•  

  Hej mirki, czy samą pompę w zmywarce nożna łatwo odłączyć od silnika w celu jej wyczyszczenia?

  #diy #naprawa #agd

  źródło: ei_1641131013177.jpg

 •  

  Pytanie o warunki zatrudnienia.
  To moja pierwsza umowa w pełni zdalna i mam pytanie o kwestie nadgodzin.
  Mój potencjalny nowy pracodawca oferuje stawkę miesięczna ryczałtową. Dwadzieścia dni roboczych w miesiącu z minimum 5 godzin dziennie. Nadgodziny nie są płatne. Czy jest to spotykane na umowach B2B i jest to normalny zabieg?
  W obecnej pracy mam stawkę godzinowa i nadgodziny (jeśli w ogóle jest sens używać takiego sformułowania) są dodawane do ilości godzin na fakturze.

  #programista15k #programista #pracait
  pokaż całość

 •  

  Cześć
  Czy ktoś ma doświadczenie z tworzeniem lokalnego domowego serwera dla dockera na raspbery pi? Jaka wersja raspberry wystarcza do odpalenia kilku kontenerów?
  Najprościej jest kupić najmocniejszy model, ale może jest to zbyteczne i można kupić dwa słabsze i utworzyć z nich cluster?

  Jeszcze dodatkowe pytanie - jaka jest idea instalowania Raspbariana na raspberry? Dlaczego nie używamy np. czystego ubuntu lub innej dystrybucji linuxa? Nigdy nie używałem raspberry, ale zakładam, że jest to normalny mały komputer i nie ma znaczenia co na nim uruchomimy.

  #docker #raspberrypi #programowanie
  pokaż całość

  •  

   @bejdok: z ciekawości co planujesz robić na tych dockerach?

   No i zamiast rpi możesz kupić jakieś małe pcty pod architekturą x86_64 np thinkcentre tiny czy delle. Czasami są takie tanie po ~100 zł. Sam mam chyba m600 i jako bieda lab domowy się sprawdza (ma wymienny ram, wymienny dysk i slot na wifi, dorwałem za 100 zł używkę.)

  •  

   @Kryspin013: Chciałbym nauczyć się konfigurować/deployować i zarządzać małą aplikacją z perspektywy dockera/może swarma. Generalnie używam dockera i docker-composa w pracy, a po godzinach piszę niewielką aplikację dla kumpla, którą chciałbym gdzieś postawić (backend Java, frontEnd Angular). Tak jak pisałeś przypuszczam że istnieją darmowe konta na AWS i pewnie docelowo tam się przeniosę, ale chciałem też spróbować postawić coś od podstaw u siebie.
   Zagadnienia sieci i konfiguracji są dla mnie nowe, ale mi się podobają i chciałbym lepiej je poznać.
   Typowe hobbystyczne zagadnienie bez wielkiego potencjału. Bardziej chodzi mi o lepsze poznanie zarządzania serwerem.
   Raspberry Pi to trochę strzał, bo wiem że są dość mocne + nie jedzą dużo prądu i w sumie tutaj kończą się argumenty dlaczego właśnie ta platforma. Są też małe więc mogę gdzieś go podpiąć obok routera.
   Dzięki za propozycje, poczytam o nich.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Witam
  Mam pytanie odnośnie poziomowania szafy budowanej w zabudowie z drzwiami przesuwnymi. Ostatnio zmierzyłem laserem krzyżowym krzywiznę podłogi.
  Szafa ma mieć szerokość 1700 mm, natomiast na tej szerokości różnica poziomów podłogi wynosi 14 mm (dużo). Tutaj mam pytanie do doświadczonych w kwestii szaf.
  Czy przy takiej różnicy w poziomach można pod tor dolny użyć pojedynczej deski i ją wypoziomować względem podłogi (nie mam pojęcia jak to zrobić, bo 14mm silikonu wrzucać to bez sensu, czy może nie bawić się w takie rzeczy i zrobić podniesioną, wypoziomowaną podłogę szafy na nóżkach a powstałą szczelinę zasłonić cokołem?
  Skłaniam się do tej drugiej opcji, jednak może ktoś ma patenty na inny sposób zasłonięcia 14mm szczeliny przy podłodze?

  Wydaje mi się że przy użyciu cokoła o wysokości kilku centymetrów, może uda się wizualnie trochę zniwelować różnicę wysokości i nie będzie aż tak się rzucała w oczy?

  Z góry dzięki!

  #majsterkowanie #szafa
  pokaż całość

 •  

  Hej
  Czy orientujecie się może czy są dostępne i jak mogą się nazywać typy podkładek ocynkowanych jak na zdjęciach poniżej?
  Szukam podkładek dystansowych o grubościach 1mm, 3mm, 5mm. Kiedyś spotkałem się z podkładkami jak na rysunku po prawej stronie, ale była to dedykowana podkładka dodawana przez producenta do poziomowania urządzenia.
  Próbuję szukać w google pod hasłami "podkładki dystansowe" itp. i nie mogę takich znaleźć. Szukam ich na sztuki, bo czasami są dostępne zestawy po 200 sztuk - tyle nie potrzebuję.

  #majsterkowanie
  pokaż całość

  źródło: podkładki.jpg

 •  

  Cześć Mirki,
  Projektuję swoją pierwszą szafę w zabudowie w wielkiej płycie.
  Mam pytania-
  1) Czy ze względu na pochylenie ścian dopuszcza się żeby skrzydła drzwi przesuwnych były cięte na delikatny trapez, czy zawsze lewą i prawą stronę szafy się prostuje? Mam krzywiznę rzędu 5mm / 1m wysokości, ale wiem że jeśli prostokątny płat drzwi wyrównam do pochylonej ściany poprzez ustawienie wózków - wtedy gdy drzwi dojadą do drugiej strony szafy- powstanie szpara.
  Więc mam dwie opcje: a) Wyrównać wszystkie boki do pionów i zniwelować krzywiznę ścian, a następnie drzwi robić "po Bożemu" prostokątne. b) Dopasować się do krzywizny ścian i niwelować w środku (kształtem drzwi)

  2) Drugie pytanie (może i głupie, ale wolę się upewnić) czy dopuszcza się żeby płaty drzwi poruszały się w pochyleniu? Tzn. tor górny i dolny byłyby lekko przesunięte względem zaleceń producenta. Mówimy o przesunięciu rzędu 9mm /m. Mam świadomość, że wtedy górny wózek będzie "leżał" na górnym torze.

  Chodzi o efekty wizualne, żeby nie było widać nagłych rozejść itp. Nie planuję żadnych wzorów/ liuster itp. Drzwi jak i cała szafa będzie jednolicie biała.
  Z góry dzięki za podpowiedzi!

  #dyi #meblenawymiar #meble #majsterkowanie
  pokaż całość

  źródło: szafa.jpg

  •  

   Czy chodzi o przyklejenie na front dociętego drewnianego płaskownika ( w kształcie trapezu)?
   @bejdok: można tak, jesli chcesz.

   Albo prościej (zwłaszcza jak krzywizna mała, to jej widać nie będzie) tak, że przykręcona listwa maskująca jest prostokątem i jest pod skosem (dopasowanym do skosu ściany). Gdy szafę zamkniesz i drzwi się schowają za listwą - nie będzie tego widać że coś jest pod skosem. Tylko w sytuacji gdy niedomkniesz szafy i zostawisz idealnie na styk z listwą drzwi, to będzie widac że coś idzie krzywo.

   Jeśli jest to dobry szkic to czy jest to klejone/kręcone?
   Samo klejone to nie jest dobry pomysł (choć szparę między ścianą a listwą - ładnie jest akrylem pociągnąć, zwłaszcza przed malowaniem jak się da), raczej przykręcenie tego na jakieś 3+ małe kątowniczki do ściany od tyłu listwy
   pokaż całość

   źródło: szafa2.png

   +: bejdok
  •  

   @hrumque Wszystko jasne :) Nie pomyślałem o tym. Wielkie dzięki jeszcze raz :)

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Witajcie Mirki.
  Mam pytanie do speców z zakresu meblotwórstwa. Chce wykonać samodzielnie szafę w zabudowie z drzwiami przesuwnymi. W domu mam jedną którą zrobili mi z firmy INDECO. Czy kojarzy ktoś może z jakich systemów oni korzystają? Zrobiłem zdjęcia wózka dolnego który mam w szafie ale nie ma na nim żadnego napisu/nazwy. Czy ewentualnie może ktoś polecić dobry system do drzwi przesuwnych (wózki dolne, górne, tory itp.)?
  Dzięki
  #diy #szafa #meble #meblenawymiar #zrobtosam
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 1598648471470.jpg

 •  

  #skoda #motoryzacja #mechanikasamochodowa

  Hej Mirki
  Orientujecie się gdzie w skodzie octavii 2 2008 combi znajdę przekaźnik przednich wycieraczek i jak go znaleźć?
  Prawdopodobnie się spalił bo bezpieczniki są OK, a przy ruszaniu manetki od wycieraczek nie słychać charakterystycznego "kliknięcia" i wycieraczki nie reagują. Wyciągnąłem cały mechanizm z podszybia i we wtyczce, która dochodzi do silniczka mam kabel masowy, mam dochodzące 12V i na przewodzie sterującym jakieś napięcie około 2V (nie wiem czy to normalne). Nie mogę nigdzie w internecie znaleźć schematu elektrycznego lub nazwy tego przekaźnika.
  Pozdrawiam
  pokaż całość

  •  

   @Odczuwam_Dysonans
   Wielkie dzięki! Aż poszedłem sprawdzić co napisałeś. Faktycznie przy otwartej masce nie idzie ruszyć wycieraczkami, a całe popołudnie próbowałem je sprawdzić w ten sposób! Silniczek działa, a więc przekaźnik/moduł komfortu jest sprawny. Jedynie mechanizm mam do wymiany/regeneracji bo jedna z tulejek mocno się zakleszczyła, że nie idzie ruszyć (gdy odpiąłem ramię silniczka). Wielkie dzięki jeszcze raz ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  •  

   @bejdok: o proszę, no cóż, czasem te najprostsze rzeczy nas gubią ( ͡° ͜ʖ ͡°) no to dobrze że nic w elektryce. Mechanizm pewnie najprościej i najtaniej będzie wymienić jak sworzeń się zatarł, nie wiem nawet czy ktoś to naprawia, pewnie tak ale do Octavii to akurat nie będą drogie rzeczy. No ewentualnie próbuj to rozruszać i nasmarować jak wyjmiesz. Nie ma za co!

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Witajcie Mirki,
  Chciałbym poradzić się Was w kwestii wyboru dwóch książek, a że wybór na rynku jest ogromny to liczę na pomoc ludzi z branży.

  1. Książka ogólnie o programowaniu
  Szukam książki, która wprowadziłaby w świat programowania nieco bardziej szczegółowo niż ogólne internetowe kursy skupiające się bardziej na składni języka np. struktury danych - w jaki sposób są zapisywane w pamięci tablice, a w jaki sposób listy, jak wygląda konwersja na system binarny/szestnastkowy itp., coś o big O notation, jak są zapisywane liczby zmiennoprzecinkowe + problem z ich zaokrąglaniem, testy jednostkowe.
  Lubię zagłębiać się w szczegóły bo lepiej wtedy czuć temat i wiele rzeczy nie jest "wykutych" ale są zrozumiałe i pozostają w głowie na dłużej.
  Znalazłem jedną książkę "Zrozumieć programowanie" Gynvael Coldwind, jednak wolałbym poradzić się w wyborze dobrej książki.
  2. Podobna książka jak z tematu pierwszego, ale odnośnie języka SQL i generalnie projektowania baz danych. Chodzi o budowanie wydajnych, eleganckich baz, zwrócenie uwagi na aspekty wydajnościowe. W jaki sposób dane są przechowywane.

  Jeżeli macie jakieś pozycje godne polecenia, będę bardzo wdzięczny.

  #programowanie #programista15k #naukaprogramowania #programista
  pokaż całość

 •  

  #budownictwo #remontujzwykopem #remont
  Mirki potrzebuję porady. Jak jest wykonany przewód kominowy w blokach z wielkiej płyty z lat 70-tych? Chciałbym zamówić i zamontować na ścianie w łazience szafki do montażu ściennego (wiszące), ale wiem że są tam przewody kominowe. Czy mogę w nich normalnie się mocować szafkami, czy może wwiercę się do kanału?

  Z góry dzięki.
  pokaż całość

  •  

   @Gacrux Dokładnie tak. Mam małą łazienkę i prawie cała jedna ściana ma przewody wentylacyjne.
   @Piastan Niestety masz rację, aczkolwiek nie chciałbym do pionu się wwiercić :)
   @darek-jg Wiem że w tamtych czasach piony były lane, lub obmurowywane więc raczej pod kołki pod szafki nie powinienem się wwiercić do środka.
   @mlesz Jeżeli pion będzie zrobiony z tego samego co te zasrane ściany to będę musiał chyba dynamitem wysadzać :| Ten żelbet to jakaś masakra :)

   Dzięki za poradę Mircy !
   pokaż całość

  •  

   @bejdok: póki nie zaczniesz wiercić to się nie dowiesz. Jak poczujesz że wiertło trafiło w pustkę to masz odpowiedź, że średnio to może działać. Pionów wentylacyjnych raczej nie robili z tego żelbetu wibrowanego (dlatego ten skuwiel taki twardy jest)

   +: muzayka
  • więcej komentarzy (4)

 •  

  @bejdok: Nie wie ktoś co tak śmierdzi? Zajeżdża jakimiś śmiećmi...( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #gliwice

 •  

  Cześć Mirki,
  Od kilku miesięcy w wolnych chwilach szkolę się w kierunku programowania w pythonie. Ciekawią mnie zagadnienia związane z neural network oraz uczeniem maszynowym. W internetach jest pełno kursów, filmików itp. związanych z nauką tego języka programowania, ale chciałbym Was zapytać czy moglibyście polecić jakąś książkę lub kurs, który wprowadzi ogólnie w naukę programowania jeśli chodzi o same podstawy (takie jak wyjaśnienie objektowości, czym jest klasa itp. przykłady algorytmów, działania sieci neuronowych z matematycznego punktu widzenia itp.), oraz rzeczy które warto wiedzieć wchodząc w grupy programistów (w jaki sposób pisane są projekty, jak wygląda praca zespołowa, podstawowe zwroty itp.)
  Być może ktoś z Was przechodził podobną drogę samouka i zna konkretne tytuły?
  Na ten czas pisze proste skrypty i ogólnie poznaję język, także jeszcze droga przede mną.

  Trzymajcie się.

  #programowanie #python #siecineuronowe
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  #komputery
  Wykopki proszę o radę. Chcę dokupić RAM do mojego PC. Na tę chwilę mam 2x4gb 1600 MHz. Czy jeśli dokupię 2 x4gb ale 2133MHz to będą się one jakoś ze sobą gryzły? Oczywiście kości tego samego producenta. Wiem że taktowanie będzie wspólne dla wszystkich i będzie to ta niższa częstotliwość, ale jeśli w przyszłości chciałbym dodatkowo dokupić pamięć, wtedy dostosuję się do tych lepszych i sprzedam wolniejsze.

  •  
   s......r

   0

   @bejdok: imho kup tańsze 1600. Zalożysz wszystkie banki i będziesz miał 16GB. Trudno sobie wyobrazić, że za 3 lata do tego samego kompa kupić minimalnie szybsze kości tylko po to aby wymienić dwie z nich i dalej mieć 16GB.
   Prędzej przejdziemy na DDR4.

  •  

   @MWittmann
   Dzięki za fachową poradę :) tego mi brakowało! W sumie jestem na wykopie od kilku lat, ale pierwszy raz korzystam z mirobloga i zaczynam rozumieć siłę wykopkowej społeczności :)
   @skyluker
   Masz absolutną rację, 16GB to nawet na teraz dość sporo, a w przeciągu kilku lat prędzej przejdę na inną płytę główną obsługującą może i nawet jakieś DDR5 :D

   Pozdrawiam i dzięki Wam serdeczne!
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  #instrumenty #skrzypce #nagrywanie

  Od razu chciałbym poradzić się Was w pewnej sprawie. Otóż nigdy nie miałem doświadczenia z nagłośnieniem instrumentów, doborem konkretnego mikrofonu itp. a chciałbym w domowym zaciszu nagrywać skrzypce. Skrzypce 4/4, akustyczne. Chciałbym Was prosić o poradę odnośnie doboru mikrofonu i karty zewnętrznej dźwiękowej. Nie chodzi o profesjonalny sprzęt ale żeby cieszył ucho przeciętnego człowieka  nagrywać będę w pokoju który nie jest odpowiednio wytłumiony, dlatego nie wdajmy się w szczegóły. Z tego co już zdążyłem wyczytać, skłaniam się ku mikrofonowi pojemnościowemu. Z góry dzięki za odpowiedzi i komentarze:)
  Pozdrawiam.
  pokaż całość

  +: N..H, Cronox +1 inny
  •  

   @NeXIcE: Hmmm... to zależy. Chciałbym, aby stosunek jakość/cena był dobry. Nie mam np. na mikrofon przeznaczony 100 zł, bo wiem że za tą cenę nic dobrego raczej nie znajdę. Wydaje mi się, że skrzypce są dość wymagającym instrumentem do nagrywania (mogę się mylić) z uwagi na wysokie natężenie i wysokie częstotliwości. Ogólnie chciałbym się zmieścić z mikrofonem w 400 zł (max 500) oraz jakaś karta zewnętrzna (myślę że też do 500zł). Na Youtube jedna dziewczyna prezentowała czym nagrywa (dźwięk bardzo mi się podoba) i posiada mikrofon SE Electronics X1 (cena około 500zł). Ogólnie docelowo chciałbym nagrywać filmy na youtube (filmiki są dodatkowo kompresowane). Czy mógłbyś coś zasugerować? Również chciałbym nim nagrywać gitarę akustyczną.
   Tak jak mówię jestem amatorem, który lubi jak coś cieszy ucho i niezbyt bogaty, aby kupować 2 razy :)
   pokaż całość

  •  
   N....E

   0

   @bejdok: Rozumiem, bardzo rozsądne podejście. :))

   Mam więc dobrą wiadomość, za taką kwotę spokojnie kupisz porządny sprzęt. Rzecz w tym, że dzisiaj niemal każdy mikrofon pojemnościowy czy interfejs audio posiadają wystarczające parametry żeby wykonać wysokiej jakości nagrania, a czy będą profesjonalne to już zależy głównie od umiejętności, adaptacji akustycznej, oczywiście samego źródła dźwięku itd. Są po prostu wierne i neutralne, zwiększając cenę zyskuje się przede wszystkim mniejsze szumy, lepszą dynamikę czy ewentualne "kolorowanie" sygnału. Dla przykładu łatwiej wtedy nagrać ciche sygnały np. gitarę fingerstyle palcami (nie paznokciami) czy jakiś kwartet smyczkowy z większej odległości. Z sygnałami głośnymi i nagrywanymi blisko nie ma żadnego problemu.

   Jeżeli chodzi o trudność samego nagrywania, powiedziałbym, że każdy instrument jest wyzwaniem samym w sobie, każdy ma coś na co trzeba zwrócić uwagę, trzeba przysiąść i testować różne ustawienia mikrofonu, kąty czy odległości, tak długo aż uda się znaleźć interesujące brzmienie. Skrzypce nie są wyjątkiem, ani trudniejsze, ani łatwiejsze. :))

   Mikrofony pojemnościowe są bardzo czułe, przez co najbardziej nadają się do nagrywania wszelakiego, minusem jest to, że łapią dużo otoczenia i pogłosu, trzeba na to uważać. Wymagają dodatkowego zasilania Phantom +48V które powinien zapewnić interfejs audio. W sumie aktualnie najlepszym wyborem byłby Presonus Audiobox, razem z Focusrite to są czołowe firmy. Pierwotnie model ten kosztował 600 PLN, i to jeszcze za czasów tańszego dolara, ostatnio potaniał do 400 PLN, bo pojawił się następca, bardzo dobry deal. Jeżeli nie będzie dało się już dostać to zawsze zostaje np. Focusrite Scarlett Solo w podobnej cenie.

   Jeżeli chodzi o polecane modele mikrofonów w tym przedziale to Audio-Technica AT2020, AKG P120, z mało membranowych to AKG P170, Rode M3. sE Electronics X1 to też generalnie dobry sprzęt.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Spóźniony kubek :)
  #365styczen

  źródło: IMG_20150104_185615.jpg

 •  

  Nie umiem rysować węglem ale bardzo mi się to podoba. Zawsze marzyłem o ciepłym domku z bali gdzieś w górach :)
  2/365
  #365styczen

  źródło: IMG_20150104_000129.jpg

 •  

  Co prawda wygląda trochę jakbym cierpiał na chorobę popromienną ale wszystko jest OK :D
  1/365
  #365styczen

  źródło: IMG_20150103_234040.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika bejdok

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)