Wiem, że nic nie wiem

 •  

  Co łączy opery Wagnera z Lisztem, barokiem, muzyką, piwem i krasem? O tym w najnowszym odcinku prezentującym region zagraniczny, ale położony blisko Polski. Zapraszam do wsparcia produkcji w wykopie
  **FRANKONIA. Miejsce, które łączy barok i operę z... piwem**

  Interesująca historia poboczna może jednak dotyczyć tej budowli. Na zdjęciu apteka, jeden z najważniejszych zabytków Bayreuth i najbardziej kontrowersyjnych i jeden z nielicznych ocalałych po bombardowaniu aliantów. Uważano, że miasto, które "wychowało" Wagnera, sprzyja ideom nazistowskim, co po części było prawdą.

  W średniowiecznej Europie, wiele aptek nosiło "rasistowskie" nazwy. "Pod murzynkami" "Pod Arabami", "Pot Etiopczykami" itd... W tym kierunku w wielu krajach niemieckojęzycznego kręgu kulturowego zeszła debata na temat zmian nazwy. Wiadomo dlaczego.

  Tymczasem... nazwy te były wówczas nadawane z dużą dozą szacunku i podziwu. Zarówno 400 i 500 lat temu z szacunkiem wyrażano się o średniowiecznych dokonaniach w medycynie, zapoczątkowanych i przepchniętych do przodu w muzułmańskich ośrodkach naukowych. Co więcej... większość produktów medycznych, którymi wtedy bywały czasami po prostu orientalne przyprawy i specyfiki... pochodziło z krajów Lewantu, dawnego Puntu, Arabii itd. W dużej części społeczeństwa konotacje z Arabami w medycynie i farmacji były bardzo pozytywne. "To było postrzegane jako uznanie dla dalekich uzdrowicieli i ich skutecznych lekarstw". Stąd używano tych skojarzeń w nadawaniu nazw bardzo starym aptekom.
  Dziś niektóre sieci istnieją wciąż i mają za sobą kilka wieków historii. W przypadku berlińskiej o podobnej nazwie "ustępstwem" było usunięcie postaci w turbanie z logo. W Bayreuth, części Bawarii - wciąż trwa debata na ten temat, ale wg lokalnego przewodnika do kilku lat nazwa zostanie podmieniona.

  #ciekawostkihistoryczne #pannoramixtrip #podroze #farmacja
  pokaż całość

  źródło: PANA8724.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika anonimowa

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)