•  

  Mam "słup" na działce (110kV) i otrzymałem z Energa Invest "zaproszenie do rokowań".
  Chodzi o ponad 500m2 pasa służebności i wycenili to na 2600 zł :)
  Działka rolna, w dość atrakcyjnej lokalizacji (ok. 6 km do morza).

  Jaka jest realna wycena? Czy ktoś z Was ma doświadczenie w takich sprawach i mógłby pomóc ? Oczywiście może to być pomoc odpłatna.

  #sluzebnosc #energa #sluzebnoscprzesylu #energia
  pokaż całość

 •  

  Widzę, że wielu panów - (trochę złośliwie) można by rzec "białorycerzy" - pozmieniało swoje profilowe zdjęcia i ochoczo wsparło feministyczne hasło, że "moja ciąża - mój wybór", "wybór, nie zakaz" itp.

  A jak to jest z ich wyborem ? Otóż oni chyba wyboru nie mają - bo jeżeli kobieta zechce urodzić dziecko, to ZAWSZE ponoszą konsekwencje współżycia i przynajmniej do 18 roku życia będą musieli płacić alimenty na dziecko, bez względu, czy dziecko jest przez nich "chciane", czy "niechciane".

  Ja akurat jestem pro-life i uważam, że zgodnie z nauką - dziecko nie jest ani ciałem kobiety (odrębne DNA), ani jej własnością i nie tylko facet powinien ponosić konsekwencje niechcianej ciąży (płacąc alimenty) - ale również kobieta, tzn. jej obowiązkiem jest urodzić.
  Okrutne ? A co mają powiedzieć faceci, którzy nie mają pieniędzy i z powodu alimentów siedzą w więzieniu ?

  Oczywiście pomoc przede wszystkim! Jeżeli to by zależało ode mnie, to w nagrodę, że kobieta np. takie dziecko z gwałtu odważyła się urodzić (jeśli nawet pozostawiłaby je w szpitalu/oknie życia) - chętnie wypłacałbym np. 1 mln zł - ale mam świadomość, że zaraz ilość "sfingowanych" gwałtów wzrosłaby x100..

  #protest #aborcja
  pokaż całość

  +: Reiden
 •  

  W temacie #fotowoltaika mam pytanie do "oblatanych" Mirków ( @kalmaris, @areczek2121 ).

  Czy ZE (Enea) zawsze musi udostępnić złącze pod instalację 50kWp, nawet jeżeli będzie to wymagało po ich stronie inwestycji. Czy też może odmówić - określając, że np. maks. to 40kW ?

  Czy żeby dostać drugi licznik (pod kolejną instalację <50kWp) - to trzeba przedstawić jakąś umowę najmu, czy można na siebie/żonę po prostu dodać kolejny PPE (?)

  Zakładając, że mam moc przyłączeniową 10kW i chciałbym stawiać 50kWp - to najpierw zwiększać moc przyłącza (chyba 50zł / 1kW), czy od razu składać wniosek "w-mi" (wniosek o określenie warunków przyłączenia) - i podać parametry falowników.
  pokaż całość

  •  

   @Zahary_pl: >
   Same głupoty wyżej. Nie czytaj. :)

   Jeślili masz moc przyłączeniowa 10 kW w umowie, a chcesz założyć instalacje do 49.99 kWp to zgłaszasz ją w trybie uzgodnień (czyli deklarujesz swojemu OSD że tworzysz instalację o mocy większej niż twoja moc umowna i deklarujesz że będziesz wprowadzał do sieci taką moc maksymalną).
   Czyli: przed założeniem instalacji składasz wniosek o przyłączenie instalacji w trybie uzgodnień, oni ci odpiszą czy można/nie można (do 50 kW nie robią raczej problemów, chyba że mają stare trafo po SN/NN, ale zasadniczo nie mają prawa ci odmówić do 49,99 kWp, bo ustawa Prawo Energetyczne ich do tego obliguje).
   Po uzgodnieniach zgłaszasz instalację i tyle.

   Co mogę ci poradzić?
   Jak masz 10 kW mocy zamówionej, to najpierw zwiększ moc zamówioną do 50 kW (przebudują ci złacze kablowe, dadzą zabezpieczenie B80A, sami zabudują punkt pomiaru, czyli licznik, może tam sobie założą przekładniki prądowe- w chuju to masz). Koszt to jakieś 70 zł o 1 kW zwiększania mocy- dużo, ale mniej wydasz w trybie zgłoszenia, niż tak ja wyżej ci pisdłem w trybie uzgodnień.

   Tak naprawdę to złotych środków tu nie ma- ja jak kładę komuś 50 kW to robię całość sam do punktu pomiaru- drożej, ale wiem że jak sam to zrobię, to będzie ok, a do punktu wpięcia ja odpowiadam za instalację.
   No i resumując- kładę tą instalację do punktu pomiaru i piszę do nich pismo co mają zrobić (i w 90% robią, chyba że trafisz na debila, to są scysje). Przykładowe pismo masz niżej.

   No taka jedna rad.
   Przy tak duzej instalacji nie bierz pierwszej/lepszej firmy i nie patrz ze "ci sa najtansi" to ich biore.
   To nie jest jakies skomplikowane dla ogarnietego elektryka, ale jak juz dzis pytasz o (w zasadzie) podstawy to pewnie i bedziesz szukal jak najtaniej, tylko tutaj tani0 nie znaczy dobrze, :) Bo zainwestujesz w takie 50 kW (strzelam) z 180 tysiakow i chcesz zeby to chodzilo nastepne 25 lat, tak?
   No to jak juz sa problemy w fazie projektowej, to troche lipa - ja bym sie z taka firma nie "żenił". :)
   Mogę Ci to bez spiny ogarnąć, pisz na priv, ale z góry ci piszę że nie jeztem najtańszy, natomiast będziesz to miał od A do Z. :)
   pokaż całość

   źródło: zsc.jpg

  •  

   @kalmaris: wielkie dzięki za pomoc i treściwą odpowiedź.
   Będę musiał sprawdzić w ustawie OZE, bo wydaje mi się, że jest tam zapis, że w przypadku mikroinstalacji (<50kWp) to ZE pokrywa koszty ew. rozbudowy przyłącza. Czyli wtedy lepiej byłoby zgłosić instalację w trybie uzgodnień.

   Z drugiej strony ktoś już mi polecał tak jak napisałeś - najpierw podnieść moc, bo podobno w "trybie uzgodnień" to trwa dużo dłużej.

   A orientujesz się może jak to jest z tym ew. drugim licznikiem/PPE ?
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  "Oświecony" @Kempes jednak nie podzielił się swoją "tajemną wiedzą naukową" dot. energii..
  Tym razem, zamiast inwektyw - zdecydował się użyć "argumentu ostatecznego" - czyli skasował mój wpis i wszędzie mnie zablokował :) Tylko dla porządku chciałem odnotować z kim mamy do czynienia - a ostatecznie cieszę się, z czasu zaoszczędzonego na "jałowych dyskusjach"..

  źródło: kempes.png

 •  

  Pierwszy raz chciałem przetestować tę "mityczną ochronę" Paypal'a. Otrzymałem uszkodzoną i przez to bezużyteczną zabawkę z Banggood, wystąpiłem do Chińczyka o zwrot kasy, a ponieważ nie było reakcji - to założyłem spór na Paypal, oczywiście dołączyłem zdjęcia (dowód).
  Paypal obiecuje zwrócić kasę, ale najpierw muszę dostarczyć uszkodzony produkt do Chin :)
  Przy wartości ok. $10 to oczywiście nie ma najmniejszego sensu.. Opisałem Wam tę sytuację, jako przestrogę, że zakładanie sporów na Paypal ma sens jedynie w sytuacji, gdy towar nie zostanie dostarczony.

  #banggood #paypal
  pokaż całość

 •  

  Mirki - czy można jeszcze kupić bilet na mecz Polska-Chile ? Niby do jutra trwa sprzedaż dla osób posiadających kartę kibica, ale założyłem kartę i po wejściu na stronę https://bilety.laczynaspilka.pl/ nie widzę możliwości kliknięcia i zakupu.

  Nawet pojawia się mylący napis: "Sprzedaż biletów rozpocznie się: jeszcze nie ustalono terminu".
  Generalnie cały ten serwis www i procedura wyrabiania karty (szczeg. dla dziecka) to prawdziwy dramat.
  Pani w banku coś pomyliła i zmieniło mi w profilu dziecka imię..

  Pozdrawiam

  #reprezentacja #laczynaspilka #pzpn
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Będę wynajmował auto w Islandii i mam pytanie - czy blokadę karty pod depozyt (350000 ISK) będę mógł zrobić na karcie revolut ? Chyba tak, bo powinna być traktowana jak normalna karta kredytowa Mastercard (?)

  #revolut #islandia

  +: Cronox
 •  

  Podajcie proszę namiary na sprawdzoną wypożyczalnię samochodów (odbiór w Keflaviku).

  #islandia

  +: Cronox
  •  

   @Zahary_pl: środki z karty kredytowej zostaną od razu obciążone w ISK, później bank Ci to przewalutuje (zerknij jaką masz prowizję banku - z reguły 2 lub 5%). Ja zapłaciłem 560 zł za Kio Rio - od czw do wt (tylko z CDW). Tak jak wcześniej pisałem to polecam brać coś z wyższym zawieszeniem.
   Kaucji nie biorą. Co do Revolut, to nie mam pojęcia. Jeśli przejdzie płatność to pewnie akceptują.
   Polecam tę stronę: http://www.road.is/ jak pojedziesz na płn, masz tam informacje o przejezdności dróg, aktualnej pozycji pługów :)
   pokaż całość

  •  

   @Zahary_pl: Niestety Islandia jest b. drogim krajem jeśli chodzi o ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia może być wyższy niż sam wynajem auta. Co ciekawe większość wypożyczalni na Islandii nie znosi do 0 zł udziału własnego w szkodzie.
   Na 99% wypożczalnie nie uznają tego ubezpieczenia tj. w przypadku szkody zablokują Ci środki na karcie kredytowej. Później powiadamiasz icarhireinsurance o szkodzie, przesyłasz im papiery od wypożyczalni/zdjęcia szkody. Dalej będzie wyjaśnianie/likwidacja szkody pomiędzy icarhireinsurance (a oni z kolei z ubezpieczycielem - chyba Zurich). Całość może potrwać niestety parę miesięcy. Poczytaj opinie na trustpilot od osób, które likwidowały u nich szkodę. pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Mam podpiętą debetową kartę Mastercard BZWBK i gdy próbuję doładować konto Revolut np.100 zł - to wyświetla mi "Opłata 1,29zł" i generalnie dla każdej kwoty ponad 1%. Dlaczego? Wydawało mi się, że zasilenie konta kartą debetową powinno być bezpłatne (?)

  #revolut

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Zahary_pl

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)