"There is no reason to be alive if you can't do deadlift!"

  •  

   @sorasill: Potwierdzam. Ten największy bydlak to Alomalocaris, pierwszy superpredator w dziejach Ziemi (przynajmniej pierwszy znany).
   Całość to tzw. eksplozja kambryjska, która miała miejsce "trochę" ponad 500 mln lat. Wtedy na świecie buszowało wiele dziwacznych stworów, przy których Lovecraft mógłby dostawać spazmów rozkoszy. Na górnym obrazku, poniżej bydlaka Anomalocaris jest taka dżdżownica z nóżkami/kolcami na spodzie i górze ciała. To Hallucigenia i nazwa jest nieprzypadkowa, bo wygląda ona jak z narkotycznego snu. Dopiero względnie niedawno udało się ustalić, gdzie miała przód, a gdzie tył oraz gdzie dół, a gdzie górę. Poniżej wklejam jeszcze Opabinia z tego okresu (yup, miała 5 patrzałek, a ta trąbka to jej mordka).

   Jeszcze dawniej, bo ponad 600 mln lat temu, żyło coś, co popularnie nazywa się fauną ediakarańską. Tamte zwierzęta (jeśli w ogóle były to zwierzęta) były już tak dziwne, że nie bardzo wiadomo, do czego je przypasować. Często znany jest tylko ich fragment, niekiedy nawet nie ma pewności, czy dany stwór to całość, czy może kawałek czegoś większego. Swego czasu urzekł mnie opis "jelita" pewnego stwora, z którego de facto zachował się skamieniały muł, który je wypełniał. I specjalnie użyłem nawiasów, bo autorzy zauważyli, że struktura ta mogła pełnić funkcję jelita i układu oddechowego jednocześnie (ale z zastrzeżeniem, że w sumie to straszne dziwadło jest i rzeczywistość mogła być różna). Dzisiaj (z wyjątkiem naprawdę nielicznych wyjątków) zwierzęta mają symetrię dwuboczną (my, jaszczurki, ryby czy mrówki) lub promienistą (rozgwiazdy czy meduzy), jednak w ediakarze zdarzały się takie o symetrii trójdzielnej, a nawet fraktalnej. Daaaawno temu zrobiłem wpis o tych stworach. Komcie też ciekawe, a na samym końcu podlinkowałem do sprostowania (bo nie unikąłem kilku błędów).
   pokaż całość

   źródło: Opabinia.jpg

  • więcej komentarzy (6)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Prekambr

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.