•  

  Istnieje nieskończenie wiele porządków. Chaos jest tylko jeden. I choć chaos oznacza destrukcję, stan rozproszenia i dezorganizacji, nie jest czymś złym. Jest istotny. Jest niezbędny. Istnieją porządki gorsze niż stan chaosu, lecz jeden porządek nie może być często zreorganizowany w inny. Stary porządek musi zostać zniszczony, by nowy porządek mógł nastać.
  Choć porządki różnią się kierunkiem uporządkowania, każdy jeden dąży do wewnętrznej spójności, harmonii poszczególnych elementów ze sobą i z otoczeniem.
  Umysł każdego człowieka jest takim układem, każdy człowiek, jeżeli nie poddał się jeszcze w codziennej walce o swoje człowieczeństwo, i o ile ma wyznaczony kierunek rozwoju, w końcu dochodzi do momentu, w którym na wierz wychodzą wewnętrzne sprzeczności. Nie da się tego uniknąć.
  Nie jest źle kiedy człowiek próbuje wówczas zmienić rażąco niepasujące elementy, wpasować je w sposób, w który nie będą one sprzeczne z większością zgodnych ze sobą elementów. Gorzej, gdy tworzy cały system oszukiwania samego siebie, przesądów i uprzedzeń, byle tylko zachować spokój wewnętrzny, byle uniknąć cierpienia, byle zachować twarz przed swoim ego, byle nie stracić poczucia wartości we własnych oczach. W obu jednak wypadkach w końcu przychodzi moment, w którym niespójności stają się rażące i oczywiste. Moment, w którym stary porządek nie daje się już uzasadnić, a jego błędność przebija się nawet przez system iluzji. Jest to potężny test dla człowieczeństwa, którego większość osób nie jest w stanie wytrzymać. Nie jest gotowa na chaos. A już na pewno na budowę wszystkiego od nowa. Poddają się.
  Umiejętność oszustwa nie jest czymś złym. Jeżeli umiesz oszukać, umiesz zobaczyć oszustwo w słowach i czynach innych. Dobry ślusarz musi umieć otworzyć zamek, ale nie czyni to go od razu włamywaczem. Lecz o ile nawet oszukiwanie innych może(w teorii; rzadko się tak zdarza) służyć dobremu celowi, o tyle nie ma usprawiedliwienia przed oszustwem samego siebie. Każdy moment, kiedy tworzysz iluzję w samym sobie oddala cię od człowieczeństwa. Świadomie bądź nie podważa twoje człowieczeństwo w w oczach samego siebie. Niektórzy nie chcą być ludźmi - gdyż jest to trudne, wyczerpujące, często latami niewdzięczne. Wolą pozostać prymitywnymi maszynami, prześlizgującymi się przez świat bez próby jego zrozumienia, poddanymi setek żądz i emocji, których nawet nie próbują zrozumieć; poświęcają całe życie celom, których nawet nie potrafią uzasadnić. Budują mury chroniące przed upadkiem, dlatego nie nauczą się nawet jak powstać.

  Ze wszystkiego co mnie w życiu spotkało najbardziej wdzięczny jestem temu, ile razy musiałem ten właśnie test przechodzić. Ile razy musiałem upaść, złamać się przed samym sobą, ile wycierpieć, ile razy zniszczyć się wewnętrznie doprowadzając do rozpaczy, ile porządków obalić, ile bezcelowości doświadczyć i ile strachu przezwyciężyć. I ile mnie to nauczyło. Jak piękny jest każdy moment, w którym dowiadując się czegoś o samym sobie rozumiesz, ile błędów zrobiłeś, i jak bardzo się myliłeś. Oraz ile satysfakcji daje chwila, w której odnajdując kolejny element układanki zdajesz sobie sprawę, że zamiast pokazywać sprzeczności, tłumaczy on inne elementy, których od miesięcy nie potrafiłeś zrozumieć.

  Ludziom, którzy się jeszcze nie poddali, którzy wciąż chcą rozumieć, rozwijać się, gotowi są spojrzeć na siebie bez uprzedzeń i przyznać się do błędu, nawet jeśli powtarzany był i ignorowany latami, życzę siły i wytrwałości. Nie jest ważne, jak bardzo i jak głęboko się mylisz. Nie jest ważne, jak długo będziecie upadać i wstawać ponownie. Nie jest ważne, ile zajmie to czasu, ani jak blisko czy daleko jesteście. Znajdziecie swoją drogę, bo jeszcze się nie poddaliście.

  Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Kto odrzuca zrozumienie, staje się ignorantem. Kto zaprzestaje rozwoju, umiera jeszcze za życia.

  #filozofia #religia #chaos #porzadek #dobro #zlo #rozkmina
  pokaż całość

  +: Jebudu, S.....e +3 innych

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika XPL0173R

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)