Zawodowo zajmuje się consultingiem finansowym i optymalizacją podatkową. Jeśli masz do mnie jakieś pytania dotyczące inwestycji/kredytów/podatków/ubezpieczeń zapraszam na priv. Prywatnie fan piłki nożnej (także na najniższym poziomie rozgrywkowym) i motoryzacji.

 •  

  Powody do refinansowania kredytu hipotecznego.

  Decyzja o finansowaniu mieszkania lub budowy domu poprzez hipotekę nie jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Nawet posiadając większe nadwyżki finansowe mało kto chce się ich łatwo pozbywać, a relatywnie niski koszt kredytu sprawia, że decyzja o zobowiązaniu wobec banku ma uzasadnienie. We wpisie tym nie będę rozważał za i przeciw. Przeznaczony on będzie do osób już posiadających kredyt lub takich które raczej na pewno planują go w przyszłości.

  Dotyczyć będzie tego jak kredyt obsługiwać w czasie i maksymalnie zmniejszyć jego koszty. Długi, zazwyczaj 30 letni okres kredytowania sprawia, że otoczenie oraz parametry hipotek są mocno zmienne. Najważniejszym kosztem, na który mamy wpływ jest marża banku. W wielu przypadkach w trakcie trwania umowy kredytowej będzie możliwość jej obniżenia i zmienienia warunków na lepsze. Kluczem do sukcesu jest bieżące monitorowanie umowy. Nie każdy ma na to czas więc w tym aspekcie lepiej skorzystać z obsługi osoby, która takie sprawy na bieżąco sprawdza i kontroluję.

  W jakich przypadkach warto pomyśleć o refinansowaniu kredytu?

  -Gdy kredyt hipoteczny był brany w okresie, gdy zdolność kredytowa była relatywnie niska. Na przykład z powodu prowadzenia firmy (szczególnie na ryczałcie) lub niskich zarobków. Gdy sytuacja finansowa poprawiała się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat.

  -Osoby, które posiadają stałą stopę procentową sprzed czasów pandemii. Aktualnie wynosi ona około 4% i możliwe jest jej obniżenie o nawet 2%.

  -Hipoteki z lat 2009-2010. Niektóre marże kredytowe wynosiły wtedy nawet ponad 3%.

  Warto także wspomnieć, że obecne marże są stosunkowo wysokie w porównaniu do średniej z ostatnich 10 lat. W latach 2011-2014 zdarzały się oferty z marżą w okolicach 0.5%. Ciężko stwierdzić czy takie czasy powrócą, jednak kontrolowanie sytuacji i bieżące jest uzasadnione. Szczególnie dotyczy to osób, które brały kredyt w ostatnim czasie lub go planują.

  Obniżenie marży kredytu o 0.5 p.p to przy kredycie na 350 tysięcy rata niższa o 100 zł. W perspektywie 10-20 lat to około 20000 zł. Aktualnie najlepsze marżę bez umów dodatkowych to około 2%.

  Odpowiedzcie proszę na pytanie w ankiecie, jeśli jesteście posiadaczem kredytu hipotecznego oraz zostawcie po sobie plusa. Można także napisać do mnie na priv. Tematem około hipotecznym zajmuję się kompleksowo także z elementami rozliczeń podatkowych w firmie.

  pokaż spoiler #kredythipoteczny #hipoteka #kredyt #banki #gospodarka #ekonomia #finanse #pieniadze #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #oszczedzanie
  pokaż całość

  Czy w ciągu ostatnich 3 lat sprawdzałeś możliwość refinansowania swojego kredytu hipotecznego?

  • 3 głosy (8.57%)
   Tak
  • 32 głosy (91.43%)
   Nie
  •  

   @WMPP najczęściej refinansowanie kredytu. Podobny proces co przy zawieraniu nowego, jednak nieco prostszy. Temat obsługiwany w pełni zdalnie, potrzebne są dokumenty dotyczące nieruchomości i zatrudniania. Dlatego aby refinansować kredyt musi być w tym realna korzyść, a nie rata obniżona o 8 zł.

   Jeśli zapłaciłeś prowizje podczas brania kredytu odzyskasz jej proporcjonalną część. Plusem jest to, że można zmodyfikować okres, wziąć stałą stopa procentową jeśli ktoś nie wierzy w kolejne lata niskiego WIBORu lub zmodyfikować kredyt w innej konfiguracji (ubezpieczenia, umowy dodatkowe, wkład własny, dobranie środków)

   Bank w którym aktualnie masz kredyt niekoniecznie będzie Ci chciał iść na rękę i obniżać koszty, jeśli jesteś klientem VIP może się udać.
   pokaż całość

   +: WMPP
 •  

  Trzeci raz z rzędu inflacja w Polsce najwyższa w UE.

  Wynik 3.6% może powodować niepokój ponieważ wykracza on poza ramy przyjętego celu inflacyjnego przez NBP na poziomie 2.5% z odchyleniem 1 p.p.

  Ceny rosną szybko, lokaty pozostają na niskim poziomie co sprawia, że Polska jest również w czołówce jeśli chodzi o utratę siły nabywczej pieniądza. Przy okazji zachęcam do przeczytania serii moich wpisów na temat tego jak skutecznie obronić przed inflacją nasze oszczędności i zacząć lokować środki odpowiedzialnie i bardziej rentownie.

  pokaż spoiler #gospodarka #finanse #ekonomia #uniaeuropejska #oszczedzanie #inwestowanie #inwestycje #inflacja #lokaty #banki #polska #pieniadze
  pokaż całość

  źródło: 1614172606021.png

 •  

  Polski rynek akcji oraz jego perspektywy na najbliższy czas.

  Wpis ten jest kontynuacją serii, w której zastanawiamy się jak odpowiednio dobrać strukturę aktywów. Omówiliśmy już bezpieczne papiery dłużne oraz obligację. W zależności od horyzontu czasowego, a także wiedzy i doświadczenia warto uzupełnić portfel o akcję. Wasz profil inwestycyjny powinien rozwiać wątpliwości jakie proporcję będą dla was najlepsze. Następnym krokiem, więc jest zrozumienie poszczególnych typów inwestycji oraz wybranie odpowiednich dla siebie rozwiązań.

  Z racji na fakt, że seria ta skierowana jest do początkujących skupię się na rynku funduszy. Dla osób z niewielkim kapitałem, inwestujących pasywnie takie rozwiązanie będzie miało więcej zalet niż bezpośrednie wejście na giełdę. W Polsce mamy do dyspozycji około 200 funduszy akcyjnych, a całą ich listę możecie zobaczyć tutaj Rok 2020 był rokiem pod znakiem pandemii, jednak rynki finansowe wsparte przez banki centralne wytrzymały presję. Paradoksalnie wyniki były równie dobre co przed laty, a w niektórych przypadkach nawet lepsze. Z 200 dostępnych funduszy akcyjnych ponad 50 z nich zarobiło ponad 20% w skali roku po potrąceniu kosztów. Jeśli chodzi o wyniki ujemne, nieco mniej niż 40 funduszy odniosło stratę w ciągu ostatnich 12 miesięcy Część z tych podmiotów było funduszami typu Short(grające na spadki), oraz takich które były likwidowane lub poddawane restrukturyzacji.

  Mimo iż wyniki przedstawione są po kosztach zarządzania warto się na nich skupić i zestawić opłaty z innymi możliwościami. Pierwszym pewnym czynnikiem w jakiejkolwiek inwestycji są jej koszty. Istotne jest także opracowanie strategii odpowiedniej do realizowanego celu, głównie pod kątem płynności. Im bardziej cel jest krótkoterminowy tym mniej środków powinniśmy lokować w akcjach. Odpowiedzią na to pytanie jednak może być ankieta profilu inwestycyjnego która zasugeruję wam odpowiednią strategię.

  Co przyniesie nam najbliższy czas? Polska gospodarka zmalała nieco w 2020 roku, jednak możemy przewidywać, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch uda nam się odzyskać status quo. To co nas czeka to duże pieniądze które będą spływać do Polski. Jeśli chodzi o konkretne liczby to 257 mld zł z funduszu odbudowy, około 15 mld zł z PPK mimo niskiej partycypacji oraz uwolnienie potencjału OFE w którym zgromadzone jest 160 mld zł. To ponad 400 mld zł, a to połowa obecnej kapitalizacji Polskiej giełdy. Oczywiście nie wszystkie środki tam trafią, jednak na pewno będzie to znacząca ich część. W skrócie polska gospodarka nie straciła, a zacznie zyskiwać duże fundusze które skutecznie dokapitalizują polską giełdę.

  Problemy zachodu skłaniają także inwestorów zagranicznych do pozyskiwania alternatywnych rynków. Zagraniczny kapitał w przypadku polskiej gospodarki który może uznać za małą egzotykę będzie opierał się na wskaźnikach takich jak inflacja czy PKB. Oba z nich są na odpowiednich poziomach, a inflacja w okolicy 3% może wskazywać na dalszy rozwój Polski w najbliższym czasie. Na jakie przełoży się to zyski? Według mnie w kontekście najbliższych 3 lat bardzo zbliżone do tych za ostatni rok, ze średnią w okolicy 15-20%. Uzupełnienie więc papierów dłużnych oraz obligacji małą częścią polskiej giełdy może skutecznie obronić wasz kapitał przed inflacją.

  Reasumując brak kapitału, który od zawsze dotykał polską giełdę może zostać w najbliższym czasie skutecznie rozwiązany. Mimo iż opisuje działanie funduszy akcyjnych o różnej dywersyfikacji geograficznej najlepiej skupić się na polskim rynku, który będzie nam łatwiej zrozumieć i odczytać.

  pokaż spoiler #gielda #ekonomia #finanse #gospodarka #pieniadze #inwestycje #inwestowanie #lokaty #oszczedzanie #oszczdnosci #banki
  pokaż całość

  źródło: 800x370_polska-gielda-nie-najgorzej-wypada-na-tle-europejskich-indeksow-problemem-sa-duze-spolki-dbjc.jpg

 •  

  Nie oczekuje ze ktoś mi udzieli poniższych porad za darmo na wypoku ale szukam wskazówek gdzie uderzyć żeby dowiedzieć się co i jak.
  Prowadze działalność gospodarcza zarejestrowana na mieszkanie w bloku. Czytałem ze jeśli miałbym osobne biuro to mógłbym jako koszty wrzucać również elementy biura (np remont, meble czy rachunki).
  Planuje kupić działkę, wybudować dom w którym bym mieszkał ale również w osobnej części miał swoje biuro i prowadził tam działalność. Chciałbym się dowiedzieć jak to zrobić aby możliwie jak najlepiej na tym wyjść od początku do końca (od kupna działki, po budowę do wykończenia itp czy są jakieś możliwości aby to wliczać w koszty - oczywiście tylko cześć biurowa). Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi komu zapłacić aby pomógł :)
  #podatki #ksiegowosc #dzialalnoscgospodarcza #biznes #jdg #b2b #firma
  pokaż całość

 •  

  Znalazłem nieruchomość w stanie surowym zamkniętym. Chciałbym wziąć kredyt hipoteczny na kupno jej i wykończenie tylko parteru (około 70m), ocieplenie i inne pierdoły, a piętro zostawić w surowym stanie i wykończyć je już z własnych środków na bieżąco. Czy jest możliwość takiego kredytowania w jakimś banku, czy raczej żaden na to nie pójdzie i będzie wymagać wykończenia całego domu?

  #kredythipoteczny

 •  

  Omówienie sytuacji giełdowej, z naciskiem na polski rynek papierów dłużnych.

  Każda osoba posiadająca oszczędności oraz nadwyżki finansowe chcę zabezpieczyć je przed utratą wartości. Dla 95 procent społeczeństwa stanowi to podstawowy cel i większe zyski wiążące się z większym ryzykiem ich nie obchodzą. W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, w którym opisałem działanie analizy profilu inwestycyjnego opiszę perspektywy oraz wyniki za zeszły rok w tym segmencie.

  W 2020 roku rentowność obligacji i papierów skarbowych spadła co paradoksalnie zwiększyło rentowność funduszy na nich opartych. Wynika to z posiadania w portfelu funduszy obligacji zakupionych wcześniej. Dzięki temu fundusze pieniężne zarobiły w tym roku około 3% netto, a najlepszy z funduszy obligacyjnych około 8%.

  Krótkie omówienie działania tego typu funduszy:

  -Fundusz pieniężny cechuję się dużą płynnością, gdyż nie posiada opłat manipulacyjnych. Pozwala to traktować go jako alternatywę dla lokaty i ulokować na nim krótkoterminowe środki. Podstawą u każdego powinna być poduszka bezpieczeństwa. Brak opłat oraz niska zmienność sprawia, że środki można wypłacić właściwie po kilku dniach.

  -Fundusz obligacji to perspektywa na wyższe stopy zwrotu. Wiąże się to jednak z mniejszą płynnością i kosztami manipulacyjnymi. 1% za wejście/wyjście oznacza, że realnie należy odczekać około 2/3 miesiące, aby wyciągnąć środki bez straty. Stanowi to odpowiednie miejsce do ulokowania środków które będziemy chcieli wykorzystać za rok lub dwa. Na przykład odkładając kapitał na wkład własny.

  Stopy zwrotu za ten rok będą jednak niższe. Fundusze czerpią zyski z obrotu papierami dłużnymi. Zyski są zależne od różnicy w oprocentowaniu pomiędzy aktywami w portfelu a tymi emitowanymi obecnie. Różnica ta jest mniejsza niż w zeszłym roku więc zyski też będą niższe. Niższa jednak będzie także inflacja, więc sytuacja jest podobna. Warto jednak co roku analizować kształt swojego portfela.

  W następnym wpisie omówię perspektywy polskiej giełdy. Wiele wskazuję na to, że zapowiadają się dobre czasy. Polska giełda od lat cierpiała na posuchę i niedokapitalizowanie. Obecne działania makroekonomiczne w postaci funduszu odbudowy, reformy OFE, czy środków z PPK sprawią, że kapitału nie będzie brakować. Stosunkowo dobra sytuacja gospodarcza w Polsce będzie także bodźcem dla zagranicznych inwestorów. Modelowo wasz portfel powinien zawierać także elementy giełdowe, na co wskazuję analiza.

  pokaż spoiler #gielda #pieniadze #oszczednosci #oszczedzanie #gospodarka #ekonomia #finanse #inwestycje #banki #lokaty
  pokaż całość

  źródło: fundusze.png

 •  

  Czy wśród Mirków aktywnie zarządzających swoim kapitałem są chętni na możliwość przeprowadzenia precyzyjnej i miarodajnej analizy profilu inwestycyjnego?

  Poniżej przedstawiam kilka przykładowych wyników takiego badania. W obecnych czasach pełnych zawirowań odpowiednia strategia inwestycyjna oraz przygotowanie się do lokowania swoich środków w praktyce będzie wartością dodaną dla każdego.

  Jakie przeciętny obywatel ma oczekiwania w stosunku do rynków finansowych? Przede wszystkim możliwość przeniesienia wartości swojego kapitału w czasie. Przy inflacji w okolicach 3%, oraz realnie ujemnie oprocentowanych depozytach bankowych jest to problematyczne. Nie zdajemy sobie także sprawy jak istotne jest precyzyjne określenie horyzontu czasowego, dokładne zdefiniowanie naszych celów finansowych na najbliższe lata oraz zbudowanie na tej podstawie portfela o odpowiedniej płynności. Zaczynając od ulokowania kapitału rezerwowego w postaci poduszki finansowej w sposób dający płynność oraz ochronę przed inflacją. Poprzez cele krótkoterminowe, zabezpieczenie zobowiązań, np. hipotecznych. Kończąc na zabezpieczeniu naszej przyszłości emerytalnej czy bezpieczeństwa finansowego naszej rodziny.

  Narzędziem pozwalającym nam lepiej zorganizować te cele jest zdefiniowanie profilu inwestycyjnego. Na 3 zdjęciach przedstawiam wam przykładowe wyniki oraz sugestię dla:

  A) 25-30 latka- horyzont inwestycyjny 5-10 lat. Na przykład gromadzenie środków na wkład własny, spłatę kredytu wcześniej. Wiedza finansowa na poziomie przyzwoitym.

  B) Lokowanie nadwyżek finansowych w celu maksymalizacji zysku. Możliwość połączenia tematu z optymalizacją podatkową.

  C) 35-40 latek- dłuższy horyzont inwestycyjny. Zabezpieczenie przyszłej płynności finansowej. Bezpieczeństwo oraz prostota w rozumieniu podjętych działań.

  Do wszystkich plusujących ten wpis wyślę informację na temat możliwości przeprowadzenia podobnej analizy oraz mojego osobistego zaangażowania w omówienie jej wyników. Celem oczywiście jest praktyczne wykorzystanie tej wiedzy oraz poukładanie spraw finansowych, także dotyczących tematów pośrednich. Zawołam was także do 3 kolejnych wpisów dotyczących praktycznego inwestowania swoich środków. Omówię w nich obecną sytuację gospodarczą, zastanowimy się z jakich typów instytucji oraz rodzajów inwestycji warto korzystać, a także omówimy temat kosztów który mocno wpływa na późniejszą rentowność naszego przedsięwzięcia.

  pokaż spoiler #finanse #gospodarka #gielda #ekonomia #pieniadze #inwestycje #inwestowanie #gielda #b2b #oszczedzanie #lokaty #banki #emerytura
  pokaż całość

  źródło: 30latek.krótki.hor.rozumie.png

  •  

   no siema kumplu( ͡° ͜ʖ ͡°) wrzucam tutaj treść całej wiadomości. Bo pewnie i tak nikt tu nie zajrzy. Informację wysyłałem na priv bo dotyczy wewnętrznych systemów z których korzystają moi klienci.

   Dobry wieczór. W nawiązaniu do wpisu zgodnie z obietnicą wysyłam wiadomość ze szczegółowymi informacjami.

   Narzędzie w postaci analizy profilu inwestycyjnego pozwala na zdefiniowanie poziomu ryzyka jaki jest odpowiedni do realizacji poszczególnych celów.

   Wraz z kancelarią finansową w której pracuję wdrożyliśmy system, który pozwala w kilku etapach podsumować i zaplanować przyszłe działania. Tego typu ankieta ma największy sens w momencie gdy będziemy mogli się lepiej poznać, i w indywidualny sposób będę mógł się odnieść do twojej sytuacji i planów Element składowy to ankieta, której wyniki przedstawiałem we wpisie jest częścią systemu dostępnego dla moich klientów. To od czego możemy zacząć to spotkanie, które z racji na pandemie odbywa się zdalnie. Wspólnie zastanowimy się które decyzję finansowe zostały podjęte słusznie i warto je powielać, a które z perspektywy czasu okazały się błędne. Zaplanowanie oraz dobranie odpowiednich rozwiązań to połowa sukcesu. Druga połowa to podstawowa wiedza o finansach, praktyczne doświadczenie i konkretne rozwiązania. W kontekście samego inwestowania korzystam z przejrzystego i bez kosztowego dostęp do około 300 funduszy, a platforma która to obsługuję jest nowoczesna i intuicyjna.

   Reasumując. Osoby zainteresowane analizą ich sytuacji oraz profilu inwestycyjnego mogą się umówić ze mną w najbliższym czasie w dwóch formach:

   -spotkania online trwającego około godzinę. W godzinach 10-14 lub 16-21 od poniedziałku do piątku. Preferowany komunikator to Zoom/Teams. Przeprowadzone spotkanie może dotyczyć także innych tematów takich jak optymalizacja podatkowa, obsługa kredytów hipotecznych czy po prostu kompleksowe spojrzenie na Twoją sytuację.

   -przeprowadzenie analizy na własną rękę po wcześniejszym utworzeniu konta poprzez system, do którego mam dostęp i mogę dodać do niego nowe osoby. Wyniki przeprowadzonej analizy możemy omówić w dogodnym terminie.

   Niezależnie od oczekiwań mogę omówić z Tobą dowolny termin finansowy czy inwestycyjny. Postaram się znaleźć dogodny termin maksymalnie do dwóch tygodni.
   pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika droetker4

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.