I im a freethinker, I im an individual, therefore I do not believe in silly, archaic doctrines. I am intelectually superior.

 •  

  #nagrodanobla #katolicyzm #nauka #chrzescijanstwo
  Fun fact- gdyby nie uwzględnić nagrody nobla w dziedzinie literatury to udział #ateizm w tym kułeczku mocno by spadł.
  Cytując Chesterona

  Czy dziwicie się, że ta sama cywilizacja, która wierzyła w Trójcę Świętą, odkryła silnik parowy?

 •  

  Czy #biblia opisuje #dinozaury ? No zobaczcie na ten opis z księgi Hioba, który miał żyć jeszcze przed potopem i powiedźcie mi, że to nie jest opis dinozaura.

  ' I Bóg stworzył owe wielkie potwory; wszelkie żyjące istoty według swojego rodzaju, które się poruszały i którymi zaroiły się wody; oraz wszelkie skrzydlate ptactwo według swojego rodzaju. I Bóg widział, że jest dobrze.'
  I Księga Mojżesza 1:21
  https://www.bible.com/bible/319/GEN.1.21

  ' Oto behamot, którego stworzyłem jak i ciebie – zajada trawę niczym byk. Popatrz na siłę w jego biodrach, na moc w muskułach jego cielska. Zgina swój ogon, potężny jak cedr, ścięgna jego lędźwi są mocno splecione. Jego piszczele – niby rury z kruszcu(hmm, czyli tak jakby puste w środku?), jego gnaty jak pręt żelazny. Oto przedniejszy na twórczych drogach Boga; sam jego Stwórca podał mu jego miecz. Jemu dostarczają swojego plonu góry, gdzie igrają wszelkie dzikie zwierzęta. Wylega się między krzewami lotosu, w kniei sitowia i wśród bagniska. Lotosy osłaniają go swoim cieniem i otaczają go rzeczne wierzby. Nie spłoszy się, gdy go ogarnie strumień; leży spokojnie, choćby Jarden rzucił się w jego paszczę. Któżby go tknął przed jego oczami i przeszył pętlicami jego nozdrza? Zdołasz wędką wyciągnąć krokodyla, czy powrozem zatopionym w jego języku? Czy poprzez jego chrapy zawleczesz sznur z sitowia, lub przebijesz haczykiem jego szczęki? Czy się zwróci do ciebie z mnóstwem próśb, lub przemówi do ciebie łagodnymi słowami? Czy zawrze z tobą umowę, byś go przyjął na wiecznego sługę? Czy poigrasz z nim jak z ptaszkiem, lub uwiążesz go dla swych dziewcząt? Czy handlują nim towarzysze cechowi, albo dzielą go między przekupniów? Czy grotami naszpikujesz jego skórę, lub rybackim harpunem jego głowę? Raz połóż na niego swoją rękę, a więcej nie pomyślisz, aby z nim wszczynać walkę.'
  Księga Ijoba 40:15-32
  https://www.bible.com/bible/319/JOB.40.15-32

  ' Jakże mylną by była twa nadzieja, bo już na jego widok byłbyś się zwalił. Nie ma takiego śmiałka, który by go pobudził. Zatem kim jest ten, co chciałby się stawić przed Moim obliczem? Kto Mnie wpierw zobowiązał, abym mu musiał odpłacić? Wszystko pod całym niebem jest Moje. Nie będę milczał o jego członkach, ani o jego sile, czy harmonii jego ustroju. Kto kiedy odsłonił wierzch jego pancerza, kto wniknie w dwoiste jego czeluście? Zwrotnice jego pyska – któż je otworzył? Postrachem są koliska jego zębów. Wspaniałe są łuski jego kolczugi, zwartej jakby pieczęcią z krzemienia. Jedna z drugą się spaja, więc wiatr między nie nie wnika. Jedna do drugiej przylega, sczepiają się nierozłącznie. Jego parskanie rzuca błyski, a jego oczy jak rzęsy zorzy. Z jego czeluści rozchodzą się pochodnie, wypryskują ogniste iskry. Z jego nozdrzy bucha dym, jak z kipiącego garnka, czy kotła. Jego dech rozżarza węgle, a z jego paszczy bije łuna. Na jego szyi zamieszkuje siła, a przed jego obliczem skacze trwoga. Szczelnie przylega jego sadło, jakby na nim ulane, niewzruszone. Jego serce stężałe jest jak głaz, tak stężałe jak spodni kamień młyński. Przed jego szarżą truchleją najdzielniejsi, a kiedy orze fale tracą ducha. Jeśli go ktoś zaczepi – ani oręż się nie ostoi, ani lanca, dzida, czy harpun. Żelazo uważa za słomę, a mosiądz za zbutwiałe drzewo. Nie spłoszy go strzała z łuku; a kamienie procy zamieniają się przy nim w źdźbła. Niby źdźbła są też maczugi i drwi sobie ze świstu lancy. U spodu ma zębate skorupy, nimi zatacza ślad po mule. Jak kocioł spienia głębię, a morze przeistacza jakby w wrzątek. Za nim lśni jego ślad, jakby toń miała siwiznę. Nie ma mu równego na ziemi; to on został stworzony, aby niczego się nie lękał. Lekceważy wszystko, co wysokie; on jest królem wszystkich dzikich zwierząt.'
  Księga Ijoba 41:1-26
  https://www.bible.com/bible/319/JOB.41.1-26

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Diplodoki - Posiadały puste w środku kości, które znacząco zmniejszały ciężar ich potężnych cielsk No to tak trochę jak te rury z kruszcu. No jakie niby zwierzę, które dziś znamy zostało by tak opisane ? Duże w chuj, porusza się po lądzie i morzu. Szarżuje i pływa. Maczugi niczym źdźbła. No dinozaur jak chuj.

  No i oczywiście nie chcę powiedzieć, że to jest jakiś znak na "prawdziwość" Biblii, bo już w starożytności chyba były jakieś poszlaki nt dinozaurów, takie jak rysunki, czy figurki. Także bez bólu dupy plz.
  #wiara #chrzescijanstwo #ateizm #ciekawostki
  pokaż całość

  •  

   Bo równie dobrze mógł pasować do gatunku, który jeszcze nie powstał, do kosmity lub do AT-AT z Gwiezdnych Wojen.

   @Prekambr: Jest dokładnie tak jak mówisz i dlatego też 2 razy wspominałem o tym, że patrząc obiektywnie, to w żaden sposób nie nadaje to autentyczności Biblii i nie zamienia wiary w naukę. Bo wiara z założenia nie jest logiczna i nie opiera się na naszej mądrości i logice. A teraz zapnij pasy.

   ' Bo jako obłudni w sercu, burzą się w gniewie i nie wołają do Niego nawet kiedy ich wiąże. Dlatego ich dusza wydana jest na śmierć od młodości, a ich życie między duchowymi nierządnikami. Oto Bóg wzniośle działa Swą mocą; któż jest mistrzem takim jak On? Kto Mu wyznaczył Jego drogę i kto Mu powie: Wyrządziłeś krzywdę. Pamiętaj, abyś raczej uwielbiał Jego sprawy, które i ludzie opiewają. Wszyscy ludzie się w nie wpatrują, aczkolwiek śmiertelny widzi je tylko z daleka. Oto wielki Bóg – tylko my nie możemy Go poznać; niezbadana jest liczba Jego lat. Powoli podnosi krople wód, co roszą deszczem na skutek Jego oparów. Stąd sączą się obłoki i zlewają na mnóstwo ludzi. Kto rozumie rozpostarcie się chmur oraz grom z Jego namiotu?'
   Księga Ijoba 36:1-5,12-14,22-29 https://www.bible.com/bible/319/JOB.36.1-5,12-14,22-29

   ' Bóg straszliwie grzmi swoim głosem – sprawuje wielkie rzeczy, których nie pojmujemy. Tak, On mówi do śniegu: Padaj na ziemię; także do kroplistego deszczu oraz do Swoich nawalnych oraz gwałtownych ulew. Wtedy zamyka rękę każdego człowieka, by wszyscy ludzie poznali Jego dzieła. więc wirują wokoło według Jego planów, by na powierzchni całego kręgu ziemskiego uskutecznić wszystko, co im rozkazał. Czy ci wiadomo, jakie Bóg im nadaje zadanie, albo jak każe zabłysnąć światłu Swoich chmur? Czy rozumiesz ruchy obłoków i dziwy Tego, który jest doskonałej umiejętności? W jaki sposób ogrzewają się twoje szaty, kiedy ucisza ziemię powiewem od południa? Czy wraz z Nim rozpostarłeś niebiosa, jakby trwałe, lane zwierciadło? Wskaż, co Mu mamy powiedzieć; bowiem nie potrafimy odpowiedzieć z powodu naszego mroku. Czy należy Go powiadomić, że chcę mówić? Czy człowiek kiedyś żądał, aby został zgładzony? Tak, nie można spoglądać na światło słońca, kiedy jasno świeci wśród chmur i gdy przeciąga wiatr, który je oczyszcza. Od północy zjawia się jakby złoto; wokół Boga roztacza się straszny majestat. Ale Wszechmocnego – Jego nie dościgniemy; On jest wzniosły potęgą, sądem i pełnią sprawiedliwości; nikogo nie gnębi. Dlatego ludzie powinni się Go obawiać; bo On lekceważy wszystkich mądrych we własnym mniemaniu.'
   Księga Ijoba 37:5-7,12,15-24
   https://www.bible.com/bible/319/JOB.37.5-7,12,15-24

   No i co z tego, że Ty mi dziś powiesz, że dzięki nauce wznieśliśmy się ponad chmury i zdobyliśmy kosmos, gdy ja mogę się upierać przy tym, że wszechświat cały się rozszerza i nawet jeśli poznamy miejsce wielkiego wybuchu, to będziemy musieli zrozumieć, co ten wybuch spowodowało i nasz początek będzie nam nieustannie uciekać. Dlatego wiara, nigdy nie była i nie jest logiczna i jest po prostu głupia. "Szczyci się" swoją nie wiedzą, nie polega na udowadnianiu nauki, tylko powołuję się na jej nieskończoność. Bo przecież zgodnie z logiką, to zawsze będzie można wiedzieć więcej i póki co, to paradoksalnie nauka poprzez swój rozwój odkrywa coraz, to kolejne pytania i się poszerza, jak ten nasz wszechświat tworzy kolejne układy i gwiazdy, tak nauka co prawda odkrywa tą "pustkę", ale widząc więcej jednocześnie widzi, że coraz więcej jest do poznania.

   Dlatego wiara nie ma żadnego prawa kłócić się z nauką i tego właśnie naucza Biblia, według której to nie nauka i wiedza jest winna i On lekceważy wszystkich mądrych we własnym mniemaniu. Ale czy kreacjoniści, którzy walczą z nauką i mądrością, sami nie uważają są mądrzy we własnym mniemaniu ? Przecież mówią, że wiedzą jak powstała ziemia i nazywają ewolucje głupotą, a więc czy samych siebie nie czynią mądrymi we własnym mniemaniu ? Czy, jeśli to Bóg był autorem tego tekstu, to czy On nie zastawił tutaj pułapki na kreacjonistów i płaskoziemców ? No spójrz na początek tego co cytowałem:

   Bo jako obłudni w sercu, burzą się w gniewie i nie wołają do Niego nawet kiedy ich wiąże. Dlatego ich dusza wydana jest na śmierć od młodości, a ich życie między duchowymi nierządnikami. Oto Bóg wzniośle działa Swą mocą; któż jest mistrzem takim jak On? Kto Mu wyznaczył Jego drogę i kto Mu powie: Wyrządziłeś krzywdę. Pamiętaj, abyś raczej uwielbiał Jego sprawy, które i ludzie opiewają.

   To Oni poprzez swoją głupotę i ignorancję stają się głupimi, bo gdy mądrzy naukowcy badają świat i wszechświat, to czy nie uwielbiają i opiewają jego spraw ? Przecież to nauka przyznaje się do tego, że czegoś nie wie i im więcej wie, tym też więcej nie wie. Ale tak się składa, że to jednak ignoranci i głupcy roszczą sobie prawa do wiedzy, a Bóg się pyta płaskoziemca: Czy wraz z Nim rozpostarłeś niebiosa, jakby trwałe, lane zwierciadło ? Czy rozumiesz ruchy obłoków i dziwy Tego, który jest doskonałej umiejętności? W jaki sposób ogrzewają się twoje szaty, kiedy ucisza ziemię powiewem od południa?

   No i jak myślisz, czy płaskoziemca rozumie te wszystkie rzeczy ? Czy On je poznał i zbadał ? Hiob tego wszystkiego nie zbadał, ale uważał siebie za mądrego.
   pokaż całość

  •  

   @Prekambr: Nie, to tylko Ty rozmijasz się z treścią moich komentarzy i to co pisałem w żaden sposób nie koliduję z nauką. Gdybyś dokładnie przeczytał i zrozumiał, to co napisałem, to w swej ignorancji, nie nazywał byś mnie ignorantem. Twoja ignorancja nie jest hipotetyczna i polega na tym, że obecność "bajek" przeszkadza Ci nawet wtedy, gdy Twój rozmówca od początku zaznacza, że nie chcę nikogo przekonywać co do autentyczności czy natchnienia Biblii. pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  Wyjaśni mi ktoś skąd niektórzy katolicy i reszta chrześcijan (w tym sekty ) wytrzasneli że ziemia ma ok 10000 lat skoro w bibli nic na ten temat nie pisze ??
  #religia #pytanie

  •  

   @blazkowick: Mniej więcej 4k wynosi suma wieku bohaterów do narodzin Jezusa. Piotr piszę, że niebiosa były od dawna.

   ' Przede wszystkim to wiedzcie, że w ostatecznych dniach przyjdą szydercy, którzy będą postępować według swoich własnych pożądliwości; I będą mówili: Co z obietnicą jego przyjścia? Bo odkąd zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak od początku stworzenia. Tego bowiem umyślnie nie chcą wiedzieć, że niebiosa były od dawna i ziemia z wody, i w wodzie stanęła przez słowo Boże; Przez które ówczesny świat, zalany wodą, zginął. A obecne niebiosa i ziemia przez to samo słowo są utrzymane i zachowane dla ognia na dzień sądu i zatracenia bezbożnych ludzi. Ale niech to jedno, umiłowani, nie będzie przed wami zakryte, żejeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień.'
   2 Piotra 3:3-8
   https://www.bible.com/bible/138/2PE.3.3-8

   Salomon, czyli najmądrzejszy człowiek na świecie według Biblii, wspomina coś o jakichś okręgach:

   ' Gdy jeszcze nie stworzył ziemi ani pól, ani początku prochu okręgu ziemskiego; Kiedy przygotowywał niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał okrąg nad powierzchnią głębi; Gdy w górze utwierdzał obłoki i umacniał źródła głębin; Gdy wyznaczał morzu jego granice, by wody nie przekraczały jego rozkazu, kiedy ustalał fundamenty ziemi; Byłam wtedy przy nim jak wychowanka i byłam jego radością każdego dnia, ciesząc się zawsze przed nim; Radując się na okręgu jego ziemi, rozkoszując się synami ludzkimi.'
   Księga Przysłów 8:26-31
   https://www.bible.com/bible/138/PRO.8.26-31

   Jeden z psalmów mówi, że niebiosa są odwieczne a skoro są odwieczne, to jaka jest ziemia.

   ' Temu, który przemierza najwyższe niebiosa odwieczne; oto wydaje swój głos, głos potężny.'
   Księga Psalmów 68:33
   https://www.bible.com/bible/138/PSA.68.33

   Oczywiście dowody z dupy i nie można na tej podstawie mówić, że Ziemia jest okrągła, ale też nie można mówić że Biblia nazywa ziemię płaską i stworzoną 6k lat temu.
   pokaż całość

  •  

   @blazkowick: Aha no i co najważniejsze:

   ' Zaś Adam poznał cieleśnie Chawę, swoją żonę, więc poczęła i urodziła Kaina; bo powiedziała: Nabyłam mężczyznę od WIEKUISTEGO. Więc Kain powiedział to swojemu bratu Heblowi. Także się stało, że kiedy byli na polu, Kain powstał na swojego brata Hebla i go zabił. Oto dziś mnie wypędzasz z oblicza tego kraju, bym się ukrywał przed Twym obliczem, i był tułaczem oraz zbiegiem na ziemi; przecież ktokolwiek mnie spotka, ten mnie zabije. A WIEKUISTY powiedział do niego: Zaiste, ktokolwiek by zabił Kaina, poniesie siedmiokrotną pomstę. WIEKUISTY uczynił też znak dla Kaina, by go nikt nie zabijał, kto go spotka. I tak Kain uszedł sprzed oblicza WIEKUISTEGO oraz osiadł w krainie Nod, na wschodzie od Edenu. Kain poznał też swoją żonę, więc poczęła i urodziła Chanocha; wtedy także, budując miasto, nadał temu miastu nazwę od imienia swojego syna – Chanoch.'
   I Księga Mojżesza 4:1,8,14-17
   https://www.bible.com/bible/319/GEN.4.1,8,14-17

   Kogo Kain by miał spotkać i kto by miał go zabić ? Dlaczego od razu stwierdza, że wypędzenie oznacza, że ktoś go zabiję ? Skąd niby ta jego żona ?
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  W gorący wisi wpis odnośnie traktowania Chrześcijan na Wykopie. Dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Jestem raczej spokojnym człowiekiem, więc nie będę aż taki ofensywny.

  Problemem na Wykopie nie jest to, że ktokolwiek jest ateistą, serio. Nie widziałem żeby ktokolwiek chciał tutaj kogoś nawracać. Problemem jest to, że pojawia się tu wiele wpisów, które wprost mają na celu obrażanie osób wierzących. Jakby to działo się raz na jakiś czas, to jeszcze można by to zaakceptować. Ale to co się ostatnio dzieje to jakaś masakra. Codziennie do gorących trafia po kilka wpisów, w których padają takie wyrażenia jak:
  - jebane katole
  - katotaliban
  - szamani
  - katolstwo
  - czarni złodzieje
  I właśnie TO jest problem. Nie nakazuję nikomu popierania religii, Kościoła czy wierzących. Jeśli masz poglądy takie, jakie masz, to trzymaj się ich, naprawdę, ale jednocześnie staraj się nie sprawiać przykrości wierzącym. Może jestem zbyt wrażliwy i nazwiecie mnie naiwnym, ale mnie wielokrotnie robiło się przykro przeglądając gorące. Czułem się źle czytając te wszystkie oskarżenia i obelgi. Być może nie jestem odosobniony w takich odczuciach. Sprawianie komukolwiek przykrości jest złe, więc proszę, nie róbcie tego. Domyślam się, że pewnie znajdzie się ktoś, kto napisze coś w stylu:

  - No ale jak mam poważnie traktować ludzi uprawiających swoje gusła? ¯\_(ツ)_/¯

  i to będzie świadczyło o tym, że to ta osoba ma problemy z brakiem szacunku dla innych. Jeśli wiesz, że powiesz coś, co pogorszy komuś nastrój i nie potrafisz trzymać języka za zębami, to znaczy, że czynisz źle. I to jest właśnie smutne. Wielu ateistów na Wykopie z obrażania innych uczyniło swoją rozrywkę i pasję. W modzie nie jest bycie uprzejmym, wzajemnym szacunek, ale jakiś swego rodzaju konkurs na to, kto bardziej zrani uczucia wierzących.

  Wiem, że ktoś może odbić piłeczkę i powiedzieć, że: "No ale katole też obrażają". Na pewno są tacy, i w tym miejscu przepraszam za ich zachowanie, ale skala działań jednej i drugiej strony jest zupełnie inna. Ja codziennie widzę w gorących wpis o "jebanych katolach", natomiast nie widzę o "jebanych ateistach".

  Oczywiście, żeby nie było, to nie wrzucam wszystkich ateistów do jednego worka. Mój wpis odnosi się tylko do tych, którzy nie potrafią uszanować uczuć innych. Wiem, że są na Wykopie uprzejmi ateiści, jeden z nich nawet zrobił wpis w podobnym do mojego tonie i trafił w gorące, teraz niestety nie mogę znaleźć żeby przywołać jako przykład.

  #bekazkatoli #gimboateizm #przemyslenia #gorzkiezale #ateizm #religia
  pokaż całość

 •  

  Tak się mirki zastanawiam, jak w sumie ma działać modlitwa? Przykładowo: umarł Michał Białek, i jeśli cała moderacja wykopu się pomodli za jego duszę, to Bóg mu wybaczy nienaprawione tagi i zgodzi się na czyściec zamiast Piekła? Czy jeśli jakimś cudem wszystkie wykopki za takiego Białka się pomodlą, łącznie z Kinerem i Elfikiem, to wtedy Bóg weźmie go od razu do nieba? Jak to działa? #mikromodlitwa #mirkomodlitwa #mirkomodly #religia #kosciol #katolicyzm pokaż całość

  •  

   @noitakto: No nie powiedział bym. Zresztą co to w ogóle za różnica ? Czy każdy musi usilnie szukać jakiejś swojej grupy ideologicznej i się z nią identyfikować ?

   +: kafar22
  •  

   @noitakto: Tak ? Czyli co ? Mam sobie znaleźć jakieś wyznanie i się z nim utożsamiać ? A co jeśli jestem po trochu lewakiem, prawakiem, chrześcijaninem, agnostykiem, sceptykiem, optymistą, racjonalistą, troche mądrym, troche głupim, ewolucjonistą, kreacjonistą ? Znajdę sobie gdzieś jakieś kółko wzajemnej adoracji, które mnie zaakceptuje i pozwoli mi lepiej się poczuć ? A co jeśli zmienię zdanie w pewnej kwestii ? Będę musiał szukać innej grupki ? pokaż całość

  • więcej komentarzy (67)

 •  

  Dobra, bo już mnie zaczyna wkurwiać poziom ignorancji i niewiedzy w temacie #biblia #chrzescijanstwo Może dzięki temu wpisowi zmniejszy się liczba pseudo intelektualnych wysrywów.

  pokaż spoiler TL:DR Chrześcijan nie obowiązuje ani jedno prawo ST. Ani dekalog, ani nic.


  Chronologia biblijna jest taka: Abraham ~2000r p.n.e, Mojżesz i dekalog ~500r p.n.e, Jezus 33r n.e, listy apostolskie ~50-70r n.e

  ' Potem wyprowadził go na pole oraz powiedział: Spójrz ku niebu oraz zlicz gwiazdy; czy potrafisz je zliczyć? Powiedział też do niego: Takim będzie twój ród. I Abram zaufał WIEKUISTEMU, a On poczytał mu to ku sprawiedliwości.'

  pokaż spoiler I Księga Mojżesza 15:5-6 https://www.bible.com/bible/319/GEN.15.5-6


  Więc powiedział: Weź twego syna, twojego jedynaka, którego miłujesz Ic'haka, idź do ziemi Moria oraz na jednej z gór, którą ci wskażę, złóż go tam jako całopalenie.(...) Abraham wyciągnął także swoją rękę oraz wziął nóż, by zarżnąć swojego syna. Ale anioł WIEKUISTEGO zawołał z Nieba i powiedział: Abrahamie, Abrahamie! A on rzekł: Oto jestem. Więc powiedział: Nie wyciągaj twojej ręki na chłopca oraz nic mu nie rób; gdyż teraz wiem, że jesteś bogobojnym i z Mojego powodu nie oszczędzałeś twego syna, twojego jedynaka. Zaś Abraham podniósł swoje oczy i spojrzał; a oto jakiś baran, co był w gęstwinie, uwiązł swoimi rogami. Więc Abraham poszedł, wziął barana oraz złożył go na całopalenie, zamiast swojego syna.'

  pokaż spoiler I Księga Mojżesza 22:10-13 https://www.bible.com/bible/319/GEN.22.10-13


  Czyli bozia zawarła przymierze z Abrahamem ~1500 lat przed dekalogiem i prawem. Jest też taka wiecie hehe metafora, że bozia zapowiada oddanie syna za ofiarę na jakiejś górzee, ale póki co zamiast syna jest baran.

  ' A terazjeśli usłuchacie Mojego głosu i będziecie przestrzegać Mojego przymierza wtedy staniecie się Moim skarbem, wybranym z pomiędzy wszystkich ludów; choć Moja jest cała ziemia. A wy będziecie dla Mnie państwem kapłanów oraz świętym narodem. To są słowa, które powiesz synom Israela. Więc Mojżesz przyszedł, zwołał starszych ludu i przedstawił im wszystkie te słowa, które polecił mu WIEKUISTY. A cały lud razem odpowiedział, mówiąc: Uczynimy wszystko, co powiedział WIEKUISTY. Zatem Mojżesz powtórzył WIEKUISTEMU te słowa ludu.'

  pokaż spoiler II Księga Mojżesza 19:5-8 https://www.bible.com/bible/319/EXO.19.5-8


  Czyli teraz wjeżdża prawo dla narodu wybranego. Przymierze między Bogiem a IZRAELEM. Dekalog i cała reszta praw. Jeśli tylko będą przestrzegać staną się skarbem i świętym narodem. Jeśli.

  W między czasie bozia przez swoich ziomków ze starego testamentu kilkadziesiąt razy(!) zapowiada Mesjasza.

  ' Nie będzie zabrane berło od Jehudy, ani panujący spośród jego bioder, aż przyjdzie to, co mu przynależy i jemu będą poddane narody Przywiąże do winnicy swego osła, przy wyborowej winnicy syna swojej oślicy; w winie wypierze swoją odzież, we krwi winogron swoją szatę. Jego oczy iskrzące się od wina, a zęby białe od mleka. Upatrzył miejsce spoczynku, że jest dobre, oraz ziemię, że jest rozkoszna; nachylił swoje barki do dźwigania(!!) oraz poddał się daninie robotnika. Jednak w mocy pozostaje jego łuk, i w Jakóbie, z rąk Mocarza, stamtąd, od Pasterza, Opoki Israela, giętkimi są jego ramiona i ręce(tak jak na krzyżu?).'

  pokaż spoiler I Księga Mojżesza 49:10-12,15,24 https://www.bible.com/bible/319/GEN.49.10-12,15,24


  ' Bo wyrósł przed Nim jak różdżka i jak korzeń ze spierzchłej ziemi; nie miał postawy, ani urody; widzieliśmy go, ale nie w tej postaci, byśmy go sobie upodobali. Wzgardzony był, unikany przez ludzi, mąż boleści, zżyty z cierpieniem; jakby zakrywał swe oblicze, wzgardzony był i go mieliśmy za nic. Ale on nosił nasze cierpienia, dźwigał nasze dolegliwości; a myśmy uważali go za dotkniętego, rażonego przez Boga i znękanego. Zaś on był raniony za nasze przestępstwa, skruszony za nasze winy; za nasz pokój – kaźń na nim, a przez jego potłuczenie – my wyzdrowieliśmy. Wszyscy błądziliśmy jako trzoda, każdy zwrócił się na swoją drogę, lecz WIEKUISTY dotknął go winą nas wszystkich. Był dręczony – ale ulegał i nie otwierał swoich ust; jak jagnię prowadzone na rzeź, jak oniemiała owca, przed tymi, którzy ją strzygą – tak nie otwierał swoich ust. Został wzięty na skutek ucisku i sądu; kto to pomyśli w jego pokoleniu, że został odłączony z krainą żywych za odstępstwo mojego narodu, jako kara za nich. Pośród niegodziwych ustanowiono jego grób, wśród przemożnych jego mogiłę; jakkolwiek bezprawia nie popełnił i nie było zdrady w jego ustach. Ale spodobało się WIEKUISTEMU, złamać Swojego gnębionego, by swą duszą spełnił ofiarę, ujrzał potomstwo, przedłużył dni i aby przez jego ręce rozwinęła się wola WIEKUISTEGO. Z trudu swojej duszy zobaczy i będzie nasycony. Mój sprawiedliwy sługa swą mądrością wielu poprowadzi do sprawiedliwości i sam poniesie ich winy. Dlatego dam mu w spadku wielu oraz rozdzieli zdobycz wśród potężnych; gdyż wydał na śmierć swoje życie i do występnych był zaliczony; on, który poniósł grzech wielu oraz wstawiał się za przestępcami.'

  pokaż spoiler Księga Izajasza 53:2-12 https://www.bible.com/bible/319/ISA.53.2-12


  'Boże mój, Boże, czemu mnie opuściłeś; czemu jesteś daleki od mego wspomożenia oraz od słów mojej skargi? Zaś ja jestem robakiem, a nie mężem, pośmiewiskiem ludzi i wzgardą tłumu. Wszyscy, którzy mnie widzą – urągają mi, ściągają usta i potrząsają głową, mówiąc: Niech to powierzy WIEKUISTEMU! Niech go wybawi! Ocali go, ponieważ go sobie upodobał! Jestem rozlany jak woda, rozeszły się wszystkie moje członki, pośród moich wnętrzności, moje serce jest roztopione jak wosk. Jak skorupa zaschła ma siła, mój język przylgnął do mego podniebienia, powaliłeś mnie do prochu śmierci. Ponieważ otoczyły mnie psy, obstąpiła mnie zgraja złoczyńców, z bólu wyją moje ręce i nogi. Mogę policzyć wszystkie moje kości; a oni się przyglądają, nade mną się znęcają. Rozdzielają między siebie me odzienie, a o moje szaty los rzucają.'

  pokaż spoiler Księga Psalmów 22:2,7-9,15-19 https://www.bible.com/bible/319/PSA.22.2,7-9,15-19


  Oprócz Mesjasza zapowiadane jest również nowe przymierze:

  ' Za owych dni nie będą więcej mówili: Ojcowie spożywali cierpkie jagody, a zęby synów stępiały. A raczej każdy zginie przez swoją własną winę – ktokolwiek zje cierpkie jagody, tego zęby stępieją. Oto nadejdą dni mówi WIEKUISTY, że zawrę z domem Israela i domem Judy Nowe Przymierze. Nie takie, jak to Przymierze, które zawarłem z ich ojcami, kiedy ich wziąłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi Micraim. To Moje Przymierze zerwali, chociaż nie przestałem być ich panem mówi WIEKUISTY. Lecz oto Przymierze, które po owych dniach zawrę z domem Israela mówi WIEKUISTY: Złożę Moje Prawo w ich wnętrzu oraz wypiszę je w ich sercu, abym był ich Bogiem, a oni byli Mi ludem. I nie będą nadal nauczali każdy bliźniego i każdy swojego brata w słowach: „Poznajcie WIEKUISTEGO!”, gdyż wszyscy będą Mnie znali, od najmniejszego, do największego mówi WIEKUISTY. Ponieważ wybaczę ich winę, a ich grzechów więcej nie wspomnę.'

  pokaż spoiler Księga Jeremiasza 31:28-33 https://www.bible.com/bible/319/JER.31.28-33


  ' Zbiorę was z pośród narodów, zgromadzę was ze wszystkich krajów i przyprowadzę was do waszej ziemi. Pokropię was czystą wodą, zatem będziecie czyści; oczyszczę was ze wszystkich waszych plugastw oraz ze wszystkich waszych ohyd. I dam wam nowe serce oraz złożę w waszym wnętrzu świeżego Ducha; z waszego ciała usunę kamienne serce(rozumiecie, kamienne tablice=kamienne serce, taka hehe metafora) i dam wam serce żywe. Tak, Mojego Ducha złożę w waszym wnętrzu oraz sprawię, byście postępowali według Moich uczynków sprawiedliwości, przestrzegali Moich sądów i je spełniali. Nie z powodu was Ja to czynię mówi Pan, WIEKUISTY; niech to będzie dla was świadome! Wy, za wasze postępki, powinniście się wstydzić i rumienić, domu Israela!'

  pokaż spoiler Księga Ezechiela 36:24-27,32 https://www.bible.com/bible/319/EZK.36.24-27,32


  Jezus dał takie prawo:

  Jeśli zachowacie moje przykazania, będziecie trwać w mojej miłości, jak i ja zachowałem przykazania mego Ojca i trwam w jego miłości. To wam powiedziałem, aby moja radość trwała w was i aby wasza radość była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, jak i ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za swoich przyjaciół. Wy jesteście moimi przyjaciółmi, jeśli robicie to, co wam przykazuję. Już więcej nie będę nazywał was sługami, bo sługa nie wie, co robi jego pan. Lecz nazwałem was przyjaciółmi, bo oznajmiłem wam wszystko, co słyszałem od mego Ojca. Nie wy mnie wybraliście, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem, abyście wyszli i wydali owoc, i aby wasz owoc trwał, i aby Ojciec dał wam to, o cokolwiek poprosicie go w moje imię. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

  pokaż spoiler Ewangelia Jana 15:10-17 PUBG https://bible.com/bible/138/jhn.15.10-17.PUBG


  Paweł piszę to samo:

  Teraz zaś nasz kapłan o tyle znakomitszą otrzymał służbę, o ile jest pośrednikiem lepszego przymierza, które zostało oparte na lepszych obietnicach. Gdyby bowiem to pierwsze było nienaganne, to nie szukano by miejsca na drugie. Tymczasem, ganiąc ich, mówi: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, gdy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ująłem ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, ja też przestałem o nich dbać, mówi Pan. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: Dam moje prawa w ich umysły i wypiszę je na ich sercach. I będę im Bogiem, a oni będą mi ludem. I nikt nie będzie uczył swego bliźniego ani nikt swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, bo wszyscy będą mnie znali, od najmniejszego aż do największego z nich. Będę bowiem łaskawy dla ich występków, a ich grzechów i nieprawości więcej nie wspomnę. A gdy mówi „nowe”, uznaje pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku.

  pokaż spoiler Hebrajczyków 8:6-13 PUBG https://bible.com/bible/138/heb.8.6-13.PUBG


  I Jan też:
  Bo jeśli nasze serce nas potępia, Bóg jest większy niż nasze serce i wie wszystko. Umiłowani, jeśli nasze serce nas nie potępia, mamy ufność ku I o cokolwiek prosimy, otrzymujemy od niego, bo zachowujemy jego przykazania i robimy to, co miłe w jego oczach. A to jest jego przykazanie, abyśmy wierzyli w imię jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie, jak nam przykazał.

  pokaż spoiler 1 Jana 3:20-23 PUBG https://bible.com/bible/138/1jn.3.20-23.PUBG


  Nie ma żadnych haczyków, metafor i innych dziwnych rzeczy. Proste jak budowa cepa. Same listy apostolskie, które tłumaczą idee chrześcijaństwa, to chyba nie więcej niż 200 stron tekstu. To nie wina Biblii, że taki przykładowo #katolicyzm i jego teologia tworzą jakieś potworki sprzeczne z prostym i jasnym nauczaniem apostołów nt #wiara

  ' Byli też fałszywi prorocy wśród ludu, jak i wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy potajemnie wprowadzą herezje zatracenia, wypierając się Pana, który ich odkupił, i sprowadzą na siebie rychłą zgubę. Wielu zaś podąży za ich zgubną drogą, a droga prawdy z ich powodu będzie bluźniona. I z chciwości będą wami kupczyć przez zmyślone opowieści. Ich sąd od dawna nie zwleka, a ich zatracenie nie śpi.'

  pokaż spoiler 2 Piotra 2:1-3 https://www.bible.com/bible/138/2PE.2.1-3


  ' Dziwię się, że tak szybko dajecie się odwieść od tego, który was powołał ku łasce Chrystusa, do innej ewangelii; Która nie jest inną; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą wypaczyć ewangelię Chrystusa. Lecz choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba głosił wam ewangelię inną od tej, którą wam głosiliśmy, niech będzie przeklęty. Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Gdyby wam ktoś głosił ewangelię inną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty.'
  Galacjan 1:6-9 https://www.bible.com/bible/138/GAL.1.6-9

  ' Lecz gdy zobaczyłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem Piotrowi wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, żyjesz po pogańsku, a nie po żydowsku, czemu przymuszasz pogan, aby żyli po żydowsku? My, którzy jesteśmy Żydami z urodzenia, a nie grzesznikami z pogan; Wiedząc, że człowiek nie jest usprawiedliwiony z uczynków prawa, ale przez wiarę w Jezusa Chrystusa, i my uwierzyliśmy w Jezusa Chrystusa, abyśmy byli usprawiedliwieni z wiary Chrystusa, a nie z uczynków prawa, dlatego że z uczynków prawa nie będzie usprawiedliwione żadne ciało. A jeśli my, szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, sami okazaliśmy się grzesznikami, to czy Chrystus jest sługą grzechu? Nie daj tego Boże! Jeśli bowiem na nowo buduję to, co zburzyłem, samego siebie czynię przestępcą.'

  pokaż spoiler Galacjan 2:14-18 https://www.bible.com/bible/138/GAL.2.14-18


  ' Na wszystkich bowiem, którzy polegają na uczynków prawa, ciąży przekleństwo, bo jest napisane: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w wypełnianiu wszystkiego, co jest napisane w Księdze Prawa. A że przez prawo nikt nie jest usprawiedliwiony przed Bogiem, jest oczywiste, bo: Sprawiedliwy będzie żył z wiary. Prawo zaś nie jest z wiary, lecz: Człowiek, który je wypełnia, przez nie będzie żył. Chrystus odkupił nas z przekleństwa prawa, stając się za nas przekleństwem (bo jest napisane: Przeklęty każdy, kto wisi na drzewie);'

  pokaż spoiler Galacjan 3:10-13 https://www.bible.com/bible/138/GAL.3.10-13
  pokaż całość

 •  

  Czegoś nie rozumiem. Prawdziwi katolicy wyznają w życiu zasadę żeby kochać bliźniego swego jak siebie samego i nie robić drugiemu co sobie nie miłe. Chyba oczywiste jest, że takie osoby nie będą najeżdżać na innych niezależnie od wyznania. Więc dlaczego wszyscy spod tagu #bekazkatoli cisną po #katolicyzm skoro osoby które rzeczywiście prawidłowo wyznają tą wiarę nikomu krzywdy nie robią?
  #religia #ateizm #wiara #pytanie
  pokaż całość

 •  

  Gurwa no muszę to dodać w osobnym wpisie bo aż się we mnie gotuje z tego braku RIGCZu i żebroplusiarstwa, byle wskoczyć w gorące (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  W ten oto sposób, drodzy państwo, bordo sprzedaje wam nostalgiczny obrazek z demotywatorów z 2016 roku (printscreen w pierwszym komentarzu) jako swój własny. Ustawił nawet nazwę pliku żeby się "godzina zrobienia zdjęcia" zgadzała XDD

  IMG 20180814 190926.jpg

  I jeszcze bym przełknął tego gigabajta ale on ciągnie w komentarzach dalej bujdę o tym jakie to szpagaty jego babcia na tym piecu robi XD

  Wstyd ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  @runnerrunner, lat 12, nie był na żadnych wakacjach, nie był wcale w Bieszczadach, nie widział żadnej babci, bo może nawet nie istnieje #pdk

  #historiajednejfotografii #polskiedomy #bieszczady #bekazpodludzi #bestofmirko #wykop #oszukujo
  pokaż całość

  źródło: cozadzban.JPG

 •  

  KATOLICYZM = lucyferiada starożytnych, babilońskich okultystycznych symboli, znaków i rytuałów. (patrz zdjęcie wieży katedralnej).

  W swojej naturze jest religią śmierci z obrzędami energetycznego kanibalizmu, składania ofiar z ludzi aby ubłagać okrutnego "boha ojca" by ich nie wrzucił do piekła by potem smażyć całą wieczność w bólu i cierpieniu.

  Mało kto wie, że msza opiera się na rytuałach i świętach żydowskich. Żydzi w święto paschy zabijali baranka na ołtarzu swemu pustynnemu bożkowi. Roczny baranek, który jeszcze nie kopulował z owieczką szedł na ołtarz dla Jahve. Tam kapłan z plemienia Lewitów nożem rytualnym podrzynał mu gardło - ŻYWCEM i spuszczał krew. Baranek w konwulsjach konał, a dobry "buh miłości" odpuszczał Żydom ich grzechy. Ważne było, aby tą krew zabrać ze sobą i pomazać nią drzwi swoich domostw, by "anioł śmierci" ich ominął. Zresztą w paschę, dla uczczenia zabicia przez Anioła Jahve pierworodnych Egipcjan. Każda rodzina żydowska była zobowiązana Prawem Mojżeszowym, aby zarżnąć takiego baranka.

  Jeszua zaczął im mówić o wyjściu z matriksa i opuszczeniu religijnych programów kontroli umysłu, o porzuceniu synagogi, nazywając kapłanów synami węża, a ich kościół "synagogą szatana" więc go zabili składając w ofierze swemu bogu.

  Co mówi o tym religia katolicka?

  Że Jezus to "Baranek boży, który gładzi grzechy świata". CO TO ZNACZY?

  Oni go złożyli w ofierze paschalnej dla Jahve. I teraz co mszę kapłan w czerni (jakże to znamienne) dokonuje ZŁOŻENIA OFIARY PO RAZ KOLEJNY. Mówi się nawet "OFIARA MSZY ŚWIĘTEJ".

  Dogmat mówi, że nie dzieje się to symbolicznie, ale DOSŁOWNIE. "W czasie przeistoczenia (Trans_substancjacji) kapłan swą mocą ZMIENIA chleb w CIAŁO, a wino w KREW."

  JEZUS, na wezwanie kapłana MUSI się stawić, ABY TEN ZŁAMAŁ GO, ZŁOŻYŁ W OFIERZE DLA SEMICKIEGO BÓSTWA (boga ojca).

  Tym razem nie tylko trzeba się umazać tą krwią, ale JĄ PIĆ!
  A CIAŁO CZŁOWIEKA JEZUSA ZJEŚĆ!
  Kult śmierci, ofiar z ludzi i kanibalizmu.

  NIe wierzysz? I słusznie. NIE WIERZ MI. SAM SPRAWDŹ w kodeksie kanonicznym i dogmatach kościoła Rzymu.

  Wtedy nie pozwolisz zamydlić sobie oczu perfidnymi tłumaczeniami, że miliony pomordowanych wolnych ludzi, dzieci, kobiet i mężczyzn, to była kwestia błędów ludzi, bo "kościół składa się tylko z ludzi. Sam jest święty, a oni grzeszni."

  Zwróć uwagę jaki sposób najbardziej umiłował Rzymski Katolicyzm do mordowania? Poza torturami rzecz jasna, jak łamanie kołem, nabijanie na pale, miażdżenie palców, kończyn i kolan, obcinania piersi, wbijania w pochwy specjalnych rozwieraczy, wieszanie za dłonie rękoma związanymi na plecach w nadgarstkach, przecinanie piłą, odcinanie kończyn, cięcia pasów skóry żywcem? SKĄD TAKIE UMIŁOWANIE W ZADAWANIU CIERPIENIA, BÓLU i ŚMIERCI? Od swojego "Pana".

  Czyli co z tych wszystkich sposobów umiłował RZYM najbardziej? STOS! PALENIE ŻYWCEM.

  Znów mało kto rozumie, że to również SEMICKI RYTUAŁ zaczerpnięty z Sumeru, Babilonu i Egiptu.
  Ofiarowywanie zabitej ofiary na stosie z ułożonych wiązek drewna Biblia nazywa OFIARĄ CAŁOPALNĄ DLA JAHVE (boga ojca). Kiedyś mówiono CIAŁO_PALNĄ.

  Ustawiało się stos całopalny, a na nim kładziono zabitą ofiarę. Zdarzały się ofiary z ludzi. Właśnie między innymi z tego powodu Babilończycy najechani Izrael i zniewolili, za czasów proroka Jeremiasza. Tak również Jahve kazał Abrahamowi złożyć sobie w ofierze długo wyczekanego jedynego syna Izaaka podrzynając gardło. A następnie jego ciało ofiarować na stosie całopalnym. Potem okazało się, że to miała być tylko taka "próba". Okrutne poczucie humoru - nie sądzisz?

  Ofiara całopalna dla Jahve na płonącym stosie. Co mówił kapłan katolicki, gdy podkładano ogień pod stosami? "Oddaję Twoje ciało szatanowi na zatracenie, aby ocalić duszę w dzień sądu ostatecznego. Niech ogień oczyści Cię z grzechu."

  I najciekawsze. O tym mało kto wie - o znaczeniu słowa "HOLOKAUST". Żydzi zrobili na tym słowie największy biznes XX i XXI wieku. To słowo oznacza właśnie "OFIARA CAŁOPALNA DLA JAHVE".

  Wrzućcie sobie w google "niemiecki stosy całopalne w Warszawie i w Polsce w czasie II Wojny Światowej. Nieustanie płonęło w Warszawie kilkanaście stosów na których palono Polaków! Często gestapowcy (Zakon Gestapo zbudowany na wzór Zakonu Jezuickiego i zgodnie z zaleceniami Ignacego Loyoli, nawróconego na rzymski katolicyzm maga kabalistycznego, talmudycznego Żyda i założyciela Towarzystwa Jezusowego) woleli zamiast stosu, zagonić Polaków do stodół i szop i palić ich żywcem! Stoi za tym Watykan i jego możnowładcy.

  Kto jeszcze nie wierzy, że nazizm był katolickim konceptem, niech sobie przypomni, że to faszysta Mussolini - "wierny syn kościoła" nadał mu prawa miasta państwa na mocy Traktatów Laterańskich (1928). Że to hitlerowski Berlin jako pierwszy podpisał konkordat (umowa o stosunkach międzynarodowych) z Watykanem. Niech sobie przypomni, kto pomógł Amerykanom przerzucić do Am. Płd i USA kilka tysięcy najgorszych zbrodniarzy wojennych w ramach operacji "PaperClip" i kto dostarczał im fałszywe dokumenty z pieczątką Watykanu i przebrania księży.

  A wiesz co jest symbolem faszyzmu? WIĄZKA DREWNA NA STOS CAŁOPALNY NA OFIARĘ DLA JAHVE. Była ich symbolem wtedy. I jest ich symbolem dziś. Dwie wiązki drewna z toporem, ozdabiają do dziś salę kongresu amerykańskiego. Współczesnego faszystowskiego hegemona, który sterroryzował cały świat i podporządkował korporacjom skupiającym w swoich sejfach całe złoto i pieniądze świata.

  Czas otworzyć oczy i zrewidować źródło powstania Rzymskiego smoka, jego cele, motywy i działalność przez wieki. A potem oczyścić się od wszelkich okultystycznie wczepionych rytuałów, które oni nazywają "sakramentami".

  Wiem, że Polacy są przywiązani do tradycji i widzą to inaczej, bo kościół ma na ustach miłość bożą. Ale czas zedrzeć maski obłudy tym szubrawcom z pysków i zobaczyć ich prawdziwe oblicze. Obłudy, nienawiści, pazerności, chęci władzy, homoseksualizmu, pedofilii, handlu dziećmi, handlu bronią i pornografią.

  Po co być "przywiązanym" do czegoś, skoro można być wolnym? Człowiek nie jest jakimś straconym grzesznikiem, ale najpiękniejszą manifestacją boskiej świadomości żyjącej poprzez naturę. Jesteśmy duszą ziemi. Żyjącymi duszami, które ubrały się w ciała zbudowane z pierwiastków ziemi. Ale są wieczną świadomością, cząsteczkami boga.

  Jakże przewrotnym jest również to kłamstwo, że "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"! Z prochu są nasze ciała, które są naszymi ubraniami, rodzajem łącznika z planem fizycznym i pozwalającymi nam doświadczać zmysłowości, uczuć, umysłu i świadomej kreacji. Nigdy się nie zaczęliśmy i nigdy się nie skończymy.

  (źródło: znalezione gdzieś w odmętach twarzoksiążki https://www.facebook.com/groups/1556321957744478/permalink/1912830325426971/)
  #katolicyzm #bekazkatoli #ateizm #agnostycyzm #gimboateizm
  pokaż całość

 •  

  Często się spotyka zdanie "Bóg tak, Kościół nie", w sensie że sama idea ok, tylko ta zgniła instytucja przeszkadza wierzyć (na tym w sumie jedzie w dużej mierze teraz #bekazkatoli i #gimboateizm). Ja zawsze miałem na odwrót, tzn. mimo że spotykałem prawie samych fajnych duchownych i wierzących, to zagnostycyzowałem się przez problemy wiary z rozumem.

  Przykłady:
  - grzech pierworodny jako źródło zła na świecie jest nie do pogodzenia z tym, co wiemy o prawidłowościach ewolucji; nawet jeśli potraktować "wygnanie z raju" metaforycznie, to cierpienie jest wpisane w początkowe warunki fizykalne i biologiczne świata i po prostu historia nie mogła się potoczyć inaczej, rzekoma "przewina" (czyja?) musiałaby się wydarzyć w poprzednim eonie ( http://teologia.deon.pl/katolicki-obraz-natury-ludzkiej-i-nauki-kognitywne/ ).

  - opowieści biblijne są bardzo niewiarygodne, np. opisy zmartwychwstania są sprzeczne za sobą ( https://www.youtube.com/watch?v=GHJE7cetkB4 ). Świeccy badacze historycznego Jezusa niezależnie od wyznania doszli w zasadzie do konsensusu, że Jezus był prorokiem apokaliptycznym, który pomylił się w przewidywaniu rychłego końca świata. Większość badaczy podważa teorię pustego grobu, a przekonanie o zmartwychwstaniu pierwsi chrześcijanie wyciągnęli najprawdopodobniej z wizji wewnętrznych (typu św. Paweł), które odzierają to wydarzenie z jego unikalności, bo wizje - cóż, były, są i będą, ciężko je traktować poważnie. Pierwsi chrześcijanie najprawdopodobniej grobem Jezusa w ogóle się nie interesowali, a cała opowieść to sposób ówczesnej mentalności na wyrażenie przekonania, że "Jezus żyje".

  - jeśli chrześcijaństwo jest takie konieczne do pełnego życia i jest wspaniałym planem Boga, to jak wytłumaczyć, że ten plan... się nie powiódł? W najlepszym wypadku wierzy jakaś 1/3 świata, a przez całą prehistorię (miliardy ludzi) wszyscy byli animistami i jakoś się to kręciło. Zresztą, jeśli nasze życie jest jakimś "testem", to wiele osób nawet do niego nie podeszła, bo np. zmarła w dzieciństwie. To się nie klei, bo nie jest powszechne. Wyjaśnienie tego świata musi obejmować wszystkich, a nie odsyłać całe rzesze ludzi do jakiegoś "limbusa".

  - i wiele innych, odsyłam np. do Wolniewicza - https://www.youtube.com/watch?v=LYIKmvPwQgY&feature=youtu.be&t=10m25s czy linkowanego wyżej Ducha, ew. https://www.youtube.com/channel/UC-Q7kWPVNqMsCyy4ZgGE6MA

  Oczywiście na każdy z tych (i wielu innych) problemów teologia jakoś tam odpowiada, ale jako jako całościowy światopogląd chrześcijaństwo jest opisem skrajnie nieprawdopodobnym; gdybym się nie urodził w takiej kulturze, to nawet bym go pewnie nie rozważał. Opowieści są udoskonalane z biegiem czasu tak, by ci, co chcą wierzyć mogli, ale konwersje ludzi wyedukowanych do chrześcijaństwa są już dziś bardzo skromne w porównaniu z przeciwnym trendem i nie jest to spowodowane niczyim zepsuciem, tylko problemami na linii rozum-wiara.

  pokaż spoiler PS: Piszę że obecnie jestem agnostykiem, bo mam jakąś egzystencjalną wiarę zawieszoną między Spinozą a Tillichem, ale to - umówmy się - jest już stanowisko postchrześcijańskie, inspirujące się tylko chrześcijaństwem, ale dość od niego oddalone i... trudne do obrony :).


  #religia #ateizm #agnostycyzm #przemyslenia #przemysleniazdupy #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm
  pokaż całość

  •  

   świadome naginanie treści pod kościół

   @LoveLight: O jakich treściach mówisz ?

  •  

   @LoveLight: Gdyby KK miał jakoś ewidentnie manipulować treścią Biblii, to dziś nie dało by się tak łatwo obalić doktryn za pomocą listów apostolskich. Ba ! Nawet oficjalne papiery KK świadczą o tym, że ich nauka jest fałszywa i przykładowo historia Watykanu z X wieku (przykładowo synod trupi) wygląda jak jakaś czarna komedia i jak ktoś gdzieś tam widzi ducha świętego, to ja mu współczuje. Sorry, że same ogólniki, ale nie ogarniam historii na tyle, żeby jakoś zgrabnie to opisać. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś to wrzucę film na którym były ksiądz (~20 lat stażu) opisuję dosyć oczywiste sprzeczności już w samych oficjalnych naukach KK, a co dopiero w Biblii.
   Tutaj opis synodu trupiego http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4825
   pokaż całość

   źródło: youtu.be

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  Przyjaciółka mojego różowego paska znalazła sobie w końcu faceta.

  Ona ma ~150 cm wzrostu (trudno mi powiedzieć, ile dokładnie, bo podwyższa się koturnami i szpilkami, a zapytać mi głupio). Z twarzy nawet ładna, szczupła, cycki może niezbyt wielkie, ale są. Znalazła sobie faceta 190 cm. Jest zakochana po uszy i twierdzi, że spełniło się jej największe marzenie. Zawsze chciała mieć wysokiego faceta, bo "przeciwieństwa się przyciągają", a poza tym "z wysokim facetem czuje się bezpiecznie".

  #logikarozowychpaskow #zwiazki
  pokaż całość

 •  

  Ciekaw jestem jak postrzegacie dobro i zło bo ja widzę je jako takie kostki którymi można żąglować #filozofia #wiara

 •  

  #bekazkatoli #ateizm #katolicyzm
  Mimo 10 letniego doświadczenia w byciu ministrantem (średnio pewnie z 300 'zaliczonych' mszy w roku, kiedyś byłem w miarę głęboko wierzący), nigdy nie mogłem zrozumieć idei Trójcy Świętej. Boga w trzech osobach. I kiedy 'wyrosłem' z wiary ten pomysł wydaje mi się coraz bardziej absurdalny. Ludzie pytani o to opowiadają jakieś niestworzone rzeczy, kręcą i mieszają, ale nikt nie potrafi mi tego tak naprawdę wyjaśnić. Co to do cholery znaczy, że Bóg Ojciec wysłał na Ziemię swojego syna, tzn. siebie na śmierć? Jak działa ta wieloosobowość, to jest coś w rodzaju wielorakiej jaźni czy co?
  Ducha świętego tak nie szkaluje, bo ten pomysł wydaje mi się rozumiem, w jaki sposób ma działać, chociaż tak nie do końca.
  Proszę o wyjaśnienia, czym jest Trójca Święta i dlaczego raz mówi się na Boga 'Bóg', raz 'Jezus', w sumie rozróżniając jednego od drugiego (w modlitwach skierowanych ku niemu są np. odniesienia do jego syna), ale w sumie to jest jedna i ta sama 'osoba' albo raczej 'byt' czy coś.
  Czy może jest trzech bogów, a manewr z Trójcą Świętą był tylko po to, by utrzymać status religii monoteistycznej, tak jak judaizm i islam?
  pokaż całość

  •  

   @ajron_men: Według mnie, to jest zupełnie odwrotnie, bo historia słowa "kościół" jest jednym z najlepszych dowodów na brak jakiegokolwiek autorytetu instytucji KK, bo przecież dzisiaj, to pierwszy lepszy katolik Ci powie, że kościół, to ludzie.

   KKK 805 Kościół jest Ciałem Chrystusa. Przez Ducha Świętego i Jego działanie w sakramentach, przede wszystkim w Eucharystii, Chrystus, który umarł i zmartwychwstał, tworzy wspólnotę wierzących jako swoje Ciało.

   KKK 806 W jedności tego Ciała istnieje różnorodność członków i funkcji. Wszystkie członki są złączone jedne z drugimi, a szczególnie z tymi ludźmi, którzy cierpią, są ubodzy i prześladowani.

   KKK 807 Kościół jest Ciałem, którego Chrystus jest Głową: Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego; Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele.

   Także ja osobiście nie uważam, żeby było coś złego w słowie kościół i nie chcę robić czegoś wbrew sobie i po prostu nie znam Cię na tyle, żebym mógł zaufać Ci na tyle, by robić coś wbrew sobie. Ale nie neguję tego co mówisz i na pewno będę teraz bardziej wyczulony na tą kwestie :)
   pokaż całość

  •  

   @ajron_men: Tylko mi się wydaję, czy Ty myślisz że ja jestem katolikiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak ?

  • więcej komentarzy (15)

 •  

  Ktoś ogarnia co tam się dzieje w tej Rumunii ? Z opisów to wiadomo tyle, że mniej więcej, to samo co u nas, czyli UE "vs" USA, ale zna ktoś jakieś ciekawe teorie, które by wyjaśniały czy USA rzeczywiście stara się jak może i chcę umocnić władze, która im sprzyja, czy po prostu "naszym" kosztem umacnia własną pozycję w negocjacjach z UE ? albo może w ogóle o coś zupełnie innego chodzi tutaj chodzi ?
  #geopolityka
  pokaż całość

  •  

   @Martwiak: Nie no wydaje mi się, że jako zwykły szary człowiek i ofiara wojny informacyjnej, to mogę co najwyżej sobie teoretyzować i się zastanawiać i jak dobrze pójdzie, to moja ulubiona teoria się sprawdzi. Ale całej prawdy, to chyba i nawet historia nie opowie :)

  •  

   @Martwiak: Mniej więcej ogarniam koncept. Mnie trochę martwi i smuci to, że dziś każdy stawia na polityczną destrukcje i odbiór bezalternatywny, przez co zwykli ludzie jako grupa walczą z inną grupą, która też składa się ze zwykłych ludzi i nikt już nawet nie próbuje dyskutować z drugą stroną, ani zastanawiać się nad tym kto ma rację.

   Ale problem polega na tym, że Ci ludzie często mijają się ze sobą na ulicy nawet o tym nie wiedząc, gdy kiedyś chodziło głównie o konflikt z innym narodem, czy państwem, ale sam naród z reguły był zjednoczony w obliczu zagrożenia wewnętrznego i media "wylewały szambo poza granice kraju". Dziś Polacy walczą z Polakami i co gorsza szambo płynie głównie zza granicy i już nawet nie wiadomo kto tutaj w końcu dba o jakiś interes tego kraju.

   Jedyną nadzieja byłaby zmiana elit wraz z nowym pokoleniem, ale czy to nasze skłócone pokolenie, które dehumanizuje swoich rodaków, będzie w ogóle lepsze od tego z PRL, które w dużej mierze było zjednoczone przeciwko opresyjnej władzy.

   Wiadomo, że zawsze wygra lepszy, mądrzejszy i silniejszy, ale mam nadzieję, że mamy gdzieś na szczycie ludzi, którzy są ponad podziałem politycznym.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Czy #gimboateizm i #bekazkatoli będzie się smażyć w piekle całą wieczność ?
  Stary testament:

  20 Niegodziwi zaś wyginą, a wrogowie PANA znikną jak tłuszcz barani, jak dym się rozwieją.
  35 Widziałem niegodziwego bardzo wyniosłego i rozpierającego się jak zielone drzewo laurowe;
  36 Lecz przeminął i oto już go nie było; szukałem go, ale nie mogłem go znaleźć.
  37 Spójrz na nienagannego i przypatruj się prawemu, bo ten na końcu osiągnie pokój.
  38 A przestępcy razem zginą, a niegodziwi na końcu zostaną wytępieni.

  1 Niech Bóg powstanie, a rozproszeni będą jego wrogowie; niech pouciekają przed jego obliczem ci, którzy go nienawidzą.
  2 Jak dym jest rozwiany, tak ich rozpędzisz; jak wosk się rozpływa od ognia, tak niegodziwi poginą przed obliczem Boga.
  3 A sprawiedliwi będą się weselić i cieszyć przed obliczem Boga, i będą się radować niezmiernie.

  Nowy testament:

  13 I wydało morze umarłych, którzy w nim byli, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich byli. I zostali osądzeni każdy według swoich uczynków.
  14 A śmierć i piekło zostały wrzucone do jeziora ognia. To jest druga śmierć.
  15 I jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.

  7 Kto zwycięży, odziedziczy wszystko i będę dla niego Bogiem, a on będzie dla mnie synem.
  8 Ale bojaźliwi, niewierzący, obrzydliwi, mordercy, rozpustnicy, czarownicy, bałwochwalcy i wszyscy kłamcy będą mieli udział w jeziorze płonącym ogniem i siarką. To jest druga śmierć.

  9 A po nich przyszedł trzeci anioł i donośnym głosem mówił: Jeśli ktoś odda pokłon bestii i jej wizerunkowi i przyjmie znamię na czoło lub na rękę(nie dajcie się zacipować XD);
  10 Ten również będzie pił z wina zapalczywości Boga, nierozcieńczonego, nalanego do kielicha jego gniewu, i będzie męczony w ogniu i siarce przed świętymi aniołami i przed Barankiem.
  11 A dym ich męki wznosi się na wieki wieków i nie zaznają odpoczynku we dnie i w nocy ci, którzy oddają pokłon bestii i jej wizerunkowi, i ten, kto przyjmuje znamię jej imienia.

  No niby nie zaznają odpoczynku wygląda gorzej, ale patrząc na kontekst widzimy, że cały rozdział jest rozjechany chronologicznie i miesza różne wydarzenia z różnych czasów, także po prostu ten fragment jest dwuznaczny(jak ktoś chcę mogę lepiej wyjaśnić dlaczego). Biblia mówi, że wieczny jest ogień i dym, który może będzie jakimś wspomnieniem tego co się wydarzyło ? Ale kara ? Wieczne smażenie w ogniu ? Sprawiedliwość ? Miłosierdzie ? Wieczna męka ? No kurwa to jest jakiś skrajny sadyzm, nie jestem w stanie dopuścić do siebie myśli, że Bóg w którego wierzę byłby zdolny do czegoś takiego i całe szczęście Biblia w wielu miejscach mówi podobnie. Co prawda są fragmenty, które pozornie temu przeczą, ale na tą chwilę wydaje mi się, że byłbym w stanie w logiczny sposób wykazać, że są "dwuznaczne" i nie są w stanie obalić tych fragmentów, gdzie Biblia wprost mówi o śmierci w wiecznym ogniu, a nie jakichś wiecznych mękach. Przykładowo przypowieść o Łazarzu jest myląca, ale już nie mam teraz czasu żeby to wyjaśnić i jak ktoś chcę, to mogę wieczorem w komentarzu to wyjaśnić.

  Dla pewności zaznaczę od razu, że korzystam z normalnej Biblii a nie jakiegoś zmanipulowanego szajsu.

  #wiara #katolicyzm #chrzescijanstwo #biblia
  pokaż całość

 •  

  "...Bóg Starego Testamentu to chyba jeden z
  najmniej sympatycznych bohaterów literac-
  kich: zawistny (i dumny z tego), małostkowy
  i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie
  kontrolowania innych i niezdolny do wybac-
  zania, mściwy i żądny krwi zwolennik czys-
  tek etnicznych, mizogm, homofob i rasista,
  dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych
  (oraz morderca własnych dzieci przy okazji),
  nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy
  tyran..."
  #ksiazki #wiara #dawkins #ateizm
  pokaż całość

  •  

   @lukkru: Zastanowię się (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   @grzesiek23Gda: Mój problem polega na tym, że dziś sporo ludzi ma jakieś lekceważące podejście do Biblii i jakoś automatycznie kojarzy ją z religią, gdy w rzeczywistości Biblia jako całość jest spójna i od samego początku konsekwentnie ciśnie po obłudnikach, którzy powołują się na samego Boga, ale ich nauki są zbieżne z pismem.

   1 Wtedy zgromadzili się wokół niego faryzeusze i pewni uczeni w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy.
   2 A gdy zobaczyli, że niektórzy z jego uczniów jedzą chleb nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami, ganili to.
   3 Faryzeusze bowiem i wszyscy Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli dokładnie nie umyją rąk.
   4 I po powrocie z rynku nie jedzą, jeśli się nie umyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przyjęli po to, by je zachowywać, jak obmywanie kubków, dzbanów, naczyń miedzianych i stołów.
   5 Zapytali go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą chleb nieumytymi rękami?
   6 Wtedy on im odpowiedział: Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci mnie wargami, ale ich serce daleko jest ode mnie.
   7 Lecz na próżno mnie czczą, ucząc nauk, które są nakazami ludzkimi.
   8 Wy bowiem, opuściwszy przykazania Boże, trzymacie się tradycji ludzkiej, obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych tym podobnych rzeczy czynicie.
   9 Mówił im też: Całkowicie znosicie przykazanie Boże, aby zachować swoją tradycję.
   10 Mojżesz bowiem powiedział: Czcij swego ojca i swoją matkę, oraz: Kto złorzeczy ojcu albo matce, niech poniesie śmierć.
   11 Ale wy mówicie: Jeśli człowiek powie ojcu albo matce: To, co powinieneś otrzymać ode mnie jako pomoc, to Korban, to znaczy dar przeznaczony na ofiarę – będzie bez winy.
   12 I nie pozwalacie mu nic więcej uczynić dla swego ojca albo matki;
   13 Wniwecz obracając słowo Boże przez waszą tradycję, którą przekazaliście. I wiele innych tym podobnych rzeczy czynicie.

   1 A Duch otwarcie mówi, że w czasach ostatecznych niektórzy odstąpią od wiary, dając posłuch zwodniczym duchom i naukom demonów;
   2 Mówiąc kłamstwo w obłudzie, mając napiętnowane sumienie;
   3 Zabraniając wstępować w związki małżeńskie, nakazując powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę.
   4 Wszelkie bowiem stworzenie Boże jest dobre i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem.
   5 Uświęcone bowiem zostaje przez słowo Boże i modlitwę.
   6 Przedkładając to braciom, będziesz dobrym sługą Chrystusa Jezusa, wykarmionym słowami wiary i dobrej nauki, za którą poszedłeś.
   7 Odrzucaj natomiast pospolite i babskie baśnie. Sam zaś ćwicz się w pobożności.

   Nie chodzi mi o to, żeby Cię teraz nawracać, czy straszyć, ale po prostu zrozum, że to nie przez Biblie, tylko przez ludzi religia wygląda dzisiaj tak jak wygląda. Bóg jest taki sam w NT jak i w ST i nie ma nic dziwnego w tym, że nazywasz go kawałem uja i moim zdaniem, skoro On sam nazywa siebie sprawiedliwym i miłosiernym, to dlaczego miałby się gniewać za to, że jesteś szczery i mówisz to co myślisz ? To przecież tylko jakiś psychopata chciałby, żeby jego "dzieci" oszukiwały samych siebie i mówili, że ich tata to taki dobry i w ogóle super, bo jakby mówili inaczej, to ciach do kotła i koniec miłości. Większą winę mają Ci, przez których Ty dzisiaj masz taki a nie inny obraz Boga.

   Ja sam kiedyś się oszukiwałem i używałem jakichś typowych głupich wymówek, ale sam odbierałem w taki sposób, te rzeźnie ze ST. Dopiero gdy wprost uznałem, że według mnie, to jest po prostu złe i nie potrafię zrozumieć tych mordów, to po jakimś czasie zrozumiałem, że skoro Biblia mówi o życiu wiecznym, które ma być nagrodą, to skąd ja mam wiedzieć, kto gdzie trafi ? Dlaczego niby Ci ludzie, którzy byli mordowani mieli by być potępieni ? Skoro oceniamy moralność Biblii, to trzeba pamiętać, że tam wszystko kręci się wokół tego co dopiero będzie po śmierci, czyli perspektywa jest zupełnie inna, niż nasza wedle której po prostu przemijamy.

   Dlatego możesz mówić, że to są zwykłe bzdury i nie wierzyć i wtedy po prostu przepadniesz, bo wieczne męki, to raczej na pewno wymysł ludzi i Biblia o tym nie naucza. Ale jeśli chcesz oceniać moralność nauki bibilijnej, to musisz zmienić perspektywę, bo już nawet Biblia mówi wprost mówi o tym, że "biednemu zawsze wiatr w oczy i chuj w dupę".

   3 Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu,
   jaki zadaje sobie pod słońcem?
   4 Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi,
   a ziemia trwa po wszystkie czasy.
   5 Słońce wschodzi i zachodzi,
   i na miejsce swoje spieszy z powrotem,
   i znowu tam wschodzi.
   6 Ku południowi ciągnąc
   i ku północy wracając,
   kolistą drogą wieje wiatr
   i znowu wraca na drogę swojego krążenia.
   7 Wszystkie rzeki płyną do morza,
   a morze wcale nie wzbiera;
   do miejsca, do którego rzeki płyną,
   zdążają one bezustannie.
   8 Mówienie jest wysiłkiem3:
   nie zdoła człowiek wyrazić [wszystkiego] słowami.
   Nie nasyci się oko patrzeniem
   ani ucho napełni słuchaniem.
   9 To, co było, jest tym, co będzie,
   a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie:
   więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.

   10 Jeśli jest coś, o czym by się rzekło:
   «Patrz, to coś nowego» -
   to już to było w czasach,
   które były przed nami.
   11 Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli4,
   ani też o tych, co będą kiedyś żyli,
   nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.
   12 Ja, Kohelet, byłem królem nad Izraelem w Jeruzalem5.
   13 I skierowałem umysł swój ku temu,
   by zastanawiać się i badać,
   ile mądrości jest we wszystkim,
   co dzieje się pod niebem.
   To przykre zajęcie dał Bóg
   synom ludzkim, by się nim trudzili.

   14 Widziałem wszelkie sprawy, jakie się dzieją pod słońcem.
   A oto: wszystko to marność i pogoń za wiatrem6.
   15 To, co krzywe, nie da się wyprostować,
   a czego nie ma, tego nie można liczyć.
   16 Tak powiedziałem sobie w sercu:
   «Oto nagromadziłem i przysporzyłem mądrości więcej
   niż wszyscy, co władali przede mną na Jeruzalem»,
   a serce me doświadczyło wiele mądrości i wiedzy.
   17 I postanowiłem sobie poznać
   mądrość i wiedzę, szaleństwo i głupotę.
   Poznałem, że również i to jest pogonią za wiatrem,
   18 bo w wielkiej mądrości - wiele utrapienia,
   a kto przysparza wiedzy - przysparza i cierpień.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (13)

 •  

  RELIGIJNOŚĆ, A ZDOLNOŚĆ DO ALTRUIZMU.

  Badania wykazały, że chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci nie różnią się znacząco w altruizmie, jednak obie grupy są znacznie mniej skłonne do bezinteresownego dzielenia się niż niereligijne dzieci.
  "Co więcej, negatywny stosunek między altruizmem i religijnością rośnie z wiekiem. U dzieci, mających dłuższe doświadczenie z religią, ten negatywny stosunek jest największy",


  Naukowcy ustalili także, że religijność wpływa na skłonność do karania. Religijne dzieci okazały się surowsze w osądzaniu innych. Chrześcijańskie dzieci uznawały wyrządzanie krzywdy za bardziej znaczące, niż dzieci niereligijne, a dzieci muzułmańskie - jeszcze bardziej niż chrześcijanie.

  #bekazkatoli #gimboateizm #bekazreligii #neuropa #islam #katolicyzzm #religia

  pokaż spoiler http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19156991,miedzynarodowe-badanie-religijne-dzieci-sa-mniej-zyczliwe-od.html
  pokaż całość

  •  

   @LichoToWie: Ogólnie bym się zgodził, bo jak dziecko od małego jest poddawanie ocenie, która w religii praktycznie zawsze wypada negatywnie, bo człowiek nigdy nie będzie idealny wobec religijnych zasad i przez to w pewnym stopniu będzie czuł się winny i potępiony. W efekcie On sam będzie miał skłonności do tego, żeby krytycznie patrzeć na innych ludzi.

   Ale już badanie z tego artykułu, to chyba jakiś nieśmieszny żart XDDD No serio jaki jest sens w robieniu jakiejś pojebanej skali, która nie wiadomo jak liczy punkty dla dziecka z USA, a jak dla dziecka z Chin, gdzie sam dobrobyt, czy kultura wywraca wszystko do góry nogami. Przecież jakby ktoś normalny i rzetealny chciał badać wpływ religii na dzieci, to by po prostu tworzył grupy badawcze z tego samego środowiska i je ze sobą porównywał, zamiast tracić czas robienie jakichś skal dla dzieci z USA, Chin czy jakiejś Turcji. Co więcej tylko 27%, czyli 323 dzieci pochodziło z ateistycznych rodzin i z taką ilością danych to różnica między 4.11 a 3.25 altruizmu(XDD) znaczy NIC i te badania się nadają co najwyżej do takich gówno zarzutek produkowanych przez jakieś gazety.pl XD

   No ale kto by tam zaglądał do jakichś badań i je czytał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Religia uczy moralności
  Lecz statystyki pokazują, że jakimś cudem w krajach z większym odsetkiem ateistów (dół) jest mniej morderstw na 100 obywateli, niż w krajach z większością ludzi wierzących. ¯\_(ツ)_/¯

  #bekazkatoli #gimboateizm #wiara #ciekawostki #ateizm #katolicyzm pokaż całość

 •  

  Przez całe dzieciństwo byłem karmiony religią, pismem św., ewangeliami i innymi czytankami do usrania. Znam te wszystkie bajki. A czy wierzący przeczytali coś w opozycji do ich poglądów? Jeśli nie to na początek polecam Bóg urojony - R. Dawkinsa. Od razu informuję, iż czytanie to w celu zdobywania wiedzy to nie grzech a sama książka nie jest bluźniercza czy przesmiewcza. Więc nie trzeba będzie się spowiadac :) Krok po kroku autor uzasadnia swoje argumenty. Jeśli się z nimi nie zgadzacie to zawsze możecie skończyć czytanie :) #ateizm #bekazkatoli #wiara pokaż całość

 •  

  Czym się tak prawdę różni propaganda #tvpis i #4konserwy od tej z #tvn i #neuropa ? Która jest lepsza, mądrzejsza i "moralniejsza" ? Ta z TVP według ostatniego newsa jest stalinowska. To jaka w takim razie jest ta, która owym newsie powołuje się na historyka, który od 2001 jest współpracownikiem Wyborczej i Newsweeka ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czym się różni rzekomy "chłopski rozum" prawicy, od lewicy, która mając do przeczytania kilka stron badania wykopuje jakieś zmanipulowane i przekłamane artykuły o pisowskich trollach ?

  Czy to po prostu ignorancja i zaślepienie ? Czy może zwykły makiawelizm, bo przecież jak nie my ich, to Oni nas. Ja rozumiem, że zrezygnowanie z taktyki politycznej destrukcji i propagandy celującej w odbiór bezalternatywny jest politycznym samobójstwem i żadna partia nie może sobie na to pozwolić. Ale dlaczego zwykli i często mądrzy ludzie odwalają za polityków czarną robotę ? Czy Wy wszyscy tak samo jak druga strona jesteście w 100% pewni swoich racji i na prawdę nie widzicie, że to tylko propaganda, kłamstwa i manipulacja ? Czy może jakaś część z Was świadomie stawia dobro partii (czyli też w pewnym sensie kraju) ponad moralnością i szczerością ?

  Bo jeśli ktoś podchodzi do tego emocjonalnie i szczerze wspiera jakąś partię, jest święcie przekonany, że to On ma rację i nie dostrzega sytuacji w których postępuję ten sam sposób co druga strona, to niech się sam zastanowi, czy nie szkoda mu nerwów i zdrowia na takie dziadostwo z którego nie ma praktycznie żadnej korzyści. Zwykli szczerzy ludzie w polityce mają przejebane jak jakiś syzyf.

  Przecież nawet jak już teraz pis przegra, to i tak partia rządząca po pewnym czasie stanie się wrogiem numer jeden i zostanie znienawidzona przez społeczeństwo. Czy już nikt nie pamięta tej histerii i haseł jak "wina Tuska", "PO sprzedaje bolzge niemcom", "jebać tvn" ? Zawsze partia rządząca najmocniej dostaje po piździe i prędzej czy później musi spaść z rowerka. Media kłamią żadna nowość. Może na różne sposoby i jedne lepiej a drugie gorzej, ale kłamią i będą kłamać.

  Także niech sobie każdy popiera kogo chcę, ale niech chociaż nie będzie pożytecznym idiotom, który pozwala wodzić się za nos i za darmo poświęca czas i zdrowie, bo na prawdę martwi się o przyszłość swoją i swojego kraju. Polityka od zawsze działała tak samo i nigdy nie opierała się na emocjach i ideałach, tylko na populizmach połączonych z mądrym, opanowanym i pragmatycznym działaniem, które jest co prawda niemoralne, ale chociaż dobre dla zdrowia i szczęścia.
  pokaż całość

  •  

   @miki4ever: Nie wiem może tak jest, ale nie zmienia to faktu, że jedna i druga strona łyka i rozpowszechnia fake newsy. Jak ja mam teraz zaufać komukolwiek, skoro widzę, że jedni i drudzy kłamią ? Jeszcze zanim nie zmieniłem pracy, to nie miałem czasu się zainteresować tematem i sam się wkurwiałem widząc co piszo na wypok.peel i słysząc pisowską propagandę w tvp, bo Ojciec non stop ogląda. Ale jak się zainteresowałem tematem, to się okazało że chyba z 80% politycznych znalezisk, to jakieś gówno i manipulacja.

   To co się mam denerwować jak sam nie wiem, kto ma rację i praktycznie nie mam jak się dowiedzieć, czy upewnić.
   pokaż całość

 •  

  270.000  dzieci nie mieszkając w Niemczech otrzymuje Kindergeld około 200-225 euro na dziecko( niemieckie 500+ )
  Duisburg jest biednym miastem na zachodzie Niemiec z bezrobocie na poziomie około 12% co za tym idzie sa tam tanie mieszkania.W 2012 roku mieszkało tam 6000 Rumunów ,Bułgarów .Teraz jest ich 19 000 .
  " Mieszkańcy skarżą się na góry śmieci hałas i liczne szczury "Powiedział burmistrz miasta Duisburgu Sören Link
  Część z nich przyjechała tam gdyż można wynająć tanie mieszkania i dostawać Kindergeld na dzieci które mieszkają np w Bułgarii .A czy w ogóle te dzieci istnieją nikt tego nie sprawdza .

  Co ciekawe 117.471 dzieci żyjących w Polsce dostaje niemiecki kindergeld .Licząc w ciągu roku polskie dzieci dostają ponad miliard złotych z niemieckiego kindergeldu.

  Dlaczego tyle z Polski ? Jednym z powodów jest duża liczba osob ktore pracujące w opiece nad starszymi ludźmi w Niemczech pracuje legalni co za tym idzie mają prawo do pobierania kindergeldu na dzieci mieszkające w Polsce .

  #ciekawostkizniemiec mój tag o Niemczech

  https://www.welt.de/politik/deutschland/article180845326/Kindergeld-Die-meisten-auslaendischen-Empfaenger-kommen-aus-Polen.html

  https://www.sueddeutsche.de/politik/kindergeld-fuer-auslands-kinder-es-geht-nicht-um-flaechendeckenden-betrug-1.4088113

  http://m.faz.net/aktuell/wirtschaft/was-hinter-dem-kindergeld-an-auslaendische-empfaenger-steckt-15730100.html

  #neuropa #4konserwy #polska #pieniadze
  pokaż całość

 •  

  Można zadać parę pytań do #katolicyzm, nie żeby #bekazkatoli tylko tak z ciekawości:
  1. Skąd wiadomo że Maryja była zawsze dziewicą?
  2. Skąd wiadomo, że Jesus nie miał rodzeństwo, choć w Biblii jest napisane inaczej
  3. Dlaczego modlicie się do Maryji, skoro jedno z 10 przykazań stanowi żeby nie mieć innych bogów przed Bogiem?
  4. W starym testamencie jest napisane, żeby nie przedstawiać obrazu Boga, a Jezus z tego co wiem też nim jest, a ciężko go nie zauważyć wszędzie
  5. Skąd się wziął sakrament spowiedzi?
  6. Dlaczego jeszcze nie znieslicie celibatu, skoro wiadomo, że to było związane z majątkami
  7. Dlaczego jak do Maryji, modlicie się też do świętych?

  No to chyba tyle, żaden #gimboateizm tylko poważne pytanie i proszę o kulturalne odpowiedzi.
  pokaż całość

  •  

   @Greensie: Według mnie podstawowy grzech teologii KK jest taki, że po prostu dobiera się wersety do doktryny i jednocześnie pomija wszystkie inne. Już sama chronologia i historia mówi o tym, że zaczęło się od Jezusa (no i Jana) i nawet sami apostołowie bardzo często nie rozumieli Jezusa i zarówno oni jak i ludzie szli za nim na wieść lub widok o cudach, które mu towarzyszą i tym, że swoją nauką bezpośrednio atakował sanhedryn i wszystko co z nim związane. Dopiero apostołowie po jego śmierci zostali "oświeceni" i zostali posłani by o nim głosić po świecie zarówno wśród pogan jak wśród Żydów. Dlatego to Oni tłumaczyli jego naukę i głównie na listach trzeba się opierać, bo są o wiele prostsze niż ewangelie pełne metafor, przypowieści i dwuznacznych fragmentów. Skąd niby wiadomo, że to słowo w tym momencie zostało użyte jako kuzyni ? Ot można się jedynie tego domyślać.

   Przykładowo z jednej strony Jezus mówi o Piotra o skale i można rozumieć, że On jest skała, a później się okazuję, że Piotr nie oznacza skały (petra), tylko kamień (petros) i można bez problemu to tłumaczyć, jako Ty jesteś kamieniem i na tej skale zbuduje kościół mój. Co więcej jest dużo fragmentów zarówno w NT jak i ST, gdzie Bóg i Jezus są nazywani skałą i kamieniem węgielnym.

   32 Bo któż jest bogiem, prócz Pana lub któż jest skałą, prócz Boga naszego?

   1 Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda zostawali pod obłokiem*, wszyscy przeszli przez morze 2 i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza*, w obłoku i w morzu; 3 wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy* 4 i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały*, a ta skała - to był Chrystus. 5 Lecz w większości z nich nie upodobał sobie Bóg; polegli bowiem na pustyni*. 6 Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali* złego, tak jak oni pożądali. 7 Nie bądźcie też bałwochwalcami jak niektórzy z nich, według tego, co jest napisane: Zasiadł lud, by jeść i pić, i powstali, by się oddawać rozkoszom*. 8 Nie oddawajmy się też rozpuście, jak to czynili niektórzy spośród nich, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące*. 9 I nie wystawiajmy Pana na próbę, jak wystawiali Go niektórzy z nich i poginęli od wężów*. 10 Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady*. 11 A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów*. 12 Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł. 13 Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania abyście mogli przetrwać. 14 Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa!

   https://wbiblii.pl/szukaj/ska%C5%82a - tu jeszcze więcej

   Oczywiście dalej można się upierać jak ktoś chcę, ale nie można z takim przekonaniem podpierać się Biblią, gdy jest tam tak wiele sprzecznych fragmentów.
   pokaż całość

  •  

   @zarowka12: No tak, ja jak najbardziej popieram analizę i sceptycyzm i też nie mam zamiaru Ciebie samego osądzać i Cię na siłę przekonywać.

  • więcej komentarzy (45)

 •  

  #bekazkatoli #gimboateizm #ateizm #katolicyzm

  Jestem ateistą i się tego wstydzę

  Jak czytam wasze wpisy o tym jaki to kościół, religia, proboszcz czy hgw kto
  jest zacofany, głupi, bez sensu itd. to napada mnie pusty smiech.

  Wszystkie te argumenty, gadki etc. każdy z nas przerabiał w podstawówce i szkole sredniej.
  Po chyyj to drążyć, i pasta i pasta.
  Czy naprawdę wciąż czujecie satysfakcję z tego, że świat nie powstał 5000lat temu? Inni dopiero co ogarneli, że nowy testament to kopia egipskich wierzeń i zalewają świat informacjami, że 12apostołów to odbicie zodiakalne..no parodia i paranoja.
  Dzieci, dzieci, dzieci.
  Nastepnym razem zanim coś wrzucicie to przeskrolujcie po tagu i nie będzie past.

  Wszystkie wpisy łącznie z tym, pod tagiem ateizm to gownowpisy, nic nie warte gownowpisy.
  Jak zawsze rak syf kiła i mogiła.

  -Eee Józek ty wiesz, że biblia to ściema?
  -nieeeee
  -ta..
  -nieeee, no co ty
  -aha

  No yrwa!!

  Szkoda słów
  Powtarzam ateiści jako grupa są gorsi niż katole.
  Pozdro
  Ateista
  pokaż całość

  •  

   @jan_zwyklak: Czy Ty na prawdę nie dostrzegasz jaką kurwę robisz z logiki ? XD Najpierw piszesz o tym, że nie wolno szufladkować ateistów, a potem ciach katole do wora i jedziemy jak z gównem, bo skoro kler i politycy są be, no to można wyśmiać katola prostaka robaka, bo instytucja tuszuje pedofili.

   Twoje podejście jest tak samo spierdolone, jak podejście jakichś fanatyków religijnych, tylko że Ty wyznajesz inny światopogląd. Demokracja i liberalizm polega na tym, że to na podstawie zdania większości kreuje się system polityczny i partie dostosowują się do swoich wyborców. Skoro jakąś część tego kraju to katolicy, to co w tym dziwnego, że słyszysz o katolickich wartościach ? Co Cię niby usprawiedliwia do odebrania im szacunku i odarcia ich z godności ? Dlaczego Ty sam chcesz decydować o podatkach, skoro katolicy też płacą podatek i mają takie same prawo do głosu jak Ty ?

   Czy może jednak Twój głos jest ważniejszy i Twoje poglądy są lepsze i zdanie większości się nie liczy ? Hmmm, no trochę brzmi jak komunizm, albo jakiś faszyzm, tylko musiał byś dobrze swoje poglądy dopasować.
   pokaż całość

  •  

   @jan_zwyklak: Ahh czyli ta Twoja opinia jest wolnością słowa, a opinia większości jest zaborem kościelnym i można ją porównać do narzuconego nam siłą komunizmu ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiście owa wolność słowa nie obejmuje polityków cytujących Biblię i katechizm, tak ?

   Masz prawo walczyć o cokolwiek zechcesz dopóki robisz, to zgodnie z prawem kraju w którym żyjesz, bo tak się składa, że to co dla Ciebie jest dobre dla kraju dla katolików jest złe i dla nich wizja państwa bez religii w szkołach i w telewizji może oznaczać moralny upadek tego państwa i oczywiście mogą działać w dobrej wierze i należy im się szacunek i nie zasługują na szyderstwa, za samą przynależność do kościoła, bo ten jak i całe społeczeństwo skupia RÓŻNYCH ludzi.

   Ale w momencie gdy zjeb zaczyna walczyć ze zjebem, to wynikiem zawsze będzie tylko większe zjebanie i cierpieć będą zarówno normalni katolicy jak i normalni ateiści, którzy potrafią żyć ze sobą w zgodzie i ani ateizm ani katolicyzm nie jest sam w sobie przyzwoleniem do dyskryminacji. Dlatego zarówno katolickich i ateistycznych "terrorystów" trzeba traktować tak samo i nic nie usprawiedliwia ich zachowania, bo ani jedni ani drudzy nie są ponad prawem.

   Art. 256.
   § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (18)

 •  

  Ostatnio mam kryzys #wiara

  Zastanawiam się czy Bóg w ogóle istnieje. Banialuki, które słyszę w Kościele są dla mnie nie do przyjęcia i nie uważam ich za właściwe. W zasadzie dlaczego to KK ma być "jedyną słuszna" wiarą? Na świecie jest tyle różnych wyznań, Chrześcijańskich i niekoniecznie i wszyscy ci ludzie żyją i nie umierają w męczarniach, bo wierzą w Buddę czy nawet Allaha (ale ta wiara niesie za sobą największą patologię w postaci zamachowców, którzy są nieco bardziej radykalną odmianą naszych moherów).

  Ogólnie wierzę w osiągnięcia naukowe, nie krytykuję ich, nie rozumiem jak można nie akceptować rewolucjonizmu, który dzieje się niejako na naszych oczach. Dlaczego wierzymy w objawienia i nawiedzenia, które działy się setki i tysiące lat temu a za naszych czasów jedyne objawienie to "widzę buzię w tym tęczu"? Wierzymy w to, że po świecie chodziła kiedyś kobieta, która była w ciąży będąc dziewicą. Technicznie rzecz biorąc to tak na prawdę nic niespotykanego, przecież może dojść do zapłodnienia bez przerywania błony dziewiczej i biorąc pod uwagę, że seks miewał różne okresy ale ten pozamałżeński był zawsze tępiony, można by stwierdzić, że Maryja po prostu chciała trochę ale trochę się bała, jakkolwiek by Was to nie raziło, to tak myślę.

  Z kolei postać Jezusa - coś jest przecież na rzeczy, skoro odliczamy lata od jego urodzenia. To musiała być silna i "kultowa" postać. Czy jednak rzeczywiście był potomkiem Boga i jego ludzkim wcieleniem? Czy po prostu był człowiekiem, który aż tak bardzo porwał tłumy, że w to uwierzyli? Zmartwychwstanie - dyskusyjna kwestia. Przecież ktoś mógł po prostu ukraść ciało - kiedyś to było całkiem powszechne zjawisko.

  Cuda - te niewytłumaczalne, głównie dotyczące spraw medycznych i cudownych ozdrowień. Wiele z nich jest tak niewytłumaczalnych, że przypisuje się im miano cudów, choć niektóre po wielu, wielu latach są już całkowicie wytłumaczalne medycznie.

  Kolejna kwesta to śmieć i cierpienie. Wytłumaczenie "bo Bóg tak chciał" to mnie nie trafia. Cudownie uzdrowił człowieka X a za chwilę zmarło kilkaset niewinnych dzieci w wyniku zamachów, ataków czy choćby wypadków samochodowych. To jak to tak? Czy ludzie, na których dział się cud są jacyś inni niż Ci, którym Bóg pozwala umrzeć przedwcześnie jako pan życia i śmierci?

  I wreszcie ten paradoks wolnej woli - masz wolną wolę i możesz robić co chcesz ale Bóg i tak wie, co zrobisz. Idąc tym tropem wynika, że Bóg już teraz wie, czy będę w niebie czy w piekle i jednak niekoniecznie zależy to od mojej wolnej woli, bo wszystko co mi się wydaje, że stanowi moją wolną wolę już dawno jest poznane.

  Ale nawet jeśli przyjmiemy, że Bóg jako siła wyższa istnieje, bo tak może być, to jestem przekonany, że nauka KK miejscami nie ma nic wspólnego z dobrem. I niekoniecznie Bóg może być sprawiedliwy i dobry tak jak my wierzymy. Ta cała krucjata związana z wymuszaniem na ludziach pewnych zachowań jest słaba.

  Jedyne miejsce, gdzie dopatruję się ingerencji Boga to początek początków. Co było, jak nic nie było? Przecież gdzieś musi być ten moment, gdy całego tego wszechświata jeszcze nie było. To akurat pytanie, które może przepalić styki w głowie ale jednocześnie tak mała wiedza powoduje, że wierzę, że była siła zwana Bogiem.

  #oswiadczenie #kosciol #katole #wiara #katolicyzm
  pokaż całość

  •  

   @artur-pietrzak: Co do doktryn KK, to polecam to https://youtu.be/Up2VREvRufM Co prawda sam nie oglądałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale widziałem trochę innych filmów z tego kanału i ogólnie gościu daje radę i On sam dość długo był księdzem, także zna temat od środka. Wiadomo, że ani On ani nikt nie jest jakąś wyrocznią biblijną, ale wiedzę ma sporą i może odpowiedzieć na wiele pytań.

   I wreszcie ten paradoks wolnej woli - masz wolną wolę i możesz robić co chcesz ale Bóg i tak wie, co zrobisz.

   To tak jakbyś oglądał film. Wiesz, że każda scena jest nagrana, scenariusz już dawno napisany, ale Ty sam jeszcze go nie widziałeś.

   Zresztą wiara nie jest i nigdy nie była logiczna. To jedynie ludzie sprowadzili wszystko do czegoś namacalnego i ziemskiego, tutaj jakiś obrazek, tu klęknij, tam wstań, tu coś zaśpiewaj i potem się módl tak jak Cię nauczyli ¯\_(ツ)_/¯ Przykładowo pies bazuje głównie na instynktach i to oczywiste, że inaczej zachowuje się jakiś dziki od tego udomowionego, który jest przyzwyczajony do życia z ludźmi. Pies dostosowuje się do człowieka, albo może raczej człowiek dostosowuje psa do siebie i ten jest mu posłuszny. Ale pies cały czas jest na kompletnie innym poziomie intelektualnym i nie jest w stanie ogarnąć tego co, po co i dlaczego człowiek coś robi i co myśli. Dziś jak swojego wrzuciłem do beczki z wodą bo upał jak chuj, to nie wydaje mi się, żeby rozumiał o co mi chodzi. Tak samo jak go do fryzjera zawiozłem i zostawiłem w obcym miejscu, to mi się smutno zrobiło jak wyszedłem i słyszałem jak szczeka i piszczy, bo nie ogarnia co się dzieje.

   15 Mówi bowiem do Mojżesza: Zmiłuję się, nad kim się zmiłuję, a zlituję się, nad kim się zlituję.
   16 A więc nie zależy to od tego, który chce, ani od tego, który zabiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie.
   17 Pismo bowiem mówi do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie swoją moc i żeby moje imię było głoszone po całej ziemi.
   18 A zatemkomu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.
   19 Ale mi powiesz: Dlaczego więc jeszcze oskarża? Któż bowiem sprzeciwił się jego woli?
   20 Człowieku! Kimże ty jesteś, że prowadzisz spór z Bogiem? Czy naczynie gliniane może powiedzieć do tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś?
   21 Czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły zrobić jedno naczynie do użytku zaszczytnego, a drugie do niezaszczytnego?
   22 A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i dać poznać swoją moc, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przygotowane na zniszczenie;
   23 I żeby dać poznać bogactwo swojej chwały na naczyniach miłosierdzia, które wcześniej przygotował ku chwale;

   33 O głębokości bogactwa zarówno mądrości, jak i poznania Boga! Jak niezbadane są jego wyroki i niedocieczone jego drogi!
   34 Któż bowiem poznał myśl Pana albo kto był jego doradcą?
   35 Lub kto pierwszy mu coś dał, aby otrzymać odpłatę?
   36 Z niego bowiem, przez niego i w nim jest wszystko. Jemu chwała na wieki. Amen.

   Czyli, dlaczego Bóg robi to wszystko - bo może, bo jest Bogiem. Bogiem miłosiernym i sprawiedliwym, ale jego miłosierdzie objawia się w Jezusie i to Jezus jest zbawieniem dla świata i ludzi którzy umarli dawno przed nim i to Jezus będzie sądził ich według ich własnego sumienia. Skoro nazywa siebie sprawiedliwym, to i sąd będzie sprawiedliwy i niesprawiedliwi będą wrzuceni do jeziora ognia. Czy wieczne cierpienie jest sprawiedliwe ? Nie, według mnie nie jest i wieczny jest tylko ogień w którym się umiera, ale to już temat na inną dyskusję.

   3 Mówię bowiem przez łaskę, która mi jest dana, każdemu, kto jest wśród was, aby nie myślał o sobie więcej niż należy, ale żeby myślał o sobie skromnie, stosownie do miary wiary, jakiej Bóg każdemu udzielił.
   4 Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, ale nie wszystkie członki wykonują tę samą czynność;
   5 Tak my, chociaż liczni, jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, ale z osobna jesteśmy członkami jedni drugich.
   6 Mamy więc różne dary według łaski, która nam jest dana: jeśli ktoś ma dar prorokowania, niech go używa stosownie do miary wiary

   1 A tego, kto jest słaby w wierze, przyjmujcie, lecz nie po to, aby sprzeczać się wokół spornych kwestii.
   2 Jeden bowiem wierzy, że może jeść wszystko, a inny, będąc słaby, jada jarzyny.
   3 Ten, kto je, niech nie lekceważy tego, który nie je, a ten, kto nie je, niech nie potępia tego, który je, bo Bóg go przyjął.
   4 Kim jesteś ty, że sądzisz cudzego sługę? Dla własnego Pana stoi albo upada. Ostoi się jednak, gdyż Bóg może go utwierdzić.
   5 Jeden bowiem czyni różnicę między dniem a dniem, a drugi każdy dzień ocenia jednakowo. Każdy niech będzie dobrze upewniony w swoim zamyśle.
   6 Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega, a kto nie przestrzega dnia, dla Pana nie przestrzega. Kto je, dla Pana je, bo dziękuje Bogu, a kto nie je, dla Pana nie je i dziękuje Bogu.
   7 Nikt bowiem z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera.
   8 Bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy, jeśli umieramy, dla Pana umieramy. Dlatego czy żyjemy, czy umieramy, należymy do Pana.
   9 Gdyż po to Chrystus umarł, powstał i ożył, aby panować i nad umarłymi, i nad żywymi.
   10 Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo czemu lekceważysz swego brata? Wszyscy bowiem staniemy przed trybunałem Chrystusa.
   11 Jest bowiem napisane: Jak żyję, mówi Pan, ugnie się przede mną każde kolano i każdy język będzie wysławiał Boga.
   12 Tak więc każdy z nas sam za siebie zda rachunek Bogu.
   13 A tak już nie osądzajmy jedni drugich, ale raczej uważajcie na to, aby nie dawać bratu powodu do potknięcia się lub upadku.
   14 Wiem i jestem przekonany przez Pana Jezusa, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste. Tylko dla tego, kto uważa coś za nieczyste, to dla niego jest nieczyste.
   15 Lecz jeśli z powodu pokarmu twój brat jest zasmucony, już nie postępujesz zgodnie z miłością. Nie zatracaj swoim pokarmem tego, za którego umarł Chrystus.
   16 Niech więc wasze dobro nie będzie bluźnione.
   17 Królestwo Boże bowiem to nie pokarm i napój, ale sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.
   18 Kto bowiem w tym służy Chrystusowi, podoba się Bogu i cieszy się uznaniem u ludzi.
   19 Tak więc dążmy do tego, co służy pokojowi i wzajemnemu zbudowaniu.
   20 Z powodu pokarmu nie niszcz dzieła Bożego. Wszystko wprawdzie jest czyste, ale staje się złe dla człowieka, który je ze zgorszeniem.
   21 Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina ani żadnej rzeczy, przez którą twój brat się obraża, gorszy albo słabnie.
   22 Masz wiarę? Miej ją sam u siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto samego siebie nie potępia w tym, co uważa za dobre.
   23 Lecz kto ma wątpliwości, jeśli je, jest potępiony, bo nie je z wiary. Wszystko bowiem, co nie jest z wiary, jest grzechem.

   23 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale nie wszystko buduje.
   24 Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego.
   25 Wszystko, co sprzedają w jatkach, jedzcie, o nic nie pytając ze względu na sumienie.
   26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.

   To TY sam odpowiadasz przed Bogiem i nikt Cię nie zbawi i nikt życia za Ciebie nie przeżyje. To jest wolność, że masz prawo żyć jak chcesz. Skoro nie widzisz w tym wszystkim sensu. nie widzisz miłości i sprawiedliwości w działaniach, to jeśli jest tak jak mówi Biblia, to przecież Bóg widzi Twoje wątpliwości. To już lepiej przyznać się do tego i jak chcesz możesz próbować, to zrozumieć, albo wyrzucić Biblię do śmietnika i żyć bez Boga.

   Na tym polega wolna wola i Bóg nie będzie Ci niczego na siłę wciskał, ani tym bardziej nie będzie się złościł, jeśli go nie rozumiesz i kwestionujesz jego miłość, bo skoro On rzeczywiście jest miłością, to problem leży gdzieś w Twojej głowie i złym zrozumieniu Boga, a nie w nim samym, bo skoro mówi, że jest miłością i jest sprawiedliwy, to albo jest i mówi prawdę, albo zwyczajnie kłamie, a ja nie chcę czcić kłamcy. To diabeł jest kłamcą i jeśli Ty sam w swojej własnej głowie masz jakieś sprzeczności, ale jednak chcesz znaleźć w tym jakiś sens, to po prostu musisz rozprawić się z kłamstwem.

   Czy miłosierny i dobry Bóg, który jak to mówią tak nas umiłował, że wysłał Syna swojego jednorodzonego gniewał by się na kogoś za to, że próbuje go jakoś lepiej zrozumieć i zadaje niewygodne pytania ? Dlaczego przykładowo ja mam ufać ludziom i ślepo wierzyć w to co mówią ? To już wolę sam się pomylić, ale żyć w wolności, tak jak Pan Jezus powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo skoro to On mnie wybrał i to On mnie prowadzi i używa do jakichś swoich celów, to odpowiadam przed nim i co mi jacyś ludzie mogą zrobić ? Czy ktoś zna moją, albo Twoją motywację ?

   I ja wam mówię: Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone.

   1 Synu mój, jeśli przyjmiesz moje słowa i zachowasz u siebie moje przykazania;
   2 Nadstawiając swego ucha na mądrość i nakłaniając swe serce ku rozumowi;
   3 Tak, jeśli przywołasz roztropność i swoim głosem wezwiesz rozum;
   4 Jeśli będziesz jej szukać jak srebra i poszukiwać jej jak ukrytych skarbów;
   5 Wtedy zrozumiesz bojaźń PANA i dojdziesz do poznania Boga.
   6 PAN bowiem daje mądrość, z jego ust pochodzi wiedza i rozum.
   7 On zachowuje prawdziwą mądrość dla prawych; on jest tarczą dla tych, którzy postępują uczciwie;
   8 Strzeże ścieżek sądu i chroni drogę swoich świętych.
   9 Wtedy zrozumiesz sprawiedliwość, sąd, prawość i wszelką dobrą ścieżkę.
   10 Gdy mądrość wejdzie do twojego serca i wiedza będzie miła twojej duszy;
   11 Wtedy rozwaga będzie cię strzegła i rozum cię zachowa.
   12 By uwolnić cię od złej drogi i od człowieka, który mówi przewrotnie;
   13 Od tych, którzy opuszczają ścieżki prawości, żeby chodzić drogami ciemności;
   14 Którzy się radują, gdy czynią zło, a cieszą się w złośliwej przewrotności;
   15 Których ścieżki są kręte i sami są przewrotni na swoich drogach;

   Ale czy Ty musisz, to widzieć tak jak ja ? No nie w ogóle nie musisz się ze mną zgadzać i nie ma takiej opcji, żebym ja rozwiał każdą Twoją wątpliwość, a Ty szukając na własną rękę też nigdy się wszystkiego nie dowiesz i zawsze będą pojawiać się wątpliwości. Zawsze będziesz musiał mieć jakichś nauczycieli, ale nikt nie Wie wszystkiego i każdej osoby czy religii można się czegoś nauczyć. Podstawą i czymś co łączy chrześcijan jest po prostu Mesjasz i zrozumienie jego ofiary daję dożywotnią gwarancje zbawienia. Trzeba też pamiętać, że to apostołowie byli posłańcami, którzy głosili dobrą nowinę i tłumaczyli osobę Jezusa i jego cel. Także jakbyś chciał czytać, to stawiaj zawsze listy nad ewangeliami. Ja osobiście jak zaczełem czytać, to jedynie więcej wątpliwości i pytań miałem, ale z czasem im lepiej znałem cały kontekst i po kilka razy wracałem do tych samych listów i ewangelii, tym coraz bardziej widziałem naukę jak składanie obrazu z puzzli i do dziś czasem coś nowego usłyszę, albo zobaczę, albo czasem się okaże, że wcześniej coś źle zrozumiałem. Także zawsze staram się mówić o sprawach co do których mam pewność, ale to nie znaczy, że jestem wyrocznią i nie można mi wierzyć na pałę.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika bachuxd

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (5)