•  

  Czy zasady gier planszowych podlegają prawom autorskim?

  Jeśli chciałbym napisać klon jakiejś planszowej gry, np Splenor by móc grać ze znajomymi online (przy czym nie wykorzystałbym oczywiście żadnych grafik, tylko zasady i ‚parametry kart’ byłyby kopią), to czy łamię w ten sposób prawo?

  #prawo #programowanie

  •  

   @asunez
   Ktoś tu się kreuje na eksperta a wyłożył się na pierwszym (!) artykule ustawy o prawach autorskich
   Art. 1 ust. 2(1)
   Ochroną [prawa autorskiego] objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia;nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

   A nawet jeśli przyznać ochronę zasadom, to w grę wchodzi wspomniany ( @Fafnucek ) dozwolony użytek osobisty:
   Art. 23.
   1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (...)
   2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
   pokaż całość

   +: karer
  • więcej komentarzy (17)

 •  

  Kto pamięta ten serial ( ͡º ͜ʖ͡º)? Aż ma się ochotę żeby jechać turystycznie na Śląsk xD

  #swietawojna #seriale #slask

 •  

  Z racji tego, że zaraz wybory i niedługo cisza wyborcza, postanowiłem zrobić krótkie tl;dr z programów kandydatów na prezydenta Wrocławia. Zasady są proste - imię,nazwisko, wiek, partia/udzielone poparcie, hasło wyborcze i podstawowe założenia polityki. Do tego ewentualne wady/zalety/powiązania.

  Na pierwszy ogień idzie JACEK SUTRYK, lat 40, pochodzi z Wrocławia, pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych (obecnie urlopowany na czas kampanii wyborczej). ma kredyty zaciągnięte na ponad 800k (wyciąg z publicznego oświadczenia majątkowego). Popierany przez Koalicję Obywatelską, SLD i Rafała Dutkiewicza. Jego hasło to: > Cały Wrocław bliżej domu.

  PROGRAM WYBORCZY:

  1) Wybudowanie/utworzenia na każdym osiedlu żłobka, miejsca kultury oraz miejsce spotkań przyjazne dzieciom i seniorom
  2) Uruchomić 2 tysiące nowych miejsc w żłobkach i i zmienić zasady finansowania - wszyscy będą płacić tyle samo (placówki publiczne i prywatne). Podobne zasady w przedszkolach; do końca jego ewentualnej kadencji, Sutryk chce wybudować 5 nowych przedszkoli.
  3) Wybudowanie 8 domów kultury na osiedlach (obecnie jest 12)
  4) Poprawienie leczenia geriatrycznego, wdrożenie programu "Złota rączka" w ramach usług dla seniorów
  5) Fundusz senioralny ma wynosić 4 mln PLN rocznie
  6) Sprzeciwia się likwidacji straży miejskiej, chce powołania 48 strażników osiedlowych
  7) Chce wybudować łącznie 42 parki i zieleńce, a na południu miasta Klin Wojszycki
  8) Mają powstać nowe kompleksy sportowe - m.in. na Praczach Odrzańskich i przy ul. Lotniczej. Planowane jest także 4 lub 5 nowych osiedlowych hal sportowych
  9) Kompleksowe wyremontowanie 150 kamienic miejskich, podłączenie ich do sieci ciepłowniczej + 10 mln PLN rocznie na wrocławskie podwórka
  10) Budowa nowych miejsc parkingowych na osiedlach (także dwupoziomowych), a także punktu ładowania aut elektrycznych (na 210 pojazdów), utworzenie nowych ulic oraz mieszkań komunalnych,
  11) Zostanie wyremontowane 250km ulic (przede wszystkim Powstańców Śląskich, Gajowicką, Zaporoską,Tęczową i Szpitalną, Kamienną, Pomorską,Komandorską, Zielińskiego, Nowowiejską,Słowiańską, Kościuszki, Poznańską), inwestycja we Wschodnią Obwodnicę, most na Wielką wyspę, przebudowa układu komunikacyjnego na Placu Społecznym, budowa północnego odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej, obwodnicy Psiego Pola, drogi łączącej Jagodno z Wojszycami,
  12) Zakup 120 tramwajów, 220 autobusów (w tym elektrycznych), budowa zajezdni tramwajowej, utworzenie dookolnej linii autobusowej, budowa linii tramwajowych na Nowy Dwór, Popowice, Swojczyce, Ołtaszyn, Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice i Bartoszowice., a także do Kobierzyc i Radwanic. Chce także zabiegać o środki na utworzenie kolei aglomeracyjnej,
  13) Sutryk NIE PLANUJE budowy tramwaju na Psie Pole (ani jego planu), zasłania się tym, że w jakiś sposób "poprawi" tamtejszą komunikację, konkretów brak
  14) Wybudowanie 100km ścieżek rowerowych i roczne przeznaczanie 30 mln PLN na program rowerowy
  15) Wybudowanie nowej mariny, utworzenie linii tramwaju wodnego, wybudowanie 4 nowych pływalni i 5 kąpielisk
  16) Sutryk zapowiada walkę z zanieczyszczeniem powietrza i obniżeniem jego ilości

  PODSUMOWANIE:

  Jacek Sutryk został namaszczony przez Rafała Dutkiewicza, człowiek znikąd, w wieku 28 lat, bez doświadczenia, historii i wiedzy, został dyrektorem wrocławskiego MOPS-u, potem szybko awansował w hierarchii miejskiego zarządzania. Jest członkiem nie do końca jasnego i przejrzystego "układu wrocławskiego" Dutkiewicza, zwolennikiem i kontynuatorem jego polityki, chwalącym jego dokonania. Nie przeszkadzają mu igrzyska zamiast chleba i wydawanie kasy na wodotryski, a wręcz przeciwnie - jest z nich dumny i z tego, jak "rozwija się" Wrocław. Do tego niektóre jego pomysły są idiotyczne (np. budowa tramwaju do wsi Radwanice i Kobierzyce, maniakalny upór w tym, że na Psim Polu mieszka za mało ludzi i nie ma (oraz nie będzie) potrzeby budowania tam tramwaju). Obiecuje też rzeczy już obiecane lub w mniejszym lub większym zaawansowaniu (tramwaj na Nowy Dwór i Ołtaszyn/Swojczyce). Bardzo często się słyszy, że Sutryk to piąta kadencja Dutkiewicza, którego ludzie mają dość, a nie wadzi im to, że wybierają Dutkiewicza 2.0, który jeszcze bardziej jedzie po bandzie spierdolenia.

  Jeśli wam się to spodoba, to miło by było, gdyby jakiś mirek zrobił z tego krótką infografikę, bo ja jestem amebą graficzną, żeby rozsyłać to na fejsie i innych takich, niech wasi znajomi i obcy ludzie wiedzą i widzą, jacy są kandydaci. Niech głosują świadomie, a nie ślepo idąc za nazwiskiem.

  #wroclaw #polityka
  pokaż całość

  źródło: sutryk.pl

 •  

  Powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz. Można współwłaścicieli spłacić ratami czy muszą wyrazić zgodę? Ktio określa wysokość raty jeśli tak można? #prawo

 •  

  Co możne zrobić właściciel sklepu ze złodziejaszkami? Znajomy wyczaił okolicznych ćwoków na kamerze. Kradna artykuły do 10 zl wiec niska szkodliwość. Ale co można z takimi dziadami zrobić?
  #wlasnybiznes #pomoc #zlodziej #kradziez #prawo #socjalizm

  •  

   @ejdrian313:
   1. Kolekcjonować dowody (nagrania). Nagminne podkradanie rzeczy z natury rzeczy jest społecznie szkodliwe. Następnie przekazać materiał dowodowy wraz z zawiadomieniem o popełnieniu wykroczenia. zawierającym opis stanu faktycznego
   2. Jak zajdzie okazja złapania rzezimieszków in flagranti, obywatel ma prawo dokonać tzw. zatrzymania obywatelskiego, tj ująć sprawcę na gorącym uczynku lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu czynu i oddać delikwenta(ów) w ręce Policji. Co ważne, jeśli to niezbędne, jest prawnie dopuszczalne użycie siły fizycznej, np. przytrzymanie i założenie kajdanek

   pokaż spoiler Podstawa prawna: art. 243 Kodeksu postępowania karnego , art. 45 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
   pokaż całość

  •  

   @ejdrian313:
   No i super, odjęliście Policji część roboty ;)
   Pewnie są notowani więc łatwo im sie dobiorą do dupy.

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  hej mirki!
  Mam problem. Gralem ostatnio z kolegami (właściwie koledzy to była nasza drużyna, przeciwnicy to zupełnie obcy ludzie) w piłkę na orliku i zdążył się przykry wypadek. w ferworze walki o piłkę NIEUMYŚLNIE spadłem gościowi tylkiem na piszczel i wyniku tego gość złamał nogę (z tego co wiem kość piszczelowa). Cale zdarzenie miało miejsce w środę. Od razu po opanowaniu zamieszania poprosiłem jednego z tamtych o numer do poszkodowanego i następnego dnia napisałem sms ze przepraszam, ze nieumyślnie, ze życzę powrotu do zdrowia (moim zamysłem było jakoś się dogadać, odwiedzić w szpitalu, dać mu whisky i jakoś załagodzić sytuacje, bo choć nie czuje się winny to jednak niesmak postanie [PDK]). Jednak na sms nie dostałem żadnej odpowiedzi. Az do dziś.. Dzis ten koleś zadzwonił i powiedział ze chce 8 000pln albo kieruje sprawę do sadu za wyrządzenie trwałego ubytku na zdrowiu. I teraz moje pytanie jest takie: czy ten koleś ma jakieś szanse wyegzekwować jakiekolwiek pieniądze przed sadem? Powiem szczerze ze to dla mnie olbrzymia kwota i nie stać mnie w żadnym wypadku na zaplacenie takiej sumy... Z tego co zrozumiałem podczas rozmowy z nim on nie dostanie żadnej kasy z ubezpieczenia, bo coś tam, coś tam. Co począć? macie jakieś rady?
  #prawo #poradyprawne #kiciochpyta
  pokaż całość

  •  

   @puyol95:
   Gość aby uzyskać zasądzenie odszkodowania będzie musiał udowodnić, że wyrządziłeś mu szkodę ze swej winy. Jeżeli był oto zwykły przypadkowy uraz pozostający w ramach ryzyka sportowego, będzie to dość trudne zadanie.
   Jeśli jednak uda mu się to wykazać, pozostaje jeszcze kwestia przyczynienia (obowiązek naprawienia szkody ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron).
   Ostatecznie zakres obowiązku naprawienia szkody może być stosownie do okoliczności ograniczony, jeżeli ze względu na stan majątkowy osoby odpowiedzialnej za szkodę wymagają takiego ograniczenia zasady współżycia społecznego.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  1908 rok, Belgowie wieszają w Kongo 7 letniego chłopca za karę, że jego ojciec niewydolnie pracował
  #historiajednejfotografii #rasizm

 •  

  Witajcie mirki ʕ•ᴥ•ʔ

  Zastanawia mnie ostatnio jedna rzecz dotycząca RODO i liczę na odpowiedź od osób, które się na tym znają lub po prostu miały z tym styczność. Otóż, czy numer telefonu przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą podany w CEIDG podlega ochronie danych osobowych? Czyli w momencie, gdy na przykład dzwonię z firmy x na numer telefonu znaleziony w CEIDG z ofertą, przedsiębiorca może powołać się na RODO, czy telefon przedsiębiorcy prowadzącego IDG nie jest daną osobową? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #rodo #prawo #praca #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  pokaż całość

 •  

  Czy jeśli wrzuciłem swoją fotografie na vikop.ru i ktoś ją powiela rownież na vikop.ru w celach plusowych to jest to legalne? Jak to wygląda od strony własności intelektualnej?
  #fotografia #prawo

 •  

  Pracowałem przez miesiąc w pewnej firmie. Miałem tam 15zl netto/godz., umowa o dzieło. Dziś 10 - czas wypłaty, tak więc sprawdzam stan konta i ku memu zdziwieniu, trochę brakuje. Przepracowałem 167h, razy 15, daje to 2505zł netto. Na koncie tylko 2100. Co tu jest grane? Pracodawca wali w mnie w ch... czy może jakiś... podatek? Pierwszy raz pracowałem na umowie o dzieło, nie jestem do końca świadomy czego się spodziewać
  #prawo #praca #kiciochpyta #pytanie
  pokaż całość

  •  

   @lukas12x:
   1. Zapis o podatku można uznać za nieistniejący, gdyż w tym przypadku przychód z umowy o dzieło (jako działalności wykonywanej osobiście a nie działalności gospodarczej) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
   2. Jeżeli faktycznie przepracowałeś 167 godzin, to zamawiający przygrał w chuja i zapłacił za mało - jeśli jesteś w stanie jakoś udowodnić liczbę przerobionych godzin (lista płac, ewidencje, w ostateczności świadkowie) to możesz walczyć o resztę wynagrodzenia.
   3 Jeżeli nie, pozostaje skorzystać z najczęściej udzielanej na mikroblogu porady z zakresu prawa pracy czyli

   pokaż spoiler iść do pip

   i donieść na Januszy (zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  #pracbaza #prawo
  Mega inba w pracy - zna sie ktos na prawie i pracy i moglby doradzic?

 •  

  Cześć.
  Jak najlepiej przygotować się do walki o nie wypłacone wynagrodzenie? Sytuacja za marzec i kwiecień, nie za późno by walczyć? Firma zbankrutowała, wszystko było w leasing. Wykorzystać do pomocy o odzyskanie adwokata lub/i radce prawnego? Nie mam zbytnio wiedzy na ten temat jak to najlepiej ogarnąć, temat dotyczy mojego ojca a on sam nie potrafi sie za to wziąć więc muszę go w tym wyręczyć.
  Dzięki za odpowiedzi, za naprawdę solidną i dobrą pomoc oferuje flaszke, przelewem na konto.
  #praca #bekaztransa #prawo #pytanie #pytaniedoeksperta
  pokaż całość

  •  

   @mariuszMAXpalonko:
   należałoby wpierw ustalić datę niewypłacalności pracodawcy

   > Art. 3.

   1. Niewypłacalność pracodawcy, o której mowa w art. 2 ust. 1, zachodzi, gdy sąd upadłościowy lub restrukturyzacyjny, na podstawie przepisów Prawa upadłościowego lub Prawa restrukturyzacyjnego, wyda postanowienie o:
   1) ogłoszeniu upadłości pracodawcy lub wszczęciu wobec niego wtórnego postępowania upadłościowego;
   2) otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 2-4 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1508 oraz z 2018 r. poz. 149 i 398);
   3) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy, jeżeli jego majątek nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
   4) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości w przypadku stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
   2. Datą niewypłacalności jest data wydania postanowienia sądu upadłościowego o ogłoszeniu upadłości lub wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego pracodawcy, data wydania postanowienia sądu restrukturyzacyjnego o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego pracodawcy, data postanowienia sądu upadłościowego o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Phenomeon

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)