•  

  #usa #kurierzy #przesylki #biznes #firma #handel
  Mirki potrzebuje wysłać sofe do USA rejon Pensylwani 150x80x60 wys waga 60 kg czy ktoś ma może jakiś kontakt ? jedyne co znalazłem to TNT ... 3100 pln to troche dużo biorąc pod uwage wartośc sofy 3500zł .....

 •  

  Mirki, szukam jakiegoś sposobu na ogarnięcie dużej liczby zakładek i notatek - posegregowanie, opisanie itd. Nie jestem już w stanie tego ogarnąć (mam około 3-4 tysiące zakładek i notatek). Do tej pory korzystałem z zakładek w Chrome i co miesiąc przenosiłem nowe zakładki do odpowiednich folderów w Chrome, a notatki przechowuje w Excelu (wiem, dziwne :P).
  #produktywnosc #organizacja #studia pokaż całość

 •  

  Chorwacja: mirkoprzewodnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Stolica: Zagrzeb

  Waluta: Kuna Chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lip

  Ostrzeżenia dla podróżujących MSZ: Brak ostrzeżenia dla tego kraju

  Kilka miejsc wartych zobaczenia:

  - Park Narodowy Jezior Plitwickich
  - Pula – najstarsze miasto wschodniego Adriatyku
  - Góry Dynarskie - coś dla miłośników trekkingu.
  - Dubrownik - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  - Ilocki Podrumi - jedna z najstarszych i najlepszych winiarni w Chorwacji.

  Kiedy jechać:

  Wysoki sezon - od lipca do sierpnia, średnia temperatura 30-31 stopni
  Średni sezon - maj - czerwiec, wrzesień - średnia temperatura 25-26 stopni

  Czego warto spróbować:

  - grillowane ryby - przede wszystkim dorada i makrela
  - prsut - chorwacka "szynka parmeńska"
  - cevapčići - mielone mięso, podawane najczęsciej w formie klopsa lub na szaszłyku
  - paški sir - owczy ser z wyspy Pag

  Podstawowe zwroty:

  - cześć - "bok"
  - tak - "da"
  - nie - "ne"
  - proszę - "molim"
  - dziękuję - "hvala"

  Co warto stamtąd przywieźc:

  - rakiję lub wino
  - lawendę (w postaci kropli, w woreczkach, które można wsadzić do szafy itp.)
  - sól morską
  - oliwki
  - przyprawy

  Dajcie znać mireczki, czy w ogóle chcecie, aby powstała kolejna edycja "mirkoprzewodnika". Chętnie poznamy także Wasze uwagi! Co należałoby dodać?

  A jeśli szukacie przewodnika z "prawdziwego zdarzenia", to zapraszamy Was do zapoznania się z naszym przewodnikiem po Chorwacji!

  #breakplan #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #swiat #europa #chorwacja #wakacje #przewodnik
  pokaż całość

 •  

  Mirki, mamy pisarza na wykopie, który usuwa wszelkie odpowiedzi weryfikujące jego bajkopisarstwo. Ponieważ @grafikulus ucieka od wszelkiej odpowiedzialności, nie jest w stanie podać jakiekolwiek konkretu, to poniżej odnoszę się do jego ostatniego wpisu: https://www.wykop.pl/wpis/30577725/pamietam-jak-z-dobre-10-lat-temu-rozmawialem-z-kim/

  We wpisie Autor powołując się na tajemnicze źródło, podaje powszechny proceder prywatyzowania i uwalania "dobrze prosperujących spółek" poprzez zaniżenie wyceny.

  Zacznijmy pod początku:

  Pamiętam, jak z dobre 10 lat temu rozmawiałem z kimś, kto był członkiem organu/komisji zajmującej się wyceną prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych na początku lat 90. Zapytałem go wówczas wprost: Jak to się stało, że tyle zakładów przejmowano za tak śmieszne pieniądze, dlaczego w ogóle to było tak nisko wyceniane…? Oto, co mi odpowiedział ów człowiek: Wie Pan, generalnie to myśmy się wtedy dopiero uczyli wyceny, nie było praktycznie żadnych opracowań ani doświadczeń, na których moglibyśmy się wzorować, podpowiadali nam doradcy amerykańscy, którzy po pierwsze nie znali dobrze specyfiki naszej sytuacji, a po drugie myśmy im trochę za bardzo zaufali.

  Tekst bazuje więc na niezweryfikowanym, nieokreślonym i niewiarygodnym źródle. Całość sprowadza się do jednego: "Nie znam się, ale znam kogoś kto wie i opowiedział mi to i owo".

  Pomijam bajkowe opisy i przechodzimy do "merytorycznej" części. Według autora proceder "sprzedawania za grosze przedstawia się następująco:

  1. Najpierw trzeba wprowadzić do zarządu osoby, które przeprowadzą całą operację (oczywiście za stosownym wynagrodzeniem i nie mówię tutaj o oficjalnie pobieranych wypłatach).

  Otóż Zarząd nie działa sobie ot tak i nie robi co chce. Wszelkie działania dotyczące spraw spółki i jej reprezentowania wymagają współdziałania członków zarządu. Zarząd podejmując określone decyzje podejmuje tzw. uchwały. Działalność zarządu jest także nadzorowana i raportowana.

  O ile możemy się czepiać nieudolności, braku kompetencji czy braku decyzyjności, to jawna działalność na szkodę naraża zarówno cały zarząd, jak i radę nadzorczą powołaną przez właściciela. Nie znam osób, które narażałyby się na odpowiedzialność w imię partykularnego interesu "prezesa zarządu".

  2. Następnie należy umiejętnie wyreżyserować słaby wynik finansowy spółki. Jest na to wiele metod, jak min:

  – wspomniane wcześniej „ustawienia” wierzytelności, które mogą zostać uznane za praktycznie nieściągalne, czasem nawet zakup tzw. śmieciowych wierzytelności za niewielki ułamek ich nominalnej wartości;

  Spółka musi prowadzić działalność zgodnie z przedmiotem działalności wpisanym do umowy. Nie można być przedsiębiorstwem "produkcyjnym" i jednocześnie nagle zacząć skupować czyjeś nieściągalne należności. Takie działanie byłoby niezgodne z zapisami i byłoby bardzo proste do udowodnienia.

  – zakup w istocie zbędnych środków trwałych (nie będą one wcale używane) pod płaszczykiem „inwestycji”, najlepiej na kredyt obciążający nieruchomości należące do przedsiębiorstwa;

  Zarząd nie może kupić ot tak "środków trwałych" Zazwyczaj w spółkach ( w tym państwowych) wszelkie decyzje muszą mieć zgodę zarówno Rady Nadzorczej,a powyżej pewnej wartości także Właściciela. Gdyby więc zarząd kupił sobie taką "nieruchomość" to jednocześnie dałby jasne dowody na niewłaściwą działalność.

  Często ustanawiane są także dodatkowe ograniczania na "możliwość" obciążania nieruchomości" w postaci hipoteki.

  Na końcu elementem sprawdzającym jest także bank, który a) udziela kredytów inwestycyjnych na konkretny projekt b) udzieli kredytów jeżeli projekt jest sensowny i potencjalnie spłacalny.Czy bank zdecydowałby się na sfinansowanie potencjalnie nierentownych środków trwałych, które zmniejszają prawdop. spłaty kredytu?

  – zatrudnienie kosztownych specjalistów (rzecz jasna z góry wiadomo, kto taką robotę dostanie) oraz zlecenie kosztownych audytów i opracowań zewnętrznym firmom konsultingowych (nierzadko powiązanym z późniejszym kupcem);

  Przypominam, że obowiązek badania przez audytorów, dotyczy zarówno spółek prywatnych, jak i państwowych. Dodatkowo KSH nakłada obowiązek badania np. planów połączenia wtedy silniejsza jednostka wchłania mniejszą. Koszt ten więc dotyczy wszystkich podmiotów.

  – doprowadzenie do zerwania współpracy z kluczowymi kontrahentami (jak opisany wcześniej przykład z Francuzami) pod w miarę wiarygodnym pretekstem.

  Zarząd nie może sobie ot tak zerwać dużej umowy, nabyć nieruchomości czy podpisać pierwszy lepszy duży kontrakt. Wszelkie duże decyzje wymagają zgody/nadzoru właściwego organu. Jawne działanie na szkodę spółki byłoby ogromnym zagrożeniem dla wszystkich organów Spółki.

  Ktoś powie: Ale zaraz, przecież to wygląda na świadome zarządzanie ukierunkowane na szkodę firmy, przecież na to są paragrafy…? Cóż, owszem, są, ale jeśli te operacje przeprowadzi się mądrze, to ciężko udowodnić działanie ze złej woli, a nie po prostu kiepskie zarządzanie dlatego, że ktoś jest zwyczajnie słabym managerem.

  3. I teraz, kiedy przedsiębiorstwo jest pozornie na skraju przepaści, nadchodzi moment na sprzedaż – rzecz jasna za cenę zaniżoną do granic możliwości, aby tylko prokurator się nie przyczepił. Wkrótce po takiej sprzedaży przychodzi nowy prezes i „cudownym” trafem nagle spływają pieniądze od dłużników, niepotrzebne (nieużywane) maszyny sprzedaje się za dobre pieniądze i spłaca kredyty, zmienia się strukturę zatrudnienia zwalniając niepotrzebnych (a drogich) specjalistów, likwiduje się niedochodowe dziedziny działalności, wreszcie odnawia się kontrakty handlowe ze sprawdzonymi odbiorcami. Dodatkowo, dla zrobienia dobrego wrażenia, dobrze jest jeszcze wykupić reklamy w lokalnych mediach, które dzięki temu napiszą, jaki to cud gospodarczy zrobił nowy zarząd, że w krótkim czasie całkowicie postawił firmę na nogi – normalnie magicy zarządzania, nagradzani potem niejednokrotnie różnymi statuetkami

  Tutaj największy błąd. Metodologia wyceny spółek znana od kilkudziesięciu lat bazuje na przyszłych przepływach pieniężnych, a nie historycznych. Wyceniając spółę bierze się pod uwagę jej przyszły potencjał produkcyjny, wzrost rynku, kontrahentów, a także dodatkową wartość, którą wytworzy inwestor branżowy znający się na swoim profilu działalności. Można się tutaj spierać, co do założeń, ale zawsze myślimy w przód. Historyczne wyniki mając więc mały wpływ na wycenę.

  Zachęcam do zapoznania się z podstawami:
  http://www.michalstopka.pl/wycena-spolki-metoda-dcf-zdyskontowane-przeplywy-pieniezne-discounted-cash-flows/

  Uwiarygodnieniem tezy autora byłyby konkretne przypadki firmy czy nazwisk, których niestety nie potrafił podać. Każda próba weryfikacji kończyła się usunięciem mojego wpisu.

  pokaż spoiler #bialekolnierzyki #biznes #pieniadze #prywatyzacja #neuropa #bekazpodludzi #afera
  pokaż całość

 •  

  Mam drzwi Gerdy. Jest to jeden z bardziej podstawowych modeli. Słyszałem, że ogólnie to te zamki Gerdy są gówno warte i nawet początkujący włamywacz nie ma z nimi większych problemów. Czy ktoś spotkał się z podobną opinią i czy wymiana samego zamka na markowy/lepszy (jaki?) zmieni coś?

  #bezpieczenstwo #wlamanie #dom #mieszkanie #pytanie #ciekawostki pokaż całość

 •  

  zastanawiam sie jaki rocznik samochodu sie najlepiej oplaca kupic
  porownuje na przykladzie np Daci Logan Ambience (interesuja mnie auta do 50 tys.zl za nowe w salonie),
  ta Dacia mi sie podoba i nowa kosztuje 40k a 3 letnia 17k wiec skok jest ogromny, az mnie to zszokowalo

  a moze lepiej kupic auto 10 letnie jak myslicie, ceny sa juz wtedy ponizej 10 tys

  hmm

  ciekawi mnie tez opcja leasingu, znalazlem np oferty na ten model Daci w ktorych rata wynosi 548zl co wyglada bardziej atrakcyjnie niz wplata gotowkowa bo 550zl nie jest jakims wielkim obciazeniem dla budzetu

  ale poki co nie prowadze firmy, podpowiedzcie mi jakie jeszcze bylyby zalety kupna w leasing na firme, moze jakies znizki na paliwie czy cos

  a kiedy w autach wykonuje sie najdrozsze naprawy? po ilu tys km? bo moze tym tropem isc

  oczywiscie Dacia to tylko przyklad

  #motoryzacja #pytanie #samochody #pytaniedoeksperta #auto #kupujzwykopem #firma #biznes #leasing #mechanikasamochodowa
  pokaż całość

  •  

   jaki rocznik samochodu sie najlepiej oplaca kupic

   @ArcziMiszcz: sugerujesz, że nie chcesz stracić na samochodzie?
   Kup jakiś:
   1) do 1000zł w gazie i z OC właściciela -> jak sie rozleci to sprzedasz za 1000zł lub oddasz na złom za 700 ;)
   2) jakiś 25 letni. Zapisz sie do PZM co by zniżkę na OC mieć 70% od tego co płacisz obecnie
   2a) model który jest rzadkością -> np. Mustang 67-69 fastback; BMW 8 itd.
   Na tych autach nie stracisz czyli -> opłaca się je kupić. Opcja 2 nie jest tania ale "Całkowity Koszt Posiadania" będzie dużo korzystniejszy od każdego innego ;)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Skwarek85

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Popularne tagi Skwarek85

Osiągnięcia (3)