•  

  Mirki takie jedno pytanie. Rozebrałem starą dyskietkę 1,44MB bo z tego co udało mi się skumać na podstawie tutoriali a potem testując w realu ta folia na której jest nośnik blokuje światło widzialne a przepuszcza podczerwień i że można tak zrealizować prymitywny filtr podczerwieni. Testowałem to na diodzie z pilota, Canon Powershot A510, matryca CCD, błysk diody przez ten prymitywny filtr z tej folii (dla ścisłości nałożyłem dwa kawałki folii nośnika na siebie tak żeby było podwójnie) jest widoczny ale słabo. W załączniku zdjęcie świecącej lampki nocnej, ISO 400, przysłona 3.5, czas naświetlania 6 sekund, ostrość ustawiłem ręcznie na nieskończoność. I tu pytanie jest takie, czy tą fotografię w ogóle można uznać za fotografię w podczerwieni, czy to tylko ten prymitywny filtr de facto przepuszcza w jakimś stopniu światło widzialne czerwone (zauważyłem że jednak przepuszcza) i robi tak naprawdę jako filtr szary ale działając na określone tylko widmo w większym albo mniejszym stopniu? Tak w ogóle to tego typu starymi aparatami z matrycami CCD można robić zdjęcia IR czy też mają wbudowane filtry blokujące IR które trzeba by usunąć? Pytam bo nie wiem czy jest sens wywalać kasę na filtry IR które kosztują najbidniej 50 zł.

  #fotografia #canon
  pokaż całość

  źródło: IMG_0666.JPG

 •  

  Jak zacząć przygodę z fotografią? Jakaś konkretna książka? Blog? Kanał na YT? Jaką lustrzankę kupić (używaną raczej, myślę o około 1500 zł. Jeśli nowa to jaka kwota ma sens? 3000 zł? Więcej?)

  #fotografia

  •  

   @Zelber: Wydaje mi się że z tymi gównokompaktami to trochę przesadzasz. Ja sobie ostatnio kupiłem używanego Canon Powershot A510 (3.2MPX) za 20 zł i jak na rok jego premiery i rozdzielczość oraz parametry które ma to robi zaskakująco dobre zdjęcia. Tyle że sam aparat to faktycznie za mało, dokupiłem sobie jeszcze tuleję do filtrów, akurat 58mm bo taki mam filtr polaryzacyjny, jeszcze sobie zamierzam kupić filtr szary połówkowy, regulowany pełny i może filtr podczerwieni (o ile tym modelem da się robić zdjęcia IR ale widzę że reaguje na podczerwień z pilota). Gdybym miał 2K to bym celował może w Sony RX100 albo Panasonic Lumix DMC LX100 + wspomniane tu filtry. Lustrzanki to są chyba dla profesjonalistów a nie dla amatorów fotografii. pokaż całość

  • więcej komentarzy (57)

 •  

  Kupiłem sobie Mirki na Allegro akumulatorki AA do mojego Canon Powershot A510 który też sobie niedawno kupiłem, no bo wiadomo że same baterie alkaliczne to nie jest najlepszy wybór. O ile zakup używanego Canona uważam za dobry wybór, to zakup tego ścierwa jakim są akumulatorki Jiabao R6 na których pisze 5500 mAh, choć sprzedający napisał w aukcji realną pojemność 500 - 1000 mAh uważam za nieporozumienie (na szczęście strata ok. 13 zł to nie pieniądz). Po naładowaniu ładowarką która daje jakieś 120mA przez jakieś 7h i po włożeniu do tego Canona udało mi się zrobić co najwyżej 10 zdjęć i to by było na tyle. Za to akumulatorki GP Recyko+ 2700 mAh (takie zielone) wydają się być jak najbardziej OK. Ten aparat wydaje się że jest bardziej ekonomiczny pod względem zużycia energii niż taki Kodak EasyShare Z885 czy też nawet chyba Kodak EasyShare C530, którymi to na bank na akumulatorkach GP 2700 mAh zrobiłem niejednokrotnie mniej zdjęć. I niech to będzie przestroga dla tych, którzy ze względu na cenę zamierzają kupić to ścierwo jakim są akumulatorki, na których pisze dużo więcej niż 2500 - 2700 mAh a kosztują najwyżej 2,50 zł za jeden.

  #fotografia #akumulatorki #canon #kodak
  pokaż całość

  •  

   @p10trek: Elektrośmieci to chyba jednak najmniejszy problem albo za bardzo rozdmuchany temat. Wiadomo że są przecież firmy które to utylizują. Problem jest taki że oszukujo. I nawet nie chodzi o samą pojemność 5500mAh którą podają. Gdyby to ścierwo dało się przynajmniej naładować (a po migającej diodzie w ładowarce wnioskuję że nie, powinna się cały czas świecić ciągłym światłem) chociaż do tych 500mAh (sprzedawca na Allegro był jednak uczciwy i zaznaczył jaka może być realna pojemność tego ścierwa czyli 500-1000mAh) to bym zrobił tym aparatem najbidniej 50 zdjęć. Udało się tylko 10 tzn. że te gówniane akumulatorki naładowały się tylko cząstkowo ale nie do pełna (ładowałem też wcześniej inną ładowarką ale bez automatu, dającą jakieś 120mA). A i jeszcze żeby lepiej zobrazować ten problem to warto sobie czasem zobaczyć ile osób kupiło to gówno w porównaniu z wymienionymi tu GP albo tymi co inni tutaj w odpowiedzi podali. pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika daro1

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)