Survival, turystyka piesza i górska. Lubię też kwiatki i mam kota. Przewodnik terenowy po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rysuję życzenia urodzinowe na karteczkach biurowych - wołaj!

 •  

  Dlaczego górale są tacy... No właśnie jacy? Trudno mi dobrać odpowiednie słowo.

  Właśnie spędziłam dwa tygodnie w górach. To był mój pierwszy raz. Pojechałam tam z super pozytywnym nastawieniem.

  Przez lata byłam zauroczona góralską kulturą. Moja babcia była góralką i opowiadała o życiu u podnóża Tatr.
  Muzyce, palenisku w domu, naturze i ludziach.

  Na miejscu góry były piękne, klimat cudowny, a górale? Chamscy, patrzący na turystów z pogardą, pijący dużo alkoholu.

  Jednak najbardziej szokujące dla mnie było ich atakujące podejście do każdej osoby przejawiającej chęć osiedlenia się w górach.
  Wręcz agresywne komentarze.

  No i najważniejsze bezustannie podkreślają, że są góralami i Ty nim nigdy nie zostaniesz.
  Przecież to oczywiste, nie rozumiem skąd u ludzi z tych stron takie prześmiewcze podejście do osób z poza gór.

  Spotkały mnie 3 szokujące sytuacje, które idealnie przedstawią o co mi chodzi.

  1. Schodzę z trzech koron i mijam innych turystów. Kazdy się wita, zamienia kilka słów i jest miło.
  W pewnym momencie widzę starszą parę mającą problemy z zejściem. Chwilę rozmawiamy i pocieszam ich mówiąc "Dalej jest lepiej, tutaj bardzo mokro".
  W tym czasie mijała nas góralska rodzina rozmawiająca gwarą. Nagle kobieta głośno komentuje "Boże a jak ma być, przecież to góry.."
  Po czym patrzy na męża i wymieniają spojrzenia w stylu "Co za za debile".

  2. Zawędrowałam do bacówki i spotkałam trzech górali. Od słowa do słowa dowiedzielisię, że lubię góry. Zaczęli mnie przepytywać.
  Po seri pytań o łańcuchy, typy górali i jakieś tradycje, pojawiły się pytania typowo rolnicze. Miałam szczęście, bo babcia była rolnikiem - więc na nie też dobrze odpowiedziałam.
  Byli trochę w szoku, a ja się ucieszyłam że ich zagięłam.
  Jednak nagle zaczęli robić mi wykłady, że prawdziwą góralką i tak nigdy nie będę. Nie urodziłam się tu więc "prawdziwie po góralsku żyć nie bede".
  Trochę to było przykre doświadczenie. Ponieważ trochę na mnie wsiedli, a ja nawet nie sugerowałam, że tą góralką chce zostać.

  3. Płynęłam z flisakami i innymi turystami. Pan flisak przez całą drogę chamsko żartował z turystów. Przestawiał fałszywe nieprawdziwe informacje i jak ktoś się nabrał to go wyśmiewał.
  Przedstawiał siebie i górali jako - nad ludzi.
  No i znowu powtórzył się motyw, że górale nigdy nie zakceptują kogoś kto się pobuduje tutaj, bo on tylko będzie udawał górala itp.
  Nikt nawet o to nie pytał. Atmosfera była tak słaba, że nikt się nie odzywał przez resztę podróży.

  Mam mieszane uczucia. Góry piękne, ludzie z dziwnym nastawieniem i pewnym teretorializmem. Zastanawiam się czy miałam pecha, czy tak tam jest.

  #gory #gory #zakopane #tatry #pieniny #podroze #gownowpis #pytanie
  pokaż całość

  +: Nigdy_o_to_nie_prosilem, Clifford_Lee +677 innych
 •  

  Jak wiadomo od stycznia w całym woj. Śląskim ma być już czyste powietrze ;) Mieszkańcy mieli 5 lat i dotacje na wymianę starych kopciuchów. Oczywiście tysiące osób tego nie zrobiło...

  Warto jednak działać lokalnie, wśród swojej najbliższej społeczności. W moim bloku już tylko 3 sąsiadów miało piece węglowe (sami emeryci). Ta trójka potrafiła zasyfić całą okolicę. Mieli też ciekawe podejście do tematu: mamy dobre piece, smog jest przez samochody, rząd nie będzie nam nic kazał itd.

  Zrobiłem więc w zeszłym roku 2 krotnie taką akcję, że wrzucałem mieszkańcom przygotowane przeze mnie ulotki do skrzynek, w których informowałem o uchwale antysmogowej, terminie, karach oraz gdzie można uzyskać dotacje. Jaki efekt? Właśnie ostatni z tej trójki montuje już piec gazowy.

  Odnoszę wrażenie, że w przypadku niektórych ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia jedynie przymus może ich popchnąć do działania.

  #smog #slaskie #zabrze #ochronasrodowiska
  pokaż całość

  źródło: 365-1852.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika antkowa

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)