Pomysłodawca tagu #ciekawostkizewschodu - od poniedziałku do piątku (w dni robocze ok. godz. 17:30), subiektywny wybór ciekawych informacji, które umykają mediom, a dotyczą państw narodów tworzących niegdyś północny i wschodni skraj Rzeczpospolitej: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy.

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (625)

  Rosja
  Krajom Unii Europejskiej udało się porozumieć w sprawie ograniczenia ceny rosyjskiej ropy do poziomu 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym Rikard Jozwiak (RFE). (Umowa – red.) zostanie sfinalizowana, gdy 5 grudnia wejdą w życie sankcje UE na rosyjską ropę” – napisał. Zdaniem Jóźwiaka najwięcej do transakcji przyczyniła się premier Estonii Kaja Kallas, której udało się obniżyć cenę do 60 dolarów po negocjacjach z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. Jednocześnie poinformowano, że limity na rosyjską ropę będą regularnie weryfikowane .
  Źródło

  Ukraina
  Kolejny symbol historyczny: Ławra Kijowsko-Peczerska Zaśnięcia Matki Bożej - najstarsza świątynia na Ukrainie - została oficjalnie zarejestrowana jako klasztor w ramach Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.
  Źródło

  Ministerstwo Gospodarki jest zmuszone wrócić do początkowej prognozy spadku realnego PKB w tym roku o 32-33,5% w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną. „To absolutnie oczywiste, że należy zmienić prognozę makro, dokładniej – skorygować. Na początku roku przewidywaliśmy, że gospodarka spadnie na poziomie 32-33 proc. Później gospodarka wykazywała bardzo duże zdolności adaptacyjne. Ale biorąc pod uwagę atak na system energetyczny, który miał miejsce w listopadzie, oczywiście niektóre przedsiębiorstwa zawiesiły swoją działalność. To pokazuje, że my jako Ministerstwo Gospodarki nieco pogorszyliśmy nasze perspektywy i niestety wróciliśmy do poprzedniej prognozy: do końca roku spadek PKB może wynieść 32-33%, a nawet 33,5%, — podkreśliła wicepremier Swirydenko.
  Źródło

  Gabinet Ministrów proponuje zniesienie uproszczonej procedury przekraczania granicy ukraińsko-rosyjskiej dla mieszkańców regionów przygranicznych. Rozwiązanie umowy przyczyni się do wzmocnienia kontroli państwa nad wjazdem i pobytem obywateli Rosji na Ukrainie w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Przyjęcie projektu ustawy umożliwi stronie ukraińskiej przeprowadzenie krajowych procedur niezbędnych do stwierdzenia nieważności umowy. Przypomnijmy, że uproszczona procedura przekraczania granicy Ukrainy i Federacji Rosyjskiej dla mieszkańców regionów przygranicznych weszła w życie w 2012 roku.
  Źródło

  Białoruś
  Paweł Łatuszko (Wspólny Gabinet Przejściowy) zaproponował włączenie demokratycznej Białorusi do "lubelskiej czwórki". Powiedział to w polskim Senacie, gdzie na zaproszenie wicemarszałka izby wyższej polskiego parlamentu Michała Kamińskiego wystąpił na konferencji dotyczącej infrastruktury transportowej Ukraina-Polska. "Nadszedł czas, aby podjąć transformację Trójkąta Lubelskiego (Ukraina, Polska i Litwa) w przyszłość demokratycznej Białorusi: mamy bogatą historię, niezawodne zasoby i obiecującą przyszłość" - powiedział. Trójkąt Lubelski to nowy format współpracy między Litwą, Ukrainą i Polską. Powstał on w lipcu 2020 r. Tuż przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku minister spraw zagranicznych Dzmitry Kuleba zaprosił Uładzimira Makieja do udziału w charakterze gościa honorowego w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Trójkąta. Makiej jednak wtedy nie pojechał, a po wydarzeniach sierpniowych nie mówiło się o udziale władz białoruskich w formacie. Jednak w marcu tego roku szefowie rządów Litwy, Polski i Ukrainy przyjęli oświadczenie mówiące, że miejsce w Trójkącie Lubelskim jest zarezerwowane dla demokratycznej Białorusi.
  Źródło

  Litwa
  Na Litwie, w ramach poszukiwania schronów na wypadek wojny, Kłajpeda przygotowuje się do dodania niektórych kościołów do listy miejsc, w których mieszkańcy mogliby się ukryć przed ostrzałem. Kowno nie rozważa takiej możliwości, ale jak wyjaśnia Jonas Tarasevičius z samorządu Kowna, miasto planuje wykorzystać forty zbudowane przed I wojną światową jako schrony.
  Źródło

  Łotwa
  Krajowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) nałożyła grzywnę w wysokości 10 000 euro na rosyjski niezależny program telewizyjny "TV Rain" ("Dożd"), poinformował na Twitterze przewodniczący NEPLP Ivars Āboliņš. Wszczęto również postępowanie administracyjne w związku z wezwaniem na pomoc rosyjskiej armii, a Służba Bezpieczeństwa Państwowego wszczęła śledztwo. Kara dotyczy mapy oznaczającej Krym jako terytorium rosyjskie i nazywania armii rosyjskiej „naszą armią”. Telewizja zrywa współpracę z dziennikarzem, który wypowiedział to zdanie. „Przypominam również, że „TV Dożd” została kiedyś zakazana na Ukrainie za identyczne naruszenie – przedstawienie Krymu na mapie jako terytorium Rosji. Tutaj widzimy, że dokładnie to samo stało się na Łotwie.
  Źródło

  Estonia
  W całej Estonii zaobserwowano niezwykłą aktywność niedźwiedzi w czasie, gdy sezon hibernacji powinien być już w toku – zjawiska, którego tej zimy nie można przypisać łagodnym temperaturom. Naoczni świadkowie twierdzą, że nie mogą zrozumieć, dlaczego tak wiele niedźwiedzi nie rozpoczęło zimowej hibernacji i wciąż szuka pożywienia, donosi Maaleht. Chociaż nierzadko zdarza się, że samotny osobnik jest niepokojony podczas snu, przez działalność leśną lub myśliwych w pogoni za dzikiem, zwykle znajduje nowe miejsce do spania w ciągu kilku dni, więc nie wyjaśnia to większej liczby cierpiących na bezsenność niedźwiedzi.
  Źródło

  Polecam:

  Wyzwolenie Chersonia na początku listopada wywołało falę euforii, gdy Ukraińcy świętowali przełomowe zwycięstwo nad armią najeźdźców Władimira Putina. Kilka tygodni później ten świąteczny nastrój ustąpił aż nazbyt dobrze znanemu uczuciu żalu i wściekłości, gdy ukraińskie władze odkrywają dowody zbrodni wojennych popełnionych podczas ośmiomiesięcznej rosyjskiej okupacji miasta.
  Peter Dickinson dla Atlantic Council
  Ludobójstwo Władimira Putina na Ukrainie: Nikt nie może twierdzić, że nie wiedział

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (624)

  Rosja
  W czwartek kraje Unii Europejskiej wstępnie zgodziły się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy na morzu do 60 dolarów za baryłkę, z mechanizmem dostosowawczym, który ma utrzymać pułap na poziomie 5% poniżej ceny rynkowej. Zgodnie z propozycją cena rosyjskiej ropy będzie korygowana co dwa tygodnie, tak aby utrzymać ją na poziomie 5% poniżej ceny rynkowej. Obecnie rosyjska ropa Urals kosztuje 70,3 dolara za baryłkę. Na propozycję musiała zgodzić się Polska, która konsekwentnie opowiadała się za ustaleniem najniższego możliwego limitu ceny do godziny 17:00 czasu kijowskiego. Litwa i Estonia, które również zajęły twarde stanowisko, postanowiły poprzeć uzgodniony plan. „Jeśli ona ( Polska ) to zrobi, do jutra odbędzie się pisemna procedura zatwierdzająca” – powiedział dyplomata. Wcześniej polscy dyplomaci nieoficjalnie poinformowali, że kontynuują konsultacje z rządem w Warszawie.
  Źródło

  Bez zbędnego komentarza: "Europa może powrócić do „pokojowego ładu” z Rosją, który funkcjonował przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę z Ukrainą, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zrezygnuje z agresji na kraje sąsiednie. poinformował o tym kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
  Źródło

  Ukraina
  Unia Europejska przeznaczy dodatkowo milion euro na rozminowanie terytoriów Ukrainy. - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell przed posiedzeniem Rady Ministrów OBWE. Zaznaczył, że właśnie na spotkaniu przedstawi Ukrainie ofertę wsparcia z UE oraz ogłosi pomoc finansową na rozminowywanie.
  Źródło

  Rada Najwyższa wzywa społeczność światową do uznania ataków Federacji Rosyjskiej na infrastrukturę energetyczną Ukrainy za kontynuację odwiecznej polityki ludobójstwa narodu ukraińskiego. Ukraiński parlament wzywa także cały demokratyczny świat do zintensyfikowania wysiłków na rzecz ostatecznego uwolnienia kontynentu europejskiego od zależności energetycznej sprowokowanej przez Federację Rosyjską. Ponadto Rada Najwyższa apeluje do całego demokratycznego świata i organizacji międzynarodowych o pilne podjęcie skonsolidowanych i skutecznych działań w celu powstrzymania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i natychmiastowego wycofania wszystkich jej sił zbrojnych z suwerennego terytorium Ukrainy w granicach jej terytorium międzynarodowo uznane granice.
  Źródło

  Dziś i wczoraj dwie ambasady Ukrainy za granicą otrzymały listy z konkretnymi groźbami. Mówimy o celowej i zakrojonej na szeroką skalę kampanii przeciwko Ukrainie za granicą. „Były też inne niepokojące wydarzenia, nie związane z materiałami wybuchowymi, ale z wysyłaniem bardzo konkretnych gróźb do ambasad Ukrainy” – powiedział minister SZ Dmytro Kułeba.
  Źródło

  Białoruś
  Takimi metodami posługuje się reżim Łukaszenki: Adwokaci Wołodymyr Pylczenko i Wiktor Mackiewicz zostali dziś wezwani na nadzwyczajne przesłuchanie w komisji kwalifikacyjnej - cofnięto im certyfikację adwokacką. Pylczenko jest prawnikiem Marii Kolesnikowej, Eduarda Babaryki, Iriny Sławnikowej. Mackiewicz bronił interesów Siergieja Cichanouskiego, Wiktora Babaryki, Alesia Bialackiego. Tymczasem Maria Kolesnikowa została przeniesiona z intensywnej terapii na pierwszy oddział chirurgiczny. Ojcu Marii udało się dowiedzieć od lekarzy, że dziś czuje się lepiej.
  Źródło
  Źródło

  Litwa
  Polskie Siły Powietrzne, które niedawno wzmocniły misję policji powietrznej NATO w krajach bałtyckich, 1 grudnia br. przejęły dowodzenie misją od Węgier - poinformowano w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej. Polakom, którzy rozmieścili na Litwie cztery myśliwce F-16, będą towarzyszyć żołnierze francuscy, którzy wzmacniają misję czterema myśliwcami Rafale, które po raz pierwszy stacjonują na Litwie.
  Źródło

  Łotwa
  Konsultant biznesowy i wykładowca, żołnierz Gwardii Narodowej Juris Ulmanis, poprzez portal inicjatyw społecznych manabalss.lv, rozpoczął oficjalne zbieranie podpisów za wyłączeniem prądu w ambasadzie Rosji w Rydze. Podobna inicjatywa pojawiła się w Czechach, gdzie media poinformowały w tym tygodniu, że ponad 500 osób podpisało petycję wzywającą do odcięcia dostaw prądu, wody i ciepła do wszystkich budynków należących do Rosji w Pradze, w tym używanych przez moskiewskich dyplomatów w odpowiedzi na zmasowane ataki rakietowe Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
  Źródło

  Estonia
  Premier Kaja Kallas ponownie ostrzegła przed potencjalnymi przerwami w dostawie prądu z powodu niskich dostaw energii. Według Kallas ryzyko przerw w dostawie prądu można zmniejszyć, zmniejszając zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu. „Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której na całym obszarze brakuje energii elektrycznej. Są tego różne przyczyny. Jednym z powodów jest to, że nie ma już 1000 megawatów pochodzących z Rosji” – powiedział Kallas na rządowej konferencji prasowej. „W tej chwili kilka ważnych elektrowni jest wyłączonych. Na przykład czwarty reaktor w elektrowni Ringhals (jądrowej) i trzeci reaktor w elektrowni Oskarshamn (oba znajdują się) w Szwecji. W Finlandii trzeci reaktor w zakładzie Olkiluoto nie udało się uruchomić, a nasz własny zakład w Auvere znowu nie działa. Chociaż to już nawet nie pojawia się w wiadomościach. Problem Estonii polega na tym, że wciąż zużywamy tak dużo energii, jakbyśmy nie mieli tych obaw” – dodała Kallas.
  Źródło

  Informacja
  Jutrzejsze wydanie CzW ok. godz. 19.00.

  Polecam:

  Sukcesy kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie charkowskim i chersońskim, atak na Most Krymski oraz bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu zbiegły się z intensyfikacją rosyjskich ataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę krytyczną. W ich efekcie miliony Ukraińców pozbawionych zostało dostępu do energii elektrycznej, ogrzewania i bieżącej wody. Odbudowa zniszczeń, o ile będzie możliwa, może zająć miesiące, a nawet lata.
  Komentarz Marty Drabczuk i Andrzeja Szabaciuka (IEŚ)
  Rosyjska wojna na wyniszczenie. Zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną i ich skutki

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (623)

  Rosja
  Obwód kaliningradzki wyczerpał już ustalone przez Unię Europejską do końca roku kontyngenty tranzytowe na niektóre towary budowlane, a na inne towary zbliżają się do końca. Kaliningrad nie może już dostarczać koleją cementu portlandzkiego, wełny mineralnej i walcówki, niezbrojonego szkła, drewna i innych materiałów. Według rosyjskich urzędników w najbliższym czasie wygasną kontyngenty na transport kilku kategorii ładunków: sody oczyszczonej, nawozów mineralnych i opakowań szklanych.
  Źródło

  Ukraina
  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jako główny warunkek przystąpienia Ukrainy do Traktatu Północnoatlantyckiego określił zachowanie przez nią jej niepodległości. Według niego państwa NATO są gotowe pomóc Ukrainie osiągnąć zwycięstwo, m.in. poprzez dostarczenie zaawansowanego sprzętu wojskowego, amunicji, paliwa oraz innych niezbędnych materiałów i środków. Stoltenberg dodał, że konieczne jest również rozwijanie ściślejszego partnerstwa politycznego i praktycznego z Ukrainą.
  Źródło

  W listopadzie ukraińskie wojska IT sparaliżowały ponad 900 rosyjskich zasobów internetowych, w tym Bank Centralny Federacji Rosyjskiej i sklepy wojskowe. „Nasi żołnierze nadal wyzwalają Ukrainę spod okupantów, a armia IT nadal destabilizuje gospodarkę wroga i demoralizuje Rosjan na froncie cyfrowym” – czytamy w komunikacie.
  Źródło

  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego rozważa inwestycje w systemy uzbrojenia z czasów sowieckich, używane na Ukrainie. W niedzielę The New York Times poinformował , że NATO dyskutuje o inwestowaniu w stare fabryki w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii, aby wznowić produkcję sowieckich pocisków dla ukraińskiej artylerii, która nadal jest w większości w stylu sowieckim. W szczególności mówimy o produkcji radzieckich pocisków kalibru 152 mm i 122 mm dla ukraińskiej artylerii.
  Źródło

  Białoruś
  Podatek dochodowy na Białorusi w 2023 roku wzrośnie z 18% do 20%. Przewidują to zmiany w Ordynacji podatkowej, które były dziś omawiane w Izbie Reprezentantów. w projekcie zaktualizowanej Ordynacji podatkowej podatek dochodowy dla pracowników spółek informatycznych utrzymany jest na poziomie 13%. Został podniesiony w 2021 roku. Wcześniej preferencyjna stawka dla informatyków wynosiła 9%. Ponadto Ordynacja podatkowa zwiększyła stawki jednolitego podatku, podatek dochodowy w stałych kwotach, stawki akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe będą teraz takie same jak w Rosji.
  Źródło

  Maria Kolesnikowa jest przytomna po operacji, ale jej stan jest ciężki. Otrzymuje niezbędne leczenie i leki, donosi kanał telegramu Wiktora Babaryki. Ojciec Marii, Aleksander , przebywa w szpitalu w Homlu, ale nie pozwolono mu zobaczyć się z córką. Może komunikować się z lekarzami tylko w obecności pracowników MSW. Z kolei od 17 listopada prawnikowi nie pozwolono spotkać się z Marią.
  Źródło

  Litwa
  Na cmentarzu Antokolskim w Wilnie rozpoczęto usuwanie stel pomnika żołnierzy radzieckich. Potwierdził to burmistrz Wilna Remigijus Šimašius. Termin usunięcia stel wynosi 20 dni. Šimašius powiedział następnie, że ubolewa nad stanowiskiem Komitetu Praw Człowieka ONZ, że jego członkowie zostali wprowadzeni w błąd przez "całkowicie fałszywe argumenty prorosyjskich aktorów i nadal proponują ochronę tych sowieckich budynków, podczas gdy śledztwo trwa od 2 do 5 lat". "Nie mamy tyle czasu" - powiedział burmistrz.
  Źródło

  Łotwa
  Dowódca Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy (NBS) poinformował, że Gwardia Narodowa zbliża się obecnie do znaczącej liczby 10 tys. żołnierzy. Wcześniej planowano osiągnąć taką liczbę do 2025 roku, co oznacza, że wojna na pełną skalę rozpętana przez Rosję na Ukrainie znacznie bardziej zmotywowała ludność do wstąpienia do Gwardii Narodowej. W 2010 roku chcieliśmy wyposażyć 60% Gwardii Narodowej w karabiny szturmowe G36, ale teraz uważam, że każdy Gwardia Narodowa i każdy żołnierz powinien mieć G36. Moje stanowisko jest takie, że każdy powinien być jednakowo wyposażony – gwardia narodowa, żołnierz etatowy czy żołnierz rezerwy – podkreślił gen. broni Leonids Kalniņš.
  Źródło

  Estonia
  Według Eurostatu inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do 10 proc. i chociaż Łotwa wyprzedziła Estonię w „rankingu” wzrostu cen w poszczególnych krajach, ceny tutaj wzrosły o 21,4 proc. Według szybkiej oceny Eurostatu do wzrostu cen najbardziej przyczyniły się ceny energii, a następnie żywność, alkohol i tytoń. W październiku inflacja w Estonii była najszybsza w strefie euro (24,2 proc.), ale w listopadzie ceny rosły najszybciej na Łotwie, gdzie roczna inflacja wyniosła 21,7 proc., a następnie w Estonii i na Litwie z 21,4 proc.
  Źródło

  Polecam:

  Z dala od frontów pola walki, Federacja Rosyjska bezwzględnie bombarduje cywilną infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Elektrownie i elektrociepłownie w miastach i miasteczkach na terenie całego kraju zostały obrane za cel metodycznej kampanii mającej na celu pozbawienie milionów Ukraińców dostępu do ogrzewania, światła i wody, tuż przed nastaniem ujemnych temperatur i rozpoczęciem zimowego sezonu grzewczego. Te ataki są wyraźnie zbrodniami wojennymi w rozumieniu konwencji genewskiej.
  Artykuł Ołeksija Czernyszowa szefa Naftohazu dla Atlantic Council
  Wspieranie walki Ukrainy z rosyjskim blackout blitzem

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (622)

  Rosja
  Rosja postanowiła sięgnąć do innych metod propagandowych, tak więc kaliningradzcy rybacy narzekają na Kanał przez Mierzeję Wiślaną. "Ryby w Zatoce Kaliningradzkiej przestały wchodzić w sieci po otwarciu nowego kanału na Bałtyku - powiedział przewodniczący rady dyrektorów Państwowej Korporacji „Za Ojczyznę” Siergiej Lutarewicz.
  Źródło

  Ukraina
  Sytuacja z dostawami energii elektrycznej na Ukrainie jest trudna, ale już teraz możliwe jest dostarczanie światła do domów przez 5-6 godzin dziennie. - powiedział premier Denys Szmyhal. "Tak, sytuacja jest trudna, jest deficyt. Ale przy deficycie w systemie na poziomie 30%, kosztach sieci i priorytetowym naprawianiu infrastruktury krytycznej, pozostaje 50-60% dla ludności w każdym regionie na pokrycie potrzeb - powiedział Szmyhal. Premier wyjaśnił, że to wystarczy, aby równomiernie rozłożyć ciężar przymusowych wyłączeń na wszystkich odbiorców. W ten sposób ludzie będą mogli włączać światło przynajmniej na 5-6 godzin dziennie.
  Źródło

  Przed rozpoczęciem zimy zapasy gazu w ukraińskich magazynach wynoszą 14 miliardów metrów sześciennych, rezerwy węgla - 1,3 miliona ton. „Wchodzimy w zimę z 14 miliardami metrów sześciennych gazu w naszych magazynach i 1,3 miliona ton węgla w magazynach. Te zasoby wystarczą, aby w zrównoważony sposób przetrwać zimę” – powiedział Szmyhal. Poinformował również, że Ministerstwo Gospodarki nie przewiduje niedoboru paliwa nawet w warunkach zwiększonego importu generatorów diesla i benzyny i związanego z tym wzrostu zapotrzebowania na paliwa. Według Szmyhala import paliw na Ukrainę w ostatnich miesiącach wynosił około 700 tys. ton miesięcznie, co pozwala nam zaspokoić potrzeby konsumentów. Ponadto rząd prowadzi stały dialog z sieciami paliwowymi i uważnie monitoruje bilans importu i konsumpcji.
  Źródło

  Deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej zdecydowali o konieczności zakazania działalności Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na terenie obwodu, a także zwrócili się do Rady Najwyższej z prośbą o wykonanie tej decyzji. W apelu deputowani domagają się zmian w Ustawie Ukrainy „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”, aby zapewnić wykonanie decyzji. Na posiedzeniu zalecono także organom samorządu terytorialnego organizowanie walnych zgromadzeń wspólnot wyznaniowych w celu ułatwienia zmiany ich podległości. Po raz pierwszy deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej przyjęli podobne oświadczenie 14 czerwca. „Przez te wszystkie lata, a zwłaszcza od 2014 roku, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, UKP MP wielokrotnie otwarcie wyrażał swoje antyukraińskie i antypaństwowe stanowisko.
  Źródło

  Białoruś
  Jedna z czołowych opozycjonistek wobec reżimu Łukaszenki, Maria Kolesnikowa przebywa na oddziale intensywnej terapii szpitala pogotowia ratunkowego w Homlu. Informacja ta została potwierdzona przez prawnika w szpitalu, donosi kanał telegramu Wiktora Babaryki. Kolesnikowa została zabrana karetką do szpitala 28 listopada. Była hospitalizowana na I oddziale chirurgicznym, a następnie przeniesiona na oddział intensywnej terapii. 29 listopada prawnik Kolesnikowej po raz trzeci z rzędu nie został dopuszczony do widzenia się z Marią w kolonii, tłumacząc to tym, że nie złożyła żadnego wniosku. Wcześniej wiadomo było, że Kolesnikowa przebywa w karnej celi (karcer). Administracja kolonii nic nie mówiła o hospitalizacji. Maria Kolesnikowa została skazana na 11 lat więzienia i odsiaduje wyrok w Homlu
  Źródło

  Litwa
  Minister kultury Simon Kairys wraz z kolegami z Łotwy, Estonii i Polski apeluje o ograniczenie wykorzystania satelitów znajdujących się pod jurysdykcją krajów Unii Europejskiej (UE) do nadawania rosyjskiej propagandy poza Europą. „Wzywamy Komisję Europejską, aby w ramach swoich kompetencji starała się, aby europejscy dostawcy usług satelitarnych zaprzestali nadawania kanałów propagandowych kontrolowanych przez Kreml za pośrednictwem satelitów. Wzywamy również wszystkie państwa członkowskie do dalszego zapewniania pełnej zgodności z systemem sankcji” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.
  Źródło

  Łotwa
  Obecny rok powoli dobiega końca, jest rokiem ważnym nie tylko dla Łotwy, która obchodzi stulecie swojej konstytucji, zebrania się pierwszego Sejmu czy wyboru pierwszego prezydenta. To rok ważny także dla mniejszości narodowych, w tym dla żyjących nad Dźwiną Polaków. 100 lat temu powstał Związek Polaków w Łotwie, prowadzący aktywność do dziś, 100 lat temu w Sejmie Łotwy pojawił się pierwszy polski poseł prawnik i adwokat Jan Wierzbicki (ogółem w Sejmie Łotwy zasiadało w latach 1922-1934 trzech Polaków). Przed stu laty powstała pierwsza polska gazeta na Łotwie „Głos Polski”, której redaktorem naczelnym został Józef Mierzwiński, późniejszy dyrektor gimnazjum polskiego („basztówki”) w Rydze. Artykuł "Przeglądu Bałtyckiego" w języku polskim, który pojawił się na łamach łotewskiego portalu LSM.
  Źródło

  Estonia
  Telewizja ERR poinformowała, że zbiornikowcem skroplonego gazu ziemnego (LNG), który ma być zakupiony przez prywatne spółki Alexela i Infortar, może być zbudowany w Chinach „Transgas Force”, jeden z najnowocześniejszych pływających jednostek regazyfikacji (FSRU) na świecie. Statek pływający pod maltańską banderą został zbudowany w zeszłym roku. Alexela i Infortar nie potwierdzili, że ten konkretny statek przycumuje do nabrzeża terminalu LNG Paldiski; firma czeka na potwierdzenie od Elering. „Obecnie postój statku LNG przy nabrzeżu kosztuje około 500 000 USD dziennie, więc takie zobowiązanie można podjąć tylko wtedy, gdy Elering poda nam jasną i precyzyjną datę ukończenia infrastruktury gazowej w Paldiski”, wyjaśnił Marti Hääl, przewodniczący Rady Nadzorczej Alexela.
  Źródło

  Polecam:

  Kończąc wątek z ubiegłotygodniowego komentarza, chcę wspomnieć o pewnym symbolu, który został słabo dostrzeżony nad Wisłą. A w pewnym sensie ta symboliczna kwestia jest jednym z dowodów na to, że historia I Rzeczpospolitej żyje nadal, a jednocześnie jest historycznym przejawem sprawiedliwości po wiekach.
  Jak w każdy wtorek, komentarz tygodnia na naszym portalu
  Rachunki wojenne

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (621)

  Rosja
  Rosja wyklucza mediację Watykanu w negocjacjach z Ukrainą w celu zakończenia wojny, ponieważ jest to rzekomo niemożliwe ze względu na stanowisko Kijowa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że władze Rosji z zadowoleniem przyjmują wolę polityczną Watykanu, ale takie negocjacje są rzekomo utrudniane przez stronę ukraińską. "Biorąc pod uwagę sytuację de facto i de iure, która jest teraz po stronie ukraińskiej, na takie inicjatywy nie może być popytu" - powiedział dziennikarzom.
  Źródło

  Ukraina
  Szwecja jest gotowa dalej wspierać Ukrainę w wojnie. Rosja musi zostać pokonana, aby konflikt ostatecznie się zakończył - powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Bilström. „Tylko pokonując ją (Rosję – przyp. red.) w wojnie będziemy w stanie zapewnić spokojną i stabilną przyszłość. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona. I w tym przypadku władze ukraińskie muszą mieć ostatnie słowo. Ale jedyną rzeczą, która może zakończyć ten konflikt, jest militarna klęska Rosji” – powiedział Bilström. Minister zaznaczył, że klęska Ukrainy byłaby sygnałem dla wszystkich krajów autorytarnych, że wojna, choć przestarzała, jest wciąż możliwą drogą do osiągnięcia celów politycznych.
  Źródło

  W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy inwazji na pełną skalę siły rosyjskie przeprowadziły już ponad 16 000 ataków rakietowych na Ukrainę.poinformował minister obrony Ołeksij Reznikow. "97% obiektów rosyjskich ataków to cele cywilne. Walczymy z państwem terrorystycznym” – napisał. Opublikowana infografika pokazuje, że z tych 16 000 ataków rakietowych ponad 12 300 trafiło w wioski i obszary podmiejskie, kolejne 1900 trafiło w budynki mieszkalne, ponad 500 trafiło w obiekty wojskowe, ponad 250 trafiło w obiekty infrastruktury transportowej, około 220 – w obiekty infrastruktury energetycznej i więcej niż 800 – dla innych obiektów.
  Źródło

  27 listopada państwowy przedsiębiorca energetyczny "Kompania energetyczna Ukrainy" importował w trybie testowym energię elektryczną z Rumunii. Importowane niehandlowe ilości energii elektrycznej o mocy 1 MW przez dwie godziny: o godzinie 9:00 i 14:00. Spółka nabyła prawo importu energii elektrycznej na aukcji Ukrenergo 24 listopada. „Import energii elektrycznej może stać się dodatkowym narzędziem stabilizacji systemu energetycznego Ukrainy. Dostawy testowe są potrzebne, aby w razie potrzeby sprawdzić techniczną wykonalność importu energii elektrycznej z Europy ” – wyjaśnia firma. Poprzednie testy importowe odbyły się ze Słowacji: 27 października i 19 listopada.
  Źródło

  Białoruś
  Prokuratura Generalna skierowała do sądu sprawę karną przeciwko wyrejestrowanemu centrum praw człowieka Wiasna. Sprawa dotyczy szefa Wiasny, laureata Nagrody Nobla  Alesia Bialackiego, a także jego zastępcy Walentyna Stefanowicza, prawnika Władimira Łabkowicza, obrońcy praw człowieka Dmitrija Sołowiowa. Są oskarżeni o przemyt oraz organizowanie i przygotowywanie akcji rażąco naruszających porządek publiczny lub czynny w nich udział. Bialacki, Stefanowicz i Łabkowicz przebywają w areszcie od lipca 2021 r., a przeciwko Sołowiowowi toczy się specjalne postępowanie.
  Źródło

  Litwa
  „Kiedy ludzie zaczynają narzekać, że wszystko jest drogie, zawsze odpowiadam: masz dach nad głową, prąd i wodę. Ludzie w Chersoniu czy Mariupolu nie mają nic. Obowiązkiem zachodnich polityków jest wyjaśnienie społeczeństwu, że masowy wzrost cen jest bezpośrednią konsekwencją działań Putina. Musimy nadal wspierać Ukrainę” – powiedziała premier Litwy Ingrida Šimonytė w rozmowie z polskim portalem informacyjnym. Premier Litwy Ingrida Šimonytė opowiadała o swoich polskich korzeniach – o tym, jak w domu jej dziadków mówiono tylko po polsku, mimo że jej dziadek był Litwinem. „Uczę się języka polskiego, chociaż od lat go nie używam. To był język domu moich dziadków – mówił premier.
  Źródło

  Łotwa
  Na Łotwie poziom kosztów budowy w październiku 2022 r. w porównaniu do października 2021 r. wzrósł o 19,6%, wynika z danych Urzędu Statystycznego. Ceny materiałów budowlanych wzrosły o 24,7%, koszty utrzymania i eksploatacji maszyn i mechanizmów o 18,4%, a płace pracowników wzrosły o 10,4%. Stowarzyszenie Budowniczych Łotwy przewiduje, że w przyszłym roku poziom kosztów może wzrosnąć o kolejne 10%.
  Źródło

  Estonia
  Estońscy katolicy otrzymali relikwię świętego Jana Pawła II. Relikwiarz znajduje się w tallińskiej Katedrze Piotra i Pawła, a zwiedzający będą mogli go zobaczyć wiosną. Relikwiarz zostanie umieszczony w Kaplicy Mariackiej Katedry św. Piotra i Pawła 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, i każdy będzie mógł go zobaczyć.
  Źródło

  Polecam:

  Porozumienie umożliwiające eksport ukraińskiej żywności z portów czarnomorskich przyczynia się do zmniejszania deficytu żywnościowego. Kwestia ta jest również elementem rozgrywki wokół zyskującego na znaczeniu Morza Czarnego, w której beneficjentami są wszystkie strony, tj. Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. W szczególny sposób wzrasta pozycja międzynarodowa Turcji, która odgrywa coraz ważniejszą rolę w regionie czarnomorskim oraz w kontekście wojny Rosji przeciw Ukrainie. Jednocześnie należy oczekiwać, że Rosja będzie się starała wykorzystać porozumienie do realizacji własnych celów.
  Komentarz dra Jakuba Olchowskiego (IEŚ)
  Czarnomorska rozgrywka zbożowa

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (620)

  Rosja
  Putin pośrednio potwierdził zakończenie „częściowej” mobilizacji w kraju podczas spotkania z matkami poległych żołnierzy. Komentując obawy jednej z matek, że jej najmłodszy syn wkrótce skończy 18 lat i zostanie zmobilizowany i wysłany na wojnę, Putin powiedział: „Nie trzeba, nie trzeba, nam wystarczy”. Poinformowano również, że Rosja kontynuuje przerzuty wojsk z obwodu chersońskiego na wschód Ukrainy. Nawet studenci , którym obiecano zwolnienie z mobilizacji , są przerzucani do obwodu donieckiego. Na tym spotkaniu Putin powiedział, że Federacja Rosyjska powinna była wcześniej zaanektować część Donbasu, ale rzekomo miał nadzieję, że Donieck i Ługańsk będą w stanie ponownie zjednoczyć się z Ukrainą.
  Źródło

  Ukraina
  Według stanu na 25 listopada producenci energii elektrycznej pokrywają 70% potrzeb konsumentów. Obecnie prawie cała infrastruktura krytyczna w kraju została przywrócona - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Średnio od 200 000 do 400 000 konsumentów jest bez prądu w każdym regionie w określonych godzinach. Szef rządu wyjaśnił, że sytuację utrudniają warunki pogodowe w obwodach chmielnickim, odeskim i tarnopolskim. Infrastruktura została uszkodzona w obwodach charkowskim i chersońskim z powodu masowego ostrzału, który trwa od dwóch dni.
  Źródło

  Na tle rosyjskich ataków na system energetyczny Gabinet Ministrów Ukrainy zakazał eksportu drewna opałowego. Premier Szmyhal wyjaśnił, że zakaz eksportu przyczyni się do gromadzenia drewna opałowego na Ukrainie, ponieważ w wielu gminach, zwłaszcza tych położonych bliżej frontu, drewno jest obecnie głównym surowcem do ogrzewania. Zdaniem Szmyhala rosyjskie ataki na system energetyczny tylko zwiększają strategiczne znaczenie tego surowca.
  Źródło

  Republika Korei przekaże Ukrainie w ramach pomocy 20 generatorów o mocy 450-500 kW oraz 5 minikoparek DOOSAN DX17Z. Poinformował o tym ambasador Ukrainy w Republice Korei Dmytro Ponomarenko, informuje służba prasowa Rady Najwyższej.
  Źródło

  Białoruś
  Białoruskie przedstawicielstwo opozycji demokratycznej na emigracji - Wspólny Gabinet Przejściowy Swietłany Cichanouskiej - podsumował wyniki swojej wizyty w Kanadzie. Podczas podróży Cichanouska spotkała się z premierem Justinem Trudeau, ministrem spraw zagranicznych Melanie Joly, kierownictwem MON, parlamentem. Odbyło się również spotkanie z przewodniczącą Rady Białoruskiej Republiki Ludowej Iwonką Surwiłła.
  Źródło

  Litwa
  LTG Link, spółka transportu pasażerskiego Grupy Kolei Litewskich, od 11 grudnia zaoferuje podróże pociągiem z Wilna do Warszawy - czytamy w komunikacie prasowym spółki. Międzynarodowa trasa kolejowa będzie oferowała codzienną podróż zarówno do stolicy Polski, jak i drugiego co do wielkości miasta w kraju - Krakowa. Nowa trasa będzie obsługiwana we współpracy z polskim przewoźnikiem PKP Intercity. Od 25 listopada bilety na pociągi będą dostępne na stronie internetowej spółki, poprzez aplikację mobilną spółki oraz w kasach dworcowych, a także na stronie PKP Intercity.
  Źródło

  „Kolejne rozczarowanie Niemcami” – tak wpływowy niemiecki dziennik „Die Welt” określił dyskusje litewskich polityków i oficerów w sprawie rozmieszczenia brygady na Litwie. Do uszu Berlina dotarły wypowiedzi niektórych litewskich polityków, że chcieliby jasnych zobowiązań i terminów rozmieszczenia pełnej brygady.
  Źródło

  Łotwa
  Wylesianie na granicy łotewsko-białoruskiej w ramach pierwszej rundy prac budowlanych jest prawie zakończone, poinformowała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa. Z całkowitej długości wylesionego terytorium 85,8 km zostanie wylesionych w ramach pierwszej tury prac. Obecnie 88% lub 75,48 km tego obszaru jest całkowicie wylesione. Kolejne 8,48 km jest w trakcie wyrębu, a tylko 1,84 km nie zostało jeszcze wylesione. VDD przygotowuje i przekazuje zlecenia na wycinkę drzew i krzewów na terenach niezbędnych do budowy infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej. Generalnie projekt przewiduje budowę łotewsko-białoruskiego pasa granicznego o długości 173 km. Pierwsza faza ogrodzenia o długości 85,8 km zostanie ukończona do wiosny 2023 r., a druga o długości 63,9 km do wiosny 2024 r.
  Źródło

  Estonia
  Estonia popiera ustalenie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy, ale stara się obniżyć przedział cenowy, który jest obecnie dyskutowany w Unii Europejskiej – powiedziała premier Kaja Kallas. „Nie ma sporu o to, czy będzie górna granica ceny ropy, ale jak osiągnąć odpowiednią cenę. Jeśli według naszych danych Rosja uzyska dochód po cenie wyższej niż 30 USD, z którego może sfinansować swoją agresję na Ukrainie, to takiej ceny być nie powinno” – powiedziała premier. Kallas powiedziała, że jeszcze w piątek odbędzie rozmowę telefoniczną z sekretarzem skarbu USA Janet Yellen. Jest ona również w ścisłym kontakcie w tej sprawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i polskim premierem Mateuszem Morawieckim.
  Źródło

  Polecam:

  Niezależnie od tego, czy historia się powtarza, czy nie, w sytuacji, gdy na Ukrainie szaleje wojna, a rosyjscy publicyści grożą bezpośrednimi atakami nuklearnymi na USA, być może pewna wiedza o przeszłości może być pomocna w ocenie tego, dokąd zmierza ten konflikt.
  Harlan Ullman dla Atlantic Council
  Wnioski z kubańskiego kryzysu rakietowego: Putin to nie Chruszczow

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

  •  

   Komentując obawy jednej z matek, że jej najmłodszy syn wkrótce skończy 18 lat i zostanie zmobilizowany i wysłany na wojnę, Putin powiedział: „Nie trzeba, nie trzeba, nam wystarczy

   @Ten_od_Hanki: W Lutym tez matkom obiecywae, że żadnej moblizacji nie bedzie. No zobaczymy jak tym razem będzie.

  •  

   Komentując obawy jednej z matek, że jej najmłodszy syn wkrótce skończy 18 lat i zostanie zmobilizowany i wysłany na wojnę, Putin powiedział: „Nie trzeba, nie trzeba, nam wystarczy”.

   @Ten_od_Hanki: Zawodowych też miało wystarczyć a żadnego poboru miało nie być jak mówił na poprzednim takim spotkaniu z matkami. Tak więc jeśli kobita serio traktuje tego syna to powinna już kombinować nad jego długimi zagranicznymi wakacjami. pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (619)

  Rosja
  Parlament Europejski przegłosował decyzję o nieprzyjęciu do UE osób posiadających paszporty i inny dokumenty podróży wydawanych przez Rosję w nielegalnie okupowanych regionach Ukrainy i Gruzji. Zgodnie z propozycją Komisja Europejska powinna skonsultować się z państwami członkowskimi UE i sporządzić listę rosyjskich dokumentów podróży, w tym paszportów, które nie powinny być akceptowane. Jednak osoby uciekające przed wojną na Ukrainie nadal będą mogły wjechać do UE ze względów humanitarnych.
  Źródło

  Ukraina
  Strefy bezpieczeństwa powinny zostać utworzone wokół wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych z pomocą MAEA. powiedziała to wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Irene Haralambides (Cypr) podczas posiedzenia Zgromadzenia w Warszawie. „Każdy wypadek jądrowy będzie miał katastrofalne skutki dla ekologii, gospodarki i ludzi. Wzywam do natychmiastowego ustanowienia stref bezpieczeństwa wokół wszystkich elektrowni jądrowych iz zadowoleniem przyjmuję bezpośrednie zaangażowanie MAEA w tym zakresie” – powiedziała podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu ekonomicznemu i środowiskowemu. Wiceprzewodnicząca ZP OBWE podkreślił, że rosyjska wojna z Ukrainą bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu ekologicznemu i gospodarczemu w całym regionie, a ekologiczne konsekwencje rosyjskiej inwazji są ogromne. Zwróciła uwagę na szacunki ukraińskiego rządu, według których straty ekologiczne szacowane są na ok. 36 mld dolarów i dalej rosną.
  Źródło

  W środę 24 listopada kanadyjscy specjaliści rozpoczęli w Polsce szkolenie ukraińskich saperów. „Dzisiaj około 40 kanadyjskich żołnierzy zaczęło prowadzić w Polsce pierwszy kurs dla ukraińskich saperów pod dowództwem Kanady” – napisała kanadyjska minister obrony Anita Anand. „ Umiejętności te uratują życie i pomogą Ukraińcom chronić ich naród. Kanada wspiera Ukrainę, ponieważ jej bohaterskie siły zbrojne kontynuują walkę z nielegalną inwazją Rosji” – dodała minister.
  Źródło

  Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej Odessy przegłosował demontaż pomników Katarzyny II i Aleksandra Suworowa. „Na posiedzeniu komitetu wykonawczego Rady Miejskiej Odessy poparto projekt decyzji o rozbiórce i przeniesieniu pomnika Katarzyny”. Ponadto komitet wykonawczy podjął decyzję o przeniesieniu pomnika Suworowa. Większość mieszkańców Odessy w ankiecie poparła demontaż pomnika.
  Źródło

  Białoruś
  Łukaszenka powiedział, że jeśli Ukraina nie zgodzi się na negocjacje z Rosją, to czeka ją „całkowite zniszczenie”. Jego zdaniem Kijów musi dojść do porozumienia z Moskwą, jeśli nie chce "masowej śmierci ludzi ". Łukaszenka nie widzi roli dla Białorusi w obecności wojsk białoruskich na terytorium Ukrainy. Według niego nie ma takiej potrzeby, ale jest to negocjowane. Białoruski dyktator powiedział, że bezpośrednie zaangażowanie sił zbrojnych tylko pogorszy sytuację Białorusi. „To nie jest rola Białorusi w tym konflikcie” – powiedział Łukaszenka.
  Źródło
  Źródło

  Litwa
  Sejm przyjął w czwartek propozycję zwiększenia liczby żołnierzy i cywilów, którzy mogą uczestniczyć w operacjach międzynarodowych NATO. Maksymalna liczba żołnierzy i pracowników cywilnych systemu obrony narodowej wyznaczonych do służby w siłach szybkiego reagowania, dowództwach wojskowych NATO i UE została ustalona na 440 żołnierzy w 2023 r., o ośmiu więcej niż obecnie i do 541 żołnierzy w 2024 r.” – powiedział prezentując projekt minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.
  Źródło

  Łotwa
  W Dyneburgu pomnik ku czci żołnierzy Wojska Polskiego został uszkodzony poprzez oblanie go białą farbą - poinformował przedstawiciel Policji Państwowej Lāsma Kursīte. W środę, 23 listopada, Dyneburska Komenda Okręgowa Policji Łatgalskiej otrzymała informację o uszkodzonym miejscu pamięci żołnierzy I Pułku Brygady Legionów Wojska Polskiego w Dyneburgu. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pomnik był pomalowany białą farbą. W związku ze zdarzeniem wszczęto postępowanie karne z rozdziału 18 Kodeksu karnego o przestępstwa przeciwko mieniu. Policja oceni również, czy we wspomnianym przestępstwie występują widoczne znamiona przestępstwa z nienawiści. Pomnik jest obecnie czyszczony.
  Źródło

  Estonia
  Rząd ustalił maksymalny limit imigracyjny na nadchodzący rok na 0,1 procent stałej populacji Estonii, a ponieważ stała populacja Estonii zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem, kwota imigracyjna na 2023 r. wynosi 1307, czyli o cztery mniej niż w tym roku. W przyszłym roku dostępnych będzie 600 zezwoleń na pobyt czasowy dla zatrudnienia w sektorze wytwórczym, w wyniku rozdysponowania na wniosek ministerstwa. 200 zezwoleń na pobyt czasowy do pracy w budownictwie; 100 zezwoleń na pobyt czasowy do pracy w transporcie i magazynowaniu; pięć do celów przedsiębiorczych; pięć na podstawie umowy międzynarodowej; 19 do pracy w instytucji sztuk widowiskowych jako pracownik kreatywny na podstawie ustawy o instytucjach sztuk widowiskowych; oraz 30 zezwoleń na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności zawodowej w charakterze sportowca.
  Źródło

  Polecam:

  Jedno z nowych świąt wprowadzonych przez Kreml, które zostało wymyślone w odpowiedzi na rzekomą groźbę kolorowej rewolucji w kraju, Dzień Jedności Narodowej Rosji, będzie obchodzony corocznie 4 listopada. Pozornie upamiętniający wyzwolenie Moskwy spod okupacji polskiej interwencja prowadzona przez Kuzmę Minina i księcia Dmitrija Pożarskiego w 1612 r., święto honoruje także „sobor ziemski kilka miesięcy po wyzwoleniu stolicy, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klas w kraju, w tym szlachta, bojarzy, duchowieństwo, kozacy, delegacje z rosyjskich miast i zwykłych chłopów, którzy wybrali nowego cara – Michaiła Fiodorowicza – z dynastii Romanowów”.
  Richard Arnold dla Fundacji Jamestown
  Rosyjski Dzień Jedności Narodowej na tle wojny na Ukrainie

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (618)

  Rosja
  Władimir Putin spotkał się z miliarderem Dmitrijem Mazepinem przed wylotem do Armenii na szczyt OUBZ , poinformowały służby prasowe Kremla. Mazepin jest głównym właścicielem firmy Uralchem, która jest jednym z największych na świecie producentów nawozów. Miliarder powiedział, że jego firmy łącznie wyprodukowały 42 mln ton nawozów i dostarczyły na krajowy rynek 12 mln ton. Jednocześnie „dość duża ilość” nawozów została zamrożona w portach Europy po nałożeniu sankcji. Miliarder poprosił Putina o pomoc w dostarczaniu amoniaku produkowanego przez Togliattiazot rurociągiem przez port w Odessie, bo Ukraina stawia warunki polityczne. "Chcielibyśmy prosić o pomoc w tymczasowym otwarciu i zapewnieniu rozładunku i transportu amoniaku w Odessie w ramach transakcji zbożowej, która mogłaby trafić także do krajów rozwijających się, w tym do Afryki" - mówił Mazepin. Na co Putin nie udzielił konkretnej odpowiedzi, ale obiecał, że będzie współpracował z ONZ i "zobaczy, co z tego będzie".
  Źródło

  Ukraina
  Prezydent USA Joe Biden wydał memorandum o przeznaczeniu Ukrainie dodatkowych 400 mln dolarów na pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. „Polecam Sekretarzowi Stanu… skierowanie środków do 400 milionów dolarów na artykuły i usługi obronne Departamentu Obrony oraz na szkolnictwo i szkolenie wojskowe w celu udzielenia pomocy Ukrainie i podjęcia decyzji niezbędnych w ramach tych sekcji do skierować takie środki (fundusze)”, czytamy w komunikacie . Dodatkowe 400 milionów dolarów ma podobno obejmować broń, amunicję i sprzęt obrony powietrznej z amerykańskich zapasów.
  Źródło

  Deputowani ludowi frakcji "Solidarność Europejska" złożyli w Radzie Najwyższej projekt ustawy o zakazie działalności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na terytorium Ukrainy. Ponadto projekt ustawy przewiduje całkowity zakaz wszelkich organizacji i instytucji religijnych, które są częścią lub uznają podporządkowanie w jakiejkolwiek formie w sprawach kanonicznych, organizacyjnych i innych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
  Źródło

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował swoją prognozę makro dla Ukrainy na podstawie wyników wirtualnej misji funduszu. Prognozowany jest 1% wzrost gospodarki w przyszłym roku. „Oczekuje się, że aktywność gospodarcza ustabilizuje się w 2023 r., przy wzroście gospodarczym o 1 proc. Ponadto Fundusz przewiduje, że roczna stopa inflacji na Ukrainie utrzyma się średnio na poziomie 25% w przyszłym roku.
  Źródło

  Białoruś
  Od stycznia do marca straż graniczna przechwyciła na Litwie ponad 1,6 mln paczek przemycanych papierosów z Białorusi, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to przechwycono 435 834 paczek, i pięciokrotnie więcej niż w pierwszym kwartale 2020 r. roku, kiedy to przechwycono 332 371 paczek. Przemytnicy coraz częściej korzystają z granicznych dróg wodnych oraz dronów. W tym roku wzrosła również liczba papierosów przewożonych pociągami towarowymi z Białorusi.
  Źródło

  Litwa
  Ambasador Izraela na Litwie z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu o zatwierdzeniu nowego mechanizmu odszkodowań w wysokości 37 mln euro za wywłaszczenie prywatnej własności żydowskiej w połowie XX wieku. USA również z zadowoleniem przyjmują decyzję rządu - wynika z przesłanego komentarza. Propozycja rządu będzie przedmiotem obrad Sejmu. Zgodnie z propozycją odszkodowanie byłoby wypłacane w latach 2024-2030, tak jak dotychczas, w rocznych ratach na Fundusz Dobrej Woli, który z kolei wypłacałby odszkodowania właścicielom wywłaszczonych nieruchomości lub ich spadkobiercom.
  Źródło

  Łotwa
  Na Łotwie, w celu rozbiórki 90 obiektów gloryfikujących reżim sowiecki i nazistowski łącznie 24 gminy złożyły wnioski o dofinansowanie do Skarbu Państwa w wysokości 778 733 euro, poinformowała Lita Kokale, szefowa departamentu PR Ministerstwa Kultury.
  Źródło

  Estonia
  Estońsko-fińskie połączenie elektroenergetyczne Estlink 1 o łącznej mocy 350 megawatów zostało zamknięte we wtorek z powodu awarii technicznej w podstacji Harku. Początkowo Elering szacuje, że praca Estlink 1 może zostać przywrócona w niedzielę 4 grudnia. Przyczyną wyłączenia jest uszkodzenie techniczne jednego konkretnego urządzenia w podstacji. Ponieważ Elering ma zapasowe urządzenie, firma natychmiast podjęła działania w celu wymiany uszkodzonego urządzenia, poinformował Elering. "Tej zimy rzeczywiście może dojść do krótkotrwałych przerw w dostawie prądu. Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale trzeba być na to przygotowanym, a przygotowując się do tego można złagodzić ten niepokój." - powiedziała premier Kallas.
  Źródło

  Polecam:

  Rosyjska inwazja na Ukrainę uwydatniła zagrożenie dla bezpieczeństwa, jakie stanowi ciągłe istnienie geopolitycznej szarej strefy na wschodniej flance Europy. Od dziesięcioleci kraje takie jak Ukraina, Gruzja i Mołdawia starały się zdystansować od poradzieckiej Rosji, ale nie udało im się osiągnąć pełnej integracji ze światem zachodnim poprzez członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Zamiast tego kraje te otrzymały niejasne obietnice przyszłych postępów wraz ze środkami kompromisowymi, takimi jak Partnerstwo Wschodnie UE.
  Artykuł Atlantic Council.
  Inwazja Putina wzmocniła argumenty przemawiające za członkostwem Ukrainy w NATO

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (617)

  Rosja
  Na początku listopada administracja prezydenta Rosji przeprowadziła sondaż w kilku regionach Rosji, z którego wynika, że Rosjanie są zmęczeni wojną i odczuwają apatię. - informuje Meduza. "To nie jest wycofanie się do opozycji ani całkowite odrzucenie SWO ("specjalna operacja wojskowa" - tak władze rosyjskie nazywają wojnę z Ukrainą - red.). To jest obojętność i apatia. Nic nie inspiruje, nic nie idzie do przodu Po prostu odczep się od nas, nie wspinaj się do nas” – tłumaczył jeden z rozmówców. Według stanu na koniec sierpnia 2022 roku 76% Rosjan popiera działania armii rosyjskiej,
  Źródło

  Ukraina
  Ukraiński operator GTS zaprzeczył wszystkim oskarżeniom rosyjskiego Gazpromu o kradzież gazu z Mołdawii. Ukraiński operator GTS stwierdził, że gaz zakupiony przez Mołdawię od rosyjskiego Gazpromu został przetransportowany do tego kraju w całości. Firma dodała, że potwierdzają to wszystkie niezbędne dokumenty podpisane z powiązanymi operatorami, z których jednym jest sam Gazprom. Jednocześnie Operator GTS podkreślił, że od początku września 2022 roku Mołdawia, po wielu latach rozwoju, wprowadziła wirtualny rewers w punktach połączenia z Ukrainą. W związku z tym od końca września przesył gazu ziemnego z Mołdawii na Ukrainę przez punkt połączenia Hrebeniki odbywa się w formie wirtualnego rewersu.
  Źródło

  Francuska agencja rozwoju przekaże Ukrainie 100 mln euro na sfinansowanie ogólnych wydatków budżetowych. Uchwałą rząd uregulował pozyskiwanie środków pożyczkowych w 2022 roku i zatwierdził jego podstawowe warunki: od kwoty pożyczki naliczane są odsetki według stopy procentowej 1,04% w skali roku; ostateczna spłata kredytu następuje po 15 latach od dnia zawarcia umowy kredytowej (z uwzględnieniem karencji w odroczeniu spłaty kredytu na okres 5,5 roku od dnia zawarcia umowy kredytowej).
  Źródło

  Ukraina nadal wypełnia swoje zobowiązania społeczne. Obecnie świadczeniami i usługami socjalnymi objętych jest prawie 20 mln Ukraińców - premier Denys Szmyhal poinformował o tym na posiedzeniu rządu. Przypomniał, że w tym roku, mimo złożoności sytuacji, nie doszło do opóźnień w wypłatach emerytur i świadczeń socjalnych. Od marca do października wypłacono 387 mld hrywien emerytur, które również zostały zindeksowane. Ponadto prawie 6 mln obywateli Ukrainy było objętych różnego rodzaju świadczeniami socjalnymi, które w ciągu dziesięciu miesięcy wypłacono łącznie ponad 137 mld hrywien.
  Źródło

  Białoruś
  Strona białoruska wysłała pismo do rosyjskiego Transnieftu z propozycją podwyższenia taryfy na tranzyt ropy z Federacji Rosyjskiej o 39% od 1 stycznia 2023 roku. Według strony rosyjskiej Mińsk argumentuje wielkość wzrostu spadkiem obrotów towarowych. "Homeltransneft-Drużba skierowała do nas pismo informujące o 39% podwyżce taryfy od przyszłego roku, uzasadniając to zmniejszeniem o połowę obrotów towarowych ” – powiedział Igor Demin, doradca prezesa Transnieftu.
  Źródło

  Litwa
  Komisja Europejska (KE) ogłosiła we wtorek, że przyjęty w czwartek przez Sejm budżet na 2023 r. nie jest w pełni zgodny z zaleceniem Rady UE z 2022 r. dla Litwy, by ograniczyć wzrost wydatków i prowadzić neutralną politykę fiskalną, w związku z czym Litwa została wskazana jako kraj, który ma zostać poddany szczegółowej ocenie pod kątem ewentualnych zaburzeń równowagi gospodarczej. Zdaniem Komisji dodatkowy efekt stymulujący stworzy wzrost innych, stałych wydatków państwa, które nie zostaną zrekompensowane trwałymi dochodami budżetowymi. W związku z tym KE wzywa Litwę, a także Belgię, Portugalię, Austrię, Niemcy, Estonię, Luksemburg, Holandię, Słowenię i Słowację, aby ich budżety na 2023 r. były w pełni zgodne z zaleceniami Rady UE.
  Źródło

  Łotwa
  Afery z prorosyjskim burmistrzem ciąg dalszy. W poniedziałek wieczorem prawie dwudziestu mieszkańców Dyneburga (Daugavpils) wysłało podpisany list otwarty do Saeimy, Rady Ministrów i mediów z wezwaniem do odwołania Rady Miasta tego miasta. W ciągu ostatniego miesiąca pisma o podobnej treści otrzymywali już Prezydent, Premier, właściwy minister, jednak zdaniem autorów listów nie nastąpiła żadna poważna reakcja. Dlatego powstało nowe pismo, podpisane przez mieszkańców Dyneburga reprezentujących różne narodowości i sfery działalności. "Najważniejsze jest odwołanie Rady Miasta Daugavpils, ponieważ działa ona wbrew rządowi i tak naprawdę łamie prawo, które sami stworzyliśmy."
  Źródło

  Estonia
  W środę Kancelaria Stanu obiecuje upublicznić listę grupy roboczej ds. sowieckich pomników i nagrobków w Estonii, z których część musi zostać usunięta z przestrzeni publicznej. Grupa robocza, której skład jest tajny, sporządziła listę 322 pomników i nagrobków sowieckiego okupanta i przedstawiła swoją ocenę i zalecenia. Zalecenie zezwala na zachowanie 78 sowieckich pomników. Działająca od pięciu miesięcy komisja pomnika zakończy swoją działalność 30 listopada.
  Źródło

  Polecam:

  "W gmachu państwa polskiego, poczynając od XIV-XV stulecia, zagadnienie Litwy, Rusi i Ukrainy było zawsze zwornikiem głównego i najwyższego sklepienia. Jedna jego ściana wyrastała z podglebia polityki ruskiej Kazimierza Wielkiego i szła w górę, ku szczytom unii horodelskiej i lubelskiej. Druga ściana, od początku XVI wieku schodziła powoli w dół i w linii nieomal prostopadłej spadała gwałtownie od Chmielnickiego i pierwszej próby podziału Polski za potopu szwedzkiego.
  Komentarz tygodnia na naszym portalu
  Kwestia ukraińska

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (616)

  Rosja
  Rosja zwiększa obciążenia podatkowe przemysłu naftowego i gazowego - odpowiednią ustawę podpisał dziś Władimir Putin. Zgodnie z nowymi przepisami w latach 2023-2025 z Gazpromu będzie obłożony zwiększonym podatkiem co ma przynieść dodatkowe 50 mld rosyjskich rubli miesięcznie, a łącznie wyniesie 1,8 bln rubli.
  Źródło

  Ukraina
  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał uczestników sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO do poparcia wniosków Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. „Wszyscy widzicie, jak ważny jest udział Ukrainy w ochronie naszej społeczności razem z wami. Wszyscy widzicie, jak ważne jest, abyśmy naprawdę zjednoczyli się w obronie po 24 lutego. Dzięki temu widać więc, że Ukraina powinna zostać pełnoprawnym członkiem UE i NATO. Zachęcam do poparcia naszych wniosków o członkostwo w UE i Sojuszu!” – zwrócił się Zełenski.
  Źródło

  Sojusz Północnoatlantycki nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Według niego NATO nie planuje jeszcze „zamykać” nieba przed rosyjskimi rakietami i samolotami, bo sojusz nie chce stać się stroną konfliktu.
  Źródło

  Obwód lwowski jako pierwszy na Ukrainie wprowadzi e-bilety na podmiejskich i międzymiastowych liniach autobusowych kursujących w regionie. „Realizacja tego projektu zajmie około 6 miesięcy. Bilet elektroniczny sprawi, że obieg środków w transporcie publicznym obwodu lwowskiego będzie jak najbardziej przejrzysty, będzie przejrzysty rejestr beneficjentów, będzie można kupić bilety na przejazd przez aplikację mobilną” – wyjaśnił Kozycki.
  Źródło

  Białoruś
  Minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Andriej Chudyk poinformował o złożach uranu na Białorusi. Jednocześnie wciąż pozostaje do zbadania, a biorąc pod uwagę atrakcyjność nowych technologii, które pojawiają się dzisiaj na świecie, myślę, że będziemy z nich korzystać ” – powiedział w ONT. Poza tym według niego w tym roku Białoruś pozyska 1,8 mln ton własnej ropy naftowej.
  Źródło

  Litwa
  Po tragicznym incydencie w Polsce, po upadku rakiety, NATO musi wzmocnić swoją obronę powietrzną na wschodniej flance, a także zwiększyć dostawy systemów obrony powietrznej dla Ukrainy - powiedział prezydent Nauseda. W rozmowie z Radiem Wolna Europa przypomniał, że incydent pokazuje, że wojna „wchodzi w nową fazę”, wskazując, że mogą nią zostać dotknięte także kraje nieuczestniczące w konflikcie, a rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną zbliżają się do końca. Zachodnie granice Ukrainy. „Niestety nie możemy wykluczyć, że może to nastąpić w moim kraju, w Polsce lub innych krajach wschodniej flanki NATO.”
  Źródło

  Łotwa
  Od roku szkolnego 2026/2027 wszystkie placówki oświatowe na Łotwie będą musiały wprowadzić drugi język obcy - ma to być język jednego z krajów Unii Europejskiej lub język regulowany umowami międzyrządowymi w dziedzinie edukacji. Oznacza to, że szkoły nie będą już mogły wybierać języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego, podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  Źródło

  Estonia
  Pomysł socjaldemokratów na stworzenie podwyżki płac dla wszystkich mieszkańców Estonii zakłada również ustanowienie decyzją rządu płacy minimalnej w wysokości 1200 euro. W przypadku mniejszych firm państwo wypłacałoby wsparcie płacowe przez pierwsze dwa lata. Aby nie narażać mniejszych firm na nieoczekiwaną presję płacową, SDE przeprowadzałoby przejście etapami. "Innymi słowy, w pierwszych dwóch latach będziemy wypłacać firmom dopłaty do wynagrodzeń. W pierwszym roku przejściowym - 2024 - państwo pokryje 50 proc. różnicy w płacy minimalnej, a w drugim roku - 2025 - 25 proc., — powiedział Läänemets.
  Źródło

  Polecam:

  Materiał Youtube (8 min.) Tematem dzisiejszego filmu jest rosyjska gospodarka po mobilizacji. Jakie są jej aktualne wyniki? Jaki wpływ mają sankcje na Rosję? Jakie są przewidywania na przyszłość? Czy rosyjska gospodarka 2022 i Rosja 2022 może spodziewać się jeszcze większych problemów? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka OSW, Iwona Wiśniewska.
  W jakim stanie jest rosyjska gospodarka? Najnowsze dane. Mobilizacja, sankcje na Rosję i ich skutki

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

  •  

   Według niego NATO nie planuje jeszcze „zamykać” nieba przed rosyjskimi rakietami i samolotami, bo sojusz nie chce stać się stroną konfliktu.

   @Ten_od_Hanki: wiadomo, gdyby chcieli zostać stroną tego konfliktu, to ogłosili by że rakiety które spadły na Polskę były wystrzelone z Rosji.

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (615)

  Rosja
  Parlament Europejski rozpatrzy projekt rezolucji w sprawie uznania Rosji za państwo terrorystyczne 23 listopada. O tym oświadczyła rzeczniczka prasowa Parlamentu Europejskiego Delphine Colard. „W środę posłowie będą głosować nad rezolucją uznającą Rosję za sponsora terroryzmu w związku z intensyfikacją ataków na obiekty cywilne na Ukrainie ” – powiedziała. Ponadto posłowie będą musieli rozważyć projekt pomocy finansowej dla Ukrainy w 2023 roku.
  Źródło

  Ukraina
  Dziś w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej zaminowane zostało około 30% terytorium Ukrainy, co w skali odpowiada w przybliżeniu dwóm obszarom Austrii. - powiedział szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhij Kruk. „Obszar i rozmiary zaminowania na terytorium Ukrainy wzrosły 10-krotnie w porównaniu z okresem przedwojennym”. Natomiast w wyniku rosyjskich ataków rakietowych prawie połowa ukraińskiego systemu energetycznego została wyłączona. - poinformował premier Denys Szmyhal. Premier podkreślił, że w tych warunkach Ukrainie potrzebne jest dodatkowe wsparcie ze strony europejskich partnerów zarówno w zakresie energetyki, dostaw dodatkowego sprzętu, jak i dodatkowych środków finansowych na zakup dodatkowych ilości gazu, a także większego wsparcia sektora energetycznego.
  Źródło
  Źródło

  DK „Ukroboronprom” będzie produkować i rozwijać ciężką broń i sprzęt wojskowy z co najmniej 6 krajami członkowskimi NATO. „Polska, Czechy, Francja , Dania i kilka innych zostały zawarte umowy, jednak nie przewiduje się ujawniania jakichkolwiek danych. W ten sposób tworzymy wspólne przedsiębiorstwa obronne, budujemy linie produkcyjne amunicji o obiegu zamkniętym, wspólnie produkujemy pojazdy opancerzone i systemy wyrzutni rakiet oraz wspólnie opracowujemy nową, zaawansowaną technologicznie broń” – czytamy w komunikacie.
  Źródło

  Ukraina otrzymała łącznie ponad 23 miliardy dolarów międzynarodowej pomocy finansowej od początku wojny na pełną skalę. - poinformował premier Denys Szmyhal. Z tego 4,8 miliarda od Unii Europejskiej i 8,5 miliarda ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział. Szmyhal dodał, że te środki finansują niezwykle ważne wydatki budżetowe. W tym zawarte są płatności na rzecz pracowników państwowych, emerytów i rencistów, osób wewnętrznie przesiedlonych, beneficjentów dotacji w celu wspierania zdolności społeczności. „Dziś podczas wizyty w Kijowie wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapewnił, że w przyszłym tygodniu Ukraina otrzyma kolejną transzę pomocy makrofinansowej z UE w wysokości 2,5 mld euro. I kolejną za 500 mln euro w grudniu. Dziękujemy naszym europejskim partnerom za konsekwentną solidarność z Ukrainą” – dodał szef rządu.
  Źródło

  Podstawą odbudowy infrastruktury, która już się rozpoczęła i będzie kontynuowana po naszym zwycięstwie, muszą być bezpieczeństwo, efektywność energetyczna i przyjazność dla środowiska. - powiedziała szefowa partii „Sługa Ludu” Olena Szulak. "Władze pracują już nad standardami, które będą stosowane przy realizacji głównych elementów przebudowy: bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i przyjazności dla środowiska. Na przykład zmieniliśmy system ochrony ludności, schronów i schronów przeciwlotniczych. Opracowujemy nowe państwowe standardy budowlane, aby system schronów, które tak naprawdę będziemy budować od podstaw, był efektywny i optymalny. Planujemy wykorzystać budynki o podwójnym przeznaczeniu - parkingi, baseny, kompleksy sportowe - wyjaśniła Szulak.

  Źródło

  Białoruś
  Wspominaliśmy już wielokrotnie o wadze symboliki w rosyjskiej narracji. Ambasada rosyjska chce wznieść pomnik Aleksandra Newskiego w Mińsku - oświadczył rosyjski ambasador na Białorusi Borys Gryzłow na spotkaniu z głową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchą Cyrylem. Ambasada, we współpracy z kierowanym przez Władimira Medyńskiego, doradcy Putina, Wojskowym Towarzystwem Historycznym, chce wznieść pomnik w stolicy Białorusi do listopada przyszłego roku na placu naprzeciwko placówki dyplomatycznej Federacji Rosyjskiej.
  Źródło

  Litwa
  Na poniedziałek prezydent Gitanas Nausėda zwołał Radę Obrony Państwa, potwierdził jego przedstawiciel Ridas Jasiulionis.Podczas spotkania omówione zostanie między innymi wzmocnienie obrony powietrznej Litwy i regionu, a także wojskowe i pozamilitarne wsparcie dla Ukrainy. Kwestia regionalnej obrony powietrznej stała się istotna po eksplozji rakiety w Polsce. W odpowiedzi na to jednostki obrony powietrznej litewskich sił zbrojnych podniosły poziom gotowości.
  Źródło

  Łotwa
  Łotwa obchodzi 104. rocznicę proklamowania państwa w piątek 18 listopada, kiedy to w całym kraju odbędą się różne uroczystości. O godzinie 13:30 odbyła się tradycyjna parada wojskowa Narodowych Sił Zbrojnych (NBS), jednostek MSW oraz jednostek zagranicznych. Prezydent państwa Egils Levits powiedział w swoim uroczystym przemówieniu podczas narodowej parady wojskowej, że Narodowe Siły Zbrojne Łotwy (NBS) są gotowe do ochrony naszych obywateli i terytorium narodowego - domu nas wszystkich.
  Źródło

  Estonia
  Do tej pory Estonia wysłała prawie 300 milionów euro pomocy wojskowej na Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją, co czyni nas jednym z krajów, które wniosły najwięcej w wartościach względnych, powiedział sekretarz generalny Ministerstwa Obrony Kusti Salm. Według sekretarza generalnego, największym wkładem Estonii w ostatnim czasie było skupienie się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy. „Planujemy wyszkolić dość sporą liczbę ukraińskich żołnierzy” – podkreślił. Salm wyjaśnił, że oprócz zdolności obrony powietrznej i amunicji Ukraina coraz częściej prosi o pomoc w prowadzeniu szkoleń, ponieważ jej jednostki trzeba rotować i zastąpić nową zmianą na froncie.
  Źródło

  Polecam:

  Rosyjscy hakerzy nie zawsze atakują cele z daleka, pisząc na klawiaturze w moskiewskich bunkrach lub budynkach mieszkalnych w Petersburgu. Dla niektórych rosyjskich hakerów rządowych podróże zagraniczne są częścią gry. Pakują swój sprzęt, lecą samolotami międzynarodowymi i potajemnie przemieszczają się za granicę, aby włamać się do systemów komputerowych.

  Artykuł Atlantic Council
  GRU 26165: Rosyjska jednostka cybernetyczna, która hakuje cele na miejscu

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

  Twitter

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ten_od_Hanki

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.