Radzę jak wybudować dom bez zbędnego stresu: blog.poradnik-budowlany.com Poza tym prowadzę biuro tłumaczeń i tworzę muzykę na zamówienie. Nie nudzę się :-)

 •  

  Uwielbiam tworzyć muzykę orkiestrową! Bawić się melodią i budzić muzyką emocje. Zaczynam spokojnym flecikiem i klarnetem, aby przez spokojne skrzypce i trąbkę dojść do waltorni, trąbek i chóru:

  https://soundcloud.com/chafer/the-moment-of-victory-orchestral

  Dzięki @Gwyn za wszystkie wskazówki!

  #muzykachafera #tworzeniemuzyki #tworczoscwlasna
  pokaż całość

  •  

   @aldrael: A to już wymaga dłuższej odpowiedzi :) Napiszę wieczorem bo sprawa jest dość złożona.

   +: aldrael
  •  

   @aldrael: Zgodnie z obietnicą - odpowiedź :)

   Jeżeli pytasz o sam sprzęt i oprogramowanie to ja używam Reapera, a wtyczki, których używam do tworzenia muzyki orkiestrowej podałem wyżej. Jednak one naprawdę (serio) nie są najważniejsze. To trochę tak jak nie do końca istotne jest jakiego aparatu używa fotograf bo po prostu ważniejsze są jego umiejętności. Dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie tanią komórką, a amator nie zrobi dobrego zdjęcia nawet najlepszym sprzętem na rynku. Słuchałem przecudownie brzmiących utworów robionych przy użyciu staruńkiego Miroslav Philharmonik i wybitne utwory realizowane tylko przy użyciu Hollywood Orchestra (a to przecież już 10 letnia biblioteka...). A pomijając muzykę orkiestrową to słyszałem mnóstwo świetnej muzyki elektronicznej robionej na darmowym oprogramowaniu i z pomocą darmowych instrumentów.

   Co jest moim zdaniem ważniejsze od sprzętu i oprogramowania?

   Mógłbym powiedzieć, że "wiedza" - umiejętność gry na pianinie, znajomość harmonii, umiejętność budowania akordów i tak dalej. (Przy okazji - służę linkami do przydatnych kanałów na youtubie). Dzięki temu, że znam teorię muzyki, jestem w stanie w ciekawy sposób poprowadzić utwór. Nie wiem czy umiesz grać na jakimś instrumencie, ale moim zdaniem tego typu wiedza chociaż oczywiście jest megaprzydatna i dużo ułatwia to nie jest najważniejsza bo od pozyskiwania wiedzy ważniejsze są... słuch i czucie muzyki.

   Tylko i aż tyle. Jak tworzyłem kiepskie utwory to dostawałem kupę "przydatnych" rad typu: "Kup sobie lepsze kompresory, nie rób eq na darmowych wtykach, kup sobie lepsze instrumenty, kup sobie lepszy limiter'. To wszystko okazało się bzdurą. 95% miksu robię na darmowych wtykach bo najważniejszy jest właśnie słuch. Jeżeli wiesz, co w Twoim utworze nie gra jak należy to wiesz, co zrobić, aby to poprawić: czy to zmieniając poziom głośności instrumentu, wycinając EQ, kompresując itp. Jeżeli nie wiesz co jest nie tak to będziesz kręcił gałkami na czuja i nawet najdroższa wtyczka nic tu nie pomoże.
   Ba, uważam, że 90% dobrego miksu to:

   - Dobra kompozycja i aranżacja. To podstawa.
   - Właściwe dobranie instrumentów
   - Dobre ustawienie poziomów głośności i pogłosów każdego z instrumentów.

   I tyle. Bez EQ, kompresji itp.

   A podczas tworzenia nie patrzę (zazwyczaj) na wykresy częstotliwości bo po prostu słyszę, co jest nie tak.

   Nie mam pojęcia czy chociaż trochę ci pomogłem :)
   pokaż całość

   +: aldrael
  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Wybaczcie, ale dzisiejsze szkolenie się nie odbędzie. :( Problemy techniczne: soft od webinarjamu odmówił współpracy.

  Kolejne szkolenie będzie prawdopodobnie w sobotę, 03.02 - datę podam tutaj i na www.jaksiewybudowac.pl/webinar

  #budujzchaferem

 •  

  Słuchajcie - co, jeżeli nie mam portfela, ale mam zapisane hasło do niego, listę 12 słów, które wybrałem przy jego instalacji oraz "date stamp"?

  Przeszukuję internet od godziny i wszędzie czytam o tym, jak ludzie szukają zaginionych portfeli nie mając przy tym zapisanych żadnych haseł, a ja hasła mam. :)

  #dogecoin

 •  

  Zapraszam Was na szkolenie / webinar podczas którego będę omawiał m.in.:

  - W jaki sposób wybrać projekt budowlany i dlaczego zalecam rozwagę przy wyborze projektów gotowych
  - Jakich błędów uniknąć podczas przygotowania do budowy?
  - Jak zaoszczędziłem (ponad) 100000 zł podczas budowy mojego domu.

  To już jutro ;-) o 9 rano. Jeżeli komuś bardziej odpowiada np. sobota to niech da znać - postaram się, aby jedno ze szkoleń wypadało w weekend.

  ZAPIS NA SZKOLENIE

  #budujzchaferem
  pokaż całość

  +: Leniek
 •  

  Recenzja książki „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów”.

  Osoby, które planują wybudować swój dom, pewnie słyszały o tej pozycji. 500 stron solidnej wiedzy na temat zagadnień projektowo-wykonawczych oraz dotyczących fizyki budowli za... 349 złotych. To największa kwota, jaką kiedykolwiek wydałem za jedną książkę :)

  Postanowiłem napisać jej recenzję ponieważ nie znalazłem ani jednej w internecie, a książkę kupiłem głównie po to, aby zaspokoić swoją ciekawość i uzupełnić swoją wiedzę związaną z fizyką budowli.. Książka okazała się dla mnie źródłem nieocenionej wiedzy i dla osób, które chcą po prostu dowiedzieć się więcej o prawidłowym projektowaniu i budowaniu domów murowanych lub planują wybudować dom samodzielnie, książka jest moim zdaniem wręcz pozycją obowiązkową. Także projektanci, wykonawcy czy też kierownicy budów znajdą tutaj wiele przydatnej wiedzy chociaż… zdania są podzielone.

  Książka ma 496 stron i jest wydrukowana w kolorze na dobrym papierze. Korekta i redakcja właściwie bezbłędna (znalazłem tylko kilka literówek, co jak na tak dużą publikację jest rewelacyjnym wynikiem), druk wyraźny, zdjęcia i grafiki wysokiej jakości. Całość sprawia solidne wrażenie i po prostu cieszy oko. Książka też swoje waży – cóż, nikt nie obiecywał, że to będzie lekka lektura

  Książka składa się z dwóch części:

  Część 1. Projektowanie i budowa domów.

  Pierwsze dwa rozdziały (1.1 i 1.2) są przeznaczone ściśle dla inwestorów. Pan Jerzy Zembrowski pokazuje, że najważniejszym elementem podczas budowy domu jest projekt oraz informuje, jak powinien wyglądać nowoczesny model tworzenia domów.

  Na kolejnych stronach jest zawarta garść porad: mowa jest o tym, aby ostrożnie podchodzić do gotowych projektów, aby dobrze oszacować swoje możliwości finansowe i aby uważać na pozorne oszczędności podczas budowy (szukanie tańszych zamienników materiałów budowlanych, budowa niezgodna z projektem, szukanie informacji na forach internetowych zamiast korzystanie z usług ekspertów itp.). Zwraca też uwagę na to, że należy przed budową domu odpowiedzieć sobie na kilka pytań – na jakim typie domu nam zależy, czy chcemy garaż na dwa auta na jedno, czy dom z piwnicą, czy bez i tym podobne. Ta część jest przeznaczona rzeczywiście dla inwestorów – niestety zajmuje tylko 18 stron (w tym kilka stron zdjęć), a temat przygotowania do budowy został potraktowany dość pobieżnie, co nieco kłóci się z pozostałą, bardzo szczegółową zawartością książki.

  Kolejne strony w części pierwszej zawierają już konkretne porady dla projektantów i wykonawców:

  1) Optymalizacja projektu budynku pod kątem kosztów budowy domu i jego użytkowania (rozdziały 1.3 – 1.9)

  Autor zwraca uwagę na to, jak ważna jest rola projektanta i w jak wysokim stopniu decyzje podejmowane na etapie projektu wpływają na koszt budowy domu i jego użytkowanie.

  Przykładowo: dobór materiału i ocieplenia na ściany powinien być obliczony do konkretnego projektu i lokalizacji budowy, a nie robiony na oko. Najprostszy przykład: różnica między styropianem 10 cm a 20 cm da znaczne większe oszczędności przy ogrzewaniu domu niż zmiana styropianu z 20 na 30 cm. Mógłbym powiedzieć, że to są rzeczy oczywiste, ale:

  I przepraszam, że tak perfidnie urywam w tym miejscu, ale cała recenzja jest z 10 razy dłuższa (prawie 4000 wyrazów) więc nie za bardzo nadaje się na mirko. Cały tekst umieściłem na blogu:

  https://blog.poradnik-budowlany.com/recenzja-ksiazki-sekrety-tworzenia-murowanych-domow-bez-bledow/

  subskrybuj - #budujzchaferem !

  Jeżeli ktoś ma tę książkę to niech da znać, co o niej myśli :)

  #budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #budowlanka #budowa #dom
  pokaż całość

 •  

  Mirki, dom 110-115m2 - parterowy z użytkowym poddaszem. Bez żadnych wodostrysków, prosta bryła, żadnych wykuszy, ogrzewanie gazowe + prawdopdoobnie kominek. Media są. Za 350 tys. ma sens się porywać, czy bez szans?
  #budujzwykopem

  •  

   @bachus: Porywać się. Ale:

   - Prosta bryła
   - Dach dwuspadowy. Blachodachówka
   - Brak wentylacji mechanicznej z rekuperacją
   - Garaż jednostanowiskowy (aby ograniczyć koszty możesz z niego zrezygnować z i parkować pod wiatą)
   - Średni standard wykończenia (panele, kuchnia z IKEA ;) i tak dalej)

   Napiszę niedługo na blogu jak podejść do szacowania kosztów. Ogólnie - rozdziel koszty na:

   - Koszty okołobudowlane (kierownik budowy, geodeta, formalności, koszty związane z kredytem itede)
   - Koszty wybudowania domu do stanu "deweloperskiego"
   - Koszty wykonania wykończeniówki (bo na tym etapie można wydać wszystkie pieniądze ;) )
   - Koszty związane z zagospodarowaniem terenu (kostka, trawnik, ogrodzenie itp.)

   Ps O ile pamiętam kupiłeś moją książkę, a w niej były informacje o szacowaniu kosztów budowy. :)
   pokaż całość

   +: bachus
  •  

   @bachus: Co prawda ja budowałem się kilka lat temu, ale dla porównania:

   Mam 135,5 powierzchni użytkowej + garaż + kotłownia. W sumie ok. 165 m2. Wszystko na parterze. Do tego poddasze użytkowe. I za budowę domu zapłaciłem łącznie ok. 350000 złotych (budowa "pod klucz"). Budowałem się systemem zleconym - gdybym dom miała mi postawić pod klucz jakaś jedna firma to zapłaciłbym powyżej 400000 zł. Te ceny obejmują wszystkie rzeczy związane ściśle z budynkiem, a więc bez działki i zagospodarowania terenu (ale łącznie z kosztami takimi jak kierownik budowy, geodeta itp.) pokaż całość

  • więcej komentarzy (27)

 •  

  Gazobeton czy porotherm? Zastanawiam się z czego najlepiej budować. Szkody górnicze, dom jednorodzinny.
  #budownictwo #budowadomu #majsterkowanie

  Gazobeton czy porotherm?

  • 7 głosów (26.92%)
   Gazobeton
  • 19 głosów (73.08%)
   Porotherm
  •  

   @KerlikA: Wszystko zależy od: projektu, rodzaju terenu, miejsca budowy i wielu innych rzeczy. Na Twoje pytanie odpowie projektant, który zapoznał się z całą dokumentacją. I to właściwie on powinien wybrać materiał, z którego będzie wybudowany Twój dom. Nie pytaj wykonawców, kierowników budów czy znajomych - każdy powie co innego i tylko ci zamieszają w głowie.

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Od nowego roku wchodzą w życie zmienione warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  Poniżej linki. Wszystko jest w nich tak ładnie opisane, że na razie nie mam nic do dodania:

  Link do rozporządzenia:
  http://mib.gov.pl/2-WT2018.htm
  Prezentacja z komentarzem:
  http://mib.gov.pl/files/0/1798064/WT2018MIB.pptx
  Objaśnienia:
  https://narodowyprogram.pl/budownict...chniczne-2018/

  #budujzchaferem #budujzwykopem
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika chafer

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.