Can you introduce me as Sepecha?

 •  

  #sepecharecenzuje Pinokio (2019) (no.81)

  Mirki, spośród wszystkich baśni i historii z dzieciństwa do Pinokia zawsze podchodziłem nieco inaczej. To była historia inna niż wszystkie – mroczna, tragiczna, momentami przerażająca i okrutna, a przy tym na swój sposób piękna i wzruszająca. Niestety, los chciał, że jest to też najwyraźniej opowieść, którą ciężko zekranizować twórcom. A przynajmniej nie zrobić z niej filmowej szmiry i tandety rodem z kina klasy B. Co zatem z najnowszą wersją tej cudownej baśni o chłopcu ciosanym przez poczciwego Dżepetta?

  +klimat – niby bajka, a mroczna, chłodna i brudna niczym baśń braci Grimm. Sprzyja ku temu wspaniała scenografia – oszczędna i niedoskonała, całkowite przeciwieństwo disneyowskich animacji pełnych koloru i uroku. Spory plus.
  +muzyka jest cudowna – naprawdę piękna i doskonale komponująca się z baśniową formą filmu. Coś fantastycznego. Zaliczyłbym drugi seans tylko dla tej wspaniałej ścieżki dźwiękowej.
  +Roberto Benigni jako Dżepetto jest rewelacyjny – poczciwy, kochany i troskliwy, pełen uroku staruszek niczym wprost z klasycznej animacji Disneya (tej z 1940).
  +Kot i Lis – kolejne fantastycznie wykreowane postaci, wyśmienite duo. Warto wybrać się do kina choćby dla tej dwójki. Uwielbiam dialogi w ich wykonaniu, powtarzanie Kota po Lisie. No cudo :3
  +zaskoczył mnie artyzm w samym wykonaniu. Niektóre ujęcia na długo zapadną mi w pamięć, na przykład spacer Pinokia z Lisem i Kotem po wzgórzu pokazany z oddali czy toczący się z wolna we mgle wóz Woźnicy. Lubię i doceniam takie smaczki :3

  -minus za niezdecydowanie w kwestii kreacji postaci fantastycznych. Albo robimy ciekawie prezentujących się ludzi udających zwierzęta, albo wciskamy widzom tandetnie wykonane futrzaki. Tu mamy mieszankę studencką. Jak dla mnie obraz byłby o wiele ciekawszy, gdyby ludzie udawali małpy, koty, jenoty i inne tałatajstwo.
  -Stromboli? Co się stało z tą postacią? Bo czegoś tu nie rozumiem. Był potencjał na świetną postać - zmarnowany.

  No i co mam powiedzieć, 7/10. Spore zaskoczenie, szczególnie od strony audiowizualnej, która ujęła mnie od samego początku, a na koniec nawet ścisnęła za gardło. Tak, Mirki, stary Sepecha wzruszył się na Pinokiu. Ale to tylko dowodzi, że film jest naprawdę przyzwoicie zrobiony i warto go nadrobić, nawet jeśli musielibyście przełknąć tę gorzką pigułkę dziecinady, którą dzieło Matteo Garrone bez wątpienia aplikuje (w niewielkiej ilości, ale zawsze). Ja osobiście serdecznie polecam, bo bawiłem się znakomicie, a już dobre trzynaście lat żyję na tym świecie i trochę już w kinie widziałem…

  #kino #film #recenzja #wlochy #premiera #filmnawieczor #pinokio #robertobenigni #dobryfilm
  pokaż całość

  źródło: Chłopiec.Na.Rozpałkę.png

 •  

  #sepecharecenzuje 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020) (no.80)

  Raz do roku ojczyste kino zaskoczy mnie raz a porządnie i spośród fekaliów, jak zwykle określam polską scenę filmową, udaje mi się wyłowić ślicznie błyszczącą perełkę - Boże Ciało, Salę Samobójców. Hejter czy właśnie 25 lat niewinności. Po kilku reżyserskich średniakach Jan Holoubek wraca z bardzo konkretnym, mocnym i angażującym kinem spod polskiej bandery. Kurła, nareszcie – chciałoby się rzec.

  +przede wszystkim wspaniały pokaz umiejętności aktorskich. Pominę jak zawsze fantastyczną Agatę Kuleszę, by złożyć hołd Piotrowi Trojanowi, którego dotychczas widywałem w niewielkich rólkach, a tu fenomenalnie pokazał skalę psychicznego ciężaru, z jakim przez lata zmagał się pan Tomasz. Strach, ból, ogromna tęsknota za rodziną i wolnością. To wszystko emanuje z twarzy i oczu filmowego Komendy. Fantastyczny występ.
  +postać grana przez Frycza, co prawda jest go jak na lekarstwo, ale dodaje całości charakteru. Tym razem niestety nie pił herbatki z cukrem i bez cytrynki, ale też było zaje*iście.
  +troszkę takim hehe amerykańskim kinem momentami zaleciało, ale to na plus, bo wolę już subtelną szczyptę efekciarstwa niż chamskie dziadostwo bez grama dobrego smaku od wujka wegety
  +piękna i bardzo smutna scena jazdy autem po latach zniewolenia. Dodatkowe brawa dla wspomnianego Trojana. Byłem mocno wzruszony.
  +brutalne i poruszające ukazanie życia w więzieniu. Miałem oczy jak stare pięć złotych, aż trudno sobie wyobrazić przez jakie piekło przechodził Komenda
  +cała produkcja jest silnie emocjonalna. Czuć tu chęć opowiedzenia tragicznej historii, a nie trzepania kasy na ludzkim dramacie. Plusik.

  -początkowo scenariusz absolutnie mnie nie zachwyca. Mam wrażenie, że jest pocięty dość topornie, a sam obraz wiele traci już na starcie, zanim jeszcze zdąży wbiec na właściwe tory. (Później jest znacznie lepiej.)

  No i co mam powiedzieć, 8/10. Odbiegając od faktu, że sama historia jest bolesna i przerażająca, a co za tym idzie niezwykle angażująca, to sam obraz jest wykonany kapitalnie – również od strony technicznej, co ostatnimi czasy w polskim kinie jest rzadkością. Minus za pierwsze dwadzieścia minut i nieco chaotyczny scenariusz, plus za przyjemność z podziwiania kunsztu utalentowanych aktorów. Bardzo serdecznie polecam – to kolejna polska perełka w tym roku. Polacy jeszcze potrafią sklecić dobre kino, niech skonam!

  #kino #film #premiera #recenzja #komenda #filmnawieczor #polska
  pokaż całość

  źródło: państwo.z.dykty.jpg

 •  

  - Pewnego dnia oglądałem zachód słońca czterdzieści trzy razy - powiedział Mały Książę, a w chwilę później dodał:
  - Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.
  Więc wówczas gdy oglądałeś je czterdzieści trzy razy, byłeś aż tak bardzo smutny? - zapytałem.


  Ale Mały Książę nie odpowiedział.

  #cytatywielkichludzi #truestory #feels pokaż całość

 •  

  #sepecharecenzuje Tarapaty (2017) (No.79)

  Mirki kochane, ja wiem, że kino familijne jest jak upośledzony młodszy brat, którego trzeba akceptować takiego jakim jest i nie szydzić z jego ułomności, ale Tarapaty to już zdrowa przesada i festiwal niedorozwoju umysłowego w stopniu znacznym. W kinach niedawno pojawiła się kontynuacja, więc dziś przychodzę do Was z recenzją pierwszej odsłony tego dzieła.

  +obsada jest okropna – ale na ekranie pojawia się Krysia Tkacz, którą od zawsze uwielbiam <3 A poza tym spodobała mi się rola Krzysztofa Stroińskiego.
  +film stara się zbudować atmosferę przygody. No, z lichym skutkiem, ale liczą się chęci, więc daję mały plusik.

  -film sprawia wrażenie bardzo, hm… sztucznego. I to na każdej płaszczyźnie – od wypowiadanych dialogów po statystów, którzy kręcą się w tle jak npc w GTA San Andreas
  -domyślam się, że praca z młodymi aktorami nie zawsze jest prosta, no ale do licha ciężkiego – casting do głównej roli nie powinien odsiewać zupełnego drewna już na starcie? No, chyba że pod stołem poszła krata Harnasia i angaż się znalazł. To by wiele tłumaczyło.
  -fabułka polegająca na zabawie w detektywów przypomina mi odcinek Rodziny Rabatków (Polecam, jedna z animacji mojego dzieciństwa), a spodziewałem się jednak czegoś więcej.
  -poziom absurdu w tym filmie rozkłada mnie na łopatki. Miałem ochotę strzelić kopytami w scenach z groteskowymi postaciami dwóch starych bab z gangu, przy czym jedna wypadła tak drewniano i nienaturalnie, że asz asz.
  -i w ogóle „aktorzy” dają dupska równo – seplenią, mówią niewyraźnie, wyrzucają swoje kwestie byle mieć już swoją robotę za sobą. Przykro się toto ogląda.

  No i co mam powiedzieć, 3/10. Debiut reżyserski Piotra Swenda (Maćka z Klanu) niestety nie wypalił, choć trzymałem mocno kciuki. Całość nie trzyma się kupy, choć paradoksalnie kupę jak najbardziej przypomina. Cienka historia, słabiutki humor, siermiężne wykonanie i ostatni gwóźdź do trumny – obsada wyciosana z najtwardszego drewna. Niestety - w Tarapatach nie zagrało zupełnie nic. Ale powiem Wam, że wybiorę się na kontynuację. Kto wie, może tym razem siądzie? Tia, stary Sepecha chyba po raz kolejny przekona się, że nadzieja umiera ostatnia.

  #kino #film #recenzja #polska #tarapaty #familijny #gniot #filmnawieczor
  pokaż całość

  źródło: Kłopoty.Najmana.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Sepecha

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)