio na wykopie o trudzie i ciężkiej pracy przedsiębiorców

  pokaż spoiler z czym ciężko się nie zgodzić - jak kręcisz własny interes i dajesz pracę kilku-kilkunastu osobom to robisz dobrą robotę, nie ma z czym tutaj dyskutować


  ale powiedzcie mi - jak pod to mogą się podpinać ludzie pracujący na JDG? XD

  nie no serio - niech mi ktoś wytłumaczy, czym niby przysługują się państwu i społeczeństwu ludzie, którzy wykonując tę samą pracę co na etacie, płacą mniejsze podatki, a często jeszcze jadą na krawędzi przepisów, wpisując w koszty to czego nie powinni? ( ͡° ͜ʖ ͡°) przepraszam za napastliwy ton, ale strasznie mnie denerwuje takie robienie wokół siebie patosu i jeśli ktoś mi to po ludzku wytłumaczy to chętnie zmienię zdanie

  inb4 jak jesteś taki cwaniak to sam sobie przejdź na JDG/B2B/... - szanuje takie opcje zatrudnienia, które umożliwia prawo i cieszę sie, że w tym kraju (jeszcze) nie ma "jedynej słusznej" formy zatrudnienia. Chodzi mi o ludzi, którzy uważają, że wyższe opłaty (jak ZUS) to plucie im w twarz bo wykonują jakaś tytaniczną pracę jako "przedsiębiorcy" - jaką? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #pytanie #pytaniedoeksperta #niepopularnaopinia #prawo #polska #przedsiebiorczosc
  pokaż całość

  •  

   @powaznyczlowiek: Wypowiem się jako JDG. Jestem pośrednikiem, mam wielu kontrahentów. W koszta wrzucam telefon, auto, paliwo, biuro. Rzeczy niezbędne do wykonywania mojej pracy. Nie jest możliwe abym pracował na etacie w tym zawodzie, chyba że u Januszexa. W skrócie:
   etat:
   pewność wynagrodzenia
   płatny urlop
   ograniczona odpowiedzialność
   podatki

   JDG:
   niepewność przychodów/dochodów
   stałe koszta
   niska emerytura, ale to tylko ze względu że większość płaci minimalne składki
   brak płatnego urlopu
   odpowiadasz majątkiem
   musisz ogarniać całą administrację, zgłoszenia, VAT, faktury, płacenie podatków itd. itp.

   Co do Twoich postulatów to się zgodzę przy samozatrudnieniu tj. kiedy JDG wystawia jedną fakturę pracodawcy. Wtedy faktycznie to jebanie na podatkach. Nie można zakładać że ten kto na JDG to wali na lewo faktury i nie płaci podatków. Oczywiście tacy się zgadzają, ale co zrobisz? To jak Ci co pracują na czarno ¯\_(ツ)_/¯
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Witam mireczki.
  Wlasnie wrocilem z emigracji i torche kuleje z wiedza o polskich podatkach.
  Dziewczyna namawia mnie na leasing albo wynajem dlugoterminowy bo wszystkie kolezanki maja. Potzrebuje auto ale zawsze wolalem kupno za gotowke, wiadomo ze nie za 200k ale tak 20-40k.

  Moglby mi ktos na chlopski rozum wytlumaczyl ile zaoszczedze przy zakupie powidzmy auta za 200k zl?

  Dziewczyna jest na B2B i moglibysmy wzias auto na nia, dochod 9k netto + vat.

  Rozumiem ze zgodnie z prawe od 1 stycznia limit wynosi 150k. Czyli mozemy wrzucic w koszt uzyskania przychodu 75% wartosci raty?

  Czyli jesli rata wynosi 3200, to rzeczywisty koszt to tylko 800zl miesiecznie? Wydaje sie zbyt piekne aby bylo prawdziwe wiec napewno nie jest ;-)

  Dzieki za pomoc

  #leasing #auto #samochody #kredyt #podatki
  pokaż całość

  •  

   @KKK1337: @sq6jny: @BudgetRevolution: Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. 75% KUP (Koszt Uzyskania Przychodu) dotyczy TYLKO i wyłącznie kosztów związanych z autem jak paliwo, ubezpieczenie, serwis. Do raty leasingu stosuje się propocję do 150.000 brutto (wszystkie kwoty w ustawach są kwotami brutto). Jeśli auto kosztuje mniej niż 150.000 brutto to sposób rozliczania auta jest następujący:
   rata brutto: 3200
   50% VAT: 299,19 (VAT naliczony)
   netto+50%VAT: 2900,81
   tarcza podatkowa (19%): 551,1539
   rzeczywisty koszt raty: 2349,6561

   @FreeSpartacus deal z najmem czy abonamentem jest taki że jeździsz rok czy dwa i zmieniasz auto. Abonament jest całkiem spoko opcją. 12 miesięcy, rata 899zł brutto, limit 20k na hyundaia i30 i masz w tym ubezpieczenie (gdzie samo ubezpieczenie na to auto to 2k za pakiet.
   https://www.hyundaiabonament.pl

   Była taka promocja w PKO Leasing Fiat 500 za 500. Małe gówienko, ale sam fakt, że kobiecie za 500zł brutto możesz dać nowe auto do przemieszczenia się z punktu a do punktu b to całkiem fajny deal. Niestety te 500-tki rozeszły się w 2 tygodnie...
   pokaż całość

  •  

   @BudgetRevolution: Faktycznie nie zauważyłem, mea culpa

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  #leasing #ubezpieczenia #ubezpieczenie #ubezpieczenieoc

  Przedłużam ubezpieczenie w leasing. Dostałem opcje przedłużenia od dealera za 5400zl przy wartości auta 133tys brutto.

  Agent proponuje mi 3800zl ale przy wartości 120tys brutto.

  Sprawdzenie ubezpieczenia przez dealera kosztuje 300zl, zastanawiam sie czy w ogóle wysyłać deserowi opcje agenta. Jest szansa ze dealer zaakceptuje ubezpieczenie przy niższej wycenie?

  Mowię dealer ale chodzi o VW Leasing Bank.
  pokaż całość

  •  

   @markos610: Tego się nie przebija. VWLeasing to produkt dotowany, jego zysk jest pokrywany z marży auta. Szkoda krwi i czasu. Aczkolwiek nie wiem czemu VWL czasami daje gówno oferty a czasami jak mam promkę to jak mówisz 101%... Ja dla siebie w warunkach pracowniczych dostałem 102,8% przy 45% wpłaty, 2 lata, 19% wykup. To jest 1% marży+WIBOR. Standard to ~3%marża+WIBOR.

   Ale najem od VW to spokojnie do przebicia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  #ksiegowosc #ubezpieczenia #urzadskarbowy #podatki

  Mam pytanie - miałem stłuczkę autem wprowadzonym do środków trwałych. Dostanę kasę z ubezpieczenia sprawcy ale wyczytałem że muszę się z tej kasy rozliczyć i odprowadzić podatek dochodowy. Co się stanie jak nigdzie nie zgłoszę tego faktu, wezmę hajs do lapy i nie będę niczego rozliczał. Skarbówka ma w ogóle możliwość dojść do tego? pokaż całość

  •  

   @szejk_wojak: Oczywiście że ma możliwość. Po 1 TU może to zgłosić, po 2 przy kontroli połapią się że masz dopływ gotówki. Dlatego polscy przedsiębiorcy gonią auto autem - kończy się leasing/szkoda całkowita/amortyzacja 100% to kupują kolejne. Ile tego odszkodowania będzie?

   +: masslaw
  •  

   @szejk_wojak: Do czasu pierwszej kontroli. Ale serio 6k chcesz ukrywać? Gdyby to było 150k to można się głowić jak to rozegrać, ale przy 6k to myślę że szkoda zachodu. US najprędzej wykryłby to przy kontroli Twojej działalności proszą o wyciąg z konta, wszystkie faktury itd. Kolejna sprawa to co z pojazdem w środkach trwałych? Dalej go będziesz amortyzował?

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #finanse #analizadanych #ekonomia

  Siema mirki, jest tu jakiś analityk finansowy, bo mam kilka pytań odnośnie kompetencji związanych z tą pracą.

 •  

  Witam.

  Czy ktoś z robił zakupy na allegro z ratami 0% (realizowane przez PayU i jeszcze jakąś spółkę której nazwy nie pamiętam)?
  Macie po tym ślad w BIKu?
  Brałem kilka przedmiotów na raty i nie ma wpisów o pozytywnie spłaconych kredytach :/

  #payu #allegro #bik #finanse #kredyt #raty

 •  

  #jdg #leasing #firma #kiciochpyta #b2b #kredyt #fotografia

  Co jest bardziej dla mnie opłacalne przy braniu sprzętu za 13 000 - 15 000 zł? Leasing z wykupem czy kredyt zakładając, że mam obie takie możliwości?

  Druga kwestia - jaki sklep internetowy mający w posiadaniu sprzęt Canona w celu zakupu w jeden z wyżej wymienionych sposobów polecacie? pokaż całość

  •  

   @cranberry250 a który leasing w Polsce oferuje taka możliwość? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @suicide_is_painless: 1. Bez wykupu to się leasing operacyjnym określa najmem :) Nie wiem jak w sprzętach, w autach nie można od tak sobie zostawić auta na koniec umowy :P
   3. Sprzęt robić najszybciej w LeaseLink (kupiony teraz przez mLeasing), ale trzeba się liczyć z dużymi kosztami... Procedura w pełni internetowa. EFL (CreditAgricole) może mieć fajne warunki. Jak Santander to nie wiem, bo nie współpracuję.
   4. To dobrze, gdybyś nie był od razu można odrzucić opcje leasingu :P
   5. Podatkowo tzn. Czy zapłaciłeś sporo zaliczek na dochodówkę. Powiedzmy że mamy firmę która przez cały rok płaciła zaliczki i na koniec roku wykazywała dochód 45k. Chce zakupić auto o wartości 100k. Może to zrobić za gotówkę, ale wtedy będzie to auto amortyzował 2,5 lub 5 lat - nie obniży podatku w danym roku. Natomiast jeśli wybierze leasing i zrobi 45% wpłaty to wyzeruje dochód i otrzyma zwrot za wpłacone zaliczki. Stąd moje pytanie :)

   Zbierz oferty kredytu i oferty leasingu jakie otrzymałem i porównamy pod względem księgowym :)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Mirki czy łatwo jest zrobić cesję leasingu auta, tzn znaleźć chętnego? Chciałbym wziąć leasing i za 2 lata dokonać cesji

  #leasing #cesja

  •  

   @piwakk w IPOL nie miałem jeszcze okazji pilotach cesji, natomiast w BNP, mLeasing, PKO, getin, Pekao już tak i to jest jakieś nieporozumienie...

   Btw. Kiedy zniesiecie opłatę 18,88zl netto miesięcznie do raty o której nie mówicie przed umowa?( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @piwakk nie lubię bardzo ukrytych kosztów i zawsze mówię swoim klientom o nich. Ale te 18,88, w szczególności przy tanich autach podraża ofertę. Chociaż BNP na koniec umowy daje 400zl za... Za co? Tego nie wie nikt (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Ktoś instalował gaz do tsi? Ile to kosztuje? Gzie? Jak to się sprawdza?
  #auto #samochody #cebula

  •  

   @Analityk LPG przy silnikach z bezpośrednim wtryskiem i turbina to ciężki temat. W przypadku forda i silników ecoboost sprawa wygląda tak że instalacja nie kosztuje 4k tylko prawie 10k. Gaz mieszany jest z paliwem, czyli nie ma opcji jazdy na samym gazie (mieszanka to ok. 30/70 paliwo/gaz). Serwis takiej instalacji również jest droższy jak i sam silnik ma krótsza żywotność. Chociaż na nowych skodach 75km 1.0mpi klienci na uberze/taxi kręcą do 200k km... pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Różowa chce sobie kupić jakąś popierdółkę do jeżdżenia po mieście ale nie ma pełnej kwoty. Gdzie najlepiej kredyt samochodowy?

  #samochody #kredyt #pieniadze #finanse

  •  

   @L3stko kredyt strikte samochodowy oferują tylko 3 banki (reszta to auto-cash, czyli taka gotówka). mBank - do 12 lat przy czym wiek auta to max 7lat. Getin - 15 lat wiek pojazdu+okres finansowania; BNP - brak limitu poza tym że 5k kredytu minium musi być udzielanego. Oprocentowanie zależne od wieku i okresu na jaki jest brany kredyt i tego czy AC czy nie. Plusem jest to że jest STALE OPROCENTOWANIE NIEZALEŻNIE OD WIBOR (rzadkość na rynku). Jak chcesz jakaś konkret ofertę to powiedz jakie auto, jaka cena, wkład własny i okres kredytowania. Ewentualnie PW :) pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  #leasing #auto #samochody #kredyt Mireczki, mam pytanie (którego nawet nie wiem jak dobrze mam zadać). Jeżdżę obecnie autem Lancia Delta 3, mam go już od ponad roku i jednak chciałbym zmienić go na coś większego (marzy mi się Renault Talisman) i sprawa wygląda następująco:

  Od lutego 2020r. przechodzę na B2B (widełki w przedziale 8-10k) przeglądając oferty z Talismanem jego cena zaczyna się od 65k zł, sam samochód planowałbym kupić gdzieś w czerwcu/lipcu więc licząc obecne oszczędności, sprzedaż obecnego auta i zarobki spokojnie mógłbym kupić go za gotówkę i zostało by mi nadal dużo pieniędzy w zabezpieczeniu ale... Nie chciałbym wydawać tych 60-70k zł od razu tylko spłacać go sobie ratalnie. Nie interesuje mnie auto za te przysłowiowe 150+k zł 2019 rok, ten 2016 za 60/70 k też będzie ok ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy istnieją leasingi na starsze auta? Jak można to sobie fajnie rozłożyć na dłuższy okres czasu? Jestem całkowicie zielony w tych sprawach więc wszelka pomoc mile widziana ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  •  

   @SosPomidorowy Leasing możesz brać od razu po otwarciu działalności, wymagany jest natomiast wkład własny minimum 20%. Dobrze jakby działalność miała 3 miesiące, była historia kredytowa w BIK i u niektórych leaisngodawcow mile widziany majątek ;) Jeśli chodzi o leasing auta używanego to zasada obowiązuje następującą: 10lat wiek pojazdu+okres finansowania. Tak ma PKO,millenium, mLeasing ma 8lat, BNP 11 lat, Alior 15 lat. 3-4 latka spokojnie zleasingujesz. Nie musi być to auto od autoryzowanego sprzedawcy tj. dealera/dużego komisu, może być od innej firmy ale musisz doliczyć koszty DEKRY i KRZ. Dekra to 350zl

   netto, krz 50-200 zależy od leasingi. Używki najlepiej robić w BNP do 150k brutto na oświadczenie telefonicznie o wynikach, brak wyceny pojazdu a i oferta bardzo dobra :) pamiętaj o tym żeby skupić się na ubezpieczeniu. To że wybierzesz leasing 110% przy wartości auta 100k zamiast 111% to pikuś. Na polisie co roku możesz zaoszczędzić do kilku k pomiędzy towarzystwami, więc warto na to zwrócić uwagę. Poczytaj jeszcze o ubezpieczeniu GAP. Gdybyś miał więcej pytań pisz śmiało ;)
   pokaż całość

   +: sihill
  • więcej komentarzy (11)

 •  

  Istnieje w polszy możliwość dostać hipotekę na stały procent w całym okresie kredytu?
  #kredyt

  +: Lim3
 •  

  Czy branie rzeczy na raty w RTV EURO AGD poprawiłoby historie kredytową?Tzn nawet nie zamierzam brać tego w raty,chciałbym zrobić tak by zakupić sprzęt na raty 0% które oferują,spłacić od razu i stworzyć tak historie której nie mam absolutnie żadnej.To tak działa?Czy te raty 0% to prawda czy i tak coś zapłacę?
  #kredyt #banki #bankowosc

  +: Helonzy
 •  

  #motoryzacja #opel #corsa #kiciochpyta
  Padła mi chłodnica. Cały płyn znalazłem po nocy pod autem. Mam plan zalać zbiornik wodą i szukać ewentualnych nieszczelności może to tylko jakiś wężyk. Tu pytanie czy to dobry pomysł? Czy woda może zrobić większe szkody?

 •  

  Nowy Ford Puma to jest jakieś nieporozumienie xD

  Mini crossover z 1.0 ecoboost xD

  #ford #motoryzacja

  źródło: driving.co.uk

Osiągnięcia (2)