•  

  Cześć.
  Możecie podrzucić porady jak dobrze zabezpieczyć aplikację napisaną w Symfony 4 (czyli w php), która wrzucona jest na VPS, dodatkowo znajduje się tam baza danych MySQL oraz korzystam z Doctrine, jeśli ma to znaczenie.
  Czym więcej pomysłów, tym lepiej :)

  Podstawa wiadomo mocne hasła, aktualizowanie VPSa, composera i reszty. W samej aplikacji zastosowanie zabezpieczeń opisanych w dokumentacji Symfony typu access_control, encrypt dla Usera, sprawdzanie czy coś należy do danego usera, zanim mu udostępnię itp.

  #programowanie #naukaprogramowania #webdev #backend #php #symfony #security #bezpieczenstwo #vps
  pokaż całość

 •  

  Jak tworząc formularz z takim polem zaznaczyć w nim określone checkboxy?
  Mam createForm i inne pola ustawiam $form->get('pole1')->setData('mhm');
  Jednak przy tym nie chce to działać. Nie mogę skorzystać z opcji default dla tego pola ;x
  Po submicie mam te kategorie jako array z ID kategorii. Próbowałem wstawić to tak samo jak wyżej napisałem to otrzymuję Warning: splobjecthash() expects parameter 1 to be object, string given
  #php #symfony #programowanie #naukaprogramowania #webdev #backend
  pokaż całość

  źródło: Screenshot_1.png

  +: proxna
  •  

   @eloar: tak, pobiera mi wszystkie jobcategory prawidłowo, problem tylko jest z ich zaznaczeniem w kontrolerze ;x

  •  

   @ddk1910: chcesz na formularzu zaznaczyć, że encja nadrzędna jest powiązana z JobCategory (x, y, z, ale nie g) i chcesz przez checkboxy? To mnie się zdaje, że to jest jednak ChoiceType do tego z odpowiendnim type, albo w ogóle model pośredni, gdzie będzie tylko kolekcja par: id z JobCategory => 'bool' i na podstawie kolekcji w PreSetData i Submit ustawiasz wartość Choice i przy pobraniu danych z formularza na podstawie tej listy tworzysz powiązania z JobCategory pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Cześć.
  Mam formularz do filtrowania wyników, który ma pola z false dla mapped, ponieważ nie będę zapisywał w bazie wszystkich wyszukań dla anonimowych, jak i zarejestrowanych użytkowników.

  Chciałbym, żeby user mógł zaznaczyć filtry (checkboxy), kliknąć Filter i po odświeżeniu strony, aby te filtry, które zaznaczył, rzeczywiście aby były zaznaczone, a po odświeżeniu są one wszystkie odznaczone :/

  Spróbowałem $form->getData() przesłać przez parametr i potem wrzucić to do formularza, który renderuję po odświeżeniu jako np. $form->setData(), jednak i tutaj dane nie są wstawianie, chociaż jak daję dump, to widzę, że dane są prawidłowe.
  Macie jakąś sugestię, jak mogę to rozwiązać?

  #php #symfony #naukaprogramowania #programowanie #webdev #backend
  pokaż całość

 •  

  Cześć.
  Jak Waszym zdaniem powinienem napisać podział encji na kategorie (manytomany), gdy mam ID tych encji, które chce wyświetlić lub mam je jako arraycollection? Jak teraz jakoś sensownie rozdzielić je na kategorie, aby potem w Twigu je wypisać pętlą for?

  #programowanie #naukaprogramowania #webdev #backend #php #symfony pokaż całość

  •  

   @ddk1910: #php nie moja bajka, imho ale jeśli chcesz móc to wypluć jednym forem, to pozostaje tylko spłaszczenie tego do listy jakiś DTO, może z atrybutem typu depth, żeby narysować "wcięcia", ale raczej nie liczyłbym na to, że będzie można to potem fajnie zwijać/rozwijać w JS

   +: W33D420
  •  

   @NieUsune: Mam 10 id produktów. Każdy produkt ma kilka kategorii. Jak teraz mając ID produktów, rozdzielić je na kategorie, aby móc wyświetlić kategoria1: tylko produkty, mające tą kategorię (te z mojej listy, czyli określona lista produktów o danych id, nie wszystkie)

   +: W33D420
  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Cześć.
  Czy macie godną polecenia ofertę, gdzie miesięcznie płaciłbym 10-15 zł i miał chociaż 1 GB Internetu i darmowe smsy, rozmowy do wszystkich sieci? Ewentualnie ten Internet 1GB i rozmowy, smsy jakoś ograniczone, ale czy warto? Czy dopiero za 20-25 zł znajdę takie oferty na kartę/abonament? Coś polecacie? Bo w sumie szkoda przepłacać, jak 1GB neta mi wystarcza, a rozmawiam i SMSuję sporadycznie.

  #abonament #siecikomorkowe #telefony #tmobile #orange #play #plus #plush #orange #technologia #internet
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  W jaki sposób powinienem rozpisać config:
  - gdy korzystam z Symfony i FosElasticaBundle,
  - mam główną encję (Resume), do niej podpięte w relacjach pozostałe encje (wszystkie rodzaje relacji),
  - dodatkowo pod te podpięte encje dołączone są kolejne encje w relacjach do nich również różnych rodzajów.

  Jak dobrze rozpisać config pod takie przeszukiwanie zagnieżdżonych encji? Na zdjęciu typ PreferredJob to ta encja drugiego poziomu, a mainTechnologies to trzeci poziom, tu akurat w relacji ManyToMany do PreferredJob.

  Jak wyszukałem findHybrid('php') - wyświetla mi w dump() prawidłowo znalezione po mainTechnologies wyniki - preferredJob oraz jego relacje, jak i ID głównej encji - Resume.
  Tylko czy takie coś jest dobre? Bo tak naprawdę zależy mi właśnie na ID Resume, z których już sobie wyświetlę potem co potrzebuję.
  ElasticSearch oferuje opcję typ 'nested', ale wtedy trzeba robić nestedquery - nie wiem czy to dobry pomysł?

  #php #symfony #programowanie #webdev #backend #naukaprogramowania
  pokaż całość

  •  

   @ddk1910: to żeby dodać merytoryczny komentarz: ja używam po prostu: https://github.com/ruflin/Elastica (Czyli Elastica bez nakładki od FOS)
   Ale głównie dlatego, że w ES trzymam dane których nie ma w sql (doctrinie), dlatego nawet nie ma możliwości użycia FOSa.

  •  

   @ddk1910: Moim zdaniem próbujesz tu rozwiązać problem na innym poziomie, niż on faktycznie występuje. Także powinieneś się skupić na tym, jakie masz dane i jaką strukturę chcesz uzyskać na poziomie samego ES i jakie zapytania będziesz do niego kierować. Zupełnie abstrahując od FosElasticaBundle, Doctrine, a nawet w ogóle PHP - po prostu ElasticSearch.

   Wtedy jak będziesz wiedział, co chcesz uzyskać, to będziesz się mógł dopiero zastanawiać, czy ten bundle Ci na to pozwoli. Ewentualnie na jakie kompromisy będziesz musiał pójść, żeby z niego nie rezygnować. pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Jaką bramkę do płatności online polecacie? Nie wiem co wybrać. Rozmyślam nad przelewy 24 lub dotpay. Interesuje mnie sprawne zaimplementowanie takiego systemu, prawidłowe działanie, w sumie różnice w opłatach nie mają znaczenia. Na początek podobno w dotpay można działać bez DG, co jest dużym plusem.

  #firma #biznes #startup #pytanie #programowanie #dzialalnoscgospodarcza pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Znacie jakieś ciekawe, w miarę aktywne polskie fora związane z IT / dla programistów takie jak np. 4programmers?
  Zarzućcie linkaami ( ಠ_ಠ)

  #programowanie #naukaprogramowania #programista15k #it #pracait #

  +: Cronox
 •  

  Cześć, mam do Was pytanie co do formularzy w Symfony. Macie pomysł co robię źle, że nie wyświetla mi kolekcji TechnologyType w JobExperienceType, który jest również kolekcją dla ResumeType? Niby mam zrobione wszystko, tak jak w innych przypadkach, ale tutaj jest to zagnieżdżenie drugiej kolekcji (Technology) w innej (JobExp. dla ResumeType) i z aktualnego kodu pojawiają się przyciski add/delete - działają, jednak po kliknięciu ADD dodaje pustą listę, jedynie z przyciskiem delete, bez inputu (name dla TechnologyType).

  Dataprototype dla technologies jest raczej ok, zarówno formrow, jak i formwidget działa tak samo ;x odwołanie ....(form.jobExperiences.technologies) nie działa, bo technologies są kolekcją dla JobExperience, a nie głównego formularzu, czyli ResumeType.
  Pliki:
  https://gist.github.com/selfmadeking/1e4cc844cd918f44f4f5ca4155acbb32

  #php #programowanie #naukaprogramowania #webdev #symfony #backend
  pokaż całość

 •  

  Doradźcie mi. Tworzę w Symfony duży formularz, zawierający w sobie około 10-15 mniejszych (podzielone wg. tematyki np. kontakt, projekty, o sobie i tak dalej). W kilku miejscach muszę wykorzystać podpowiedzi do inputów.
  1. podpowiedź miasta zamieszkania po 2/3 literach,
  2. tagi jako nazwy języków programowania po 1/2 wpisanych literach.

  Do tagów zdecydowanie pasuje mi ElasticSearch, bo będę odpytywał sobie bazę i miał tam wszystkie tagi zarówno wstawione przeze mnie startowe, jak i np. "inne", wstawione przez użytkowników, które pominąłem. Jednak co zrobić na przykład z takim polem jak miasto? Też odpytywać co 2/3 literki bazę przez ElasticSearch? Bo jest też opcja widget do jquery - autocomplete. Tylko w sumie w bazie te miasta nie zajmą dużo, zapytanie chyba też? Bo w tablicy JSowej chyba nie ma co to trzymać? Takich pól z miastem będą 2 dla jednego formularza. Jak to wydajnościowo Waszym zdaniem będzie? Ujdzie? Teoretycznie z apki może korzystać ciut osób z czasem :p

  #php #symfony #programowanie #webdev #backend #naukaprogramowania
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  Macie jakieś rady (artykuły o tej tematyce również są mile widziane) jak dobrze zabezpieczać aplikacje www, gdzie w bazie danych przechowujemy jakieś poufne dane, informacje personalne o użytkownikach, co zdecydowanie należy dobrze chronić? Jakie podstawowe błędy należy unikać, na co zwrócić uwagę?
  W moim przypadku akurat będzie to aplikacja napisana z Symfony 4. Jakieś trudne, złożone hasła do bazy danych - okej, ale co więcej? Szyfrowanie haseł wiadomo, ale co z innymi danymi jak powiedzmy:
  a) dane tekstowe w bazie takie jak imię, nazwisko, miejscowość, jakieś inne szczegóły o danej osobie - wszystko to jest potem w bazie, więc teoretycznie jest proste do zdobycia. Co sądzicie o szyfrowaniu także i takich informacji? Ma to sens? Robi się tak? Chyba dosyć słabo wydajne byłoby takie coś?
  b) pliki pdf z poufnymi danymi tekstowymi, tylko wstawionymi do pdfa i na przykład kolumna w bazie danych z nazwą pliku do pobierania potem w php. Jak takie coś zabezpieczacie?

  #php #symfony #programowanie #naukaprogramowania #webdev #bezpieczenstwo #it #security
  pokaż całość

 •  

  Jaką strukturę Waszym zdaniem powinna mieć tabela w bazie danych, gdzie będą zbierane statystyki dla adresów URL, ile razy kliknięto z danej lokalizacji w podany adres? Czyli mam lokalizację Polska - wchodzę w link, zapisuje to, aby potem móc userowi wyświetlić statystyki:
  URL BLABLABLA.PL
  kliknięć z:
  Polska 40%,
  inny kraj 41%
  itd.

  I teraz takich adresów URL mogą być tysiące, wejść w link również. Jak radzicie to rozwiązać? Aktualna baza na fotce.
  Tablica localization i w niej:
  ID, url_id (foreign key do id adresu), country (tutaj zapisywanie nowego państwa, jeśli jeszcze nikt z takiego państwa nie wszedł w URL), redirects (lub clicks, gdzie +1 do pola tego dodaję, jeśli z danego państwa ktoś wszedł?)
  Coś ominąłem? Czy takie coś będzie dobre przy większej ilości adresów URL i wejść w nie? Odczytywanie takie jednej tablicy? W sumie tak samo jest z innymi, więc nie powinno być lipy raczej..

  #php #bazydanych #programowanie #naukaprogramowania #webdev #it
  pokaż całość

  źródło: 1.png

  +: Cronox
  •  

   @ddk1910: ja bym zrobil tabele "ala log" id panstwa, id url, data, ip (czy po czym tam wykrywasz), godzina wejscia i na podstawie tego odpowiednim zapytaniem zrobisz wszystko

  •  

   @Vamteusz:
   Już to zrobiłem w ten sposób: państwo pobieram poza bazą danych po IP. Dlatego nie mam w bazie id państwa, tylko zapisuję teraz w stylu id | urlid (fk do urla jest to ManyToOne bo wiele będzie lokalizacji dla jednego URLu) | country (nazwa) | clicks (tu dodaje +1 kiedy wejdzie ktoś w link) | createdat (date - jeśli dzisiaj już jest dodana np lokalizacja Polski dla tego linku, to już nie tworzę nowego rzędu, a dodaję do clicks +1. Jeśli natomiast np dzisiaj nie ma Polski to dodaję jako nowy rząd, ponieważ chcę userowi potem wyświetlać dane z ostatnich np 7 dni po kolei wstecz, wiec potrzebuję zbierać wg. dnia). pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Naprowadzi mnie ktoś jak prawidłowo zapisać na raz wiele encji "Url"? Problem jest taki, że mam je w postaci tablicy, próbowałem również przerzucić to na ArrayCollection, dalej były te same błędy - a to encja wymaga String jako wartość do zapisania, a to jednak encja wymaga obiektu, a podaję tablicę itd. Próbowałem różne pętle, różne opcje i dalej kończę z błędami.
  Jak w metodzie addUrl dodam w setOriginalUrl bez serialize() sam $link, to w ogóle nie przechodzi dalej, tylko wykazuje, że podaję tablicę, a wymagany jest string.

  Chodzi o zapisanie adresów z tablicy jako pojedyncze adresy po kolei, stąd np. próbowałem dodać addUrl w pętli, dalej jest problem, bo niby adres, który podaję jest null. Jak robię on submit formularza dump($urls) to adresy są po kolei przedstawione z indexem 0, 1, 2 - trzy adresy, wszystko się zgadza.

  Cały kod na githubie z ostatniego commita:
  https://github.com/selfmadeking/url-shortener

  #php #webdev #programowanie #naukaprogramowania #symfony
  pokaż całość

  źródło: 1.png

  •  

   @bajceps: ?? W tym projekcie jedyne zabezpieczenie jakie potrzebuję dla encji Url to, aby originalUrl nie był pusty - jest to zastosowane w encji "@Assert\NotBlank()", jeśli to masz na myśli. Jeśli już piszesz taki komentarz, chociaż podpowiedziałbyś, jak prawidłowo to mogę rozpisać. Lepsze to z pewnością, niż śmieszkowanie sobie z początkującej osoby ;) I problem chyba rozumiem, zresztą co to rozumieć, czyta się błędy i tyle :) Problemem to jest to, że nie wiem jak to rozwiązać, mimo że próbowałem wielu opcji. pokaż całość

  •  

   @ddk1910: to (mimo ze nie pokazałeś definicji encji, a powinieneś) zgaduje ze relacje są wymagane tez. Przy okazji o wiele łatwiej się spogląda jak wrzucisz kod na jakiegoś gista ;)

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Cześć.
  Do poniższego kontrolera w Symfony 4 chciałbym dodać funkcję, która dodawałaby +1 do kolumny kliknięć w tabeli ze statystykami w bazie danych (1 redirect adresu to +1 do statystyk kliknięć tego linku). Jak według Was prawidłowopowinienem to dodać?

  1. Dodanie bezpośrednio do tej funkcji kolejnego repo (StatisticsRepository) i po prostu dodanie jednego kliknięcia do
  wartości? Tylko na uwadze trzeba mieć to, że to jest podstawowa wersja statystyk - docelowo będą jeszcze śledzone inne wartości jak lokalizacja z jakiej user kliknął w skrócony link itd., więc trochę to się z czasem powiększy o różne wartości.

  2. Powierzyć obsługę aktualizacji statystyki po kliknięciu do nowego serwisu i do tego kontrolera ze zdjęcia dodać tylko potem wstrzyknięty serwis i wywołać z niego funkcję, która dokona aktualizacji?
  3. Jeszcze jakoś inaczej? Wywołanie funkcji z POST w innym kontrolerze, która by aktualizowała te statystyki? Czytałem, że jest np. metoda forward(), ale chyba wtedy nie zadziała mi redirect, który jest najważniejszy. Prosto byłoby dodać ajaxem wywołanie funkcji POST, ale ktoś wyłączy js i nie zadziała.

  Druga opcja wydaje mi się dobra. W ten sposób będzie okej wykorzystać serwis?
  #php #webdev #programowanie #naukaprogramowania #symfony
  pokaż całość

  źródło: 1.png

  +: Cronox
 •  

  Jak powinienem rozwiązać z wykorzystaniem Symfony 4 umieszczenie przy każdej jednostce (Entity - w sumie można to nazywać po polsku jako model np. notatki w przypadku Entity/Note??) inputu, w który można wpisać tytuł notatki oraz przycisku, który po naciśnięciu miałby uruchamiać funkcję w kontrolerze do generowania adresu URL dla danej notatki, z określonym tytułem?
  Czyli mam 10 notatek, a przy każdej z niej (na dole) widnieje input "title" oraz przycisk "Share" - najlepiej chyba jakby to był formularz dla każdej notatki, ale jednak czy jest to dobre rozwiązanie? I w ogóle jak wykorzystać taki 1 formularz dla każdej notatki? Po prostu tworzę form, a potem wrzucam w Twigu do pętli po jednym takim formularzu na notatkę??

  Bo w przypadku opcji EDIT czy DELETE - łatwo można dodać odnośnik z odpowiednim routem, a tutaj nie da rady dać tego jako a href, bo musi byc ten input uzupełniony przez usera pobrany..
  Możecie zarzucić jakimś linkiem, gdzie jest podobne rozwiązanie, jeśli macie coś takiego ;)

  #php #symfony #programowanie #naukaprogramowania #webdev
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Spójrzcie:
  https://github.com/selfmadeking/symfony4-notes-app

  Próbowałem dodać "voters" z Symfony (stąd, w celu zabezpieczenia dostępu do notatek, tylko dla userów, którzy są ich właścicielami. Niby zrobiłem wszystko wg. dokumentacji, a wywala mi error 403 Access Denied. Widzicie jakieś błędy? :/ Były tam dwie metody isPrivate (dałem w Entity/Note - zwracając w niej true dla testu, a druga getOwner() - zmieniłem na swoją, pobierającą id usera (czyli autora notatki) getUserId().

  #php #programowanie #naukaprogramowania #webdev #symfony
  pokaż całość

  źródło: 1.png

  +: Cronox
  •  

   @ddk1910: to jakim cudem Ci to działa to jedno ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale problem w voterze masz bo nie przekazujesz jednej notatki a tablicę z notatkami

   if (!$subject instanceof Note) {
   return false;
   }

   i to Ci psuje robotę

  •  

   @ddk1910: co do votera to już ci kolega wyżej odpowiedział, ale spojrzałem też na kontroler. W homepage masz taką linię:
   $this->denyAccessUnlessGranted('view', $note);
   tyle że $note to u ciebie nie jest wcale Note, tylko array obiektów typu Note - denyAccessUnlessGranted zwróci zawsze false.

   Poza tym w homepage nie potrzebujesz żadnego votera, pobierasz tam przecież kolekcję notatek należących do aktualnego użytkownika. No chyba że to ma być bardziej skomplikowane i użytkownik może nie mieć dostępu do części swoich notatek, ale wtedy to bym raczej zalecał array_filter. pokaż całość

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Mam proste pytanie, ale nie mogę znaleźć na nie informacji w Internecie.
  Korzystam z Symfony 4. Mianowicie jak wyświetlać zmienne w kontrolerze, który ma tylko metodę POST? Jest on do zapisywania danych z ajaxa, jednak coś nie mogę dojść jak przetworzyć dane przed zapisaniem i chciałbym widzieć jak to wygląda przy różnych zmianach. W czystym php pisałem sobie vardump/echo/printr i było dobrze, a w takim przypadku? Da się w ogóle? Bo przed wysłaniem ajaxem, wyświetlałem sobie JSem w konsoli, a w kontrolerze do POSTu da się to wyświetlać?
  #php #symfony #naukaprogramowania #programowanie #webdev
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Potrzebuję naprowadzenia jak rozwiązać update ajaxem do bazy danych notatki, którą aktualnie wyświetlam.
  Poniżej funkcja do wyświetlenia notatki - działa wszystko ok. Teraz jak dobrze napisać aktualizację treści textarea tej notatki. W sumie powinienem brać jej ID zanim ją zaktualizuję - w jaki sposób w przypadku POST ją pobrać? Teraz jest 1 notatka, a mogłoby być więcej teoretycznie. W funkcji od wyświetlania powinienem dodać if metoda jest POST czy dobrze rozbiłem na drugi routing? Drugi link kod, który mam na tę chwilę i nie działa. Console log wyświetla chyba to jako obiekt i zgadza się w atrybucie "value" jest prawidłowa treść notatki, którą zmieniłem, ale jednak jakoś te zmiany nie są zapisywane, bo chyba źle umieszczam przesłany content do zapisania - jak to ugryźć? To mój pierwszy raz z ajaxem :/

  https://github.com/selfmadeking/symfony4-notes-app/blob/master/src/Controller/NoteController.php

  Aktualnie kod, który jeszcze nie śmiga...
  https://jsfiddle.net/6jzcv4Lr/2/

  Teraz mam POST 500 (Internal Server Error), ale nawet jak zmieniałem na którąś z zakomentowanych opcji, treści dalej nie były zapisywane, tylko po odświeżeniu strony była ta sama treść, którą wstawiłem wcześniej, więc źle musiałem zapisać content do zapisania lub go źle przesłać do funkcji POST :x

  #php #programowanie #symfony #webdev #javascript #naukaprogramowania
  pokaż całość

 •  

  Aplikacja do notatek i wyświetlanie użytkownikowi jego notatki pobranej z bazy danych w <textarea>. Jednak chciałbym umożliwić użytkownikom wklejanie do swoich notatek kodu - na początek powiedzmy javascript. Jak teraz to rozwiązać, aby aplikacja nie była przez to podatna na wklejenie czegoś do JS, aby wykonać XSS attack, ale jednak aby user w swojej notatce mógł wklejać taki kod z javascriptu?
  #php #programowanie #javascript #naukaprogramowania #webdev
  pokaż całość

 •  

  Cześć. Prosiłbym o podpowiedź doświadczonych osób jak byście podeszli do mojego pomysłu.
  Tworzę aplikację do notatek - w celu nauki php - z wykorzystaniem Symfony 4. W skrócie: mam bazę - w niej tabela user i druga notes. Jest logowanie, rejestracja. User zalogowany ma swoje notatki do edycji. Najlepiej chyba jakby te notatki szły ajaxem, aby zapisywać je co jakiś czas w bazie, w razie zamknięcia karty przeglądarki czy po prostu dla przyjemnego korzystania z apki dla użytkownika. Teraz mam do Was pytanie. Czy dobrze o tym myślę? Jakoś powinienem ograniczyć czasowo (?) wysyłanie tych notatek ajaxem, aby nie przeciążyć serwera czy tam bazy danych? Po 1 sekundzie od przestania pisania w notatce (czyli w <textarea>) wysyłać ajaxem notatkę do bazy? Tabela notes w stylu noteid (int, PK), userid (int, FK do usera), content (text) - póki co taka prosta. Ajax myślę, że napisałbym z wykorzystaniem jquery, żeby nie męczyć się.

  A też co wtedy, gdy userów zalogowanych byłoby iluś - kilkunastu, a nawet powiedzmy kilkuset - dalej takie rozwiązanie wysyłania po zaprzestaniu pisania byłoby sprawne?

  #php #programowanie #naukaprogramowania #symfony #webdev #javascript
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Czemu wywala mi taki błąd, kiedy w Entity/User zmieniłem długości z 255 na np 180, bo podobno przy tylu by zadziałało, a Doctrine nie potrafi tego wyłapać i dalej próbuje utworzyć z długością 255 kolumny?

  Używam:
  php bin/console make:migration
  php bin/console doctrine:migrations:migrate

  Jakiś sposób macie na to? Dopiero zaczynam z Symfony/Doctrine i nie wiem jak to rozwiązać ;x
  #php #symfony #naukaprogramowania #programowanie
  pokaż całość

  źródło: 1.png

  +: Cronox
 •  

  Brak manifest.json przy Symfony 4 - pomoże ktoś?
  Wykonywałem "composer require symfony/asset". W Internecie nie widzę u ludzi takiego problemu :(
  #php #symfony #programowanie #naukaprogramowania

  źródło: 1.png

 •  

  Cześć.

  Mam następujący problem. Mam 19 lat. Od zawsze nie mogłem przytyć. Podczas dojrzewania przytyłem kilka kilogramów. Moja waga zakrawa o BMI bliskie wygłodzenia, gdzie odżywiam się solidnie. Kilka lat temu jeszcze sięgałem po słodycze. Teraz zdecydowanie jem zdrowo, jem dużo - śniadania, obiady, kolacje i między tym przekąski owoce jak banany, orzeszki, jogurty, nabiał czy kanapki. Jednak mimo to, waga nie rusza się, bo mam strasznie szybki metabolizm. Ze zdrowiem jest wszystko ok, ponieważ miałem przeprowadzane ogrom różnych badań - od prawidłowych wyników krwi, po te zaawansowane z tarczycą itd.
  Moim głównym problemem jest to, że z powodów zdrowotnych (operacje kręgosłupa) nie mogę ćwiczyć, ponieważ nie wolno mi dźwigać ciężarów (nawet powyżej 3kg+ nie powinienem dla bezpieczeństwa zdrowia). Od 2/3 lat zacząłem jeździć na rowerze, aby chociaż trzymać dzięki temu kondycję, co zdecydowanie mi wyszło, bo z kilku kilometrowych tras, bez problemu już przejeżdżam 50-cio kilometrowe trasy. Jest postęp wydolnościowy, nogi również są silniejsze.

  Jednak nie mogę ćwiczyć przez te ograniczenie ciężarów góry - ani pompek, przysiadów, skłonów, dźwigania - tak naprawdę to nic z takich rzeczy nie mogę robić, aby nie narazić się na jakieś powikłania z powodu prętów, które noszę w sobie.

  Teraz mam do Was pytanie, czy macie radę dla mojej sytuacji, co mogę jeszcze zrobić aby spróbować przytyć? Wpadłem na pomysł, aby zacząć stosować gainer (chyba po treningu na rowerze?), aby dostarczać trochę węgli czy białka. Myślałem nad trec magnum 8000 - chyba, że macie lepsze propozycje. Trasy zazwyczaj robię 10-20km, co jakiś czas więcej, kiedy mam chęć to i te 50 km przejadę.
  Czy gainer pomógłby mi zdobyć nawet te pare kg wagi na stałe? Jestem mega chudy, więc o bycie grubym raczej się nie martwię, bo w razie co, bym przystopował ze stosowaniem gainera :p

  Byłbym wdzięczny za Wasze opinie co robić!

  #mikrokoksy #mirkokoksy #suplementy #masa #silownia #dieta
  pokaż całość

  •  

   @ddk1910: jesz źle. Nie pij przed samym obiadem i podczas, bo szybciej czujesz się syty. Tym bardziej kurwa mleko xd Walnij na śniadanie jakieś szejka na 1000 kcal, na drugie dwie bułki z czym tylko chcesz, dwa razy obiad pierwszy powiedzmy: worek ryżu/kaszy + jakieś mięso po 3-4 godzinach 150g makaronu z truskawkami/sosem/twarogiem/mięsem cokolwiek, na kolacje jakieś naleśniki/pancaces i jebniesz 3500 kalorii.
   Podciągać się możesz?
   pokaż całość

  •  

   @ddk1910: z gainerami to uważaj, brałem to przez kilka miesięcy i przytyłem to 6-7kg, przestałem brać i zeszło szybciej niż weszło :(

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Cześć. Kto chcę, może odpowiedzieć na pytania, które mnie nurtują na temat wejścia w dorosłość - nowa praca, przeprowadzka itd :)

  1. Co myślicie o próbie zdobycia pracy jako programista (prawdopodobnie php, symfony lub fullstack, bo nie chciałbym zaczynać od WP i utknąć w tym dziadostwie...) od razu po zakończeniu technikum (informatyk)? Czy mieliście do czynienia z osobami, którym takie coś się udało? Na staż (bezpłatny) nie ma raczej opcji, abym poszedł, bo razem z tym wiązałaby się przeprowadzka do Warszawy, czyli spore wydatki na mieszkanie itd. Wystarczyłoby mi 2,5 tys. netto, aby przeżyć, bo miałbym oprócz tego własne środki na start. Chyba, żeby przez kilka miesięcy po szkole pouczyć się jeszcze oraz dokończyć coś do githuba, jeśli nie będę miał do tamtego czasu.
  2. Proces Waszego zdobycia pierwszej pracy (jako programista).
  3. Wasza przeprowadzka na swoje - jak to wyglądało, wybraliście pokój zamiast kawalerki, aby było taniej? Mieliście własne środki jako zabezpieczenie? Najpierw szukam pracy. Potem po pozytywnych rozmowach dopiero szukam mieszkania w okolicach? Warszawa - Waszym zdaniem ile km od pracy maksymalnie powinno być mieszkanie, aby dojazd nie był męczarnią? Ile kasy wydawaliście w pierwszych miesiącach? Możecie w skrócie napisać ile środków, na co Wam szło.
  4. Proces jak Wam szło ze zdobyciem pierwszej pracy - czy sporo CV wysyłaliście, w jakim miejscu byliście - studia? Jakieś przebyte staże?
  5. Wasza opinia po takiej przeprowadzce do innego miasta, usamodzielnieniu się. Jak Wam się żyje? Jak było na początku?
  Jako juniorzy w danym języku jak Wam szło w pracy? Mieliście wsparcie? Co robiliście na początku? Jako junior czas na naukę poświęcaliście w domu, a w pracy jednak próbowaliście coś dłubać? Były sytuacje, że Wam nie szło? Jak szefostwo wtedy reagowało? Podobno w korpo juniorom jest łatwiej, bo nie ma takiego ciśnienia na pisanie, jest mniejsza odpowiedzialność na osobie.
  #programowanie #naukaprogramowania #pracait #pracbaza
  pokaż całość

  •  
   l......................e via iOS

   0

   @FortunaHej: no ja 2.5k zarabiałem i nie miałem żadnego doświadczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   1.
   Akurat ja w Javie, ale to było mniej więcej tak.
   1. Liceum
   2. Informatyka dziennie
   3. Na 2 semestrze praca
   4. Na 3 semestr poszedłem już na zaoczne i pełnoetatowo praca.

   2. Proces Waszego zdobycia pierwszej pracy (jako programista).
   1. Targi pracy
   2. Wysłanie linka do repozytorium z kodem, zaproszenie na rozmowę
   3. Rozmowa
   4. Podpisanie umowy

   3. Wasza przeprowadzka na swoje - jak to wyglądało, wybraliście pokój zamiast kawalerki, aby było taniej? Mieliście własne środki jako zabezpieczenie? Najpierw szukam pracy. Potem po pozytywnych rozmowach dopiero szukam mieszkania w okolicach? Warszawa - Waszym zdaniem ile km od pracy maksymalnie powinno być mieszkanie, aby dojazd nie był męczarnią? Ile kasy wydawaliście w pierwszych miesiącach? Możecie w skrócie napisać ile środków, na co Wam szło.
   Mieszkałem w akademiku. Jak przeszedłem na pełnoetatową pracę to wynająłem pokój. Dalej wynajmuję pokój (inny), bo jest po prostu taniej. Dzięki temu mogę odkładać 2k pln na wkład własny na mieszkanie, opłacić wszystko i jeszcze mi zostaje na głupoty.

   4. Proces jak Wam szło ze zdobyciem pierwszej pracy - czy sporo CV wysyłaliście, w jakim miejscu byliście - studia? Jakieś przebyte staże?
   Aplikowałem w 2 miejsca, obie firmy mnie chciały. Pierwsza przeprowadziła proces znacznie szybciej i jakoś tak mi się bardziej tam spodobało. Podziękowałem drugiej przed ostatnim etapem rozmów za możliwość. Oni to zaakceptowali bez jakiegokolwiek żalu etc.

   5. Wasza opinia po takiej przeprowadzce do innego miasta, usamodzielnieniu się. Jak Wam się żyje? Jak było na początku?
   Dobrze się żyje, niezależność jest zarąbista. Czasami brakuje mi beztroskiego czasu bycia studentem, ale potem sobie uświadamiam że nie podobało mi się takie życie i już jest ok xD

   Jako juniorzy w danym języku jak Wam szło w pracy? Mieliście wsparcie? Co robiliście na początku? Jako junior czas na naukę poświęcaliście w domu, a w pracy jednak próbowaliście coś dłubać? Były sytuacje, że Wam nie szło? Jak szefostwo wtedy reagowało? Podobno w korpo juniorom jest łatwiej, bo nie ma takiego ciśnienia na pisanie, jest mniejsza odpowiedzialność na osobie.
   Trafiłem do projektu i kolega rzucił mnie na głęboką wodę. Miałem do napisania mikroserwis. Dzięki temu poznałem sporo aplikacji, dowiedziałem się sporo o domenie itd.
   Jak czegoś nie wiedziałem - pytałem.
   Sytuacje że nie idzie zdarzają się zawsze i bez podziału na stopień/poziom programisty. Jeżeli nie siedzisz bezczynnie i nie patrzysz w monitor tylko próbujesz coś z tym zrobić/pytasz innych o pomoc/wyciągasz wnioski - nikt nie będzie miał pretensji.

   @ddk1910:
   pokaż całość

   +: ddk1910
  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Cześć. Macie może w miarę aktualne źródła do nauki Symfony 4 poprzez różne poradniki (zdecydowanie w j. ang.), gdzie kod jest w miarę (chociaż częściowo) wytłumaczony, abym jako noobek prościej go zrozumiał? Oczywiście nie żartujcie sobie z dokumentacją hehe z niej już korzystam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślałem też przepisywać i analizować jakieś mniejsze projekty z githuba.
  #php #symfony #naukaprogramowania pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  Prosiłbym Was o opinię kodu, do którego link podrzucam niżej. Jest to proste forum - nie ma tu raczej jakiś rozbudowanych rzeczy, bo jest to mój pierwszy projekt w PHP, ale nawet pisząc takie coś, poznałem wiele nowych zagadnień ;) Chciałbym dowiedzieć się co należy poprawić w przyszłości. Jest to projekt bez frameworków do php. Struktura - brak podfolderów leży, ale nie chciało mi się już z tym mieszać :) Poza tym wydaje mi się, że trochę pomieszałem rozbicie funkcji na klasy - na przykład komentarze w klasie postów. Dlatego dobrze gdybyście podpowiedzieli mi, co warto zmienić na przyszłość ;)

  https://github.com/selfmadeking/simple-forum-php

  oraz podgląd jak to działa (trzeba założyć konto, dowolny e-mail jakiś login i hasło (szyfrowanie password_hash hehe), aby mieć dostęp do forum - swoje posty, komentarze, sygnaturę można edytować):

  https://imlimitless.000webhostapp.com/index.php

  Dodatkowe pytanie - czy Waszym zdaniem to już czas, żeby próbować pisać coś z frameworkiem w php np. Symfony? Czy jeszcze coś napisać? Macie pomysł co? :)

  Pozdrawiam i krytykujcie jak się tylko da! :)

  #php #programowanie #naukaprogramowania #backend
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @ddk1910: przynajmniej HTML masz dobrze opanowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zacznij od IDE które będzie ci podpowiadało składnię i autoformatowało zgodnie ze standardem - np. PSR-2 (PSR-12 jest w wersji szkicowej). PSR to zalecenia PHPowych guru którzy się dogadali w kwestii rozwiązywania powszechnych problemów. Dograj do tego PHP Inspections (jeśli się da) i PHP Code Sniffer (powinno się dać). Z płatnych PhpStorm, z bezpłatnych Netbeans albo atom. Notepad++ i sublime wypierdol.

   Następnie ogarnij autoloading PSR-4 np. poprzez narzędzie composer. Pozwoli ci to pominąć używanie require w każdym pliku, a posługiwanie się namespace'ami.

   MVC to powszechnie stosowany wzorzec dzielenia kodu aplikacji ze względu na odpowiedzialność jaką każda z trzech części powinna realizować. Wyobraź sobie że wykonywanie kodu idzie od obiektu Request do zwracanego Response. Są jeszcze zbliżone wzorce jak np. ADR - chyba najlepiej pasuje do rozwiązań nie korzystających z frameworka.

   No i zacznij pisać testy. Istnieje spora szansa że coś się wyjebie bo nie jest danego typu albo wywołujesz funkcje array_* na typie innym niż tablicowy (czy tam Countable, Iterable, itd.). phpUnit powinien być najprzyjemniejszy. Są jeszcze CodeIgniter i inne, ale nigdy nie dotykałem.

   Powodzenia
   pokaż całość

   +: ddk1910
  •  

   Pierwsze lepsze:

   if($user->is_loggedin()!="")... (login.php)

   To powinno zwracać wartość boolowska a nie stringa.

   +: dprg
  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Siemka.
  Tworzę proste forum w czystym php. Mam wyświetlanie na stronie głównej forum kategorie i należące do nich tematy.
  Teraz jak połączyć te wszystkie tematy z ich stronami, czyli mam 5 tematów i żeby teraz użytkownik mógł wejść w każdy temat - najlepiej mający w adresie URL nazwę tematu, jeśli da się to w miarę prosto ogarnąć. Czyli mamy temat pierwszy w kategorii i teraz jak połączyć "a href", aby po kliknięciu wyświetlało dany temat? Jakoś po ID z pewnością. Macie jakieś źródło, gdzie byłoby coś takiego napisane, abym mógł to ogarnąć?

  Z tabeli przy wyświetlaniu na stronie głównej do a href="topic?ID" w miejsce ID wstawiać przez php id tematu? I potem jak to pobrać w szablonie "topic.php", aby móc użyć to ID do wyświetlenia z bazy danych informacji?
  Pozdrawiam ;)
  #php #webdev #programowanie #naukaprogramowania
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Możecie mnie naprowadzić jak powinienem napisać w php (bez frameworków) wyświetlanie kategorii i należących do nich tematów, czyli proste forum, aby było to poprawne? Mam już logowanie, rejestrację - w klasie User. Dla forum zrobiłem drugą klasę - Forum i w niej zamierzam umieszczać funkcje związane z wyświetlaniem postów, tematów, kategorii itd z bazy danych. Dobrze?
  I teraz mam zagwostkę jak poprawnie wyświetlać kategorie i należące do nich tematy?
  - funkcja jedna, duża pobierająca kategorie, odpowiednie dla nich tematy i foreach wyświetlający te dane poprzez echo '<div>DANE kategoria, jej posty</div>'; ?
  - czy rozbicie funkcji na powiedzmy topics(), categories()? Tylko jak wtedy wrzucić dla danej kategorii, jej tematy?

  Nie wiem jak za to mądrze się zabrać ;x Oczywiście posty w bazie są połączone fk z id kategorii.
  Bo chwilowo utworzyłem coś w stylu hasCategories - jeśli true to theCategories i w niej powinienem teraz pobrać tematy dla danej kategorii, i wtedy będzie dobrze? Tylko jak pobrać te tematy? SELECT * from topics - jak potem tylko pokazać tematy dla kategorii id 1, potem dla ID 2 tematy? Bo za każdą kategorią pytać bazę z WHERE ID to chyba lipna opcja i niezbyt poprawna?

  public function theCategories()
  {
  try
  {
  $stmt = $this->db->prepare("SELECT * FROM categories");
  $stmt->execute();
  $results = $stmt->fetchAll();
  foreach($results as $result)
  {
  echo '
  <div class="category">
  <h3 class="category-name">'.$result['cat_name'].'</h3>
  <div class="topic">JAK TU WYŚWIETLIĆ DANEJ KATEGORII TEMATY?
  </div>
  </div>
  ';
  }
  }
  catch(PDOException $e)
  {
  echo $e->getMessage();
  }
  }


  #php #programowanie #naukaprogramowania #webdev
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @ddk1910: widzisz, w programowaniu już tak jest że jak nie wiadomo jak się za coś zabrać to trzeba użyć hashmapy :) (w terminologii PHP tablicy asocjacyjnej )

   W skrócie:

   1. pobierz wszystkie categories i wrzuć do zwykłej tablicy. To już masz.
   2. następnie pobierz topics, wrzuć je do tablicy powiedzmy $topics.
   3. stwórz tablicę asocjacyjną $categoriesToTopics = array();
   4. foreach ($topics as $topic) {
   jaką kategorię ma $topic? ( $topic["category-id"]
   czy to $categoryId jest już w tablicy $categoriesToTopics?
   jeżeli nie zainicjalizuj $categoriesToTopics[$categoryId] = pusta tablica

   dodaj $topic do tablicy $categoriesToTopics [ $categoryId ]
   }
   5. profit! Powinieneś mieć teraz tablicę $categoriesToTopics gdzie kluczem jest id kategorii a wartością jest tablica z listą wszystkich topików które mają to category id

   no i potem już z górki
   foreach ($categories as $category) {
   print $category[name]
   foreach ($topicsToCategories[$category[id]] as $topic) {
   print $topic[name]
   }
   }

   Powodzenia!
   pokaż całość

  •  

   @ddk1910: a, jak już to zrobisz i zrozumiesz co się dzieje to możesz potem skorzystać z opcji metody fetch_style - wartość PDO::FETCH_GROUP zrobi to grupowanie za ciebie. Ale w ramach ćwiczeń ogarnij to najpierw ręcznie, to są absolutne podstawy

   http://php.net/manual/en/pdostatement.fetchall.php

 •  

  Wykopki spójrzcie w poniższy link i dajcie mi znać, czy ten system logowania i rejestracji jest bezpieczny i co Waszym zdaniem można do niego dodać, aby jeszcze bardziej go zabezpieczyć? Korzysta z passwordhash, passwordverify, kod wydaje się w miarę ok. Jakie zagadnienia powinienem jeszcze wygooglować, aby dodać je do tego systemu, żeby był bezpieczny? Jakieś podatności na ataki i te sprawy :p
  Z góry dzięki za pomoc!!
  http://www.codingcage.com/2015/04/php-login-and-registration-script-with.html
  #php
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @idiot: Nazywasz zajebistym kod, który od najgorszych możliwych tutoriali różni się tylko tym, że poprawnie rozmawia z bazą i hashuje hasło. Ja bym powiedział, że takie udawanie dobrego kodu jest jeszcze gorsze, bo w odróżnieniu od sztuki hinduskiej ktoś go może "niedokładnie przejrzeć".

  •  

   @MQs: Kurwa, albo nie umiesz czytać ze zrozumienie, albo świadomie zmieniasz sens tego co napisałem. W obu przypadkach nie chce mi się marnować czasu.
   Masz 100% racji, a ja nie. Pozdrawiam.

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  Cześć. Kto ma doświadczenie z bazami danych (MySQL), proszę o podpowiedź jak poustawiać sobie tabele pod projekt w php - userzy oraz dane, aby było to sensowne, poprawne i wydajne ;)

  - obsługa userów, czyli logowanie i rejestracja, tutaj raczej cudów nie ma, coś tam z poradników ogarnę: email, hasło (hashowane itd), identyfikator
  1. (nazwać UID kolumnę?),
  isActivated (aktywacja mailowa
  2. jaki typ danych? tinyint gdzieś widziałem że 0 nieaktywne, 1 aktywne)

  - obsługa danych, gdzie:
  Zamierzam przechowywać "zestawy" danych, które będą posiadały kolumny w stylu: url, title, description i ewentualnie coś jeszcze typu czy przeczytane, zablokowane (URLe, które potem bym wyświetlał w zakładce "blocked" na stronie) -
  3. te ostatnie wartości też ustalić tak jak isActivated [0/1]?
  4. Lepiej jedna kolumna i np wartości 0/1/2 i ja bym wiedział, że 0 przeczytany,1 zablokowany, a 2 to coś tam - i odpowiednio zarządzał tymi danymi?
  5. Chyba tak wydajniej niż nowe kolumny dawać? No w sumie zamiast 0/1/2 mogę dać jakieś stringi blocked itd? Wpływa to na wydajność?

  Zestawy danych, o których wspomniałem będą z kilku (lub kilkunastu) źródeł, ale będą wyglądały podobnie.
  6. Lepiej utworzyć osobne tabele typu newsy, filmy itd (odpowiednio dla źródła) i userowi wyświetlać te dane po kolei pobierając z każdej tabeli? Na stronie głównej będę chciał wyświetlić dane ze wszystkich źródeł na raz - jak będzie wydajniej? Jedna tabela czy kilka odpytywać po kolei?

  Powyższe zestawy będą posiadały przypuszczalnie od kilkuset do nawet kilku tysięcy (możliwe, że i więcej w niektórych przypadkach) rekordów dla KAŻDEGO użytkownika.
  7. Jak w tym wypadku radzicie mi to rozpisać? Tabela np źródła1 i dodatkowa kolumna identyfikująca po UID? i wtedy select * from źródła1 where UID= ID z sesji?
  8. Czy może jednak powinienem tworzyć dla każdego usera indywidualną tabelę? Troszkę słabe mi się to wydaje przy dużej ilości userów (dla mnie powiedzmy to kilka tysięcy userów).

  9. Przy okazji może macie warte uwagi serwery pod obsługę takich projektów? Linuxpl? Zagraniczne? Dedykowane serwery czy jak?

  Baaardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi na powyższe pytania i naprowadzenie na dobrą drogę ;) Jasne, że początkowo projekt ma małe zasięgi, ale przypuszczalnie potem te tabele ze źródłami mogą mieć setki tysięcy/miliony rekordów (chcąc zapisywać np. historie z całego roku, po prostu tak samo przechowywać te dane? np z datą utworzenia - sporo danych się odkłada), ale już teraz chciałbym zdobyć wiedzę, jak to wygląda przy większych zasięgach :)

  Dzięki za pomoc!

  #php #programowanie #naukaprogramowania #bazydanych
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @ddk1910:
   O ile dobrze zrozumiałem co chcesz utworzyć, to masz 2 (lub 3) tabele podstawowe:
   - users (id, username, passwordhash, activatedAt, ...)
   -- możesz potrzebować kolumnę salt zależnie od wybranej funkcji/biblioteki hashującej (niektóre trzymają salt w jednym stringu z hashem)
   - news (id, source_id, category, url, title, description, addedAt,...)
   -- tu nie ma nic o userach, chyba że userzy mogą dodawać newsy i piszesz nowy wypok
   -- albo robisz czytnik rssów i każdy user ma swoje własne newsy i nie wspóldzieli ich z innymi, wtedy user_id może się przydać w news albo w sources (zależnie od projektu)
   - sources (id, name, ...) -- źródła newsów, typu ('1', 'zajumane z reddita'), ('2', 'rss z wyborczej') itd

   Do tego potrzeba teraz tabeli łączącej userów z newsami, z tego co napisałeś wynika że user może newsa przeczytać, zablokować. Tak więc
   users_news (user_id, news_id, readAt, blockedAt)

   Co do typów:
   - id to id, zależnie od bazy danych albo będzie to zwykły INT z autoincrementem, albo SERIAL albo coś podobnego
   -- id to zawsze PK
   - user_id, source_id, news_id to będzie prawdopodobnie INT
   -- są to wszystko FK
   - w users_news, masz do wyboru złożony klucz główny (user_id, news_id) albo dodanie kolumny id która będzie PK, a (user_id, news_id) będą unikalnym indeksem (co kto lubi)
   - activatedAt, blockedAt, readAt to timestampy które mogą być nullem, null oznacza 'nieaktywny' lub 'nieprzeczytany'
   - addedAt timestamp
   - username to pewnie będzie jakiś varchar lub coś podobnego
   - reszta to imho text
   pokaż całość

  •  

   4. gorzej, chyba, że masz tego naprawdę 30 różnych stanów (i rekord może być tylko w jednym stanie) to lepiej nie tworzyć 30 kolumn w tabeli tylko dać kolumnę state typu string

   @pstrg: @ddk1910:

   Można też utworzyć nową tabelę gdzie będą tylko stany i połączyć je ze sobą.

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Siemka jak dynamicznie tworzyć "two-dimensional array", gdzie mam powiedzmy wartości x, y, z i chciałbym aby wyglądało to tak:
  element 1 tablicy, czyli indeks [0] i wewnątrz niego 0, 1, 2 przechowujący x, y, z dla danego elementu.

  X, Y, Z to trzy tablice, z których muszę pobrać po kolei wartości. Chcę żeby utworzyło tyle indeksów głównej tablicy ile jest np. elementów X i potem przeszło i wrzuciło mi x, y, z po kolei :/

  Zaczynam z PHP coś pisać i nie wiem jak się za to zabrać.
  Przechodząc foreach (ale da się tylko przez 1 tabelę), ok wpisuje mi wartości, ale jak do tego dodać te dwie pozostałe tabele, aby iterowało je tak jak główną w foreach?
  Coś tego typu

  foreach ( $foundLinks[0] as $row){
  array_push($arrMain,
  array(
  $row, "Test"
  )
  );
  }

  Jak za "test" wstawić drugą tabelę, żeby ją iterowało?
  Czy zrobić to pętlą for i wtedy [i] z pętli brać?
  #php #programowanie
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Za jaki projekt i z wykorzystaniem czego w PHP zabrać się mając za sobą podstawy php, OOP, coś tam podstaw łączenia z bazą z php przez PDO? Robić jakiś CRUD? W czystym php czy z frameworkiem już próbować? Jakim na początek? Symfony, Laravel? :/ Robiąc CRUDa pewnie jakieś logowanie, rejestrację itp bym postarał się dodać.
  Podrzućcie dobrą radę za co dalej się brać i czy czysty php, czy framework ;x
  I czy wybrać ORMa do baz, czy dalej pisać z pdo?
  #php #webdev
  pokaż całość

  •  

   @idiot: Dobrze :) Bardzo dziękuję za te odpowiedzi, powtarzam sobie teraz składnię php, funkcje, obiektówkę i podobne, i próbuję napisać sobie prosty crud z bazą przez pdo dla powtórzenia pdo ;)

  •  

   PHPunit - zrozum do czego się to wykorzystuje i korzystaj tam, gdzie ma sens.

   @idiot: zamiast z samego phpunit lepiej od razu korzystać z codeception i modułu do odpowiednio frameworka @ddk1910: na pewno najpierw symfony musisz ogarniać, nie zaczynaj nauki od laravela bo nauczysz się wielu błędnych technik

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Pomóżcie laikowi :) w jquery odczytuję "each" wszystkie listy z menu (startowe, utworzone przeze mnie). Następnie dodaję do formularzu diva (jeden div = jedna lista). Tu jest ok, tworzy dobrze trzy divy. I tu mam zagwostkę jak rozpisać utworzenie inputów z wartościami tych list, czyli pierwsza lista "home" ma być dodana do pierwszego diva jako input z value "home" i tak do końca listy. Var elem w consoli wyświetla dobrze po kolei Home, Contant, Map, ale już po wrzuceniu do tej pętli wypisuje do inputów tylko "Map" wszędzie :) Prosta sprawa ale męczę się z tym i nie wiem co zrobić...

  a w for i = 2 też nie wiem działa dla 2, bo przy innych wypisywało mi wartości w stylu 210, 21, 2 :)
  Potem do tych inputów będę chciał dodać on keyup, aby w podglądzie menu pokazywało na żywo te wartości.
  #javascript
  pokaż całość

  źródło: Screenshot_1.png

  +: Cronox
 •  

  Potrzebuję podpowiedź jak się za to zabrać, bo jestem początkujący w js i jquery. Po kliknięciu new tworzę nową listę (do menu <li></li>), przy tym wyświetlam input, w który wpisuję treść tej listy, a w trakcie wpisywania chcę widzieć na żywo podgląd jak zmienia się nazwa tej listy według tego co piszę. Jak to ogarnąć? onclick tworzenie listy, ale jak połączyć, aby dynamicznie wiadome było która lista to który input :x jakieś id dodać w pętli i w ten sposób identyfikować to? List będzie maksymalnie 10.
  #jquery #javascript #js
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  Tworzę projekt, gdzie użytkownik po lewo wybiera header - może wpisać treść, wgrać swoje zdjęcie. Wybiera content, footer - wpisuje treści, może zmienić kolor strony. Potem według tych ustawień chcę generować plik index.html, style.css do pobrania. W jaki sposób ugryźć rozpisanie tych wszystkich inputów dla usera, jak przyjmijmy na początek będzie ich 20 (później kilka razy więcej). Projekt ten chcę napisać w Springu z wykorzystaniem Thymeleaf. Dodatkowo inputy przydałoby się zapisywać w bazie po zarejestrowaniu użytkownika - myślałem tutaj nad tabelą html, druga css i identyfikowanie ich po unikatowym identyfikatorze użytkownika, tworzonym przy rejestracji go do bazy. I w tych tabelach kolumny: jedna kolumna - jedna zmienna np. header-text - tekst dla headera itd.

  1. Jak zbudować te inputy? Jeden formularz i w nim tyle inputów, a CSS'em/JS'em ukrywać i pokazywać je według wybranego contentu (header/content/footer)? Trzy inputy formularze? Jak wtedy wysłać to wszystko do bazy po kliknięciu przycisku zapisz w takim przypadku? Mając 1 formularz z wszystkimi inputami, łatwo potem idzie to zapisać do bazy. Przy okazji możecie nakierować mnie jak przerzucić te zmienne z formularza do zapisu do plików html, css? Pobrać je zapisane z bazy?
  #java #programowanie #spring
  pokaż całość

 •  

  Witam.
  Prosiłbym o Waszą opinię na temat wyboru technologii do tego projektu. Czy dobrze myślę wykorzystać php pod operacje z bazą danych - rejestracja, logowanie, pobieranie danych z bazy, czysty js - nie pracowałem z żadnym frameworkiem pod JS - warto do takiego małego projektu brać jakiś? No i html, css.

  Zamierzam zrealizować projekt umożliwiający tworzenie logotypów przez użytkowników. Mniej więcej zarys funkcjonalności:

  rejestracja, logowanie - tutaj php i np. php mail do wysyłania maili przy rejestracji.
  sama strona to html, css, js,
  kreator loga: mam na początku gotowe 5 modułów, w których domyślnie jest jakiś kształt, miejsce na
  . Użytkownik może dodać tekst, dodać inny gotowy moduł (nowy paragraf, nowy nagłówek, nowy kształt) i zmienić ich wartości takie jak treść, kolor czy wielkość czcionki itp - czyli tak naprawdę zmiany CSSa.
  Na żywo przy zmianach użytkownik ma widzieć efekt - czyli JS. Czysty? Jakiś framework warto wykorzystać?
  Po kliknięciu "download" projekt aktualnej pracy jest pobierany - tutaj jak to rozwiązać? Pobranie wartości (np. inne kolory itd.) ze zmiennych JS przez PHP i wrzucenie tego do pliku? Plikami końcowymi będą np. plik html, plik z css.
  Podobnie przy kliknięciu "save" - zapisanie projektu. Tutaj myślałem nad zapisywaniem np. całego css do bazy danych (nowa kolumna "css"?), a potem pobieranie go przy włączeniu projektu z tej bazy i wczytywaniu jakoś ponownie do edycji :)
  To jest wstępna funkcjonalność ;)
  Albo przy tych zmianach pobierać potem użyty moduł + wstawiać do niego zmienione przez użytkownika zmienne z js tylko?
  Przypuszczam, że zapisując html do bazy danych musiałbym wykorzystać jakąś funkcję z php
  #js #javascript #php #html #css #webdev
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Macie godne polecenia kanały na YOUTUBE w języku ANGIELSKIM, aby trenować swój angielski, oglądając ciekawy content? :) Przykładowo vlogi jak Casey Neistat czy technologiczne tematy jak TedX. Coś do posłuchania w wolnej chwili. Najlepiej content - ciekawe vlogi/technologia/programowanie/biznesowe tematy. Coś z tego, chyba że macie inne dobre propozycje :)
  #youtube #biznes #technologia #programowanie #angielskizwykopem #angielski #naukaangielskiego pokaż całość

  •  

   @ddk1910:
   Wendover Productions - absolutny hit. Kanał prowadzony chyba przez native speakera. Kanał o różnych technicznych ciekawostkach. Napisy po angielsku chyba są zawsze dostępne.

   Half as Interesting - drugi kanał Wendover Productions o różnych ciekawostkach (socjologiczne, geopolityczne, prawne). Napisy po angielsku chyba są zawsze dostępne.

   Real Engineering - kanał prowadzony chyba przez native speakera o ciekawych maszynach i rozwiązaniach technicznych. Napisy po angielsku chyba są zawsze dostępne.

   Curious Droid - Brytyjczyk (chyba?) traktujący o astronautyce. Bardzo często są dostępne napisy w języku angielskim. Tematyka trudna, ale słownictwo bardzo zrozumiałe.

   Kurzgesagt - Świetny kanał o tematyce naukowej. Napisy chyba są zawsze dostępne. Lektor z perfekcyjną dykcją

   Mentour Pilot - skandynawski (?) pilot lotniczy, którego kanał traktuje o awiacji. Pan nie jest native speakerem, ma dobrą wymowę, ale również zrozumiałe słownictwo
   pokaż całość

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  W co iść po KV-1? Bo aktualnie mam KV-1 z szybkostrzelnym działem, jest ok, ale zbieram na kolejny tier i pytanie co polecacie? Podobno KV-1S jest najlepszy według wielu osób.
  #wot

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  Jak radzicie podejść do sprawy z działaniami na bazie danych MySQL korzystając z PHP? Czy pisać wszystko w czystym php z wykorzystaniem PDO? Czy jednak warto zainteresować się czymś takim jak Doctrine 2 ORM do sprawniejszego działania na bazie danych. Jednak czy przy mniejszych projektach ma to sens? Opłaca się za to brać np. do większych projektów w przyszłości?

  #php #webdev #doctrine #bazydanych pokaż całość

  •  

   @ddk1910: nie rzeźb w gołym SQLu jeśli naprawdę nie ma ku temu powodów, wyżej już wymienili takie, które sa dobre, a których u Ciebie nie ma.

   +: ddk1910
  •  

   @ddk1910: zwłaszcza do mniejszych projektów ma to sens, przy większych i bardziej skomplikowanych i tak dużo trza pisac w raw sql aby zachować wydajność i skalowalność

   oczywiście jak kolega wspomniał to są ekstremalne przypadki przy jakiś hiper zaawansowanych systemach które zapytania do bazy mają na kilkaset linii(tak, mam takie systemy :D)

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Przerabiając logowanie, rejestracje w php i inne rzeczy wykorzystujące łączenie się z bazą danych MySQL poprzez PDO, warto dalej ćwiczyć wykorzystanie samego PDO? Czy jest na to jakiś szybszy, prostszy sposób poprzez wykorzystanie jakiegoś frameworka?
  #php #webdev

  +: Cronox
 •  

  Cześć.
  Chcąc tworzyć z wykorzystaniem JS elementy takie jak rejestracja, logowanie, zapamiętywanie hasła, pobieranie wybranych danych z bazy itp., w kierunku czego powinienem pójść? PHP wydaje się tu najprostszy do łączenia z bazą danych, a przy okazji za rok będę miał jeden semestr własnie z PHP, więc może się przydać. Druga opcja nodejs - spoko, ale jednak chyba bardziej skomplikowane. Czy macie jakiś inny pomysł? Co sądzicie o wykorzystaniu PHP do tego celu? Wiem, że są o nim złe opinie, ale skoro mam mieć z niego podstawy w szkole, to chyba nie ma co szukać innej opcji?
  Bo chcąc realizować dalsze pomysły w nauce JS, jednak przyda mi się to łączenie z bazą danych i nie wiem w co iść. Jeśli coś polecacie, a macie sprawdzone źródła do nauki, to super jakbyście je tutaj podrzucili.
  Poozdro!

  #javascript #programowanie #js #php
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Zapraszam do oceny funkcjonalności mojej listy to-do. Głównie chodzi mi o uwagi co do Javascriptu, bo reszta jest zrobiona aby tylko jakoś wyglądało ;)
  Klikając ENTER po wpisaniu zadania także dodaje się nowa lista ;) Oprócz tego zwykłe dodawanie, usuwanie, przekreślenie wykonanego zadania po naciśnięciu oraz zabezpieczenie przez dodaniem pustego zadania. Wzorowałem się na liście z w3schools, ale pisałem bez kopiowania, szukając przy tym i poszerzając swoją wiedzę o nowe elementy, jak np metoda appendChild. Dodatkowo jeśli macie pomysły, co mógłbym napisać w JS w celach dalszej nauki, to śmiało piszcie.
  Link:
  http://lewakorona123.esy.es/javascript/to_do_list.html
  #javascript
  pokaż całość

 •  

  Jaka jest waszym zdaniem "dobra" droga rozwoju w stronę JavaScriptu? Chodzi mi mniej więcej, które po kolei przerabiać technologie/frameworki? Czysty javascript, a co potem? AJAXY, JSON, jquery czy coś innego typu react, angularjs? Co myślicie? A może nodejs? Tylko kiedy, w jakiej kolejności? Możecie przedstawić argumenty, typu w tym napiszesz to i to.
  #javascript #programowanie

  +: K.........a, scobos +4 innych
  •  

   @ddk1910: Popracuj sobie z czystym JSem. Standardowo jakiś projekt, zero zewnętrznych bibliotek i zobacz jak działają różne metody. Po jakimś czasie rozbuduj projekt na tyle, żeby wykorzystać jakiś framework/bibliotekę do frontu. Z angularem będzie Ci łatwiej bo ma fajne CLI i nie musisz zaciągać dodatkowych bibliotek do routingu itd. tak jak ma to miejsce np w React. Później przyjdzie czas na NodeJS jak trzeba będzie postawić serwer dla tej aplikacji bądź jakieś API :)

   Dla czystego JSa mogę polecić #freecodecamp Jest tam masa zadań z algorytmami, jakieś projekty mini.
   pokaż całość

  •  

   Dzięki za odpowiedzi. Dokończę podstawy czystego JSa, poćwiczę co nieco i dopiero poczytam, potestuję co i jak jest z vanillajs, a następnie np. reactem/node. Jeśli macie jeszcze jakąś opinię na ten temat, śmiało piszcie!

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Cześć.
  Jaki zestaw technologii, Waszym zdaniem, wybralibyście do stworzenia poniższego projektu, aby efekt końcowy był jak najlepszy: szybkość działania, przyszłościowa rozbudowa projektu, sprawna obsługa wielu użytkowników online w jednym czasie?
  Chodzi o stworzenie aplikacji webowej, gdzie użytkownik po wejściu na stronę, mógłby wpisać swoją lokalizację, poszukiwany przedmiot, a po kliknięciu szukaj, aplikacja przeszukiwałaby zapewne bazę danych w danej lokalizacji, czy inny użytkownik dodał taki produkt i go wtedy wyświetlała. Czyli coś na styl olx/allegro, gdzie byłyby filtry sortowania, zakres szukania wg ilości kilometrów, możliwości wykupienia promocji na górze wyników, czyli także obsługa kont użytkowników, rejestracja, logowanie, przysyłanie informacji na e-mail o wstawieniu ogłoszeń itd jak to jest np. na olx.
  Oczywiście nie negujcie projektu, ponieważ jest to coś innego, czego aktualnie nie ma, a nawiązuję do olx i innych portali, ponieważ działałby na podobnej zasadzie ;)

  Gdyby był ktoś chętny popisać ze mną o tym bardziej szczegółowo, żeby wytłumaczyć mi, dlaczego dana ścieżka drogi jest lepsza od drugiej, to zapraszam do pisania prywatnej wiadomości. Na razie tylko chciałbym nakreślić ścieżkę technologii, które bym do tego potrzebował - nie mówię, żę sam chciałbym to stworzyć hehe

  Jaka baza danych, technologia (php?), dlaczego ta, a nie inna? W ogóle istnieją podobne tematy, ale mało gdzie jest wytłumaczone jak realnie wygląda potem działanie takiej aplikacji, czy nie ma problemów, kiedy jest za dużo użytkowników, co np. z hostingiem takiej aplikacji, gdyby np. korzystało z niej miesięcznie XX tys. osób?? Czy przy takim pobieraniu informacij z bazy danych potrzebny jest duży hosting? Gdzie takiego szukać? Jakieś rady?
  Dzięki za wszystkie wypowiedzi!
  #programowanie #php #webdev
  pokaż całość

 •  

  Spójrzcie w link i podpowiedzcie czy zamawiać, nie ma żadnych haczyków? Snapdragon 425, ale nie gram w gry to chyba i tak będzie okej. Obsługuje B20 800 MHz, kolor taki jak chcę, cena dlatego kusi - tym bardziej, że z gwarancją w Polsce. Jest ok?
  https://proline.pl/smartfon-xiaomi-redmi-4x-32gb-dual-sim-lte-gold-polska-dystrybucja-p952310

  #redmi4x #xiaomi #redmi
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Za co się brać po przerobieniu podstaw Javy, czyli pętli, podstaw obiektówki itd z darmowych kursów udemy, javastart, kobietydokodu i innych źródeł? Bo w tej chwili umiem te podstawy, ale chciałbym iść dalej w bardziej praktyczne pisanie, a nie tworzenie prostych rzeczy typu wprowadź imię, pobierz wpisany tekst i wyświetl x jeśli.. Brać się za JavaFX, opanować, napisać kilka apek okienkowych i potem Spring? Dodatkowo możecie zarzucić jakimś poradniczkiem fajnym ;)
  #programowanie #java
  pokaż całość

  +: Cronox

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika ddk1910

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)