•  

  Po tym poście parę wykopków stwierdziło, że ''to powinno być codziennie na głównej'', ''powinnaś zrobić #100daychallenge''.

  100 dni to może za dużo, bo ile można to samo oglądać, ale zrobię 20 dni codziennego przypomnienia. To powinno wystarczyć, by trafiło to do szerszego grona odbiorców, nawet tych, co rzadziej siedzą na wykopie. Postanowiłam też, że rozszerzę ten challenge o parę punków. Dodatkowo, jednorazowo wrzucam znalezisko z tym samym, bo nie każdy przegląda mikrobloga.

  1/20

  Non stop widuje się artykuły typu ''zostawili psa zamkniętego na tarasie bez wody'' Pies dostał udaru i oczywiście nie przeżył. Cudowna madka ''zostawiła dwójkę dzieci w samochodzie i poszła do sklepu'' dzieci trafiły do szpitala, tym na szczęście się nic nie stało, ale nie raz kończyło się coś takiego źle. ''Zostawił psa w upał w samochodzie, pies nie przeżył''. ''75 letnia osoba zmarła w pociągu, innych pasażerów odbierała karetka''

  Te wszystkie artykuły pokazują, że mamy kolejną falę nieznośnych i przede wszystkim groźnych dla życia upałów. W 2003 roku bodajże była taka ostatnia fala, zmarło wtedy w europie około 70 tys ludzi z powodu upałów. Nie dbaliśmy o środowisko, przez nasze działania zmiany klimatyczne są zbyt gwałtowne i widzimy, odczuwamy boleśnie wręcz tego skutki. Dlatego apeluję:

  Jak w pierwotnym poście- Kaganiec weterynaryjny (zdjęcie poniżej) NIE jest do użytku codziennego. Pies nie ma gruczołów potowych na ciele, nie może się pocić jak człowiek, a co za tym idzie, nie może się ochładzać w ten sposób. Pies ochładza się oraz dotlenia poprzez ziajanie, dyszenie i szczekanie. W przypadku założonego kagańca weterynaryjnego pies nie ma możliwości otworzenia pyska, a co za tym idzie, ogromnie się męczy, przegrzewa i dusi. W przypadku tak dużych upałów, poza męczarniami, może się to skończyć po prostu źle. Jeżeli sami takiego używaliście przez niewiedzę, bądź widzicie kogoś na spacerze z psem w takim kagańcu, to reagujcie, informujcie i zwracajcie uwagę.

  Pamiętajcie o wystawianiu misek z wodą dla dzikich oraz bezdomnych zwierząt, czy to pod blokiem, czy we własnym ogródku, a nawet na parapecie dla ptaków czy pszczół. Dla pszczółek można wystawiać wodę wymieszaną z cukrem. Dobrze jest wystawić też niższe i bardziej płytkie miseczki dla takich zwierząt, jak jeże i inne, które nie dadzą rady napić się z wyższej miski.

  REAGUJCIE jeżeli widzicie starsze osoby, czy nawet młodsze, zachowujące się dziwnie. Podajcie czasem własną wodę czy picie. Sama ciężko znoszę upały, nie raz zdarzyło mi się zemdleć w tramwaju, spaść ze schodów wychodząc z niego, bo już nic nie widziałam itd. Czasem ludzie reagowali, przeprowadzali mnie w cień, dawali właśnie własne picie, a czasem mieli w dupie. Nie bądźcie obojętni, bo szczególnie w przypadku starszych osób takie przegrzanie może się skończyć śmiercią. Jeżeli widzicie ''menela'', który leży, dziwnie się zachowuje, ale nie chcecie za bardzo podchodzić, boicie się, to wezwijcie choć jakąś pomoc. To samo tyczy się zwierząt. Reagujcie, dzwońcie, dajcie się napić, jeżeli macie taką możliwość.

  Przy takich upałach częste są też udary. Udar ma różne rodzaje. Niedokrwienny oraz krwotoczny, dlatego objawy nie zawsze będą takie same, ale te częstsze, bardziej typowe to:

  -powysiłkowe lub postresowe pogorszenie stanu zdrowia
  -niewyraźne mówienie (bełkotanie)
  -porażenie połowiczne (hemiplegia – porażenie mięśni jednej połowy ciała)
  -opadanie kącika ust po stronie, która została porażona
  -niedowład ciała
  -bardzo ostry ból głowy
  -zawroty głowy
  -silne, chlustające wymioty
  -napady drgawkowe
  -nieumiejętność wykonania podstawowych czynności, takich, jak pisanie długopisem.

  Nie każdy, kto zachowuje się dziwnie, musi być pijany itd, wyłączcie takie myślenie i upewnijcie się!

  REAGUJCIE jeżeli widzicie zwierzę, lub dziecko zamknięte w samochodzie. Nie trzeba od razu wybijać szyby, jeżeli widzicie, że póki co zwierzęciu lub dziecku nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo, ale poczekajcie z 5 min, jeżeli nikt nie wróci, dzwońcie na policję, oni pokierują dalej. W skrajnych przypadkach, jeżeli widzicie, że zwierzę lub dziecko nie reaguje na pukanie w szybę, jest nieprzytomne, osowiałe, ''odpływa'' itd. to MACIE PRAWO bezzwłocznie wybić szybę i przystąpić do ratowania. Nie grozi Wam za to żadna konsekwencja, bo ratowaliście życie, ale trzeba pamiętać, że jest to ostateczność i nie wolno tego nadużywać.

  W przypadku przegrzanego człowieka bądź zwierzęcia, należy natychmiast przenieść w miarę możliwości w cień, podać płyny, dobrze jest też schłodzić ciało poprzez polewanie zimną wodą. Osobie, która zemdlała bądź tylko omdlała i jest już przytomna, należy unieść nogi, tak, by krew spływała w stronę mózgu. Omdlenie to reakcja obronna organizmu na niedotlenienie mózgu, dlatego człowiek upada, by ciśnienie i krążenie się wyrównały, a do mózgu dotarło więcej tlenu wraz z krwią. Warto też sobie przypomnieć inne ważne elementy pierwszej pomocy, które na pewno znajdziecie w internecie.

  Ale przede wszystkim, poza ratowaniem innych, sami też myślcie o sobie i istotach, które macie pod opieką. Nawadniajcie się, nie wystawiajcie na pełne słońce, nie narażajcie na to innych!

  Numery alarmowe:

  112- Centrum powiadamiania ratunkowego

  999- Pogotowe ratunkowe

  998- Straż pożarna

  997- Policja

  Na czas challengu obserwujcie tagi #upalalert #20dayupalchallenge bo kolejne posty będą już oznaczane tylko tymi. Dajcie mi znać czy w ogóle to robić i czy lepsza będzie skrócona wersja, jako takie o przypomnienie co warto pamiętać, na co zwracać uwagę, czy zostawić w takiej formie jak teraz :P

  Porównanie kagańców dla psa:

  pokaż spoiler #latowypierdalaj #latonapierdalaj #zimonapierdalaj #oswiadczenie #takaprawda #psy #koty #zwierzaczki #zwierzeta #smiesznypiesek #smiesznykotek #pieseczkizprzypadku #koteczkizprzypadku #piesel #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  źródło: kaganiecporownanie.png

 •  

  Nie wyobrażam sobie życia bez leków przeciwbólowych. Jak miałem te <18 lat to w ogóle ich nie używałem. Teraz to non stop mnie łeb napierdala.
  #oswiadczenie #gownowpis

 •  

  Zmarła mi dziś rano babcia, zadzwonił do mnie tata i o tym poinformował. Siedzę w pracy i trochę nie wiem co czuć.
  To pierwsza smierć kogoś bliskiego dla mnie. Na początku to był szok, teraz po paru godzinach nie wiem co mam czuć. Bo czuje się z tym jakoś tak zupełnie normalnie. Mam wrażenie, ze to trochę nie tak powinno być, ze powinnam to przeżywać i lamentować. Mam teraz wyrzuty, serio nie wiem co robić. Boje się, ze moi rodzice będą źli, ze nie jest mi z tym źle. Wiem brzmi to dziecinnie i zjebanie, ale liczę, ze znajdzie się tu ktoś kto rozumie co czuje i jakoś mnie wesprze.
  Dziwnie mi, bardzo.
  #niewiemjaktootagowac #feels
  pokaż całość

  •  

   @BzdziagwaLujka: nie powinnas mieć żadnych wyrzutów sumienia, każdy człowiek inaczej reaguje na śmierć bliskiej osoby. Niektórzy płaczą cały czas, inni w ogóle, część osób zapłacze tylko na pogrzebie. Nie można oczekiwać od Ciebie, że będziesz zachowywała sie w określony sposób, bo każdy człowiek jest inny.
   Trzymaj się ciepło :)

   +: Artron
  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Hejo Mireczki i Mirabelki!
  Ze względu na to, że wszyscy niecierpliwie oczekują na #torunwykoppiwo , a samo jak widać się nie zrobi ( ͡º ͜ʖ͡º) to zapraszam serdecznie na wspólne grillowanie już w najbliższą sobotę (8.06) na Martówce na Bydgoskim Przedmieściu.
  Napoje, kiełbaski i grille we własnym zakresie - można się zgadywąć, bo optymalnie wychodzą jednorazówki.

  Start imprezy: godzina 17:30.

  Biorę po dwieście złotych od każdej drużyny i zaczynamy!

  #torun

  @czarekn @nocnokrokowiec @pufa13 @powro91 @z3r0 @Tanczacy_paralityk @szczesliwa_patelnia @Heibonna
  @slepauliczka @Falconidae @CzterySiedem @momoness @maxtrosoft: @HerrJacuch: @Bita_Smietana69
  @MagisterWiadromonter @gustawny @lollipopsn @fr0st
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  Hej, ma ktoś może sposób na normalne spanie? Od ponad tyg sypiam po 3-4 h max, czuję się kiepsko. Bez alko, z alko itp nic nie pomaga. Melatonina jutro czy ktoś ma inny sposób?

  •  

   @Hrapp: może za późno jesz albo pijesz kawę, herbatę lub energetyki? Kladziesz się spać o regularnych porach?

  •  

   @Hrapp: a jak wyniki badań? Jakieś problemy z tarczyca? Niedobór lub nadmiar witamin? Jeśli dawno nie miałeś robionych badań, to może czas wybrać się do lekarza? Ewentualnie taka głupota mi przyszła do głowy, ale sama kiedyś przez to spać nie mogłam - zmieniłam plyn do płukania i po przebraniu pościeli na tą, która była prana w nowym środku nie mogłam zasnąć z jakiegoś powodu :D. Może i u Ciebie to jest przyczyną.

  • więcej komentarzy (7)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Piernikarka

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)