•  

  Cześć. Kto chcę, może odpowiedzieć na pytania, które mnie nurtują na temat wejścia w dorosłość - nowa praca, przeprowadzka itd :)

  1. Co myślicie o próbie zdobycia pracy jako programista (prawdopodobnie php, symfony lub fullstack, bo nie chciałbym zaczynać od WP i utknąć w tym dziadostwie...) od razu po zakończeniu technikum (informatyk)? Czy mieliście do czynienia z osobami, którym takie coś się udało? Na staż (bezpłatny) nie ma raczej opcji, abym poszedł, bo razem z tym wiązałaby się przeprowadzka do Warszawy, czyli spore wydatki na mieszkanie itd. Wystarczyłoby mi 2,5 tys. netto, aby przeżyć, bo miałbym oprócz tego własne środki na start. Chyba, żeby przez kilka miesięcy po szkole pouczyć się jeszcze oraz dokończyć coś do githuba, jeśli nie będę miał do tamtego czasu.
  2. Proces Waszego zdobycia pierwszej pracy (jako programista).
  3. Wasza przeprowadzka na swoje - jak to wyglądało, wybraliście pokój zamiast kawalerki, aby było taniej? Mieliście własne środki jako zabezpieczenie? Najpierw szukam pracy. Potem po pozytywnych rozmowach dopiero szukam mieszkania w okolicach? Warszawa - Waszym zdaniem ile km od pracy maksymalnie powinno być mieszkanie, aby dojazd nie był męczarnią? Ile kasy wydawaliście w pierwszych miesiącach? Możecie w skrócie napisać ile środków, na co Wam szło.
  4. Proces jak Wam szło ze zdobyciem pierwszej pracy - czy sporo CV wysyłaliście, w jakim miejscu byliście - studia? Jakieś przebyte staże?
  5. Wasza opinia po takiej przeprowadzce do innego miasta, usamodzielnieniu się. Jak Wam się żyje? Jak było na początku?
  Jako juniorzy w danym języku jak Wam szło w pracy? Mieliście wsparcie? Co robiliście na początku? Jako junior czas na naukę poświęcaliście w domu, a w pracy jednak próbowaliście coś dłubać? Były sytuacje, że Wam nie szło? Jak szefostwo wtedy reagowało? Podobno w korpo juniorom jest łatwiej, bo nie ma takiego ciśnienia na pisanie, jest mniejsza odpowiedzialność na osobie.
  #programowanie #naukaprogramowania #pracait #pracbaza
  pokaż całość

  +: Hekken
 •  

  Cześć. Macie może w miarę aktualne źródła do nauki Symfony 4 poprzez różne poradniki (zdecydowanie w j. ang.), gdzie kod jest w miarę (chociaż częściowo) wytłumaczony, abym jako noobek prościej go zrozumiał? Oczywiście nie żartujcie sobie z dokumentacją hehe z niej już korzystam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślałem też przepisywać i analizować jakieś mniejsze projekty z githuba.
  #php #symfony #naukaprogramowania pokaż całość

 •  

  Cześć.
  Prosiłbym Was o opinię kodu, do którego link podrzucam niżej. Jest to proste forum - nie ma tu raczej jakiś rozbudowanych rzeczy, bo jest to mój pierwszy projekt w PHP, ale nawet pisząc takie coś, poznałem wiele nowych zagadnień ;) Chciałbym dowiedzieć się co należy poprawić w przyszłości. Jest to projekt bez frameworków do php. Struktura - brak podfolderów leży, ale nie chciało mi się już z tym mieszać :) Poza tym wydaje mi się, że trochę pomieszałem rozbicie funkcji na klasy - na przykład komentarze w klasie postów. Dlatego dobrze gdybyście podpowiedzieli mi, co warto zmienić na przyszłość ;)

  https://github.com/selfmadeking/simple-forum-php

  oraz podgląd jak to działa (trzeba założyć konto, dowolny e-mail jakiś login i hasło (szyfrowanie password_hash hehe), aby mieć dostęp do forum - swoje posty, komentarze, sygnaturę można edytować):

  https://imlimitless.000webhostapp.com/index.php

  Dodatkowe pytanie - czy Waszym zdaniem to już czas, żeby próbować pisać coś z frameworkiem w php np. Symfony? Czy jeszcze coś napisać? Macie pomysł co? :)

  Pozdrawiam i krytykujcie jak się tylko da! :)

  #php #programowanie #naukaprogramowania #backend
  pokaż całość

  •  

   @ddk1910: przynajmniej HTML masz dobrze opanowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zacznij od IDE które będzie ci podpowiadało składnię i autoformatowało zgodnie ze standardem - np. PSR-2 (PSR-12 jest w wersji szkicowej). PSR to zalecenia PHPowych guru którzy się dogadali w kwestii rozwiązywania powszechnych problemów. Dograj do tego PHP Inspections (jeśli się da) i PHP Code Sniffer (powinno się dać). Z płatnych PhpStorm, z bezpłatnych Netbeans albo atom. Notepad++ i sublime wypierdol.

   Następnie ogarnij autoloading PSR-4 np. poprzez narzędzie composer. Pozwoli ci to pominąć używanie require w każdym pliku, a posługiwanie się namespace'ami.

   MVC to powszechnie stosowany wzorzec dzielenia kodu aplikacji ze względu na odpowiedzialność jaką każda z trzech części powinna realizować. Wyobraź sobie że wykonywanie kodu idzie od obiektu Request do zwracanego Response. Są jeszcze zbliżone wzorce jak np. ADR - chyba najlepiej pasuje do rozwiązań nie korzystających z frameworka.

   No i zacznij pisać testy. Istnieje spora szansa że coś się wyjebie bo nie jest danego typu albo wywołujesz funkcje array_* na typie innym niż tablicowy (czy tam Countable, Iterable, itd.). phpUnit powinien być najprzyjemniejszy. Są jeszcze CodeIgniter i inne, ale nigdy nie dotykałem.

   Powodzenia
   pokaż całość

   +: ddk1910
  •  

   Pierwsze lepsze:

   if($user->is_loggedin()!="")... (login.php)

   To powinno zwracać wartość boolowska a nie stringa.

  • więcej komentarzy (7)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika ddk1910

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)