•  

  267 + 1 = 268

  Tytuł: Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
  Autor: Nick Bilton
  Gatunek: reportaż
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788380499812
  Tłumacz: Rafał Lisowski
  Wydawnictwo: Czarne
  Liczba stron: 376

  Historia Rossa Ulbrichta i Silk Road - największego w historii internetowego sklepu z towarami zakazanymi jak narkotyki, leki, broń.
  Książka koncentruje się na ludziach: Ross'ie, jego partnerce, jego współpracownikach a także o pracownikach służb którzy go szukali.
  Zaczynamy od ewolucji poglądów głównego bohatera a kończymy na jego rozprawie.
  Po drodze są problemy techniczne i biznesowe, sprzedajni gliniarze i wiele trzyliterowych służb które walczą między sobą.

  Nadal nie mogę się nadziwić że człowiek który obracał takimi kwotami i prowadził tak niebezpieczny interes żył takich warunkach w kraju który go ściga zamiast zwiać na Karaiby.

  pokaż spoiler Dałbym gwiazdkę więcej gdyby nie wtrącenie historii nastolatka który zmarł po wzięciu narkotyków kupionych na SiIk Road - nic to nie wniosło to tematu. Mam też wrażenie, że opis aresztowania jest zbyt Hollywoodzki - pościg z czasem który oczywiście wygrywają ci co powinni, nie kupuję tego.


  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #reportazbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  265 + 1 = 266

  Tytuł: Kongres futurologiczny
  Autor: Stanisław Lem
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: 5/10
  ISBN: 9788308048948
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  Liczba stron: 202
  Forma książki: e-book

  Bohaterem jest Ijon Tichy znany z innych książek Lema, który przybywa na kongres futurologiczny, na którym futurolodzy mają debatować na temat przyszłości.

  No i do tego momentu rozumiałem co się dzieje. Pierwsza połowa książki to absurd goniący absurd oparty na skomplikowanym systemie halucynacji. Męcząca sprawa to dla mnie była.

  Druga część ma miejsce w przyszłości, w której bohater poznaje zasady funkcjonowania futurysycznego świata. W dużym skrócie jest to społeczeństwo, które żyje fikcją, która jest wywoływana braniem i podawaniem im różnych pigułek i natrysków, które sprawiają, że ludzie za prawdę uznają sztucznie wykreowane obrazy, uczucia, myśli.

  Koncept bardzo ciekawy, cała historia ma w sobie motywy, kojarzące się z Matrixem, a może i z Incepcją, ale ilość wątków, wyjaśnień była tak nadmierna, że kompletnie nie umiałem się w tym połapać. Dodatkowo cechą przyszłego świata jest słowotwórstwo, z którego efektów korzystają bohaterowie, co jeszcze bardziej utrudnia rozumienie treści.

  Może jeszcze na tę książkę nie byłem gotowy, ale jej intensywność i absurd mnie przerosły.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #lem #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  264 + 1 = 265

  Tytuł: Droga
  Autor: Cormac McCarthy
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆
  ISBN: 9788308068687
  Tłumacz: Robert Sudół
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  Forma książki: audiobook

  Klasyczek post-apo, ale trochę jestem zawiedziona. Fabuła poza kilkoma momentami sama w sobie mało wciągająca, ale atmosfera majstersztyk, więc i tak ciężko się oderwać. Mam mieszane uczucia czy polecam audiobooka. Z jednej strony sposób czytania super oddaje tę pewnego rodzaju stagnację i obojętność na zdewastowany świat, ale z drugiej przez to powolne czytanie książka się dłuży.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  263 + 1 = 264

  Tytuł: Nim zawisną
  Autor: Joe Abercrombie
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 9/10
  ISBN: 9788374809269
  Tłumacz: Wojciech Szypuła
  Wydawnictwo: Mag
  Liczba stron: 704

  Drugi tom jeszcze lepszy od pierwszego, który był dobry (zgodnie z opiniami z internetu). Żałuję, że w międzyczasie nie zamówiłem trzeciego tomu i teraz muszę czekać ¯_(ツ)_/¯. Kawał dobrego fantasy, mocno polecam.

  #bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter #czytajzwykopem
  pokaż całość

  źródło: 724865-352x500.jpg

 •  

  261 + 1 = 262

  Tytuł: Ekstaza. Lata 90. Początek
  Autor: Anna Gacek
  Gatunek: reportaż
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788366671492
  Wydawnictwo: Marginesy
  Liczba stron: 350

  Fajna książka o fajnych (mimo, że w Polsce mocno siermiężnych) czasach. Czasach które pamiętam, ale nie tak dobrze jak sądziłem. To jest chyba debiut pisarski Anny Gacek, znanej chyba głównie z radiowej 3ki. Całkiem udany debiut dodam, bo obawiałem się sentymentalnego bełkotu, a dostałem reportaż o dobrej czytalności. Polecam. Podobało mi się.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #reportazbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  260 + 1 = 261

  Tytuł: Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
  Autor: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
  Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
  Ocena: ★★★★★★★★★☆
  ISBN: 9788326823930
  Wydawnictwo: Agora
  Liczba stron: 400
  Forma książki: książka

  Śmierć przeżywa się wszędzie jednakowo mocno, tylko reakcja na nią w górach jest nietypowa, bo takie są warunki. Ginie mój partner, a ja nie mogę się rozkleić. Nie mogę usiąść i rozmyślać. Nikt przecież po mnie nie przyjdzie, nie pomoże mi. Muszę iść dalej, bo inaczej i ja zginę.
  Jerzy Kukuczka


  „Kukuczka” – ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa.

  – Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia?

  Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

  Dla wielu osób z mojego pokolenia Kukuczka był herosem. Jednym z półbogów, którzy z uporem maniaka zdobywali kolejne ośmiotysięczniki. Ale mało kto w ludowej wówczas Polsce domyślał się, jaką cenę za chwile wolności podczas kolejnych wypraw przychodziło mu płacić. A także jego najbliższym. Oto prawdziwa opowieść o człowieku, który prawie dobrnął do celu...
  Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia
  Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #biografie #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  259 + 1 = 260

  Tytuł: Amazonia
  Autor: James Rollins
  Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788373597648
  Tłumacz: Paweł Wieczorek
  Wydawnictwo: Albatros
  Liczba stron: 464
  Forma książki: książka

  Książka Jamesa Rollinsa spoza cyklu "Sigma Force". Tym razem autor zabiera Nas w podróż do niezbadanych terenów lasów deszczowych Amazonii. Ekspedycja naukowa doktora Carla Randa przepada bez wieści w amazońskiej dżungli. Kilka lat później wycieńczony, umierający mężczyzna, jeden z członków tej ekspedycji pojawia się w niewielkiej wiosce. Okazuje się, że wszedł do dżungli z amputowaną przy barku ręką, a wyszedł z dwoma zdrowymi. Bardzo ciekawa powieść sensacyjno-przygodowa z charakterystycznymi bohaterami. Szczegółowe opisy fauny, zwierząt a także kultury indiańskiej z rejonu Amazonii potęgowały wrażenie, że samemu wędruje się przez niezbadaną dżunglę. Książka godna polecenia.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #czytajzwykopem#ksiazki #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
  pokaż całość

 •  

  258 + 1 = 259

  Tytuł: Anomalia
  Autor: Hervé Le Tellier
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788396126481
  Tłumacz: Beata Geppert
  Wydawnictwo: Filtry
  Liczba stron: 396
  Forma książki: e-book

  Momentami nierówna, momentami nudna i przygadana, ale za to z niezwykle wciągającym pomysłem na fabułę.

  Poznajemy historie kilku bohaterów, których z początku nic nie łączy, ba nawet jeden z nich popełnia samobójstwo, więc pewnie go już więcej nie spotkamy? I tu się mylicie. Fabularnie zapowiada się super, w trakcie lotu z Paryża do Nowego Yorku samolot trafia w sam środek ogromnej chmury burzowej, a jego piloci nie tylko tracą kontrolę nad sterami, ale również kontakt z naziemną kontrolą lotów. Samolot ląduje, wszystko wygląda ok, ale przy opuszczaniu płyty lotniska jego pasażerowie zostają zatrzymani przez służby i zamknięci w hangarze, gdzie po kolei zostają przesłuchani. Dlaczego? Bo ten samolot, z tymi samymi pasażerami już wylądował i to kilka miesięcy wcześniej. Służby starają się ustalić co się stało, dlaczego ten sam lot lądował 2 razy, co się stało w trakcie burzy i czy pasażerowie mają jakieś podejrzenia.

  I ten pomysł na fabułę bardzo mnie zachęcił do jej przeczytania. Jest to jednak bardzo nierówna książka, po pierwszych kilkudziesięciu stronach pomyślałem, to będzie książka na dychę, po kolejnych kilkudziesięciu już obniżyłem jej ocenę do 8/10 bo nudziłem się momentami strasznie. A jak już pojawiła się akcja, która na prawdę mi się podobała, to autor w ją przerywał w najlepszych momentach. Jestem trochę zawiedziony, bo zapowiadało się dużo lepiej. Czytając ją można odnieść wrażenie, że była to książka napisana na 600 stron, z której później wydawca zaczął wyrywać poszczególne kartki, żeby tylko zamknąć się w granicach średniej długości książki - około 400 stron. Do tego motyw pisania książki o tym samym tytule w książce, średnio mi się spodobał. To książka, którą też najdłużej czytałem w tym roku, bo zacząłem zaraz po weekendzie noworocznym, a skończyłem dziś w nocy, więc prawie 2 tygodnie. Jest tu sporo fizyki, włącznie z paradoksem Fermiego i zakrzywianiem czasoprzestrzeni, więc jeśli ktoś lubi takie elementy w książkach fabularnych, to polecam.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu
  131/128
  #bookmeter #czytajzwykopem #legimi #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  257 + 1 = 258

  Tytuł: Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
  Autor: Barbara Demick
  Gatunek: literatura faktu
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788375363135
  Tłumacz: Agnieszka Nowakowska
  Wydawnictwo: Czarne
  Liczba stron: 368
  Forma książki: książka

  Muszę przyznać, że z pewną nieufnością podchodziłem do tego tytułu. Na pierwszy rzut oka nie wydawała się fascynującą lekturą, dlatego bardzo się cieszę, że... tak bardzo się pomyliłem. Książka opowiada historię sześciu osób, które łączy jedno - udało im się uciec z Korei Północnej. Widzimy ten kraj i jego losy, głównie w latach 90, oczami niepokornej, młodej kobiety, która została nauczycielką i na własne oczy widziała głodujące, kilkuletnie dzieci, młodego studenta z dobrej rodziny, przyjętego na prestiżową uczelnie w stolicy, niepokornego młodzieńca parającego się przemytem, młodej lekarki, pracującej w szpitalu i liczącej na przyjęcie do partii oraz głęboko wierzącej w system pracowitej kobiety w średnim wieku. Obok osobistych historii bohaterów i ich rodzin widzimy tragedie rozgrywające się wokół nich. Przede wszystkim klęskę głodu w latach 90 XX wieku, ale także permanentną inwigilację, pranie mózgów i heroiczną walkę o przeżycie kolejnego dnia.

  Dużą zaletą jest forma tej opowieści. Nie jest to klasyczny reportaż, bardziej opowieść, na którą zabiera nas autorka. Dzięki temu książkę czyta się z dużą przyjemnością pomimo trudnej tematyki. Dla osób chcących poznać Koreę Północną - pozycja obowiązkowa. Jeżeli chcecie poczytać dobrą, opartą na faktach opowieść, to również nie wahajcie się wziąć ten tytuł do ręki. Gorąco polecam!

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #korea #czytajzwykopem #koreapolnocna #literaturafaktubookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  256 + 1 = 257

  Tytuł: Zapiski starego świntucha
  Autor: Charles Bukowski
  Gatunek: publicystyka literacka, eseje
  Ocena: 6/10
  ISBN: 9788373925915
  Tłumacz: Jacek Lachowski
  Wydawnictwo: Noir sur Blanc
  Liczba stron: 234

  „Zapiski starego świntucha” Charlesa Bukowskiego to zbiór jego tekstów publikowanych w alternatywnej, kalifornijskiej, gazecie „Open City” w latach 60. Duża część z nich jest autobiograficzna, a poruszane są tematy od skrajnie błahych, poprze śmieszne i obrzydliwe na poważnych kończąc. Autor nie pudruje rzeczywistości, przedstawia nam świat taki jakim jest, ze wszystkimi jego ciemnymi i jasnymi stronami. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Bukowskiego, jego styl pisania ma dla mnie w sobie coś magnetycznego i przyciągającego (choć rozumiem, że dla kogoś innego może być zbereźny i sekistowski), pomimo tego, że nie przykłada się on do interpunkcji czy poprawności gramatycznej. Na pewno sięgnę jeszcze po jego twórczość, jednak na pewno nie od razu.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #bukowski #blackpill #publicystykaliterackabookmeter #esejebookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  255 + 1 = 256

  Tytuł: Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę
  Autor: Dan Baum
  Gatunek: literatura faktu
  Ocena: ★★★★★★★★★☆
  ISBN: 9788380496316
  Tłumacz: Rafał Lisowski
  Wydawnictwo: Czarne
  Liczba stron: 427

  "Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę" czyli książka o podróży po USA i ichnim światku strzeleckim. Dziennikarz Dan Baum (1956-2020) sam będacy niezłym politycznym zwierzem, zlaicyzowany Żyd piszący dla The Wall Street Journal, The New Yorker, Rolling Stone, Wired, Playboy, and The New York Times Magazine, kolekcjoner broni, członek Human Rights Watch i zwolennik Partii Demokratycznej udał się w podróż po kraju i całym wachlarzu postaci związanych z strzelectwem i posiadaniem broni jak i ludzi będących po stronie przeciwnej. Rozmawia z przedstawicielami zarówno NRA, jak i Brady Center. Przede wszystkim rozmawia z obywatelami strzelającymi „na co dzień”, aby poznać ich poglądy. Od gościa rekreacyjnie pukającego do puszek z .22LR przez ludzi, którzy ciągną latami na chińskich zupkach by kupić karabin maszynowy M60 i rekreacyjnie wypruć kilkaset sztuk amunicji 7,62X51 mm serią w najbliższy weekend po przestępców siedzących w więzieniach po odstrzeleniu paru ulicznych gangusów z "przeciwnej drużyny". Dla posiadaczy i miłośników broni też plusem będzie jak wiele różnych konstrukcji się przewija na stronach, bo mamy wszystko od czarnoprochowych lontówek przez gładkolufowe strzelby wagomiar 20 z zamkiem czterotaktowym po pełnoprawną artylerię trzymaną w garażu.

  To świetna podróż przez Amerykę, próbując dostać się do umysłów ludzi… coś, co autorowi dobrze wyszło. Generalnie ma talent do skłaniania ludzi do otwierania się i swobodnego dyskutowania na temat broni. Historie były czasami zabawne, niektóre smutne, inne trochę przerażające, ale jedno jest pewne. Zawsze były intrygujące.

  Wbrew pozorom autor także patrzy na oba końce kontinuum politycznego w tej kwestii. Mówiąc prościej, są kłamcy i szaleńcy na obu skrajnościach, a wielu rozsądnych ludzi pośrodku jest zagłuszanych przez tych kłamców i szaleńców. Także grzebie w przepisach i statystykach by uzasadnić ORAZ podważyć opinie jednej jak i drugiej strony.

  Ogółem polecam przeciwnikom jak i zwolennikom posiadania broni. W toczącej się w Polsce debacie dotyczącej prawa do posiadania broni i samoobrony książka ta może dać ważny głos. Przedstawia środowisko miłośników broni nie jako psychopatów dążących do jej posiadania po to, żeby zabijać, ale z tego powodu, że ją lubią.

  #bookmeter #usa #bron #strzelectwo #gunboners #ksiazki #czytajzwykopem #literaturafaktubookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  254 + 1 = 255

  Tytuł: Kapuściński non-fiction
  Autor: Artur Domosławski
  Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆
  ISBN: 978-83-247-1906-8
  Wydawnictwo: Świat Książki
  Liczba stron: 608

  2/52

  Książka to biografia najsłynniejszego polskiego reportażysty i dziennikarza, a zarazem próba krytycznego spojrzenia na wiarygodność jego twórczości i trudne życiowe wybory, których musiał dokonać, żeby osiągnąć to co mu się udało. Z ciekawostek to autor został pozwany o naruszenie dóbr przez żonę oraz córkę bohatera książki, o czym dalej.

  Całkiem ciekawa książka, która za cel postawiła sobie kontrowersję, która ostatecznie, moim zdaniem, taka niezwykła nie była. Absolutnie świetna jest pierwsza połowa książki, gdzie Domosławski zrobił naprawdę drobiazgowy research w zakresie dzieciństwa oraz młodości Kapuścińskiego, a także jego dojrzewania jako mężczyzny. Nie jest tajemnicą, że Kapuściński przez kilkadziesiąt lat należał do PZPR, ale potem starał się wyprzeć to, że przez co najmniej kilkanaście lat (w tym przez cały okres stalinowski w Polsce) był wiernym budowniczym komunizmu w Polsce. Kapuściński był do tego stopnia zapatrzony w nowy ustrój, że złożył na swoich rodziców coś w rodzaju donosu w ramach swojego życiorysu, który musiał dostarczyć celem dostania się na studia. Potem aż do stanu wojennego sympatyzował z partią i korzystał z jej wsparcia przy kolejnych wyjazdach zagranicznych (zero zaskoczenia jak dla mnie). Kapuściński dodatkowo współpracował (aczkolwiek niechętnie i migał się od tego, ale wciąż) z wywiadem PRL.

  Druga połowa książki mnie rozczarowała, bo miałem wrażenie, że temat zagranicznych wyjazdów Kapuścińskiego potraktowano bardziej lakonicznie niż młodość. Treść książki zmienia się również z opisu faktów do rozważań moralnych Domosławskiego i jego rozmówców na temat decyzji Kapuścińskiego i jego moralności.

  Najbardziej kontrowersyjne (i tego dotyczyły powództwa przeciw Domosławskiemu) są rozdziały poświęcone życiu uczuciowemu i rodzinnemu Kapuścińskiego. Bohater rzekomo nagminnie zdradzał żonę, która wszystko mu wybaczała, a z jedną kobietą miał trwający wiele lat romans przypominający prawie że wspólne pożycie. Jest też sporo o córce Kapuścińskiego, której w życiu mocno się nie powiodło - kilka razy zrywała relację z rodziną (nawet dwukrotnie zmieniła nazwisko, żeby potem i tak wrócić po kasę do ojca), zaniedbywała własne dziecko, szastała bez umiaru pieniędzmi ojca i nie potrafiła się ustatkować mimo grubo ponad 40-tki na karku. Kapuścińskiemu zawodowo udało się bardzo dużo, ale prywatnie i rodzinnie był raczej przegranym człowiekiem. Po prostu skrajnie zaniedbał relacje z własną rodzina.

  Polecam przede wszystkim jako świetny wgląd w nastrój powojennej Polski.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  253 + 1 = 254

  Tytuł: Billy Summers
  Autor: Stephen King
  Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788382342154
  Tłumacz: Tomasz Wilusz
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Liczba stron: 608

  Po książkę sięgnąłem w przerwie między kolejnymi tomami sagi fantasy. Billy Summers to opowieść o zabójcy na zlecenie. Jednak nie znajdziemy tutaj mnóstwo akcji rodem z filmów z Segalem. Autor skupił się bardzo mocno na kulisach tej profesji. Szczegółowe opisy procesów myślowych bohatera pojawiają się praktycznie na każdej karcie powieści. Zachęcony opisem spodziewałem się czegoś innego, ale to nie znaczy, że książka jest zła. Osobiście uważam ją za bardzo przemyślana i oryginalną. King trochę w innym wydaniu, dalej na mistrzowskim poziomie

  #bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
  pokaż całość

  źródło: 5899906764058.jpg

 •  

  252 + 1 = 253

  Tytuł: Pielgrzym
  Autor: Terry Hayes
  Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788380624467
  Tłumacz: Maciej Szymański
  Wydawnictwo: Rebis
  Liczba stron: 784

  Wow! Niezły szpiegowski rollercoaster. Nie sposób się nudzić. Co prawda momentami, tytułowy Pielgrzym, rozwiązuje zagadki nieco od czapy, ale to mało istotne. Fajnie poprowadzona fabuła i kilka niezłych fikołów.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  251 + 1 = 252

  Tytuł: Dzienniki gwiazdowe
  Autor: Stanisław Lem
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: 8/10
  Wydawnictwo: Agora
  Liczba stron: 358
  Forma książki: e-book

  Zbiór opowiadań, w których Ijon Tichy przedstawia w dzienniku swoje kosmiczne przygody.

  Lem przedstawia mnóstwo zabawy z różnymi popularnymi konceptami z science fiction. Dużo dość wręcz prymitywnego humoru, a pod tym mnóstwo szalenie kreatywnych rozkmin dotyczących paradoksów czasu, obcych cywilizacji, powstawania świata. Humor jest specyficzny i może niektórych zrazić, ale trzeba to brać z dystansem, bo chyba mało kto potrafi w tekście żartować, że jakaś nazwa układa się w skrót DUPA, a za chwilę dzielić się z czytelnikiem jakimiś filozoficznym rozważaniem dotyczącym tego jak wygląda nasze społeczeństwo, jak wyglądać może, dokąd zmierza czy tego czym jest Bóg i jakie może być jego miejsce w przyszłości.

  Rewelacyjne jest to połączenie takiego prostego humoru, który oczywiście nie sprowadza się tylko do prymitywnych żartów, z poważną, futurystyczną tematyką, którą można poddać długim, poważnym rozważaniom.

  Trochę to podobne do Autostopem przez galaktykę, ale tu jest dużo więcej treści i bardziej to kreatywne i głębokie.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #lem #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  249 + 1 = 250

  Tytuł: Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989
  Autor: Jerzy Kochanowski
  Gatunek: historia
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788328015494
  Wydawnictwo: W.A.B.
  Liczba stron: 544
  Forma książki: książka

  Kawał dobrej, historycznej książki, w której przystępnie opisano kulisy nielegalnego handlu w czasach PRL. Autor próbuje zrekonstruować różne mechanizmy szeroko pojętego czarnego runku. Przedstawiane są procesy nielegalnego handlu najpopularniejszych towarów: mięso, alkohol, benzyna, dolary i złoto. Informacje typowo historyczne (książka ma bardzo bogatą bibliografię) przeplatane są ciekawostkami a la Piechocinski, np. w latach 80. w transporcie butelki z alkoholem niszczyły się 10 razy częściej, niż butelki z octem czy denaturatem. Polecam lekturę każdemu, kto chcialby się dowiedzieć czegoś więcej o realiach życia w PRL.

  #bookmeter #historiabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  248 + 1 = 249

  Tytuł: Okruchy dnia
  Autor: Kazuo Ishiguro
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆

  No i kolejna fascynująca powieść Kazuo Ishiguro za mną. Tym razem o szczególnie sentymentalnym charakterze sprawiającym, że nabieramy podobnie jak protagonista tejże powieści chęci odbicia od biegu teraźniejszych zdarzeń w kierunku przeszłości: zbioru cennych wspomnień, które już być może zdążyły przejść przez różowy filtr, bez którego niemożliwa byłaby podobna ich romantyzacja. Tak jak i on chciałem przez chwilę na nowo urzeczywistnić dawne czasy ze względu na ich usilną idealizację spowodowaną ciężarem, jaki spoczął na naszych barkach – a w zasadzie nieradzeniem sobie z nim. Przez wzgląd na to właśnie z łatwością doszedłem do momentu, w którym mogłem już się z nim utożsamiać i w konsekwencji poczuć nie tyle sympatię, ile przywiązanie do jego osoby. Sama chęć poznania jego historii także drastycznie wzrosła. Ani przez moment nie była dla mnie pretensjonalna: podszedłem do wszystkiego z należytym zrozumieniem bez zbywania poruszanych kwestii emocjonalną obojętnością czy wręcz niechęcią. Bardzo łatwo byłoby bowiem okpić podejścia do różnych tematów, a już z pewnością tego przewodniego: godności – o nim pozwolę sobie jednak odpowiedzieć trochę później. Nie raz przyszło mi już, czytając prozę tego powieściopisarza docenić niekonwencjonalną optykę, jaką stosuje coby opowiedzieć czytelnikom o czymś w sposób nie w pełni oczywisty. Również i tutaj autor otwiera przed nami zupełnie nowe drzwi, zaskakując; poszerzając horyzonty.

  Chyba nie skłamałbym, stwierdziwszy, że 'Okruchy Dnia' są najbardziej filozoficzną powieścią, jaka wyszła spod pióra tego japońsko-brytyjskiego prozaika. Jej początek, czyli list od Pani Kenton, gospodyni Darlington Hall jeszcze z czasów życia jego rodowego właściciela, gdzie opisuje swoje aktualne położenie (nieszczęśliwe małżeństwo), skłania głównego bohatera – kamerdynera Steavensa – do odbycia podróży w celu zwerbowania jej z powrotem w szeregi służby. Pretekst ten będzie stanowić przy okazji impuls do opowiedzenia nam sporego kawału ich wspólnego życia, który spędzili w służbie u Pana Darlingtona – postaci kluczowej w chwili próby ustosunkowania się do zakończenia. Podróż ta w każdym razie będzie tłem i zarazem konfrontacją spojrzenia Steavensa na kwestię godności z otaczającym go światem: właściwości 'nieobnażania się' przed nim, kwestii licującej z obejmowanym przez niego stanowiskiem, ale też jednocześnie kolidującej ze zwykłym życiem, wszak ta życiowa zasada wydaje się w jego sytuacji nie pozwalać na nie przekładanie spraw osobistych na zawodowe. Musi więc wybrać jedno i robi to. Po otwarciu tej drogocennej szkatułki pełnej reminiscencji dociera w końcu do celu. Rozmowa z Panią Kenton ostatecznie pozostawia go jednak z czymś zgoła odmiennym, niż oczekiwał. Miast wrócić z nim do tego bytu pozostawionego od wielu lat w permanentnej stagnacji wybiera pozostałe jej okruchy dnia, pozwalając odejść mu ze świadomością wysokiej ceny, jaką poniósł, wybierając tę, a nie nie inną drogę mimo łączącej ich niegdyś pozostawionej głęboko w domyśle relacji, nas zaś z kolei z pewnym pytaniem: czy warto poświęcić wszystko ideałom? Cena bywa bowiem wygórowana, czego świadectwem jest wystawione przed naszymi oczami krwawiące serce Pan Steavens, który imienia nie było nam dane poznać do samego końca. Wszakże do ostatka pozostał człowiekiem, który wolał pozostać w roli 'Wielkiego Kamerdynera' nawet gdy gdzieś tam obok umierał jego ojciec: nomen omen wzór do naśladowania, któremu był wierny od początku do końca; ktoś, kim chyba nie chcielibyśmy się stać; osoba, którą idee wzięły sobie za zakładnika, doprowadzając do jej upadku. Ciekawy cień rzuca na wszystko wspominany wcześniej Pan Darlington – podupadły autorytet (swoją drogą powtarzający się motyw w twórczości Kazuo Ishiguro) – swego czasu człowiek sympatyzujący z nazistami w Wielkiej Brytanii, co przyniosło mu po wojnie społeczny dyshonor. Postać ta ma pokazać, że nawet ktoś z taką przeszłością może się przyznać do błędu, zmienić i w efekcie wejść na zupełnie nową ścieżkę. Tym chyba ostatecznie jest ta różnie przedstawiana nam godność według autora a Pan Darlington przykładem kogoś z tą właśnie cechą. Daje to nadzieję, że i dla Steavensa jest jeszcze czas na zmiany. Wiecznie rozgrzebywanie przeszłości z tej perspektywy wydaje się bezcelowe. Lepszym wyjściem z kazusu jest po prostu jej zrozumienie i obranie bardziej pozytywnego punktu widzenia: skupienia na okruchach dnia, nawet jeśli mogliśmy postąpić kiedyś we właściwszy dla nas sposób. Koniec końców nie da się podejmować wyłącznie dobrych decyzji.

  Cóż by tu jeszcze dodać... Chyba po prostu cieszę się, że rozpocząłem nowy rok z książkami tego właśnie pisarza. Nie mogę się więc doczekać kolejnych jego powieści. Nawiasem mówiąc, w tym konkretnym przypadku nadzwyczaj dobrze czytało mi się wrażenia z wyprawy. Mogę śmiało przyznać, że zgadzam się z nimi w stu procentach: Wyspy Brytyjskie mają swój niespotykany nigdzie indziej urok. Wielka szkoda, że autor tak w nie poskąpił. Stanowiły one miłą odskocznię od reszty.

  Opinia na lubimy czytać

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: 904933-170x243.jpg

 •  

  247 + 1 = 248

  Tytuł: Młot na czarownice
  Autor: Jacek Piekara
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 6/10
  Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna, Fabryka Słów
  Forma książki: audiobook

  Druga z cyklu historii inkwizytora Mordimera Madderdina umiejscowiona w świecie, w którym Jezus Chrystus zszedł z krzyża i utopił Jerozolimę we krwi. Jest więc brutalnie, krwawo, dominuje ostry humor, Janusz Zadura jest lepszym lektorem niż w pierwszej części. Autor dalej utrzymuje formułę zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań o inkwizytorskich przygodach dziejący się w tym samym uniwersum, w formie audiobooka sprawdza się podczas prac remontowych bo niewyszukany język i lekka tematyka zabierają mało uwagi.

  #bookmeter #audiobook #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  246 + 1 = 247

  Tytuł: Sługa Boży
  Autor: Jacek Piekara
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 6/10
  ISBN: 9788361445364
  Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

  Pierwsza z cyklu historii inkwizytora Mordimera Madderdina umiejscowiona w świecie, w którym Jezus Chrystus zszedł z krzyża i utopił Jerozolimę we krwi. Jest więc brutalnie, krwawo, dominuje ostry humor, główny bohater dość podobny do "Wieśka" ale język znacznie prostszy od Sapka, zaskoczyło mnie że książka nie ma żadnej wiodącej nici fabuły , to po prostu zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań o inkwizytorskich przygodach dziejący się w tym samym uniwersum, w formie audiobooka sprawdza się podczas malowania ścian bo niewyszukany język i lekka tematyka zabierają mało uwagi.

  #bookmeter #audiobook #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  245 + 1 = 246

  Tytuł: Siddhartha
  Autor: Hermann Hesse
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788380085145
  Tłumacz: Małgorzata Łukasiewicz
  Wydawnictwo: Media Rodzina
  Forma książki: audiobook

  Z trójki "Demian", "Wilk stepowy" i "Siddhartha" to właśnie ta ostatnia książka najbardziej przypadła mi do gustu. Podróż duchowa bohatera w celu znalezienia wenętrznego spokoju jest fascynująca, chociaż jeśli miałbym coś zarzucić to... za krótka. Można w zasadzie wydzielić 4-5 etapów życia Siddharthy, a pewnie mogłoby ich byc więcej, mogły być jeszcze bardziej zróżnicowane.
  W każdym razie gorąco polecam, nawet osobm zazwyczaj nie czytającym literatury pięknej.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  243 + 1 = 244

  Tytuł: Cień olbrzyma
  Autor: Orson Scott Card
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 6/10
  ISBN: 9788379612079
  Tłumacz: Piotr W. Cholewa
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Liczba stron: 400

  Czwarty tom sagi o Groszku, kulminacja wszystkich wątków militarnych i geopolitycznych. Jest całkiem niezłe choć trochę szkoda ze autor wykorzystał tylko kilku członków Jeeshu Endera aby rozwinąć ich historie, niemniej chyba jedna z mocniejszych części sagi

  #bookmeter #ender #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  242 + 1 = 243

  Tytuł: Świat równoległy
  Autor: Tomek Michniewicz
  Gatunek: literatura faktu
  Ocena: 9/10
  ISBN: 9788378780915
  Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

  Cudowny audiobook, czytany przez Krzysztofa Gosztyle, interesująca i poruszająca książka czytana głębokim głosem lektora podkreśla emocjonalny stosunek autora do tematu, opis 8 ośmiu niezwykłych reportaży, niezwykłych miejsc i niezwykłych ludzi,stawia ważne pytania o nas i o świecie, Polecam!

  #bookmeter #literaturafaktubookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  241 + 1 = 242

  Tytuł: Teatr cieni
  Autor: Orson Scott Card
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 5/10
  ISBN: 9788379611669
  Tłumacz: Piotr W. Cholewa
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Liczba stron: 360

  Trzeci tom sagi o Groszku dziejący się w uniwersum Gry Endera, Książkę mocno osłabiają dwa plot twisty, gdzie głowni bohaterowie podejmują tak niedorzeczne decyzje, ze widać iż autorowi zabrakło dobrego pomysłu jak rozwiązać problem głównego antagonisty i poszedł na łatwiznę... jak się potrafi przymknąć na to oko to da się czytać.

  #bookmeter #ender #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  240 + 1 = 241

  Tytuł: Osobowość lidera
  Autor: Frank M. Scheelen, Brian Tracy
  Gatunek: biznes, finanse
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆
  ISBN: 83-88607-12-X
  Tłumacz: Hanna Elżbieta Pawłowska
  Wydawnictwo: StudioEMKA
  Liczba stron: 191
  Forma książki: e-book

  Jest to druga książka (Ty postaw na zmianę ...), gdzie Tracy jest, tylko na okładce. Książka to właściwie zlepek wcześniejszych pozycji "ubranych" na nowo i przedstawionych w postaci 24 rozdziałów z zadaniami na ostatnich stronach. Jak dla mnie to odcinanie kuponów.

  #bookmeter #biznesbookmeter #finansebookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  238 + 1 = 239

  Tytuł: Wspomnienie lodu
  Autor: Steven Erikson
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788366712393
  Tłumacz: Michał Jakuszewski
  Wydawnictwo: Mag
  Liczba stron: 1056
  Forma książki: książka

  W trzecim tomie sagi akcja wraca na kontynent Genabackis oraz do bohaterów poznanych w Ogrodach księżyca. Niedawni wrogowie sprzymierzają się przeciwko okrutnemu imperium panniońskiego jasnowidza, które podbija kolejne miasta. Nieco w tle toczy się gra pomiędzy bogami i Ascendentami, a swoje plany wdraża Okaleczony Bóg.
  Książka wydaje mi się napisana w sposób bardzo przemyślany. Autor często zostawia poszlaki, które po kilkuset stronach zgrabnie łączą się w całość. Warto robić sobie notatki o niektórych bohaterach i wydarzeniach. Trup ściele się gęsto, nie brakuje potyczek na miecze jak i magię. Jest sporo nowych informacji o tym jak funkcjonują groty. Mimo wszechobecnych walk i wojen nie brakuje też momentów humorystycznych, końcówka z kolei jest mocna emocjonalna.

  #bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  236 + 1 = 237

  Tytuł: Macedonia. Epir. Albania 1912-1913
  Autor: Robert Rabka
  Gatunek: historia
  Ocena: 7/10
  ISBN: 9788311139633
  Wydawnictwo: Bellona
  Liczba stron: 288

  Książka stanowi kontynuację innej pozycji autora pod tytułem "Bałkany 1912-1913", tym razem jednak Robert Rabka omawia działania wojenne rozgrywane podczas I wojny bałkańskiej na terenie Macedonii, Epiru i Albanii. Jeśli chodzi o układ pracy, to trudno się do czegoś przyczepić. Mamy tematy polityczne (polityka Serbii, sprawa albańska, konferencje pokojowe), omówienie armii walczących stron, ale także opisanie działań militarnych na lądzie, morzu i w powietrzu. Narracja jest dobrze poprowadzona, autor przemyca w tekście sporo interesujących anegdot, ale także relacji korespondentów wojennych. Imponujące wręcz wrażenie robi bibliografia, bo Robert Rabka korzystał z literatury tureckiej, serbskiej czy bułgarskiej. Pod tym względem pozycja trochę nawet przerasta serię i spokojnie mogłaby się ukazać w innym wydawnictwie w pełnej krasie (zmniejszono chociażby liczbę map). Pozostaje tylko czekać, aż Robert Rabka pociągnie temat i napisze pozycję o II wojnie bałkańskiej.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  Nowy dzień, nowa odsłona afery. Niewtajemniczonym przedstawiam TL;DR ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #wykop #heheszki #rumun #cyberbezpieczenstwo

  źródło: Screenshot_20220115-065142.png

 •  

  235 + 1 = 236

  Tytuł: Ciekawe czasy
  Autor: Terry Pratchett
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788376486994
  Tłumacz: Piotr W. Cholewa
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Liczba stron: 304

  Powrót Rincewinda w połączeniu z Cohenem Barbarzyńcą - wraz z jego ordą - to świetna mieszanka. I chociaż książka (jak i sporo poprzednich) jest w sumie satyrą ludzkości, jej historii i kultury, to Pratchett pozwala sobie na momenty powagi z ważnym przesłaniem. Nie zwróciłem na to uwagi w poprzednich częściach - być może po prostu nie było takich fragmentów.
  17 książek z serii za mną, przede mną jeszcze 24 - jeśli ktoś patrzy na listę chronologiczną z inverso.pl tak jak ja do tej pory, to został tam pominięty "Świat finansjery".

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  233 + 1 = 234

  Tytuł: Franky Furbo
  Autor: William Wharton
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆
  ISBN: 8371200668
  Tłumacz: Krzysztof Fordoński
  Wydawnictwo: Rebis
  Liczba stron: 240
  Forma książki: książka

  Kolejna pozycja zakupiona podczas intensywnego kupowania używanych książek z grup na facebooku. Pierwsza tego autora, absolutnie nie wiedziałem, czego się spodziewać.
  Opis tutaj:

  pokaż spoiler W malutkiej włoskiej wiosce William Wiley urzeka swe dzieci opowieściami o Frankym Furbo, lisie o cudownych, nadnaturalnych umiejętnościach, który uratował mu życie w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy jego rodzina poddaje w wątpliwość istnienie Franky'ego, Wiliam wyrusza w podróż, by przekonać ją o prawdziwości swoich słów. W trakcie wyprawy odsłania zadziwiającą perspektywę losów ludzkości: od najbardziej zamierzchłych czasów po odległą przyszłość.


  Sam nie wiem, co myśleć po tej lekturze, czuję się trochę skołowany, samo zakończenie mnie zaskoczyło, ale też trochę zawiodło. W pewnym sensie jest taki Mały Książę dla dorosłych, przemyślenia okołofilozoficzne są wyraźnie wyeksponowane. Książka może się spodobać fanom klimatów science-fiction

  pokaż spoiler nawet ludziom spod tagu # furry xD


  Ciekawa jest forma dialogów w różnych czcionkach.
  Ogólnie polecam zapoznać się z tą książką i wyrobić sobie własną opinię.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  232 + 1 = 233

  Tytuł: Proces
  Autor: Franz Kafka
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788377915950
  Tłumacz: Bruno Schulz, Józefina Szelińska
  Wydawnictwo: Siedmioróg
  Liczba stron: 192

  Książki nie trzeba nikomu przedstawiać - klasyka.

  Odczucia mam lekko mieszane. Na początku książka wchłonęła mnie niesamowicie. Pod koniec już trochę czułem się nią przytłoczony i nawet zmęczony. Powieść tą można różnie interpretować, ale to już zostawiam każdemu oddzielnie.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  231 + 1 = 232

  Tytuł: Dwie siostry
  Autor: Åsne Seierstad
  Gatunek: publicystyka literacka, eseje
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788328053175
  Tłumacz: Iwona Zimnicka
  Wydawnictwo: W.A.B.
  Liczba stron: 448

  Dwie siostry to opowieść-reportaż o tytułowych dwóch Norweżkach somalijskiego pochodzenia (19 i 16 lat), które decydują się wyjechać do Syrii i dołączyć do Państwa Islamskiego. Ich zdesperowany ojciec wyrusza na ich poszukiwania...

  Książkę bardzo dobrze się czyta, skończyłem ją w dwa dni. Asne Seierstad zrobiła kawał dobrej roboty w zbieraniu informacji o siostrach i całej rodzinie Jumów.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #publicystykaliterackabookmeter #esejebookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  230 + 1 = 231

  Tytuł: Miliard lat przed końcem świata
  Autor: Arkadij i Borys Strugaccy
  Gatunek: fantastyka
  Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

  Bohaterem powieści jest Dymitr Malanow będący z zawodu astrofizykiem. Pod nieobecność żony i syna, mężczyzna spędza czas na skomplikowanych obliczeniach związanych ze swoją pracą. Do czasu, gdy na jego progu pojawi się przyjaciółka żony i zostanie wciągnięty w aferę szpiegowską. A gdy myślimy, że to wszystko, dostajemy porcję kolejnych szokujących informacji.

  Po poprzednim rozczarowaniu twórczością braci Strugackich muszę przyznać, że zostałem pozytywnie zaskoczony. Tym bardziej, że przypomina mi trochę twórczość Philipa Dicka, jakieś nagłe zwroty akcji i wprowadzanie zamętu, który dezorganizuje bohatera i jego sposób postrzegania świata. Całkiem przyzwoita pozycja na dwa wieczory.

  #bookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  229 + 1 = 230

  Tytuł: Niech to szlak. Kronika śmierci w górach
  Autor: Bartłomiej Kuraś
  Gatunek: reportaż
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788326845987
  Wydawnictwo: Agora
  Liczba stron: 256

  Książka nie jest za długa, co jest jej największym atutem - styl autora, czcionka i grafiki sprawiają, że czyta się ją bardzo sprawnie i przyjemnie. Była moją pierwszą pozycją, którą można określić jako "literatura górska" i jako taka świetnie spełnia swoją rolę.

  Jej tytuł jest lekko mylący, bo choć śmierć pojawia się właściwie w każdym rozdziale, to książka jest bardziej swoistą "infopigułką" o Tatrach, o znanych medialnych wydarzeniach związanych z górami, o Zakopanem. Czytelnik dowie się więc nie tylko o przebiegu "burzy na Giewoncie" z 2019 roku, ale też o ks. Józefie Stolarczyku, o Józefie Oppenheimie, przedwojennym naczelniku TOPR, czy o tragedii licealistów pod Rysami.

  Pochodzę z Krakowa, stąd pewnie połowa moich wycieczek szkolnych / zielonych szkół to były wycieczki "do Zakopanego". Zawsze lubiłem słuchać przewodników, a jako, że prawie każdy miał podobny repertuar historii i anegdot, to o większości poruszonych w książce tematów już wcześniej słyszałem. Mimo to, bardzo fajnie jest móc sobie podsumować je wszystkie, by lepiej rozumieć specyfikę polskich gór - rozumianych jako miejsce osadzone w pewnym czasie, przestrzeni i kontekście, a nie jedynie zbiorze granitów i gnejsów.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #tatry #literaturagorska #reportazbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  228 + 1 = 229

  Tytuł: Trzynasty wojownik
  Autor: Michael Crichton
  Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 8372452016
  Tłumacz: Aleksandra Niemirycz
  Wydawnictwo: Amber
  Liczba stron: 176
  Forma książki: e-book

  Książkę przeczytałem z racji niedawnego odświeżenia znakomitego filmu. Lubię takie "czyste" spotkanie dwóch odmiennych kultur, ludów, czy sposobów życia. Chociaż od tego momentu w książce zaczyna się świat fantazji. Cała ta przygoda ze "zjadaczami umarłych", podróżą i operacjami (zabicie matki) iście komandoskimi, zaczęła się od kobiety, ale w innym ciekawszym sposobie niż jest to na filmie.

  #bookmeter #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  226 + 1 = 227

  Tytuł: Krew elfów
  Autor: Andrzej Sapkowski
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★★★★☆
  ISBN: 9788375780659
  Wydawnictwo: superNOWA
  Liczba stron: 340
  Forma książki: książka

  Szybko lecimy z tematem i po 2 książkach z opowiadaniami przechodzimy do pierwszego tomu cyklu. Jako, że Wiedźmina czytałem już kilka lat temu dobrze zapamiętałem ten tom. Pomimo tego, że jest to wstęp do całej sagi i wątki były dopiero budowane, nie nudziłem się na żadnej z 340 stron książki. Wszystkie wątki z udziałem głównych bohaterów Geralta, Ciri, Jaskra i Yennefer był dla mnie interesujące, a pojawiające się postaci drugoplanowe dodają tempa i zaciekawiają czytelnika. Przez całą książkę wspominany jest Rience jego wątek jest prowadzony jakby obok, mamy nadzieję, że na następnej stronie dowiemy się czegoś więcej, a jesteśmy jedynie delikatnie łechtani informacjami. Przez to połykamy szybko strony by dowiedzieć się czegoś więcej, finał tego jest taki, że od razu sięgamy po kolejny tom sagi. Wystawiam 9/10 bo może będzie lepiej, a książek zostało jeszcze sporo.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #sapkowski #wiedzmin #czytajzwykopem #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  227 + 1 = 228

  Tytuł: Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
  Autor: Randi Hutter Epstein
  Gatunek: popularnonaukowa
  Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆
  ISBN: 9788366140431
  Tłumacz: Jacek Konieczny
  Wydawnictwo: Marginesy
  Liczba stron: 400
  Forma książki: e-book

  Książka mnie rozczarowała, ale niżej oceniać nie będę, bo gdyby tylko nadać jej inny tytuł, to byłaby w porządku.
  Autorka nie wyjaśnia, skąd się wzięły hormony, ani jak kontrolują w zasadzie wszystko, a tak zapowiada nam podtytuł. Znalazłam informację, że "zdobyła licencjat z historii i socjologii nauki, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa, a doktorat na medycynie" (jakim cudem można obronić doktorat z medycyny po kierunkach społecznych?) - i cały czas miałam wrażenie, że po prostu nie dysponuje wiedzą, jaką chciałaby przekazać. Asekuruje się - zapewne prawdziwym - twierdzeniem, że o hormonach wciąż nie wiemy wiele. Otrzymujemy więc masę anegdot o ludziach związanych z badaniem hormonów, eksperymentach, przypadkach schorzeń z działania hormonów wynikłych, a także całe 2 rozdziały poświęcone transpłciowości (chyba małe idee fixe autorki). Ot, jest to właśnie kompilacja opowieści z historii endokrynologii, a nie opis poszczególnych gruczołów czy działania przynajmniej wybranych hormonów w formie ciekawych historii, czego spodziewałam się przy sięgnięciu po tę książkę (czegoś bardziej w stylu biografii raka Mukherjeego albo świetnego "Dlaczego śpimy" Walkera, czyli rzeczy napisanej przez fachowca w temacie). Nieco irytowała mnie też amerykocentryczność, bo nieszczególnie interesuje mnie sposób działania amerykańskiej służby zdrowia i farmaceutyki; wolałabym informacje z naszego podwórka, które mógłby uzupełnić redaktor merytoryczny, gdyby taki był.
  Całość czyta się płynnie i lekko, więc jako lektura sama w sobie książka się broni. Polecam jednak osobom, które lubią anegdotki z historii medycyny, a nie tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o hormonach.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #hormony #medycyna #popularnonaukowabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  225 + 1 = 226

  Tytuł: Listopadowe porzeczki
  Autor: Andrus Kivirähk
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788308074442
  Tłumacz: Anna Michalczuk-Podlecki
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  Liczba stron: 288

  Andrus Kivirähk w swojej powieści przenosi nas do estońskiej wioski, otoczonej lasem, w którym żyją różnego rodzaju straszydła. Razem z jej mieszkańcami, w listopadowym mroku i chłodzie, przeżywamy dylematy dnia codziennego, które przeważnie sprowadzają się do wykradania sąsiadom zapasów ze spiżarni oraz tego jak przechytrzyć bytujące obok ludzi upiory, w tym samego diabła. „Listopadowe porzeczki” są w głównej mierze powieścią o ludzkiej małostkowości i chciwości, ale także o nieszczęśliwej miłości. Książka ta jest przesiąknięta estońskim folklorem i czarnym humorem, a zwroty akcji są nieprzewidywalne i kuriozalne zarazem. Powieść Kivirähka jest lekka i pobudza wyobraźnię, z racji tego, że nie jest to książka o dużej objętości spokojnie można ją przeczytać w 2-3 wieczory, a naprawdę warto. Podczas jej czytania moje myśli ciągle podążały ku „Baśni o wężowym sercu albo wtórym słowie o Jakóbie Szeli” Radka Raka, więc jeśli ktoś chciałby dalej pozostać w ludowej mitologii i onirycznym świecie to warto również sięgnąć i po tą pozycję.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #folklor #fantasy #fantastyka #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  224 + 1 = 225

  Tytuł: Mroczniejszy odcień magii
  Autor: Victoria Schwab
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆
  Tłumacz: Ewa Wojtczak
  Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  Liczba stron: 402
  Forma książki: e-book, audiobook

  Przyjemne czytadło ale nic ponadto. Pomysł na świat interesujący, nie najgorsi bohaterowie ale całości brakuje "sznytu".

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  223 + 1 = 224

  Tytuł: Różaniec
  Autor: Rafał Kosik
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆
  ISBN: 9788364384684
  Wydawnictwo: Powergraph
  Liczba stron: 510
  Forma książki: e-book

  Pierwszy kandydat do DNF w tym roku, trochę zmuszając się skończyłem książkę.

  Jest to najdziwniejsze sci-fi jakie czytałem i też chyba najmniej przemyślane.
  Sytuacja ma miejsce w czymś co przypomina Warszawę. Nasza planeta, pożegnała się już z życiem i to chyba za sprawą Słońca, bo Warszawa jest pierścieniem, który obraca się wokół Nibysłońca. A sam pierścień jest odpowiednikiem sfery Dysona. Przynajmniej ja tak to rozumiem, ale wytłumaczeń zbyt wiele nie ma. Takich pierścieni jest wiele i wygląda na to, że każde większe miasto jest odrębnym pierścieniem, a jego zasada działania została opisana w odniesieniu do Monachium i jego problemów:

  Jeżeli panele słoneczne na obwodzie pierścienia też przestały działać, to w ciągu dwóch, trzech tygodni temperatura spadnie poniżej minus dwudziestu stopni. Jeśli Niesłońce zgasło całkowicie, a najpewniej tak się stało, to najpierw ustanie szczątkowa fotosynteza roślinna — jeśli jakieś rośliny w ogóle przetrwały — zniknie więc resztka tlenu, ta produkowana poza systemami podtrzymywania życia. Temperatura będzie nadal spadać, bo ciepło słoneczne będzie pochłaniane na obwodzie pierścienia i oddawane po jego ciemnej stronie.

  Przypomnę, że praktycznie biorąc, nie wiemy, czym jest Niesłońce. Są takie tematy, które znikają, nim się na dobre pojawią. — Profesor podrapał się za uchem. — Nazywam je publicznymi czarnymi dziurami.

  Ale wracając do fabuły, bo jest ciekawa z założenia. Mamy głównego bohatera Harpada, który ma umiejętność oceniania innych pod kątem PZ, jest to czynnik, na podstawie, którego ocenia się wzorowość obywateli. W tym również czynów, które planowali popełnić, ale jeszcze nie zdążyli. Całością systemu steruje AI, pod nazwą g.A.I.a. Harpad jest po rozwodzie z żoną, z którą ma córkę. Zajmuje się nielegalnym sprawdzaniem PZ i przez to zostaje wplątany w intrygi na najwyższych szczeblach władzy w tym w wybory prezydenckie. Biorąc zlecenia, od przeciwstawnych obozów. Polityka w tym świecie jest jeszcze bardziej okrutna, pozbawiona serca i pod publiczkę niż u nas. Jeden z kandydatów na prezydenta wpada nawet na pomysł zmuszenia matki do wrzucenia córki do wody, tylko po to, by bohaterski kandydat mógł ją uratować. Niestety pomysł wychodzi na jaw, gdy na nagraniu z drona okazuje się, że bombonierkę i kwiaty, które zaniósł dziewczynce do szpitala miał w bagażniku, zanim jeszcze dziewczynka zaczęła tonąć. Ale wracając do punktów PZ, po ich przekroczeniu (jeśli dobrze pamiętam to 137), osoba podlega eliminacji, która nie do końca wiadomo jak wygląda, bo nikt z niej nie wrócił... do czasu. A takiej eliminacji poddana została córka głównego bohatera, której postara się pomóc.

  Jest to bardzo dziwna książka, która pewnie mogłaby zostać scenariuszem mocno futurystycznego filmu, podobnego do mariażu Raportu mniejszości, Loopera i innych filmów z tego gatunku. Jest tu też sporo inspiracji Zajdlem i jego Paradyzją. Natomiast trochę za dużo tu nieścisłości, sporo dłużyzn, a te elementy, które są ważne na tyle, żeby autor je wielokrotnie później wspominał, trwają dosłownie ułamki sekund. Najlepszym przykładem jest eliminacja córki Harpada, która wspominana jest wielokrotnie i ma ogromny wpływ na fabułę, a samo wydarzenie można było przeoczyć, skupiając umysł na czymkolwiek innym na chwilę.

  Podsumowując: niezły pomysł, ale skopany, nierówna przeciągana fabuła, a do tego tytuł, przez który mało kto po nią sięgnie, ale to może i dobrze.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu
  12/128
  #bookmeter #czytajzwykopem #legimi #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  222 + 1 = 223

  Tytuł: The Lies of Locke Lamora
  Autor: Scott Lynch
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★★★★☆
  Wydawnictwo: Spectra
  Liczba stron: 752

  Powiadają, że Cierń Camorry to niezwyciężony fechmistrz, złodziej nad złodziejami, duch, który przenika ściany. Pół miasta wierzy, że jest legendarnym bohaterem i obrońcą biedaków; druga połowa uważa, że opowieści o nim to mit dla głupców. Jedni i drudzy się mylą. Drobny i słabo władający rapierem Locke Lamora rzeczywiście jest (ku swemu utrapieniu) Cierniem Camorry. Z pewnością nie cieszy się z plotek towarzyszących jego wyczynom – a specjalizuje się w najbardziej złożonych oszustwach. Istotnie, okrada bogatych (kogóż innego warto okradać?), ale biedni nie oglądają ani grosza z jego zdobyczy. Wszystko, co zdobędzie, przeznacza na użytek swój i swojego nielicznego gangu złodziei: Niecnych Dżentelmenów.

  Książkę kupiłam zachęcona krótką recenzją @KatieWee Dziekuję!

  pokaż spoiler Dodam, że jej cena jest absurdalna, ale po angielsku na amazonie cała trylogia jest po 124 zł :3


  Dlaczego oceniam tak wysoko pomimo paru wad? Bo czytanie tej książki było przyjemnością ;)

  Mamy tu do czynienia z lekturą łatwą, prostą i ze szczyptą magii. Takie zabili go i uciekł (dosłownie i wiele razy xD), ale jest to wręcz urocze, niewymuszone. Bohaterowie są ciekawi, tytułowy suchotnik da się lubić a dialogi skrzą się humorem. Do tego autor posługuje się prostym językiem co jest na plus. Ciekawa jest też sama konstrukcja książki.

  Dla fanów powieści awanturniczych, pojedynków i łotrzyków wszelkiej maści :)

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: LL.jpg

 •  

  221 + 1 = 222

  Tytuł: Człowiek, który spadł na ziemię
  Autor: Walter Tevis
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788374806831
  Tłumacz: Wojciech Próchniewicz
  Wydawnictwo: Mag
  Liczba stron: 192

  Kiedy wchodzisz między wrony musisz krakać tak jak one. To właśnie próbował robić Thomas Jerome Newton, kiedy pojawił się na Ziemi w jednoosobowym statku. Jego planeta z powodu wieloletnich wojen została ograbiona z wody i bogactw naturalnym, a jedyną możliwością jej ocalenia było wysłanie Thomasa na Ziemię. Dzięki temu, że on i jego ludzie byli dużo bardziej rozwiniętą cywilizacją szybko zdobył ogromną fortunę, która miała pomóc mu spełnić jego zadanie.

  W trakcie swojej misji Newton odkrywa, że ludzie, choć niewątpliwie mniej inteligentni są również ciekawym i wartym uwagi gatunkiem. Zamiast skupiać się na realizacji jego planu coraz bardziej zaczął wsiąkać w ludzkie relacje. Wszystko to sprawiło, że zaczął poddawać wątpliwości cały plan ocalenia jego planety. Książka ta jest o samotności, odosobnieniu oraz pozwala się zastanowić nad naszym życiem, naszymi motywami i tym w jaki sposób wchodzimy w relacje międzyludzkie.

  Do tego autor bardzo dobrze zbudował postacie, które są ciekawe oraz świetnie prowadził akcję - nie można było się nudzić.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  220 + 1 = 221

  Tytuł: Kongres futurologiczny
  Autor: Stanisław Lem
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 9/10
  ISBN: 9788308048948
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  Liczba stron: 202

  Fabuła:
  Główny bohater, Iljon Tichy, przybywa na Konkres Futurologiczny. Niestety ze względu na zamieszki, Iljon napotyka na trudności, z którymi borykać się będzie wraz ze swoimi towarzyszami niedoli... a my, czytelnicy, strona po stronie, będziemy dowiadywać się, że rzeczywistość nie jest taką, jaką się wydaje.

  Komu polecam:
  Moja pierwsza książka Lema i powiem szczerze - jestem bardzo zadowolony. Jeśli lubicie klimaty:
  - książkowo w stylu Janusz A. Zajdel i Philip K. Dick,
  - fimowo w stylu "Matrix" i "Figh Club"
  to książka ta bardzo przypadnie wam do gustu.

  Moja opinia:
  Co rusz mamy zwroty akcji i niemalże "łapiemy się za głowę" pytając w myślach "co to się w ogóle dzieje?!" (okładka tego wydania naprawdę dobrze ilustruje fabułę). Dodatkowo książka okraszona jest mrowiem słowotwórstwa, które według mnie czasami działało to na korzyść lektury, a czasami nie (za to definitywnie im bardziej zatapiamy się w "Kongres", tym bardziej rozumiemy sens zabiegów autora). Oprócz wartkiej fabuły, która w pewnym momencie zwalnia (ale jak pisałem - ma to swój sens), książka oferuje mnóstwo rozmyślań nad stanem naszej cywilizacji i zadaje pytanie "co dalej?". Na plus - czyta się bardzo szybko (książka na przysłowiowy "jeden dzień"), na minus - "Kongres" napisany jest jednym ciągiem (nie jest podzielony na rozdziały). Miłym dodatkiem jest również posłowie Jerzego Jarzębskiego rzucające czytelnikowi światło na intencje Lema przy tworzeniu "Konkresu Futurologicznego".

  Dla mnie rewelacja! Świetny wręcz wstęp do Lema! Z ogromną chęcią sięgnę po kolejne jego (pro)pozycje.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #stanislawlem #futurologia #sciencefiction #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  219 + 1 = 220

  Tytuł: Peter Schmeichel. Numer jeden
  Autor: Jonathan Northcroft, Peter Schmeichel
  Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
  Ocena: 7/10
  ISBN: 9788382104400
  Tłumacz: Bartosz Sałbut
  Wydawnictwo: Sine Qua Non
  Liczba stron: 472

  Peter Schmeichel - bramkarz reprezentacji Danii, Brondby, Manchesteru United, Sportingu Lizbona, Aston Villa i Manchesteru City opisuje karierę piłkarską w swojej autobiografii. Każdy kto pamięta futbol przełomu wieków chętnie zajrzy do tej książki, a fani Manchesteru United powinni być szczególnie ukontentowani, bo klub ten zajmuje wyjątkowe miejsce w życiu golkipera, siłą rzeczy więc stosunkowo najwięcej miejsca poświęcone jest właśnie tej drużynie. Pewnie największy zarzut można mieć do chronologii narracji. Schmeichel najpierw opowiada o Manchesterze United, potem o Brondby, potem o reprezentacji, a dopiero potem o ostatnich klubach, trochę jest tutaj chronologicznego skakania, więc nie każdemu musi to odpowiadać. Sama autobiografia jest całkiem niezła, bo Schmeichel okazuje się ciekawą postacią. Jeśli ktoś lubi bardziej niekonwencjonalne piłkarskie kierunki, to z radością będzie czytał o duńskim futbolu, grze w Brondby, ich przygodach w europejskich pucharach, reprezentacji na Euro 1992 czy narzekaniach bramkarza na portugalską ligę. Dużo miejsca golkiper poświęca też swojej rodzinie, a jest o tyle interesujące, że ojciec Schmeichela był Polakiem. Poza tym, ciekawe jest spojrzenie czysto bramkarskie i to jak Duńczyk postrzegał tę pozycję na boisku. Podsumowując, szału może nie ma, ale też nie jest nudno, na rynku piłkarskim jest to całkiem solidna pozycja, a osoby szczególnie zainteresowane odrobinę dawniejszym futbolem powinny być zadowolone.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  218 + 1 = 219

  Tytuł: Dziewięciu książąt Amberu
  Autor: Roger Zelazny
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 8371506392
  Tłumacz: Blanka Kuczborska
  Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  Liczba stron: 174

  Całkiem fajne fantasy, polecone przez mireczka @Whoresbane. Dokładną reckę napiszę jak skończę cykl.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  217 + 1 = 218

  Tytuł: Rytm Wojny. Część 1
  Autor: Brandon Sanderson
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: 8/10
  ISBN: 9788366712195
  Tłumacz: Anna Studniarek-Więch
  Wydawnictwo: Mag
  Liczba stron: 656

  W oryginalnym wydaniu książka nie jest podzielona, a stanowi jedną wielką księgę zawierającą 455 891 słów. U nas, książka podzielona jest na dwa tomy, a te kilka słów ode mnie dotyczy części pierwszej.

  Część pierwsza w moim odczuciu w całości była jak Brandonowa interludia, rozbudowana do najmniejszych szczególików, jednak ze względu na charakter opowieści, będąc momentami po prostu przegadaną.

  Jest głęboko, jest bardzo szczegółowo i niektórych może to momentami męczyć.

  Najsłabsza książka z cyklu, wciąż jednak zachwycając złożonością, głębią i tym jak niesamowity świat wykreował Brandon, wciągając mnie do reszty i sprawiając, że cieszyłem się jak dziecko z powrotu Świetlistych po tych długich, trzech latach.

  Zabieram się za część drugą, bo narzucone tempo pod koniec części pierwszej daję nadzieję, że nabieramy prędkości. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Pierwsza recenzja za mną, oby było ich jak najwięcej, być może bardziej kreatywnych i pomocnych.

  #bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  216 + 1 = 217

  Tytuł: Gajos
  Autor: Elżbieta Baniewicz
  Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
  ISBN: 9788363656881
  Wydawnictwo: Marginesy
  Liczba stron: 424
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆

  Jak łapię się za biografię to mam stały spis oczekiwań. Uwielbiam, gdy historie o aktorach, autorach czy innych znakomitych osobach w sposób inteligentny łączą życie prywatne i zawodowe. Niestety pani Baniewicz bardzo mocno nie trafiła w moje oczekiwania.

  Początek jest dość dziwaczny, bo autorka opowiada o dwóch rolach Gajosa, niejako wprowadzając czytelnika w forme jaką przyjmie. Formę mdłą, męczącą i tworzącą mieszankę suchych faktów (szczegółowe omówienie fabuły sztuki) z emocjonalnym opisem jak sobie radzi pan Janusz. Potem zaś mamy już bardziej standardową budowę od dzieciństwa poprzez pierwsze kroki w aktorstwie, wojsko, aż do Pancernych i kariery teatralnej. I póki mamy to skupienie się na jego życiu, które pokazuje nie tylko Gajosa-artyste, ale Gajosa-człowieka to jest fajnie. Jego szukanie miejsca w Polsce, relacje z Kazimierzem Kutzem, Olgą Lipińską, wszystko to podszyte omówieniem ról, to jest okej. Ale autorka poszła w kierunku bardzo szybko przechodzącym w schemat, który odbiera smak poznawania artysty:
  Jest sobie rola, jest omówienie całej fabuły wraz ze szczegółowym opisaniem kogo gra Gajos, "gra zachwycająco" powiedziane kwieciście i dwie recenzje krytyków teatralnych.

  I to w sumie wszystko. Oczywiście bardzo chętnie poznam szczegóły tego jak wyglądała rzeczywistość teatralna lat 70., 80., 90. ale nie kosztem pozostawienia Gajosa jako pomnika, który można podziwiać ale nie można niczego dowiedzieć się o nim samym. Zamiast tego mamy wypełnioną suchymi faktami laurkę, bo widać od razu że autorka aktora uwielbia. Jeśli ktoś studiuje filmoznawstwo, jakąś historie sztuki to będzie zadowolony ogromem informacji i historyczną wartością książki. Jeśli jednak ktoś liczył na więcej prywaty to srogo się rozczaruje, tylko końcowy wywiad nieco ratuje sprawe i pokazuje tę zwyczajną stronę aktora. Dużym plusem są jednak zdjęcia z teatrów, plakaty i inne fotografie z Gajosem i jego otoczeniem, to mi się podobało

  Pozycję doceniam, ale chyba nie wpisuję się w grono odbiorców.

  #bookmeter #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  215 + 1 = 216

  Tytuł: Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw Mansona
  Autor: Vincent Bugliosi, Curt Gentry
  Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
  ISBN: 978-83-88141-08-9
  Tłumacz: Mirosław P. Jabłoński
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Szafa
  Liczba stron: 648
  Ocena: ★★★★★★★★★★

  Dla mnie jest to idealna książka dla entuzjastów truecrime. Najpierw dostajemy dokładny opis śledztwa policyjnego, później, równie dokładny, opis śledztwa prokuratora i całego procesu Mansona i jego dziewczyn. Bugliosi sprawnie oddaje klimat masakrycznych zbrodni Tate-LaBianca, jednak opierając się tylko na faktach, bez zbędnych ozdobników. Nie unika swoich prywatnych przemyśleń o sprawcach jednak nie wpływa to na odbiór książki. Pozycja obowiązkowa dla fanów truecrime. Chciałabym więcej takich książek, te czytałam dwa razy i na tym się nie skończy.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #czytajzwykopem #truecrime #bookmeter #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeteropis odnośnika
  pokaż całość

  źródło: embed.jpg

 •  

  214 + 1 = 215

  Tytuł: Teoria opanowywania trwogi
  Autor: Tomasz Organek
  Gatunek: literatura piękna
  ISBN: 9788328066311
  Wydawnictwo: W.A.B.
  Liczba stron: 352
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆

  Znany rockman wydaje książkę, zdarza się ale nieczęsto. Jaki jest efekt-
  No moim zdaniem średni. Organek zabiera nas w podróż po Polsce wraz z para 40latkow, którzy tylko pozornie ogarneli swoje życie. Maja prace, żyją ale mentalnie dalej są w zawieszeniu typowym dla młodego człowieka wchodzącego w dorosłość. Niestety podczas tej podróży nic odkrywczego nie poznamy. Sama fabuła- odnoszę wrażenie- jest tylko tłem które potrzebne było autorowi to podzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi jego pokolenia i życia w ogóle.
  Nie znaczy to ze książka jest kompletnie nieudana. Przez cała powieść nie byłem znużony, w sumie przeczytałem bardzo szybko. Myśle, że organek jeszcze coś stworzy bo jakiś dryg do tego na pewno ma.

  #bookmeter #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  213 + 1 = 214

  Tytuł: Nieistotne wizerunki
  Autor: Paolo Sorrentino
  Gatunek: literatura piękna
  ISBN: 9788380623378
  Tłumacz: Alicja Bruś
  Wydawnictwo: Rebis
  Liczba stron: 328
  Ocena: ★★★★☆☆☆☆☆☆

  Biorąc za punkt wyjścia portrety autorstwa Jacopa Benassiego, Paolo Sorrentino wyobraża sobie historie uwiecznionych na nich osób, nie wiedząc, kim są ani co robią. Z błyskotliwym humorem łączy różne rejestry i treści, w jednym zdaniu przechodząc od cierpienia do śmiechu, od wzruszenia do ironii, snując niesplecione ze sobą opowieści o miłości, samotności i przyjaźni, komedie, melodramaty, tragedie i farsy.

  No nie wiem... niby taka zabawa z dzieciństwa, gdzie dorabiamy sobie historię do widzianej przelotnie osoby (tutaj mamy zdjęcia), ale ani historie nie są porywające, ani mi jakoś szczególnie do tych fotografii nie pasowały. Tekst pełen alegorii, wydumany. Historie są różne, ale mają podobny schemat. Trochę ciężko się przez to brnęło.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

Osiągnięcia (6)