Grafik beztalencie. Coś jak Mark Selby uprawiający snooker.

 •  

  #pracbaza #gownowpis #homeoffice

  jest tak duszno i porno, że dziś cały dzień roboczy spędzam w gaciach

  taka sytuacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #glupiewykopowezabawy #ankieta #seriale #filmy #heheszki

  Z tym konkursem na aktora jest o tyle zabawnie, że każdy szanujący się kinomaniak obudzony w nocy bez problemu wymieni 50 aktorów mężczyzn, którzy są albo wybitni albo porządni, również polscy.

  Jakby przyszło do wyboru aktorek, to po 10 sztukach byśmy myśleli nad jedenastą niczym JK Duda w klasycznym turnieju szachowym.
  pokaż całość

  źródło: img.styl.fm

  •  

   @Hi_Lo_Hi: nie znać aktorek to wstyd, natomiast uważam, że poza kilkunastoma z nich, nie mają one ani grosza tak sporej charyzmy i charakterystycznych póz/mimiki/głosu/błysku

   zanim odpowiesz, że się czepiam, to krótki przykład tłumaczący:

   charyzma postaci typu Nicholson, Pacino, Di Caprio i całego szeregu innych jest dostępna tylko dla bardzo niewielkiej grupy kobiet

   czyli: aktorów wybitnych jest na pęczki, aktorów bardzo dobrych również
   aktorek wybitnych jest paręnaście, aktorek bardzo dobrych również, aktorek dobrych i średni - na pęczki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @vateras131: z taką bzdurą w polemikę nie wejdę,
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Jest ostatni w tabeli. Dajcie mu kilka plusów, żeby mu przykro nie było.
  #szachy

  źródło: 4837cd06-7c56-443f-b463-a896c9dfbc54.jpg

  •  

   @suttle:
   @RaghNaarRoog: Jest bez formy ale też bez doświadczenia w takim turnieju. Gdy wygrywał z Mangusem i Kariakinem w zeszłym roku to był szczyt formy, który niestety opadł. Oglądam recapy i niestety JKD gra całkowicie inaczej niż parę miesięcy temu - niefrasobliwie, dość bojaźliwie i bez pewności siebie. Taki Radjabov zdaje się wygrał pierwszy raz od 36 meczów, jak się wpadnie w dołek to jest ciężko odbić. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Rosja utajniła statystyki gazowe po rekordowym załamaniu produkcji przez Gazprom

  Władze rosyjskie nadal nadają "tajny charakter" statystykom rządowym, które w tym roku mogą być zmuszone do informowania o największym załamaniu gospodarczym od czasu upadku ZSRR. Po statystyce celnej i bankowej, danych dotyczących rezerw złota i walut obcych, budżetu federalnego i wydobycia ropy naftowej, sklasyfikowano informacje dotyczące krajowego przemysłu gazowego.

  Od 24 czerwca Centralna Dyrekcja Dyspozycyjna (CDU) Kompleksu Paliwowo-Energetycznego nie dostarcza informacji o produkcji i konsumpcji gazu w poszczególnych podmiotach i branżach Rosji, jak podała agencja Interfax. Dane, które wcześniej były ujawniane co miesiąc, zostały zamknięte dla opinii publicznej na "czas nieokreślony". Wraz z gazem sklasyfikowano dane statystyczne dotyczące węgla, w tym produkcję, wydobycie koncentratu w poszczególnych regionach, dostawy do zakładów oraz dostawy eksportowe do krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

  Jest to druga fala statystyk niejawnych z CDU TEK, która podlega Ministerstwu Energii. Na początku kwietnia agencja przestała publikować dane dotyczące produkcji i eksportu ropy naftowej, po tym jak w pierwszym miesiącu wojny gwałtownie spadły dostawy, a produkcja zmniejszyła się o prawie 1 mln baryłek dziennie.

  Władze podjęły decyzję o zamknięciu statystyk gazowych po tym, jak Gazprom odciął dostawy gazu do 10 krajów europejskich, wstrzymał na czas nieokreślony budowę gazociągu Jamał-Europa i zaczął drastycznie ograniczać przepływ gazu w gazociągu Nord Stream, co uderzyło w kluczowych klientów w UE - Niemcy, Austrię i Włochy.

  Według własnych statystyk Gazpromu, w maju dostawy zagraniczne spadły o 30%, a nadwyżki gazu wymusiły zmniejszenie produkcji o 14,5%. Do połowy czerwca nastąpiło przyspieszenie załamania: eksport spadł do 43%, a produkcja do 25%.

  Obecnie przez Nord Stream i Ukrainę eksportuje się tylko około 100 mln metrów sześciennych dziennie, czyli prawie cztery razy mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku.

  W rzeczywistości Gazprom likwiduje się na rynku europejskim, jak twierdzi partner RusEnergy Michaił Krutichin: "Rezygnując z nisz gazowych w Europie, Gazprom popełnia samobójstwo, ponieważ nie ma gdzie umieścić swojego gazu.

  Moskwa obawia się embarga na gaz, które obecnie jest mało prawdopodobne, ale może stać się rzeczywistością w dającej się przewidzieć przyszłości. "Władze rosyjskie działają proaktywnie, dając Unii Europejskiej do zrozumienia, że odcięcie gazu może nastąpić, zanim będzie ona na to gotowa" - mówi Krutichin.

  źródło: https://www.interfax[kropka]ru/business/847657
  źródło2: https://www.moscowtimes.eu/2022/06/27/vipusknie-a21710

  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #rosjawstajezkolan
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  #fotografia
  #aparat
  #zakupy

  Kupię obiektyw Minolta Flinta do Sony Alfa w przyzwoitej cenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Toszeron: polecam poszukać wersję Minolta 100-300 APO bez oznaczenia D. Duzo lepsza jakość i plastyka w całym zakresie, lżejszy i dłuższa ogniskowa. Flinta jest przereklamowana i ta 300 bije ją na głowę.

 •  

  Dostałem wezwanie od straży miejskiej w Warszawie do wskazania kierowcy za złe parkowanie, które miało miejsce w sierpniu zeszłego roku. Po 10 miesiącach. Zbytnio bym się tym nie przejął gdyby nie fakt, że parkowałem w tym samym miejscu przez ostatni rok, czyli takich wezwan/mandatów moge mieć jeszcze że 100.
  Pytanie do ekspertow: jakie mam możliwości? Z tego co czytałem, mogą wystawić mandat do 12 miesięcy od wykroczenia. Czy mogą przez 10 miesięcy siedzieć cicho, a potem codziennie mi wystawiać zaległe mandaty do roku wstecz?
  Planuje do nich pojechać i pogadać, ale może mamy tu kogoś z podobnym doświadczeniem lub wiedzą w tym zakresie.

  Do czepialskich: miejsce na którym stawałem jest fizycznie na parkingu, ale nie w zatoczce, ale wzdłuż trawnika między zatoczkami. Fizycznie nikogo nie zastawiałem ani nie utrudnialem przejazdu. Nigdy nie dostałem żadnego wezwania za wycieraczką, blokady, nikt mnie nie przerysował ani nie nakleił karnego kutasa.

  Plusujących zawołam po rozmowie ze Strażą.

  #warszawa #strazmiejska #mandat #zalesie
  pokaż całość

  •  

   @kavec: stolica to pewnie chujnia

   Ja miesiąc temu odebrałem z poczty wezwanie z października, że se moje auto wjechało na zakaz na rynku w koziej Wólce i kazali mi wskazać kierowcę. Okazyjnie pojechałem skuterem na wycieczkę do nich osobiście i po paru minutach rozmowy skończyło się nagana, czyli niczym. Zobaczyli zem normalny człowiek, do błędu się przyznaje i tak dalej to uznali że można dać spokój.

  • więcej komentarzy (18)

 •  

  Jpd, za każdym razem jak zdobywam przewagę figury w #szachy to przegrywam partie, to jest jakieś fatum!

  A im więcej oglądam tych jaskółek, szachusiow, itd, tym gorzej xd

  •  

   @macan: matować trzeba umieć, to znaczy atakować stronę króla dwiema figurami więcej niż jest tam obroncow

   Jak zdobyłeś przewagę materialną, dobra droga jest wymiana kolejnych figur, wtedy na koniec zostaniesz z przewagą dominującą a nie "rozmydlona" w środkowej czesci

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Mirki, jaki telefon do 1000 złotych polecacie kupić? Mój zdechł i potrzebuję czegoś na szybko, wymagania w sumie byle git hulały apki i spoko aparat. Może być jakieś 2 czy 3 stówy więcej ewentualnie.
  #kiciochpyta #telefony

 •  

  #pgg mam pytanie - skąd wziąć to zaświadczenie o źródle ciepła?
  W lokalnym urzędzie wypełniłem kwitek/deklarację o posiadanym piecu węglowym ale tylko tyle że zostawiłem to, nic mi nie dali w zamian. Wiem że PGG takowego zaświadczenia wymaga, stąd moje pytanie - jak takie zaświadczenie wygląda, skąd się je pobiera?

 •  

  #biedronka

  Czuje się jak babcia naciągnięta na garnki. Kupiłem w sobotę dwie sukienki różowej. Niestety krój okazał się inny niż prezentowany na zdjęciach. W ten dzień też była jakaś promocja -50% na drugi produkt na tekstylia. Dziś chciałem oddać bo 60zl to jednak dalej 60zl. Okazuje się, że gdzieś niby pisało drobnym drukiem, że produkty z "promocji" nie podlegają zwrotowi. Cholera na stronie biedronki nic takiego nie znalazłem. Dzwoniłem do biedronki na infolinię i niby faktycznie tak jest. Ja jebie te sklepy (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  Uważajcie Mirki.
  pokaż całość

 •  

  #metal #gothicmetal #rock
  #cultowe (897/1000)

  Moonspell - Butterfly FX z płyty The Butterfly Effect (1999)

  No wiem że jak ktoś jest fanem albo znawcą zespołu, to w sumie mógłby powiedzieć że najgorszy album wybrałem, ale nic nie poradzę że akurat wtedy kiedy różne bakcyle łapałem, to lecieli w TV akurat z tym ¯\_(ツ)_/¯

  ----------------
  #cultowe - tag do śledzenia lub czarnolistowania przez tych którzy followują moją osobę z innych powodów niż muzyka.
  Przez tysiąc dni postuję rzeczy których słuchałem przez ostatnie 20 lat (jeden numer dziennie, od 01/01/2020 do 26/09/2022). Szerokopojęty rock, metal, punk i pochodne. Niektóre były hiciorami, innych wolałem sobie nigdy nie przypomnieć. Kolejność wstępnej listy zrandomizowałem i nie jest mi znana. Odkrywam dzień po dniu.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Dziś rusza turniej kandydatów w szachach. W dużym skrócie turniej będzie rozgrywany w systemie każdy z każdym oboma kolorami. Tempo o ile dobrze pamiętam takie jak na meczu o MŚ czyli chyba po 2h na zawodnika na pierwsze 40 ruchów bez dodawanego czasu, na następne 20 ruchów po pół godziny i dodawany czas za ruch a potem jeszcze 15 minut na każdego zawodnika na dokończenie partii także w skrócie dłuższa zabawa. Co jest stawką? Bilet wstępu do meczu o MŚ z Magnusem Carlsenem dla zwycięzcy turnieju. De facto w tym turnieju trzeba wygrać bo choć oczywiście są różnice pieniężne między 2 a 8 miejscem to i tak realnie liczy się jedynie zwycięzca.

  Krótka charakterystyka zawodników uszeregowana malejąco wg rankingu FIDE w szachach klasycznych:

  Ding Liren - ranking 2806. Chiński zawodnik, który od lat występuje w czołówce. Uważany za jednego z najsolidniejszych, naprawdę rzadko przegrywa gry, nie jest raczej typem zawodnika, który postawi niesamowicie skomplikowaną pozycję pełną taktyk, poświęceń i ukrytego "mięsa". Jest za to zawodnikiem z wybitnym przygotowaniem teoretycznym na którego wygrać czarnym kolorem graniczy z cudem a białymi nie jest wcale dużo łatwiej. Sam Magnus uważa go za faworyta a sam Ding nigdy nie osiągnął spektakularnego sukcesu mimo regularnego bycia numerem 2 lub na 3 światowych listach. Z ciekawostek Ding ukończył jeden z najlepszych uniwerków w Chinach i z wykształcenia jest prawnikiem (zrobił to grając w tym samym czasie na topowym poziomie) a dodatkowo nikt nie wie z kim on tak w zasadzie trenuje bo w Chinach nie ma ludzi na jego poziomie po prostu a szachy tam nie cieszą się aż taką popularnością.

  Alireza Firouzja - ranking 2793. Irańczyk grający dla francuskiej federacji i bezsprzecznie największy młody talent szachów na ten moment. Alireza ma jednak pewien problem - mentalność. Wielokrotnie byliśmy świadkami scen jak Alireza wścieka się a to na sędziego a to na siebie a to na oponenta. Tutaj wydaje mi się, że jest to główny powód dla którego ja nie wierzę w jego zwycięstwo w turnieju. Natomiast na pewno jest to zawodnik o nietuzinkowym stylu gry - z racji wieku świetnie odnajduje się w grze kombinacyjnej, taktycznej. Ma też jednak niesamowite zaplecze teoretyczne i tak naprawdę wydaje się, że realnie gdyby głowa zagrała byłby największym zagrożeniem dla Magnusa na ten moment. Jednak w dotychczasowych pojedynkach z nim szło mu co najwyżej średnio, żeby nie powiedzieć słabo.

  Fabiano Caruana - ranking 2783. Włoch grający dla amerykańskiej federacji. Caruana charakteryzuje się dla mnie najbardziej tym, że to jedyny zawodnik, który tak dobrze odnajduje się tylko i wyłącznie w długich formatach gry. W szachach szybkich/błyskawicznych jest cieniem samego siebie i np. Duda wydaje się dosłownie grać o klasę lepiej w tych formatach. Natomiast w tempie klasycznym to Caruana rozdaje karty co prawdopodobnie koreluje z tym, że po prostu może liczyć warianty wolniej, ale głębiej a dodatkowo jest świetnie przygotowany teoretycznie. Z tego powodu jest jednym z faworytów, ale w meczu z Carlsenem musiałby go pokonać w klasykach bo inaczej bez szans.

  Ian Nepomniatchi - ranking 2766. Rosjanin, którego popularnie nazywa się Nepo jest myślę dość dobrze pamiętany przez kibiców bo to on grał w ostatnim meczu o MŚ z Carlsenem. Z perspektywy osoby, która spojrzałaby tylko na wynik ten mecz mógł wydawać się jednostronny jednak było trochę inaczej. Nepo stwarzał zagrożenie i ustawiał bardzo dobre pozycje dla siebie, momentami silnik pokazywał przewagę, która w zasadzie na tym poziomie oznacza zwycięstwo, ale po prostu nie umiał tego wykorzystać. A kiedy przegrał 1szą grę to wszystko posypało się jak domek z kart i resztę meczu był cieniem samego siebie w zasadzie. Mimo wszystko nie skreślałbym go ani w turnieju kandydatów ani w potencjalnym rewanżu z Magnusem.

  Richard Rapport - ranking 2764. Węgier, myślę że poza Radjabovem najmniej znany szerszej publice zawodnik. Pierwszy rywal Janka dziś i powiedziałbym, że najbardziej przypominający stylem gry właśnie Polaka. Obaj lubią ostre pozycje, obaj nie boją się czasami oddać jakości/figury/pionka za aktywność czy atak na przeciwnika. Uważam, że ten styl gry niestety nie premiuje zawodników w takim turnieju, aczkolwiek na tym poziomie wszystko może się zdarzyć. Z ciekawostek niedługo Rapport ma zmienić federację na rumuńską.

  Hikaru Nakamura - ranking 2760. Amerykanin, chyba najpopularniejszy szachista na świecie z racji prowadzenia kanału na twitchu z ponad milionem obserwujących. Chyba największym zaskoczeniem jest fakt, że w ogóle znalazł się na tym turnieju podczas gdy twierdził, że szachy klasyczne nie są już jego broszką i skupia się na streamingu plus formatach szachów szybkich i błyskawicznych. Uważam, że Hikaru nie ma już w sobie tego "czegoś". Tej chęci bycia najlepszym w klasykach, tego poświęcenia całego życia dla treningów, ale mogę się oczywiście mylić. Osobiście Hikaru nie lubię i jeżeli chcecie poczytać więcej o nim prywatnie jako człowieku to polecam wątek na reddicie założony przez Daniela Naroditskyego w którym opisuje wręcz patologiczne zachowania Nakamury.

  Teimour Radjabov - ranking 2753. Azer, który dostał dziką kartę od FIDE ponieważ wycofał się z poprzedniego turnieju kandydatów ze względu na COVID twierdząc, że nie zamierza grać w takich warunkach. Tak naprawdę o nim sam wiem najmniej, jest to zawodnik, który jest bardzo długo na scenie, osobiście uważam, że jeżeli ktoś miałby być czarnym koniem to byłby to on lub Janek, ale de facto Teimour równie dobrze może być dostarczycielem punktów.

  Jan-Krzysztof Duda - ranking 2750. Polak, któremu myślę kibicuję każdy entuzjasta szachów w Polsce. Jak widać po rankingu JKD ten ranking ma najniższy. Dodatkowo JKD jest nie bez powodu kojarzony jako topowy gracz szachów błyskawicznych czy szybkich, ale nie klasycznych. Wynika to z bardzo agresywnego stylu gry. Nawet pomijając aspekt emocji związany z kibicowaniem rodakowi uważam, że i bez tego mecze Dudy mają największy potencjał dla kibica pod kątem ich ciekawości. W meczach Dudy widziałem już takie pozycje, które prawie nie zdarzają się w innych grach topowych zawodników a u niego są normą. Ten styl ma swoje plusy i minusy. Z największych to taki, że po prostu przyjemnie się to ogląda. Dodatkowo Janek potrafi zakręcić w pozycji i choć komputer obiektywnie pokazuje przegraną Polaka to przeciwnik gubi się w gąszczu wariantów i nie egzekwuje przewagi. Problemem jest to, że w szachach klasycznych to podejście się nie sprawdza, tu bardziej liczy się wybitna pamięć do teorii czy głębokie liczenie wariantów, niekoniecznie w 5-10 sekund. U JKD można widzieć poprawę jeżeli chodzi o debiuty, wydaje mi się też, że mocno trzymał w ukryciu to co przygotował na turniej kandydatów. Obiektywnie uważam, że niestety nie jest on gotowy na to, żeby wygrać, ale jego styl pozwala mieć nadzieję, że po prostu będzie miał swoje "dni" i wygra parę gier dzięki podjętemu ryzyku.

  Osobiście uważam, że tutaj stawka jednak pod kątem poziomu jest podzielona na Ding, Nepo, Caruana, Alireza jako topowa 4 a za nimi reszta "gagatków". Ja sam stawiam na Dinga z powodów wymienionych wcześniej, sercem oczywiście za Dudą.

  Z największych nieobecnych to dla mnie chyba Giri i MVL, którzy mocno liczyli się w walce o zwycięstwo na poprzednim turnieju kandydatów. Oczywiście Dinga miało w ogóle na turnieju nie być, ale Karjakin za swoje bezczelne i obrzydliwe wypowiedzi na twitterze został w zasadzie zbanowany ze świata szachów a na jego miejsce w turnieju wskoczył zawodnik z najwyższym rankingiem czyli Ding właśnie.

  Mam nadzieję, że będziemy mieć jako kibice powody do radości, oraz że w każdej rundzie będzie przynajmniej jeden rezultat decydujący a nie same remisy.

  #szachy
  pokaż całość

  •  

   @Sinn: Stawianie Dinga w gronie faworytów jest dla mnie nieporozumieniem, przecież dwa czy nawet 3 lata bez rywalizacji klasycznej z najlepszymi musi odbić piętno, wczoraj popłynął dość gładko i to białymi.

   Pierwsze rundy są dziwne. Duda mógł wygrać ale nagle się przestraszył i postawił na solidność, wydaje się, że Hikaru tak samo i przekombinowal. Radjabov też nie był bez szans. Jestem zdania, że zawodnicy przygotowani rozkręcają się i z rundy na rundę zaczynają grać bardziej odważnie. pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  #pracbaza

  Mirki, zbliża mi się koniec okresu próbnego i za moment będę miał rozmowę podsumowującą ten okres. Z pracy jestem tak średnio zadowolony, są plusy, ale są tez minusy w postaci bardzo drętwego towarzystwa na co wpływa duża różnica wieku. Czy powinienem w trakcie rozmowy być w pełni szczery i wyrzucić z siebie co mi się podoba a co nie? I czy nie zostanie to źle odebrane jeśli wstrzymam się z feedbackiem co do przedłużenia umowy jeszcze kilka dni po rozmowie? Mniej więcej jaka podwyżkę procentowo mogę zaproponować bez przeholowania? Raczej traktuję tą prace jako okres przejściowy w oczekiwaniu na coś lepszego, nie chce tu spędzić 8 lat z taką ekipą, ale na chwile obecna nie mam nic nagranego ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  •  

   @Mathas: Podwyżka po próbnym zawsze jest zasadna a czy to ma być 15% to zależy też od kwoty - 15% od minimalnej to niedużo na ten przykład. To, czy ci się podoba ekipa to bez znaczenia bo ona i tak będzie (jest dłużej) a ty jesteś świeżak i ja osobiście być może uznałbym cię za osobę szukającą dziurę w całym, dlatego nie polecam :)

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Chłop będzie jeździł do kołchozu autobusem, chodził 2km w jedną stronę od przystanku i tracił 2,5h na dojazdy, byle by zaoszczędzić 300 PLN. Benzyna taka droga, że samochodem wychodzi prawie 500 zł. Śmiechu warte, taki żywot kołchoźnika. Nigdzie nie był, nigdy nie żył.

  #pracbaza #polska

  •  

   @Mddzms99:
   miałem taki kilkumiesięczny okres spowodowany brakiem samochodu

   co mogę poradzić, jeśli to przymus to zrób wszystko, żeby jak najbardziej umilić sobie ten "tracony" czas - słuchaj książek, podcastów, zaplanuj zakupy w drodze powrotnej (coś co i tak byś zrobił później ale możesz teraz) itp.

   od czasu do czasu zdarzało mi się drzemać w autobusie jak nie było za głośno

   a jeśli sytuacja miałaby się nie zmienić w dłuższym czasie to niestety trzeba by poszukać innej pracy nieco bliżej ¯\_(ツ)_/¯
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  #fotografia #pytaniedoeksperta

  Codziennie przyswajam przynajmniej godzinę nauki i efekty już by były, gdyby nie braki sprzętowe.

  Zrobiłem szereg zdjęć na turnieju tanecznym, z kilkudziesięciu jestem zadowolony a z paru nawet bardzo.

  Tym niemniej, stary soniacz ze standardowym obiektywem dawał radę tylko bliskim odleglosciom a dalsze ujęcia przy ISO ponad 1600 skończyły się szumem czy tam proszkiem. Nie zawsze tragicznie ale wprawne oko od razu wychwyci.

  Toteż kolejne pytanie:

  Polubiłem się z dslr a390 i nie wydaje mi się, żeby w tej chwili kupowanie nowego było mądre nawet ze względu na to, że nie jestem do końca sprecyzowany i wiedza za mała.

  Za to z chęcią kupię obiektyw. Na forach doczytałem, że do starego modelu najlepsza była Minolta "flinta" i to w zasadzie jedyna dobra droga, do tego jeszcze stare wejście Sony A. Używka 500 PLN więc ok, za to pasuje tylko do tego sprzętu a do ewentualnego nowego nowy obiektyw.

  Warto bawić się w używana staroci, nawet chwalona, gdy przy dobrych wiatrach za rok lub szybciej będzie zmiana korpusu?

  Chciałoby się kupić nową sigmę ale wejście inne ¯\_(ツ)_/¯
  pokaż całość

  •  

   @Toszeron: Robię często zdjęcia nawet na ISO 6400, albo 8000 i bez problemu daję radę je całkowicie odszumić. Wymiana obiektywu pomoże Ci tylko w przypadku, gdy będzie on zauważalnie jaśniejszy, więc będziesz mógł zejść niżej z czułością. W innym wypadku ilość szumów na zdjęciu się nie zmieni.

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Toszeron

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.