Czy jest możliwe życie bez SAP? Jest, ale co to za życie....

 •  

  Witam sapowe świry, pytanie do Was. Ma ktoś z Was może SAP HANA 2.0 Certification Guide lub SAP HANA Certification Guide?
  Albo czytał ktoś i chciałby podzielić się wrażeniami z tej podróży? ;>

  #sap

 •  

  cześć Misie, czego używacie do backupu bazy MSSQL ?
  Mam kilka małych baz (około 16-20GB każda) i robię backup raz dziennie w nocy. Zaszła konieczność, aby robić backup tej bazy 2-3 razy w ciągu dnia.

  Czego używacie aby robić backup w ciągu dnia na pracującej bazie ? Macie może jakieś lekkie darmowe narzędzie do tego ?

  #sql #windowsserver #mssql #sqlserver #informatyka pokaż całość

 •  

  Witajcie mirki z #sap i #abap. Mam pytanie do ekpertów. W obecnej pracy mam możliwość nauki ABAPa. Czy warto iść w tym kierunku? Czy to nie jest tak, że ABAP się kończy w związku z SAP S/4HANA i wszyscy przechodzą na FIORI?

  •  

   @siteman: @D3lt4: @kaczor: @mastal88: @genmic:

   Cześć,
   Sytuacja w chwili obecnej jest bardzo ciekawa w obszarze ABAPa, Eclipse'a, HANY i S/4HANY.
   Postaram się odpowiedzieć na pytania, które się tutaj przewinęły. Być może powtórzę odpowiedzi z części kolegów.

   Mam pytanie do ekpertów. W obecnej pracy mam możliwość nauki ABAPa. Czy warto iść w tym kierunku?

   Jeżeli chcesz pracować w SAP niezależnie od stanowiska to ABAP-a nie tyle warto znać, co moim zdaniem, znać należy.
   Od chociażby "/h" i umiejętności debugowania kodu, aż po pisanie zaawansowanych CDS-ów jeżeli chcesz być on top jako programista ABAP.
   ABAP nie umarł, nie umiera i jeszcze bardzo długo będzie rozwijany. Powiedziałbym nawet, że waraz z nadejściem SAP HANA to przeżywa on drugą młodość (Pierwszą gdy SAP próbować wcisnąć OOP do ABAP-a).
   W chwili obecnej SAP bardzo mocno rozwija ABAP-a, tak aby zoptymalizować jego działanie pod S4, a tym samym pod platformę SAP HANA.
   Niezależnie od stanowiska, jeżeli chce się pracować w SAP to ABAP jest niezbędny.

   Czy to nie jest tak, że ABAP się kończy w związku z SAP S/4HANA i wszyscy przechodzą na FIORI?

   W przypadku S/4HANA SAP Fiori jako warstwa prezentacji jest obligatoryjna. Części transakacji (np. w FI -> Banki) nie ma już w klasycznym SAP GUI. Zostaje tylko aplikacja Fiori.
   Natomiast nie oznacza to, że pod spodem nie ma logiki biznesowej, napisanej w czym? Oczywiście w ABAPie. Platfroma SAP NetWeaver trzyma się mocno i to się raczej nie zmieni.
   Widać jednak, żę SAP dąży do rodzielenia swojego S/4 na Front-End (Aplikacje Fiori) i Back-End (Warstwa ABAP-a, S4, SAP ERP, etc.). Komunikuje się to ze sobą za pomocą OData.
   Ta pierwsza warstwa jest developowana we Freamworku JavaScriptowym SAPUI5 wraz z Add-Onami, ta druga to wciąż klasyczny SAP ERP lub SAP S/4HANA napisany w ABAPie.

   Być może się okazać niedługo, że w SAP będziemy potrzebować Front-Endowców od Fiori, którzy napiszą nowe kafelki i aplikacje Fiori, natomiast potrzebni będą również ABAPerzy,
   którzy zrealizują wymaganą logikę biznesową (Gość od Fiori nie będzie przecież tłukł appendów w SE11). Chociaż na razie widzę, że to ABAPerzy uczą się SAPUI5, więc to też jest ciekawa ścieżka rozwoju.

   Słyszałem, że w nowym SAPie będzie wszystko w JAVIE.

   Takie plany były ok. roku 2005-2007 kiedy to SAP promował bardzo SAP Enterprise Portal mający być nową warstwą prezentacji i był rzeczywiście w całości napisany w Javie.
   Ze względów chyba wydajnościowych to zdechło i samej JAVY w klasycznych rozwiązaniach SAP-a już praktycznie nie ma. Jedyny wyjątek to SAP Process Orchestration i kilka pomniejszych aplikacji do integrracji.

   Jeżeli teraz miałoby być wszystko napisane w JAVIE to chyba tylko w wersji Script. :)

   Fajnie jakby można było oprogramowywać standardowe transakcje własnymi apkami w FIORI.

   W S/4HANA już większość standardu jest już oprogramowana appkami Fiori. Proponowałbym zaprojektowanie i oprogranie zetowych raportów. To mogłoby być fajne wyzwanie.

   I spróbujemy z kolegą wypróbować połączenie ABAP HANA i zrobić jakiś raport. Może macie jakieś rady? :)

   To znaczy? Co rozumiesz pod pojęciem ABAP + HANA.

   ABAP jeszcze przez przez jakiś czas na pewno będzie dominującym językiem w sapowym świecie, ale radziłbym się też nauczyć JavaScriptu - coraz więcej jest projektów na Fiori/UI5, a dodatkowo SAP idzie w kierunku backendu w JS (XSC/XSA na Hanie).

   XSA na HANIE służy do pisania natywnych aplikacji w oparciu o własny serwer aplikacji na platformie SAP HANA z pominięciem klasycznego dotychczasowego SAP NetWeaver Application Server ABAP.
   NetWeaver'a nie zastąpi, ale potwierdzam warto znać. W sierpniu wychodzi książka na ten temat: SAP HANA XSA Native Development for SAP HANA (https://www.sap-press.com/sap-hana-xsa_4500/)

   Można zrobić wdrożenie na Fiori i nie dać użytkownikom dostępu do GUI, ale nadal GUI jest i będzie dostępne.
   Byłem ostatnio na warsztatach w UK i ani goście z SAP UK, ani goście z SAP Germany nie mówili nic o wywaleniu GUI w kosmos.
   Fiori to ulepszony Personas, taki z pudełka, przy czym nota bene Personas jest dostępny przy Fiori, aby móc bardziej zoptymalizować UX.


   GUI było, jest i będzie nadal rozwijane. Planowana jest już wersja SAP GUI 7.60 na połowę 2019, ze wsparciem do 2022.
   Podejrzewam, że dla ludzi technicznych (BASIS/ABAP/Konsultanci) SAP zostanie przy SAP GUI w takiej lub innej formie.
   SAP Fiori to jest warstwa prezentacji dla Key Userów, Klienta, Zarządu, etc. Nie wyobrażam sobie pracy w czystym Fiori na razie, szczególnie, że czesto zdarza się, że jest niezoptymalizowane.

   Może coś źle zrozumiałem, ale gość mówił o przeniesieniu całego ERP do chmury, i nie chodziło tu tylko o ABAP, ale całe moduły (tak jak teraz np. z CRM jako C4C gdzie, o ile mi wiadomo, też nie ma SAPGui). Konfiguracja miałaby się odbywać przy pomocy BRF+, development Eclipse, użytkowanie Fiori. Generalnie nie ma co dywagować czy będzie GUI czy nie, warto znać ABAPa, bo jest masa systemów tak porozszerzanych, że przeniesienie ich na Fiori jest karkołomne a utrzymywać je trzeba. Jednak, jeżeli chodzi o kogoś całkiem zielonego, to radziłbym zacząć od nauki JS (UI5 i Node) i szukać roboty przy froncie (zawsze łatwiej się przebranżowić jak SAP nie będzie się podobał ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

   Jeżeli chodzi o przeniesienie "całego ERP" do chmury to jest coś takiego i jest to SAP S/4HANA Cloud. Wtedy Klient dostaje tylko i wyłącznie aplikację, uaktualnianą na bieżąco w trybie permanentu continusly innovation (i pewnie continuously fixing).
   Jeżeli chodzi o migrację to jest to również możliwe do Clouda z obecnego ERP-a, ale niestety nie wiem jak się to odbywa. Podejrzewam duże zaangażowanie SAP Consulting Services. :D

   Co do Eclipse'a to dla ABAPerów od NetWeaver'a 7.40 jest to już niezbędne narzędzie, i osobiście dziwi mnie dlaczego tak niewielu jeszcze z Eclipse'a nie korzysta.
   Wynika to mianowicie z faktu iż CDS (Core Data Services) są developowane tylko i wyłącznie za pomocą Eclipse'a i nie da sie ich po prostu inaczej edytować. Co ciekawe pełną funkcjonalność Eclipse osiąga razem z GUI, ponieważ po instalacji ADT (ABAP Development Tools) pozwala na uruchamianie części SAP GUI w Eclipse.

   Jakbyś miał więcej pytań to pisz.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Czy taki dysk ssd polecacie, aby widać było znaczącą zmianę z przejścia z hdd w laptopie? Jaki dysk polecacie, bo kompletnie nie znam się na tym, dysk ma przede wszystkim służyć do podstawowych rzeczy m.in. Photoshop, VisualStudio oraz IntelliJ?

  http://allegro.pl/dysk-ssd-goodram-cx300-120gb-555-540-mb-s-sata-iii-i7274604161.html

  #hardware #komputery #laptopy
  pokaż całość

 •  

  Siema Mireczki!

  Potrzebuję złożyć komputer do montażu video / obróbki foto, w screenie na dole załączyłem obrazek z tego co aktualnie wybrałem, ale że od dawna nie siedzę w sprzęcie chciałbym prosić Was o radę co można zmienić co by trochę oszczędzić pieniędzy. W 4K montował nie będę, tylko FHD. Płynna praca Premiere Pro, czasami After Effects oraz Lightroom i Photoshop. Ktoś będzie tak dobry i pomoże?

  #it #komputery #wroclaw #dslr #montaz #adobe #premierepro #adobepremiere
  pokaż całość

  źródło: pc.jpg

 •  

  No po 1,5 miecha rekrutacji udało się przyklepać i przebranżowić z Oracle Deva na Big Data Engineer'a. Pijta ze mno mireczki od lipca zaczynam pierwszą pracę w tej działce. :D. Komu polać :D?

  Dla ciekawskich stack:
  - Cloud ( AWS)
  - Scala, Python
  - Hadoop (HDFS,YARN,Hive)
  - Spark
  - Kafka (tutaj totalne podstawy), Cassandra ( też )
  - SQL, PL/SQL

  #bigdata #pracbaza #pracait
  pokaż całość

 •  

  Czy jeśli przeniosę bazy danych - SQL Server 2014 - na inny dysk twardy to czy wpłynie to pozytywnie na wydajność odczytu i zapisu na komputerach podłączonych do serwera? #bazydanych #sql #komputery #informatyka #pracbaza #praca

 •  

  Programista ABAP-a (w module HCM...) szuka pracy. W SAP-ie od października 2014. Programowanie dialogowe, operacje na infotypach, grupy funkcyjne, smartformsy, raporty ALV, SAP Dynamic Documents, Mail Merge, ABAP OO, rozszerzenia, tworzenie ról, transporty i tak dalej...

  Niestety mało wspólnego z ODatą, ale chętnie do tego usiądę. Nie dają mi takich zadań. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Biuro w Poznaniu lub okolicach albo zdalnie. Tylko UoP.

  Ktoś? Coś?

  #sap #abap #szukampracy
  pokaż całość

 •  

  Czy instalując system na dysku - RAID 0 // 2 dyski połączone w jeden - jest znaczna różnica w wydajności względem jednego dysku? Chodzi mi o bazę danych PSQL aby przyśpieszyć uruchamianie aplikacji (SAGE Symfonia ERP) i bazy z serwera na komputerach lokalnych.

  #informatyka #it #komputery #bazydanych #psql #pracbaza #praca pokaż całość

 •  

  Hej, czy ktoś z was może jednak nie dojedzie na Inside Track i może oddać wejściówkę ? #sap

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Qrystus

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.