Kura stanowi jedynie narzędzie, którym posługuje się jajko, by wytworzyć inne jajko.

 •  

  Mawia się, że wyjątek potwierdza regułę. Gdyby jednak głębiej się nad tym zastanowić, to jest to stwierdzenie logicznie sprzeczne: jeżeli reguła ma być czymś, co obowiązuje zawsze, to wyjątki ją falsyfikują, czyli obalają. Rzecz wydaje się jasna zwłaszcza w nauce, ale... Jak zwykle taka nie jest. Zdarza się bowiem niekiedy (i to wcale nie tak rzadko), iż wyjątki w teorii łatane są tzw. hipotezami ad hoc. O obu tych rzeczach traktuje dzisiejszy, bardzo krótki, ale za to mikołajkowy odcinek Pana od Filozofii. Zapraszam!

  #filozofia #nauka #logika #youtube #tworczoscwlasna no i wyjątkowo #mikolajki
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   @JackTheDevil90: Recz w tym, że to jest wybrakowana kalka exceptio probat regulam in casibus non exceptis, czyli: wyjątek potwierdza regułę [obowiązywanie lub istnienie reguły] w przypadkach przez niego nie wyłączonych.

   W prawie to samo określa się paremią inclusio unius est exclusio alterius. Jeśli prawodawca wymienia jeden wyjątek, to domniemujemy, że przepis obowiązuje dla przypadków pod ten wyjątek niepodpadających.

   Nielogiczne jest to tylko przy rozumieniu dosłownym, ale tak samo jest ze stwierdzeniem zajść w ciążę (bo co? szła, szła i zaszła?).
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Jak zasugerowac niedojebanemu psychiatrze ( przepisal mi pregabe na nadmuerna sennosc ) ze pomoze mi metylofenidat ?

  #psychiatria #narkotykizawszespoko #fobiaspoleczna

 •  

  Trochę o piecu z Rievaulx, polemika z @Towarzysz_Moskwin

  Nie ma znaczenia czy ten wpis będzie dobry czy nie, robię go z tego powodu, że do tego się zobowiązałem, napisałem coś do czego ktoś się odwołał i uznał, że moje koncepcje są nieprawidłowe. Lub inaczej - moje koncepcje w opinii @Towarzysz_Moskwin i innych członków neuropa są nietrafne z tej racji, że piszę je nie kto inny niż Ja. Nie ukrywam, mam minimalną ilość szacunku dla mojego interlokutora dla którego polityka na wykopie jeśli nie jest sprawą najwyższą to kluczową i jest niczym walka dusz. Dlatego nie oczekuję czystej dyskusji ani nawet zrozumienia, pragnę jedynie prawdy i meritum ante omnes. Prawda bowiem nas wyzwoli.

  Przejdźmy do wpisu @Towarzysz_Moskwin. Uznaje on

  No i mamy pierwszy poważny zgrzyt. Otóż wedle badań archeologicznych piec powstały przed kasacją zakonu był piecem proto-blast furnice co stwierdzona na podstawie badań żużlu. Jako że wykopaliska nie były prowadzone jakiekolwiek porównania wydajności nie są jeszcze możliwe (o ile kiedykolwiek będą) a porównanie do XIX pieców jest zwyczajną fantazją autora. Jeżeli już można go do czegoś porównywać to do właściwego pieca szybowego zbudowanego w 1570 30 lat po rozwiązaniu zakonu.

  Po pierwsze - pierwszy poważny zgrzyt ponieważ piec powstał przed kasacją zakonu? Fascynujące, że sam o tym piszę ponieważ piec był własnością zakonu aż do jego kasacji. Dwa - jest to fantazja autora naprawdę?

  I uwaga! Ten sam autor na którego @Towarzysz_Moskwin - Gerrego McDonalda uważa, że

  The iron ore left in the slag at Laskill has been identified by Gerry McDonnell (archeometallurgist of the University of Bradford) as more refined than anything else at the time, suggesting a much more efficient blast furnace technology than otherwise existed – perhaps as advanced as a modern blast furnace

  Czy Pan McDonald dokonał poważnego zgrzytu na który powołuje się @Towarzysz_Moskwin? Sam nie wiem, może Gerry McDonald się myli? Ale wtedy cała narracja @Towarzysz_Moskwin o tym jaki fantazjujący jest mój wpis łamie się w posadach.

  A więc udowodniliśmy, że sam piec mógł dorównywać piecom z XIX wieku jak pisałem a nawet (jak uważa uczony na którego @Towarzysz_Moskwin się powołuje) do współczesnych pieców hutniczych. To nawet więcej niż oczekiwałem moi drodzy!

  Zresztą odpowiedź @Towarzysz_Moskwin na argument o możliwościach pieca jest niewystarczająca bo opisuje - uwaga - dokument Gerrego McDonalda o piecu i szybie w okolicach opactwa. Tak proszę Państwa to ten sam McDonald który uważa, że piec jest "as more refined than anything else at the time, suggesting a much more efficient blast furnace technology than otherwise existed – perhaps as advanced as a modern blast furnace"

  Popłyńmy dalej. @Towarzysz_Moskwin pisze, że kłamię o popadnięciu w ruinę zakonu. Odpiera argument pisząc o tym, że ziemie zakonu zostały odebrane przez diuka i wznowił pracę wydobywcze "The project is investigating the monastic iron working landscape from the foundation of Rievaulx Abbey in 1131 to the Dissolution of the Abbey in 1538. The Abbey lands were taken over by the Earl of Rutland who continued mining and smelting iron. The ironworks continued, a blast furnace was built in 1570, with finery and chafferies."

  Ba! Sugeruje mi kłamstwo kiedy pisze, że "Piec został zniszczony w 1538 roku przez głupotę anty-katolickiego motłochu. Jakim cudem tak wielkie przedsiębiorstwo zarządzane przez zakon popadło w ruinę?" Parę rzeczy naprostujmy. Po pierwsze - zakon popadł w ruinę. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości skoro wpadł w ręce diuka a zakonników rozgoniono. Ale co z piecem hutniczym? No wcale zniszczeniem zakonu nie było zniszczenie pieca, który został odbudowany prawie 30 lat później bez technologii zakonników. Piec zbudowany w 1570 roku nie dorównywał wcześniejszemu. Diuk zresztą nie przykładał tak wielkiej wagi do rozwoju metalurgicznego tego miejsca i w końcu zaprzepaścił owe technologie - Henry "Stamped Out Industrial Revolution"', David Derbyshire, The Daily Telegraph (21 June 2002) How the Catholic Church Built Western Civilization, Thomas Woods, (2005), ISBN 0-89526-038-7

  Nie tylko protestenci niczego nie zburzyli "przedsiębiorstwo" pod ich opieką rozwineło się na tyle że zbudowano piec szybowy z prawdziwego zdarzenia.

  Zero dowodów tym bardziej, że dotychczas źródła Pana Gerrego McDonalda jak i jego kolegów których odnajduję w takim badaniu - R. W. Vernon, G. McDonnell and A. Schmidt - 'An integrated geophysical and analytical appraisal of early iron-working: three case studies' Historical Metallurgy opisują, że to właśnie schizmatycy (może zbyt poważnie ich określiliśmy mianem protestantów) tacy jak anglikanie ostatecznie doprowadzili do upadku pieca i zaniku technologii metalurgicznych. No ale po co powoływać się na badaczy (patrz - McDonalda, Schmidta i Vernona) którzy uważali, że

  The destruction of the abbey at Rievaulx by King Henry VIII during the Reformation put an end to this blast furnace and its advanced technology.

  Potem przechodzimy do krytyki wątku historycznego zawartego w moim wpisie. @Towarzysz_Moskwin nazywa je "histerycznymi bzdurami" które "nie mają związku z prawdą historyczną" to trochę zabawne bo wszystko co opisałem w owych dwóch akapitach pokrywa się z prawdą historyczną od Anny Boleyn przez jej ścięcie (ścięcie Anny to bzdura historyczna?) aż do rozganiania zakonów (rozganianie zakonów to bzdura historyczna?) Napisałem też, że dziesiątki tysięcy miejsc pracy upadło. To na pewno nie jest prawda historyczną według @Towarzysz_Moskwin skoro lista upadłych zakonów i manufaktur jest olbrzymia. Oto cała lista - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monasteries_dissolved_by_Henry_VIII_of_England

  Dalej pisze @Towarzysz_Moskwin "Jw wierutna bzdura nie posiadająca żadnego oparcia w faktach (pomijając to że nie był on żadnym diukiem). Earl przejął majątek a sam piec działał do 1570 kiedy został zastąpiony lepszym i ponownie przebudowany w 1577. Całe przedsiębiorstwo działało nieprzerwanie do końca wojny domowej w 1651"

  Po pierwsze nie został zastąpiony lepszym, po drugie, pierwszy został zaorany a zakonników wygnano a na ich miejsce próbowano przyprowadzić pracowników. No ale historia wojny domowej to już inna historia.

  Poprosił bym o źródło tych rewelacji myślę że autor troszkę się zagalopował z tymi setkami statków pełnych węgla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Napisałem "możliwe kilkaset statków z węglem" co nie jest takie niemożliwe biorąc pod uwagę jak potężny był to piec. Jak jednak piszę używając słowa "może" jest to spekulacja.

  Dalej idziemy do wpisu @Towarzysz_Moskwin w którym sugeruje on, że Irlandia mimo pozostania katolicką rozwijała się wolniej niż uwaga! Wielka Brytania. Co z tego, że Irlandia była bantustanem Anglii, czymś w rodzaju kolonii. Rozwijali się oddzielnie tak samo jak Birmingham i Londym - przecież to różne kraje prawda?

  Bibliografia:
  * R. W. Vernon, G. McDonnell and A. Schmidt, 'An integrated geophysical and analytical appraisal of early iron-working: three case studies' Historical Metallurgy 31(2) (1998), 72-5 79.
  How the Catholic Church Built Western Civilization, Thomas Woods, (2005), ISBN 0-89526-038-7
  'Henry "Stamped Out Industrial Revolution"', David Derbyshire, The Daily Telegraph (21 June 2002)

  Obserwuj #ockham

  #wiara #katolicyzm #chrzescijanstwo #mirkomodlitwa #4konserwy #nauka #hutnictwo #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #katolicyzm #kosciol #wiara #naukowcywiary
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  O ileż lepszym miejscem mógłby być świat gdyby ludzie zamiast na praktyki religijne czas poświęcali na zgłębianie filozofii czy też wyprowadzanie własnych wniosków.
  #bekazkatoli #filozofia #religia

 •  

  Mirki, niedawno skończyłem uczelnie techniczną, więc jestem mniej więcej obeznany w fizyce, przynajmniej tej klasycznej. Jednak ostatnio zacząłem się interesować fizyką kwantową, bo wydaje się niezwykle ciekawa. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to powstanie mechaniki kwantowej było rewolucją w sposobie myślenia naukowców, między innymi przez to że okazało się, że świat cząstek elementarnych nie jest deterministyczny. Oznacza to, że jeśli wystrzelimy pojedynczy foton w jakiś materiał, który 50% światła przepuszcza, a 50% światła odbija (powiedzmy, że to jakiś rodzaj szkła), to nie da się przewidzieć czy foton ten zostanie przepuszczony czy odbity. Istnieje tylko statystyka pozwalająca obliczyć prawdopodobieństwo obu zdarzeń i nie istnieje żadna cecha fotonu która mogłaby zdeterminować co się z tym fotonem stanie. Dla innego przykładu, wynik rzucenia monetą, który dla wielu ludzi wydaje się losowy jest tak naprawdę dokładnie zdeterminowany przez siłę z jaką tą monetą rzucimy, jej rotację itd. Inaczej mówiąc mając wszystkie dane wejściowe dałoby się przewidzieć wynik rzutu monetą, czego nie można powiedzieć o eksperymentach z cząstkami elementarnymi.

  Zrozumiałem tą koncepcję ale jest jedna kwestia która mnie dręczy. Czemu jest to takie niezwykłe dla naukowców, skoro takie zdarzenia jak mutacje genu również są losowe? Ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć dlaczego mechanika kwantowa tak bardzo zrewolucjonizowała tok myślenia fizyków, skoro losowość mutacji genów jest już znana od dawna? A może mutacje genów wcale nie są losowe i zależą od czynników zewnętrznych? Nurtuje mnie to strasznie xd Niech ktoś mi odpowie

  #nauka #biologia #fizyka #fizykakwantowa #genetyka
  pokaż całość

  +: blooper

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Poczmistrz_z_Tczewa

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (8)