•  

  Nadciąga meduzokalipsa!
  Serio. Meduzy stają się powoli jednym z większych zagrożeń, z którym jak na razie nie potrafimy sobie radzić. Rosnące populacje meduz powodują wyłączenia nadmorskich elektrowni chłodzonych wodą morską - takie przypadki były w USA, Szwecji, Wlk Brytanii, Japonii. Największy blackout był na Filipinach gdzie 50 ton meduz zapchało system chłodzenia elektrowni pozbawiając prądu 1 mln ludzi i doprowadzając do poważnego kryzysu w szpitalach, fabrykach itp
  Meduzy unieruchomiły lotniskowiec USS Ronald Reagan podczas jego wizyty w Australii, podobno problem był tak poważny, że zarządzono częściową ewakuacje okrętu. Chińczycy dla ochrony swojego lotniskowca wprowadzają właśnie ciekawe rozwiązanie. Jeden z okrętów ma ciągnąc za sobą długie na kilkaset metrów stalowe sieci wyposażone w ostrza. Taka sieć ma ciąć na małe kawałki meduzy i dopiero tak oczyszczonym szlakiem będzie płyną za nim lotniskowiec - to świadczy jak poważny jest to problem.
  Meduzy mogą wkrótce poważnie zagrozić turystyce, ponieważ rośnie też populacja meduz takich jak osa morska, która może zabić człowieka. Rekiny to przy tym żadne zagrożenie tym bardziej, że te meduzy pojawiają się w akwenach dotychczas dla nich za zimnych oraz coraz bliżej plaż. Wkrótce surfing może być zapomnianym sportem.
  Europa też nie jest bezpieczna - w 2007 roku ogromne, szacowane na 26 km² rojowisko miliardów meduz świecących, zabiło 100 000 łososi na farmie w Irlandii Północnej, powtórzyło się to w 2014 tym razem zabiły 300 000 ryb.
  Meduzy stanowią oczywiście ogromne zagrożenie dla rybołówstwa. O skali problemu niech świadczy przypadek załamania ekosystemu u wybrzeży Namibii. Najpierw intensywne połowy zredukowały populacje sardynek, które jedzą meduzy. Następnie populacja meduz pozbawiona naturalnego wroga gwałtownie wzrosła "wypychając" z akwenu większość ryb. Wezwani na pomoc naukowcy odkryli szokujący fakt: biomasa meduz była tam 4x większa niż biomasa ryb! Sytuacja do dziś nie wróciła do normy.
  Japońska i Chińska gospodarka również ma problemy, coraz więcej połowów ryb kończy się pełnymi sieciami meduz. Problem polega na tym, że tamtejsze meduzy są wielkości lodówki i mogą ważyć 50-60kg. Skupiska meduz uniemożliwiają praktycznie przemysłowe połowy ryb. Ocenia się, że połowy mogą spaść o 30% w ciągu 10 lat...dla takiej Japonii to katastrofa.
  Skąd ta inwazja meduz?
  Globalne ocieplenie, nadmierne połowy ryb, które jedzą meduzy (np.: co roku zabija się kilkaset milionów rekinów),
  Co robić?
  Wiele krajów płaci duże pieniądze na badania nad problemem. Chińczycy mają 5 letni program badawczy, w którym zaangażowanych jest ponad 200 naukowców. Mają znaleźć sposób na wykrywanie meduz, zwalczanie polipów na dnie morza (możliwe jest budowanie na dnie mórz automatycznych struktur zabijających polipy chemikaliami) Problemem jest też rozprzestrzenianie się polipów przyczepionych do kadłubów statków. Amerykanie próbują wykrywać skupiska meduz przy pomocy satelitów.

  #ciekawostki #globalneocieplenie #przyroda #ekologia #stahs (reaktywuję tag:)
  pokaż całość

  źródło: popsci.com

 •  

  #dom #budowadomu #budujzwykopem #remontujzwykopem #rekuperacja hej mirki przygotowywuje sie powoli do budowy domku do 110 energooszczednego i bardzo dobra izolacja scian i potrujnymi oknami, i nagle pojawia sie zonk, ze wentylacja w zime praktycznie nie bedzie istniala, albo innaczej moze bedzie wyrzut powietrza ale nie bedzie jak go zaciagac, co zatem pozostaje? Serio trzeba uzywac tego rekuperatora? Mam wrazenie zs to jest jakie lobby ktore nakreca zysk, dodatkwo troche z czapy jest jesli to niby odzyskuje cieplo ale przeciez ile pradu zjada. I to przez caly rok. A jak wy sobie z tym poradziliscie jaka wentylacje zrobiliscie i ile ona was kosztowala? pokaż całość

 •  

  @justyzzzka: #budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
  Pomóżcie! Z czego budowaliście domy? Ja mam inne zdanie niż niebieski i już mi brakuje argumentów...
  Ja chcę z ceramiki.

 •  

  #budujzwykopem #remontujzwykopem #januszebudownictwa

  Uszanowanko!

  Mircy, zastanawiam się mocno nad ogrzewaniem do domu.

  Dom nowy, grubo ocieplony, ok 130m, wszędzie ogrzewanie podłogowe + 4x kaloryfer. Do tego kominek z płaszczem lub bez.

  I tak się zastanawiam... Wungiel, czy gaz? Piec 15kw, ale przy wunglu trzeba dokupić chyba taki "bojler", co by do podłogówki za ciepła woda nie szła. Wyjdzie taniej, ale gaz wygodniej i sam piec taniej. Dodatkowo ten kominek, który w przypadku płaszcza sporo odciążałby piec.

  Mircy, jak żyć?
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika SosnoWicher

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.