•  

  Pomijam na moment to, czy Modrić rzeczywiście na ZP zasłużył, czy nie.

  Ale widząc argumenty o tym, że nie, bo Messi i Ronaldo takie liczby wykręcają idąc do kibla, o tym, że nie, bo przestrzelił karnego z Danią, zaczynam się zastanawiać, czy nie na tym polega właśnie problem naszej piłki. Że jesteśmy głęboko zapatrzeni w magię liczb, w efekt końcowy, natomiast brakuje głębszego spojrzenia na postawę poszczególnych graczy na boisku, na to, jak ich decyzje, zagrania wpływają na przebieg meczu, na wydarzenia boiskowo. Zerojedynkowo postrzegamy świat przez pryzmat tego, czy ktoś akurat trafił do bramki, czy w tym pojedynczym meczu wygrał, czy nie.

  Ilu polska piłka wyszkoliła piłkarzy takich jak Modrić? Potrafiących utrzymać się przy piłce przy nacisku rywala, wyjść spod pressingu, przerzucić piłkę na drugą stroną boiska, dograć na nos do partnera, wejść w drybling (nie mówię o wypuszczeniu piłki i próbie obiegnięcia rywala). Ilu potrafi przyjąć mocno zagraną piłkę?

  Niewielu. Przez ostatnich 20 lat takich piłkarzy na polskiej ziemi mógłbym policzyć na palcach jednej ręki. Ma to Piotrek Zieliński, ale nie potrafi tego do końca wykorzystać. A dalej...Nie wiem. Może Kuba Błaszczykowski w najlepszych swoich latach. Odkąd pamiętam środek pola naszej reprezentacji tworzyli głównie piłkarze, których największym atutem było przerwanie akcji rywala.

  Może nasze Modricie, Iniesty, Silvy gdzieś się po prostu po drodze zagubiły? Bo nie notowały asyst, bramek, bo odstawali fizycznie?
  #pilkanozna
  pokaż całość

  •  

   @Oskarek89: Widzę, że czytanie ze zrozumieniem ci ciężko idzie, napisałem o średniaku pod względem podań, a nie ogólnym. Podałeś jego staty, więc się do tego odniosę.

   Fajnie, że zebrał tam 6 asyst, jeszcze z 3-4 i będzie miał swoją mniej więcej średnią na cały sezon. Tylko że potwierdzasz, to co napisał autor wątku, patrzysz wyłącznie na liczby. Jeśli jednak wejdziesz w szczegóły to się okaże że: 1 asysta to po prostu wbicie ze skrzydła na ślepo piłki w pole karne, 2 asysta to wrzutka po wypracowanej dobrej sytuacji w pole karne więc tutaj punkt dla Ronaldo (na ile wrzutka górą była na ślepo, to już tylko Ronaldo wie, a w Realu wiele razy pokazał, że ciężko mu przychodzą jakieś przemyślane wrzutki), 3 'asysta' to uderzenie w słupek i piłka wpada pod nogi zawodnika Juve, 4 asysta to najprostsze podanie do do partnera obok, dwóch pozostałych jego asyst nie widziałem, ale nie spodziewam się niczego lepszego - i to właśnie miałem na myśli gdy pisałem o średniaku europejskim pod względem podań, podać do kolesia obok potrafi, jakąś mniej lub bardziej tępą wrzutkę w pole karne potrafi, ale jakichś zagrań które naprawdę w trudnych sytuacjach wypracowują bramkę strzelającemu to pewnie przez te jego niemal 20 lat grania można policzyć na palcach obu rąk. Messi, Neymar czy Mbappe to mają, Ronaldo nie.

   Ronaldo i podania drugiego stopnia, iks k***a de, chyba do obrony przeciwnika te podania.
   pokaż całość

  •  

   @Oskarek89: Teraz już serio, życzę miłego dnia, bo na typowego oskarka już nie chce mi się tracić czasu.

  • więcej komentarzy (10)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Traderrr

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)