Komiksy, psychologia i niszowe nawiązania - w tej kolejności.

 •  

  #lublin jutro pora opuścić to piękne miasto, po pięciu długich latach studiów. Jest parę rzeczy, których żałuję - jedną z nich jest to, że dosyć późno zacząłem się udzielać na wykopie, bo lubelskie mirki i mirabelki to naprawdę równe osoby. (╥﹏╥)

 •  

  Umieściłem ten wpis w jednym z komentarzy, ale pomyślałem, że warto go wrzucić osobno. Dotyczy "słynnego" (tj. wielu ludzi lubi go przytaczać w dyskusji) eksperymentu z 5 małpami i drabiną.

  Ten eksperyment nigdy się nie odbył. Nie każdy może to wie, ale by eksperyment został uznany w środowisku naukowym, musi na jego podstawie zostać wydany artykuł/książka, która zostanie zrecenzowana pod kątem merytorycznym. Szybkie przeszukanie Internetu jasno pokazuje, że w tym wypadku materiału źródłowego nie ma, jedynie dowód anegdotyczny.

  http://www.throwcase.com/2014/12/21/that-five-monkeys-and-a-banana-story-is-rubbish/
  https://www.fastcompany.com/32476/please-dont-feed-consultants

  "Monkeys Who Won’t Climb
  In “Competing for the Future” (Harvard Business School Press, 1994) Gary Hamel and C.K. Prahalad tell this fable: Four monkeys were put in a room. In the room was a pole. At the top were bananas. Every time the monkeys tried to reach the bananas, they were sprayed with cold water. Guess what? The monkeys stopped trying. What’s more, each time a new monkey was brought in to replace one of the original four, the others quickly taught it not to climb the pole.

  Hamel and Prahalad offer this business lesson: “Precedents, enacted into policy manuals, corporate processes, and training programs often outlive the particular industry context that created them.”

  To evaluate this tale, the CDU turned to Dr. Claud Bramblett, an anthropology professor at the University of Texas in Austin, who’s worked with hundreds of monkeys over the last 30 years. He puts it simply: “If you have bananas on a pole, you’ll lose your bananas.”"

  Jak widzicie, próby powtórzenia owego eksperymentu spaliły na panewce. Wg. mojego kolegi jest to zbitka trzech-czterech różnych eksperymentów, z których każdy badał co innego, natomiast w praktyce to ściema, której przytoczenie nie przystoi psychologom, a nawet ludziom, którym wydaje się że wiedzą, "bo przeczytali książkę o psychologii i manipulacji".

  Idźcie i szerzcie wiedzę dalej.

  #psychologia #socjologia #wykopuczy
  pokaż całość

  +: p.......o, Cronox
  •  

   @Ruthven: szlag mnie trafi. Trzeci raz w połowie pisania komentarz mi się usunął. Napiszę w skrócie.

   MUSISZ powoływać się na badania opisane
   O to mi chodziło. Zawęziłeś grupę do książek i artykułów, a to nie jedyne źródła. A później będą się eksperty wykopowe wypowiadać, że taka magisterka to nic nie warta, żadne źródło bo to ani, artykuł ani książka.

   Co do replikowalności...nie chce mi się po raz czwarty pisać od nowa. W każdym razie - uprościłem to, wszystko co napisałem jest prawdą, ale to co ty piszesz też jest prawdą, bo w rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak "psychologia" - wszystko zależy od charakteru badania. W przytoczonym przykładzie (psych. poznawcza) pewnie, że się da zreplikować. Behawiorystów też stosunkowo łatwo, chociaż już więcej zmiennych trzeba brać pod uwagę. A w innych nurtach jest już bardzo trudno, bo różnice indywidualne mają większy wpływ.
   pokaż całość

  •  

   @Allport Rozumiem Twoje obawy. Sam byłem "nieco" rozczarowany poziomem dyskusji w tagu psychologia, także dziękuję za miłą odmianę.
   Fakt, problemem psychologii jest wysoki stopień pofragmentowania nauki na poszczególne działy o wysokim stopniu specjalizacji, jednak nie powinno to być zniechęcające. O ile psychologia poznawcza i behawioryzm odpowiadają na pytania dotyczące uniwersalnego zachowania ludzi i procesów w nich zachodzących, to inne działy mogą koncentrować się na procesach zachodzących "tu i teraz", akcentując ich niepowtarzalność. Tym niemniej cechy temperamentu da się opisać, cechy osobowości również. Zadowolenie z życia, satysfakcję życiową i dobrostan biopsychospołeczny (3 różne rzeczy. Hermetyczność języka psychologicznego jest fascynująca ( ͡° ͜ʖ ͡°)) też. Nawet zagadnienia z psychologii narracyjnej, mimo że sam Dan McAdams podkreślał jej nacisk na unikalność procesów zachodzących w człowieku. Podejście nomotetyczne i idiograficzne to jednak dwie zupełnie różne rzeczy, rozumiem o co Ci chodzi. pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Nie mam pojęcia, czemu tak mi się ta okładka ustawiła w odtwarzaczu muzyki, ale śmieszy mnie za każdym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°). #komiksy #gownowpis #muzyka

  +: Cronox
 •  

  Huh, jakieś 5 lat zaglądania bez posiadania konta, teraz kolejne 5 rozgryzania, jak to wszystko działa ( ͡° ʖ̯ ͡°) #kryzys #trudnepoczatki

  +: Cronox

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ruthven

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)