•  

  Byłem bardzo sceptyczny, ale obejrzałem sobie w końcu #stacjaateizm, konkretnie odcinek 53 Czy ufasz Kościołowi? Naszła mnie taka refleksja dotycząca wywodu Karola Fjałkowskiego, który idzie mniej więcej tak:

  Katolicy gdy postawi się ich przed faktem niemoralnych działań hierarchii czy kleru często odpowiadają, że boleją nad tym, ale oni są w kościele dla wiary i praktyki a nie biskupów i księży. Problem polega jednak na tym, że o tym w co mają wierzyć katolicy i jak praktykować jest konsekwencją decyzji tejże hierarchii. Każda decyzja hierarchii co do doktryny czy praktyki po prostu MUSI być przyjęta, a hierarchia odpowiada TYLKO przed Boge (podał konkretne przepisy z KKK).

  Kontynuując, Karol mówi coś w stylu: mając w pamięci niemoralne zachowania hierarchii jaką katolicy mają pewność, że decyzje w sprawach wiary są zawsze dobre? Dlaczego ten sam Watykan, który np. udzielił schronienia tuszującemu skandale pedofilskie w archidiecezji bostońskiej kardynałowi Law (co więcej- pozwolił mu utrzymać ciepłe posadki w kongregacjach i tytuł kardynała dzięki czemu wziął on udział w konklawe) zasługuje na zaufanie gdy ogłasza, że Niepokalane Poczęcie jest od teraz dogmatem i jako takie musi być wyznawane przez katolików?

  I teraz odpowiedź katolicka, która idzie mniej więcej tak:
  Boge (konkretniej w osobie Ducha Świętego) prowadzi swój kościół (tak obiecał a Boge nie kłamie) co pozwala zachować Jedynie Słuszną Wiarę mimo wszystkich niedoskonałości ludzkich.

  Można w to wierzyć lub nie- ciężko tutaj o jakieś rozstrzygnięcia, bo jest to absolutnie niesprawdzalne stwierdzenie, ale...

  prowadzi ono do ciekawych wniosku i rzuca trochę światła na osobę Boge (jeśli wziąć te tłumaczenia na poważnie) i jego priorytety. Otóż- z jakiegoś powodu Boge interweniuje (przynajmniej skutecznie) tylko w przypadku doktryny. Jak kościół mylił się* i prześladował waldensów czy hugenotów, ogłaszał krucjaty, zezwalał na najazdy na innowierców i zamienianie ich w niewolników albo brał udział w rozgrywkach politycznych prowadzących do wojen domowych, czystek etnicznych, wysiedleń etc. to Boge nie uznał za stosowne interweniować tak żeby zapobiec gehennie setek tysięcy (a zbiorczo nawet milionów) ludzi.

  Konkludując- w świetle takiego rozumowania dla katolickiego Boge i jego kościoła najważniejsze jest poprawne wierzenie w np. wieczne dziewictwo Maryi i relację osób Trójcy. Jest to daleko bardziej ważne od np. życia i dobrostanu milionów ludzi. W końcu gdyby było na odwrót (albo te sprawy były by równie ważne) to Boge skutecznie uniemożliwiałby popełnianie błędów innych niż tylko doktrynalne.

  *na podstawie faktu, że KK ustami swoich dostojników przepraszał za wiele z tych zbrodni mniemam, że uznano, że to były pomyłki. Prośba do apologetów- nie piszcie mi, że kościół nic złego na sumieniu nie ma, bo skoro jego najwyżsi zwierzchnicy co jakiś czas przepraszają to chyba jasno dowodzi, że wiedzą, że są winni tych rzeczy i nie jest to czarna legenda dorabiana przez wrażych ateuszy.

  #bekazkatoli #religia #ateizm #chrzescijanstwo
  pokaż całość

  •  

   @niedoszly_andrzej: były czasy gdy w papieze prowadzili domy publiczne....

   Chce Ci pokazac, ze oceniasz wybiurczo, nie bierzesz pod uwage całoksztaltu instytucji. Pokaz mi instytucje ktora trwa 2000 lat i nigdy nie popełnila błedu?

   Piszac, ze milość w kościele jest moda, pokazuje, ze wcale kosciola nie znasz. Cos w stylu nie znam sie, ale sie wypowiem. Czasami lepiej milczec, niz pisac glupoty. pokaż całość

  •  

   @niedoszly_andrzej: Ci co za zycia odwołuja sie do Bozego miłosierdzia, beda sadzeni wedlug Bozego milosierdzia. Reszta wedlug Bozej sprawiedliwosci, wiec nie wykluczone ze buddysta nie bedziedzie w niebie.. Tego nikt Ci nie zagwarantuje.
   Historia kosciola jest tak dluga, ze mogłes mowic jedynie o jej wycinku, a nie o hiatorycznej doktrynie jako całosci. Natomiast pisanie, ze miłosc w KK jest moda jest kłamstwem. pokaż całość

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Wyobrażacie sobie jakie to byłoby pojebane, jakby te religijne bzdury były prawdą?

  Walisz sobie kapucyna do jakiegoś pojebanego porno, a temu wszystkiemu przyglądają się twoi zmarli dziadkowie/babcie z nieba...

  #ateizm #bekazkatoli #religia

 •  

  Jaki jest dowód na istnienie Boga i akurat tego chrześcijańskiego ?
  #religia

 •  

  Odbyłem kłótnie z moją matka nt eutanazji i aborcji. Moje argumenty za tym, że ktoś jest chory i jego życie to tylko i wyłącznie meczarnia i robi to na własne życzenie nie przemówiły. Argument mojej matki był taki, że jak Bóg miał taki plan to tak ma być i dana osoba odejdzie w swoim czasie. Aborcja to samo, nawet sytuacja gdy dziecko urodzi się chore i pozyje rok, dwa i umrze bo ma jakąś poważna wadę - Bóg tak chciał tak ma być, a to, że kobieta się męczy w sensie ciąża, poród - kobieta jest do tego przystosowana.
  Jedno wielkie XD!
  Jestem wierzący ale z głową, a nie ślepo i bez własnego rozumu.

  #bekazkatoli #religia #katolicyzm
  pokaż całość

  •  

   @sugarhaze: Czasami takie przypadki wrodzonych wad zostaja wyleczone, czasami lekarz sie pomyli, czasami zdarzy sie cud. W 2019 wykomano na swiecie ponad 40 mln legalnych aborcji. Wiele z nich to bylo widzimisie nieodpowiedzialnych matek, ktore zabiły bezbronne dzieci. Te przypadki o ktorych piszesz to jest tylko kropla w morzu tego problemu.

  • więcej komentarzy (13)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika StefanB12

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)