Burak cyfrowy

 •  

  Trochę o historii ostatnio spalonej katedry Notre Dame. Tak, tak, ten obrazek na dole, to ona,, ale dojdziemy do tego.
  Wieże katedry mają 70 metrów wysokości. Iglica zbudowana z drewna okutego ołowianą blachą mierzyła sobie 40 metrów wysokości i wznosiła się na wysokość 96 metrów. Wysokość sklepienia nawy głównej to 35 metrów.
  Szerokość katedry wynosi 48 metrów, natomiast długość to 130 metrów.

  Katedra powstała na wyspie w latach: 1163–1345 i jej budowa trwała ponad 182 lata. Pierwotnie w tym miejscu w 14 r n.e. Stała pogańska świątynia Galijsko-rzymska poświęcona głównie Jowiszowi, ale również innym bogom rzymskim i celtyckim jak: ) Jove, Tarvos Trigaranos, Volcanus (Vulcan), Esus , Cernunnos , Castor , Smertrios i Fortunie. Następnie świątynię zastąpiono przez dużą bazylikę wczesnochrześcijańską podobną do starożytnych bazylik cywilnych.
  https://fr.wikipedia.org/wiki/Basilique_civile
  Od IV do XII powstały w tym miejscu dwa kolejne kościoły chrześcijańskie. Pierwszym był kościół Św. Szczepana którego istnienie jest potwierdzone przed 452 rokiem. Od 857 po pożarze poprzedniego kościoła, stanęła w tym miejscu katedra Karolingów, która szybko okazała się być zbyt mała i przez kolejne stulecia ją rozbudowywano, czyniąc ją mało praktyczną. W drugiej połowie XII podjęto decyzję o budowie w tym miejscu nowej, ogromnej katedry Notre Dame, czyli "Naszej Pani", odnosząc się do Maryi.

  Katedrę budowano etapami.
  - 1163-1182: budowa apsydy oraz prezbiterium, które do użytku zostały oddane już w 1177 roku. Dalsza budowa objęła ambit.
  - 1182-1190: budowa transeptu oraz naw bocznych.
  - 1190-1225: budowa podstawy fasady i nawy głównej.
  - 1225-1250: górna część fasady i dwie wieże. Powiększenie wysokich okien i budowa naw bocznych, oraz dodanie dodatkowych wzmocnień.
  Usunięto także zadaszenie galerii zostawiając taras pod łukowymi podporami. Pierwotnie dach był dużo szerszy zachodząc na nawy boczne ukrywając tym samym szkielet zewnętrznych podpór. Zrezygnowano jednak z tego, by dostarczyć więcej światła do zbyt ciemnego wnętrza katedry.
  - 1250-1268 - uznano, że fasady transeptu zbudowane w surowym stylu romańskim nie pasują do reszty gotyckiej katedry, więc je przebudowano i wydłużono. Dodano miedzy innymi bogato zdobione Rosety.
  - Do 1345 roku trwała dalsza rozbudowa zdobień, głównie części ołtarzowej.

  W 1625 roku została zbudowana fontanna du Parvis Notre Dame, albo raczej źródełko miejskie. Rycina z 1699 roku. Widać na niej punkt poboru wody. (otwieracie w nowej grafice)
  Warto zauważyć, uboższe zdobienia niż dzisiaj, ale do tego dojdziemy na końcu.

  W 1756 roku katedrę, aby rozjaśnić pomalowano na biało, zastąpiono witraże przezroczystym szkłem, (rozety zachowano) i powiększono okna. Dodano także nowe ozdoby i wyposażenie do wnętrza katedry.

  No i zaczął się zbliżać wiek XIX, a wraz z nim rewolucja francuska która była również anty chrześcijańska i przyniosła ciężkie dekady dla budowli. W roku 1789 budynek prawnie przeszedł w posiadanie państwa, w którym jest do dnia dzisiejszego (obecnie państwo wynajmuje na wieczność budynek kościołowi).

  w latach przed rewolucją dokonywano regularnie aktów wandalizmu na katedrze, oraz zaprószano ogień.
  Królowie Judy z galerii królów na fasadzie zostali usunięci i ścięci. Motłoch był przekonany, że byli oni królami Francji reprezentowanymi w celu wywyższenia monarchii. Wszystkie wielkie posągi portali zostały również zniszczone, z wyjątkiem Dziewicy z trumeau portalu klasztoru. Zawaleniu uległy również dachy obu wież. Katedrę chciano zburzyć jako symbol "katolickiego terroru", ale rewolucjoniści padli podstępem jednego z mieszkańców, który pragnął ocalić katedrę. Stwierdził on i spopularyzował opinie, że rozbiórka katedry grozi zawaleniem się ścian na okoliczne budynki. Rewolucjoniści więc przemianowali budynek na "Świątynię Rozumu" poświęconej nowej bogini rozumu. Pod koniec roku 1793 wszelkie kulty zostały we Francji zakazane, tym samym katedrę przemianowano na magazyn.

  W roku 1802 katedrę udostępniono ponownie obrządkom sakralnym i w dwa lata przeprowadzono pośpieszne naprawy tak, aby w grudniu 1804 r. Napoleon Bonaparte mógł zostać tam mianowany na cesarza Francuzów w obecności papieża Piusa VII . Budynek został wybielony na tę okazję, a następnie w przebrany w liczne zdobne tkaniny zakrywające fatalny stan budynku.
  Na obrazie wnętrze mocno upiększono, bo przecież lepiej uwiecznić marmury (których w katedrze nigdy nie było) niż sypiące się ściany .
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Jacques-Louis_David_-_The_Coronation_of_Napoleon_%281805-1807%29.jpg

  Po przywróceniu pokoju katedra była w tak złym stanie, że zamierzano ją wyburzyć częściowo, lub całkowicie. Budynek sypał się w oczach i był bardzo zaniedbany. Co gorsza większość Paryżan traktowała go jako relikt przeszłości, skazany na ruinę, który obecnie zabiera miejsce na wyspie. I dziś by budynku z pewnością nie było, gdyby nie kolejny człowiek, który wypowiedział wojnę informacyjną, która ocaliła katedrę.

  Wielki pisarz Wiktor Hugo , wielbiciel budynku, napisał swoją powieść Notre-Dame de Paris (Dzwonnik z Noter Dame wydaną w 1831 r.), która odniosła ogromny sukces i miała w szczególności na celu podniesienie świadomości na temat wartości takiego pomnika. W roku publikacji jego powieści ruch anty-legitymistycznych rewolucjonistów splądrował zakrystię i jej skarby, zniszczono witraże i zdewastowano arcybiskupstwo. Udało się jednak Wiktorowi stworzyć szeroko popularny ruch na rzecz katedry. Jego powieść ożywiła wówczas marginalizowany pomnik i uczyniła go z czasem najbardziej znanym paryskim symbolem. Do tego doszedł wpływ nowego europejskiego trendu zwanego romantyzmem, który starał się dać ludziom nową koncepcję świata.

  W latach '40 XIX wieku postanowiono odrestaurować zabytek. Swój ogromny wkład miał Eugène Viollet-le-Duc wkipedia - ojciec renowacji zabytków.
  Zdjęcie z 1840 roku sprzed renowacji: otwierać w nowej karcie

  Między 1847 a 1864 rokiem Lassus i Viollet-le-Duc przywrócili część rzeźbionych dekoracji, a nawet zrekonstruowali część swojej pracy w katedrach w Chartres, Reims i Amiens. Podczas tej renowacji Viollet-le-Duc został zainspirowany do stworzenia 56 chimer, które dziś zdobią galerię wieży. Odbudowano także iglicę na skrzyżowaniu (tą która ostatnio się zawaliła). Eugène jednak chciał pójść dalej i pragnął ulepszyć katedrę. Iglica miała być wyższa niż ostatecznie powstała, pragnął dodać więcej zdobić, ale najważniejszą cechą miały być podwyższone wieże. Ich wysokość wzrosłaby wówczas z 70 metrów do 135. Uznano, jednak, że to zbyt dalece posunięte modernizacje i Duc nie zdołał przeforsować swojej wizji.
  I wiecie co? Szkoda, że nie pozwolono mu tego zrobić, bo obecnie katedra wygląda jak średniowieczne WTC. Nie lubię płaskich dachów i uwielbiam iglice. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #gruparatowaniapoziomu #kosciol #noterdame #francja #historia #ciekawostki #architektora
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: foresightarch.com

 •  

  Czy miał ktoś do czynienia z Kią Cadenzą 2012 z polskiej dystrybucji (na Euro 2012) z silnikiem 3.5? Jak wrażenia?

  #kia #pytanie

  +: DOgi

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Wentrosz

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)