Pomysłodawca tagu #ciekawostkizewschodu - od poniedziałku do piątku, subiektywny wybór ciekawych informacji, które umykają mediom, a dotyczą państw narodów tworzących niegdyś północny i wschodni skraj Rzeczpospolitej: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy.

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (102)

  Ukraina
  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że Sojusz będzie prowadził konsultacje z Ukrainą i Gruzją w sprawie strategii NATO 2030. W tej chwili trwa proces ekspercki, którego wyniki zostaną przedstawione na grudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. "W ramach tego procesu, zarówno z Grupą Ekspertów, jak i z moimi konsultacjami, które odbędą się, zanim przedstawię swoje propozycje, oczywiście będę również konsultował się z partnerami, w tym z Gruzją i Ukrainą, bo dla NATO partnerstwa mają ogromne znaczenie. Gruzja i Ukraina są wysoko cenionymi partnerami. Są ważni dla NATO, z wielu powodów, ale także dlatego, że wnoszą wkład w misje i operacje NATO oraz dlatego, że właśnie wzrosło strategiczne znaczenie Regionu Morza Czarnego.
  Źródło

  W ciągu ostatnich 24 godzin, 21 października, bojownicy w Donbasie dokonali pięciu ataków, łamiąc porozumienia pokojowe. Po raz pierwszy, w odpowiedzi na jeden z nich ukraińskie wojsko otworzyło ogień. Według dowództwa operacji Sił Połączonych, był to ostrzał z broni ręcznej w pobliżu miejscowości Artema w obwodzie ługańskim.„W celu stłumienia ognia wroga, aby uratować własne życie i zdrowie, nasi żołnierze w odpowiedzi otworzyli ogień, który zmusił wroga do zaprzestania strzelania ” - poinformował sztab. Dodano, że nie ma ofiar po stronie ukraińskiej, a straty wroga są nieznane.
  Źródło

  Marynarka Wojenna Ukrainy opublikowała film, na którym widać, jak od środka wygląda łódź patrolowa typu Island, których dwie jednostki (z pięciu) zostały już przekazane Ukrainie przez USA. Po okręcie oprowadza zastępca dowódcy okrętu "Słowiańsk".
  Źródło
  Film

  Białoruś
  Szef SWR RF (Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej) Siergiej Naryszkin przyjechał do Mińska i spotkał się z Łukaszenką. „Przede wszystkim chciałbym przekazać pozdrowienia od Władimira Władimirowicza. Rozmawiałem z nim przed naszym spotkaniem. Najlepsze życzenia ” - powiedział do Łukaszenki na początku spotkania. Naryszkin na spotkaniu zgodził się z oceną sytuacji Łukaszenki wokół Państwa Związkowego. Dyrektor SWR dodał, że przyleciał m.in. na wspólne spotkanie kolegiów służb specjalnych Białorusi i Rosji. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący KGB Iwan Tertel oraz sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Walerij Wakulczyk.
  Źródło
  Źródło

  Łukaszenka podpisał dekret nr 367 „O zatwierdzeniu międzynarodowego traktatu i jego wykonaniu”. Dokument przewiduje realizację umowy pożyczki udzielonej Białorusi przez Bank Światowy w wysokości 100 mln euro na projekt „Modernizacja szkolnictwa wyższego w Republice Białorusi”. Zgodnie z umową podpisaną w Mińsku 23 czerwca 2020 r. ponad 90% środków zostanie przeznaczonych na modernizację bazy materialno-technicznej uczelni i wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt, a reszta - na usprawnienie procesów i technologii kształcenia i nauczania oraz stworzenie systemu zapewnienia jakości szkolnictwa wyższego i zarządzania projektami.
  Źródło

  Litwa
  Zespół UAB Sweco Lietuva i DB Engineering & Consulting GMbH wybrał do dalszego projektu cztery możliwe alternatywy tras kolejowych Rail Baltica z Wilna do Kowna, z których jedna zostanie wybrana w przyszłym roku, najlepiej odpowiadająca potrzebom transportowym i powodująca najniższą konsekwencje dla środowiska.Ocena rozwiązań alternatywnych obejmuje również ocenę możliwej przyszłej infrastruktury transportowej i zapewnia połączenia z planowanym nowym lotniskiem w pobliżu Žąsliai - między Wilnem a Kownem. „Głównym wymaganiem dla projektantów jest zapewnienie alternatywnych tras, na których zbudowana kolej spełniałaby wymagania projektowe dotyczące prędkości pociągów pasażerskich 249 km / h". Prędkość ta zapewni czas podróży między tymi miastami około 35 minut.
  „Rail Baltica będzie standardową koleją europejską, ale Litwa ma linię kolejową do Białorusi, przez którą pociągi przyjeżdżają nawet z Chin, więc kolej o szerokości 1520 mm będzie nadal ważna dla potrzeb pociągów towarowych, dla których duże prędkości są mniej istotne” - mówi R. Šimkus.
  Źródło

  Łotwa
  Rząd poparł raport Ministerstwa Edukacji dotyczący reformy ogólnokształcącego szkolnictwa średniego, jednak Łotewski Związek Zawodowy Nauczycieli (LIZDA) nie jest z niego zadowolony. Reforma przewiduje określony plan działania, wzmacniający cyfryzację programów nauczania do przyszłego roku, a także prace nad przeglądem wynagrodzeń nauczycieli i ich obciążenia pracą. Planowany jest również przegląd kryteriów oceny jakości kształcenia i odpowiedzialności samorządów w finansowaniu edukacji. Związek pedagogów sprzeciwia się planowi ministerstwa, wskazując, że kilka kwestii nie zostało uzgodnionych lub omówionych z nauczycielami. Poza tym nie ma pokrycia finansowego dla wdrażanych reform - podkreśliła Inga Vanaga, szefowa LIZDA. „W przyszłorocznym budżecie na rozwój umiejętności cyfrowych nie ma ani jednego eurocenta. Widzimy, że nowe treści nie będą mogły zostać w pełni wdrożone zgodnie z wymogami normy. Doprowadzi to do wypalenia zawodowego. Widzimy nierówności między szkołami prywatnymi a państwowymi, jedne z jednym wymogiem, inne z drugim, ale obie otrzymują dofinansowanie z budżetu państwa.
  Źródło

  Estonia
  Za pośrednictwem swojej spółki zależnej Solaris, firma CAF dostarczy miastu Tallinn 100 dodatkowych autobusów na gaz ziemny na podstawie podpisanego w zeszłym roku kontraktu. Miasto Tallinn zdecydowało się na skorzystanie z opcji przedłużenia zawartej w umowie, którą Solaris zawarł w zeszłym roku. Nowe zamówienie obejmuje 50 autobusów Solaris Urbino 12 CNG i 50 autobusów przegubowych Solaris Urbino 18 na CNG o wartości około 28 mln euro. Dostawy będą realizowane przez cały 2021 rok. Pod koniec 2019 roku Solaris podpisał umowę na 60 autobusów Urbino 12 i 40 pojazdów przegubowych dla Tallina, wszystkie napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG).
  Źródło

  Polecam:
  W dniach 11-13 października 2020 r. odbyła się wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie. Spotkał się on m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem oraz przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytrem Razumkowem. Spotkanie prezydentów przebiegało w pozytywnej atmosferze, a jego zwieńczeniem była wspólna deklaracja dotycząca politycznego i gospodarczego wymiaru partnerstwa strategicznego. Komentarz Marty Drabczuk (IEŚ Lublin)
  Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie w dniach 11-13 października 2020

  Materiał audio (8 min.) na Soundcloud: Amerykańskie deklaracje finansowe podczas szczytu Trójmorza w Tallinie

  We wtorek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało oświadczenie, które zdziwiło i zaskoczyło międzynarodowe środowisko eksperckie. Otóż poinformowano, że Kreml proponuje przedłużenie obowiązywania umowy START-3 na kolejny rok, ale równocześnie, i to jest ta nowość, zgadza się na amerykańskie warunki zamrożenia całego posiadanego arsenału nuklearnego, niezależnie od jego zasięgu.
  Broń nuklearna w Europie Środkowo–Wschodniej?

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (101)

  Ukraina
  Ukraiński rząd rozważa pięć scenariuszy zaostrzenia środków kwarantanny COVID-19, a żaden z nich nie ma związku z wyborami lokalnymi zaplanowanymi na 25 października.„Istnieje pięć scenariuszy - zielony, żółto-zielony, żółty, pomarańczowy i czarny. Na pewno nie będzie zielonego. Czarny [jest możliwy], jeśli występuje wysoki współczynnik śmiertelności i ponad 10 000 przypadków dziennie”.„O decyzjach o zamknięciu gospodarki nawet się nie dyskutuje. Ministerstwo Zdrowia wymienia między innymi jako środek zapobiegawczy - zmusić Ukraińców do przestrzegania obecnych ograniczeń. Gabinet lobbuje teraz za wprowadzeniem kary za brak ochronnych masek, kontrole inspekcji. Ale z pewnością nie zamkną wszystkich biznesów w przeciwieństwie do tej wiosny. W każdym razie nie jest to nawet omawiane ”- dodało źródło.
  Źródło

  Po bezprawnej aneksji Krymu w 2014 r. rosyjskie władze okupacyjne przekształciły półwysep w bazę wojskową i prowadziły ukierunkowaną politykę zmiany jego struktury demograficznej - wysiedlając ludność ukraińską i zastępując ją obywatelami rosyjskimi. W sumie z Rosji przesiedlono już pół miliona osób. Zostało to ogłoszone wczoraj podczas wirtualnego okrągłego stołu pod auspicjami Rady Atlantyckiej, poświęconego oporze Tatarów krymskich wobec ucisku i represji ze strony okupanta Krymu - powiedziała pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Japarowa.„Rosja podwoiła swoją obecność militarną, zmodernizowała swoje komponenty wojskowe w powietrzu, na morzu i na lądzie, ma teraz sześć okrętów podwodnych, co jest więcej niż wystarczające do kontrolowania całego Morza Czarnego ” - powiedziała Japarowa.
  Źródło

  W strefie walk w Donbasie wczoraj jeden ukraiński żołnierz został lekko ranny w wyniku ostrzału bojowników. W sumie bojownicy sześciokrotnie przerywali „ciszę” w ciągu ostatnich 24 godzin, podała kwatera główna. Tak więc w okolicach Switłodarska i Majorska bojownicy używali broni strzeleckiej, a niedaleko Awdijiwki, granatników różnych systemów i broni strzeleckiej.
  Źródło

  Białoruś
  Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska zapowiedziała gwarancje dla tych, którzy poprą strajk ludowy na Białorusi. Wezwała ludzi, aby od 26 października nie chodzili do pracy i nie studiowali. „Będę wspierać każdego Białorusina, który przystąpi do strajku. Każdy oznacza, że robotnicy będą dzielić odpowiedzialność ze studentami, przedsiębiorcami, sąsiadami w dzielnicy, kierowcami, naukowcami, emerytami - powiedziała liderka opozycji. Cichanouska obiecała wszystkim strajkującym wsparcie Fundacji BySol w przypadku represji gospodarczych lub utraty pracy. Jeśli Cichanouska dojdzie do władzy, obiecuje w szczególności anulować wszystkie grzywny za niepłacenie rachunków za media; anulować rejestry karne i grzywny administracyjne; przywrócić tych, którzy stracili pracę; oraz do uzyskania amnestii finansowych dla tych, którzy byli utrzymywani w pracy na podstawie płatności kontraktowych.
  Źródło

  Sytuacja na Białorusi nie poprawia się, trwają bezprecedensowe represje wobec obywateli, dziennikarzy i członków Rady Koordynacyjnej, a Unia Europejska przygotowuje nowe sankcje wobec urzędników - powiedział minister spraw zagranicznych UE Josep Borell. Według niego nie można już prowadzić „zwykłych interesów” w ramach tego systemu. Przypomniał, że UE przyjęła dodatkowe sankcje wobec 40 białoruskich urzędników za oszustwa wyborcze i przemoc wobec obywateli. Ale od tego czasu, jak zauważył Borell, sytuacja w Mińsku nie przestała się pogarszać i wydaje się, że nie ma perspektyw na dialog.
  Źródło

  Litwa
  Z obserwacji przedstawicieli Sił Zbrojnych Litwy wynika, że podczas tegorocznej pandemii notuje się czterokrotnie więcej fake newsów niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Szef Departamentu Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Litwy Mažvydas Kunevičius zauważył, że kontekst koronawirusa jest wykorzystywany do tworzenia kłamstw na różne tematy, z których jednym z najczęstszych jest chęć zdyskredytowania rządu i państwa. „Chodzi o wpajanie ludziom idei, że nasze państwo, które jest na dobrej drodze, jest nic nie warte. Litwa jest zwykle porównywana z innymi krajami i przedstawiana jako gorsza.
  Źródło

  Litwa, Łotwa, Estonia, Polska wraz z 14 innymi krajami wzywa państwa i podmioty niepaństwowe do pełnej ochrony i promowania prawa do wolności religii lub przekonań.
  Źródło

  Łotwa
  Krajowe Stowarzyszenie Onkologii prosi rząd o 30 milionów euro. Wzywa do dodatkowego finansowania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka prostaty, a także niektórych leków do leczenia onkologicznego. Odpowiednie badania przesiewowe wymagałyby ponad 750000 euro w 2021 r. i 28 mln euro na refundację leków, poinformowała NA. NA proponuje uzyskanie niezbędnych funduszy, przez podniesienie akcyzy na tytoń i wyroby tytoniowe.
  Źródło

  Estonia
  Chociaż według najnowszych statystyk Estończycy nadal uwielbiają czytać, obecnie publikuje się mniej książek w porównaniu do ostatnich 16 lat, ponieważ usługi biblioteczne i wzrost popularności e-booków walczą o uwagę czytelników. W 2004 r. q Estonii wydano około 4000 książek. Jednak w zeszłym roku liczba ta spadła o około 10 procent do około 3600. Jednak nakład nakładów spadł jeszcze bardziej, ponad 40 procent w tym czasie. Szesnaście lat temu łączna liczba drukowanych wydań zbliżała się do sześciu milionów egzemplarzy rocznie, podczas gdy w 2019 roku było to zaledwie 3,3 miliona.
  Źródło

  Polecam:
  Od kilkunastu miesięcy Mołdawia znajduje się w permanentnym kryzysie politycznym. Koalicja rządowa, w której główną rolę odgrywa prorosyjska Partia Socjalistów (PSRM), pozbawiona jest trwałej większości w związku z postępującym rozpadem współrządzącej Partii Demokratycznej (PDM). Na niestabilność polityczną nakładają się fatalna sytuacja epidemiczna oraz pogarszająca się kondycja mołdawskiej gospodarki. Analiza OSW.
  Bal w czasie zarazy. Mołdawska szachownica polityczna przed wyborami

  Zaplanowane na 25 października wybory lokalne na Ukrainie będą bezprecedensowe w związku z zakończeniem kolejnego etapu reformy decentralizacyjnej – utworzeniem nowych hromad (gmin zbiorowych) i nowych rajonów (powiatów) na terytorium całego kraju oraz znowelizowaniem kodeksu wyborczego. Nowa ordynacja sprzyja większemu „upartyjnieniu” wyborów, niwelując okręgi jednomandatowe w wyborach do rad powyżej 10 tys. głosujących, zaś wprowadzony podział administracyjny zwiększy samodzielność regionów, w tym ich niezależność od finansowania z budżetu państwa, a tym samym spowoduje wzrost znaczenia lokalnych polityków i przedstawicieli organów samorządowych. Decentralizacja w cieniu kryzysu władzy: Ukraina przed wyborami lokalnymi

  Wyjątkowo, temat dotyczący Szwecji jednak bardzo ważny dla Polski.
  „Doktryny Hultqvista”, czyli wskazówki dla Polski. Budżet szwedzkich sił zbrojnych ma wzrosnąć łącznie o 40 proc.

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Rosyjski chocholi taniec wokół wyborów prezydenckich w Mołdawii 1 listopada, rozkręca się. Szef SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego FR) Siergiej Naryszkin poinformował, że Departament Stanu USA nakazał ambasadzie amerykańskiej w Kiszyniowie wezwanie opozycji do organizacji masowych protestów w przypadku ponownego wyboru na stanowisko prezydenta Mołdawii Igora Dodona. Zdaniem Naryszkina, prace Amerykanów nad przygotowaniem „rewolucyjnego scenariusza” dla Mołdawii po wyborach prezydenckich są wyraźnie widoczne.„Nie są zadowoleni z urzędującego głowy państwa Igora Dodona, który utrzymuje konstruktywne stosunki z krajami WNP, w tym z Rosją ”. Oskarżył też Stany Zjednoczone o „rażące próby” wpłynięcia na powyborczą sytuację na Białorusi i w Kirgistanie.

  Źródło

  #rosja #moldawia #geopolityka #ciekawostkizewschodu
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (100)

  Komentarz własny
  Z okazji 100 wydania CzW dziękuję wszystkim Czytelnikom za odbiór, w tym także za słowa wsparcia, w tym dość niecodziennym przedsięwzięciu - przedstawieniu obrazu chwili w przestrzeni dotyczącej, w wielu aspektach, także nas i naszej przyszłości. I to wszystko na portalu ze śmiesznymi obrazkami ( ͡º ͜ʖ͡º). Mam nadzieję, że niedługo będę miał więcej informacji na temat rozwoju pomysłu.

  Ukraina
  Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Najwyższej, przemówienie wygłosił prezydent Zełenski. Powtórzył dążenie Ukrainy do odzyskania Krymu. "Ci, którzy poddali Krym bez walki, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Nie chodzi o zemstę, ale o sprawiedliwość". Zełenski zwrócił też uwagę, że tegoroczny budżet na wojsko był, jak dotąd, największy. W przyszłorocznym budżecie na armię Ukraina ma wydać "nie mniej". Do odbudowy Donbasu Ukraina potrzebuje specjalnej strefy ekonomicznej z obniżkami podatków i odpowiednią ochroną inwestycji. Ukraina tworzy paszport online, a otwieranie i prowadzenie działalności jest łatwiejsze. - Stworzymy centrum gospodarcze o niskich podatkach, aby przyciągać start-upy i firmy. Rozpoczęła się prywatyzacja, sprzedaliśmy pierwszą gorzelnię, aktywnie promujemy gospodarkę. - mówił Zełenski. Przeprowadziliśmy pełny audyt państwowy kraju, który zostanie przedstawiony za dwa tygodnie. Wskazał także na podwyższenie pensji, ustawy powstrzymujące tzw. drenaż mózgów.
  Relacjonujący przemówienie prezydenta, Oleksij Sorokin napisał na koniec: "Słuchanie Zełenskiego sprawia, że chcę przenieść się na Ukrainę, och, czekaj, już tu jestem ...".
  Źródło
  Źródło

  Pełna reintegracja terytoriów okupowanych przez Rosję we wschodniej Ukrainie, Donbasie, może zająć co najmniej ćwierć wieku. Wicepremier Ukrainy ds. Reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow przedstawił tę prognozę w wywiadzie prasowym. Przytoczył przykład Chorwacji, gdzie wojna zakończyła się 25 lat temu, ale np: akcja rozminowywania potrwa do 2026 roku.„Kiedy okupacja [rosyjska] skończy się w taki czy inny sposób, będziemy nadal współpracować z [lokalną] ludnością, aby te terytoria w pełni weszły w obszar prawny Ukrainy, a co najważniejsze, w jej obszar myślenia” - powiedział.
  Źródło

  Kontrolowany przez Rosję szef Krymu Siergiej Aksenow zapowiedział, że do końca stycznia przyszłego roku Symferopol otrzyma dodatkowe 30000 metrów sześciennych wody dziennie, pochodzącej ze studni. W tym samym czasie na półwyspie nadal trwa transfer wody ze zbiornika Tajganskiego do zbiornika Symferopol. Rosyjskie władze Krymu planują odsalanie wody morskiej, ale nastąpi to nie wcześniej niż za kilka lat.
  Źródło + galeria zdjęć

  Białoruś
  Swietłana Cichanouska zwróciła się dziś do pracowników struktur władzy Białorusi. Wezwała ich do „przejścia na stronę ludu” przed datą ogłoszonego jej ultimatum , 25 października, obiecując, że po zmianie władzy nie będą przeprowadzać lustracji generalnej. „Jesteś przyzwyczajony do wykonywania rozkazów. Musimy jednak zrozumieć, że wkrótce rozkazy wyda nowy, demokratyczny rząd. To nieuniknione. Jesteś przyzwyczajony do słuchania przełożonych. Ale czy warto to robić, jeśli nie chroni to Białorusinów, a tylko jedną osobę? To nielegalne ”, napisała Cichanouska na swoim kanale Telegram.
  Źródło

  Swietłana Cichanouska przebywa dziś w Warszawie, gdzie spotkała się m.in. z Rafałem Trzaskowskim, a także odwiedziła Kolegium Europejskie w Natolinie.
  Źródło
  Źródło

  Litwa
  Prezydent Gitanas Nausėda złożył we wtorek wizytę w Narodowym Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC). Według niego sytuacja rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju jest na tyle poważna, że trwające wybory do Sejmu nie mogą być argumentem do braku podejmowania decyzji rządowych. Sytuacja jest na tyle poważna, że powinniśmy o wszystkim zapomnieć i znaleźć rozwiązanie tego problemu - podkreślił Prezydent. Prezydent powiedział, że uważa, że czas między kwarantanną a drugą falą koronawirusa nie został właściwie wykorzystany. "Jesteśmy teraz w punkcie, w którym wciąż mamy wybór między możliwością rozwiązania problemu bez wyłączania całej gospodarki i całego życia publicznego."
  Źródło

  Łotwa
  Przyszłoroczny budżet wzmocni konkurencyjność państwa, sprawiedliwość i znacząco poprawi gwarancje socjalne dla wszystkich pracowników - takie stanowisko wyraził dziś premier Krišjānis Kariņš w Komisji Budżetu i Finansów (Podatków) Saeimy. Przedstawiając projekt budżetu państwa na 2021 r., Premier uznał, że proponowany projekt budżetu ma znaczny deficyt, podkreślając jednocześnie, że planuje się go corocznie zmniejszać, w 2022 r.. „Planujemy stopniowe zmniejszanie deficytu bez zmniejszania wydatków” - powiedział polityk. „Przyjrzeliśmy się stawkom podatkowym, stwierdzając, że stawka podatku od pracy jest najbardziej niekonkurencyjna, więc planuje się ją obniżyć.". Od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie z 430 do 500 euro. Rząd przedstawił również Saeimie pełny projekt podniesienia pensji lekarzy, zapewniając 183 mln euro. „Planujemy również pełny wzrost wynagrodzeń nauczycieli, co wymaga ponad 40 mln euro” - powiedział Kariņš.
  Źródło

  Estonia
  Poniedziałkowy wirtualny szczyt Trójmorza, który odbył się w Tallinie, był pokazem względnej jedności między 12 krajami UE, które tworzą region Trójmorza, resztą Unii Europejskiej i Stanami Zjednoczonymi. Ta ostatnia spełniła również obietnicę wsparcia inicjatywy kwotą do 1 mld euro. Podsekretarz ds. Wzrostu gospodarczego, energii i środowiska Keith Krach ogłosił, że Stany Zjednoczone zobowiązują się do wniesienia 30 procent łącznych składek 12 krajów Trójmorza na rzecz programu, maksymalnie do 1 miliarda euro. Ponieważ pula wynosi obecnie 900 mln euro, Stany Zjednoczone wpłacą gwarantowaną kwotę 300 mln euro, która wzrośnie do 1 mld euro, jeśli 12 krajów Trójmorza osiągnie łącznie 3,4 mld euro. Jednak zaangażowanie USA wywołało spekulacje na temat konkurencji w regionie z UE - wszystkie kraje Trójmorza są państwami członkowskimi - a obszar ten staje się lub jest postrzegany jako odrębny blok w ramach Unii.
  Prezydent Bułgarii Rumen Rudew formalnie przyjął przekazanie obowiązki gospodarza następnego szczytu 3SI w 2021 r. od prezydenta Kersti Kaljulaid.
  Źródło

  Wczoraj Stany Zjednoczone i Estonia podpisały nową umowę w sprawie nauki i technologii, która będzie wspierać przyszłe partnerstwa w dziedzinie badań i innowacji. Podsekretarz stanu Stanów Zjednoczonych ds. Wzrostu gospodarczego, energii i środowiska Keith Krach oraz minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu podpisali porozumienie podczas ceremonii w Tallinie. Nowa umowa będzie nadal wspierać partnerstwa między czołowymi naukowcami, publicznymi i prywatnymi instytucjami badawczymi oraz przemysłem. Zwiększy współpracę w zakresie wspólnych celów w zakresie badań i innowacji, w tym ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego i zarządzania cyfrowego, a także poprawi ochronę własności intelektualnej w obu krajach.
  Źródło

  Polecam:
  Niedawny, obszerny wywiad ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa wzbudził w Mołdawii głębokie zaniepokojenie. Lokalne media podkreśliły w szczególności zarzut Ławrowa, że Stany Zjednoczone próbują stworzyć „ropień” w Mołdawii, dążąc do całkowitego zwycięstwa prozachodnich sił politycznych w niezwykle ważnych wyborach prezydenckich 1 listopada. Ale takie oskarżenia przewracają rzeczywistość do góry nogami.
  Bardzo ważna analiza na temat zbliżających się wyborów w Mołdawii autorstwa Dumitru Minzarari, analityka politycznego w Instytucie Polityki Europejskiej i Reform w Kiszyniowie dla Fundacji Jamestown.
  Wybory prezydenckie w Mołdawii pod wpływem silnego, ale dyskretnego zaangażowania Rosji

  Ubiegłotygodniowa, piątkowa, wizyta prezydenta Wołodymira Zełenskiego w Turcji doprowadziła do podpisania szeregu porozumień o współpracy sektorów obronnych obydwu państw w ramach strategicznej współpracy między Ukrainą a Turcją. Rosyjscy komentatorzy są nawet zdania, że Kijów orientuje się politycznie na Ankarę, dostrzegając w Turcji jedyne państwo należące do NATO, które realnie, nie na poziomie deklaracji, rzuca wyzwanie rosyjskiemu imperializmowi.Sojusz Kijowa i Ankary, który może przerodzić się w alians strategiczny

  Jurij Woskriesienski spędził dwa miesiące w izolatce pod zarzutem udziału w zamieszkach. W państwowych kanałach telewizyjnych nazywano go ideologicznym inspiratorem protestów, w wywiadach opowiadał, jak ludzie z Babariko i Cichanouską chcą przejąć władzę. Na spotkaniu z Łukaszenką w areszcie śledczym KGB Woskriesienski siedział po jego prawej ręce. Wkrótce został zwolniony i powiedział, że będzie zaangażowany w opracowanie projektu nowej konstytucji i uwolnienie innych więźniów politycznych. Dowiedzieliśmy się, o czym jeszcze Łukaszenka mówił na spotkaniu, jak przebiegała „łaźnia dla opozycjonistów” i co sądzi Jurij o tym, że wielu postrzegało jego nową „misję” jako zdradę. Przy okazji twierdzi, że głośna odmowa rozmowy Kolesnikowej z Łukaszenką to wymysł.
  „Łukaszenka obiecał nam: to ostatnia kadencja prezydencka”. Woskriesienski - o spotkaniu w areszcie śledczym i zwolnieniu więźniów

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (99)

  Ukraina
  Podczas ubiegłotygodniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Turcji, podpisano szereg dokumentów bilateralnych. I tak Minister Obrony Ukrainy Andrij Taran i Prezydent Przemysłu Obronnego Turcji İsmail Demir podpisali Memorandum Intencyjne między Ministerstwem Obrony Ukrainy a Prezydencją Przemysłu Obronnego Turcji w sprawie projektów w przemyśle obronnym. W dokumencie określono zamiary stron rozpoczęcia i realizacji wspólnych projektów budowy okrętów wojennych, dronów i wszystkich typów silników turbinowych. Ponadto Taran i Minister Obrony Narodowej Turcji Hulusi Akar podpisali Ramową Umowę Wojskową między Gabinetem Ministrów Ukrainy a Rządem Republiki Turcji. Dokument określa obszary współpracy, jego zasady, bezpieczeństwo informacji niejawnych, tryb wymiany informacji wywiadowczych, prawne uregulowanie działalności specjalistów oddelegowanych przez każdą ze stron. Ponadto ukraiński minister rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa Ihor Petraszko oraz minister obrony narodowej Turcji podpisali Protokół posiedzenia międzyrządowej ukraińsko-tureckiej komisji ds. Współpracy handlowej i gospodarczej. Protokół ustala uzgodnienia ekspertów rządowych, plany i zadania w obszarach handlu, inwestycji, energetyki, transportu i infrastruktury, a także w zakresie polityki celnej.
  Źródło

  Delegacja ukraińska, która przybyła do Iranu na rozmowy, chce poznać wszystkie okoliczności katastrofy ukraińskiego samolotu UIA, który rozbił się nad Teheranem w styczniu. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewgienij Jenin zadeklarował to w wystąpieniu wideo. Według Jenina podczas tych rozmów będą pracować trzy grupy robocze: eksperci lotniczy, prokuratorzy śledczy i wojskowi. „Delegacja ukraińska przybyła do Iranu, gdzie rozpoczynamy negocjacje w sprawie zestrzelenia naszego samolotu w styczniu. Strona irańska już przyznała, że został zestrzelony na jej terytorium - powiedział wiceminister.
  Źródło

  Białoruś
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że podczas wczorajszego protestu zatrzymano 280 osób (215 z nich w Mińsku), 237 osób pozostaje w areszcie.
  Źródło

  Podczas sesji plenarnej w dniach 19-22 października Parlament Europejski ponownie zajmie się sytuacją na Białorusi. Na podstawie wyniki debaty posłowie do PE przedstawią Radzie Europejskiej, Komisji Europejskiej i Wysokiemu Przedstawicielowi ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zalecenia dotyczące stosunków z Białorusią. Projekt decyzji, opublikowany na stronie Parlamentu Europejskiego, wzywa do nałożenia sankcji na Aleksandra Łukaszenkę, rozważenia możliwości nałożenia sankcji sektorowych, natychmiastowego wstrzymania wypłaty unijnej pomocy finansowej władzom Białorusi, odroczenia uruchomienia BelNPP i innych działań.
  Źródło

  Litwa
  Główne prace projektowe na odcinku kolejowym Kowno-Palemonas zostały zakończone - po ułożeniu ostatnich europejskich szyn standardowych terminal intermodalny w Kownie jest bezpośrednio połączony z europejską siecią kolejową. Po przetestowaniu nowej linii i przekazaniu jej do Komisji Państwowej rozpocznie się planowanie tras pociągów towarowych. Według Karolisa Sankovskisa, dyrektora generalnego LTG Infra, odcinek kolejowy między dworcem w Kownie a Palemonas jest jednym z najważniejszych w projekcie Rail Baltica.
  Źródło

  Łotwa
  Na 17 listopada br. planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych przy centralnym węźle Rail Baltica w Rydze, obejmujących budowę zespołu Dworca Centralnego i infrastruktury przyległej. Prace w centrum Rygi planowane są w kolejnych etapach. W trakcie budowy dworzec kolejowy i autobusowy będą nadal funkcjonować - poinformował realizator „Rail Baltica” na Łotwie „European Railway Lines”.
  Źródło

  Po raz pierwszy tej jesieni, na Łotwie spadł śnieg. Największe opady śniegu od rana występują w Liwonii. Drogi są zaśnieżone i miejscami śliskie.
  Źródło

  Estonia
  Dzisiaj rozpoczyna się szczyt Trójmorza w Tallinie, podczas którego prezydent Kersti Kaljulaid gościła swoich odpowiedników z Polski i Bułgarii, a także sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Tegoroczny szczyt odbywa się także wirtualnie ze względu na ograniczenia dotyczące COVID-19, ale nie powstrzymało to przed przyjazdem do Talinna Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego kraj był motorem uruchomienia i uruchomienia Inicjatywy Trójmorza (3SI), oraz prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Najważniejsze wydarzenia ze szczytu, które można oglądać online od godziny 14.15 czasu estońskiego, będą przedstawieniem wizji, które doprowadzą do rozwoju transportu w ramach Region Trójmorza. Obejmowałyby one takie rozwiązania, jak większa cyfryzacja, ograniczenie emisji dwutlenku węgla, lepszych połączeniach morskich, a nawet rzecznych w regionie. Innym przewidywanym wydarzeniem będzie pełne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w przekazanie 1 miliarda euro do funduszu inwestycyjnego 3SI, który obecnie wynosi około 560 milionów euro, a docelowo od 3 do 5 miliardów euro.
  Źródło
  Relacja ze szczytu na żywo

  Polecam:
  Amerykański think tank Atlantic Council opublikował zbiór 20 esejów pod wspólnym tytułem „NATO 20/2020. 20 odważnych pomysłów do przemyślenia na temat NATO po amerykańskich wyborach”. Jak napisał w przedmowie do tego niezwykle interesującego zbioru Christopher Skaluba, jego redaktor: „Ponad dwie dekady po inspirującej decyzji NATO o zaproszeniu byłych przeciwników, Sojusz potrzebuje dziś równie inspirujących pomysłów”.Jak przymusić Moskwę do dialogu. Propozycje z Atlantic Council. "Czas aktywności Zachodu i zepchnięcia Rosji do defensywy"

  Gospodarka Białorusi walczyła o generowanie wzrostu jeszcze przed pandemią i protestami po sierpniowych wyborach prezydenckich. Brak wzrostu wynikał z niepełnego procesu transformacji prowadzącego do modernizacji gospodarki, połączonego z silnym uzależnieniem od rosyjskiej gospodarki i jej uzależnieniem od międzynarodowych cen surowców, które nie opłaciły się w ostatnich latach. Przy dodatkowym zamieszaniu politycznym i, jak dotąd, braku nowej strategii politycznej i gospodarczej, perspektywy gospodarcze Białorusi wyglądają ponuro.Perspektywy gospodarcze Białorusi

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (98)

  Ukraina
  Kancelaria Prezydenta Ukrainy przedstawiła pełną listę pytań, które zostaną zawarte w ankiecie podczas wyborów samorządowych w dniu 25 października.
  1. Czy popierasz ideę dożywotniego więzienia za korupcję na szczególnie dużą skalę?
  2. Czy popierasz utworzenie wolnej strefy ekonomicznej na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego?
  3. Czy popierasz redukcję liczby posłów do 300?
  4. Czy popierasz legalizację marihuany do celów medycznych - w celu zmniejszenia bólu u krytycznie chorych pacjentów?
  5. Czy Ukraina musi podnieść kwestię wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na szczeblu międzynarodowym, aby przywrócić suwerenność i integralność terytorialną swojego państwa?
  Ostatnie pytanie zapewne będzie budziło pewne wątpliwości - Memorandum Budapesztańskie.
  Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że to nie jest referendum i sondaż nie będzie miał żadnych skutków prawnych. Ankieta będzie miała formę głosowania z rodzajem „karty do głosowania” w pobliżu lokali wyborczych. Udział w nim będzie dobrowolny.
  Źródło
  Źródło

  Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie wydała oświadczenie: Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie nadal przymusowo zmuszają obywateli Ukrainy do poboru do wojska z rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Czas, by Rosja porzuciła farsę legitymizacji, zakończyła kampanię poboru i wycofała się z terytorium Ukrainy.
  Źródło

  Rosyjska delegacja w TCG nadal szantażuje Ukrainę i próbuje zmusić ją do pójścia własną drogą, próbując spowolnić praktyczną pracę TCG wieloma kwestiami proceduralnymi. - stwierdził Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek. Wymaga zmiany ustawy w Radzie Najwyższej Ukrainy w sprawie wyborów lokalnych lub tak zwanych„ wspólnych inspekcji SMM OBWE, a w połączeniu z ciągłymi naciskami próbuje utopić pracę TCG w wielu kwestiach proceduralnych ”- powiedział Cymbaliuk. "Na te zupełnie niepotrzebne dyskusje poświęcono wiele godzin cennego czasu TCG. Nie trzeba daleko szukać powodów - Federacji Rosyjskiej nie interesują decyzje, które doprowadzą do politycznego i dyplomatycznego rozwiązania tego konfliktu zbrojnego, ale w jej kontynuacji ”- podkreślił dyplomata.
  Źródło

  Białoruś
  Eurazjatycki Bank Rozwoju (EDB), który zarządza Eurazjatyckim Funduszem Stabilizacji i Rozwoju (EFZR), przekazał Białorusi pożyczkę finansową w wysokości 500 mln USD. Środki są udostępniane na okres do 10 lat, z okresem karencji do 5 lat przy zmiennej stopie procentowej (definiowanej jako średnia rentowność rosyjskich obligacji w dolarach z okresu 7 lat). Ministerstwo Finansów Białorusi poinformowało, że 16 października pożyczka została w całości przekazana do budżetu państwa. Potrzebne są środki „na wsparcie budżetu w kontekście pandemii COVID-19”. Pożyczka pozwoli rządowi kraju zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną, zbilansować politykę budżetową i zapewnić stabilność sektora bankowego - skomentował kredyt, minister finansów Rosji Anton Siluanow. Wcześniej powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę długu Białorusi wobec Gazpromu za dostarczony gaz.
  Oprócz środków z EFZR Białoruś otrzyma rosyjski kredyt państwowy w wysokości 1 mld USD. Zostanie on przekazany w dwóch transzach: pierwsza 500 mln USD w 2020 r. i druga 500 mln USD w 2021 r.
  Źródło

  Kanada jest zdecydowana współpracować z partnerami międzynarodowymi w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za przemoc i podważanie demokracji na Białorusi. - napisał Francois-Philippe Champagne, minister SZ Kanady po spotkaniu ze Swietłaną Cichanouską.
  Źródło

  Litwa
  Dzisiaj doszło do pierwszego wspólnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie z liderką bialoruskiej opozycji Swietłana Cichanouską. "Potwierdzamy nasze poparcie dla dążeń Białorusinów do życia w wolnym i demokratycznym społeczeństwie" - napisał minister SZ Łotwy Edgars Rinkēvičs. Przy tej okazji odbylo się także spotkanie ministrów z ministrem SZ Kanady. To pierwsza wizyta kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych na Litwie od 24 lat.
  Źródło
  Źródło

  Łotwa
  Większość Saeimy poparła przekazanie projektu ustawy „O budżecie państwa na 2021 r.” I związanych z nią projektów do komisji Saeimy, w tym właściwej Komisji Budżetu i Finansów (Podatkowej). Oprócz projektu budżetu państwa do komisji trafiło szereg innych projektów ustaw, które zakładają utrzymanie obniżonej stawki 5% podatku od towarów i usług (VAT) na niektóre owoce i warzywa, podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe, obniżenie stawki „podatku solidarnościowego” z 25,5% do 25%, oraz projekt ograniczający opodatkowanie mikroprzedsiębiorstw. Planowane jest również podwyższenie stawki podatku z tytułu wywozu odpadów z gospodarstw domowych i odpadów niebezpiecznych na składowiska oraz zanieczyszczenia powietrza, w celu obniżenia stawki podatku socjalnego o 1% oraz wprowadzenie minimalnej wysokości składek obowiązkowych itp.
  Źródło

  Estonia
  Prezes Estońskiej Akademii Nauk Tarmo Soomere powiedział, że zwiększenie finansowania badań i rozwoju do poziomu 1 procenta PKB Estonii to początek nowej ery dla kraju. „To największa zmiana paradygmatu od czasu, gdy zdecydowaliśmy się wstąpić do NATO. Wtedy podpisano umowę społeczną, zgodnie z którą nasze wydatki na obronę wyniosą 2% PKB, a nie ani grosza mniej. Jeśli chodzi o finansowanie nauki, byliśmy żyjąc w innym paradygmacie przez ostatnią dekadę - że nie ma pieniędzy i nie będzie. Teraz wkroczyliśmy w erę, w której te fundusze zostały ustalone podobnie jak wydatki na obronność. To jest 1 procent PKB i sprawa już nie jest przedmiotem debat politycznych - jest to umowa społeczna przekraczająca wszelkie siły polityczne. Początek nowej ery ”- powiedział Soomere. Podwyższenie środków na naukę do 1 procent produktu krajowego brutto oznacza dodatkowe 56 milionów euro na tę dziedzinę w przyszłym roku.
  Źródło

  Polecam:
  Obraz partyzanta niespodziewanie uderzającego we wroga, zadającego bolesne rany przeciwnikowi, przed wtopieniem się w głębokie lasy, jest potężną metaforą narodowego oporu, determinacji, odwagi i patriotyzmu. Trzy bałtyckie państwa Estonia, Łotwa i Litwa istnieją w stanie permanentnej niepewności, a dziedzictwo inwazji, buntu i niepodległości ukształtowało strategiczną kulturę krajów bałtyckich idealizującą takie formy wojny paramilitarnej. Armia Czerwona okupowała niepodległe kraje bałtyckie w 1940 i 1941 r., a po okresie okupacji niemieckiej ponownie w 1944 i 1945 r. Partyzancki opór wobec tych inwazji, zwany „Leśnymi Braćmi”, jest ciepło wspominany jako potężny symbol oporu i jedność narodowa przeciwko przeważającym przeciwnościom. W kwestii obrony państw bałtyckich należy zapomnieć o "leśnych braciach"

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

  •  

   5. Czy Ukraina musi podnieść kwestię wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na szczeblu międzynarodowym, aby przywrócić suwerenność i integralność terytorialną swojego państwa?
   Ostatnie pytanie zapewne będzie budziło pewne wątpliwości - Memorandum Budapesztańskie.


   @Ten_od_Hanki: Na dokumencie znajdują się podpisy i pieczęcie najwyższych rosyjskich władz państwowych, a zatem dokument ten ma w najlepszym razie status papieru toaletowego (o ile nie jest zbyt szorstki). Wątpliwości, czy należy obywateli w referendum pytać o papier toaletowy, są jak najbardziej słuszne. pokaż całość

  •  

   @xniorvox: Zachód widział, z kim podpisywał ten memorandum.

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (97)

  Informacja
  Z przyczyn technicznych ;) jutrzejsze wydanie CzW nastąpi po godz. 18.00.

  Ukraina
  Wojsko planuje zniesienie poboru do wojska - taką wizję mamy na przyszłość. Ale może to nastąpić tylko wtedy, gdy będziemy mieć system szkolenia rezerwy. Jeśli stworzymy taki system szkolenia, żeby wszyscy rezerwiści byli minimalnie gotowi, aby bronić kraju - powiedział Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Rusłan Chomczak. Przyznał, że stworzenie takiego systemu zajmie ponad rok, ale Siły Zbrojne już rozumieją, jak taki system powinien wyglądać: „Takie systemy wymagają finansowania, szkolenia, od zwykłych cywilów po przywódców społeczności i wyższe władze”. Kiedy taki system zadziała, będziemy mogli rozmawiać o zniesieniu poboru, bo nie będzie on już potrzebny”.
  Źródło

  Prezydent Zełenski poinformował o treści dwóch z pięciu pytań, które mają zostać zadane obywatelom w formie referendum, przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych na Ukrainie. Po kolei brzmią one: „Czy konieczne jest wprowadzenie kary dożywocia za korupcję na szczególnie dużą skalę?" oraz „Czy popierasz utworzenie wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie?”. Przy czym "wolna strefa ekonomiczna" to część terytorium kraju, oddzielona od ogólnej granicy celnej państwa, które posiada swobodę w sprawach gospodarczych, ze szczególnym sposobem zarządzania i preferencyjnymi warunkami działania. Utworzenie takiej strefy było zapowiadane przez polityków, wspominał o tym m.in.: szef ukraińskiej delegacji do TCG Leonid Krawczuk.
  Źródło

  Białoruś
  Aleksander Łukaszenka spotkał się dziś z sekretarzem generalnym OUBZ Stanisławem Zasem i ministrem obrony Wiktorem Chreninem. Według Łukaszenki ćwiczenia na zachodzie Białorusi sprawiły, że zagraniczni partnerzy opamiętali się. Należy zauważyć, że w podobnym tonie wypowiadał się już na spotkaniu z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem na początku września. Poruszył także temat napięć politycznych na Białorusi. Jego zdaniem tłumaczy się to wyłącznie interwencją zewnętrzną, ale Łukaszenka jest przekonany, że będzie w stanie to przezwyciężyć i z protestami sobie poradzi. Podczas spotkania omówiono także przygotowania do szczytu OUBZ, który ma się odbyć w grudniu w Mińsku.
  Źródło

  Ambasadorowi Ukrainy przekazano notę w związku z dekretem Zełenskiego o przyciągnięciu do kraju wysoko wykwalifikowanych białoruskich specjalistów. Dekret uznano jako nieprzyjazny i dyskryminujący, który z naruszeniem ogólnie przyjętych norm prawnych rozszerza swoje obowiązywanie wyłącznie na obywateli państwa sąsiedniego. "Białoruś zastrzega sobie prawo do zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, środków odwetowych w celu ochrony interesów narodowych zgodnie z normami międzynarodowymi, - zwraca uwagę białoruskie MSZ.
  Źródło

  Litwa
  W przyjętym w środę przez Radę Ministrów projekcie budżetu państwa na przyszły rok przewidziano 1,17 mld euro na sfinansowanie obrony narodowej, bez zmian w stosunku do tegorocznego poziomu w wartościach bezwzględnych. Co stanowi 2.01 - 2.09% PKB. Według Vita Ramanauskaite, doradcy ministra obrony, środki budżetowe Ministerstwa Obrony na 2021 r. mają być zgodne z wytycznymi NATO dotyczącymi wydatków co najmniej 20% na zakup sprzętu i do 50% na wydatki personalne. Największe zakupy sprzętu wojskowego Litwy w najbliższej perspektywie będą prawdopodobnie obejmować sześć amerykańskich helikopterów Black Hawk. Podpisanie umowy o wartości ponad 300 mln euro planowane jest do końca tego roku.
  Źródło

  Łotwa
  W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na międzynarodowym lotnisku w Rydze obsłużono 1,8 miliona pasażerów - około jednej trzeciej liczby pasażerów w zeszłym roku, według danych operacyjnych dotyczących wyników portu lotniczego. W porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku liczba pasażerów na lotnisku w Rydze spadła o 70%.
  Źródło

  1 listopada łotewskie radio będzie obchodzić 95-lecie istnienia. Latvijas Radio to najstarsza rozgłośnia radiowa w krajach bałtyckich. Ze względu na sytuację, festiwale mediów publicznych zostały odwołane, ale Festiwal Radia będzie obchodzony na falach radiowych i zaprasza do udziału także jego słuchaczy. Z okazji jubileuszu powstał portal radiofanati.lv , umożliwiający interaktywne spojrzenie na historię radia od jego początków do dnia dzisiejszego, poznanie osobowości radiowych i ulubionych spikerów w formacie wideo, a także nagrania ich opowieści o radiu łotewskim i przesłania pozdrowienia z okazji 95-lecia radia. Według najnowszych danych Kantar TNS, łotewska grupa stacji radiowych z udziałem 35,4% czasu odsłuchu nadal utrzymuje pozycję lidera rynku na Łotwie. Ponad 700 tysięcy Łotyszy słucha programów łotewskiego Radia. Z danych Europejskiej Unii Nadawców wynika, że pod względem udziału w rynku, liczby tygodniowych słuchaczy i liczby słuchaczy młodej widowni Radio Latvijas jest również liderem na rynku radia publicznego w krajach bałtyckich i wyprzedza wielu nadawców publicznych w Europie.
  Źródło

  Estonia
  Estońskie Siły Obronne zaprezentowały po raz pierwszy nowo zakupione, pierwsze dwie, armatohaubice samobieżne K9 Thunder w trakcie ćwiczeń. W przeciągu trzech najbliższych lat do Estonii trafić ma łącznie 18 egzemplarzy tego południowokoreańskiego lufowego systemu artylerii samobieżnej. W sierpniu 2020 roku pierwsze dwa egzemplarze K9 Thunder przybyły do Estonii z Korei Południowej. Po przemalowaniu i doposażeniu trafiły one do estońskich artylerzystów z batalionu artylerii 1 Brygady Piechoty. Tym samym stanie się on batalionem artylerii samobieżnej po przezbrojeniu i zastąpieniu dotychczas używanych tam haubic holowanych FH-70 kal. 155 mm i D-30 kal. 122 mm.
  Źródło

  Polecam:
  Materiał youtube: Rok 2020 z uwagi na sytuację pandemiczną oraz obecne wydarzenia na Białorusi jest wyjątkowy dla polskiej polityki zagranicznej, a szczególnie polityki wschodniej. W związku z tym Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego postanowiła zorganizować debatę pt. „Patrząc za Bug - czy Polska ma wizję polityki wschodniej?”.
  Patrząc za Bug - czy Polska ma wizję polityki wschodniej? - debata on-line

  Kreml prowadzi na Białorusi operację zmiany reżimu, pierwszą w historii rosyjską operację tego typu w „bliskiej zagranicy”. Kampania prezydencka na Białorusi od maja do sierpnia i jej następstwa dały początek tej operacji. Jej politycznym celem jest zastąpienie nieposłusznego Aleksandra Łukaszenki słabszym reżimem, bardziej podatnym na rosyjskie interesy w sferze politycznej, gospodarczej i militarnej. Analiza Władimira Sokora dla Fundacji Jamestown Rosyjski eksperyment zmiany reżimu na Białorusi napotyka trudności. Część pierwsza
  Rosyjski eksperyment zmiany reżimu na Białorusi napotyka trudności. Część druga

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (96)

  Ukraina
  Podsumowanie ostatniego dnia wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie: Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że kontekst polityczny w kwestii pamięci historycznej między Ukrainą a Polską został usunięty, zajmą się tym zawodowi historycy, a nie politycy. Dodał, że on i jego polski odpowiednik Andrzej Duda są "bardzo otwarci" w kwestii pamięci historycznej i zgodzili się, że "przejdziemy przez wszystkie te kwestie, bo żyjemy obok siebie, jesteśmy sąsiadami i będziemy sąsiadami na zawsze". Ukraina i Polska muszą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kontynentu europejskiego, w tym poprzez dywersyfikację źródeł dostaw energii - powiedział prezydent Zełenski podczas przemówienia na ukraińsko-polskim forum gospodarczym w Odessie.„Jestem przekonany, że możemy i powinniśmy być bliskimi partnerami w realizacji tych i innych ważnych regionalnych projektów infrastrukturalnych” - podkreślił Zełenski. Rozmawiano także na temat powiększeniu liczby drogowych przejść granicznych, z obecnych ośmiu. Ukraina ze swej strony ma poprawić dojazdową infrastrukturę drogową w ramach polskiej pożyczki w wysokości 100 mln euro.
  Wreszcie rzecz chyba najbardziej istotna. Odświeżenie, starej, bo jagiellońskiej, idei połączenia handlowego Bałtyk-Morze Czarne. Ukraina i Polska będą wspólnie rozwijać korytarz transportowy Gdańsk-Morze Czarne w celu zwiększenia wymiany handlowej. W ramach tego zostało podpisane memorandum pomiędzy ukraińskim Zarządem Portów Morskich a zarządem portu w Gdańsku.
  Źródło
  Źródło
  Źródło

  Władze Sewastopola wprowadziły w mieście stan alarmowy ze względu na ograniczenie dostaw wody - wody w zbiorniku, jeśli nie będzie dużej ilości opadów, wystarczy na 81 dni - poinformowała we wtorek służba prasowa władz miasta. Według rządu w tej chwili rezerwy zbiornika Czernoreczenskiego, z którego prawie całe miasto czerpie wodę, wynoszą 16,8 miliona metrów sześciennych wody. Jednocześnie 7 milionów metrów sześciennych to „rezerwa awaryjna, poniżej której nie można zejść”. W dłuższej perspektywie planowane są dwa duże projekty zorganizowania dopływu dodatkowej wody do zbiornika Czernoreczenskiego. „Na szczeblu prezydenckim wszystkie decyzje zapadły, rząd przeznaczył niezbędne kwoty. Szereg działań priorytetowych to transfer wody z kamieniołomu Kadykowskiego do 30 grudnia, budowa ujęcia wody w Belbeku do 1 marca 2021 r.” - cytuje służba prasowa gubernatora Michaiła Razvozhaeva. Co istotne - do reżimu racjonowania wody na Krymie dołączyły także Symferopol i jego okolice, Ałuszta, wsie Bakczysaraju i Biełogorsk Krymski.
  Źródło

  Niestety, ale istnieje coraz więcej przesłanek, że Rosja planuje otwarcie nowego frontu konfliktu u granic UE i Ukrainy - chodzi o Mołdawię i graniczące z nim Naddniestrze. Stany Zjednoczone próbują stworzyć nowy „ropień” w Mołdawii na obszarze poradzieckim - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Ławrow wymienił obszar Naddniestrza jako jeden z możliwych obszarów interakcji między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi, przypominając mechanizm „pięć plus dwa” (Mołdawia, Naddniestrze, OBWE, Rosja, Ukraina i obserwatorzy z USA i UE). "Tutaj Amerykanie próbują wszystko zabrać dla siebie i stworzyć kolejny taki ropień z Mołdawii w przestrzeni poradzieckiej, aby zapobiec koalicji, która jakiś czas temu powstała między panią [Maią Sandu, kandydatką na prezydenta Mołdawii] a [prezydentem Igorem] Dodonem i jego Partią Socjalistyczną, a siły prozachodnie odniosły wyraźne zwycięstwo" - powiedział szef rosyjskiego MSZ.
  Źródło

  Białoruś
  Aleksander Łukaszenka ma powiązania rodzinne z co najmniej dwoma firmami na Cyprze, ponieważ państwa UE przygotowują się do ścigania jego pieniędzy.Obie cypryjskie firmy zajmujące się nieruchomościami - Eastleigh Trading i Dana Holdings - mają powiązania z synową Łukaszenki, Lilią Łukaszenka, żoną jego najstarszego syna Wiktora. A sankcje UE mogą w przyszłości zostać rozszerzone, aby objąć również biznesmenów, którzy współpracowali z Łukaszenką, podało źródło z UE.
  Źródło

  Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska poinformowała, że władze mają 13 dni na spełnienie trzech żądań opozycji, w przeciwnym razie w kraju rozpocznie się strajk narodowy. „Reżim ma 13 dni na spełnienie trzech obowiązkowych warunków: Alaksandr Łukaszenka musi ogłosić, że ustępuje; służby mają zakończyć swoje brutalne działania, więźniowie polityczni mają być uwolnieni - powiedziała.
  Źródło

  Szwajcaria przystąpiła do unijnych sankcji i nałożyła sankcje na 40 białoruskich urzędników, informuje Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych Szwajcarii. Sankcje obejmują blokowanie kont i zakaz podróżowania i obowiązują od 13 października.
  Źródło

  Litwa
  Litwa zbuduje do końca 2021 r. jeden z największych systemów magazynowania energii na świecie, powiedział Reuterowi minister energetyki, aby zapewnić płynne dostawy energii podczas odłączania się od sieci kontrolowanej przez Rosję. Kraj planuje zainwestować 100 milionów euro w instalację czterech akumulatorów o mocy 50 megawatów (MW) i pojemności co najmniej 200 megawatogodzin (MWh) - powiedział minister energii Zygimantas Vaiciunas.
  Źródło

  Łotwa
  Komisja Praw Człowieka i Spraw Publicznych Saeimy zakończyła w środę prace nad nową ustawą o mediach publicznych, która rozpoczęła się w Saeimie ponad cztery lata temu. Najnowsze propozycje wspierane w środę przewidują zacieśnienie współpracy łotewskich niezależnych producentów z mediami publicznymi i przewidują, że w przyszłości treści, które tworzą w telewizji, muszą stanowić co najmniej 10% całkowitego wolumenu emisji. Propozycje przewidują także zwolnienia podatkowe ze sponsorowania treści przez niezależnych producentów, biorąc pod uwagę wyjście mediów publicznych z rynku reklamy na początku przyszłego roku.
  Źródło

  Estonia
  Estonia zamierza dopuścić do udziału w misjach zagranicznych łącznie 344 żołnierzy. Estonia planuje w przyszłym roku uczestniczyć w operacjach międzynarodowych w większym zakresie.Podobnie jak w latach ubiegłych, poza trwającymi lub rozpoczynającymi się międzynarodowymi operacjami wojskowymi,ministerstwo obrony wymaga od Riigikogu mandatu na ewentualny pierwszy i pilny udział w operacji prowadzonej przez NATO, UE lub ONZ.
  Źródło

  Polecam:
  Po wizycie na Ukrainie Andrzeja Dudy mamy pierwsze podsumowania jej rezultatów, dokonywanych piórem tamtejszych ekspertów. Trudno powiedzieć, aby pobyt polskiej pary prezydenckiej utrzymywał sią na czołówkach, a efekty podróży były drobiazgowo analizowane, to tym bardziej warto odnotować, te opinie, które już się pojawiły.
  Pierwsze reakcje ukraińskich komentatorów po wizycie Andrzeja Dudy

  W 1989 roku dwa miliony ludzi utworzyło ludzki łańcuch od Tallina do Wilna, żądając niepodległości. W 2020 roku „Bałtyk” został odtworzony jako „Droga Wolności ”, aby wyrazić solidarność z narodem Białorusi. Inicjatywa została zorganizowana i prowadzona przez Litwę, która ma żywą pamięć o walce z autorytarnym reżimem. Kraj stał się najbardziej głośnym i aktywnym obrońcą praw i wolności Białorusinów. Artykuł Moniki Bičkauskaite dla Funduszu Marshalla Czy Litwa może zostać regionalnym liderem UE w środku białoruskiego kryzysu?

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (94)

  Ukraina
  Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, skrytykowała niektóre aspekty reformy sądownictwa na Ukrainie. Komisja wypowiedziała się 9 października w ocenie projektu ustawy o reformie sądownictwa, który prezydent Zełenski przedstawił Radzie Najwyższej w czerwcu.
  Komisja Wenecka potępiła wysiłki Ukrainy zmierzające do zwiększenia uprawnień Najwyższej Rady Sprawiedliwości (NRS), najwyższego organu zarządzającego sądownictwem, i wezwała do zapewnienia jej niezależności.
  Źródło

  Prezydent Zełenski oświadczył, że jest gotów przyznać się do porażki, jeśli jako prezydent nie zakończy wojny w Donbasie. Dodał, że od 27 lipca w Donbasie obowiązuje nowy rozejm i uważa, że panuje tam „cisza” pomimo ponawianych ostrzałów bojowników. „Tak naprawdę nie reagujemy na pojedyncze strzały. W rezultacie jedna osoba zginęła w ciągu 75 dni. Jedna. Wierzę, że to jest nasze zwycięstwo ”- powiedział Zełenski.
  Źródło

  Tymczasem kolejne ostrzeżenie przed zbliżającymi się wyborami w Mołdawii. Obecnie urzędujący Prezydent Mołdawii Dodon powiedział, że jeśli wygra wybory, jest gotowy wyprowadzić ludzi na ulice, aby bronić swojego zwycięstwa. "Nie mamy potencjału protestu, który jest na Białorusi, jeśli nie zostanie sprowadzony z zagranicy, to się nie pojawi. Nie wierzę w destabilizację i" Majdany "bez geopolitycznego wsparcia zewnętrznego gracza."
  Źródło

  Białoruś
  Świadkowie mówią, że takiej przemocy na ulicach Mińska ze strony organów ścigania nie było od czasu manifestacji 9 – 12 sierpnia. We wczorajszym Marszu Dumy w stolicy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Na liście zatrzymanych, prowadzonej przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, jest 586 nazwisk. Przytłaczająca większość z Mińska. Przy niektórych z nich zaznaczono, że osoba została zwolniona z aresztu. Niektórym zatrzymanym trzeba było udzielić pomocy medycznej. Widać było podjeżdżające przed areszty karetki.
  Źródło

  Niemcy proponują umieszczenie Łukaszenki na nowej liście sankcyjnej UE - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przed spotkaniem ze swoimi europejskimi odpowiednikami w Luksemburgu. „Musimy przyznać, że od naszego ostatniego spotkania nic się nie poprawiło. Reżim Łukaszenki nadal stosuje przemoc, wciąż widzimy aresztowania pokojowych demonstrantów ”- powiedział Maas.
  Źródło

  Litwa
  Wybory parlamentarne na Litwie wygrywa współrządzący obecnie Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) z ponad 20-procentowym poparciem - wynika z danych uzyskach z połowy okręgów wyborczych. Wstępne wyniki wskazują, że do Sejmu trafi też partia polska. Drugie miejsce uzyskuje opozycyjna partia konserwatywna Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – ponad 18 proc. głosów, trzecie miejsce – Partia Pracy (DP) z wynikiem około 13 proc. Obserwatorzy oraz liderzy litewskich partii wskazują, że zwycięzca pierwszej tury nie jest automatycznie zwycięzcą wyborów, gdyż za dwa tygodnie odbędzie się druga tura.
  Źródło

  Daivis Virbickas, dyrektor generalny, który od siedmiu lat zarządza litewskim operatorem energetycznego systemu przesyłowego Litgrid, odchodzi ze spółki. Zastąpić go ma Vidmantas Grušas. Zmiana ta jest o tyle ważna, że nadal trwa drugi etap finansowanego przez UE proces synchronizacji litewskiej sieci energetycznej z UE. Litwa konsekwentnie realizuje cele wyznaczone w Narodowej Strategii Niezależności Energetycznej. Do nich zalicza się budowa podmorskiego połączenia elektroenergetycznego ze Szwecją Nord Balt oraz połączenie Litpol Link między Litwą a Polską. Otworzono także litewskie Centrum Danych i Kontroli Systemu Przesyłowego Energii Elektrycznej. Podpisano przy tym umowy o współpracy z partnerami bałtyckimi i polskimi oraz przygotowano dwa wnioski o dofinansowanie z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Pakiet finansowania wynosi łącznie miliard euro. Litgrid realizuje obecnie wraz z partnerami 14 projektów synchronizacyjnych, z których dwa zakończyły się wcześniej niż planowano, trzeci zakończy się w grudniu - pół roku wcześniej niż planowano.

  Źródło

  Łotwa
  Łotewska spółka „Latvenergo” rozpoczęła budowę elektrowni słonecznych - pierwsze projekty z łącznie ponad 5000 paneli są realizowane w okręgu Kłajpedy na Litwie i Marjama w Estonii - poinformowała spółka. Na Litwie, w okręgu Kłajpedy, na powierzchni ponad czterech hektarów zostanie zrealizowany projekt elektrowni słonecznej o mocy 1,5 MW. Farma pomieści 4410 paneli słonecznych i będzie wytwarzała energię wystarczającą do zaopatrzenia około 600 gospodarstw domowych w energię elektryczną. W Estonii, w gminie Marjama, zostanie zbudowana elektrownia słoneczna o mocy 250 kW z 1000 paneli.
  Źródło

  Estonia
  „Wykwalifikowani pracownicy kultury z wyższym wykształceniem słusznie czekają na roczną podwyżkę płac. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli lepsze wpływy z podatków, ożywienie gospodarki i wzrost płac” - powiedział minister kultury Tõnis Lukas. Lukas powiedział, że wolny od podatku limit darowizn dla organizacji kulturalnych powinien wzrosnąć z 1200 do 6000 euro. „Prywatne darowizny przekazywane na rzecz Cultural Endowment (kultuurakapital) powinny być wolne od podatku dochodowego”
  Źródło

  Polecam:
  W sobotę Aleksandr Łukaszenka spotkał się w więzieniu miejscowego KGB z osadzonymi tam przedstawicielami opozycji, w tym Wiktarem Babarykau, swym niedoszłym rywalem. Poinformował o tym kanał Pul Pierwogo, jak powszechnie wiadomo prowadzony przez Natalię Ejsmantt rzeczniczkę prasową białoruskiego prezydenta. Informacja ta stała się, co zrozumiałe, na Białorusi sensacją dnia, tym bardziej, że ujawniono, iż rozmowy trwały 4,5 godziny. Nieco później pojawiła się kolejna sensacyjna informacja. A mianowicie Swietłana Cichanouska poinformowała, że z więzienia zadzwonił do niej mąż Sergiej, z którym nie miała kontaktu od 134 dni.
  „Wasz prezydent nasz premier” w wydaniu białoruskim. Czy Łukaszenka zaczął grę na tego rodzaju rozwiązanie?

  11 października w Mińsku odbyła się kolejna cotygodniowa masowa demonstracja przeciwników Alaksandra Łukaszenki. Tym razem przebiegła pod hasłem „Marsz Dumy” nawiązującym do przewagi moralnej manifestujących obywateli. Analiza OSW. Białoruś: imitacja dialogu przy nasileniu represji

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (93)

  Ukraina
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na Rosję w związku z trwającymi naruszeniami prawa międzynarodowego przez okupantów na czasowo okupowanym Krymie, co znalazło odzwierciedlenie w trzecim raporcie Sekretarza Generalnego ONZ „Sytuacja w zakresie praw człowieka w Autonomicznej Republice Krymu i Sewastopolu na Ukrainie”, który został przygotowany zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 74/168 i opublikowany 8 października. Kluczowym elementem raportu było wezwanie Federacji Rosyjskiej jako mocarstwa okupacyjnego do zaprzestania rażących naruszeń praw człowieka i wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Przede wszystkim chodzi o zaprzestanie tortur, nielegalnych aresztowań, arbitralnych zatrzymań, wymuszonych zaginięć, zapewnienia wolności słowa i prawa do pokojowych zgromadzeń, zniesienie zakazu działania Majlisu Tatarów Krymskich. Raport dokumentuje niszczenie prywatnych budynków Tatarów krymskich jako przykład przymusowych wysiedleń. Szczególną uwagę zwraca się na rosnącą liczbę przesiedleńców wewnętrznych z Krymu.
  Źródło

  Państwowa firma Artem, wchodząca w skład Ukroboronprom, zakończyła testy pierwszej partii niekierowanych pocisków rakietowych RS-80 wyprodukowanych na potrzeby Ministerstwa Obrony Ukrainy. RS-80 to niekierowany pocisk rakietowy z kumulacyjną głowicą odłamkową. Przeznaczony jest o niszczenia celów opancerzonych, czołgów, transporterów opancerzonych, a także nieopancerzonych celów naziemnych, wyrzutni, stacji radarowych, siły żywej przeciwnika, fortyfikacji i innych celów.
  Źródło

  Na Ukrainie nowy rekord dzienny wykrycia koronawirusa: 5804 przypadków, z których całkowita liczba dotąd wykrytych wynosi 250538.
  Źródło

  Białoruś
  Marek Budzisz: Polska firma Rolnik właśnie kupiła białoruskiego przetwórcę warzyw - fabrykę konserw w Stolinie. Nawet w obecnych realiach wchodzenie naszego kapitału na Białoruś jest możliwe.
  Kwota transakcji to 9,3 miliona rubli. Jedna czwarta tej kwoty została już zapłacona, pozostałą część nowy właściciel wpłaci w równych udziałach z indeksacją w ciągu pięciu lat. Nowy właściciel zobowiązuje się do zachowania profilu przedsiębiorstwa - czyli będzie kontynuował przetwórstwo warzyw, jagód i owoców, produkcję konserw - powiedział Nikołaj Torchilo , zastępca dyrektora kompleksu rolno-przemysłowego w Goryńsku . Pozostanie również średnia liczba pracowników.
  Źródło

  Rikard Jozwiak (RFE): Konkluzje Rady UE w sprawie Białorusi, które ministrowie spraw zagranicznych UE zatwierdzą w poniedziałek, są dość ambitne. wyraźnie wspomina się w nich, że Łukaszenka może zostać ukarany w następnej kolejności i otwiera się na zwiększone wsparcie i dialog w sprawie wiz, jeżeli w kraju dojdzie do demokratycznych przemian.
  Źródło

  Łukaszenka wystąpił z roszczeniami do Ministerstwa Edukacji w związku z protestami studenckimi. Jego zdaniem świadczy to o ich pogardzie dla wyższego wykształcenia. Widzi wyjście w zastępowaniu rektorów uczelni. Zażądał także uzupełnienia personelu głównych mediów państwowych. Jego zdaniem media powinny przejść do ofensywy.
  Źródło

  Litwa
  Wczoraj w Wilnie zostało utworzone Forum Litewsko-Tajwańskie. Około 60 wybitnych członków społeczeństwa - naukowców, biznesmenów, prawników, polityków - podpisało akt założycielski forum. Celem forum jest rozwijanie litewsko-tajwańskich stosunków kulturalnych, naukowych, gospodarczych, politycznych i międzyludzkich. „Podobna sytuacja geopolityczna, w której bezpieczeństwu zagraża duży, agresywny sąsiad, walka o wolność i demokrację, poszanowanie praw człowieka i godności osobistej jednoczy nasze narody, mimo że są one tak bardzo od siebie oddalone” - powiedział członek Seimasu dr. Mantas Adomėnas. W utworzeniu forum brał również udział ambasador Andy Chin, szef misji tajwańskiej w krajach bałtyckich. Ambasador podziękował za wsparcie aspiracji Tajwanu i był zadowolony z zacieśnienia stosunków między Litwą a Tajwanem.
  Źródło

  Litwa zamroziła 6,8 miliona dolarów unijnego programu finansowania Białorusi - w ramach programu transgranicznego Unii Europejskiej. Wiceminister spraw wewnętrznych Tautvydas Tamulevicius powiedział, że bałtyckie państwo UE „wstrzymało wszelkie płatności dla Białorusi w ramach wspólnych programów” i czeka na wyjaśnienia ze strony Komisji Europejskiej. „Całkowita kwota zamrożonych płatności wynosi 5,8 miliona euro (6,8 miliona dolarów). Decyzja została podjęta ze względu na ryzyko niewłaściwego wykorzystania funduszy”.
  Źródło

  Łotwa
  Według danych Państwowej Agencji Zatrudnienia (SEA) pod koniec września br. stopa bezrobocia rejestrowanego na Łotwie wynosiła 7,7% ludności aktywnej zawodowo, czyli o 0,5 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej. Pod koniec września 2020 r. w SEA zarejestrowanych było łącznie 70 306 bezrobotnych, czyli 4707 osób mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to w agencji zarejestrowano 75 013 bezrobotnych.
  Źródło

  Estonia
  Estońska Izba Handlowo-Przemysłowa (Eesti Kaubandus-tööstuskoda) zwróciła się do rządu z propozycją zezwolenia cudzoziemcom pracującym w Estonii na krótki okres na kontynuowanie pracy w Estonii nawet po wygaśnięciu dozwolonego czasu ich zatrudnienia w Estonii. Izba twierdzi, że zmiana pomogłaby złagodzić niedobory siły roboczej w tych sektorach i firmach, w których obecnie prowadzi się działalność gospodarczą, oraz zmniejszyłoby prawdopodobieństwo, że firmy lub ich pracownicy będą potrzebować pomocy państwa w przyszłości.
  Źródło

  Polecam:
  Rosja ogłosiła w tym tygodniu, że umieściła liderkę białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską na liście poszukiwanych. Posunięcie to jest kolejnym ciosem dla ruchu protestacyjnego na Białorusi, który przez większość ostatnich dwóch miesięcy zaprzeczał antyrosyjskim programom i starał się zaangażować Kreml w działania mające na celu rozwiązanie obecnego kryzysu. Okazało się to daremne, głównie dlatego, że Moskwa uważa wszelkie próby promowania demokracji w swoim sąsiedztwie za z natury antyrosyjskie. Artykuł Atlantic Council.
  Obawa Putina przed demokracją napędza kryzys na Białorusi

  6 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem oraz wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i wysokim komisarzem ds. polityki zagranicznej i obrony Josepem Borrellem. Głównymi tematami szczytu były realizacja umowy stowarzyszeniowej, walka z korupcją, przeciwdziałanie pandemii COVID-19, a także sytuacja w Donbasie i na Półwyspie Krymskim. Podpisano trzy umowy na sumę 60 mln euro, m.in. w zakresie: wsparcia państwa ukraińskiego w przeciwdziałaniu zagrożeniom wojny hybrydowej i destabilizacji sytuacji w kraju; wzmocnienia demokracji i społeczeństwa obywatelskiego; wdrażania pakietu klimatycznego. Ponadto zawarto umowę o udzieleniu przez Europejski Banki Inwestycyjny pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 330 mln euro. Analiza OSW. Szczyt UE–Ukraina – warunkowe wsparcie dla Kijowa

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Ciekawostki ze Wschodu (92)

  Ukraina
  Do podpisanej wczoraj ukraińsko-brytyjskiej umowy o współpracy politycznej, wolnym handlu i partnerstwie strategicznym, należy także dodać memorandum zapewniające 1,25 miliarda funtów (1,61 miliarda dolarów) na budowę nowych okrętów dla ukraińskiej marynarki wojennej. Fundusze będą miały formę 10-letniej pożyczki i pozwolą Wielkiej Brytanii na dostarczenie Ukrainie 8 kutrów rakietowych klasy Barzan. Dwa okręty zostaną zbudowane w Wielkiej Brytanii, a pozostałe sześć na Ukrainie.
  Źródło

  W obwodzie ługańskim dzisiaj strażacy zakończyli gaszenie pożarów lasów. Wybuchły 30 września i ostatecznie pożarami objęte było 20000 hektarów. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła wzdłuż linii demarkacyjnej, na której ucierpiały 32 wsie.
  Źródło

  Do portu w Odessie wpłynął brytyjski niszczyciel rakietowy obrony przeciwlotniczej HMS Dragon.
  Źródło

  Białoruś
  Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska została umieszczona na liście osób poszukiwanych w Rosji - poinformowało w środę ministerstwo spraw wewnętrznych. Na Białorusi Cichanouskiej postawiono zarzuty za publiczne podżeganie mające na celu zagrożenie bezpieczeństwa kraju, w tym wezwania do przejęcia władzy. Rosyjskie agencje prasowe powoływały się na źródła organów ścigania, które twierdziły, że jej nazwisko pojawiło się na liście automatycznie z powodu zobowiązań Moskwy jako części „państwa związkowego” z sąsiednią Białorusią.
  Źródło

  UE kupiła 15 dronów obserwacyjnych dla białoruskich władz, wywołując alarm, że mogą zostać użyte przeciwko prodemokratycznym protestującym. Litewska policja przekazała sprzęt Białoruskiemu Państwowemu Komitetowi ds. Kryminalistyki 16 września - w środku brutalnej rozprawy policyjnej, podczas której tysiące ludzi wyrywano z ulic, bito i torturowano. Służba zagraniczna UE zapłaciła za nie w ramach projektu sąsiedzkiego o wartości 850 000 euro, którym zajmują się Łotwa i Litwa. „Ze względu na ich charakterystykę techniczną najwyraźniej nie jest możliwe wykorzystanie tych dronów do identyfikacji osób, ponieważ specjalizują się one w dochodzeniach na dużych obszarach - katastrofach, klęskach żywiołowych, katastrofach ekologicznych” - poinformowała zagraniczna służba UE.
  Źródło

  Do 9 października Białoruś musi opuścić większość polskich dyplomatów, w liczbie 32 osób. Centra wizowe Polski i Litwy nie przyjmują dokumentów. Polskie MSZ nie zamierza podejmować żadnych działań wobec białoruskich dyplomatów pracujących w Polsce.
  Źródło

  Litwa
  Listę zawodów, do których na Litwie brakuje pracowników, mogą wkrótce uzupełnić specjaliści farmaceutyczni. Istnieją obawy, że od stycznia przyszłego roku wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, które nie pozwolą farmaceutom (asystentom farmaceuty) na pracę w aptekach bez stałego nadzoru farmaceuty, będzie ogromny niedobór farmaceutów. Przedstawiciele pracodawców wzywają do rozwiązania tej sytuacji poprzez rekrutację specjalistów z zagranicy. Prawo litewskie przewiduje prostsze procedury zatrudniania cudzoziemców będących przedstawicielami zawodów, których brakuje na Litwie. Takie osoby nie muszą uzyskiwać zezwolenia na pracę i mogą od razu wystąpić do Ambasady Litwy w swoim kraju o wydanie wizy krajowej oraz do Departamentu Migracji o zezwolenie na pobyt czasowy na Litwie.
  Źródło

  Zdaniem premiera Sauliusa Skvernelisa, jeśli statystyki zachorowań na koronawirusa na Litwie będą nadal rosły, istnieje możliwość ponownego „zamknięcia” kraju - wprowadzona zostanie ścisła kwarantanna . Premier podkreślił jednak, że byłoby to niezwykle szkodliwe. „Jestem bardzo szczery - jest taka szansa. (...) Jeśli ten wzrost, który podwaja się co dwa tygodnie, znacznie przyśpieszy i osiągniemy 600-800 przypadków dziennie - wprowadzona zostanie pełna kwarantanna. łatwo przewidzieć jakie byłyby wówczas konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego, naszego zdrowia, naszej gospodarki” - powiedział S. Skvernelis.
  Źródło

  Łotwa
  Światowa premiera zimnowojennego filmu dokumentalnego „Skok” reżysera Giedre Žickīte spodziewana jest na Warszawskim Festiwalu Filmowym 9 października - poinformowali producenci filmu. The Jump to dokument reżysera Giedre Žickīte o litewskim marynarzu i zbiegu Simasie Kudirce. W Święto Dziękczynienia 1970 roku, okręt amerykańskiej straży przybrzeżnej udał się na spotkanie z radzieckim statkiem zakotwiczonym u wybrzeży Martha's Vineyard. Celem było dwustronne spotkanie w celu omówienia praw połowowych na Atlantyku. Podczas gdy rozmowy toczyły się pełną parą, Simas Kudirka wskoczył na pokład amerykańskiego statku. Ku jego przerażeniu siedem godzin później Amerykanie dokonali ekstradycji zbiega do Związku Radzieckiego, wywołując oburzenie w światowych mediach.
  Źródło

  Estonia
  Sojusz NATO zależy od wzajemnego zrozumienia wszystkich państw członkowskich - powiedziała prezydent Kersti Kaljulaid po spotkaniu z sekretarzem generalnym sojuszu Jensem Stoltenbergiem, w środę. „Mamy jedno NATO - ta sama organizacja istnieje zarówno w portach śródziemnomorskich, jak i w hangarach bazy w Amari” - zauważyła prezydent Estonii. Podczas spotkania rozmawiano o bezpieczeństwie międzynarodowym i wyzwaniach sojuszu na następną dekadę.
  Źródło

  Polecam:
  Raport RAND Corporation: Region Morza Czarnego jest centralnym miejscem rywalizacji między Rosją a Zachodem o przyszłość Europy. W regionie Rosja czterokrotnie od 2008 roku użyła siły militarnej. Kreml dąży do ustanowienia strefy uprzywilejowanych wpływów na państwa regionu oraz ograniczyć ich integrację ze strukturami euroatlantyckimi, jednocześnie wzmacniając stabilność reżimu Rosji i poprawiając zdolności wojskowe do obrony własnego kraju i szerszej projekcji siły we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.
  Streszczenie
  Link do raportu - Rosja, NATO i bezpieczeństwo regionu Morza Czarnego

  W dniu 3 października Niemcy świętowały 30 rocznicę zjednoczenia - ważny moment w historii Europy. I chociaż Kreml wysłał list gratulacyjny do przywódców Niemiec, rosyjskie, kontrolowane przez państwo, media nie podzieliły tego zdania. „Historyczny błąd” i „zdrada narodu NRD”, ubolewała inna wybitna osobowość prokremlowskich mediów, Władimir Sołowjew , zanim rzucił się na byłych przywódców ZSRR za „upokarzające, nikczemne i obrzydliwe” wycofanie sowieckiego wojska z Niemiec. Duchy przeszłości Kremla

  Tag -> #ciekawostkizewschodu

  #bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Ten_od_Hanki

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.