•  

  Grudzień
  Rozmyślania nad śmiertelnością

  Stoicyzm na dziś – 6 grudnia
  Miecz wisi nad tobą

  „Nie zachowuj się tak, jakbyś miał żyć wiecznie. Los wisi nad tobą. Jak długo pożyjesz i jak długo możesz, bądź dobry”.
  – Marek Aureliusz, Rozmyślania, 4.17

  W znanej antycznej historii dworzanin bagatelizował obowiązki króla. Król, aby udowodnić podwładnemu błąd, zamienił się z nim miejscami. Dzięki temu dworzanin mógł doświadczyć tego, jak to jest być władcą. Król wprowadził jednak pewną modyfikację – nad tronem zamiesił na włosie miecz, aby podkreślić zagrożenia i ciężar panowania, a także nieustanny lęk przed zabójstwem. To wiszące przypomnienie o śmierci i trudnościach nazywamy mieczem Demoklesa.

  W rzeczywistości podobny miecz wisi nad każdym z nas. W każdej chwili możemy stracić życie. To zagrożenie może popchnąć nas w dwóch kierunkach: możemy bać się i lękać śmierci, a możemy też wykorzystać je jako motywację – do czynienia dobra, do bycia dobrym. Ponieważ wisi nad nami miecz i niczym innym nie trzeba się przejmować. Czy wolałbyś aby spadł na Ciebie w trakcie popełniania karygodnych i egoistycznych czynów? Chciałbyś, aby trafił Cię, gdy czekasz na to, by być dobrym w przyszłości?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Grudzień
  Rozmyślania nad śmiertelnością

  Stoicyzm na dziś – 5 grudnia
  Zalety otrzeźwiających myśli

  „Każdego dnia myśl o śmierci i wygnaniu, a także o wszystkich innych rzeczach, które wydają się straszne. Dzięki temu nigdy nie powstanie w tobie nikczemna myśl ani nadmierne pożądanie”.
  – Epiktet, Enchiridion, 21

  Wiatry polityki mogą się gwałtownie zmienić i pozbawić Cię podstawowych praw, które uważałeś za rzecz oczywistą. Lub niezależnie od tego, kim jesteś i jak bezpiecznie żyjesz, ktoś może Cię obrabować i zamordować dla kilku dolarów.

  W ponadczasowym Eposie o Gilgameszu znajduje się fragment:

  „Człek jest łamliwy jak trzcina w sitowiu!
  Przystojny chłopak, piękna dziewczyna –
  Zbyt szybko w kwiecie ich wieku Śmierć ich zabiera!”

  Śmierć nie jest jedyną nieoczekiwaną przeszkodą, z jaką możemy się zetknąć. Nasze plany mogą zostać pokrzyżowane przez miliony różnych spraw. Dziś wygodniej może być to ignorować, ale jakie będą tego koszty?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Grudzień
  Rozmyślania nad śmiertelnością

  Stoicyzm na dziś – 3 grudnia
  Filozof to rzemieślnik od życia i śmierci

  „Filozofia nie obiecuje człowiekowi dóbr materialnych. To wykracza poza jej dziedzinę. Tak jak drewno jest materiałem cieśli, a brąz dla rzeźbiarza, tak nasze życie jest odpowiednim surowcem dla sztuki życia”.
  – Epiktet, Diatryby, 1.15.2

  Filozofia nie jest bezproduktywnym zajęciem odpowiednim tylko dla akademików lub bogaczy. TO jedna z najbardziej podstawowych aktywności, w jakie człowiek może się zaangażować. Jej cel to, jak ujął to Henry David Thoreau kilka tysięcy lat po Epiktecie, pomóc nam „rozwiązać problemy życia nie tylko w teorii, ale też praktyce”. Jest to zgodne ze słynnym wersem Cycerona: „Filozofować to uczyć się jak umierać”.

  Czytasz prezentowane tu cytaty i wykonujesz ćwiczenia myślowe nie dla zabawy. Choć te cytaty i ćwiczenia mogą być ciekawe i pozwolić się rozchmurzyć, ich celem jest pomóc Ci kształtować i polepszać swoje życie. A ponieważ każdego z nas czeka tylko jedno życie i jedna śmierć, powinniśmy traktować każde doświadczenie jak posługujący się dłutem rzeźbiarz i formować je do momentu, w którym – parafrazując słowa Michała Anioła – wyzwolimy anioła z marmuru.

  Staramy się wykonywać te trudne zadania – żyć i umierać – tak dobrze, jak potrafimy. W tym celu musimy pamiętać, czego się nauczyliśmy i jakie słowa mądrości otrzymaliśmy.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Wpis za wczoraj wrzucony bez wołania.

  Listopad
  Akceptacja - Amor Fati

  Stoicyzm na dziś – 29 listopada
  Poradzisz sobie

  „Nie rozpaczaj nad tym i nie daj się porwać wzburzeniu”.
  – Marek Aureliusz, Rozmyślania, 7.43

  Gdy coś się wydarzy, czasem pojawiają się w nas myśli” Już za późno. Wszystko stracone. Później następują narzekania, użalanie się, biadolenie – bezsilna walka przeciw czemuś, co już się stało.

  Po co się przejmować? Nie wiemy przecież, co przyniesie przyszłość. Nie mamy pojęcia, co nas czeka. Możliwe, że napotkamy więcej problemów, ale może się okazać, że wkrótce zza chmur wyjdzie słońce.

  Jeśli jesteś stoikiem, możesz być pewny jednego – cokolwiek się stanie, poradzisz sobie.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Listopad
  Akceptacja - Amor Fati

  Stoicyzm na dziś – 25 listopada
  Zabawne, jak sprawy się układają

  „Jeśli o mnie chodzi, wolałbym być chory niż żyć w luksusach, ponieważ choroba szkodzi tylko ciału. Luksusy natomiast niszczą i ciało, i duszę, powodując słabość i niemoc w ciele oraz brak opanowania i tchórzostwo w duszy. Co więcej, luksusy rodzą niesprawiedliwość, ponieważ prowadzą też do chciwości”.
  – Muzoniusz Rufus, Diatryby, 20.95.14 - 17

  Z historii o osobach, które wygrały na loteriach, wynika jedna lekcja: nagły przypływ dużej ilości gotówki to przekleństwo, a nie błogosławieństwo. Już po kilku latach od otrzymania wysokiej nagrody wielu zwycięzców znajduje się w gorszej sytuacji finansowej niż przed wygraną. Te osoby tracą przyjaciół i się rozwodzą. Całe ich życie zmienia się w koszmar z powodu na pozór nieprzyzwoicie szczęśliwego wypadku.

  To tak jak w tekście Metalliki (z utworu o pasującym tu tytule „No Leaf Clover”, czyli „bezlistna koniczyna”): ‘Wtedy się okazuje, że kojące światło na końcu twego tunelu / TO tylko nadjężdzający w twoim kierunku pociąg towarowy”.

  A jaka jest najczęstsza reakcja osób, które wygrały z rakiem, przechodząc przez sytuacje, jakie budzą w nas lęk i przerażenie? „T była najlepsza rzecz, jaka mogła mi się w życiu przydarzyć”.

  Zabawne, jak sprawy się układają, prawda?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   @itakisiak: Doceniać potrafiłem już wcześniej, chodzi mi też o buddyjskie odpuszczanie sobie różnych spraw. W obliczu śmierci tracą na znaczeniu.

  •  

   Pytam poważnie, co dobrego znalazłeś w chorobie, bo ja na codzień mam kontakt z chorą od urodzenia osoba i nie wygląda jakby była coraz lepsza przez swoje cierpienie.

   @ranski: To jest dobre pytanie. Codzienne cierpienie nie uszlachetnia, tylko męczy i kradnie energie. Zauważyłem, że do rozwoju popychają mnie tylko dwie rzeczy: strach i cierpienie. Szczęście w ogóle mnie nie rozwijało, byłem tylko bardziej leniwy i zadowolony z miejsca w którym jestem w życiu. A teraz już nawet nie zależy mi na szczęściu. Dlaczego miałbym być szczęśliwy? Jestem w życiowym dołku i nie wypracowałem sobie szczęścia.

   Matka Teresa miała ciekawy pogląd na cierpienie. Mówiła, że cierpienie to "pocałunek Jezusa".

   W jednym z filmów sióstr Jeanette i Ann Petrie pytana o to, czy możliwe jest zrozumienie cierpienia, Matka Teresa odpowiada: „Cierpienie samo w sobie nie ma wartości, ale cierpienie, w którym łączymy się z cierpieniem Chrystusa, ma olbrzymie znaczenie. Cierpienie, które jest zadośćuczynieniem, ofiarą, ma niezwykle głęboki sens. Jeżeli przyjmujemy cierpienie jako dar od Boga, nabiera ono niesłychanie głębokiego znaczenia. Cierpienie takie stanowi naprawdę najpiękniejszy sposób wzrastania w świętości i upodabniania się do Jezusa”.

   Czasem się nad tym zastanawiam.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (21)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Wypoks

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.