•  

  Mirki, gdzie kupię wtyczkę dcjack 7,4/5 mm do samodzielnego montażu? Nigdzie nie mogę takiej znaleźć.

  #elektronika #kiciochpyta #elektryka

 •  

  Murki co sądzicie o karze śmierci?
  Znaczy, biorąc pod uwagę poglądy prezentowane przez większość (korwin krul) to się domyślam, ale pod względem moralnym?
  Ja mam z tym duży problem. Słyszałam dużo wypowiedzi, ze „ktoś nie zasługuje by żyć” i w pragmatycznym sensie może być to prawdą, ale z drugiej strony czy odebranie jakiekolwiek życia, czyli jedynej rzeczy jaka posiadamy na pewno, jest dobre etycznie? Kto daje takie prawo i jak to się dzieje, ze jedna smierć jest dobra a druga nie?
  Może ktoś coś czytał na ten temat, co by rozjaśniło sprawę? #ksiazki #literatura
  Dodaje zdjęcie #ladnypan, który stracił swoje życie na krześle elektrycznym a wcześniej odebrał je ok 30 kobietom. Po obejrzeniu dokumentu o nim znów zaczęłam się nad tym zastanawiać.
  #psychologia #filozofia #pytanie
  pokaż całość

  źródło: embed.jpg

  •  

   @errante: Kara śmierci jest uzasadniona (logicznie oraz moralnie) i powinna zostać wprowadzona - oczywiście moim zdaniem, które spróbuję rozwinąć.

   Na początek warto uprościć sprawę i zastanowić się czy kara śmierci byłaby moralna i sprawiedliwa, w sytuacji kiedy wyroki na nią skazujące zawsze byłyby nieomylne. Czyli nie byłoby możliwości aby niewinna osoba została skazana. Tylko ktoś kto dokonał morderstwa z premedytacją ponosiłby karę. Tak postawiona sprawa przekonałaby wielu przeciwników kary śmierci. Świadczy to o tym, że nie jest to sprzeczne z naturą cywilizowanego człowieka, o ile spełnione są odpowiednie warunki.

   Kolejna argument przeciwników to sama moralność/etyka, czyli nawet jak ktoś zabił z premedytacją to nie można mu odebrać życia gdyż nie ma nic cenniejszego niż życie ludzkie - źródło twoich rozterek.
   Otóż jest coś cenniejszego niż życie pojedynczego człowieka - mianowicie życie wielu ludzi, a jeszcze szerzej - przetrwanie gatunku. Strategia na przetrwanie u człowieka to formowanie dużych społeczności, które aby mogły funkcjonować wymagają poświęceń ze strony jednostek w nich żyjących. Poświęceń, które są opłacalne na dłuższą metę. Prosty przykład - nie kradnij. Jeżeli brakuje mi środków, mógłbym je komuś ukraść i po kłopocie. Żyjąc w grupie, które kieruje się tą zasadą, muszę się napracować by te środki zdobyć - niby utrudnienie. Jednak jednocześnie zyskuję pewność, że większość osób jakie napotkam nie okradnie mnie. Tym samym nie muszę przeznaczać energii na ochronę swoich zasobów przed kradzieżą, oraz męczyć się psychicznie podejrzewając wszystkich dookoła o złe zamiary. Wręcz przeciwnie mogę im zaufać i zacząć z nimi współpracować. Czyli prosta zasada - nie kradnij - pozwala na formowanie grupy - a tym samym przyczynia się do przetrwania gatunku.

   Wszystkie zasady tego typu uznajemy za moralne i etyczne. Po prostu moralność, etyka i duchowość to manifestacja instynktów gwarantujących przetrwanie gatunku. Taka manifestacja jest możliwa gdyż mamy bardzo dobrze rozwinięty mózg z możliwością abstrakcyjnego myślenia, ucznia horyzontalnego, planowania itp.

   Reszta nasuwa się sama. Dokonanie morderstwa nie jest moralne, gdyż osłabia grupę, a tym samym zagraża przetrwaniu gatunku. Jednak usunięcie jednostki, która zabija losowo wybrane osoby (oczywiście dla tej jednostki nie jest to losowe, ma jakieś swoje powody) to wyeliminowanie zagrożenia dla grupy, a zarazem czynność moralnie akceptowalna.

   Wracając do pierwotnej sytuacji, czyli kary śmierci w niedoskonałym systemie który ją wymierza. Wymiar sprawiedliwości w znaczącej większości wypadków słusznie podejmie decyzję o karze śmierci. Korzyści płynące z tych decyzji znacznie przewyższają straty spowodowane błędnymi wyrokami. Dokumenty o niesłusznie skazanych mogą być poruszające gdyż skupiają się na jednym przypadku, na jednostce. Jednak jeżeli spojrzymy na całość z dalszej perspektywy to dostrzeżemy, że cała masa słusznych wyroków uchroniła przed śmiercią całą masę niewinnych ludzi.

   Warto jeszcze wspomnieć, że kara śmierci nie jest wprowadzana, gdyż z założenia więzienie ma resocjalizować. Teoretycznie, skazany po odbyciu wyroku powinien być "wyleczony" z aspołecznych zachowań. Jednak w praktyce ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zwłaszcza w przypadku morderców.
   pokaż całość

  •  

   @errante:
   Prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa w więzieniu znacznie spada, bo jest to znacznie trudniejsze do wykonania. Chodzi o to co dzieje się z tym prawdopodobieństwem po wyjściu z więzienia.

   Moim głównym argumentem było przetrwanie gatunku i moralność wszystkich zachowań które je ułatwiają/umożliwiają.

   Niewyleczenie nie jest odpowiednim argumentem do odebrania komuś życia, ale zachowanie życia innych niewinnych osób już tak. Zwłaszcza w sytuacji gdy niewyleczony już wcześniej zabił. pokaż całość

  • więcej komentarzy (21)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika daro256

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)