Civis romanus sum.

 •  

  Ale fajnie by było mieć taki ślub jak ma Meghan. Elegancki, wytworny, będący wydarzeniem dla wszystkich. Móc wziąć ślub w pięknym kościele, wybrać sobie suknię od najlepszego projektanta. Mieć całą tę bajkową otoczkę. Móc całą rodzinę wystroić, móc zadbać o każdy detal. Zjeść tego wieczoru najpyszniejsze potrawy. Takie okazje sprawiają, że ceremonia ślubna staje się w moich oczach bardziej atrakcyjna. Niestety te polskie obrazy z przaśnych ślubów w osiedlowych kościołach mi ją mocno zohydziły. Do tego wesela w brzydkich salach oklejonych tapetą z poprzedniego systemu. Wolałabym w ogóle nie brać ślubu niż brać go w ten sposób. Królewski ślub to jednak za dużo dla mnie, ale elegancji i dobrego smaku w tym dniu bardzo pragnę. No coś pięknego brać taki ślub z najukochańszą osobą.
  #przemyslenia #slub #meghanmarkle
  pokaż całość

  źródło: media.brides.com

 •  

  Wprowadzenie państwa nie-wyznaniowego z uprzywilejowaną religią katolicką, umowa z papieżem o możliwość organizowania wojny z casus belli 'krucjata', zmienienie tej idiotycznej ochlokracji w której za pomocą kultury i mediów manipuluje się tłumem i myśli się 5 lat do przodu - podstawy co prawda jeszcze nie spełnione, ale w umysłach wielu młodych konserwatystów.

  pokaż spoiler Ta krucjata to żarcik ( ͡° ͜ʖ ͡°)


  pokaż spoiler Chociaż może kiedyś...

  #neuropa #neoreakcja #katolicyzm #ateizm #religia #kosciol #polska #polityka
  pokaż całość

 •  

  Jak mam tak to znaczy że majo PESEL? Bo nigdzie w tych danych ogólnie go nie ma xd
  #ceidg #dzialalnoscgospodarcza

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20180518_194334.jpg

 •  

  Nie ma chyba nic gorszego niż lot samolotem na miejscu przy oknie, gdy dosiada się do Ciebie chorobliwie otyła osoba.

  pokaż spoiler I nie ma żadnego innego wolnego miejsca w całym samolocie.


  Dyskryminacja czy nie - powinni wykupywać dodatkowe miejsce obok w samolocie. Byłoby to motywacją do chudnięcia.
  Z ubezpieczeniami w niektórych krajach działa to bez zarzutu - muszą płacić większe składki.

  #zalesie #gorzkiezale #przemyslenia i chyba #niepopularnaopinia
  pokaż całość

  •  

   @Wjolka: Standardowe przerzucanie ciężaru (nomen-omen) swojego problemu na innych. Postępowanie analogiczne do postępowania ludzi krzyczących, że im się coś "należy od państwa" (czyli od każdego podatnika) tylko dlatego, że się urodzili i czegoś im brakuje. Ot, trywialny przykład głębokiej moralnej degrengolady.

  • więcej komentarzy (33)

 •  

  SOCJALISTYCZNY SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY - JAK BIEDNI PŁACĄ NA BOGATYCH

  1. Samochody elektryczne są droższe od spalinowych.
  2. Droższa jest też eksploatacja samochodów elektrycznych niż spalinowych.
  3. Ludzie kierują się przy zakupach (nie tylko, ale także samochodów) przede wszystkim kryterium ceny - gdyby się nim nie kierowali już dziś kupowaliby lepsze samochody droższe, a nie gorsze samochody tańsze.
  4. Żeby „pobudzić popyt” na samochody elektryczne rządy je dotują (polski rząd postanowił dołączyć do tego grona i zacząć je dotować od przyszłego roku kwotą 25 tys. złotych).
  5. Pomimo dotacji samochody elektryczne nadal będą droższe od spalinowych.
  6. Ludzie nadal będą się kierowali kryterium ceny - mniej zamożni będą kupowali samochody spalinowe - bo tańsze.
  7. Rząd na dopłaty do droższych samochodów elektrycznych, które będą kupowali bardziej zamożni, będzie pobierał podatek 8. od paliwa do tańszych samochodów spalinowych, którymi jeżdżą i jeździć będą mniej zamożni.
  9. Droższe samochody elektryczne, kupowane przez bardziej zamożnych za dotacje z podatków mniej zamożnych, po kilku latach stracą na wartości mniej niż tańsze samochody spalinowe kupowane przez mniej zamożnych, płacących podatki na dopłaty do samochodów kupowanych przez bardziej zamożnych.
  10. Najbiedniejsi, których w ogóle nie stać na żaden samochód, zapłacą więcej w sklepie za „kaszankę”, którą trzeba dowieść do sklepu, a wcześniej dowieść do masarni produkty do wyrobu kaszanki, a jeszcze wcześniej zaorać traktorem pole, na którym będzie rosło zboże, z którego zrobi się kaszę na tę kaszankę.
  11. This is how socialism works in practice - biedni płacą na bogatych.

  źródło: Blog Roberta Gwiazdowskiego - http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,socjalistyczny-samochod-elektryczny-jak-biedni-placa-na-bogatych,page,1,article,3186.html

  #4konserwy #libertarianizm #socjalizm #samochodyelektryczne #tesla
  pokaż całość

 •  

  Geneza brody

  Historia i wpływ na świat

  W tym wpisie nie tylko prześledzimy jak przez historię patrzono na brodę, ale także jak wygląda ona w oczach dzisiejszego człowieka który całe dziedzictwo - także dotyczące wyglądu - odziedziczył po przodkach.

  Sumeryjczycy - pierwsi znani nam założyciele cywilizacji - nie nosili bród. Babilończycy, Akadyjczycy, Asyryjczycy jak najbardziej - żyli z długą i gęstą a im dłuższą i gęstszą tym bardziej szlachetną. Żydzi nosili krótkie bródki zaś Rzymianie golili się aż do 2 wieku naszej ery.

  Broda jak wykażemy we wpisie nie jest tylko czczym dodatkiem do ciała. Jest też symbolem czasów oraz pewnych koncepcji które wracają wraz z brodą. I choć sama nie daje jasnych wskazówek co do cywilizacji i jej procesów w których żyjemy w naszym wpisie przejdziemy od szczegółu - brody do ogółu - zjawisk społecznych i pokażemy - za pomocą analogii historycznych, że męska broda znaczy o wiele więcej gdyby się jej przyjrzeć na serio.

  W starożytnym eposie sumeryjskim - Eposie o Gilgameszu - Gilgamesz ma przyjaciela Enkidu - był to stwór który był w całości owłosiony i żył ze zwierzętami. Enkidu jednak chciał być człowiekiem podobnym do Gilgamesza - Wielkiego Męża i Władcy Uruku, sporego miasta w Sumerze. Enkidu ostatecznie odkrył w sobie człowieczeństwo przez trzy rzeczy - odbycie stosunku miłosnego z kapłanką Isztar, wypicie piwa i zjedzenia chleba. Jak mówi najstarszy epos głosem kapłanki:

  Jedz chleb Enkidu, tak to jest w życiu! Pij napitej chmielony taki jest świat! Spożył więc chleba do syta, chmielu wychylił siedem dzbanów. Zagrała w nim wątroba raźno, swobodnie, serce się w nim weseliło, twarz promienieje. Ciało swe włochate wziął i obmacał, starł z siebie sierść kudłatą, olejkiem się namaścił, do ludzi stał się podobny, w odzież się odział, mężem stał się z wyglądu. (przekład Roberta Stillera)

  Sumeryjczycy jasno odrzucili naturę zwierzęcą. W Eposie o Gilgameszu tytułowy bohater i Enkidu stawiają czoło wielu potworom - przede wszystkim zwierzęcym. Natura nie jest bukoliczna i miła - walczy z człowiekiem który próbuje ją ujarzmić i udaje mu się to z różnym skutkiem - przykładem niech będą wylewy Tygrysu i Eufratu. Ale Babilończycy i Akadyjczycy weszli na wyższy poziom, ich broda, ich dzikość, miała być gładka i dobrze ostrzyżona. I tak jak Sumerowie nie byli Semitami tak Akadyjczycy i Babilończycy byli i prowadzili aktywniejszą politykę przede wszystkim w sztuce podbojów. Broda była więc rzeczą podobną do maski, która miała ukrywać emocje i wzbudzać strach w "cywilizowanych" ludach bez brody. Zapuszczona i zadbana broda była podobna do grzywy lwa którego zabijał król Asyryjczyków - także Semita - pokazując swoją wyższość nad naturą.

  Bardzo ciekawie sprawa jawiła się w Starożytnym Egipcie. Na co dzień faraon nie miał brody, był gładki tak samo jak skrybowie różnych kancelarii - wynikało to za pewnie z higieny, statusu i praktyczności. O dobrą brodę trzeba dbać a skrybowie jak i zajęty faraon nie mieli na to czasu. Jednak, gdy dochodziło do spraw kultu czy wojny faraonowie przyczepiali sobie małą, podłużną brodę. Robiły to także kobiety-faraonki ergo nie była to cecha tylko męska. Co dokładnie to znaczyło możemy tylko się domyślać - być może było to rozróżnienie między bogiem a bogiem-na-ziemi bowiem bogowie egipscy rzadko kiedy nosili owłosienie.

  W kolejnych wiekach broda znaczyła już znacznie więcej - u Żydów była symbolem mistycyzmu - u Greków długa, zadbana, gęsta broda była symbolem mądrości i tak została zachowana w kulturze Zachodu (wystarczy wspomnieć Gandalfa z #lotr) Inaczej na te sprawy patrzyli Rzymianie którzy jak wiadomo są podstawą zachodniego myślenia. Dla wczesnych Rzymian (VIII w.p.n.e do II w.n.e) broda była symbolem barbarzyństwa i przede wszystkim Germanów którzy jak wiadomo - nie golili się. Człowiek ogolony to człowiek Cywilizowany dlatego, że zgolenie brody wymaga nakładu pracy i pieniędzy - brzytwy w końcu kosztują. Rzymianie uważali, że człowiek nieogolony boi się pokazywać własne emocje i próbuje wyglądać na bardziej męskiego. Człowiek ogolony zaś nie boi się okazywać własnych emocji, jest prosty i szczery w swoich poglądach.

  Analogicznie Rzymianie niechętnie ustosunkowywali się do aktorów i wszelkiej maści ludzi zmieniających role. Aktor bowiem nie żyje - zgodnie ze sobą i swoją naturą - ale wchodzi w różne postacie, przebiera się, manipuluje. Dla Rzymian jest to patologia - człowiek winien być prosty, szczery i prawdziwy a zarazem powinien pozostać sobą. Broda uniemożliwia okazywanie czystych emocji musi być więc usunięta.

  Modę na zadbaną brodą zaczął więc dopiero Hadrian filhellenista. Obok stawiania wszędzie limesów (chciał wzmocnić granicę Państwa) podróżował wraz z całą swoją świtą. Za pewnie z tych podróży wyciągnął swoją krótką acz gęstą brodę. Prawie każdy kolejny cesarz będzie nosił brodę aż do rozbicia Imperium Romanum na dwie części i tak na Zachodzie cesarzowie jak i barbarzyńcy szturmujący ich limesy będą mieli owłosienie. Co ciekawe w Bizancjum zwykle bród nie noszono a cesarz przesiadujący w Konstantynopolu zwykle nie posiadał zarostu.

  Od tego momentu nie zmieniło się wiele i większość poglądów o brodzie jest nietkniętych. I tak, dobrze ostrzyżona broda to opanowana męskość jak i pewny spirytualizm, który można zauważyć u rosyjskich popów. Brak brody to próba chodzenia drogą prostoty i pragmatyzmu - większość uczonych, księży jak i w ogóle ludzi na Zachodzie nie nosi brody. Dzika kępa włosów którą widzimy u bezdomnych alkoholików jest smutnym widokiem braku ogłady, pewnego barbarzyństwa i przegranego życia.

  Na Zachodzie ludzie jednak coraz częściej noszą brody. Wpływa na to kilka czynników takich jak: protest wobec negacji norm płci - vide skrajny feminizm, wpływ kulturowy islamu (który brodę nosi) oraz spirytualizmu chrześcijańskiego; wzrost średniego bogactwa na Zachodzie - ludzie mogą sobie pozwolić na coraz ładniejsze owłosienie a także coraz bardziej skomplikowana struktura społeczna, różnorakie kryzysy. Jednym słowem - niepewność. Świat więc pragnie czegoś prawdziwego, silnego a zarazem odpowiedzialnego i dobrego - tutaj więc odpowiedzią jest broda która coraz częściej występuje w roli męskości i zadumy.

  Wygląd coraz częściej nie tylko oznacza poglądy społeczne i polityczne (jak rozpoznać feministkę?), ale także wewnętrzne próby charakteru i rutynę danego człowieka. Czy pochodzi on z Rzymu czy z Aten to sprawo drugorzędna.

  Obserwuj #ockham

  Inne moje wpisy
  ****
  Homoseksualizm w starożytności - https://www.wykop.pl/wpis/31176033/homoseksualizm-w-starozytnosci-religia-obyczaj-blu/

  O potrzebie wychowania fizycznego - https://www.wykop.pl/wpis/28714753/o-potrzebie-wychowania-fizycznego-czy-silownia-jes/

  ****

  #modameska #broda #publicystyka #moda #ubierajsiezwykopem #ciekawostkihistoryczne #historia #religia #islam #historia #socjologia #przegryw #wygryw #publicystyka #historiamody #kultura #starozytnosc #starozytnyrzym

  Na zdjęciu - Cesarz August
  pokaż całość

 •  

  #duolingo to jedna z najlepszych rzeczy, która przydarzyła mi się w życiu. Czasem nawet kilka godzin dziennie w #pracbaza sobie pykam i już nawet powoli zaczynam myśleć po włosku ʕ•ᴥ•ʔ Do tego nie mam już poczucia zmarnowanego czasu, a jak wracam do domu to ze świadomością, że znowu naumiałam się czegoś nowego.

  A wy co robicie jak Wam się nudzi w robocie?
  #wloski #pytanie
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Papinian

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.