•  

  Serdecznie polecam wam dokument Hot Coffee dostępny na HBO GO. Nie jest on o kawałku Schaftera, nie chodzi w nim o legendarny mod do GTA San Andreas, nawet w mniejszym stopniu chodzi o dosłowną gorącą kawę. Chodzi o system prawa w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy 4 spraw sądowych, których wspólnym mianownikiem są obywatele vs korporacje.

  Dokument zaczyna się od bardzo znanej sprawy (nawet w Polsce), gdzie kobieta dostała prawie 3 miliony od McDonald's za to, że... oblała się gorącą kawą. To mniej więcej utkwiło w pamięci zbiorowej, może nawet mniej, bo czasami nie wiedziano jakiej płci był powód, ile pieniążków wygrał, ale ogólnie chodziło o fortunę za oblanie się gorącą kawą. Teraz fakty. 79-latka w McDrive zamówiła razem z siostrzeńcem zestaw i poprosiła o kawę. Położyła ją sobie na siedzeniu między udami. Samochód ruszył, kawa się wylała i wywołała ogromne oparzenia, w dokumencie były zdjęcia tych ud (uprzedzam, okropne). Kawa podawana przez McDonald's miała 82 stopnie Celsjusza (dzięki tłumaczowi za konwersję z barbarzyńskich Fahrenheitów). Była nieprzyzwoicie gorąca i była podana ze złamaniem wewnętrznych procedur korporacji, według nich kawa miała mieć max. 70 stopni Celsjusza. Starsza kobieta ledwo z tego wyszła, ale leczenie trwało długo, było męczące i kosztowne. Pozwała korporację i wygrała. Wygrała ok. 150k $ za szkody na swoim zdrowiu i ok. 2,75kk $ tzw. odszkodowania retorsyjnego.

  W skrócie, odszkodowanie retorsyjne nie ma za zadania być zadośćuczynieniem za krzywdę, natomiast ma służyć temu, aby sprawca deliktu został ukarany na tyle dotkliwie, aby zmienił swoje praktyki, zasady, polityki, które szkodzą ogółowi, społeczeństwu. Jak pewnie wiecie, orzecznictwo w Stanach ma ogromny wpływ na kształtowanie się prawa w kraju Tiger Kinga, Tiger Woodsa i Stephana Kinga. W wyżej omawianym przypadku sąd wyprowadził kwotę 2,75kk $ ze sprawozdania finansowego firmy, gdzie ta kwota mniej więcej odzwierciedla zysk spółki za samą sprzedaż kaw na przestrzeni dwóch dni roboczych.

  Wyrok wywołał emocje w amerykańskim społeczeństwie, głównie poczucie absurdu systemu prawnego w kraju. Tę falę wykorzystały korporacje. Za pomocą PRu i lobbingu postanowiły na poziomie federalnym wprowadzić regulacje, które pozwalałyby na kwotowe ograniczenie odszkodowań retorsyjnych. Udało się przeforsować to w takiej formie, aby umożliwić stanowym ciałom legislacyjnym ograniczać te kwoty, ale... zjebano. Na poziomie stanowym lobbyści byli jeszcze sprytniejsi i poszli za ciosem. W niektórych stanach udało im się przeforsować limity na każdy delikt (btw. piękna jest sonda w której pytają Amerykanów o to czym jest delikt, po angielsku "tort", oczywiście myślą, że to ciasto xD). Wtem korporacje za pomocą wpływ lobbingowego na stanowe władze zyskały niesamowitą tarczę chroniącą ich przed ogromnymi odszkodowaniami. Jest przykład rodziny z Missisipi, w której na skutek rażących błędów w sztuce lekarskiej jeden z bliźniaków był niedotleniony, co spowodowało jego trwałe uszkodzenie mózgu. Koszt leczenia przez wiele lat oszacowano na 6 mln $ (to USA, tyle to potrafi kosztować). I co? Ława przysięgłych (imo okropna instytucja) orzekła, że należy się pełne odszkodowanie, ale wyrok trzeba było zmienić do stanowego limitu 1,25kk $ xD

  Dalej mamy jeszcze sprawy gdzie korporacje zmieniły sędziego stanu federalnego (swoją drogą elekcja sędziów to kolejna gówniana sprawa) a nawet uciekły od odpowiedzialności za... gwałt. Tutaj już nie będę opisywał, pozostawię wam tę przyjemność z seansu.

  pokaż spoiler tl;dr ***** common law, kocham cię systemie kontynentalny

  #prawo #commonlaw #usa #dokument #hbogo
  pokaż całość

  źródło: gstatic.com

 •  

  Od początku swojej kadencji Andrzej Duda zawetował dziewięć ustaw, w tym osiem ustaw autorstwa rządu i parlamentarnej większości PiS. 10 razy kierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, w tym osiem ustaw autorstwa PiS. Sprzeciwił się więc obecnej większości 16 razy.
  Bronisław Komorowski w czasie swojej prezydentury zawetował jedynie cztery ustawy autorstwa koalicji PO-PSL, do TK skierował 13.
  #polityka #bekazlewactwa #bekazpodludzi #4konserwy tfu #neuropa
  pokaż całość

  źródło: n-15-4.dcs.redcdn.pl

 •  

  To jest złego, że tak zwane "prawa człowieka" to są zwykłe komunistyczne bzdury. link

  #shitwykopsays xD

  Koncepcja praw opiera się na następujących założeniach: każdy posiada sferę wolności, której nie może naruszyć żadna władza, każdy może domagać się od państwa ochrony swoich praw.

  Przykładowe prawa

  - prawo do głoszenia swoich poglądów i opinii bez względu na ich treść i formę,
  - prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania,
  - prawo do decydowania o swoim życiu,
  - zakaz skazywania człowieka za czyn, który nie stanowił przestępstwa w chwili jego popełnienia,
  - zakaz stosowania tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub wymierzania kar cielesnych,
  - zakaz trzymania człowieka w niewolnictwie lub poddaństwie,
  - wolność zrzeszania się
  - prawo do uczestniczenia i organizowania pokojowych manifestacji
  - dostęp do informacji o działaniach władz i osób publicznych
  - prawo do zakładania własnej działalności gospodarczej
  - prawo do wolności twórczości artystycznej
  - prawo do własności
  - prawo do pracy
  - prawo każdego człowieka do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd
  - wszystkie prawa przysługujące grupom społecznym, np. prawo narodów do samostanowienia


  #bekazprawakow #neuropa #4konserwy #konfederacja #polityka
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Powinno zostać rozpisane referendum, którego przedmiotem byłby podział Polski na dwa oddzielne kraje: Polska A i Polska B.

  Poniżej propozycja nowych granic kraju. Polska A miałaby 4 enklawy w Polsce B.

  #polska #4konserwy #neuropa #konfederacja #polityka #geografia #polskaa #polskab #mapy pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @R187:
   Ale co to ma do rzeczy? Mowa była o "prawdziwej demokracji", a ona wygląda jak wyżej.

  •  

   @R187:
   Ok, tylko że demokracja nie jest sztuką dla sztuki, lecz ma służyć dobremu i sprawnemu rządzeniu państwem. To jest przyczyna, dla której podział mandatów nie jest całkowicie proporcjonalny. W sejmie I kadencji podział był bardzo proporcjonalny, nie było też progu wyborczego. Przez to w sejmie było aż 29 partii, z czego 11 z tylko jednym posłem. Taki parlament jest po prostu niezdolny do sensownej pracy.

  • więcej komentarzy (30)

 •  

  Rebusy filmowe dzień ósmy
  #film #rebusyfilmowe
  Więcej w komentarzach
  1.

  źródło: 1590003589363.jpg

 •  

  Hej, od daaaaawna szukam pewnego starego, polskiego filmu, właściwie to chyba był teatr telewizji, leciał w tvp jakoś w 2 połowie lat 90. Był o biednym chłopcu, który spotkał anioła, a ten spełniał jego życzenia, ale za każde spełnione życzenie wypadało mu jedno pióro że skrzydła, co sprawiało że powoli umierał. Oglądałam to kiedy byłam dzieckiem i nikt (choć pytałam w wielu miejscach) tego nie kojarzy, może wy mi pomożecie? #film #starefilmy #teatrtelewizji #szukamfilmu

  P.s. to nie "Anioł w Krakowie" ani "Ludzie i Anioły"
  pokaż całość

  źródło: lh6.googleusercontent.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Roxar123

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.