PurePC to najnowsze newsy, testy sprzętu, porównania, recenzje gier oraz zestawy komputerowe. Działamy od 2006 roku i wśród portali o tematyce IT jesteśmy jednym z liderów, pozostając jednak w pełni medium niezależnym. "Wiemy, co się kręci!”

 •  

  Test SSD GoodRAM IRDM Gen2 - Różne wersje, różna wydajność!?
  Pora ma małe kręcenie Małysza w stylu #pcmasterrace? Od jakiegoś czasu dało się słyszeć negatywne opinie o polecanych do tej pory nośnikach SSD GoodRAM IRDM Gen2, które negatywnie zaczęły zaskakiwać swoją wydajnością. Trefna partia? Uszkodzony egzemplarz? Nie! Wygląda na to, że producent cichaczem postanowił zrobić użytkowników w balona, co sprawdziliśmy i udowodniliśmy. Werdykt? GoodRAM IRDM Gen2 240 GB występuje przynajmniej w dwóch wariantach - kupowanie takich nośników obecnie wygląda na swoistą loterię.

  Niektórzy pewnie pamiętają, jakie zamieszanie wybuchło kiedy ujawniliśmy, że nowsza rewizja Kingston SSDNow V300 zamiast pamięci synchronicznych otrzymała asynchroniczne, a producent pozostawił stare oznaczenia. Przypadek GoodRAM IRDM Gen2 240 GB jest znacznie mniej klarowny, jednak efekty są podobne - obydwa sample mają identyczne symbole, wypadają podobnie w testach syntetycznych, ale rzeczywiste pomiary ujawniają brutalną prawdę. Dysproporcje w wydajności miejscami okazują są ogromne, jakby SSD-ki pochodziły z zupełnie różnych segmentów, wykorzystując odmienne rozwiązania technologiczne. Ba! Nawet podstawowe testy zapisu w programie HD Tune PRO pokazują całkowicie inną charakterystykę pracy podczas zapisywania danych. Sampel GSP019435 ogólnie wypada przyzwoicie, podczas gdy GR2078690 bliżej do konkurencji bazujących na pamięciach TLC NAND, chociaż producent deklaruje wykorzystanie MLC... Chyba, że Wilk Elektronik chodziło o trzybitowe MLC, będące de facto TLC, bowiem takie oznaczenia można już dzisiaj spotkać w dokumentacji technicznej (przoduje tutaj Samsung). Niestety, zastosowanych modułów nie zdołaliśmy precyzyjnie zidentyfikować, zaś oprogramowanie pokroju AIDA Extreme nie pokazuje żadnych szczegółów - zostały ewidentnie zablokowane albo wycięte. Ciężko zatem jednoznacznie stwierdzić czy różnice w wydajności spowodowane są odmiennym rozkładem elementów, mogącym wpływać na pracę kontrolera, innymi kośćmi NAND czy jeszcze jakimiś czynnikami (testy wykonaliśmy także na platformie Z370 lecz różnice zostały zachowane). Fakt pozostaje faktem, że GoodRAM IRDM Gen2 240 GB występuje przynajmniej w dwóch wariantach - kupowanie takich nośników obecnie wygląda na swoistą loterię, a jedynym kierunkowskazem mogącym nakierować świadomego klienta jest wersja firmware. Tylko czy warto ryzykować? Polska firma powinna błyskawicznie wyjaśnić sytuację, bo sprzedawanie urządzeń o diametralnie różnych parametrach pod jednym szyldem, to poważne nadużycie mogące kosztować nie tylko wizerunek.

  Końcowej oceny GoodRAM IRDM Gen2 240 GB uwzględniającej plusy i minusy tym razem nie będzie, ponieważ mamy do czynienia z klasycznym syndromem Dr Jekyll i Mr Hyde. Teoretycznie testowaliśmy jeden produkt, ale każdemu z osobna musielibyśmy wystawić świadectwo. Sampel GSP019435 spokojnie zasłużyłby na rekomendację, zwłaszcza w obliczu atrakcyjnej ceny, natomiast GR2078690 niczym szczególny nie imponuje, najczęściej zamykając wykresy razem z modelami wykorzystującymi TLC NAND. Dlatego najlepiej będzie jeśli posiadacze GoodRAM IRDM Gen2 wymienią się tutaj spostrzeżeniami, testami oraz numerami seryjnymi. Poczekamy także na oficjalne stanowisko producenta, które miejmy nadzieję częściowo wyjaśni to zamieszanie. Wcześniej mieliśmy w rękach jeszcze jednego sampla GoodRAM IRDM Gen2 240 GB, przysłanego bezpośrednio przez producenta, który niestety wypadał porównywalnie do GR2078690. Jeśli Wilk Elektronik wysyła modele „gorszego sortu” do mediów technologicznych, to najwidoczniej kompletnie nie wiedzą co zamawiają w fabrykach...

  Pełna publikacja ze wszystkimi testami do znalezienia tutaj:
  https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_ssd_goodram_irdm_gen2_rozne_wersje_i_rozna_wydajnosc

  #purepc #komputery #hardware #technologia #afera
  pokaż całość

  źródło: purepc.pl

 •  

  Test słuchawek Bose QuietComfort 35 II
  Drażni Was czasami marudzenie żony, teściowej czy w przypadku sporej części Mirków - mamy? ( ͡º ͜ʖ͡º) Tu idealnie sprawdziłyby się albo nauszniki ochronne, albo też słuchawki z krwi i kości z aktywnym systemem wygłuszania otoczenia. Te drugie przydadzą się również w podróży - czy to w pociągu, komunikacji miejskiej czy też samolocie. Dzisiaj na warsztat bierzemy taki właśnie model w postaci Bose QuietComfort 35 II.

  Cała publikacja dostępna jest tutaj, ale dla leniuchów mamy też TL;DR:
  https://www.purepc.pl/audio_foto_video/test_sluchawek_bose_quietcomfort_35_ii_dzwieki_ciszy

  ---

  Po intensywnych testach musimy przyznać, że doskonale rozumiemy dlaczego niektórzy tak bardzo uwielbiają słuchawki Bose. Zastosowany przez producenta system redukcji szumów spisuje się fenomenalnie i jest idealnym sposobem by odciąć się od niechcianych hałasów otoczenia. Jeśli połączyć to z olbrzymim komfortem oferowanym przez łączność Bluetooth oraz bardzo dobrą jakością brzmienia, to dostajemy kombinację, której naprawdę trudno się oprzeć. Co ważne, piszemy to jako osoby generalnie niechętne słuchawkom bezprzewodowym. Czy Bose QC35 II są w takim razie słuchawkami idealnymi? Bynajmniej. Lista ich wad okazuje się być dość długa i choć wszystkie bledną w porównaniu z mocnymi stronami słuchawek to jednak warto być ich świadomym. Przede wszystkim warto pamiętać, że oferowane przez nie brzmienie dalekie jest do uniwersalnego i choć bez problemu spisze się w większości gatunków muzycznych, tak w filmach czy grach może być już gorzej. Ponadto - skoro już przy marudzeniu jesteśmy - w tej cenie spodziewalibyśmy się lepszych materiałów użytych do ich wykonania. No i wreszcie nie sposób zignorować kwestii Asystenta Google, który w Polsce póki co jeszcze nie działa.

  Czy w takim razie warto zdecydować się na zakup Bose QC35 II? To już zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań. Jeśli jesteśmy audiofilami, którzy poszukują jak najwyższej jakości dźwięku, to nie warto - za 1500 zł znajdziemy wiele słuchawek, które po kablu zaoferują o wiele lepsze brzmienie. Jeżeli ogranicza nas budżet i szukamy sprzętu jak najbardziej opłacalnego, to tutaj również mimo wszystko mam poważne opory by Bose QC35 II polecić. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie zaakceptować ich wysoką cenę, a przy tym zależy nam na jak najlepszej redukcji szumów, to na ich zakup można decydować się w ciemno. Ba, nawet jeśli funkcja ANC nie jest dla nas kluczowa, a chcemy po prostu bardzo dobre słuchawki bezprzewodowe klasy premium, to tutaj Bose QC35 II również okazują się być jednym z najlepszych wyborów na rynku, w związku z czym z czystym sumieniem możemy wystawić im nagrodę "Polecamy".

  #purepc #pcmasterrace #audio #hardware #technologia
  pokaż całość

  źródło: purepc.pl

 •  

  Porównanie dysków SSD - Różnice między SATA, mSATA, M.2, PCI-E
  Czym jest nośnik półprzewodnikowy nikomu raczej w tagu #pcmasterrace tłumaczyć nie trzeba. Czemu są one coraz chętniej wybierane również. Czym jednak różnią się SSD typu SATA, mSATA, M.2 oraz PCI Express? Który jest do czego, który jest najlepszy? Tutaj już pojawia się problem, ale my śpieszymy z pomocą! I wszystko to poparte testami i wykresami, zarówno w programach syntetycznych, grach jak i zwykłym użytkowaniu. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Tutaj mamy TL;DR, ale i tak zalecamy zerknięcie chociaż na pomiary i opisy poszczególnych technologii:

  Nośniki SATA najlepiej spiszą się w typowych pecetach i laptopach, których specyfikacja z różnych względów nie umożliwia wykorzystania nowszych rozwiązań, ewentualnie priorytetem jest obniżanie kosztów aktualizacji sprzętu. Przyzwoita wydajność oraz uniwersalność takich urządzeń sprawiają, że SATA jeszcze długo pozostanie najbardziej przystępnym standardem. SSD-kom trzeba natomiast wybaczyć obecność okablowania i niemałe rozmiary. Teoretycznie mSATA powinno być podobnym zastrzykiem odmładzającym dla notebooków, jednak zaskakująco szybko zostało skierowane na bocznicę, skutkiem czego takich modeli jest relatywnie niewiele. Oczywiście, jeżeli w laptopie posiadacie mSATA, będzie to równie efektywne lecz zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż pełnowymiarowe 2,5 calowe SATA. Prawdziwą gwiazdą na scenie pamięci masowych jest dzisiaj interfejs M.2, dostępny w kilku odmianach, co troszeczkę utrudnia laikom wybranie właściwego nośnika. Trzeba wiedzieć m.in.: jakim złączem M.2 na płycie głównej dysponujemy, aby wykrzesać maksimum z naszego SSD-ka, rekompensują to jednak małymi rozmiarami i symboliczną wagą, które nie przeszkadzają im osiągnąć wysoką wydajność (zwłaszcza PCI-Express 3.0 x4). Ostatnia kategoria urządzeń wykorzystująca standardowe sloty PCI-Express, dedykowana jest najbardziej wymagającym zastosowaniom, a jednocześnie charakteryzuje się szeroką kompatybilnością z komputerami desktopowymi. Chociaż ostatnie słowo należy od specyfikacji urządzenia, można tutaj uzyskać zawrotne prędkości sięgające nawet 16 000 MB/s.

  Jak widzicie, nawet na pozornie nudnym i skostniałym rynku pamięci masowych, który dynamiką nie dorównuje procesorom czy kartom graficznym, trzeba się troszeczkę orientować. Kiedyś bezapelacyjnie rządziło SATA, wszystko było znacznie prostsze, a dzisiaj sytuacja się skomplikowała. Możemy bowiem kupić nośnik, który będzie fizycznie pasował do płyty głównej w naszym komputerze, ale uzyskanie zakładanej wydajności to osobna kwestia. Między M.2 SATA i M.2 PCI-E 3.0 x4 jest przecież ogromna przepaść, a złącze złączu jest nierówne, bo chociaż wygląda niemalże identycznie, to zapewnia różną przepustowość. Tutaj jest przysłowiowy pies pogrzebany, takie klasyczne szczęście w nieszczęściu, zwane też niekiedy klęską urodzaju.

  Więcej na:
  https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/porownanie_dyskow_ssd_roznice_miedzy_sata_msata_m2_pcie

  #purepc #komputery #technologia #ssd
  pokaż całość

  źródło: purepc.pl

  •  

   @bi-tek: To teoretyczna przepustowość tego złącza, oczywiście do jej całkowitego wypełnienia jeszcze daleko. Ale rozwiązania serwerowe, chociażby od HP, wykraczają daleko poza konsumenckie wartości dobijając już do połowy stawki.

   @widmo82: Cóż, jeśli ktoś nie robi kopii to bez różnicy czy pracuje na HDD, czy na SSD - ma kłopot. Tutaj tylko już pojawia się pytanie czy duży, czy bardzo dużo. ;)

   @sq4ind: NVMe to nie jest złącze...
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Jaki komputer kupić? Zestawy komputerowe na sierpień 2018
  Lato, lato, lato... Część Mireczków wydaje ciężko odkładane zaskórniaki na wymarzone wakacje, inni zaś kupują wreszcie długo wyczekiwane rzeczy. Jedną z nich może być komputer i przy tym ostatnim chętnie pomożemy! Jeśli szukacie nowego PCta, a niekoniecznie się na tym znacie to jak co miesiąc przedstawiamy nasze gotowe zestawy komputerowe. Wybieracie tylko budżet - od 1000 do 7800 złotych i dostajecie wszystko co gotowe pod nos. Kompletna lista do pokazania w sklepie.

  Dodatkowo dla osób będących bardziej w temacie jest jeszcze możliwość wyboru AMD vs Intel, formatu mITX czy przejrzenia polecanych monitorów, obudów, myszek i klawiatur.

  Więcej znajdziecie na portalu:
  https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_sierpien_2018

  W razie pytań, wątpliwości czy uwag jesteśmy do waszej dyspozycji na mirko i w wiadomościach prywatnych oraz w komentarzach na stronie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #purepc #pcmasterrace #komputery #technologia
  pokaż całość

  źródło: puu.sh

 •  

  #purepc @PurePC_pl #psujo #tangodown
  Strona wam się nie ładuje nawet z wyłączonym #adblock ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  źródło: i.imgur.com

 •  

  @PurePC_pl
  Jaki monitor do 2 800 zł polecicie do gier, pracy, i grafiki?
  #purepc

 •  

  Mirki szukam jakieś dobrej i przewiewnej obudowy do 400zł z piwnicą oraz szkłem. #komputery
  Pozwolę sobie zawołać jeszcze @PurePC_pl bo może coś polecicie godnego #pcmasterrace ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

 •  

  Test Ryzen 5 2600 i Core i5-8400 vs GeForce GTX 1060 i Radeon RX 580
  Kolory łączyć lubią nie tylko przedszkolaki, ale i stali bywalcy tagu #pcmasterrace (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Jakie połączenie jest najlepsze? Czy popularne w internecie opinie mają nadal odzwierciedlenie w rzeczywistości? Lepiej parować czerwone z czerwonym, niebieskie z zielonym czy może niebieskie z czerwonym? Dzisiaj sprawdzimy to biorąc na warsztat przedstawicieli najpopularniejszego, średniego segmentu cenowego z każdego obozu - AMD, Intela oraz NVIDII!

  Odpowiedź na to nie jest prosta i cały artykuł wraz ze wszystkimi wykresami znajdziecie tutaj:
  https://www.purepc.pl/procesory/ryzen_5_2600_core_i5_8400_geforce_gtx_1060_i_radeon_rx_580

  Jeśli jednak 18 stron to dla was za dużo lektury, to mamy (długie) TL;DR:

  Najwydajniejsza okazała się kombinacja Intel Core i5-8400 oraz GeForce GTX 1060, drugie miejsce zajmuje AMD Ryzen 5 2600 również z układem NVIDII, kolejne przypadło procesorowi Intela sparowanemu z Radeonem, natomiast stawkę zamyka tandem AMD Ryzen & Radeon. W ogólnym rozrachunku różnice są stosunkowo niewielkie, aczkolwiek pierwszą oraz ostatnią pozycję w skrajnym przypadku dzieliło ponad 20%, chociaż Ryzen pracował przy taktowaniu 4000 MHz oraz pamięciach DDR4-2933, podczas gdy Intel musiał zadowolić się standardowym taktowaniem plus DDR4-2666. Platforma AM4 B450 pozwala jednak na swobodny overclocking i zmianę dzielników pamięci, dlatego grzechem byłoby nie wykorzystać takich możliwości. Niestety, głównym problemem AMD pozostaje tzw. narzut sterownika na procesor, ujawniający się przeważnie kiedy Ryzena połączony z Radeonom, najbardziej zaś widoczny w Assassin’s Creed: Origins, Far Cry 5, Watch Dogs 2. Zjawisko ulega rozproszeniu gdy wybierzemy układ graficzny NVIDIA GeForce, więc zestawy CPU AMD & GPU NVIDIA oraz CPU Intel & GPU NVIDIA prowadzą bardzo wyrównaną rywalizację. Szczerze powiedziawszy, trudno zdecydować którą jednostkę polecić do grania - Intel Core i5-8400 oferuje trochę wyższą wydajność, natomiast AMD AM4 szersze opcje rozbudowy w przyszłości (Zen 2) plus odblokowaną platformę za rozsądne pieniądze. Konkurencja na rynku procesorów jest ogólnie bardzo wyrównana. W każdym razie potwierdza się zasada, że łączenie CPU i GPU AMD, to niestety ciągle dość ryzykowny pomysł.

  Pamiętajcie również o jeszcze jednym aspekcie, bowiem jeżeli zamiast GeForce GTX 1060 albo Radeona RX 580 wstawicie model z wyższej półki wydajnościowej, różnice między procesorami będą się zwiększać, a najbliższa przyszłość może owocować sporymi przetasowaniami w sektorze kart graficznych. Już niedługo GeForce GTX 1160 może oferować wydajność zbliżoną do modelu GTX 1080... Jak wyglądają relacje między procesorami, kiedy GPU żadnego ograniczenia nie stanowi, możecie prześledzić w osobnym artykule - TUTAJ - bierzcie tylko poprawkę na zastosowanie detali ultra, ponieważ w niniejszej publikacji zeszliśmy do poziomu high.

  #purepc #komputery #hardware #technologia #intel #nvidia #amd
  pokaż całość

  źródło: purepc.pl

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika PurePC_pl

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.