•  

  Ów tekst ma na celu przybliżenie pracy Jerome Lejeuna - francuskiego lekarza i genetyka, Sługę Bożego Kościoła katolickiego, doktora medycyny i doktora nauk Sorbony w Paryżu.

  Chciałoby się pisać o wielu uczonych, którzy nagromadzili się przez te lata trwania owego gmachu który nazywamy Nauką lub Akademią - w krajach anglo-saskich. Ale mamy na to czas a #naukowcywiary będą wciąż z nami chcąc poszerzać naszą wiedzę. Zgodnie bowiem z regułami II Soboru Watykańskiego to własnie przez wiarę i rozum możemy odkryć Boga. Boga, który nie jest jakimś abstrakcyjnym bytem zawieszonym między Światem Idei - wzorów Świata - a Ziemią, ale Boga, który to wszystko łączy i ostatecznie jest alfą i omegą - alfą bo jest przyczyną, omegą bo jest ostatecznym celem.

  Dzisiaj opiszemy fascynującą historię Jérôme Lejeune, człowieka którego wybrałem z grupy naprawdę elitarnej. Moje myśli krążyły także wokół Prof. Collinsa - kierującego projektem HGP - Human Genome Project i Pasteura bez którego nie byloby pasteryzacji.Wybrałem Jerome z paru powodów - po pierwsze - jest ważnym głosem w dyskusji w związku z chorobami zespołowymi jak Down - dwa - dlatego, że jako wykładowca na Sorbonie był częścią ruchu pro-life który we Francji musiał się zmagać z dużymi kontrowersjami, jak aborcją do 24 tygodnia życia. Gdzie przebiega granica? A może nie przebiega?

  Jerome Lejeune, francuz z pochodzenia urodził się w 1926 na Montrouge, które znajduje się trochę na południe od Paryża, swoimi brzegami dotyka już aglomerci paryskiej - tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Montrouge#/media/File:Montrouge_map.svg

  Na początku swego życia był pediatrą. Potem był znany ze swoich prac z dziedziny genetyki i w końcu w roku 1961 roku dokonał odkrycia przyczyny zespołu Downa - trisomi chromosomu 21 - jest to nic innego jak obecność dodatkowego chromosomu, tutaj 21ego. Jerome zaczynał swoją pracę gdy osoby z zespołem Downa były nazywane - małymi potworkami i często gdy prowadził swoje badania mury jego instytutu były pokryte oszczerczymi napisami, zespół Downa bowiem często był łączony z prostytucją i narkomaństwem. Jerome wierzył w to, że damy radę stworzyć lekarstwa na owe choroby nawet jeśli są chorobami chromosomalnymi i będziemy mogli ratować osoby z zespołem Downa tak jak ratujemy ludzi w białaczce czy odrze.

  Lata 60te i 70te to wielkie odkrycia genetyki a więc i początek rozważań dotyczących początku życia ludzkiego. Dawniej uważano, że człowiek staje się człowiekiem dopiero w czasie ciąży i tak przeważało myślenie 6 tygodniowe Św. Augustyna, który uważał, że właśnie w okolicach tego tygodnia powstaje umysł ludzki. Nie zgodził się z tym św. Tomasz z Akwinu który tak jak późniejszy Locke kreślił podstawę tabuli rasy - czystej tablicy na której rzeczywistość i doświadczenie będzie ryła wiedzę - dlatego według nich człowiek stawał się człowiekiem przez narodziny. Ale najnowocześniejsze odkrycia genetyczne sprawiły, że cała nauka musiała porozważać wszystko od nowa. Jerome był jednym z prekursorów myślenia, że człowiek powstaje od czasu poczęcia, w końcu w tym momencie w którym powstaje nowy genom - w nim już bowiem zawarty jest nowy człowiek. Nie jest to 6 tydzień w którym człowiek dostaje coś co możemy nazwać przebłyskami świadomości ani narodziny - bo jak udowodniła genetyka - człowiek nie rodzi się jako czysta tablica (wybacz liberalizmie)

  Jerome we francuskiej opinii publicznej proponował odpowiedzialność za swoje życie seksualne i dawał wtedy nie-popularne przykłady związane z aborcją. A jakie to były czasy! 68' rewolucja seksualna, wolna miłość i "walka" o wielu partnerów jednocześnie. W porównaniu do dzisiejszych czasów (choć u nas wciąż istnieje Tinder) można by pomyśleć, że były to czasy szaleństwa seksualna gdzie postulaty o redystrybucji dóbr łączyły się z poglądem o redystrybucji seksu a dzięki temu całej rewolucji.

  Jerome nie ukrywał swoich poglądów etycznych, jeszcze za czasów gdy Karol Wojtyła rezydował w Krakowie Jerome nawiązał z nim kontakt i zaprzyjaźnili się. Dzień przed zamachem na papieża, już Jana Pawła II rozmawiali przy obiedzie. Lejeune był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, głosem wstrzemięźliwości w rewolucji seksualnej 68' i wielkim odkrywcą genetyki - jeszcze w 1963 roku opisał zespół cri du chat - Kociego krzyku

  Mówiąc o swoim zespole badawczym, podkreślał: „Jedno zdanie kierowało naszym postępowaniem – słowa samego Jezusa: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”

  Mamy więc nadzieje, że odkrycia Jerome Lejeune pomogą w dyskusjach nad koncepcjami eugenicznymi i aborcyjnymi w społeczeństwie gdzie nadzieja na zwycięstwo rozumu i medycyny przeważy nad strachem i nieufnością w stosunku do lekarzy i genetyków. Ten apel kierujemy także w stronę antyszczepionkowców, którzy występują przeciw wspólnemu dobru w klasycznym rozumieniu Arystotelesowskim.

  Obserwuj #naukowcywiary

  Obserwuj #ockham

  Na zdjęciu - Jerome Lejeune

  Bibliografia:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Jérôme_Lejeune#Pro-life_work
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_kociego_krzyku
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jérôme_Lejeune
  https://pl.aleteia.org/2017/04/12/5-wybitnych-naukowcow-o-ktorych-mogles-nie-wiedziec-ze-byli-katolikami/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Montrouge

  Znalezisko - https://www.wykop.pl/link/4382817/jerome-lejeun-niezwykly-genetyk/

  #wiara #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #mirkomodlitwa #mikromodlitwa #kosciol #4konserwy #historia #ciekawostkihistoryczne #nauka #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

 •  

  https://www.wykop.pl/ludzie/MagnaPomerania/

  Użytkownik zbanowany permanentnie

  za naruszenie regulaminu - nieodpowiednie treści, nieodpowiednie zachowanie, obrażanie użytkowników, notoryczne manipulowanie treściami
  -3402

  a jeszcze piętnastej nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)! Może kolejna edycja bahammera się szykuje(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  #tangodown #bekazprawakow #neuropa #stobanowdlaprawakow
  pokaż całość

 •  

  Czytając kolejną gównoburzę pomiędzy wykopowymi obrońcami #katolicyzm a mirkami z tagu #ateizm tuznalzłem tą oto perełke doskonale oddającą podejście katolików do własnej wiary. Chodzi o zakaz handlu w niedziele.

  @MagnaPomerania

  Walcz dalej z chochołem.
  Ze wszystkich "katoli", których znam, tylko 2 osoby popierają ten zakaz. Ja sam wielokrotnie go krytykowałem, także na wykopie. 


  To chuj...h z nich katolicy z ciebie w sumie też. Prawilnie przypominam Ci trzecie przykazanie twojej wiary cumplu wraz z objaśnieniem KK

  3. Pamiętaj , abyś dzień świety święcił.

  ► KKK 2168: Trzecie przykazanie Dekalogu przypomina o świętości szabatu: "Dzień siódmy będzie szabatem odpoczynku, poświęconym Panu" (Wj 31,15).

  ► KKK 2169: Pismo święte wspomina przy tym o dziele stworzenia: "W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty" (Wj 20, 11).

  ► KKK 2170: Pismo święte objawia ponadto w dniu Pańskim pamiątkę wyzwolenia Izraela z niewoli egipskiej: "Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu" (Pwt 5,15).

  ► KKK 2171: Bóg powierzył Izraelowi szabat, by go przestrzegał na znak nierozerwalnego przymierza . Szabat należy do Pana, jest poświęcony uwielbieniu Boga, Jego dzieł stworzenia i Jego zbawczych czynów na rzecz Izraela.

  ► KKK 2172: Działanie Boga jest wzorem działania ludzkiego. Jeśli Bóg "odpoczął i wytchnął" w siódmym dniu (Wj 31,17), człowiek również powinien "zaprzestać pracy" i pozwolić innym - zwłaszcza ubogim - "odetchnąć" (Wj 23,12). Szabat nakazuje przerwać codzienne prace i pozwala odpocząć. Jest dniem sprzeciwienia się niewolnictwu pracy i ubóstwieniu pieniądza .

  #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

  •  

   @Henryk_Chinaski:

    do sprawdzenia w Starym Testamencie (wybacz, że znowu nie chce mi się tego sprawdzać), ale jestem prawie pewien, że pogańscy niewolnicy u Żydów pracowali normalnie w szabat, a Żydzi korzystali normalnie z ich pracy, tak samo ja mogę korzystać w niedzielę z usług świadczonych przez osób niewierzących.

   Przypominam że nie mówimy o starożytnych Żydach a o wpółczesnych katolikach (w tym jak mniemam i Tobie) których obowiązuje KKK 2172: Działanie Boga jest wzorem działania ludzkiego. Jeśli Bóg "odpoczął i wytchnął" w siódmym dniu (Wj 31,17), człowiek również powinien "zaprzestać pracy" i pozwolić innym - zwłaszcza ubogim - "odetchnąć" (Wj 23,12). Szabat nakazuje przerwać codzienne prace i pozwala odpocząć. Jest dniem sprzeciwienia się niewolnictwu pracy i ubóstwieniu pieniądza.

   Świadectwo mogę dawać swoim życiem, ale robienie zakupów nie jest zakazane w niedzielę przez KK, zakazana jest tylko praca, a znowu niewierzący nie przestrzegają także całej reszty zasad KK.

   JW. Świadectwo dajesz cały czas a nie tylko wtedy kiedy ci wygodnie. Jakie świadectwo dajesz robiąc zakupy w niedziele wbrew KKK?

   Może i naginanie każdy musi przed własnym sumieniem odpowiedzieć, tak jak mówiłem przy obecnym rynku najczęściej jest możliwość ułożenia tak sobie pracy żeby ograniczyć te pracujące niedziele, więc jestem w stanie się z tobą częściowo zgodzić

   Dokładnie cumplu, dlatego szanuje protestantów a nie katolików.
   pokaż całość

  •  

   @Henryk_Chinaski: PS Tak jeszcze odnośnie wybiórczej moralności. Adresat postu i mocno wierzący katolik dostał permbana za kłamstwa i manipulacje...

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Postanowiłem zrobić #mikroreklama jutrzejszego wpisu @Brzytwa_Ockhama w którym będzie bronił swojego artykułu skrytykowanego przez moją skromną osobę tu

  Ze swojej strony dodam że liczę na ciekawą dyskusje (postaram się w miarę możliwości szybko odpowiedzieć).

  #neuropa #4konserwy #historia #naukowcywiary #gruparatowaniapoziomu

  pokaż spoiler Dla wszystkich zainteresowanych: tak dalej usuwam konto jednak zdecydowałem że warto by zakończyć karierę na wypoku ciekawą polemiką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

 •  

  Mirki pijcie ze mną kompot!!! Właśnie się dowiedziałem że firma ojca sprzedana i w przyszłym tygodniu prawnicy będą wszystko finalizować.

  Czas wracać do domu i usunąć konto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Mam szczerą nadzieje że moja noga już w tym gówno-kraju nie postanie.

  Szalom #neuropa i pamiętajcie że jesteście jedyną ostoją RiGCzu w tym szambie pełnym polaczków.

  •  

   @PaddyS: Ależ wielu tak zrobiło zaraz po wojnie cumplu.

   @terion: Powiem tak czasem w demokracji dochodzi do zachwiania równowagi i do władzy dochodzi na ramionach plebsu czysty populizm. W przypadku UK było to spowodowane implozją partii pracy i związaną z tym butą konserwatystów która doprowadziła do referendum.

   Widząc "sprawność" obecnego rządu po początkowych problemach UK z dużą dozą prawdopodobieństwa przystąpi z powrotem do zreformowanej EU lub pójdzie w opcję Norweską.

   Dla mnie to spora okazja zarobku na chwilowym chaosie. Przed efektem brexitu chronie mnie również paszport Luksemburgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Edit: Zresztą i tak już sporo zarobiłem na przewalutowaniu oszczędności przed samym referendum ;)
   pokaż całość

  •  

   @Brzytwa_Ockhama: Jak już pisałem konto usuwa się 30 dni jak się wyrobisz to odpowiem

  • więcej komentarzy (28)

  •  

   @Hans_Landa:

   Jestem chrześcijaninem i jak najbardziej potępiam masakrę w Columbine, ale jesteśmy na stronie ze śmiesznymi obrazkami gdzie wszędzie jest sarkazm, satyra i ironia więc trochę dystansu - ludzie tutaj żartują ze świętych, holocaust i chyba żaden wrażliwy temat nie pozostał nietknięty.

   No to powiedz cumplu jakie swoim zachowaniem wystawiasz świadectwo Jezusowi i swoim współwyznawcom?

   Twoi koledzy spod tagu #bekazkatoli zawsze zwracają na to uwagę i wstawiają obrazki o tym, jak to katole mają to wszystko gdzieś a burzą się jak ktoś obraża Kościół. 

   I znowu jakieś insynuacje. A znalazłeś już linki na te poprzednie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Trochę dystansu ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Ależ ja doceniam twój trud w budowaniu wizerunku katolika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ciekawy przypadek dla #psychologia to jesteś co najwyżej ty - uczepiłeś się mnie jak rzep psiego ogona, teraz jak rozumiem cały czas będziesz przeglądał mój profil i komentował wszystko co robię. 

   Zwykle brzydzi mnie kłamstwo i hipokryzje więc czasem reaguje.

   Szczerze z jednej strony fajnie mieć psychofana, z drugiej trochę się boję bo nigdy nie wiadomo co taki ma w głowie ¯_(ツ)_/¯

   Zwyczajnie jestem ciekawy twojej hipokryzji jako katolika i człowieka wierzącego. Bardzo ciekawy z ciebie przypadek i chciał bym się dowiedzieć jak usprawiedliwiasz swoje zachowanie przed dogmatami które ponoć wyznajesz, ale skoro się boisz nie będę cię już nękał.

   3m się cumplu

   O widzę kolege już do plusowania zawołałeś, zapytaj lepiej brzytwe jak tam pisanie mu idzie :)
   pokaż całość

  •  

   @Hans_Landa:

   Jesteśmy na stronie ze śmiesznymi obrazkami, gdzie heheszki z różnych drażliwych rzeczy są na porządku dziennym.

   Aha czyli na stronie ze śmiesznymi obrazkami nie jesteś katolikiem. No i luz wszystko wiemy :)))

   Nie wychodzę na ulicę i nie mówię jak to wspaniała nie była strzelanina w szkole :)

   Wiadomo jak jesteś anonimowy nie trzeba się kryć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Już chyba dosyć wyjaśniłem. Boisz to się najwyżej ty bo nawet mnie nie zawołasz do wpisu o mnie.

   No właśnie nie bardzo bo bo tak średnio ci udowadnianie pomówień idzie a i przeprosin nie widziałem ale ustaliliśmy że na stronie ze śmiesznymi obrazkami moralność katolicka cię nie obowiązuje więc luzik.

   Z Bogiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Z Bogiem cumplu i więcej odwagi do bycia sobą w świecie rzeczywistym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  @fozikajod: Dlatego uważam że takim szkodliwym działaniom należy przeciwdziałać z całą stanowczością. Nie wiem czy był byś zainteresowany współtworzeniem merytorycznych wpisów o kościele i nauce?

 •  

  Chińczycy dodali ostatnio do swojego słownika nowe słowo na opisanie pożytecznych idiotów, którzy doprowadzają do upadku świata Zachodu.

  Baizuo (wymawiane "bye-tswaw") to chiński epitet oznaczający naiwnego, wykształconego na Zachodzie człowieka, który opowiada się za pokojem i równością tylko po to, by zaspokoić swoje poczucie moralnej wyższości. Baizuo troszczy się tylko o takie tematy, jak imigracja, mniejszości, LGBT i środowisko, jest opętany obsesją politycznej poprawności do tego stopnia, że chce importować islamskie wsteczne wartości ze względu na ich wielokulturowość.

  The Chinese see the baizuo as ignorant and arrogant westerners who pity the rest of the world and think they are saviours.
  Justin Trudeau's worldview is a low-resolution caricature of an adult's worldview.

  "Oh yeah. He's a total BAIZUO."

  Baizuo ( chiński : 白 左 , dosłownie "Biała lewica" jest obraźliwym chińskim epitetem, który powstał w połowie 2010 roku. Słowo "baizuo" jest, według politologa Zhang Chenchen chińskim słowem, które wyśmiewa zachodnie " elity liberalne ".
  https://en.wikipedia.org/wiki/Baizuo

  #4konserwy #neuropa

  Paryskie metro w 2018 roku.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   @Usmiech_Niebios: Nie cumplu to reakcja na podniecanie się faktem wyśmiewania wolności przez niewolników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @bh933901: Następny inteligentny inaczej

   Poza tym zamordystyczne wymuszanie szacunku do innych osób, na przykład ze względu na ich preferencje seksualne, jest ograniczeniem wolności osobistej i zamachem na liberalizm.

   XDDDD Chiny w których nie ma problemu z wymuszaniem szacunku czekają cumplu.

   pokaż spoiler A nie czekaj jesteś biały ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  •  

   @hohohohoho: czekaj bo już się gubie stara dobra czerwona lewica śmieje się z nowej Europejskiej a prawica i "wolnościowcy" przyklaskują tej czerwonej?

   @Usmiech_Niebios: Nom ja biedny zniewolony Europejczyk żyjący w miejscu gdzie szanuje się wolność jednostki do poglądów, orientacji seksualnej czy religii (╯︵╰,)

   Kraje w których homoseksualiści mogą się żenić również. A nie, czekaj, w tę stronę to nie działa XD 

   Czekaj twierdzisz że zezwolenie na ślub dwum dorosłym osobom to ograniczenie wolności gorsze od systemu punktowego za dobre zachowanie w Chinach?

   O k...a XDDDDDDDD

   @bh933901: a wyjaśnij gdzie w Europie są łamane twoje wolności osobiste bo ciekaw jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (48)

 •  

  Giordano Bruno

  Kolejnym popularnym mitem – przywoływanym również tutaj na wykopie – jest postać Giordana Bruno, który w dużym skrócie miał być męczennikiem nauki, zabitym przez złą inkwizycję, choć moim zdaniem, nazywanie Bruna naukowcem to lekkie nieporozumienie: Bruno nie poszukiwał tu empirycznych uzasadnień, nie stara się przeprowadzić przekonujących dowodów. Robił coś zupełnie odmiennego: teorię heliocentryczną wywodził z myślenia magicznego, powołując się przy tym na religię egipską i panteizm. Ten „typ naukowca”, hołubiony przez cały postępowy świat, stał się raczej magiem zafascynowanym orientalną nauką[1].

  Jednak od początku, Bruno wstąpił do zakonu w wieku 17 lat i szybko zaczął zachowywać się… dziwnie. Pozbył się z celi religijnych obrazów, zaczął interesować się arianizmem[2].

  W 1576, pomimo sprzeciwu przełożonych rozpoczął tułaczkę po świecie, po pobycie w Rzymie zrzucił habit i udał się do Genewy[2]. Tam znieważył profesora uczelni, za co został wydalony z miasta, następnie udał się do Francji, gdzie zaczął tworzyć coraz to nowe teorie i de facto został panteistą. Dzięki swoim „śmiesznym” komedią – które słynęły z tego, że były wulgarne - mógł udać się do Londynu, gdzie zwyzywał większość ludzi na uniwersytecie Oksfordzkim, udowodniono mu plagiat i odmówiono profesury na uczelni. Pomimo tego, że schlebiał królowej Elżbiecie I, został wydalony z Wielkiej Brytanii do Francji.

  Zrządzeniem losu znalazł się w mieście Lutra i przeszedł na luteranizm, jednak z powodu jego… charakteru wydalano go z kolejnych miast. Gdy wydrukował swoje 3 traktaty o magii, miejscowy proboszcz z ekskomunikował go [3].

  Śmieszki się skończyły, gdy wrócił do Włoch i popadł konflikt ze szlachcicem Giovannim Mocenim, ten liczył, że Bruno wprowadzi go w świat ezoteryki i magii, ale niestety głównie pobierał pieniądze. Z tego powodu razem z przyjaciółmi obezwładnili go i przekazali Inkwizycji.
  Proces trwał 6 lat, nikt nie wątpił w jego winę, od nazywania Jezusa psem przez groźby wysadzenia klasztoru do magiczno-gnostycznych teorii. Przez cały ten czas inkwizytorzy starali się uratować jego życie i dość do ugody, Bruno stwierdził, że niczego nie odwoła – znaczy, raz powiedział, że odwoła, ale potem powiedział, że jednak nie[4]. Co warto podkreślić, Bruno miał dobre warunki życia w celi – o czym nie było mowy w więzieniach świeckich[5] – oraz nie był torturowany[6].

  Inkwizycja jak zawsze przekazała skazanego władzy świeckiej, by ta go sama osądziła. Jak zaznacza Roman Konik: ,,...Giordano Bruno został przekazany gubernatorowi Rzymu z prośbą, aby kary nie oznaczała śmierci ani okaleczenia[7]”, jednak wyrok śmierci był de facto nie do uniknięcia. Według prawa świeckiego Giordano Bruno zawinił zdradą i dezercją, za co mógł być natychmiast stracony[8]. Co więcej, Bruno wiele razy publicznie mówił, że zostanie przywódcą reformy religijnej i publicznej, a dzięki magicznej mocy podporządkuje sobie każdego możnowładcę [9].

  Dlatego rację ma Roman Konik, gdy stwierdza: Bruno zginął nie tyle za swe poglądy naukowe, jak to wskazuje wielu współczesnych historyków, co raczej jako rebeliant, człowiek niebezpieczny politycznie, heretyk, i przeciwnik Kurii Rzymskiej…[10] Bruno więc nie był męczennikiem nauki, a heretykiem, magiem, pseudonaukowcem, rebeliantem, dezerterem, panteistą lub gnostykiem i zdrajcą. Inkwizycja do końca starała się uratować Gordiana, jednak ten odrzucił tę propozycję.

  [1] Roman Konik, w Obronie Świętej Inkwizycji, Wektory, Wrocław 2004, str. 125 – 126 [2] Tamże, str. 126
  [3] Michael Hesemann, Ciemne Postacie w historii Kościoła, Wydawnictwo M, Kraków 2013, str. 246 – 250
  [4] Roman Konik, w Obronie Świętej Inkwizycji, Wektory, Wrocław 2004, str. 128 – 131 [5] Tamże, str. 130
  [6] Michael Hesemann, Ciemne Postacie w historii Kościoła, Wydawnictwo M, Kraków 2013, str. 246 – 250
  [7] Roman Konik, w Obronie Świętej Inkwizycji, Wektory, Wrocław 2004, str. 131
  [8] Michael Hesemann, Ciemne Postacie w historii Kościoła, Wydawnictwo M, Kraków 2013, str. 252
  [9] Roman Konik, w Obronie Świętej Inkwizycji, Wektory, Wrocław 2004, str. 128 [10] Tamże. Str. 132

  Dzisiejszy wpis został przygotowany przez youtubera, apologetę Polskiego Inkwizytora
  link do kanału:https://www.youtube.com/channel/UCrhNH6v29SZIbi4DODenKiQ

  #wiara #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #historia #ciekawostkihistoryczne #4konserwy #mikromodlitwa #mirkomodlitwa #naukowcywiary #bekazkatoli #ateizm i może #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  •  

   @Hans_Landa: Czyli ani jednego linka na potwierdzenie twoich zarzutów wobec mojej osoby a i przeprosin nie widać ¯\_(ツ)_/¯

   Kilkukrotnie już z tobą pisałem, przedstawiłem swoje zarzuty nawet w tym wątku kilka komentarzy powyżej jakieś padły ale nijak się do nich nie odniesiesz tylko odwracasz kota ogonem i pokazujesz swoją hipokryzję.

   Masz na myśli te wszystkie twoje insynuacje pod moim adresem?

   Poprzednio również zamiast mi odpowiedzieć w jakikolwiek sposób pisałeś bym przeprosił za wpis @Brzytwa_Ockhama o piecu, na co ja zgodnie z logiką odpowiedziałem, że do tego mogę się odnieść dopiero po jego odpowiedzi którą zapowiedział.

   Nie manipuluj proszę tu owa wypowiedź:

   @Hans_Landa: Hej cumplu widzę że dobrze ci idzie demaskowanie kłamstw i manipulacji, więc może zajął byś się tą którą wskazałem w twoim poprzednim wpisie a do którego się nie odniosłeś?

   Twój wpis w którym wymagasz przeprosin od osób plusujących zmanipulowany wpis (aczkolwiek nie do końca nirprawda co zostało wyjaśnione w owym wpisie)

   "Mam nadzieje, że pelikany plusujące jego komentarz pokażą, że mają RiGCz, posypią głowę popiołem i przeproszą. Niestety to marzenia - ludzie spod tagu #bekazkatoli dalej będą plusować "swoich" nie ważne jakie głupoty by pisali, ważne by "dowalili katolom"... 

   A tu moja prośba o zrobienie tego samego za wypromowanie informacji nieprawdziwej. Tylko tyle i aż tyle

   Mam nadzieje że jako katolik i osoba z RiGCzem zrobisz to samo w ramach pokuty za wypromowanie tego gniota w swoim autorskim tagu #naukowcywiary 

   https://www.wykop.pl/wpis/32088309/dzisiejszy-wpis-jest-czescia-projektu-naukowcywiar/

   A tu wyjaśnienie

   https://www.wykop.pl/wpis/32429535/zainspirowany-przez-lawrence-z-arabii-postanowilem/

   Zwróciłem już uwagę o co mi chodziło w tym wpisie, ale chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

   Znów wskaż miejsce w którym kwestionuje intencje twojego wpisu

   Najlepiej twoją hipokryzję widać jak sam mi zarzucasz hipokryzję xD Sam się przyznałem do wstawiania co jakiś czas linka do znaleziska by jak najwięcej osób zobaczyło je a ty mi potem piszesz to:

   Znów albo brak zrozumienia prostego tekstu pisanego albo zła wola. Zarzuciłem ci spamowanie co udowodniłem nigdzie nie napisałem o hipokryzji tylko o nieudolnej próbie odbicia piłeczki poraz n rzucając jakimiś wyimaginowanymi pomówieniami.

   Nie wstyd ci cumplu? Wszystkie twoje wpisy pod tym postem to istna tyrada kłamstw pomówień i chochołów.

   Sorry ale albo udowodnij swoje oszczerstwa (linki) albo przeproś. Jak chcesz dalej rzucać we mnie swoimi kłamstwami to zwyczajnie nic nie pisz i zastanów się nad swoją moralnością i wiarą.
   pokaż całość

  •  

   @Hans_Landa: Dasz te linki czy nie?

   Cóż tyle są warte słowa "katolika"

   Pomódl się za siebie cumplu a i wyspowiadać by się wypadało za bezpodstawne oszczerstwa. Ale nie oczekuje zbyt wiele po katoliku który nie przestrzego podstawowych zasad swojej wiary ¯\_(ツ)_/¯

  • więcej komentarzy (58)

 •  

  Niesamowite. Głupie prawaki onanizują się tutaj na myśl o ekshumacji w Jedwabnem, bo przecież hurr durr niemieckie łuski, a poza tym Polakom Niemcy nie pozwalali mieć broni.
  Sprawa łusek została rozwiązana już kilkanaście lat temu. Ekspertyzy wykazały, że niemieckie zostały wystrzelone z broni , która weszła do użytku tok po masakrze w Jedwabnem czyli pochodzą z późniejszego okresu. Odsyłam do pdf z wynikami śledztwa IPN dostępnego w internecie.
  I druga bzdura Niemcy pozwalali części Polakom posiadać broń do pilnowania porzadku jako lokalna milicja. Potwierdzają to historycy, IPN i zeznania wielu świadków. w niedalekim od Jedwabnego Radziłowie Polacy część Zydów rozstrzelali, a Niemców przywitali chlebem i solą klik . Opisy są w archiwach IPN klik i nie słyszałem aby ktoś je podważał.
  Są na szczęście mało znane, ale pewnie ekshumacja będzie pretekstem aby wypłynęły.
  Niestety argumentacja prawackich negacjonistów w sprawie Jedwabnego dla ludzi ze świata wygląda tak samo jak dla nas wyglądają argumenty Rosjan o niemieckich nabojach w Katyniu, albo gadki z Ukrainy, że NKWD przebierała się za UPA i ona mordowała Polaków na Wołyniu.
  To jest to samo zacietrzewienie i wyparcie oraz odrzucenie dowodów historycznych i fanatyczna wiara w hasła o niewinności swoich rodaków.
  A i jeszcze jedno. Bardzo możliwe, że to dążenie do ekshumacjo spowoduje większe szkody niż ta ustawa o IPN.

  Ciągle mnie zastanawia, że ten temat tyle razy był już wałkowany na wypoku, a negacjonisci nadal powtarzają ciągle ten sam obalony już zestaw argumentów i to jest zaplusowane. Wy jesteście jacyś ułomni czy jak?

  #neuropa #4konserwy #jedwabne #polityka #historia
  pokaż całość

 •  

  Witam wszystich mirków z pod tagu #historia Ostatnio zauważyłem tu ciekawy fenomen pod postacią ludzi piszących pod #naukowcywiary i tagujący swoje wpisy #gruparatowaniapoziomu

  Jako że temat ciekawy i podejście ambitne (gruparatowaniapoziomu) postanowiłem się tym wpisom przyjrzeć. Niestety okazało się że są to ordynarne fejki lub zwykłe przeklejanki z wiki sowicie okraszone gównoburzą pt. "Katole vs Ateusze względnoe Protestanci"

  Jako że wszystkie zrzynki z wikipedii (poza w/w fejkiem bazującym na wiki) zostały starannie dobrane pod tezę jakoby Kościół Katolicki nie tylko nie hamował rozwoju nauki a miał na nią wręcz zbawienny wpływ postanowiłem trochę sprawy sprostować. Mój problem z tym twierdzeniem polega na tym że przykłady pojedyńczych naukowców związanych z kościołem w żaden sposób nie demonstrują stosunku kościoła jako instytucji do postępu i nauki. Jest to szczególnie widoczne w średniowieczu gdzie KK posiadał całkowity monopol na naukę w Europie i dostęp wiedzy był uzależniony od wstąpienia do w/w organizacji.

  Z wrodzonej przekory postanowiłem przybliżyć rozwiązania instytucjonalne KK które miały realny wpływ na rozwój nauki w Europie niejako w opozycji do wpisów o pojedyńczych przypadkach osiągnięć ludzi związanych z katolicyzmem. Jednocześnie chciał bym zaprosić ludzi zainteresowanych tworzeniem wpisów z obu stron barykady #katolicyzm #ateizm #neuropa #4konserwy #chrzescijanstwo

  Dziś przyjrzymy się Index Auctorum et librorum prohibitorum. A dokładniej pierwszemu wydaniu z 1559 roku

  http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/bsb00001444/images/index.html?id=00001444&fip=72.234.51.142&no=7&seite=6

  Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i wielkiej schiźmie KK znalazł się w bezprecedensowej sytuacji w wyniku której posiadł on całkowity monopol na słowo pisane w Europie. Monopol z którego skrzętnie korzystał przez następne 500 lat.

  Wynalezienie druku w połączeniu z reformacją sprawiło że ów monopol zaczął się kruszyć na co tracący grunt pod nogami KK zareagował bardzo nerwowo.Cenzura i palenie książek nie było niczym nowym lecz w obliczu masowości nowego zjawiska stare metody okazały się niewystarczające.

  Pierwsze nieoficjalne indeksy ksiąg zakazanych miały ograniczony zasięg i powstawały jako reakcja na lokalne wydawnicywa z którymi miały walczyć. Powstały one w Niderlandach (1529) Wenecji (1543) i Paryżu (1551). Wymierzone głównie w protestantyzm wprowadziły mechanizmy prawne wkrótce wykożystane przez koścół.

  Pierwszym "pełnokrwistym" indeksem opracowanym przez inkwizycje w 1557 był "Index Librorum Prohibitorum" nie został on jednak zatwierdzony przez Pawła IV i nigdy nie został opublikowany. Jego zmodyfikowana wersja poszła do druku dwa lata później. Index ów okazał się dość niepopularny wśród hierarchów kościelnych jako zbyt restrykcyjny. Nie chodziło tu jednak o samą liste tytułów a o zapis nakładający kary za posiadanie czy czytanie jakichkolwiek książek autorstwa ludzi których tytuły znalazły się w indeksie jak również wydawców którzy wydrukowali choćby jedną pozycje z listy. Efektem była faktyczna delegalizacja praktycznie wszystkich książek w Europie.

  Doprowadziło to do kuriozalnych sytuacji i przykładem niech będzie jedna z najwybitniejszych prac pierwszego pokolenia krytyków protestantyzmu "Obrona siedmiu sakramentów" Henryka VIII która wylądowała na cenzurowanym zaraz obok prac Marcina Lutra z którymi polemizowała.

  Zasady te zostały uporządkowane przez indeks Piusa IV opublikowany w 1564 który usystematyzował przepisy wobec ksiąg już opublikowanych oraz sprecyzował procedury postępowania wobec nowych prac.

  Przyjrzyjmy się teraz wpływowi na naukę jaki miała owa instytucja. Za przykład niech posłuży nam sprawa Galileusza. Nie będę się jednak rozwodził nad słynnym procesem i aresztowaniem a skupie się na mniej znanych wcześniejszych wydażeniach. Kiedy dzieło Kopernika "O Obrotach Ciał Niebieskich" trafiło na listę w 1616 było to powszechnie postrzegane jako atak nie na Kopernika a właśnie na Galileusza.(MacLachlan, 1997, p.70) W tym samym roku Galileusz został wezwany przed inkwizycje w Rzymie gdzie "przekonano" go do porzucenia badań nad kopernikowską teorią heliocentyczną. W ramach autocenzury Galileusz porzucił badania na rzecz neutralnej matematyki aż do czasu wyboru na papieża Berberiniego.

  Jak widać instytucja ta miała jak najbardziej negatywny wpływ na Europejską naukę i jedynym jej celem było utrzymanie monopolu KK na słowo pisane. Na szczęście okazała się ona dość nieskuteczna i wraz z rozwojem kultury i nauki jej znaczenie uległo marginalizacji.

  Indeks ksiąg zakazanych funkcjonował aż do 1966 roku i doczekał się 32 wydań.

  W przyszłych wpisach postaram się przybliżyć inne instytucje i mechanizmy KK które działały na szkodę nauki.Z góry przepraszam za literówki i błędy jako że piszę na telefonie.
  pokaż całość

  •  

   @Vivec:

   Jeśli to jest dowód na jakąś "kuratelę" to znaczy, że przypadki gdy uniwersytety zwracały sie do władz świeckich przeciwko Kościołowi są dowodem na ich kuratelę? Uniwersytety w średniowieczu umiejętnie potrafiły rozgrywać sobie władze świeckie przeciwko kościelnym i vice versa by uzyskać jak najwięcej przywilejów. Taka była ekonomiczna siła większych uniwersytetów, że miasta w których się znajdowały robiły wszystko by je zadowolić. Nie jest to jak dla mnie dowód na to, że podlegały jednej czy drugiej stronie.

   Nie przeczytałeś linku prawda?

   After two years of negotiations, Pope Gregory IX, an alumnus of the University of Paris, issued, on April 13, 1231, the bull Parens scientiarum, honouring the university as the "Mother of Sciences", which later was called the Magna Carta of the University of Paris because it guaranteed the school independence from local authority, both ecclesiastical and secular, by placing it directly under papal patronage.

   Ale poczekaj kolego. Na dowód "całkowitego monopolu" podałeś to, że handel książkami skupiał sie wokół uniwersytetów, a one były pod "kuratelą" Kościoła(nawet jeśli, to jeszcze nie oznacza, że Kościół miał jakiś wpływ na to co się tam pisze). Więc gdy czekam na jakiś przykład, to taki który pokazuje ten monopol w działaniu. Nic co do tej pory pokazałeś nawet nie sugeruje takiego monopolu. Więc nadal czekam aż mi go zaprezentujesz.

   I znowu wkładasz mi w usta słowa których nie wypowiedziałem wykręcając argumenty

   Prywatne skryptoria były zjawiskiem marginalnym do końca XV wieku. Do wynalezienia druku skupiały się one głównie wookół ośrodków akademickich w większości przypadków będących pod kościelną kuratelą. Tak więc jak najbardziej KK posiadał monopol aż do czasu Reformacji i upowszechnienia się druku.

   Czy np. Kościół zabraniał poruszać kwestie kłócące się z jego nauczaniem? Nie, co widać po tzw. quodlibetach. 

   From Latin quodlibetum, from Latin quod (what) + libet (it pleases), meaning “whatever pleases”. Earlier the term referred to a mock exercise in discussion or debate. Earliest documented use: 1581 ;)

   Kościół jak najbardziej dopuszczał dyspute teologiczną zachowując jednocześnie kontrole nad ich wynikiem i publikacją. Wszystko zależało od oceny "szkodliwości" wobec dogmatów. Jeżeli takowa była uznana za heretycką reakcje na ogół była szybka i zdecydowana.

   Chyba już się nawzajem nie przekonamy do zmiany zdania w tej kwestii, ale ostatni raz spróbuję wyłożyć ci o co mi chodzi, bo wydaje mi się, że nie do końca potrafiłem wcześniej to przekazać. Bellarmin napisał o "doktrynie przypisywanej Kopernikowi", czemu ujął to tymi słowy? Przecież model heliocentryczny był jego, a nie mu przypisywany. Czemu Bellarmin nie napisał konkretnie, że zakazuje nauczania i obrony teorii heliocentrycznej w ogóle?
   Bo nie o to mu chodziło. Napisał tak bo uważał, że Kopernik stworzył swoją teorię jako pewien przydatny do obliczeń model, a nie jako fakt odzwierciedlający rzeczywistość. Podobnie jak nie uważano, że geocentryczny model Ptolemeusza przedstawia rzeczywistość, bo kłócił sie z ówczesna fizyką, ale mimo to używano go do obliczeń. Podobnie Bellarmin sądził o modelu Kopernika. Może użył w tym liście niezbyt precyzyjnego sformułowania, ale skoro Galileusz wyszedł ze spotkania z nim z takim przeświadczeniem to może w cztery oczy Bellarmin powiedział mu to wprost. Tak interpretują to historycy.

   No chyba się nie dogadamy :)
   Ależ napisał konkretnie że poglądy Kopernika o tym że ziemia krąży wokół słońca a słońce znajduje się w centrum wszechświata jest niezgodne z Pismem jako takie nie mogą być bronione czy wyznawane. Jest to fundamentalne założenie heliocentryzmu.

   Dzięki za ciekawą dyskusje na poziomie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  •  

   @Vivec:

   Dobrze, więc co to konkretnie znaczy i jak się to ma do kościelnego monopolu na słowo pisane? Bo o to mi ciągle chodzi, jak ten monopol wyglądał.

   Jak będę miał chwilkę to poszukam dokumentu. A no to że uniwersytety były pod kościelną "opieką" i jako takie nie mogły wydawać prac rażąco niezgodnych z doktryną kościoła. Za przykład kontroli KK nad nauką niech posłuży np. fakt że nie można było studiować medycyny bez zgody biskupa (jak mnie pamięć nie myli chodzi o uniwersytet w Bolonii). W wolnej chwili zrobię wpis o uniwersytetach gdzie przytocze więcej przykładów i serdecznie zapraszam do polemiki

   Co do samego monopolu to jak już pisałem prywatne skryptpria były zjawiskiem marginalnym skupionym wookół nielicznych uniwersytetów. Oczywiście zgodzę się z tym że posiadały one pewną swobode ale wszystko w ramach wytyczonych przez KK podobnie zresztą jak uniwersytety. Uległo to gwałtownej zmianie wraz z wynalezieniem druku i reformacją.

   Gros książek był tworzony w klasztorach i tu kościół posiadał całkowitą kontrole.

   Podsumowując kościół z posiadania całkowitego monopolu w średniowieczu stopniowo go tracił (uniwersytety i prywatne skryptoria) zachowując jednak pewną kontrole (tu sprawa dyskusyjna w jakim stopniu). Po czym reformacja i druk wywróciły wszystko do góry nogami a reakcją KK był w/w indeks.

   Mam nadzieje że tu się ze mną zgodzisz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  Spór o praworządność, jaki toczy się właśnie na arenie międzynarodowej, może przybrać nieoczekiwany kurs. Jak wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", w najbliższych miesiącach Polska zmieni taktykę i zamiast łagodzić dyskusję, będzie blokować ważne decyzje UE. Dostanie się także niesprzyjającej nam Holandii - czytamy.
  Początek 2018 roku dawał nadzieję na pokojowe zakończenie sporu o praworządność w Polsce. Unia jednak nie ustępuje, dlatego "Warszawa postanowiła zrobić woltę" - ustaliła gazeta. Zamiast odwilży nastąpi ochłodzenie, czego oczekiwanym skutkiem ma być "zmiękczenie Brukseli".
  "Pozaciągamy ręczne hamulce na wiele ważnych decyzji, jakie mają zapaść w Brukseli. Zaciągnęliśmy już na modyfikację rozporządzenia Dublin 2, na czym zależało Francji. Zaciągniemy hamulec ręczny na budżet. Będziemy trochę jak Orban. Nieznośni" - mówi gazecie anonimowy informator, znający kulisy rozmów z Brukselą.
  Jak czytamy, zaostrzone mają także zostać stosunki z Holandią, której premier wypowiada się krytycznie o praworządności w Polsce i zachęca Brukselę do procedowania artykułu 7.
  "Przyjrzymy się interesom Holendrów w Polsce. Nic ich tak nie denerwuje, jak uderzenie po kieszeni. Damy im odczuć, ze uważamy ich za największego przeciwnika w UE" - mówi gazecie informator.
  Zaostrzenie konfliktu trwa od zeszłego tygodnia, gdy Frans Timmermans zwrócił się do państw UE o zrobienie kolejnego kroku w procedurze artykułu 7. Kraje UE zajmą się ponownie sprawą Polski 26 czerwca.

  http://fakty.interia.pl/prasa/news-dziennik-gazeta-prawna-warszawa-postanowila-zrobic-wolte,nId,2593843

  O i szabelki w dłoń i cyk na Brukselę wirtualnymi śmigłowcami, a potem klasyczny, historyczny wpierdol (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #bekazpisu
  pokaż całość

  •  

   @idewons:

   Zawsze możesz usunąć konto (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   I przegapić twój ból zadka za każym razem kiedy nie wychodzi ci to pocieszne szarpanie za nogawkę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A mnie nie obchodzą twoje urojenia na tle fekaliów ¯_(ツ)_/¯

   To po co mnie wołasz? Jakiś fetysz masz? XD

  •  

   @idewons: Tak sobie tłumacz, prawda jest taka że żyć beze mnie nie umiesz i co chwila wołasz próbując zwrócić moją uwage. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie, nie mam żadnego fetyszu. Zawołałem, bo akurat znalazł się komentarz, w którym było o tobie xD

   Komentarz który sam napisałeś. To dopiero fiksacja...

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Czy pójdziesz na referendum

  • 26 głosów (42.62%)
   Tak
  • 35 głosów (57.38%)
   Nie
 •  

  Czemu Polacy wszędzie widzą urojony antypolonizm?
  Polacy mają ciągła manie i urojenia że każdy na zachodzie Europy nimi gardzi i ich nienawidzi za to że są Polakami, ciągle Polakom wydaje się że są gorsi od innych przez swoje pochodzenie, myślą że wszystkie kobiety z innych krajów nimi gardzą za polskie pochodzenie i że żadna kobieta z zachodu nie spojrzy na Polaka tylko dlatego że jest Polakiem
  Polacy żyją w ciągłych urojeniach że każdy ich nienawidzi za to że są polskiego pochodzenia. I to jest rzecz która nie pozwala się wam stać normalnym narodem! Właśnie to!
  #polska #polacy #neuropa #4konserwy #emigracja #antypolonizm #polonofobia
  pokaż całość

 •  

  Tylko w przypadku polskich dyplomatów tak to będzie wyglądało, daliśmy my pokaz z wyborem Tuska, teraz potrzebujemy kolejnego ,,sukcesu".

  Warszawa postanowiła zrobić woltę" - ustaliła gazeta. Zamiast odwilży nastąpi ochłodzenie, czego oczekiwanym skutkiem ma być "zmiękczenie Brukseli".
  "Pozaciągamy ręczne hamulce na wiele ważnych decyzji, jakie mają zapaść w Brukseli. Zaciągnęliśmy już na modyfikację rozporządzenia Dublin 2, na czym zależało Francji. Zaciągniemy hamulec ręczny na budżet. Będziemy trochę jak Orban. Nieznośni" - mówi gazecie anonimowy informator, znający kulisy rozmów z Brukselą.


  #polityka #ue #polska #neuropa #4konserwy #takbedzie #pis #dyplomacja
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Zauważyliście, że Wypok stał się bardziej neuropowy w ostatnich miesiącach? Kiedyś wszyscy stali równo, bronili europejskiej kultury, mieli podobne zdania.
  Dzisiaj co chwila w gorących jest gimboateistyczny post wyśmiewający nawet najmniej znaczące dla chrześcijan tradycje.
  Ciekawe, dlaczego.
  #neuropa #4konserwy

 •  

  Na wykopie wystarczy napisać coś o Francji dosłownie cokolwiek żeby wykopki dostały małpiego rozumu serio ci goście nie potrafią przeczytać tekstu mającego całe 8 akapitów żeby się dowiedzieć, że ów komary "Przybyły do Paryża z francuskiej Riwiery." xD
  Potem pojawiają się takie komentarze takie jak te :D

  Gdybyśmy tylko mogli znaleźć coś, co łączy te wszystkie komary ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  lecą za czarnym gównem
  Tzw. ubogacenie kulturowe :D
  Przyleciały za murzynami
  Ja nie chcę być menu tego owada, w końcu jestem biały!!!


  https://www.wykop.pl/link/4357653/a-we-francji-stabilnie-komary-tygrysie-w-regionie-paryskim-xd/ link do wykopu

  A to mapka występowania tego komara który prawie nie występuje w Afryce xD
  #neuropa #4konserwy #rakcontent #shitwykopsays #bekazprawakow #bekazpodludzi #heheszki
  pokaż całość

 •  

  Jeśli KK będzie istniał za 100-200 lat, to przestaną krytykować takie rzeczy jak masturbacja, antykoncepcja, wspólne mieszkanie przed ślubem czy homoseksualizm. Zwyczajnie znowu przeinterpretują biblię, tak jak pod naciskiem świeckich środowisk wycofali się z niewolnictwa, geocentryzmu, mordowania czarownic czy tez potopu i stworzenia świata w sześć dni. A te katole którym przeszkadza to co dwoje dorosłych ludzi robi w zaciszu własnej sypialni przejdą do historii jako zacofana banda zabobonnych ignorantów. Na nieszczęście dla nas, Polska prawdopodobnie zostanie okrzyknięta ostatnim bastionem takich zacofańców. Cóż, taki los tego zaścianka ¯\_(ツ)_/¯

  Ale mam szczerą nadzieję, że to się nie stanie i ta instytucja upadnie znacznie wcześniej :)

  #takaprawda #bekazkatoli
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Towarzysz_Moskwin

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)