Radzę jak wybudować dom bez zbędnego stresu: blog.poradnik-budowlany.com Poza tym prowadzę biuro tłumaczeń i tworzę muzykę na zamówienie. Nie nudzę się :-)

 •  

  Jak się dowiedzieć, ile będę rocznie płacił za ogrzewanie? ( #budujzchaferem )

  O absurdach i obejściu przepisów (jeżeli ktoś myśli, że nie będzie można ogrzewać nowych domów węglem to tkwi w błędzie), o OZC, certyfikatach energetycznych i wskaźnikach EP, EU, EK. To część trzecia mojego artykułu:

  Trochę teorii. To, ile Twój dom będzie wymagał energii do ogrzewania domu, podaje się w jednostce kWh. I tak:

  Dom pasywny jest domem, który potrzebuje niewiele energii. Dom jest bardzo dobrze zaizolowany, posiada okna o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, jest zainstalowana wentylacja mechaniczna z rekuperacją i tak dalej.
  Budowa takiego domu jest droga, ale dzięki temu ma niskie zapotrzebowanie na energię: do 15 kWh na każdy metr kwadratowy (15 kWh/m2) ogrzewanej powierzchni (to ważne: nie zawsze powierzchnia ogrzewana = powierzchnia użytkowa!). To jest zapotrzebowanie ROCZNE.

  Przykładowo: dom pasywny o 150 m2 powierzchni ogrzewanej wymaga rocznie 2250 kWh. Dla porównania: gaz płynny kosztuje ok. 0,5 zł za 1 kWh więc roczne rachunki wyniosą około 1125 złotych.

  Dom niskoenergetyczny ma zapotrzebowanie od 15 do 45 kWh/ m2/rok, a dom energooszczędny między 45 a 80 kWh/ m2/rok. Standardowy dom za to ma zapotrzebowanie na energię w wysokości 80-100 kWh/ m2/rok

  Uwaga: każdy dom pasywny jest jednocześnie energooszczędny, natomiast dom energooszczędny niekoniecznie musi być pasywny.

  Jak widać standardowy dom wymaga kilka razy więcej energii niż dom pasywny. Czy jednak warto zainwestować więcej w dom pasywny? Jak to policzyć?

  OZC oraz charakterystyka energetyczna domu

  I dochodzimy do opracowania projektu budowlanego.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego każdy nowo powstający dom musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Świadectwo wykonuje się na podstawie projektu budowlanego, a dzięki niemu można poznać koszty użytkowania domu. Natomiast OZC (Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego budynku) to metoda, która pozwala na dokładniejsze obliczenie ilości potrzebnej energii. OZC jest dokładniejsze, bo uwzględnia położenie budynku w konkretnej strefie klimatycznej, położenie względem stron świata, stopień osłonięcia budynku itp., a tych parametrów nie uwzględnia świadectwo charakterystyki energetycznej (ono "ocenia" dom w oderwaniu od lokalizacji).

  Najważniejszym parametrem, z którym się spotkasz jest zapotrzebowanie na energię końcową EK. Ta wartość określa ile energii będzie potrzebował dom do utrzymania założonej temperatury (ogrzanie + wentylacja) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ten parametr podaje się w jednostce kWh/(m2rok) i to jest najważniejszy parametr z punktu widzenia użytkownika. Im mniejsza wartość EK tym mniej zapłacisz za życie w swoim domu.
  Aby poznać roczne koszty trzeba pomnożyć wartość EK przez powierzchnię budynku i koszt 1 kWh energii (o tym będę jeszcze pisał niżej). Prawidłowo wykonany certyfikat energetyczny daje bardzo dużą dokładność oszacowania kosztów. Zwracam uwagę na słowo "prawidłowo" ponieważ w internecie można znaleźć dużo ogłoszeń, w których można kupić "certyfikat" za 30 czy 50 złotych... Sporządzenie dobrego certyfikatu musi kosztować więcej ponieważ wiąże się m.in. z gruntowną analizą naszego projektu. Nie traktujmy certyfikatu jako niepotrzebnego świstka - jeżeli certyfikat został wykonany błędnie to źle dostosujemy do niego moc urządzeń grzewczych i albo zapłacimy niepotrzebnie więcej za zakup i instalację lub zapłacimy więcej w rocznych rachunkach.

  Spotkasz się także z parametrem EU (energia użytkowa) - jest to ilość energii, która jest potrzebna do utrzymania w budynku założonej temperatury i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale nie uwzględnia sprawności systemu grzewczego. Im mniejsze EU, tym budynek traci mniej ciepła (jest lepiej zaizolowany, bardziej nasłoneczniony, korzysta z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie ma mostków termicznych itp.). Ten parametr warto brać pod uwagę porównując gotowe projekty domów ponieważ świadczy on o tym, czy budynek jest pasywny, energooszczędny czy też nie. Jeżeli na stronie danego biura projektowego nie ma informacji o EU to warto napisać lub zadzwonić i dopytać o wielkość tego parametru!

  Najczęściej jednak spotkasz się z parametrem EP - wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Parametr ten zależy od szeregu czynników: wielkości domu, rodzaju bryły, lokalizacji, nasłonecznienia. Ten parametr jest ważny głównie dla projektantów, a oblicza się go mnożąc wskaźnik energii końcowej EK przez współczynnik, który przybiera różne wartości, w zależności od tego, czym będziemy ogrzewać dom:

  Kolektory słoneczne 0
  Biomasa 0,2
  Fotowoltaika 0,7
  Kocioł na węgiel, olej opałowy, gaz ziemny/płynny 1,1
  Energia elektryczna 3,0

  Przykład:

  Dom wymaga dostarczenia 80 kWh energii na m2/rok (parametr EU). EK to EU po uwzględnieniu sprawności systemu grzewczego. Jeżeli dom ogrzewamy gazem z 90% sprawnością to EK wyniesie 88,9 kWh/ m2/rok. Jeżeli dom ma 100 m2 i ogrzewamy go gazem ziemnym to roczne koszty ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wyniosą 88,9 * 100 * 0,3 (koszt 1 kWh gazu) = 2667 złotych.
  A EP - Energia Początkowa? Współczynnik przy gazie wynosi 1,1 więc EP = 88,9 * 1,1 = 97,79 kWh m2/rok.

  Drugi przykład. Ten sam dom (EU = 80 kWh/ m2/rok) z pompą ciepła o sprawności 300% (COP = 3,0).
  EK wyniesie więc 26,6 kWh/m2/rok czyli 3 razy mniej. Koszty ogrzewania jednak będą tylko 2 razy niższe z uwagi na to, że cena 1 kWh prądu jest wyższa od 1 kWh gazu: 26,6 * 100 * 0,5 (koszt 1 kWh energii elektrycznej) = 1330 zł
  A Ep? Współczynnik przy pompie ciepła wynosi 3,0 (ogrzewanie elektryczne) więc EP = 80 kWh/m2/rok.

  Pomimo tego, że w obu przykładach wartości EP są podobne, to wartość EK i całkowity koszt ogrzewania ma znaczenie. Coroczne wydatki na ogrzewanie gazowe będą ok. 2 razy wyższe niż rachunki za prąd przy wskazanej pompie ciepła. Oczywiście trzeba pamiętać, że żaden parametr nie uwzględnia kosztów zakupu niezbędnego sprzętu i instalacji.
  (Przy okazji - sprawność powyżej 100% to nic dziwnego. To parametr umowny - kiedyś sprawność wyliczało się na podstawie wartości opałowej paliwa. )

  Z tego powodu parametr EP nie ma dla nas większego znaczenia ponieważ nie mówi nic o kosztach. Ma on za to znaczenie dla projektantów ponieważ nie można od 2017 roku wybudować domu jednorodzinnego o EP większym niż 95 kWh/m2rok (wcześniej wg warunków WT 2014: 120 kWh/m2rok) lub wielorodzinnego o EP większym niż 85 kWh/m2rok (wcześniej: 105 kWh/m2rok)
  Oznacza to, że w teorii domy muszą być lepiej zaizolowane i ogrzewane bardziej efektywnie, co bezpośrednio przekłada się na wysokość kosztów budowy. W praktyce dochodzi tu do absurdów. Dom może mieć marne właściwości izolacyjne, ale mieć niski parametr EP na przykład z uwagi na zastosowanie biomasy jako paliwa.

  Wyobraźcie sobie projekty dwóch identycznych domów energooszczędnych o EU = 50. Jeden z nich będzie ogrzewany wyłącznie kotłem na ekogroszek (współczynnik 1,1), a drugi wyłącznie elektrycznie (współczynnik 3,0). Oznacza to, że dom ogrzewany kotłem będzie miał EP = 60 (dla uproszczenia przyjmuję, że EK=EU), a elektrycznie aż 150, czyli... nie będzie możliwe jego wybudowanie ( EP jest większe od 95). A co będzie jak wstawię piec na biomasę (pellet)? Magicznie EP obniży się do wartości 10 ponieważ współczynnik przy biomasie wynosi tylko 0,2.

  Więcej absurdów:

  - Te wszystkie wymagania są potrzebne tylko do etapu uzyskania pozwolenia na budowę. Potem nikt tego nie kontroluje więc w praktyce można wybudować dom, który nie będzie spełniał żadnych parametrów i... pewnie tak się właśnie będzie działo.

  - Łatwo jest obniżyć/oszukać parametr EP. Nie wolno ogrzewać domu samym prądem? W takim razie wstawiamy do projektu piec np. na olej. To, że potem kupimy najtańszy możliwy piec, a dom i tak będziemy ogrzewać prądem... kto to sprawdzi? Można też uwzględnić w projekcie kominek i napisać, że będzie się nim ogrzewało np. w 30% albo w 40%. Ale już nie w 50% bo kominek nie może być podstawowym źródłem ogrzewania :) Dzięki temu parametr EP może osiągnąć wartości poniżej wymaganych. Można wręcz wybudować dom z minimalną izolacją, wstawić piec na biomasę i cieszyć się pozwoleniem na budowę...

  Dodatkowo plany są takie, aby od 2021 roku parametr EP wynosił w przypadku domu jednorodzinnego najwyżej 70 kWh/m2rok (wielorodzinny: 65 kWh/m2rok), co dodatkowo zwiększy koszty budowy domów lub... spowoduje jeszcze większe obchodzenie przepisów.

  UWAGA: Temat siłą rzeczy muszę potraktować skrótowo. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ma 115 stron. Jeżeli szukasz więcej informacji zerknij do działu X "Oszczędność energii i izolacyjność ciepła" tego Rozporządzenia. Oprócz parametru EP w 2017 roku zmieniły się m.in. współczynniki przenikania ciepła ścian, stolarki okiennej, drzwi itp. Wiele informacji zawartych jest w różnorakich normach i ich poznanie jest nie tylko kłopotliwe (normy kosztują), co wręcz niemożliwe...

  Dajcie znać czy wszystko co napisałem jest zrozumiałe. Temat jest trudny, przepisy skomplikowane, a nawet projektanci, z którymi rozmawiałem, nie do końca czują temat...
  No i dajcie plusa ;)

  #budujzwykopem
  pokaż całość

 •  

  Kilka konkretnych rad dla budujących - część druga. Część pierwsza

  1. Nie przesiaduj za długo na forach internetowych. :) Na każde pytanie uzyskasz setki sprzecznych odpowiedzi i dalej będziesz wiedział tyle samo. Najwięcej rad na forach udzielają osoby, które albo zaczynają budowę, albo mają w tym interes (np. są przedstawicielami jakiejś firmy).

  2. Nie kupuj za dużo magazynów budowlanych. Mnóstwo materiałów sponsorowanych, opinii "niezależnych" ekspertów i reklam. Niektóre czasopisma są "budowlane" tylko z nazwy.

  3. Ktoś oferuje rekuperację i mówi, że oszczędzisz 50% na ogrzewaniu? Niech to udowodni (a przy okazji - to bzdura). Ktoś oferuje pompę ciepła i mówi, że za 4 lata ci się zwróci - niech to udowodni (to też oczywiście bzdura - pompa ciepła zwróci się w 10 lub w 40 lat - wszystko zależy).
  Przykro mi to mówić, ale osoby, które budują swój pierwszy dom i mają np. pół miliona do wydania są łakomym kąskiem dla różnej maści oszustów i krętaczy. Z tego też powodu zawsze podpisuj umowy, unikaj dawania zaliczek, wymagaj poprawienia wszystkich błędów przed rozliczeniem, nigdy nie płać całej kwoty przez ukończeniem prac.

  4. Szukanie działki. Pamiętaj, że na żadnej działce nie wybudujesz tego, co chcesz. "Zakazy" mogą być przeróżne (np. brak możliwości wybudowania domu piętrowego albo domu z dachem płaskim albo... i setki innych ograniczeń). Zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dowiedz się, o co chodzi z warunkami zabudowy. Musisz mieć mniej więcej pojęcie, w jakim domu chcesz mieszkać, zanim zaczniesz szukać działki.

  5. Działka. Dowiedz się o koszt przyłączenia mediów, sprawdź czas dojazdu do pracy, szkoły w typowy dzień roboczy, sprawdzaj wszystkie dokumenty (jak księga wieczysta) i nigdy nie wierz sprzedającemu na słowo.
  Oczekuj od sprzedającego wykonania badań geologicznych, aby mieć pewność, że bez problemu w tym miejscu się wybudujesz.
  Przejedź się po okolicy i zobacz, czy nie ma niedaleko zakładów generujących hałas lub po prostu czegoś smrodliwego. Porozmawiaj z sąsiadami, spytaj jak się mieszka w danej okolicy.
  O tym, jak wybrać działkę mówiłem na moim webinarze: https://www.youtube.com/watch?v=1cl64icr_-w&feature=youtu.be

  Chcesz być informowany o kolejnych szkoleniach? -> https://blog.poradnik-budowlany.com/newsletter/

  6. Kierownik budowy po stronie wykonawcy. Nie polecam. Powinieneś mieć sojusznika po swojej stronie. Kierownik budowy - nawet najbardziej uczciwy - w sytuacjach spornych może trzymać stronę wykonawcy, z którym znają się od lat.

  7. Oszczędzaj. Możesz znaleźć geodetę za 600 zł, ale i takiego za 2000 zł. Możesz znaleźć ekipę od stanu surowego za 200000 zł, ale i za 280000 zł. Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy, ale to po prostu wymaga czasu - pośpiech jest wrogiem oszczędnych.

  8. Zaplanuj plac budowy. Powinien w tym wspomóc kierownik budowy, ale w skrócie:

  – Wydziel teren robót. Głównie po to, aby ziemia nie została zdeptana na całej działce.

  – Zaplanuj miejsce ogródka. Zabezpiecz drzewa. A może warto nawet już coś zasadzić? Budowa domu potrwa kilkanaście miesięcy – byłoby miło widzieć zadbany ogródek i dwuletnie drzewka podczas przeprowadzki :)

  – Wyznacz miejsce składowania humusu. To dobra ziemia do ogródka. Jeżeli humus będziesz składował po niewłaściwej stronie domu to będziesz miał później kłopot z jego transportem.

  – Wyznacz miejsce składowania ziemi z wykopów. Bezpieczna odległość to ok. pół metra od planowanego wykopu.

  – Wyznacz miejsce, w którym będą składowane materiały budowlane. Jeżeli na działce nie ma dużo miejsca to ważne jest, aby materiały były gromadzone w kolejności ich wykorzystania. Niby szczegół, ale unikniesz dzięki temu nerwówki, gdy przyjedzie transport, a ciebie nie będzie na miejscu, aby nadzorować rozładunek.

  – Wyznacz miejsce na odpady. Niech będą składowane w jednym miejscu. Kup od razu dużo worków na śmieci – zawsze się przydadzą.

  – Wyznacz miejsca parkingowe. Im mniej pojazdy będą rozjeżdżały teren, tym lepiej. Pamiętaj, że ciężki sprzęt musi mieć miejsce do tego, aby wjechać i wyjechać z działki. Ktoś kiedyś napisał, że droga na działce ma wyglądać z góry jak wąsy dodane domowi :)

  To wszystko po to, aby uniknąć chaosu podczas budowy. I chodzi też oczywiście o oszczędności – im lepiej się przygotujesz tym mniej wydasz pieniędzy na np. wynajęcie koparki na kilka godzin, aby przenieść humus o kilkadziesiąt metrów w głąb działki.

  9. Pamiętaj o uziomie na etapie fundamentów. Nie wiem dlaczego, ale projekty budowlane często go pomijają, a wykonanie uziomu po fundamentach jest znacznie bardziej kłopotliwe i kosztowne.

  10. Pamiętaj o przepustach pod fundamentem. Znowu - tak jest taniej.

  11. Rób zdjęcia. Wszystkiego. Od zbrojenia fundamentów po przewody elektryczne i całą hydraulikę. Zdjęcia sensownie opisz i zrób od razu 2 kopie. Nigdy nie wiesz, co i kiedy się przyda. Niektóre zdjęcia mogą ci być potrzebne nawet za 10 lat!

  12, 13, 14...?Dajcie znać, co jeszcze. :)

  Obserwuj: #budujzchaferem

  A więcej rad: https://blog.poradnik-budowlany.com/moja-ksiazka/

  PS Poprzednio rozgorzała dyskusja między architektami a konstruktorami. Wyjaśniam:

  - Osoba, która projektuje dom to PROJEKTANT. To może być architekt, to może być także konstruktor z uprawnieniami do projektowania. Niezależnie od tego, z kim będziemy współpracować, ważne jest to, aby ta osoba miała jakieś pojęcie o budowlance, cenach, aktualnych technologiach i była na bieżąco.

  - Być może ja i osoby, którym pomagam mamy pecha, ale wśród architektów trafiamy zwykle na osoby z przerośniętym ego. Nie polecam nikomu współpracować z osobą, która wie wszystko najlepiej, nie umie słuchać i narzuca swoje rozwiązania.

  - Jeżeli jesteś projektantem i masz zdrowe podejście to napisz do mnie wiadomość - chętnie przekażę Twój kontakt do osób, które chcą się budować.

  #budujzwykopem
  pokaż całość

 •  

  Trzymajcie mnie ( #budujzchaferem i #gorzkiezale )

  Dzisiejsza sytuacja i kolejny argument, aby nie tracić czasu na przeglądanie grup na facebooku.

  Pamiętacie moje rady budowlane sprzed paru dni? 1500 plusów, kilkaset odwiedzin bloga w jeden dzień: słowem duże zainteresowanie. Umieściłem moje rady (bez linka do bloga) na największej grupie na facebooku (budowa domu): 150000 fanów. Efekt? Dziesiątki próśb o podanie adresu mojego bloga i 100 lajków w 10 minut. Podałem w komentarzu adres do bloga (w końcu wiele osób tak robi) - 5 minut później admin wyłączył komentowanie postu, 3 minuty później zostałem usunięty bez słowa z grupy, a chwilę później sam post też zniknął. I tak oto się pozbawia budujących cennych informacji (a zaznaczam, że posty i linki firm oferujących różne rozwiązania mają się oczywiście bardzo dobrze).

  Kwadrans później dowiedziałem się, że z grupy został też usunięty kierownik budowy i projektant, który dzielił się od dawna swoją wiedzą. Wygląda na to, że nikomu nie zależy na tym, aby uczyć budujących bo nieświadomemu budującemu łatwo jest wcisnąć różnego rodzaju produkty. I to wszystko tłumaczy dlaczego na tej grupie większość komentujących to osoby, które dopiero zaczynają budować dom...

  Czy ktoś ma dostęp do tej grupy?
  pokaż całość

 •  

  Ile zapłacę za ogrzanie domu?? #budujzchaferem

  Poniżej druga część artykułu o ogrzewaniu domu, który chcę umieścić u mnie na blogu. Dajcie znać czy na razie jest wszystko czytelne - artykuł rozrasta mi się niesamowicie, już teraz ma kilkadziesiąt stron i powoli tracę nad nim kontrolę :)
  Prośba do osób, które już mieszkają w domu: dajcie znać, czy zgadzacie się z pokazanymi wadami i cenami danej technologii (pod koniec postu).

  Pieniądze potrzebujesz na zakup i instalację danego systemu grzewczego oraz na opłacanie rachunków za utrzymanie w domu komfortowej temperatury oraz ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Można powiedzieć, że im więcej wydasz na początku tym mniejsze rachunki będziesz miał później.

  To, jaki system najbardziej się opłaci zależy głównie od tego, ile energii będzie potrzebował twój dom. A to zależy m.in. od:

  - Powierzchni oraz wysokości ogrzewanych pomieszczeń
  - Liczby mieszkańców (im mniej osób tym mniej potrzeba grzać wody użytkowej)
  - Bryły budynku (dom na planie prostokąta łatwiej ogrzać niż dom o takiej samej powierzchni na planie litery "L")
  - Grubości ocieplenia (ścian, dachu, fundamentów)
  - Nasłonecznienia i lokalizacji.
  i wielu, wielu innych czynników. Z uwagi na liczbę niewiadomych porównywanie kosztów ogrzania dwóch różnych domów nie jest w praktyce możliwe. Chcę to dokładnie wytłumaczyć, aby pokazać, że nie ma co się sugerować rachunkami innych osób. Weźmy dwa domy o takiej samej powierzchni użytkowej 150 m2, które zostały wybudowane 200 metrów od siebie w tym samym roku.

  - Dom 1. Dom w kształcie litery "L", parterowy. Wysokość pomieszczeń: 3 metry. Liczba mieszkańców: 4. Ocieplony styropianem 12 cm. Znajduje się przy lesie w zacienionym miejscu i leży na osi wschód - zachód. W salonie są duże przeszklenia.

  - Dom 2. Piętrowy na planie prostokąta. Wysokość pomieszczeń: 2,70. Liczba mieszkańców: 3. Ocieplony styropianem 20 cm. Znajduje się na działce lekko pochylonej w kierunku południowym. Dom nie znajduje się w cieniu przez żadną część dnia.

  Identyczna powierzchnia i lokalizacja. A jednak drugi dom może potrzebować nawet 50% mniej energii od domu 1, pomimo tego, że oba domy mają identyczną powierzchnię użytkową i są identycznie ogrzewane! Dom 2 jest lepiej ocieplony, korzysta ze słońca, ma mniejszą kubaturę i mieszka w nim mniej osób i dlatego życie w nim może kosztować nawet 2 razy mniej.
  A jeżeli jeden z domów miałby wentylację mechaniczną z rekuperacją, większy dach, znajdował się w innej części kraju, został wybudowany z innych materiałów lub został po prostu wykonany mniej starannie od drugiego? Ba, różnice mogą być nawet nieco bardziej subtelne: w jednym domu mogą być zainstalowane bezdotykowe baterie, nowoczesne AGD lub po prostu są brane prysznice zamiast kąpieli co znacznie ogranicza ilość potrzebnej wody użytkowej (a co za tym idzie: jej ogrzanie).

  Z tego powodu nie porównujcie rocznych kosztów ogrzewania z innymi inwestorami.

  To nie ma sensu. Nie czytajcie wątków na różnych forach, w których ludzie dzielą się informacjami na temat swoich kosztów. Niektóre wątki mają po kilkaset wpisów (!) i wierz mi, że nie wyrobisz sobie przez to żadnego zdania.

  Należy po prostu przyjąć, że skoro budujemy dom to trzeba będzie go ogrzać i odpowiedzieć szczerze na kilka pytań:

  - Jak ważna jest dla ciebie oszczędność w wysokości 200-300 zł miesięcznie na ogrzewaniu?

  Jeżeli oszczędzanie pieniędzy jest dla ciebie ważne to skoncentruj się na wyborze projektu domu, który nie będzie tracił dużo energii: mało przeszkleń, dom na planie prostokąta, bez balkonów i lukarn. Ogranicz powierzchnię domu, co przyniesie nie tylko korzyść związaną z ogrzewaniem, ale też zmniejszy koszty budowy.
  Jeżeli 200-300 złotych miesięcznie nie robi dla ciebie większej różnicy to skoncentruj się na wyborze projektu domu, który po prostu ci się podoba (i na którego budowę cię stać).
  (uwaga: jeżeli planujesz wybudować dom o powierzchni >200 m2, przyjmij "400 złotych miesięcznie")

  - Czy wolisz zapłacić więcej za materiały użyte podczas budowy domu, aby zmniejszyć koszty jego użytkowania?

  Im lepiej zaizolujesz budynek, tym mniej będzie tracił ciepła. To jednak kosztuje. Zastanów się czy wolisz zapłacić 40000 zł więcej po to, aby oszczędzić 2500 zł rocznie na ogrzewaniu. To tylko eksperyment myślowy: niektórzy będą woleli zapłacić więcej podczas budowy (i np. "ukryć" ten koszt w racie kredytu), a niektórzy ograniczą koszty, decydując się na wyższe coroczne rachunki.

  - Czy wolisz zapłacić więcej za instalację systemu ogrzewania, aby zmniejszyć koszty jego użytkowania?

  Podobnie: im więcej wydasz na samym początku (np. instalując pompę ciepła lub fotowoltaikę) tym mniejsze będziesz miał później rachunki. Różnica jest taka, że wybranie danego sposobu ogrzewania domu nie zamyka ci później żadnej drogi - jeżeli teraz zdecydujesz się na np. grzanie gazem z butli, to za kilka lat będziesz mógł założyć pompę ciepła. Z izolacją jest inaczej ponieważ nie dołożysz jej w prosty i tani sposób już w wybudowanym budynku. Z tego powodu zawsze lepiej zainwestować w lepszą izolację, a inwestować w lepsze i droższe systemy ogrzewania tylko wtedy, gdy nas na to stać.

  - Jak ważny jest dla ciebie komfort związany z ogrzaniem domu?

  Jeżeli komfort stawiasz na pierwszym miejscu i dom ma być "samoobsługowy" to będziesz rozważał fotowoltaikę, grzanie prądem, gazem lub instalację pompy ciepła. W innym przypadku będziesz rozważał także zakup pieca na ekogroszek lub pellet. Na ten temat w dalszej części artykułu - opisuję w nim, jak w praktyce wygląda obsługa pieca - warto to przeczytać, zanim się podejmie decyzję.

  - Czy masz dostęp do gazu ziemnego?

  To ważne pytanie ponieważ w dużej liczbie przypadków użycie gazu ziemnego jest relatywnie najtańsze.

  Przykład:

  Jeżeli interesuje cię maksymalne obniżenie kosztów, nawet, gdyby wymagało to dużo twojej pracy to rozważ ogrzewanie drewnem lub miałem. Koszt inwestycji: ok. 10000 złotych (uwzględniam koszt pieca i niezbędnych akcesoriów, ale także budowę niezbędnego komina spalinowego i niedużej kotłowni)

  Jeżeli są dla ciebie ważne względnie niskie koszty ogrzewania, a jednocześnie chcesz wybudować tani dom i nie masz dostępu do gazu ziemnego to powinieneś rozważyć: piec na ekogroszek lub pellet z podajnikiem. Koszt inwestycji: 20000-30000 zł (w zależności od rodzaju pieca i wielkości kotłowni)

  Jeżeli jednak w tej sytuacji masz dostęp do gazu i akceptujesz nieco wyższe rachunki to zdecyduj się na gaz ziemny. Całkowity koszt inwestycji to 12000-18000 zł (projekt przyłącza, projekt instalacji wewnętrznej, wkład kominowy, kocioł, zasobnik) lub więcej, jeżeli jest znaczna odległość od sieci gazowej.

  Jeżeli stawiasz na pierwszym miejscu na komfort, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy podczas budowy - zdecyduj się na gaz płynny (8000 - 15000 złotych - w zależności czy kupisz zbiorczy czy go będziesz dzierżawił) lub ogrzewanie elektryczne (5000 - 8000 złotych).
  Ogrzewanie elektryczne powinno być nieco tańsze w użytkowaniu od gazu płynnego, ale do tego wrócę przy omawianiu zalet i wad każdej z technologii.

  Jeżeli komfort jest najważniejszy i jesteś w stanie dużo zainwestować podczas budowy domu to rozważ pompę ciepła lub fotowoltaikę (i grzanie prądem). Koszt inwestycji: 25000-55000 zł (pompa ciepła), 20000-35000 zł (fotowoltaika). Taka inwestycja może pochłonąć nawet kilkanaście procent kosztów budowy domu, ale w końcu się zwróci. O tym, czy nastąpi to po 10 czy po 30 latach będę jeszcze wspominał.

  Powyższe wartości oczywiście są przybliżone. Najważniejsze wady poszczególnych systemów to:

  - Piece na paliwo stałe (drewno, węgiel, miał, ekogroszek, pellet) - konieczność zamawiania, składowania i uzupełniania paliwa.

  - Gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu i wydaje się optymalnym sposobem na ogrzanie domu. Uważać należy na koszt podłączenia do gazociągu, bo nie zawsze taka inwestycja będzie opłacalna!

  - Gaz płynny. Zbiornik nadziemny zajmuje miejsce na działce i psuje jej wygląd. Zbiornik podziemny ten problem rozwiązuje, ale wiąże się to z wyższymi kosztami. Poza tym dużo osób uważa, że zbiornik gazu nie jest bezpieczny. To nie jest prawdą, ale dużo inwestorów zrezygnowało z tej inwestycji tylko przez obiekcje drugiego członka rodziny.

  - Ogrzewanie elektryczne. Wadą jest brak uniwersalności. Ogrzewanie jest na tyle specyficzne, że nie podłączymy pod nie żadnego innego źródła ciepła. Można jednak podczas budowy położyć rurki do CO, aby przejść bezproblemowo w razie potrzeby na ogrzewanie, w którym czynnikiem jest woda. Pewnie obawy związane są z też z podwyższaniem cen energii elektrycznej (chociaż te obawy dotyczą i gazu i paliw stałych)

  - Fotowoltaika - muszą być optymalne warunki instalacji (odpowiedni kąt dachu, orientacyjna budynku, brak zacienienia). Poza tym bardzo trudno policzyć opłacalność. Trudno stwierdzić po ilu latach zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne w porównaniu do ogrzewania elektrycznego, które może pracować w różnych taryfach.

  - Pompa ciepła. Konieczność instalacji ogrzewania podłogowego - grzejniki wymagają wyższych temperatur i kiepsko akumulują ciepło, co bardzo obniża efektywność pompy.

  W kolejnej części opiszę certyfikat energetyczny, OZC, opiszę domy pasywne oraz opowiem o parametrach EU, EK i EP. Tworzę też kalkulator, dzięki któremu będzie można się zorientować, ile nas będzie kosztowało ogrzewanie domu.

  Subskrybuj --> #budujzchaferem
  pokaż całość

 •  

  Czytam te wszystkie wpisy o budowie domów przez Mirków i sam nie wiem co myśleć. Jeden wybudował i mieszka za 250 tys. inny wydał 500 tys i jeszcze daleko do końca budowy. Tak się składa, że za dwa tygodnie rozpoczynam budowę domu, wszystko formalności załatwione po dokładnie roku czasu. Z każdym mijającym dniem mam więcej pytań i wątpliwości.
  Dom parterowy z płaskim dachem ponieważ wszystkie domy w okolicy wyglądają podobnie, a mianowicie budynki z poddaszem użytkowym. Teraz już wiem dlaczego, żeby zbijać koszty a to ponoć najtańszy w budowie projekt. Mój metraż to 150m2 wliczając w to garaż 32m2 i kotłownie 7 m2, czyli koło 120 m2 pow. użytkowej. Działke mamy dzięki rodzinie, na koszty przed budową wydaliśmy 10 tys. Wycena SSZ to 160 tys. zł, dlaczego tyle ? Mała wioska dość daleko od miasta, kosztorys zrobiony przez ekipy budowlane z okolicy, cena już uzgodniona:
  80tys. sso + strop
  50tys. dach płaski

  20tys. okna, brama garażowa i drzwi zew.

  Stan deweloperski planuję zamknąć w granicach 260 tys. zł

  Co myślicie o takich warunkach? Ile wyniesie mnie mniej więcej koszt do stanu deweloperskiego, ja przyjąłem ceny z internetu? Jak zapatrujecie się na taki metraż i ogólnie domy parterowe?

  Jeżeli ktoś brał kredyt na budowę to brać tyle ile wystarczy do stanu deweloperskiego? zamieszkania ? czy jeszcze jakiś okład ?

  Dzięki za każdy komentarz (╥﹏╥)

  #budownictwo #dom #budujzwykopem #budowa
  pokaż całość

  +: kaziu12
  •  

   Wycena SSZ to 160 tys. zł, dlaczego tyle ?

   @lesotho: Cena budowy zależy od tylu czynników, że nie jest możliwe porównanie z innymi budującymi. Wszystko ma znaczenie - lokalizacja, warunki gruntowe, technologia, system budowy, ceny materiałów, projekt i wiele, wiele innych.
   Ile otrzymałeś ofert zanim zdecydowałeś się na tę właśnie?

   Ile wyniesie mnie mniej więcej koszt do stanu deweloperskiego, ja przyjąłem ceny z internetu?

   @lesotho: Niestety jak wyżej - nie da się tego wyliczyć bez analizy projektu. To, co możesz zrobić to albo policzyć to na piechotę (w tym celu już teraz powinieneś szukać elektryka, hydraulika i innych fachowców, aby ustalić chociaż orientacyjnie ceny za robociznę i materiały) lub zlecić kosztorys inwestorski. Chociaż na takie działania był czas przed wybraniem ekipy od SSZ... W jaki sposób będziesz ogrzewał dom? Decydujesz się na wentylację mechaniczną? Napisz jak najwięcej.

   Jak zapatrujecie się na taki metraż i ogólnie domy parterowe?

   @lesotho: Spoko. Mam 137 użytkowej + garaż + kotłownia i jest w sam raz. :)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  #budowa #budowadomu #budujzwykopem #instalacjaelektryczna @GallAnonim hej mirki czy ktos z was kupowal te filmiki i moze odradzic lub polecic ?

  http://budowadomujednorodzinnego.pl/

  ewentualnie podzielic sie nimi za jakas opłatą?
  pokaż całość

 •  

  Kilka konkretnych rad dla budujących:

  1. Projekt budowlany to podstawa. Nie kupujcie gotowca bo "promocja" i "tanio". Olej wizualizacje - one zawsze wyglądają pięknie. Nie zwracaj uwagi na podane koszty budowy - zwykle są zaniżone. Dlaczego? Ano dlatego, że projekty gotowe mają się sprzedać, a to właśnie niska cena budowy zachęca do kupna.

  2. Jeżeli projekt gotowy odpowiada w 95% - kupujcie. Zapłacicie niewiele za adaptację. Uwaga: szukajcie architekta - konstruktora. Projekty gotowe są często przewymiarowane (za dużo zbrojenia, za duże przekroje więźby) przez co zapłacicie niepotrzebnie za dużo podczas budowy. Konstruktor "odchudzi" budynek w razie potrzeby. Idealnie jest kupić projekt, według którego często budują się inni inwestorzy i możesz z nimi się skontaktować.

  3. Chcesz nanieść dużo zmian w projekcie gotowym? Poszukaj projektanta i rozważ projekt indywidualny. Dlaczego? Koszt projektu gotowego i adaptacji może być niewiele niższy od projektu szytego na miarę. Moim zdaniem gdy możesz mieć projekt indywidualny zapłacić np. 4000 więcej to nie ma co się zastanawiać. W końcu będziesz mieszkał w domu przez długie lata.

  4. Projekt indywidualny - lepiej współpracować z konstruktorem z uprawnieniami do projektowania niż z architektem. Niestety, ale wielu architektów nie ma pojęcia o konstrukcji, ani nawet o kosztach budowy (sic!). Lepiej znaleźć kogoś, kto ma doświadczenie praktyczne. Ogólnie niestety trudno o rozsądnego architekta - tzn. kogoś, kto rzeczywiście zrozumie twoje potrzeby, a nie będzie narzucał swojego zdania...

  5. Kierownik budowy. Nie oszczędzajmy na tym. Kierownik musi być często na budowie. To przede wszystkim Twój sojusznik. Z kierownika, który pojawi się na budowie 4 razy, nie będziesz miał za wiele korzyści. 4000 zł za prowadzenie całej budowy to wcale nie jest dużo biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaką kierownik bierze na siebie. Dzięki kierownikowi unikniesz wielu "ciekawych" pomysłów wykonawców (zalewanie fundamentów przy -4...) oraz zwykłych błędów (za nisko murowane okna, źle wyznaczony poziom zero itp.)

  6. Wykonawcy. Nie pytaj innych "ile bierze średnio elektryk za punkt elektryczny" albo "czy ta cena za SSO jest ok". To nie ma sensu. Każdy wykonawca ma swoje ceny i mają gdzieś średnie ceny podawane w internecie :) Z tego powodu nigdy nie kontaktuj się z jednym wykonawcą. Jedyną możliwością dowiedzenia się czy dana oferta jest OK jest skontaktowanie się z kilkoma wykonawcami i porównanie ofert.

  7. Nigdy nie bierz w ciemno wykonawców z polecenia. Już wielu się nacięło... Zawsze sprawdzaj wykonawcę - poproś o numery telefonów do jego klientów, sprawdź go w internecie. Dobrze by było, gdybyś zobaczył wykonane przez jego prace.

  8. Czas. Szukanie wykonawców zabiera czas. Budowa zabiera czas. Nie spiesz się - tylko to zagwarantuje spokój psychiczny i małe ubytki w finansach. Jak się spieszysz to wybierasz szybko niesprawdzonych wykonawców, podejmujesz złe decyzje. Słowem: oddychaj. Nic się nie stanie, jeżeli wprowadzisz się do domu parę miesięcy później.

  9. Jak się budować - system zlecony? Jedna firma? Jeżeli masz czas i jesteś zorganizowany - buduj się systemem zleconym. Polega to na tym, że ty wszystkim zarządzasz: kupujesz materiały, wybierasz poszczególnych wykonawców (geodeta, stan surowy otwarty, tynki, wylewki, elektryk, hydraulik). Dużo roboty, ale spora satysfakcja (przynajmniej tak było u mnie). I najważniejsze - dużo kasy w kieszeni (co najmniej kilkadziesiąt tysięcy). Jeżeli jednak nie masz za dużo czas, masz dużo obowiązków i wcześniej rzadko wymagałeś czegoś od ludzi to poważnie rozważ budowę za pomocą jednej czy dwóch firm (jedna firma stawia budynek razem z elektryką, hydrauliką, tynkami itp., a druga zajmuje się wykończeniem).

  10. Materiały. Materiały mogą być po Twojej stronie (taniej, ale więcej szukania latania) lub po stronie wykonawcy. Jeżeli to drugie: wykonawca w ofercie niech rozdzieli kwotę robocizny i materiałów. Dzięki temu będziesz wiedział, za co płacisz. Szczególnie uczulam w przypadku hydraulików, którzy mają rabaty po 50% w swoich hurtowniach (oczywiście rabat zachowują dla siebie).

  11. Czym ogrzewać dom? Oj, wiele gównoburz na ten temat powstało, a internet pełen jest wątków liczących po 100 stron, gdzie każdy uparcie twierdzi, że wybrany przez niego system ogrzewania (ekogroszek/pompa ciepła/gaz/elektryka) jest najlepszy. Niezależnie co wybierzesz licz całkowitą cenę inwestycji (przy gazie: koszty przyłącza, przy ekogroszku: budowa kotłowni i komina spalinowego itp.).

  Przy rozważaniu inwestycji w droższe rozwiązania (jak pompa ciepła) weź pod uwagę, że często lepiej te pieniądze przeznaczyć na zwiększenie ocieplenia budynku. W bardzo wielkim skrócie:

  - Jeżeli interesuje cię maksymalne obniżenie kosztów: rozważ piec na drewno lub miał. Niewielki komfort, ale koszty instalacji i ogrzewania domu - najniższe.
  - Jeżeli koszty mają być niskie, ale komfort musi być wyższy - rozważ piec na ekogroszek z podajnikiem lub piec na pellet. (Słowo do ekologów: dobry piec, dobre palenie i dobry opał = czyste powietrze. To, z czym w Polsce jest problem to tani, mokry opał albo wręcz palenie śmieciami).
  - Jeżeli masz dostęp do gazu - wybierz gaz. O niebo wyższy komfort niż przy ekogroszku - w zamian na nieco wyższe rachunki.
  - Jeżeli komfort jest ważny, ale nie chcesz inwestować dużo podczas budowy: gaz płynny lub ogrzewanie elektryczne (oj, dużo mitów jest z tym związanych - napiszę artykuł na ten temat)
  - A jeżeli komfort jest najważniejszy i możesz zainwestować dużo podczas budowy: powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła (przy "większych" budynkach, chociaż to oczywiście trzeba policzyć) lub nawet fotowoltaika.

  Oczywiście to megaduże uproszczenie, ale mam nadzieję, że pozwoli ograniczyć wybór możliwości.

  12. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

  Także w dużym uproszczeniu:

  - Jeżeli oczyszczone powietrze ma dla Ciebie duże znaczenie - to TAK.
  - Jeżeli nie budujesz kominów spalinowych (np. nie budujesz pieca lub kominka) to: TAK. Nie będziesz musiał budować kominów wentylacyjnych i koszty powinny zbliżyć się do kosztów związanych z wentylacją grawitacyjną.

  W innych przypadkach to już trzeba policzyć. Nie wierz w reklamy, że rekuperacja oszczędzi 50% twoich rachunków - to bzdury.

  13. A co do rachunków za ogrzewanie(*): każdy dom jest inny. Inna lokalizacja, inna orientacja, inna kubatura i inna bryła. Inny materiał budowlany, inne ocieplenie. Jeden dom może stać w cieniu, a drugi w pełnym słońcu. Z tego powodu nie da się porównać rachunków za ogrzewanie dwóch domów, nawet tych, które mają tyle samo powierzchni do ogrzania. Aby się dowiedzieć o tym, ile Twój dom wymaga energii do ogrzania przygotuj OZC, zerknij na charakterystykę energetyczną domu. Uwaga: Często ludzie robią OZC na własną rękę (są od tego odpowiednie programy), ale bardzo, bardzo łatwo wprowadzić błędne dane i uzyskać dziwne wyniki. Jak ktoś napisał: "Przechodzi od euforii po zadumę w zależności od tego, co wpisze do programu" :)

  14, 15, 16? Dajcie znać, co jeszcze. :)

  Obserwuj: #budujzchaferem

  A więcej rad: https://blog.poradnik-budowlany.com/moja-ksiazka/

  Ps "Ogrzewanie" to skrót - właściwie powinienem pisać o podtrzymaniu optymalnej temperatury w budynku i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Tak jest po prostu krócej i myślę, że dalej jest to zrozumiałe.
  #budujzwykopem
  pokaż całość

  •  

   z większością bym się zgodził, ale o kilku rzeczach bym podyskutował tylko nie chce mi się pisać.

   @klinQQ: Napisz w wolnym czasie - chociaż skrótowo.

   Może jeszcze jedno bym dodał, tanio pod względem budowy i energooszczędności wyjdzie budynek na planie kwadratu/prostokąta bez lukarn, dach dwuspadowy. Najlepiej parterowy-podziękujecie sobie na starość no i podpiwniczenie drogo wychodzi.

   @ozzi91: Zgadzam się. Mam taki dom zresztą :-)

   Mówię poważnie. Nawet kilka razy dziennie przejdziesz się po schodach i to świetnie wpłynie na Twoje zdrowie, jeżeli nie masz innej aktywności, o ile musisz to robić regularne, codziennie.

   @Zileonka: Każdy ma inne oczekiwania. Moją żonę po prostu schody wkurzały bo mieszkała kilkanaście lat w domu w zabudowie szeregowej (3 piętra) i powiedziała, że jak mamy się budować to ok, ale tylko wtedy, kiedy budujemy tylko parter. Uważam, że to była b. dobra decyzja i nie wyobrażam sobie teraz schodów w domu. Z drugiej strony nie mam nic przeciwko domowi piętrowemu (szczególnie, że wymaga on mniejszej działki i jest nieco tańszy w budowie).

   To nic, że się zmęczysz wnosząc odkurzacz.

   @Zileonka: Ja to bym po prostu kupił po jednym odkurzaczu na piętro... ale to ja ;-)

   w najbliższym czasie nie opłaca się kupować pieców na miał bo zaraz będzie i tak trzeba je wymienić. Jezeli bierzemy paliwo stałe to tylko kotły 5 klasy i z ekoprojektem.

   @goras: Muszę zapoznać się z przepisami. Czy na pewno będzie je trzeba wymienić czy po prostu nie będzie ich można montować po bodajże 2020 roku?
   pokaż całość

  •  

   @klinQQ: Cześć. Możesz dać link do projektu? Koszt budowy - na oko - wydaje się bardzo atrakcyjny. Czy dom z zewnątrz ma wszystkie elementy, które widać na wizualizacji?

   Piszesz o zmniejszeniu liczby balkonów do 2 - jak często z nich teraz korzystacie? Zauważyłem, że najczęściej korzystają z nich osoby, które mają świetny widok. Reszta - no nie za bardzo (ot, pranie wywieszą raz na jakiś czas)

   >> W tym roku czeka nas umeblowanie, kostka brukowa, może ogrodzenie no i wykończenie dużej łazienki oraz rozgarnięcie ziemi.

   - Rozgarnięcie ziemi. Jeżeli masz jej dużo to wynajmij minikoparkę i sam jej używaj. Kupa zabawy i oszczędności ;-)
   - Kostka brukowa. Dopilnuj, żeby była odpowiednia podbudowa (szczególnie ważne pod wjazdem do garażu).
   - Wykończenie łazienki - sprawdź prace glazurnika i spędź trochę czasu nad znalezieniem kogoś odpowiedniego. Zdarzają się prawdziwi cudotwórcy, którzy co prawda nie pracują najszybciej i nie są najtańsi, ale za to wszystko jest po prostu megadokładne. I zdarzają się też partacze, ale z tego pewnie sobie zdajesz sprawę :)
   - Ogrodzenie. A tu nic podpowiem nic, bo każdy ma inne przyzwyczajenia.

   Aaa
   Ważne.
   Jak masz możliwość to przed rozgarnięciem ziemi rozłóż siatkę na krety. :)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (143)

 •  

  Dobra, raz się żyje. :) Jeżeli zastanawiasz się nad budową domu, ale nie masz działki i nie masz pojęcia na co zwracać uwagę to obejrzyj nagranie mojego wczorajszego szkolenia on-line. Mówiłem o tym, w jaki sposób wybrać dobrą działkę, o jakich dokumentach nie można zapomnieć, od której strony powinien być wjazd na działkę i w jaki sposób ją tanio kupić:

  https://www.youtube.com/watch?v=1cl64icr_-w&feature=youtu.be

  Podaję też linki, o których wspominałem w trakcie szkolenia:

  http://mapy.geoportal.gov.pl/
  https://www.bdl.lasy.gov.pl/
  https://ekw.ms.gov.pl
  https://blog.poradnik-budowlany.com/zalatwianie-formalnosci-krok-kroku/
  https://blog.poradnik-budowlany.com/moja-ksiazka/

  Kolejne szkolenie będzie na temat tego, w jaki sposób wybrać i współpracować z wykonawcą (architektem, kierownikiem budowy, wykonawcą SSO itd.). Będę też omawiał dlaczego nie warto brać kierownika budowy z ramienia wykonawcy, dlaczego nie brać w ciemno osób z polecenia oraz w jaki sposób napisać dobrą umowę gwarantującą bezpieczeństwo obu stronom. Subskrybuj -> #budujzchaferem :)

  #budujzwykopem #budowadomu
  #dzialka
  pokaż całość

 •  

  #nieruchomosci #dom #mieszkanie #budownictwo #budujzwykopem #budowadomu

  Kończymy etap projektowania domu. Powstało pytanie na które ciężko nam uzyskać kompromis w naszym gronie.
  Kotłowania w budynku, czy lepiej kotłownia w stojącym obok garażu? Niby obok czyściej, bez zapachów, ale w budynku też wygodnie. pokaż całość

  Gdzie jest miejsce na kotłownię?

  • 49 głosów (62.03%)
   W domu
  • 30 głosów (37.97%)
   W garażu
  •  

   Niby obok czyściej, bez zapachów, ale w budynku też wygodnie.

   @krzysztof114: W domu (i musi być dostęp do kotłowni w taki sposób, aby nie trzeba było wychodzić na zewnątrz). Większy komfort.
   Co do zapachów - bez przesady :) Ani u mnie, ani u 3 sąsiadów w domu nie czuć żadnych zapachów z kotłowni. Jeżeli wentylacja jest zrobiona dobrze, a ludzie będą palić dobrym ekogroszkiem to w domu będzie OK. pokaż całość

  • więcej komentarzy (13)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika chafer

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.