Pomysłodawca tagu #ciekawostkizewschodu - od poniedziałku do piątku (w dni robocze), subiektywny wybór ciekawych informacji, które umykają mediom, a dotyczą państw narodów tworzących niegdyś północny i wschodni skraj Rzeczpospolitej: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy.

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (348)

  Ukraina
  Rosja nie jest w stanie zapobiec wstąpieniu Ukrainy do NATO, ale uważa za możliwe zminimalizowanie konsekwencji takiej decyzji. Powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow na antenie telewizji Rossija 1. "Nie możemy temu zapobiec. To jest niemożliwe. Możemy jednak zminimalizować konsekwencje takich kroków dla naszego kraju. Nie mam wątpliwości, że - jeśli zbliżenie między Ukrainą a NATO będzie kontynuowane - Rosja zrobi wszystko, w tej sprawie, co konieczne" - powiedział Pieskow .
  Źródło

  Odbyło się internetowe spotkanie szefów rządów Stowarzyszonego Tria (UA-MD-GA) w ramach przygotowań do wizyty w instytucjach Unii Europejskiej. W trakcie rozmowy premier Ukrainy Denis Szmyhal podkreślił potrzebę zjednoczenia wysiłków trzech krajów w głównych obszarach współpracy, co powinno znaleźć się w deklaracji szczytu Partnerstwa Wschodniego.Według niego priorytety te powinny obejmować: wspieranie inicjatywy Stowarzyszonego Trio; uznanie europejskich aspiracji i perspektyw dla krajów, które chcą przystąpić do UE i spełnić kryteria kopenhaskie; poparcie dla integralności terytorialnej i zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji; integracja z rynkiem wewnętrznym UE; współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.
  Źródło

  Białoruś
  W najbliższym czasie Polska zwiększy liczebność wojsk na granicy z Białorusią do 10 tys. żołnierzy. Poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Żołnierze 12, 16 i 18 dywizji będą zaangażowani w ochronę granic. Tydzień temu MON poinformowało, że na pomoc straży granicznej wysłano ok. 6 tys. żołnierzy .
  Źródło

  Litwa
  Litwa będzie nadal dążyć do tego, aby Europa przyczyniła się do finansowania budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. „Myślę, że musimy działać w tym kierunku. Musimy udowodnić, argumentować, dlaczego jest to ważne. Dopóki jednak nie ma rozwiązań, już podjęliśmy decyzje i na pewno będzie fizyczna bariera, jest budowana, prace trwają – powiedziała w poniedziałek minister.
  Źródło

  Łotwa
  Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska oraz wspólne przedsiębiorstwo RB Rail AS podpisały nową umowę o współfinansowaniu budowy Rail Baltica w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) na łączną kwotę 19,7 mln euro, w odpowiedzi na złożony wniosek ministerstw trzech państw bałtyckich. UE zapewni 16,7 mln euro, czyli 85% całości, a pozostałe 15% sfinansują państwa bałtyckie, podała spółka. Jest to ostatnie współfinansowanie w ramach okresu programowania finansowego 2014-2021. Łącznie na projekt Rail Baltica wydano dotychczas około 1,14 mld euro z instrumentu "Łącząc Europę" oraz z budżetów państw bałtyckich.
  Źródło

  Estonia
  W sobotę bombowce strategiczne Stanów Zjednoczonych B-1 ćwiczyły współpracę z estońskimi i sojuszniczymi dowódcami lotnictwa w estońskiej przestrzeni powietrznej. Dwa bombowce strategiczne, B-1 Lancer, przyleciały do Estonii z Wielkiej Brytanii z bazy lotniczej Royal Air Force w Fairford. Głównym celem szkolenia było przećwiczenie współpracy lotnictwa z jednostkami wojskowymi, gdzie dowódcy odgrywają ważną rolę w integracji obu rodzajów wojsk, kierując atakiem samolotów bojowych na wroga z linii frontu.
  Źródło

  Polecam:
  Podczas gdy Europa z niedowierzaniem obserwuje, jak ceny gazu wymykają się spod kontroli w związku z rosnącymi podejrzeniami o rosyjski szantaż energetyczny, Kreml wydaje się mieć na celowniku dwie bardzo pożądane nagrody geopolityczne. Aura Sabadus dla Atlantic Council.
  Europa musi stawić czoła przerażającej rzeczywistości szantażu energetycznego Putina

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (347)

  Nietypowo chcę zwrócić Waszą uwagę na te obustronne deklaracje. Chciałem jeszcze coś dopisać, ale myślę, że dość już powiedziano i napisano w tej sprawie.

  Ukraina
  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał oświadczenie rosyjskiego prezydenta Putina o możliwym zwiększeniu dostaw gazu przez Nord Stream 2, jeśli zostanie to zatwierdzone przez niemieckiego regulatora, szantażem. Zaznaczył, że Ukraina oczekuje od Niemiec jasnego stanowiska. "To jest szantaż, to jest użycie gazu jako broni w stosunkach międzynarodowych. Wspólne oświadczenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2 mówi, że jeśli Rosja zacznie używać gazu jako broni w stosunkach międzynarodowych, Niemcy zaczną do podjęcia działań. To już się dzieje i oczekujemy jasnego stanowiska Niemiec w tej sprawie "- powiedział Kułeba.
  Źródło

  Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba jest przekonany, że Ukraina znajdzie się w kolejnej grupie przyjętych do Unii Europejskiej. Podobnie jak inne kraje Stowarzyszonego Trio (UA-MD-GE). Kułeba odbył dziś rozmowy z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Nicu Popescu. Strony uzgodniły synchronizację swoich działań w kontekście przygotowań do grudniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz realizacji ambitnego planu Stowarzyszonego Tria przystąpienia do UE.
  Źródło

  Białoruś
  Rikard Jozwiak (RFE): Przywódcy UE przyjęli wnioski KE dotyczące Białorusi: UE będzie nadal przeciwdziałać trwającemu atakowi hybrydowemu zainicjowanemu przez reżim Łukaszenki, w tym poprzez przyjęcie w trybie pilnym dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów prawnych zgodnie ze swoim stopniowym działaniem.
  Źródło

  Litwa
  Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że zatwierdzone przez przywódców Unii Europejskiej (UE) konkluzje dotyczące hybrydowego ataku na reżim Aleksandra Łukaszenki pokażą, że Wspólnota jest „gotowa do samoobrony”. „Reżim Łukaszenki zobaczy teraz, że UE może reagować, może podejmować decyzje i jest gotowa się bronić, to jest najważniejsza kwestia, główne przesłanie tej Rady Europejskiej” – powiedział Nausėda dziennikarzom w Brukseli w piątek po posiedzeniu Rady Europejskiej. Działania białoruskiego reżimu zostały określone jako hybrydowy atak na Litwę, Polskę i Łotwę i widzimy szeroki wachlarz możliwych środków i, jeśli to konieczne, zmian regulacyjnych, aby zapobiec problemom na zewnętrznej granicy UE” powiedział Lider Litwy.
  Źródło

  Łotwa
  W celu zwiększenia zdolności bojowych Narodowych Sił Zbrojnych i Gwardii Narodowej oraz zwiększenia gotowości bojowej jednostek planowana jest rozbudowa infrastruktury regionalnej, zwiększenie liczby żołnierzy, a także wzmocnienie cyberobrony, medycyny wojskowej, mobilność i bezpieczeństwo. Planowane jest również kontynuowanie rozwoju obrony przeciwlotniczej, pośredniego wsparcia ogniowego, zdolności dowodzenia oraz Brygady Zmechanizowanej Wojsk Lądowych, a także wprowadzenie do uzbrojenia śmigłowców. W celu realizacji patriotycznego wychowania młodzieży, w przyszłym roku planowany jest dalszy rozwój ruchu Młodzieżowej Straży i wprowadzenie szkolenia obrony narodowej w łotewskich szkołach, a także zapewnienie funkcjonowania nowo utworzonego Liceum Zawodowego im. pułkownika Oskara Kalpaksa.
  Źródło

  Estonia
  Estonia planuje skonsolidować swoje trzy firmy lotnicze (Nordica, Regional Jet, TVH) w jeden holding, co mogłoby zracjonalizować operacje i zmniejszyć nieefektywność, a nawet potencjalnie utorować drogę do prywatyzacji w przyszłości. Posunięcie to spowodowałoby również, być może paradoksalnie, uczynienie tych trzech firm bardziej niezależnymi od siebie pod względem biznesowym. Polskie linie lotnicze LOT miały 49 procent udziałów w Regional Jet, które państwo zamierzało odkupić od zeszłego roku i urzeczywistniło się to latem tego roku.
  Źródło

  Polecam:
  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i Rosja skutecznie zerwały stosunki dyplomatyczne, które zostały nawiązane około 20 lat temu, kiedy obie strony ogłosiły koniec zimnej wojny i nie są już wrogami. Artykuł Pawła Felgenhauera.
  Moskwa zrywa stosunki dyplomatyczne z NATO

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (346)

  Ukraina
  Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w obwodzie czerkaskim stwierdził, że sytuacja w Donbasie pogarsza się pomimo porozumienia o zawieszeniu broni. Głowa państwa ukraińskiego wezwała do przygotowania się na ewentualny rozwój wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Istnieją obawy, że Rosja planuje zimową operację wojskową, która może doprowadzić do eskalacji napięcia w Donbasie i spowodować nieprzewidywalne konsekwencje dla bezpieczeństwa całej Europy – powiedział ukraiński dyplomata, którego nazwiska nie ujawniono.
  Źródło

  Ukraina negocjuje z Wielką Brytanią zakup rakiet dla statków i samolotów. Wielka Brytania ma dostarczyć pociski ziemia-ziemia dla ukraińskich łodzi patrolowych. Oba kraje rozmawiają także o rakietach powietrze-ziemia Brimstone dla ukraińskich samolotów. Każdy z nich kosztuje 100 000 funtów. Pociski te mogą uderzać w małe, szybko poruszające się cele i zostały użyte w brytyjskich myśliwcach RAF przeciwko organizacji terrorystycznej Państwa Islamskiego. Negocjacje prowadzone są na tle obaw Ukrainy, że Federacja Rosyjska może zintensyfikować swoją agresję i zająć nowe terytoria po uruchomieniu rosyjsko-niemieckiego gazociągu „Nord Stream-2”.
  Źródło

  Mołdawia
  Wicepremier, minister infrastruktury Andrei Spinu powiedział, że Polska może sprzedawać Mołdawii gaz rurociągiem przez Ukrainę lub z magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy. Jak powiedział Spinu, podczas rozmów w Polsce rozmawiał m.in. o dostawach gazu z ukraińskich magazynów gazu. Ponadto, według Spinu, wspólnie z kierownictwem polskiego państwowego koncernu PGNiG rozmawiali o tranzycie gazu z Polski przez Ukrainę.
  Źródło

  Białoruś
  Departament Lotnictwa Białorusi poinformował, że białoruska linia lotnicza Belavia nie miała nic wspólnego z organizowaniem nielegalnego transferu migrantów do krajów UE. Jak wiadomo m.in. wobec Belavii jest przygotowywany przez Unię Europejską piąty pakiet sankcji oraz sprawie tej linii lotniczej dotyczyło niedawne oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella.
  Źródło

  Litwa
  Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, komentując notę protestacyjną, którą Litwa przekazała w środę Białorusi, powiedział, że trudno jest rozmawiać w języku politycznym i dyplomatycznym "z przestępcami". Minister powiedział, że kontakty z Mińskiem są obecnie minimalne, ponieważ kraj ten nadal podejmuje "działania przestępcze, by stworzyć punkty nacisku" na Unię Europejską, Litwę, Polskę i Łotwę. "Z przestępcami rozmawiamy zazwyczaj w sądzie, wtedy przedstawiane są oskarżenia, oczekujemy kary lub przynajmniej odszkodowania" - mówił minister.
  Źródło

  Łotwa
  Wiadomość z gatunku heheszki ;). Narodowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) podjęła decyzję o cofnięciu koncesji na nadawanie wydanej mediom elektronicznym „First Baltic Channel” (PBK) na program „First Baltic Channel Latvia”. W jednym z trzech wskazanych naruszeń kara została nałożona, ponieważ program rozpowszechniał informacje zagrażające zdrowiu publicznemu lub mogące wprowadzać w błąd. Mianowicie, Covid-19 została tam określona jako słabo zaraźliwa choroba, której można zapobiegać, jedząc śledzie.
  Źródło

  Estonia
  Bliska współpracowniczka i doradczyni Nawalnego, Ljubow Sobol została ogłoszona przez Kreml osobą poszukiwaną za przestępstwa. Sobol jest 34-letnią prawniczką, która obecnie przebywa w Estonii. Nazwisko Sobol pojawiło się na liście poszukiwanych umieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w środę. Sobol opuściła Rosję na początku tego roku. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę opinii publicznej w 2019 roku, gdy rozpoczęła strajk głodowy po tym, jak władze zakazały jej startu w wyborach samorządowych.
  Źródło

  Polecam:
  Jeden z czołowych specjalistów od geopolityki, John J. Mearsheimer, opublikował w ostatnim wydaniu periodyku The Foreign Affairs artykuł na temat nieuchronności, jak głosi tytuł, amerykańsko – chińskiej rywalizacji. Artykuł Marka Budzisza.
  W polityce liczy się siła, nie kwieciste deklaracje. "Pozycja USA jest u progu Zimnej Wojny 2.0 gorsza niźli w czasie rywalizacji z Sowietami"

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (345)

  Rosja
  Prezydent Rosji Władimir Putin może jeszcze w tym roku spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. Dziś o formatach spotkania dyskutują Moskwa i Waszyngton. "Podczas niedawnego spotkania między Uszakowem (asystent Putina) i Nuland (zastępcą sekretarza stanu USA), omówiono różne opcje, osiągnięto pewne porozumienia. W takim czy innym formacie jest to całkiem realne przez do końcem tego roku "- powiedział Pieskow.
  Źródło

  Ukraina
  Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w konferencji klimatycznej w Glasgow, ale strona rosyjska będzie tam reprezentowana. 26 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP26 odbędzie się w Glasgow w dniach 31 października – 12 listopada 2021 roku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje natomiast wziąć udział w konferencji. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że mogą odbyć się spotkania dwustronne, na których „nasz program jest klasyczny”: uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, deokupacja Krymu, ochrona praw więźniów politycznych i bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy.
  Źródło

  Ukraina musi wreszcie przezwyciężyć wpływ korupcji, który unieważnia rządy prawa i utrudnia krajowi drogę do integracji euroatlantyckiej. Chargé d'affaires Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Christina Quinn, szefowa delegacji UE na Ukrainie Mattie Maasikas i ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons, napisały o tym w artykule „Czas przekształcić Ukrainę”. Zdaniem dyplomatów , mimo że przyjęcie przez parlament ustaw o reformie sądownictwa, w szczególności o reformie Naczelnej Rady Sądownictwa, było niezwykle ważnym osiągnięciem, reformy muszą być wdrażane już teraz, w tym należy sprawdzać uczciwość sędziów. Jednocześnie stwierdzili, że niestety Rada Sędziów Ukrainy (RSU) nie wyznaczyła jeszcze przedstawicieli do Rady Etyki GRP, organu, który będzie wykonywał to ważne zadanie.
  Źródło

  Białoruś
  Nowa doktryna wojskowa Państwa Związkowego zostanie podpisana na najbliższym posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa Związkowego. Ogłosił to dziś na wspólnym kolegium ministerstw obrony Rosji i Białorusi szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu. Poza tym Białoruś i Rosja przedłużyły umowę o rozmieszczeniu rosyjskich obiektów wojskowych na terytorium Białorusi. „Dziś z moim białoruskim kolegą podpisaliśmy protokoły o przedłużeniu warunków porozumień o rozmieszczeniu rosyjskich obiektów wojskowych na terytorium Białorusi - system ostrzegania przed atakiem rakietowym w Baranowiczach i radiostacja Marynarki Wojennej w Wilejce” – powiedział Szojgu.
  Źródło

  Litwa
  Na terytorium Białorusi w pobliżu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej (UE) może przebywać około 6-7 tys. migrantów, ale te liczby się zmieniają, mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. „Liczby są bardzo różne, polskie służby podają jedne liczby, nasze służby podają też inne liczby. Może być około 6-7 tys. osób. "Dziś nikt nie może powiedzieć jak jest, bo pojawiają się nowe kierunki, organizowane są nowe loty, uproszczona jest procedura wydawania białoruskich zezwoleń, a to pokazuje, że reżim Łukaszenki się nie wycofuje" - powiedziała minister.
  Źródło

  Łotwa
  Od czwartku, 21 października aż do 15 listopada, na Łotwie wprowadzono surowe ograniczenia dotyczące zgromadzeń, działalności społecznej, handlu, usług, szkoleń i innych wydarzeń bezpośrednich w celu ograniczenia szybkiego rozprzestrzeniania się Covid-19 - jest to pełny lockdown wraz z wprowadzeniem godziny policyjnej od 20.00 do 5.00.
  Źródło

  Estonia
  W ciągu ostatniego roku liczba stałych mieszkańców Estonii spadła o 3226, wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W dniu 1 września 2020 r. liczba stałych mieszkańców Estonii wynosiła 1 315 055, ale w tym roku liczba ta wyniosła 1 311 729. Większość osób, które wyjechały – 3813 osób – stanowili cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego. Natomiast liczba obywateli Unii Europejskiej posiadających prawo stałego pobytu oraz członków ich rodzin wzrosła o ponad 500. W 2020 r. takich osób było 9014, w tym roku było ich 9567.
  Źródło

  Polecam:
  Jak zawrzeć pokój z kimś, kto nie chce przyznać, że prowadzi wojnę? To jest zagadka, przed którą stoi Ukraina, która stara się zakończyć siedmioletnią wojnę z Rosją, gdy staje w obliczu ceglanego muru moskiewskich zaprzeczeń.
  Artykuł Petera Dickinsona dla Atlantic Council
  Wojna Putina na Ukrainie jest najgorzej strzeżoną tajemnicą świata, ale jej zaprzecza

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (344)

  Ukraina
  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas dzisiejszej wizyty w Kijowie powiedział, że Rosja jest winowajcą konfliktu zbrojnego w Donbasie. Wezwał Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania wojny na wschodzie, a także potępił okupację Półwyspu Krymskiego. „Powiedzmy wyraźnie, że Rosja rozpoczęła tę wojnę, i Rosja jest głównym oponentem uniemożliwiającym pokojowe porozumienie. Zaczęli naruszać integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” – powiedział Lloyd Austin.
  Źródło

  Polska jest zaniepokojona incydentem zablokowania pracy obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w okupowanej Gorłówce w Donbasie, co może skomplikować i tak już trudne warunki pracy SMM - poinformowało polskie MSZ. 17 października bojownicy rosyjskich sił zbrojnych zablokowali wyjście z bazy patrolowej OBWE SMM w okupowanej miejscowości Gorłówka, a także zabronili obserwatorom opuszczania hotelu. Obserwatorom OBWE powiedziano, że „nie mogą opuścić hotelu, dopóki nie zostanie zwolniony członek sił zbrojnych, który został zatrzymany przez Siły Zbrojne Ukrainy. W poniedziałkowe popołudnie SMM OBWE poinformował, że blokada misji w Gorłówce została zniesiona i obserwatorzy byli w stanie wznowić operacje. Od 1 stycznia 2022 r. Polska będzie przewodniczyć OBWE.
  Źródło

  Białoruś
  Import i sprzedaż ponad 1300 różnych towarów została zakazana na Białorusi w ciągu dziewięciu miesięcy. Najczęściej zabrania się importu i sprzedaży żywności i sprzętu niespełniającego norm bezpieczeństwa. Ponadto wśród zakazanych w imporcie i sprzedaży jest około 20 rodzajów proszków do prania z Niemiec i Polski, zabawki, kosmetyki. W ramach zakazu znikneły m.in. włoskie przysmaki - prosciutto i salami. Drugie miejsce na liście to artykuły elektryczne.
  Źródło

  Litwa
  Litwini i Polacy już nigdy nie będą zwykłymi sąsiadami, wspólna historia i silne relacje dzisiaj łączą oba narody braterską więzią – powiedział dzisiaj podczas wizyty w litewskim Seimasie prezydent RP Andrzej Duda. „Panie i panowie, jedność naszych sił zbrojnych i jedność unii państwowej obejmują 300 najpiękniejszych lat naszych dwóch państw. Już nigdy nie będziemy zwykłymi sąsiadami. Przecież wy, Litwini, tak jak my Polacy, jesteście częścią wielkiej cywilizacji, którą stworzyliśmy, jesteście naszymi braćmi – zapewnił Prezydent RP. Prezydent uczestniczy w obchodach 230. rocznicy Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Aktu Ślubu Wzajemnego 3 maja w Wilnie
  Źródło

  Łotwa
  Na posiedzeniu we wtorek 19 października rząd poparł propozycję Ministerstwa Transportu, aby rozpocząć prace nad ustawą o projekcie kolejowym „Rail Baltica”. Potrzebne są specjalne ramy prawne, aby zapewnić realizację projektu „Rail Baltica” w ustalonych ramach czasowych i zgodnie z wymaganiami technicznymi kolei dużych prędkości. „W tej chwili, gdy prace projektowe linii kolejowej rozszerzają się, coraz wyraźniej widzimy, że potrzebna jest specjalna ustawa Rail Baltica. Zapewnienie realizacji projektu zgodnie z planem leży w interesie publicznym, ponieważ każde opóźnienie jest również dodatkowym obciążeniem finansowym. Ponadto wszelkie przestoje w realizacji projektu pozbawiają nas możliwości poruszania się po nowej linii kolejowej nowoczesnym i wygodnym pociągiem zarówno na Łotwie, jak i do podróży do jednego z krajów europejskich” – przyznał Kārlis Eņģelis, dyrektor Departamentu Polityki Kolejowej i Infrastruktury.
  Źródło

  Estonia
  W zeszłym tygodniu rząd ogłosił, że zgodził się na dwa środki, aby częściowo zrekompensować mieszkańcom rosnące ceny energii. Partia Centrum wystąpiła jednak z propozycją tymczasowego obniżenia podatku VAT od energii, co nie jest częścią planu rządu. Zgodnie z porozumieniem osiągniętym w zeszłym tygodniu, tymczasowe obniżenie opłat za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców będzie kosztować państwo około 75 mln euro , podczas gdy rekompensata gorzej zamożnym gospodarstwom domowym za wzrost cen energii elektrycznej i gazu przez gminy będzie kosztować dodatkowe 20 mln euro .
  Źródło

  Polecam:
  Zanim przejdę do głównego komentarza, wspomnę o tym jak często codzienne życie dopisuje własną puentę do wcześniej wypowiedzianych słów. W minionym tygodniu pojawił się raport "Współpraca rosyjsko-białoruska: czas na strategiczne decyzje", przygotowany przez Stowarzyszenie Studiów nad Polityką Zagraniczną im. Gromyki oraz Instytut Europy Rosyjskiej Akademii Nauk. Pojawia się w nim zdanie, które zapewne wzbudziłoby uśmiech Maurycego Mochnackiego, o którym wspominałem w poprzednim komentarzu: "Białoruś zapewnia Rosji strategiczną głębię na kierunku zachodnim".
  Komentarz Michała Mistewicza na temat minionego tygodnia na naszym portalu
  Szachy, obawy i traktaty

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (343)

  Zbliżamy się powoli do "Point of No Return" - wraz z innymi nieujętymi tutaj wiadomościami, trudno, z punktu widzenia dyplomacji, na lepszą ilustrację dla słów Barbary Tuchman "Nieustanny warkot werbli".

  Rosja
  Do końca października Rosja zawiesi prace swojej misji dyplomatycznej przy NATO. Federacja Rosyjska podjęła ten krok po tym, jak NATO cofnęło akredytację ośmiu pracownikom misji. "W wyniku działań NATO strona rosyjska praktycznie nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia działań dyplomatycznych". Z kolei Federacja Rosyjska zawiesi prace misji wojskowej NATO w Moskwie i cofnie akredytację jej pracownikom. Ponadto kończy się działalność Biura Informacyjnego NATO w Moskwie, które działa przy Ambasadzie Belgii. Ambasador Rosji w Belgii będzie upoważniony do pilnych kontaktów z kwaterą główną NATO.
  https://www.mid. ru/ru/foreignpolicy/news/-/assetpublisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4907931

  Ukraina
  Ukraina otrzymała kolejną przesyłkę wojskowej pomocy technicznej od rządu USA. Jest to druga partia dla Sił Zbrojnych w wyniku porozumień, jakie prezydent Wołodymyr Zełenski osiągnął podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. „Na dzień dzisiejszy rozładowywana jest druga partia towarów otrzymanych w ramach tej umowy. W celu osiągnięcia pełnej kompatybilności Sił Zbrojnych Ukrainy z państwami NATO, Gabinet Ministrów zrealizował inicjatywę Prezydenta w zakresie dostaw sprzętu medycznego i broni z amunicją” – powiedział przedstawiciel departamentu Sił Zbrojnych Ukrainy ds. zagranicznej działalności gospodarczej Aleksander Maticzuk. W najbliższej przyszłości spodziewana jest trzecia przesyłka ze Stanów Zjednoczonych. Łączna kwota zasobów materialnych, które zostaną przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy, wynosi 60 mln USD.
  Źródło

  Naftohaz Ukrainy złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream-2. „Naftohaz Ukrainy, jako narodowa firma prowadząca walkę o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, broni interesów narodowych, złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream-2 przed niemieckim regulatorem” – powiedział. Ukraina stoi na stanowisku, że Nord Stream 2 nie może być certyfikowany, ponieważ nie jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim, dodał szef spółki Jurij Witrenko.
  Źródło

  Białoruś
  Francuskie MSZ skomentowało decyzję białoruskich władz o wycofaniu zgody na mianowanie ambasadora Nicolasa de Lacoste. „Zgodnie ze wspólnym europejskim stanowiskiem nieuznawania zasadności wyników wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r. ambasador Francji nie złożył listów uwierzytelniających Łukaszence. Kopie tych listów zostały przekazane Ministrowi Spraw Zagranicznych Białorusi zgodnie z zasadami dyplomatycznymi” – poinformowało w oświadczeniu francuskie MSZ. Francja twierdzi, że w odpowiedzi na działania strony białoruskiej podjęto działania odwetowe. Nicolas de Lacoste opuścił Białoruś na sugestię Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi, ponieważ minął termin mianowania ambasadora. Jak wyjaśniono w białoruskim MSZ, Lacoste przybył na Białoruś w listopadzie 2020 r. jako mianowany ambasador,
  Źródło

  Litwa
  18 października w Luksemburgu, minister spraw zagranicznych Gabriel Landsbergis wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej (UE), które to skoncentrowało się m.in. na polityce Partnerstwa Wschodniego UE, kryzysie migracyjnym wywołanym przez reżim białoruski. Minister podkreślił konieczność uwzględnienia osiągnięć wschodnich partnerów UE oraz gotowość Stowarzyszonego Trio – Mołdawii, Sakartvell i Ukrainy – do zacieśnienia współpracy z UE. Według G. Landsbergisa hybrydowy atak białoruskiego reżimu na UE jest poważną podstawą do ogłoszenia przestrzeni powietrznej Białorusi strefą zakazu lotów komercyjnych lotów cywilnych linii lotniczych.
  Źródło

  Łotwa
  Łotwa zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem zachorowalności na COVID-19, poinformowało Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPKC), publikując dane dotyczące częstości występowania Covid-19 z zeszłego tygodnia. Pokazują, że liczba wykrytych przypadków Covid-19 na Łotwie wzrosła o 48,8% w ciągu ostatniego tygodnia. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o ponad połowę (56%). Liczba ciężko chorych pacjentów wzrosła o 62,8%.
  Źródło

  Estonia
  Partia Centrum i sojusze wyborcze zdobyły najwięcej głosów w wyborach lokalnych w 2021 roku.Jednocześnie Centrum straciło większość absolutną w Tallinie po raz pierwszy od ponad 15 lat. Aby przejąć władzę w stolicy, partia ta będzie musiała utworzyć koalicję. Wyniki Partii Centrum, Reform i Socjaldemokratów (SDE) liczone łącznie pokazują, że partie te straciły w tym głosowaniu w porównaniu z poprzednimi wyborami.
  Źródło

  Polecam:
  Podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych 31 sierpnia 2021 r. podpisano dwustronne porozumienie Strategic Defense Framework (SDF), dokument wzmacniający silne strategiczne partnerstwo w dziedzinie obrony między ministerstwami obrony obu krajów. Umowa obronna między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą oznacza nowe otwarcie dla strategicznej współpracy amerykańsko-ukraińskiej w wielu kwestiach, w tym rozwoju ukraińskiego przemysłu wojskowego i obronnego. Teraz pytanie brzmi, jak urzeczywistnić te obiecujące zmiany.
  Wołodymyr Pikuzo dla Instytutu Kennana.
  Propozycja wdrożenia amerykańsko-ukraińskich strategicznych ram obronnych

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (342)

  Ukraina
  Politico: Prezydent USA Joe Biden nie nałoży sankcji na rosyjski gazociąg Nord Stream 2. Administracja nie rozważa takich możliwości podczas jego prezydentury. Administracja Bidena nie zamierza nakładać sankcji, o co zabiegają Kongres i republikański senator Ted Cruz. W szczególności Cruz opóźnia zatwierdzenie siedmiu amerykańskich ambasadorów, próbując tym samym doprowadzić do wprowadzenia środków przeciwko Nord Stream 2. Wcześniej doradca ds. energetycznych Departamentu Stanu USA Amos Hochstein powiedział, że przygotowanie sankcji wobec Nord Stream 2 już się rozpoczęło, a dotyczy sytuacji jeśli Rosja wykorzysta kwestię dostaw gazu jako broni przeciwko Ukrainie.
  Źródło

  Naftohaz Ukrainy zwrócił się do Komisji Europejskiej o przyłączenie się do debaty na temat certyfikacji Nord Stream 2 jako strona trzecia podczas gdy Komisja Europejska przygotowuje opinię w sprawie certyfikacji Nord Stream-2, powiedziała wicepremier Olha Stefaniszyna. Dodała, że aby nie dopuścić do stronniczości ze strony Ukrainy, Komisja Europejska zaapelowała do specjalnej agencji działającej w UE o dokonanie bezstronnej analizy wszystkich ryzyk i potencjalnych zagrożeń związanych z realizacją Nord Stream-2.
  Źródło

  Białoruś
  Uchwała białoruskiej Rady Ministrów nr 575 „W sprawie środków przeciwdziałania ekstremizmowi i rehabilitacji nazizmu” rozwiązuje ręce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi w nasileniu represji wobec użytkowników komunikatorów i portali społecznościowych przeciwnych obecnemu rządowi. Szef wydziału GUBOPiK Wiaczesław Orłowski zapowiedział rozpoczęcie nowej kampanii represyjnej wobec społeczeństwa. Według niego twórcy, organizatorzy i uczestnicy grup ekstremistycznych będą ścigani z art. 361-1 Kodeksu karnego.
  Źródło

  Litwa
  W przyszłym tygodniu Rada Obrony Narodowej (VTO) podejmie decyzję o wysłaniu litewskich żołnierzy do Mali oraz o rozwoju infrastruktury wojskowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady omówiona zostanie również zaktualizowana strategia bezpieczeństwa narodowego. "Prezydent zwołał regularne posiedzenie Rady Obrony Narodowej w celu omówienia zaktualizowanej strategii bezpieczeństwa narodowego, udziału wojsk litewskich w operacjach i misjach międzynarodowych w latach 2022-2023 oraz rozwoju infrastruktury systemu obrony narodowej".
  Źródło

  Łotwa
  Premier Krišjānis Kariņš przyjął dziś estońską premier Kaję Kallas. Mimo że Kaja Kallas od dziewięciu miesięcy jest premierem Estonii, jest to jedna z jej pierwszych wizyt zagranicznych w związku z pandemią. Politycy omówili również sytuację na granicy białoruskiej, a także ogólne kwestie bezpieczeństwa na poziomie europejskim. „Oboje jesteśmy całkowicie zgodni,w tym że kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w UE, nie tylko na Łotwie i w Estonii, jest i pozostanie współpraca NATO, a dla nas obojga bardzo ważne jest, aby UE stała się silniejszym partnerem w NATO, co nie jest w żaden sposób ze sobą sprzeczne” – powiedział Kariņš.
  Źródło

  Estonia
  Jak wynika z nowego raportu Narodowego Urzędu Kontroli (NAO), zakup gruntów dla projektu kolejowego Rail Baltic jest opóźniony o pięć lat. Do tej pory tylko jedna czwarta potrzebnej ziemi została zakupiona przez państwo. Tylko 6 procent ziemi zostało nabyte w najbardziej zaludnionym hrabstwie Harju. W raporcie stwierdzono, że jest to „niepokojące” pod względem harmonogramu i budżetu, ponieważ nieruchomości w Harju kosztują więcej niż gdzie indziej, a państwu trudniej jest je kupić. Tylko 28 procent wszystkich znanych nieruchomości - gruntów - zostało nabytych. Budżet wynosi 29,1 mln euro, ale do tej pory wykorzystano tylko 11 procent.
  Źródło

  Polecam:
  12 października w Kijowie odbył się 23. szczyt Unia Europejska–Ukraina z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i premiera Denysa Szmyhala, a także przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz wysokiego komisarza ds. polityki zagranicznej i obrony Josepa Borrella. Analiza OSW
  Szczyt UE–Ukraina: ostrożne pogłębianie współpracy

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (341)

  Ukraina
  Federacja Rosyjska odmawia udziału w szczycie Normandzkiej Czwórki, ponieważ nie spełniono postanowień poprzedniego szczytu w Paryżu. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow jest zaskoczony, dlaczego „zachodni koledzy” nalegają na spotkanie. „Byłem oczywiście trochę zaskoczony, że zachodni koledzy z taką asertywnością forsują wznowienie formatu normandzkiego, nie zapewniając ze swojej strony realizacji wcześniejszych decyzji” – powiedział Ławrow. Według niego prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z przywódcami Niemiec i Francji omówił celowość wznowienia formatu normandzkiego i odbycia szczytu dopiero po realizacji wcześniejszych decyzji.
  Źródło

  Ukraińskie oddziały Gwardii Narodowej zostaną przezbrojone. Zamiast sowieckich karabinów Kałasznikowa kupią nowoczesne karabiny produkcji ukraińskiej (UAR-15). I zamiast przestarzałych karabinów snajperskich Dragunowa - ukraińskie karabiny UAR-10. Broń ta jest zbliżona do standardów NATO.
  Źródło

  Białoruś
  Dzisiaj Charge d'Affaires Białorusi w Polsce Aleksander Czesnowski został wezwany do polskiego MSZ."Rozmowa dotyczyła stale pogarszającej się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zagrożeń i ryzyka tworzonego przez postępowanie państwa białoruskiego oraz sytuacji uniemożliwienia dotarcia na Białoruś konwoju humanitarnego wysłanego przez państwo polskie." - poinformowało MSZ RP. Poprzednim razem białoruski dyplomata został wezwany do polskiego MSZ tydzień temu.
  Źródło

  Litwa
  Wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius mówił o drugiej fali migrantów z Białorusi, pojawiających się nowych wyzwaniach i przygotowaniach do niej. Abramavičius zauważył, że przez pewien czas na granicy litewskiej panowało odprężenie, sytuacja wydawała się ustabilizowana, ale teraz służby przygotowują się na ewentualny nowy napływ migrantów. Na raz może być nawet ponad tysiąc migrantów. Wiceminister zauważa, że jeszcze kilka tygodni temu na granicy zawracano około 20-30 osób, ale w ostatnich dniach liczba ta wzrosła do ponad 100, więc nie można wykluczyć, że na granicę Litwy zostanie przewiezionych jednocześnie kilka tysięcy migrantów.
  Źródło

  Łotwa
  W związku z zakrojonymi na szeroką skalę pracami budowlanymi linii kolejowej „Rail Baltica” również mieszkańcy Łotwy są zapraszani do zaangażowania się w podjęcie różnych decyzji. Powstały propozycje nazw stacji, w których za kilka lat zatrzymają się pociągi regionalne Rail Baltica. Porpozycje te zostały poddane pod głosowanie mieszkańców. Łącznie na łotewskiej trasie kolejowej Rail Baltica powstanie 17 nowych stacji i przystanków. Dokładne miejsca, w których będą się znajdować, są już znane, teraz pozostaje ustalić nazwy przyszłych stacji i przystanków.
  Źródło

  Estonia
  W czwartek prezydent Estonii Alar Karis złożył pierwszą wizytę zagraniczną na Łotwie. Podczas spotkania spotkał się z przewodniczącą Saeimy Inārą Mūrniece. „Mamy też bardzo dobrą współpracę obronną zarówno w ramach NATO, jak i w regionie bałtyckim. Estonia i Łotwa wraz z Litwą mają też szereg ważnych wspólnych projektów infrastrukturalnych, takich jak estońsko-łotewska farma wiatrowa, synchronizacja bałtyckich sieci energetycznych, oraz projekt „Rail Baltica”, powiedział Karis. Niestety nie doszło do spotkania ani z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, ani z prezydentem Finlandii Sauli Nīnistą (Karis zaraz po wizycie w Rydze udał się do Helsinek).Obaj prezydenci otrzymali pozytywne testy na koronowirusa, stąd obaj przebywają na kwarantannach.
  Źródło

  Polecam:
  Zagrożeniem dla przyszłości Białorusi jest postępująca polaryzacja społeczeństwa, gdyż rośnie dezinformacja, propaganda i poparcie dla ściślejszej integracji z Rosją. Mimo wyraźnego autorytaryzmu Białoruś przez wiele lat utrzymywała wizerunek zjednoczonego, homogenicznego kraju – terytorialnie, etnicznie, religijnie i gospodarczo. W przeciwieństwie do wielu swoich sąsiadów, takich jak Rosja i Ukraina, utrzymywała stratyfikację gospodarczą na minimalnym poziomie i – w przeciwieństwie do innych krajów Partnerstwa Wschodniego – Białoruś nie miała sporu terytorialnego. Omówienie najnowszego badania socjologicznego wykonanego przez think-tank Chatham House.
  Białorusini żyją w coraz bardziej podzielonym kraju

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Takie wypadki w Hiszpanii na defiladzie też się zdarzają i nawet obecność króla nic nie pomoże.
  Po kilku minutach, w których otrzymał oklaski zachęty ze strony króla oraz reszty władz i gości, spadochroniarz najpierw upuścił flagę, a wojsko kontynuowało przenoszenie sztandaru do podniesienia.

  Kapral, który ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu 600 skoków ze spadochronem i który nie odniósł obrażeń w wyniku uderzenia, zdołał zejść z latarni i nadal z hełmem wyszedł z parady przy głośnym aplauzie publiczności .

  Wojskowy przeszedł badania lekarskie i jest w bardzo dobrym stanie.
  https://www.elmundo.es/espana/2019/10/12/5da1a398fc6c83406c8b45f1.html
  #hiszpania #wypadek #spadochroniarstwo #ciekawostki
  pokaż całość

  źródło: streamable.com

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (340)

  Ukraina
  Jak powiedział dziś oficjalny przedstawiciel rządu niemieckiego Steffen Seibert, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy powinni jak najszybciej podjąć nową próbę rozwiązania konfliktu w Donbasie. jak to możliwe. Według Seiberta spotkanie ministerialne ma sens, ponieważ realizacja porozumień mińskich utknęła w martwym punkcie. – Ministrowie spraw zagranicznych będą musieli wtedy zdecydować, czy zorganizować spotkanie na szczeblu szefów normandzkiej czwórki, na które wielokrotnie wzywała kanclerz Merkel – powiedział i dodał, że obecnie są sprawy, których nie można promować na poziomie doradcy ds. polityki zagranicznej. Tymczasem Kommersant podał (tutaj uwaga: przyjmować te rewelację z ostrożnością), że podczas rozmów w Moskwie zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland rzekomo opowiadała się za specjalnym statusem Donbasu w celu rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W tej kwestii stanowiska Rosji i Stanów Zjednoczonych są rzekomo zbieżne.
  Źródło
  Źródło

  W międzynarodowym arbitrażu Ukraina będzie się domagać od Rosji odszkodowania za przejęcie ukraińskich okrętów wojennych w listopadzie 2018 r. i zatrzymanie marynarzy. „To sprawa Ukrainy, więc odszkodowanie będzie dla Ukrainy, którą kraj następnie rozdysponuje zgodnie ze swoimi celami, zgodnie z tym, czego żąda odszkodowanie" - powiedziała Oksana Zołotarewa, dyrektor Departamentu Prawa Międzynarodowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i szef ukraińskiej delegacji. Najpierw musimy przejść rozprawę w sprawie jurysdykcji, potem musi być decyzja co do meritum sprawy, a zazwyczaj kwestia odszkodowania trafia do trzeciego etapu, ale kwota rośnie z każdym dniem ”- powiedziała.
  Źródło

  Białoruś
  Powołana za granicą Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) opublikowała raport, w którym poinformowała o łamaniu przez Białoruski Związek Piłki Nożnej (ABFF) kluczowych postanowień UEFA i FIFA. Raport argumentuje, że mechanizm wybieranie kierownictwa ABFF „nie jest zgodny z podstawowymi zasadami FIFA i UEFA i stwarza warunki do systematycznych naruszeń”. Należy zauważyć, że „kierownictwo federacji sportowych i olimpijskich jest” wybierane „po uprzednim porozumieniu z prezydentem kraju”. „Obecnie pojawiła się wyjątkowa konfiguracja, kiedy kierownictwo Ministerstwa Sportu, NOC Białorusi, ABFF, poszczególne kluby są w taki czy inny sposób powiązane z białoruskimi siłami bezpieczeństwa i stanowią jedną grupę". Autorzy deklarują, że „państwo narusza autonomię ABFF i faktycznie kontroluje jego działalność, a także wykorzystuje ABFF do celów politycznych”.
  Źródło

  Litwa
  Dyskusje na temat działań litewskiej straży granicznej na granicy z Białorusią nie powstałyby po wprowadzeniu zmian do polityki migracyjnej Unii Europejskiej (UE) – mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. „Podnoszony jest problem, który polega na tym, że zgodnie z prawem UE polityka migracyjna nie odpowiada dzisiejszym realiom, kiedy doświadczamy takiego ataku na Litwę i na całą UE, kiedy żyjący ludzie są wykorzystywani jako broń”. Litwa wzywa do zmiany polityki migracyjnej UE, dającej większe możliwości zwalczania agresji hybrydowej, niezależnie od tego, który kraj ma do czynienia z napływem migrantów z Białorusi. „Będziemy nadal działać, aby te zmiany zostały zaakceptowane i aby takie dyskusje, takie wątpliwości, czy są legalne, przestały istnieć” – powiedziała A. Bilotaitė.
  Źródło

  Łotwa
  Minister obrony Artis Pabriks spotkał się z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem, aby omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego i współpracy obronnej obu krajów. Węgry wniosły istotny wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, wspierając misję patrolową NATO w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Ministerstwo Obrony Łotwy i Ministerstwo Obrony Węgier podpisały 8 czerwca 1999 r. porozumienie o kontaktach dwustronnych i współpracy w dziedzinie wojskowej. Protokół ustaleń w sprawie obrony został podpisany 28 sierpnia 2014 r.
  Źródło

  Estonia
  Minister spraw wewnętrznych Kristian Jaani powiedział, że pierwszy odcinek budowy granicy wschodniej został w zasadzie ukończony, a cała budowa przebiega w planowanym tempie.Odpowiadając w środę na pytania posłów, Jaani powiedział, że sytuacja na wschodniej granicy Estonii jest spokojna, a na granicy estońskiej nie doszło do sytuacji podobnej do tej na granicy litewskiej, łotewskiej i polskiej z Białorusią. „Budowa granicy zewnętrznej postępuje w planowanym tempie” – powiedział Jaani. Dodał, że pierwszy odcinek jest „zasadniczo ukończony”, a na 60-kilometrowym odcinku granicy trwają przygotowania do budowy. Jaani zaznaczył, że termin zakończenia budowy infrastruktury granicznej to rok 2025, a budowa całej bariery na granicy wschodniej zakończy się w 2026 roku.
  Źródło

  Polecam:
  Ćwiczenia wojskowe nie tylko informują o tym, co zdaniem rządu może się wydarzyć, ale stają się okazją dla jego analityków i analityków z innych krajów do spekulacji, jakie byłyby rezultaty prawdziwego konfliktu zbrojnego, gdyby scenariusze zostały zastosowane w rzeczywistej walce. Komentarz Paula Goble dla Fundacji Jamestown.
  Zapad 2021: w przypadku wojny Moskwa mogłaby przejąć kraje bałtyckie, ale straci Kaliningrad

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (339)

  Ukraina
  Minister obrony Ukrainy Andrij Taran powiedział, że robi się wszystko, co konieczne, aby stworzyć misję wojskową UE w tym kraju. Oczekuje się, że pojawi się przed końcem tego roku. Minister sprecyzował, że w misji wojskowej planowane jest zaangażowanie 30 stałych doradców UE. Według niego ich udział pomoże stworzyć wielopoziomowy system edukacji wojskowej na Ukrainie i wprowadzić wysokiej jakości kształcenie na odległość.
  Źródło

  Ukraina wystąpiła na rozprawie przed Sądem Arbitrażowym w Hadze w sprawie zatrzymania ukraińskich marynarzy przez Federację Rosyjską w 2018 roku, podczas której potępiła wczorajsze wypowiedzi strony rosyjskiej. I podkreśliła lekceważenie przez Rosję prawa międzynarodowego. Jak zauważyła przedstawicielka Ukrainy Oksana Zołotarewa, Federacja Rosyjska naruszyła podstawową zasadę prawa morza: immunitet okrętów wojennych. „Konwencja ONZ o prawie morza gwarantuje ten immunitet. Oznacza to, że okręty Marynarki Wojennej Ukrainy Berdiańsk, Nikopol i Jana Kapu są ucieleśnieniem naszej suwerenności i jako takie zasługują na szacunek. Jednak Rosja nie szanuje międzynarodowych prawa, a także nie szanuje suwerenności Ukrainy” – podkreśliła Zołotarewa.
  Źródło

  Białoruś
  Pierwszy blok energetyczny elektrowni jądrowej w Ostrowcu został doprowadzony do nominalnego poziomu mocy - poinformował minister energetyki Wiktor Karankiewicz. Moc wynosi 1170 MW. Minister potwierdził też plany załadunku paliwa jądrowego do drugiego reaktora elektrowni do końca tego roku i uruchomienia drugiego bloku w 2022 roku. Paliwo zostało dostarczone w kwietniu i przeszło już kontrolę.
  Źródło

  Litwa
  Prezydent Gitanas Nauseda poleciał we wtorek do Szwecji, aby wziąć udział w międzynarodowym forum poświęconym pamięci o Holokauście i walce z antysemityzmem. W środę G. Nausėda weźmie udział w sesji plenarnej forum, które odbędzie się w Malmö. Warto zwrócić uwagę na dobór listy gości. W szwedzkim Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Antysemityzmie w Malmö wezmą udział przedstawiciele wielu państw i organizacji pozarządowych, m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Łotwy Egils Levits, prezydent Rumunii Klaus Iohannes, Prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
  Źródło

  Łotwa
  Gabinet Ministrów zatwierdził projekty ustaw „O budżecie państwa na 2022” oraz „O średniookresowych ramach budżetowych na lata 2022, 2023 i 2024”, które przewidują przeznaczenie 757,17 mln euro na sektor obronny, osiągając wzrost o 49,35 mln euro w stosunku do planu 2021. Zgodnie z zatwierdzonym przez rząd projektem budżetu państwa na 2022 r. na obronę przeznaczono łącznie 2,23% produktu krajowego brutto, czyli o 0,23% więcej niż minimalne finansowanie obronne ustalone przez NATO.
  Źródło

  Estonia
  Estonia mogłaby opuścić chiński format współpracy europejskiej 16+1 i promować stosunki z Tajwanem, powiedział analityk Frank Jüris, badacz z Estońskiego Instytutu Stosunków Zagranicznych. Format 16+1 jest szefem inicjatywy na szczeblu państwowym między Chinami a 16 krajami Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej. Litwa opuściła ten format w tym roku i toczą się dyskusje, które Estonia może pójść w jej ślady. Estonia ograniczyła swój udział w systemie "do minimum", powiedział we wtorek rzecznik MSZ Aari Lemmik. „Obecnie nie ma aktywnej współpracy w tych ramach” – powiedziała. „Estonia woli współpracować z Chinami dwustronnie lub z Unią Europejską we wspólnych sprawach”.
  Źródło

  Polecam:
  Na powstanie tego artykułu, złożyła się dość jednoznaczna ocena kilku, z pozoru nie do końca powiązanych ze sobą faktów, które wydarzyły się w ciągu nie ostatniego kwartału czy miesiąca, ale ostatnich kilku dni, co tylko podkreśla dynamikę coraz szybciej toczących się wydarzeń. I nie przeczę, że uważam, iż te zwężające się okno czasowe - pojęcie, o którym jeszcze tutaj wspomnę - powinno być mocnym sygnałem alarmowym dla nas wszystkich. Komentarz Michała Mistewicza na naszym portalu.
  Rozłam na horyzoncie, czyli zegar tyka

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ten_od_Hanki

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.