•  

  Czy jest w stanie ktoś doradzić co zrobić w takiej sytuacji? Postaram się krótko

  tl;dr ktoś zniszczył mój sprzęt i nie chce oddać kasy - jak go do tego nakłonić/zmusić (oczywiście legalnie)?

  Jeden gość którego znam, ale słabo (taki znajomy znajomego i to niezbyt bliskiego) zniszczył mój sprzęt (wartość lekko ponad 1000zł). Był to raczej bajer, gadżet a nie artykuł pierwszej potrzeby. Byliśmy w więcej osób na boisku, on czekał z drużyną na swój mecz ja grałem, wtedy wziął ten sprzęt bez mojej wiedzy i zgody go zniszczył (roztrzaskał o ziemię) w ciągu 30sekund.

  Po takiej akcji to na drugi dzień przynosi się w zębach pieniądze i przeprasza, ale nie tym razem.
  Gościu mówi, że on nie ma kasy, a w ogóle to on tylko lekko to upuścił, żebym sobie to wysłał na gwarancję (gdzie NIE MA OPCJI żeby to przyjęli). Czyli nie mówi "mam to gdzieś, chrzań się", ale kasy nie chce oddać, a ja czekam już ponad tydzień i nie widzę powodu żebym czekał chociaż dzień dłużej. Co w takim wypadku? Iść na policję i oni z tym w ogóle mogą coś zrobić? Czy wysłać do niego oficjalne pisemko, że 'proszę o kasę do dnia xx.xx, bo inaczej..." no właśnie co? Ktoś może poradzić jak to załatwić? Bo w tych sprawach przyznam że jestem zielony. W razie czego mam rozmowę na messengerze, gdzie przyznaje się, że to on to rozwalił, oraz świadków, którzy mogą potwierdzić moją wersję.

  #prawo #pytanie
  pokaż całość

  •  

   @eleg:
   Najpierw listem poleconym wezwanie do zapłaty kwoty odpowiadającej wysokości szkody z wyznaczeniem terminu pod rygorem skierowania sprawy do sądu.
   Po upływie terminu pozew o zapłatę tej kwoty, z wnioskiem o zwrot kosztów procesu i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, w uzasadnieniu opisujesz stan faktyczny i sygnalizujesz, że próbowałeś załatwić sprawę polubownie przez wezwanie do zapłaty. W załączniku wydruk rozmowy z messengera i dowód wniesienia opłaty sądowej od pozwu (5% wartości żądania)

   Odpowiedzialność rozibija się o art. 415. kodeksu cywilnego (Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia), przy czym wina może być umyślna jak i nieumyślna (niedbalstwo - niezachowanie wymaganej staranności w danych okolicznościach)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  #swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #imperiumosmanskie #azja #europa #afryka #filipiny

  Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

  #8
  Czwarty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

  Przypominam, że do jutra do 10:00 można głosować na Cesarstwo Austrii vs Wicekrólestwo Nowej Granady tutaj

  Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

  Głosować można 24 godziny.

  Pierwszy pojedynek grupy H:Imperium Osmańskie vs I Republika Filipińska
  pokaż całość

  Który herb/godło bardziej Ci się podoba?

  • 588 głosów (74.90%)
   Imperium Osmańskie
  • 197 głosów (25.10%)
   I Republika Filipińska
 •  

  Mój 15-letni brat albo jest bardzo złym człowiekiem, albo ma jakieś problemy psychiczne. Jeżeli po lekturze będziecie uważali, że możliwe jest to drugie, bardzo proszę o podanie konkretnych nazw zaburzeń, bym mogła się dowiedzieć na ich temat czegoś więcej.

  Nie wiem już sama, czy odciąć się od tego toksycznego gnojka czy po raz kolejny starać się mu pomóc.
  -cały czas kłamie, a przyłapany na kłamstwie potrafi się rozpłakać i zrobić z siebie ofiarę
  -rodzina albo go ignoruje (bo tak bardzo zalazł im za skórę) albo non stop się z nim kłóci. Mój tata należy do pierwszej kategorii. Młody pożyczył od niego laptopa w celach "umówienia się na spotkanie z kolegami" po czym przejrzał mu cały komputer (w tym historię wyszukiwania) i na obiedzie rodzinnym pół roku temu, m. in. z dziadkami, wstał nagle od stołu i stwierdził "nie mogę być normalny skoro mój ojciec jest takim zboczeńcem i ogląda filmy porno! Widziałem jego komputer! To wstrętny onanista". Rozmawialiśmy wtedy na normalne tematy, jak to przy stole, a młody nie miał z ojcem żadnego konfliktu. Zrobił to ot tak, by zwrócić na siebie uwagę.
  -starałam się być dla niego miła i wyrozumiała, w końcu to młodszy brat. Raz w miesiącu zapraszałam go do miasta w którym mieszkam i fundowalam wszystkie rozrywki. Okazało się, że młody cały czas pisze do mojego byłego chłopaka i próbuje się z nim zaprzyjaźnić, przy okazji wyciągając od niego szczegóły naszego związku, który zakończył się 3 lata temu. Później te informacje przekazuje dalej, swoim znajomym. Mało tego, przy moim obecnym chłopaku, który naprawdę jest w stosunku do niego wyrozumiały i stara się, by brat dobrze się czuł w naszym mieszkaniu, gdy do nas przyjeżdża, ZAWSZE "niechcący" zaczyna temat mojego byłego. Jakieś durne gadki w stylu "Twój były chłopak jest moim najlepszym ziomkiem, zawsze mogę na niego liczyć" albo "Szkoda, że już nie masz z kim kontaktu". Miarka się przebrała, gdy na imprezie rodzinnej, na której non stop spędzał czas ze mną i moim chłopakiem (jak wspomniałam wcześniej, cała rodzina jest z nim skłócona) wypalił przy moich kuzynach i wspomnianym chłopaku "Hehe, chodzą sluchy na mieście, że X zerwał z moja siostrą, bo imprezowala bez niego, gdy pojechał do pracy zarabiać" (Co jest absolutną nieprawdą, zerwalismy z zupełnie innych powodów, była to wspólna decyzja). Jak zwykle, powiedział to podczas rozmowy na zupełnie inne tematy, dla krótkiej chwili atencji.
  -na tej samej imprezie rodzinnej publicznie (mogło to słyszeć więcej osób) oznajmił mi i mojemu chłopakowi że "przed chwilą rozmawiałam z chłopakiem naszej kuzynki, przyznał mi się, że kiedyś wciągał krechy"
  -namawia naszego 3 letniego brata by uciekał przed mamą i obrażał ją
  -w stosunku do swojej wychowawczyni w szkole, jedynej osoby, która go broni przed dyrekcją jest bardzo fałszywy i zakłamany, non stop łamie dane jej słowo i obraża ją za plecami, chociaż na rozmowach sam na sam z nią potrafi płakać i robić z siebie ofiarę.
  -często publicznie chwali się domownikom, że pali papierosy i marichuanę (mówi to ewidentnie by zwrócić na siebie uwagę, z miną cwaniaczka)
  -przylapalam go na przeszukiwaniu mojego komputera, gdy będąc na weekend w domu poszłam do łazienki
  -kradnie moim rodzicom drobne kwoty
  -ostatnio "pożyczył" od młodszego brata telefon wart 200-300 zł po czym wrócił do domu bez niego, twierdząc, że go zgubił
  -mam wrażenie, że młody szuka haków na każdego, by potem publiczne daną osobę upokorzyć. Bez względu na to, czy jest dla niego dobra, czy też neutralna.
  -cały czas próbuje "trzymać się ze starszymi" (wspomniałam już o moim byłym). Imponują mu ludzie ze środowiska narkotykowo-rapowego. Nie ma stałych przyjaciół. Podejrzewam, że jest dla nich taki sam, jak dla rodziny.
  Mój obecny chłopak uważa, że mimo wszystko powinnam być wsparciem dla brata, bo on praktycznie nie ma nikogo i jest w głupim wieku. Ja jednak nie dam rady non stop dawać młodemu sobą pomiatać. Nie wiem, co robić.

  #pytanie #niebieskiepaski #zalesie #pomocy #zdrowie #rodzina
  pokaż całość

  •  

   @qcrimson:
   Wysłać do specjalisty a doraźnie, żeby nie sprawiał problemów załatwić małego psychola jegi własną bronią, tj też znaleźć jakiegoś haka. Jest prawie pewne, że ktoś obciążony taką osobowością ma jakieś dewiacje, którym oddaje się w zaciszu swojego pokoju, np pałowanie Wiplera do bajek chińskich. Dzieki dyskretnej kamerze poznajesz tę ciemną strone i dajesz zboczuchowi do zrozumienia ze o tym wiesz i jak znowu coś palnie to dowiedzą się wszyscy ( ͡º ͜ʖ͡º) pokaż całość

  • więcej komentarzy (188)

 •  

  Widzicie Czesi? Jesteście trupem! xDDDD

  pokaż spoiler Źródło - http://www.fronda.pl/a/duch-kosciola-jest-dusza-panstwa-panstwo-bez-kosciola-to-trup,113191.html

  #bekazkatoli #bekazpodludzi #neuropa

 •  

  Mircy jak to jest z rozwiązaniem umowy zlecenie kiedy w umowie nie ma wzmianki o wcześniejszym okresie wypowiedzenia? Można ją rozwiązać z dnia na dzień bez konsekwencji?
  #prawo #praca

  •  

   @Czavel:

   Art. 746. [Wypowiedzenie umowy zlecenia]
   § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
   § 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
   § 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.


   Za ważny powód uznać można np.: działanie przyjmującego zlecenie wbrew wskazówkom lub interesowi dającego zlecenie, korzystanie dla własnych potrzeb z powierzonych mu środków pieniężnych, uzasadnioną innymi okolicznościami utratę zaufania do przyjmującego zlecenie, nagłą chorobę, zmianę miejsca zamieszkania lub sytuacji życiowej, względnie utratę przez którąkolwiek ze stron koncesji lub innych uprawnień niezbędnych do wykonania umowy.
   pokaż całość

   +: Czavel
 •  

  #policja #wroclaw

  Wczoraj, podczas niemiłosiernego upału młodzi policjanci z Wrocławia przeprowadzili staruszkę przez pasy i towarzyszyli jej w drodze do samego domu. Jeden wziął kobietę pod rękę, drugi niósł torbę z zakupami. I to jest przykład szlachetnej postawy Policji.

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Phenomeon

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.