•  

  tl;dr - Przedstawiam skrótowy przebieg leczenia rotacyzmu + próbki nagrań podczas terapii.

  Opis:
  Jak widać po tagu podjąłem się terapii rotacyzmu. Lat ~20. Zdiagnozowano u mnie rotacyzm jednouderzeniowy.
  Raczej nie miałem problemu z tego powodu w postaci jakiś wyzwisk, podśmiechujek itp., ale mi to mocno przeszkadzało i czasami trudno było się telefonicznie porozumieć.
  Pracowałem z logopeda. W około 80% spotkania były offline, w 20% online. Zacząłem 2 tygodnia lipca 2020 roku, skończyłem styczeń 2021. Po około 2 miesiącach byłem w stanie wywołać drgania językiem - pierwsze były zbitki tr,dr, a później kolejne: pr,br,kr,gr,itd.
  W grudniu/styczniu już głównie pracowaliśmy z tekstem, wierszykami i mowa swobodna. Pod koniec stycznia uznaliśmy że wymawiam prawidłowo wszystko, teraz tylko wprowadzić to w mowę bezpośrednia.

  Ogółem podczas tej terapii większa prace musiałem sam ja systematycznie wykonywać. W zależności od miesiąca/motywacji robiłem przynajmniej 10min dziennie ćwiczeń. Maksymalnie jednego dnia poświęciłem ok 1,5h(luźne ćwiczenia podczas jazdy, praca z tekstem itp.)
  Czasami nagrywałem siebie podczas terapii czytając zestaw losowych zdań znalezionych w necie. Niestety nie mam czystego dźwięku z przed terapii, jedynie jakieś nagrania z gierek co-op. Udostępniam link do playlisty w którym mam 2 próbki:
  1 - po około 2 miesiącach terapii(sorry za slaby dźwięk :( ), 2 - dzisiejszy dzień.
  rotacyzm

  Jeszcze słychać w moim głosie mocny akcent na literę r i nie ma jeszcze tej płynności, jednak już i tak jest dużo lepiej niż w styczniu i trochę zaniedbałem ćwiczenia po skończeniu terapii.

  Mam jeszcze kilka opisów z początków terapii, gdzie i z czym miałem problemy, ale musiałbym wszystko poskładać to sensownie i nie wiem czy jest sens.

  Koszt:
  Miałem zajęcia co tydzień przez 45 minut. Było to około 25 spotkań + analiza + kupiony kiedyś rerek, razem ok. 1800zł

  Wnioski:
  -dałoby radę skrócić ten czas pracy z logopeda prawdopodobnie o miesiąc, trochę nie ogarniałem na początku,
  -po zakończeniu terapii dalej jest jeszcze kawał pracy, bo dalej miewam blokady podczas mówienia i się zapominam, ale to kwestia praktyki i pilnowania się. W 9 miesięcy ciężko zmienić nawyki utrwalane przez 20 lat,
  -czy żałuje wydanej kasy i przepalenia trochę czasu - nie.

  Może trochę napisane chaotycznie, ale nie mam daru/utrwalonego pisania takich rzeczy. Wrzucam, bo może komuś się przyda.

  #przegryw pośrednio, bo jednak trochę to przeszkadza, #reranie, #rotacyzm, #logopedia, #naoelg4e5
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Seme

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)