•  

  Zapraszam do lektury w której odpowiem na kilka pytań które padały w moich poprzednich wątkach. Jaki wpływ będzie miało rekordowo wysokie zadłużenie państw UE na przebieg obecnego kryzysu? Dlaczego inflacja jest coraz większa a w interesie banków centralnych jest utrzymanie tego trendu? Jaki to ma wpływ na rynek nieruchomości i nasze decyzję dotyczące kredytu hipotecznego i zakupu własnego mieszkania lub domu?

  Zwracam się z tym wpisem głównie do osób interesujących się tematem #nieruchomosci #kredyt #kredythipoteczny Z racji na duże zainteresowanie poprzednim #ama planuje zorganizować kolejne, tym razem bardziej związane sytuacja na rynku nieruchomości oraz ochroną kapitału przed inflacją. 300 plusów i robimy kolejne #ama
  W celu konsultacji można się zwracać do mnie także w wiadomości prywatnej.

  Na infografice widzimy zadłużenie poszczególnych państw UE w stosunku do PKB.
  W Polsce program rządowy tarcza antykryzysowa finansowany ma być między innymi ze zwiększenia długu publicznego do konstytucyjnego maksimum czyli 55%.

  Wszystkie państwa na świecie mające miano rozwiniętych borykają się z kłopotem wysokiego długu publicznego. Najlepszym sposobem na jego zmniejszenie i sfinansowanie go przez podatników jest wyciągnięcie od nich tych pieniędzy po cichu z kieszeni. Kontrowersyjne stwierdzenie? Odpowiedzią jest celowo wywoływana inflacja i niskie stopy procentowe.
  Sprawia to, że dług corocznie jest spłacany przez podatników. Inflacja na poziomie 5 procent i oprocentowanie depozytów na poziomie 1 procenta sprawia, że nasze pieniądze tracą na wartości. Pytanie co się z nimi dzieje bo przecież nie znikają? W ten sposób banki centralne przeprowadzają proces dewaluacji długu publicznego. Przyczyną inflacji w Polsce są oczywiście programy socjalne na dużą skalę. Ich celem nie jest tylko zdobycie poparcia ale też poprawa polskiej sytuacji budżetowej.

  Aktualne oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych to raczej symboliczny zysk. Celem każdej osoby posiadającej oszczędności jest uchronienie ich przed inflacją. Dobranie najlepszych bezpiecznych rozwiązań inwestycyjnych i oszczędnościowych to jeden z tematów jakim zajmuje się na codzień. Warto znać specyfikę każdego aktywa, znać koszty z jakimi się wiążą i mądrze budować swój majątek w oparciu o wysoką dywersyfikacje. Ryzyko bankowe, iluzoryczne zabezpieczenie w postaci BFG oraz doświadczenia zachodnich konsumentów powinny nam dać do myślenia. Zyski żadne a ryzyko stosunkowo duże w obliczu niepewności dzisiejszych czasów. Z drugiej strony osoby które planują zaciągnięcie kredytu powinny zrobić wszystko żeby łączny koszt był jak najmniejszy. A w związku ze zmiennymi stopami każdy posiadacz kredytu powinnien na bieżąco monitorować możliwość refinansu(w komentarzu zamieszczam korelacje marży z WIBORem-wnioski wyciągnijcie sami).

  Porozmawialiśmy o negatywnych skutkach teraz pora na to w jaki sposób możemy na tym skorzystać. Niskie stopy procentowe oznaczają tanie kredyty. Już przed decyzją RPP o obniżce stop procentowych kredyty w Polsce były najtańsze w historii. Tani pieniądz oznacza większe inwestycje, zarówno te publiczne jak i prywatne. Czy opłaca się czekać z zakupem nieruchomości(lub innej inwestycji) kolejne kilka lat gdy oprocentowanie kredytu wynosi 3% a realna to inflacja 6/7%? Każdy rok zwlekania z decyzją sprawia że finalnie nasza nieruchomość będzie droższa o kilka procent. Abstrahując od tego że kredyt sam w sobie stanowi koszt to jeszcze większym kosztem jest zwlekanie z decyzją w obliczu szybkiego wzrostu cen.
  Narzędziem polityki monetarnej do zmniejszenia inflacji jest podwyższenie stóp procentowych. Aktualnie w Polsce mamy decyzję odwrotną, jaki będzie skutek? Przekonamy się w najbliższym czasie.

  Co składa się na wysokie ceny nieruchomości? Dlaczego w dobie spekulacji ulicy na temat bańki na rynku nieruchomości opinie ekspertów są jednoznaczne? Wyższe dochody, lepszy status finansowy i ciągłe braki w ilości potrzebnych mieszkań. Wskaźnikiem dobrze to ukazującym jest zwrot z inwestycji pod wynajem. W Polsce oscyluje on w granicach 8-10% co znacznie przewyższa europejską średnią. Jest to idealny przykład że skoro ludzie są w stanie przepłacać za wynajem nieruchomosci nadal brakuje ich na rynku. Kolejny czynnik wysoka inflacja? Skoro wszystko drożeje dlaczego ceny mieszkań mają stać w miejscu? Usługi budowlane w koszyku inflacyjnym stanowią parametr który przewyższa wartością uśrednioną inflację. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki wieszczenie bańki i szybkiego załamania cel nie ma logicznych podstaw. W komentarzu zachęcam do przeczytania artykuły nt. wpływu koronawirusa na rynek mieszkań w Chinach. Eksperci są dość zgodni że czeka nas korekta w wysokości 5/10% procent a potem powrót do trendu wzrostowego.

  Wpis ten nie ma na celu udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Ważne żeby decyzję finansowe podejmować odpowiedzialnie i poprzedzić je dogłębna analizą.

  #gospodarka #polityka #koronawirus #banki
  pokaż całość

  źródło: 1585229146962.jpg

  •  

   @Vigonath głos rozsądku. W pełni się zgadzam i podpisuje pod tym co napisałeś. Finalnie i tak w naszej głowie za najbardziej prawdopodobny traktujemy ten scenariusz który jest nam na rękę.

  •  

   @PoProstuDamian @pokey Stała stopa procentowa to koszt około 0.5 p.p w stosunku do zmiennej. Należy traktować to jako ubezpieczenie i należy sobie zadać pytanie czy chcemy za to ubezpieczenie tyle zapłacić. Przy racie 1000 zł różnica to około 60 zł. Druga kwestia to jak szybko planujemy kredyt spłacić i czy w ogóle. Niestety w Polsce stałe oprocentowanie to fikcja bo trwa tylko 5 lat czyli realnie 1/6 okresu kredytowania. Nie wiemy w jakim momencie gospodarczo czeka nas zmiana warunków. Kredyt ze zmienną stopą pozwala nam na monitorowanie umowy i korzystanie z chwilowych niskich marż i refinansowanie wtedy zobowiązanania. To jak zmieniają się marżę widać na grafice u góry. Jeśli mamy plan spłacić kredyt w 5 lat a różnica w racie nas nie boli można brać pod uwagę stałe oprocentowanie. W innym przypadku stałość tej raty to fikcja a dzięki uniknięciu dodatkowych kosztów można odrazu zbierać kapitał na wcześniejszą spłatę i poduszkę finansową. Co do możliwych podwyżek stóp procentowych w UE jak i w Polsce panuje i będzie panować polityka niskich stóp procentowych. Sprawia to, że dług publiczny maleje a tani pieniądz napędza gospodarkę. Oczywiście duży kryzys gospodarczy i możliwy odpływ kapitału może sprawić że stopy pójdą w górę ale tak czy siak będzie to chwilowe. W dłuższej perspektywie, również po dogłębniejszej analizie kosztów według mnie lepiej brać zmienną stopę procentową. Jeśli chcecie możemy wasze tematy poruszyć bardziej dogłębnie zapraszam na priv. pokaż całość

  • więcej komentarzy (21)

 •  

  Mireczki z tagu #inwestycje - patrzę na obligacje skarbowe https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-4-letnie-coi/coi0324/ i z tego co widzę, to na ten moment procentowo wygląda to tak:

  2.40 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,25% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku.

  ta stawka i to oprocentowanie jest jednak w przypadku, gdy obligacje wykupię w terminie:

  01.03.2020 - 01.03.2021

  I teraz pytanie - czy ktoś z Was ma jakąś wiedzę n/t oprocentowania w przypadku kupna obligacji w przyszłym miesiącu? czy są jakieś prognozy na ten temat? Czy są jeszcze szanse, że ono wzrośnie?

  Dzięki za porady, otaguję #pieniadze, #obligacje, a też zawolam @droetker4 bo widziałem, że ma pojęcie n/t finansów, dzięki za pomoc!
  pokaż całość

  •  

   @daaw na ten moment Państwo skupuje obligacje z rynku stosując operacje Repo. Wyemitowanie nowych obligacji to sytuacja odwrotna. Nie potrzebujemy tego aktualnie i nie ma w tym żadnego celu. Nie ma podstaw żeby sądzić że stopy zwrotu będą większe, wręcz przeciwnie. Szczególnie w przypadku obligacji indeksowanych o inflację. Od obligacji lepszy jest fundus obligacyjny, większą płynność, bezpieczeństwo a zysk uśredniony w stosunku do tego co aktualnie oferują obligacje rządowe. pokaż całość

 •  

  Trzy scenariusze dotyczące możliwego wpływu #koronawirus na Polską gospodarkę wg. Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czy czeka nas pierwsza recesja od blisko 30 lat? Zapraszam do dyskusji i głosowania na temat tego jaki wpływ będzie to miało na nasze życie, politykę oraz domowy budżet. Zapraszam do lektury

  Scenariusz 1. Najbardziej optymistyczny, ale jak podają ekonomiści PIE nie najbardziej realistyczny. W tej opcji ograniczenie aktywności gospodarczej trwa mniej więcej do końca kwietnia, a szczyt zachorowań następuje na przełomie marca i kwietnia. Od początku maja gospodarka zaczyna wracać do normalności i stan ten trwa mniej więcej 1-2 miesiące. W taki scenariuszu wzrost gospodarczy wyniósłby w 2020 roku 1,1 proc. i byłby o 2,4 p. proc. niższy niż wcześniej prognozowane przez PIE 3,5 proc.

  Jak podają analitycy wzrost byłby niski, ale nie byłby niespotykany w polskiej gospodarce. Wcześnie nasze PKB rosło już w podobnym tempie m.in. w 2001, 2012 oraz 2013 roku było to odpowiednio 1,2 proc., 1,6 proc. oraz 1,4 proc.

  Scenariusz 2. Coraz więcej źródeł podaje, że jest to najbardziej realistyczny scenariusz. Zakłada on szczyt zakażeń na początek maja, a ograniczenia w działalności państwa i gospodarki zostają zdjęte pod koniec czerwca. Gospodarka wraca na właściwe tory po kilku miesiącach. W takiej sytuacji PIE prognozuje zmianę PKB w 2020 roku o -0,7 proc. Byłoby to równoznaczne z wynikiem niższym o 4,2 p. proc. w stosunku do pierwotnych prognoz. Jednocześnie polska gospodarka pierwszy raz od 1991 roku wpadłaby w recesje (w ujęciu rocznym).

  Scenariusz 3. Jest to skrajny przypadek, który oznacza katastrofę gospodarczą. W takiej sytuacji wirus rozprzestrzenia się non stop z nieco niższą aktywnością w okresie letnim i powraca jesienią. W tym przypadku realizują się scenariusze mówiące o zarażeniach na poziomie połowy populacji kraju, sektor ochrony zdrowia jest przeciążony, a wiele osób umiera z powodu zakażenia wirusem. Ta prognoza przewiduje, że wraz z niemożnością zapanowania nad wirusem po 2-3 miesiącach zostają zniesione ograniczenia aktywności gospodarczej przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

  W takiej sytuacji notujemy załamanie gospodarcze, a zmiana PKB wynosi -4,7 proc. Oznacza to spadek PKB o 8,2 p. proc. w stosunku do początkowej prognozy. Tak głęboka recesja to poziom porównywalny do załamania w krajach UE w 2009 roku.

  To który ze scenariuszy się spełni decydować będzie to jak szybko poradzimy sobie z epidemią. To z kolei w dużej mierze będzie wynikać z podejścia społeczeństwa do kwarantanny, które z czasem może źle znosić izolację. Prócz uporania się z epidemią konieczny jest jak najszybszy powrót gospodarki na właściwe tory, co również będzie miało istotny wpływ na sytuację gospodarczą.

  #gospodarka #polityka #finanse #ekonomia
  pokaż całość

  źródło: 87452661_612252565998465_5504344590934605824_n.jpg

  Który scenariusz według ciebie się sprawdzi?

  • 6 głosów (8.11%)
   1- Optymistyczny
  • 48 głosów (64.86%)
   2- Realistyczny
  • 20 głosów (27.03%)
   3- Pesymistyczny
 •  

  Cześć! W nawiązaniu do wczorajszego wpisu https://www.wykop.pl/wpis/48052143 zgodnie z zapowiedzią zapraszam do zadawania pytań z tematyki #gospodarka #gielda #inwestycje #kredyty

  Obecna sytuacja związana z #koronawirus jest bardzo zmienna i rozwojowa.  Z racji na wykonywany zawód jestem bardzo blisko problemów ludzi którzy chcieliby przejść przez kryzys suchą nogą.

  Dla pierwszych 20 osób które zwrócą się do mnie w wiadomości prywatnej z konkretnymi problemami jestem w stanie prywatnie i spersonalizowanie doradzić w interesujących was tematach.

  Będę odpowiadał na pytania dziś od 14 do 18, zarówno na te zadane wczoraj jak i zadawane na bieżąco. Poniżej zamieszczam podsumowanie kilku istotnych tematów.
  pokaż całość

  źródło: 1584530173435.png

 •  

  Ostatnio dużo mówi się o tak zwanych wakacjach kredytowych. Poniżej przedstawiam podsumowanie informacji od banków dotyczących formy tego działania i kroków które należy podjąć aby z niego skorzystać.

  #kredythipoteczny #kredyt #banki #finanse #gospodarka

  Wdrażana jest w Bankach akcja „wakacje kredytowe”:
  Każdy Bank indywidualnie podchodzi do sprawy i każdy Klient musi indywidualnie udać się do Banku (udać się elektronicznie !!) z wnioskiem o takie wakacje.
  Wakacje mają dotyczyć wszystkich rodzajów kredytów i zawieszenie ma obejmować zarówno kapitał jak i odsetki przez 3/6 miesiące.
  (poniżej informacje szczegółowe z PKO BP, BNP, ING, Alior)
  PKO BP:
  Możliwość zawieszenia spłat rat kredytów hipotecznych
  Kredytobiorca może wnioskować o zawieszenie do trzech następujących po sobie rat kapitałowo-odsetkowych tj. np. w kwietniu, maju i czerwcu. Brak jest możliwości wnioskowania o zawieszenie np. jednej raty w kwietniu, a kolejnej w lipcu i listopadzie.
  kredyty w okresie karencji – możliwość zawieszenia spłaty raty odsetkowej.
  klient powinien wnioskować o zawieszenie każdej z rat osobno,
  każdy wniosek należy złożyć w oddziale lub zarejestrować w aplikacji iPKO najpóźniej 3 dni robocze przed terminem spłaty kredytu.
  zawieszenie raty nie wymaga zawarcia aneksu i nie powoduje wydłużenia terminu całkowitej spłaty kredytu określonego w umowie kredytu lub pożyczki
  Bank nie pobiera opłat ani prowizji za zawieszenie spłat
  Kwota niespłaconej raty odsetkowo-kapitałowej powiększy kwoty pozostałych rat – zmianie ulegnie harmonogram spłaty kredytu
  Uwaga: rozwiązanie nie ma zastosowania dla preferencyjnych kredytów mieszkaniowych z dopłatami do oprocentowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego „Rodzina na Swoim” w okresie obowiązywania dopłat do oprocentowania,
  kredytów na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów z dopłatami do oprocentowania przez BGK
  kredytów i pożyczek - jeżeli w dniu złożenia w Banku wniosku o zawieszenie spłaty występuje niespłacone przez kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę zadłużenie przeterminowane,
  W przypadku kredytu mieszkaniowego z finansowym wsparciem przez Bank Gospodarstwa Krajowego (MdM) istnieje możliwość zastosowania przedmiotowego rozwiązania.
  BNP:
  Obecnie trwają prace nad wdrożeniem udogodnień dla Klientów w postaci odroczenia spłat rat kredytowych, w celu złagodzenia ewentualnych negatywnych skutków związanych z epidemią koronawirusa (COVID-19). Możliwość taka zostanie udostępniona Klientom do końca tego tygodnia. Z możliwości odroczenia spłat rat kredytowych będą mogli skorzystać zarówno Klienci Indywidualni jak i Mikroprzedsiębiorcy, w tym Klienci z obszaru Agro.
  Klienci będą mogli skorzystać z 3-miesięcznego odroczenia spłaty pełnych rat kapitałowo-odsetkowych. W przypadku skorzystania z odroczenia, Bank wydłuży okres kredytowania o trzy miesiące, a odsetki naliczone w tym okresie skapitalizuje, czyli doliczy do pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Skapitalizowanie odsetek wyeliminuje ich kumulację po okresie odroczenia, ponieważ zostaną one rozłożone na cały pozostały do spłaty okres kredytowania.
  Możliwość 3-miesięcznego odroczenia spłaty dotyczy wszystkich typów kredytów spłacanych w ratach tj. zarówno hipotecznych jak i i firmowych.

  O odroczenie spłaty Klient będzie mógł wnioskować:
  • zdalnie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem formularza internetowego
  • bez żadnych dodatkowych opłat
  • bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów.
  UWAGA!
  Odroczenie płatności nie obejmuje składek ubezpieczeń płaconych miesięcznie. Należy je regulować na dotychczasowych zasadach.
  W przypadku kredytów w preferencyjnych z dopłatą ARiMR do oprocentowania oraz kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim” z dopłatą BGK stosujemy jedynie prolongatę kapitału, bez kapitalizacji odsetek.
  W przypadku kredytów objętych Gwarancją de minimis stosujemy jedynie prolongatę kapitału, gdyż zaangażowanie kapitałowe BGK nie może wzrosnąć podczas trwania gwarancji. Gwarancja obowiązuje do dnia wskazanego na umowie kredytowej (aneksie/zmianie).
  ING:
  W związku z trudną sytuacją wynikającą z zagrożenia epidemicznego umożliwiamy zawieszenie
  spłaty rat kredytów, maksymalnie do 6 miesięcy.
  Kogo dotyczy:
  - klienta indywidualnego oraz
  - firmy.
  Produkty:
  - kredyty konsumenckie,
  - kredyty hipoteczne,
  - kredyty dla firm oraz
  - leasing.
  Klientom, którzy skorzystają z zawieszenia spłat, wydłużymy okres finansowania.
  Wniosek o zawieszenie spłaty będzie można złożyć w kanałach zdalnych. Nie będzie do tego konieczna
  wizyta w miejscu spotkań. O szczegółach informujemy na naszej stronie www.ing.pl
  Alior Bank:
  WAKACJE KREDYTOWE – POŻYCZKA GOTÓWKOWA KI informujemy, że został udostępniony formularz do samodzielnego wypełnienia przez Klienta. Formularz dostępny jest pod adresem:
  https://www.aliorbank.pl/LP/kredyty.html - dla pożyczki gotówkowej KI,
  Klient ma możliwość wyboru „wakacji kredytowych”:
  - 3 miesiące zawieszenia w spłacie rat kapitałowych i odsetkowych lub
  - 6 miesięcy zawieszenia spłaty wyłącznie rat kapitałowych

  Santander jako jedyny Bank zawiesił od poniedziałku przyjmowanie wniosków hipotecznych. Spowodowane jest to ograniczonym zespołem analityków w dobie ostatnich wydarzeń oraz brakiem procesu, który umożliwiałby ich analitykom pracę zdalną. Większość Banków tak ma ułożone swoje procesy, że analitycy nie oglądają papierów, tylko skany więc mogą je oglądać w domu.
  Część Banków w ramach ochrony personelu wprowadziła skrócone godziny pracy oddziałów, ale wszelkie procesy i czynności w oddziałach się odbywają.
  Należy spodziewać się w najbliższym czasie jeszcze komunikatu od PKO BP, które to nie posiadają zdalnych procesów analizy, jednakże wiem że Bank mocno pracuje nad zmianą organizacji aby zachować ciągłość działania.
  pokaż całość

  źródło: 1584710632315.jpg

 •  

  Mireczki którzy trzymacie oszczędności na koncie - wymieniacie na inne waluty czy nie panikować? Mam kasę na wkład własny do kredytu i nie wiem jak ją chronić. Jaki sposób na wymianę waluty polecacie - klasyczny kantor, revolut, kantor bankowy?

  #koronawirus, #oszczedzanie #banki

  Czy powinienem przewalutować oszczędności na koncie?

  • 25 głosów (37.88%)
   Tak (EUR)
  • 41 głosów (62.12%)
   Nie
  •  

   @Sebastix

   Wczoraj brałem udział w AMA @droetker4 ale się nie wypowiedział na ten temat (╥﹏╥)

   Co do sposobu przewalutowania się nie wypowiadam. Każdy jest względnie bezpieczny i ma swoje małe, specyficzne ryzyka. O walutach wypowiadałem się kilkakrotnie. Wymieniałbym tam gdzie są najmniejsze spready. Złotówka dąży do osłabienia a wzmacniać będą się waluty globalne i wymienialne jak dolar i euro. Dodatkowo strefa euro i franka ma ujemne stopy procentowe więc brakuje im narzędzi do osłabiania waluty(tak jak naprzyklad robiły to Chiny żeby zwiększyć eksportowa inwazje). Osobiście uważam że euro zbliży się do 5 zł a dolar do 4.5 zł. pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Najniższa cena ropy od 18 lat. Cena za baryłkę to mniej niż 23$. Kolejny fatalny dzień dla światowej giełdy.
  #gospodarka #inwestycje #gielda

  źródło: 1584567909396.jpg

 •  

  Dziękuję wszystkim za dzisiejszy udział w #ama dotyczącym obecnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.
  https://www.wykop.pl/wpis/48074363

  Zainteresowanie było ogromne i niestety nie udało mi się odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania. W jakiś konkretnych tematach można się ze mną kontaktować w wiadomości prywatnej. Nie wykluczam zorganizowania kolejnego ama, sytuacja napewno będzie bardzo rozwojowa.

  Poniżej zamieszczam podsumowanie zmian ekonomiczno społecznych przygotowanych i wprowadzonych przez rząd.

  1. Co będzie kosztowało 212 mld zł?

  I filar – Bezpieczeństwo pracowników

  Państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, 40 proc. weźmie na siebie pracodawca, 20 proc. pracownik.

  Osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione dostaną 2 tys. zł brutto.

  Zostanie podwyższony zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, w razie wydłużenia terminu zamknięcia szkół. Decyzja w sprawie terminu zapadnie w weekend lub na początku przyszłego tygodnia.

  II filar – Bezpieczeństwo przedsiębiorstw

  MŚP

  Wsparcie dla firm, które w ciągu miesiąca stracą 20 proc. dochodów lub po 15 proc. w dwóch miesiącach. Będą one mogły obniżyć wymiar pracy o 20 proc., a 80 proc. zostanie podzielone po połowie między pracodawcę i fundusz gwarantowanych świadczeń do poziomu średniego wynagrodzenia.

  Pożyczka 5 tys. zł z funduszu pracy, dla tych którzy zatrudniają do 9 osób.

  ZUS wstrzymał kontrole rutynowe

  Jeśli kredyt obrotowy firmy wygasa będzie mógł z automatu zostać odnowiony. Zostanie zmieniona ustawa i bank nie będzie musiał badać zdolności kredytowej klienta.

  Elastyczny czas pracy – w razie przestoju – 40 proc, przejmie fundusz gwarantowanych świadczeń

  Państwo bierze na siebie koszt przestojowego. Kiedy firma płaci 50 proc., fundusz gwarantowanych świadczeń pokrywa połowę

  Program de minimis – gwarancje wzrosną do 80 proc. Kredyty do 3,5 mln zł. Łączna wartość około 50 mld zł, beneficjenci 100 tys. największych firm.

  PFR – uruchamia dodatkowe środki na dokapitalizowanie firm, które nie mogą na to liczyć na warunkach rynkowych (nie dostaną kredytu)

  Duże firmy i korporacje

  W przypadku dużego kredytu – dopłata do odsetek do kredytów, łącznie wartości 500 mln zł.

  Przejmowanie wynagrodzeń, gwarancje i fundusz dopłat z BGK. Rozliczenie straty w przypadku spadku obrotów o 50 proc. w 2020 r. do limitu 5 mln zł

  W przypadku lock down w firmie będzie możliwość włączenia postojowego. Pensja zostanie zredukowana o 50 proc., a na dodatek rząd połowę weźmie na siebie, co oznacza spadek kosztów dla firmy o 70 proc.

  Branża turystyczna

  Wydłużenie do 180 dni możliwości zwrotów za niezrealizowane wycieczki dla firm turystycznych (obecnie wynosi 30 dni). Zamiast zwrotu pieniędzy klient może odebrać voucher

  Branża transportowa

  20-30 proc. firm może utracić zdolność spłaty leasingu. W związku z tym ARP uruchamia program refinansowania umów leasingowych o wartości 1,7 mld zł. Ma być gotowy za 2 tygodnie.

  Dodatkowo

  Każdy przedsiębiorca będzie mógł odłożyć w czasie wszystkie zobowiązania publiczno prawne - np wobec urzędów skarbowych czy samorządu

  Odroczenie płatności ZUS do czerwca, a potem jeśli ktoś będzie wnioskował, płatność ratalną. Bez opłaty prolongacyjnej.

  Negocjowanie umowy z dostawcami prądu, gazu. – Jerzy Kwieciński (minister energii) "PGNIG gotowy do działania. Takie same rozmowy do końca tygodnia. Wierzymy, że to może zostać wypracowane."

  III filar – Służba zdrowia

  Rząd zapowiada dodatkowe wydatki rzędu 7,5 mld zł

  IV filar — Zapewnienie bezpieczeństwa depozytów, lokat, płatności

  Tu nie ma żadnych nowości w stosunku do działań ogłoszonych we wtorek przez NBP, czyli obniżna stóp procentowych, uruchomienie operacji LTRO i Repo. Adam Glapiński, prezes NBP, obecny podczas prezentacji tarczy antykryzysowej, uspokajał, że bank centralny ma "nieprzebrane zapasy gotówki". Zapewnił, że pieniędzy w bankomatach nie zabraknie. Przyznał, że jest duży popyt na walutę.

  Operacje repo ruszyły już w poniedziałek. [Transakcje repo zawierane przez banki centralne polegają na tym, że kupują one od banków komercyjnych papiery wartościowe, zobowiązując się jednocześnie do odsprzedaży tych papierów po określonej w dniu transakcji cenie i wyznaczonym terminie. Jest to powszechny sposób udzielania przez banki centralne krótkoterminowych pożyczek dla banków komercyjnych.]

  NBP rozpoczął też skup obligacji skarbowych na dużą skalę. Pierwsza aukcja ma się odbyć jutro.

  V filar – Fundusze na ożywienie gospodarki

  Program inwestycji publicznych realizowany przez nowo powstały fundusz wyposażony w 30 mld zł. Cel: inwestycje w infrastrukturę, modernizacja szkół, szpitali, biotechnologia i inne.

  #ekonomia #polityka #finanse #inwestycje
  pokaż całość

 •  

  Witam. Rodzice mają w banku Santander Polska (dawny BZWBK) dużą kwotę ulokowaną w funduszu inwestycyjnym obligacji skarbowych i korporacyjnych, w każdym po równo. Od 10 dni są szybkie spadki, ok 13 tys. w plecy i starzy nie wiedzą co robić. Opiekun klientów VIP nie odbiera telefonów, nie odpowiada na sms ale pewnie i tak odpowiedź byłaby w stylu ''trzymać spokojnie, nie panikować''. Ja osobiście nie znam się na tym i za bardzo nie ma się kogo poradzić. W zasadzie to tylko część obligacji korporacyjnych dostaje po dupie, w skarbowych o dziwo jest plus mimo że do tej pory szło ich przypadku najsłabiej. Wypłacać całość czy przerzucić część korporacyjną na skarbowe? Ma to w ogóle jakiś sens?
  #banki #pieniadze #finanse #gielda #inwestycje
  pokaż całość

 •  

  Czy w przed dzień największego krachu giełdowego byliby jacyś chętni na #ama z tematyki #inwestycje #finanse #gospodarka z doradcą inwestycyjnym który zarządza około 5 milionami i obsługuje podatkowo 10-15 średniej wielkości przedsiębiorstw. W mojej pracy okres przestoju paradoksalnie stał się czasem wzmożonej czujności i ogromu pracy. Jeśli okres kwarantanny spowodowanej #koronawirus i przestój gospodarzy utrzyma się przez najbliższe kilka tygodni około 30 procent przedsiębiorstw usługowych i nie tylko będzie musiało się zamknąć. Na giełdzie mamy największe spadki od 40 lat, FED już kilka dni temu musiał reagować ogromną operacją REPO. Wig 20 na poziomach z lat 90 tych a co najważniejsze dla zwykłych ludzi nawet 30 procentowe spadki względnie bezpiecznych funduszy. Karuzela dopiero się rozkręca i jedno jest pewne obecny kryzys z racji na ogromną kapitalizację giełdy i globalny dobrobyt będzie największy w historii. Jeśli chcecie zadać jakieś pytania dotyczące inwestowania, stricte giełdy lub funduszy, poruszyć tematy podatkowe, kredytowe i omówić perspektywy na najbliższe pół roku zapraszam. Zostawcie kilka plusów na zachętę.
  Na wykresie spadki o których wspominałem, ogromny krach i drugi najgorszy dzień w historii amerykańskiej giełdy.
  pokaż całość

  źródło: 1584447035913.jpg

  •  

   @qhardyq przede wszystkimi obsługujemy je od strony finansowej całościowo. Duży nacisk kładziemy na optymalizacje podatkową, mamy sposoby które pozwalają robić z inwestycji koszty.Dobrze zaplanowane kredyty w czasie, ciągle monitorowanie marż i możliwości skonsolidowania. Oprócz tego ubezpieczenia dla pracowników wrzucone w koszt, zaplanowana sukcesja, leasingi ubezpieczenia samochodów. Ile dzięki temu zyskali? Ciężko oszacować, napewno spokojną głowę i długofalowy plan zabezpieczenia firmy. Teraz dzięki temu mogą spokojnie przeczekać kryzys. Choć to oczywiście zależy od tego w jakim sektorze działa firma. pokaż całość

  •  

   @MarkosGalkos To czym zajmują się teraz inwestorzy to znalezienie najlepszego momentu na w kupno przecenionych aktywów. Dla rozwiązań długoterminowych nie ma to znaczenia bo to też ciągła inwestycja, i kupowanie tanich aktywów z horyzontem na 20/40 lat do przodu, w końcu to środki na emeryturę. Najlepszy moment na zyski to spadki takie jak mamy teraz, na wykresach dobrze obrazuje to watermark. Takich kryzysów jak ten może być jeszcze 4/5 w tym czasie. Środki te są częściowo zamrożone, nie pochodzą w pełni z naszej kieszeni więc nie widzę powódów do obaw o PPK. Tak samo jak rozwiązanie typu IKZE jest zawsze dobre bo daje stały pewny zysk przewyższający giełdowe spekulacje(nawet 32%). Sytuacja polskiego systemu emerytalnego jest tragiczna a przez recesję, zawieszenie opłacania składek będzie na skraju płynności. Już ZUS jest zadłużony na 3 biliony a przewidywana stopa zastąpienia za 40 lat to będzie 20 procent. Dopłacamy najwięcej do jego działania w całej Europie(6% z budżetu). Więc rozwiązania typu PPK i Ikze proponuję regularnie opłacać, niezależnie od sytuacji. Szczególnie że za niedługo mogą zniknąć gdy powiększy się deficyt budżetowy. Dziś ogłoszono prognozy JP Morgan nt. wzrostu gospodarczego w Polsce który spadł z około 4% na - 3.5%. Oznacza to 50/70 miliardów luki a to pewny koniec socjalu typu 500+. pokaż całość

  • więcej komentarzy (79)

 •  

  Czyli mamy taką sytuację budżetu na najbliższe miesiące. Po stronie wpływów:
  - mniejsze wpływy z VAT, bo mimo większych zakupów żywności, mocno spadną wpływy z VAT za usługi
  - mniejsze wpływy z PIT: sporo ludzi będzie siedzieć na bezpłatnym, po dupie dostaną mali przedsiębiorcy płacący PIT
  - mniejsze wpływy z CIT: przestoje firm, zmniejszona konsumpcja przełoży się na mniejsze zyski. Wiele upadłości w branży turystycznej
  - większe wydatki na dofinansowanie ZUS: ZUS dostanie sporo mniej ze składek, a będzie musiał wypłacać więcej na zasiłki
  - większe wydatki na dofinansowanie NFZ: spadek wpływów ze składek, większe wydatki związane z epidemią

  To się może skończyć deficytem na poziomie 70 - 80 miliardów.
  #ekonomia #finanse #gospodarka #koronawirus
  pokaż całość

 •  

  Mirasy, sytuacja hipotetyczna: w świetle tego, że spadły stopy procentowe (https://www.wykop.pl/link/5389991/rpp-obniza-stopy-procentowe-do-1-proc-sa-najnizsze-w-historii/) spadnie rata kredytu hipotecznego z 1650 na pewnie około 1500 zł. Kredyt załóżmy jest na 350 tys. zł, oszczędności to 150 tys. zł (50 tys. poduszka, 100 tys. „luźne”). Nadpłacać kredyt teraz czy raczej uciekać trochę w obce waluty, trochę w jakieś spółki technologiczne na giełdzie czy co jeszcze inne polecacie? Kupno działki? Wiadomo, że inflacja pójdzie w górę i mieszkania pewnie też, ale jak inflacja w górę to oszczędności w dół realnie. Co ważne to te „luźne” środki to nie są „nagle” typu spadek czy coś, tylko oszczędności wynikające z pracy, mniej więcej po 10-12 miesiącach oszczędzania i normalnego życia, czyli jest w miarę stabilny i stały dochód (a przynajmniej dotychczas był - IT here ( ͡° ʖ̯ ͡°)).
  Zapraszam do luźnej dyskusji, ciekaw jestem Waszej opinii.

  #gospodarka #ekonomia #kredythipoteczny #kredyt #kredyty #finanse #oszczedzanie #bankowosc #pieniadze #inflacja
  pokaż całość

  •  

   @kuta_senator Zajmuje się tym tematem zawodowo. Nadpłacanie kredytu wcześniej samo w sobie nie ma sensu przez utratę dostępu do dużych środkach. Gotówka ma wartość zarówno w kryzysie jak i czasie prosperity. W kryzysie daje bezpieczeństwo, możliwość inwestycji. Gdy giełda rośnie łatwo budować zyski, nawet bezpiecznie. Nadpłata kredytu ma sens dopiero w momencie przecięcia salda kredytowego. Wtedy spłacamy kredyt na raz. Ewentualnie w przypadku gwałtownych podwyżek stop procentowych o np 3/4 p.p. Jutro będę robił #ama z tego typu tematów. I będzie opcja także później uzyskać odemnie dokładniejsze szczegóły, rady czy wejść na współpracę na polu zawodowym. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę, pierwsza noc z tańszym kredytem. pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Przeciętny wykopowy inwestor z pod tagu #gielda po wybuchu epidemii koronawirusa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #gielda #gpw #heheszki

  źródło: pacz_mame_jeste_inwestore.png

 •  

  Mam oszczędności na 7 cyfr. Co z nimi zrobić zeby nie zostać z ręka w nocniku? Czesc już zamieniłem na dolary. #inflacja #koronawirus #inwestycje #gospodarka

  •  

   @basketm @TwojStaryTwojaStara Utrzymanie kapitału przez okres najbliższych 4-6 tygodni i obranie strategii na inwestowanie regularne. Teraz złoto frank obligacje potem regularne inwestowanie w fundusze najlepiej zagraniczne. Dynamika jest dość szybka a sytuacja niepewna żeby już teraz móc wchodzić w akcje. Kwestia dopasowania ryzyka i horyzontu czasowego. Zastanowienie się nad najważniejszą sprawą czyli przeznaczeniem tych środków w przyszłości. Według mnie takie rzeczy trzeba układać od podstaw i zająć się tematem zabezpieczenia finansowego całościowo. Jak ktoś chce się dowiedzieć czegoś od strony technicznej bo pracuje w branży zapraszam na priv. pokaż całość

  •  

   @Mus_Truskawkowy Mówię tu o transakcjach i taktykach które są u nas już w trakcie realizacji. Mimo to że frank jest w szczytowej wycenie to nadal najpewniejsza waluta safe haven na najbliższe kilka tygodni. Zresztą mówię tu o tym co u nas się działo w ciągu ostatniego tygodnia, jak będzie wyglądał ten tydzień nie wie nikt.

  • więcej komentarzy (18)

 •  

  Nawet Google zanotował ostatnio ruchy na moim KONCIE MAKLERSKIM więc zasypuje mnie teraz reklamami.

  #poteznyinwestor #orlen #inwestycje #gielda

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20200315_085409.jpg

  •  

   @Czachaaa Miło się czytało tą pastę w ciągu weekendu. Teraz pora wrócić do rzeczywistości czyli pracy i zacząć się zajmować sprawami na poważnie. Wśród klientów i podmiotów z którymi współpracujące zaczyna się lekka panika. Ten tydzień jest kluczowy w kwestii podjęcia decyzji co do taktyki na najbliższe 4-6 tygodni. Narazie waluty, złoto i obligacje i przygotowywanie się do wyprzedaży. Zmiana taktyki wiąże się też z doborem rozwiązań i funduszy. Głównym celem nadal pozostaje ochrona kapitału. W kryzys w 2008 wkroczyliśmy jako społeczeństwo stosunkowo biedne, teraz po owocnych latach prawie każdy posiada kapitał lub nieruchomości. A to już odpowiedzialność i konieczność podjęcia słusznych decyzji. Jeśli ktoś ma jakieś pytania lub wątpliwości finansowo inwestycyjnej zapraszam na priv. Spokojnej nocy Mirki życzę, i jutrzejszego otwarcia bez spadków. pokaż całość

  •  

   @Colovirus podbij na priv to pogadamy

  • więcej komentarzy (17)

 •  

  Hej da radę teraz zainwestować 100 000 oszczędności które zbieram na mieszkanie lepiej niż konto oszczednosciowe 2,7%?
  #gielda #inwestycje

  •  

   @yellowman Obrałeś dobry punkt wyjścia, zdefiniowanie horyzontu czasowego i celu przeznaczenia tych pieniędzy. Obecnie najlepiej rokują fundusze obligacyjne który na najbliższe 3/6 miesięcy będzie najlepszym miejscem do przetrzymania kapitału. Wyniki około 7 procentowe. Tutaj rozpoczynasz inwestowanie regularne i w zależności od poziomu wiedzy są to fundusze albo giełda. Właśnie spadki są najbardziej odpowiednim momentem, najlepiej robić to po prostu regularnie małymi transzami. W przypadku funduszy to od czego należy zacząć to analiza kosztów. Dobieraniem strategi inwestycyjnych i ogólnie pojętymi tematami budowania portfela i majątku zajmuje się zawodowo i od poniedziałku przechodzimy na tryb zdalny. Sytuacja jest bardzo gorąca i wymaga od nas ciągłego monitorowania rynku. Kryzys już się zaczął, to było kwestia czasu i potrzebny był zapalnik. W Stanach pierwsze REPO od 2008 roku, problemy z płynnością w korporacjach i overnight na poziomie 10 procent. W Polsce zapowiedzi obniżki stóp procentowych i lekkie drgnięcie WIBORu w dół. Chętnie podzielę się swoją fachową opinia na temat obecnej sytuacji i jej wpływie na finanse Polaków. Sama konsultacja lub kilka rad oczywiście w pełni za free, możemy się zgadać na priv lub w formie wideokonferencji w przyszłym tygodniu. pokaż całość

  • więcej komentarzy (23)

 •  

  Przed chwilą nie wytrzymałem i dokupiłem kolejne UDZIAŁY a dokładnie to jedną akcję Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.
  Na tą okazję założyłem garnitur i płaszcz i pojechałem na Krakowski rynek. Tam rozłożyłem komputer a obok niego kupkę kartek na których wydrukowałem wykresy wszystkich spółek dostępnych na polskiej GIEŁDZIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH. Następnie zalogowałem się na swoje KONTO MAKLERSKIE, kliknąłem w akcje PKN Orlen Polska które miałem już dodane do zakładek i powoli wpisywałem ilość akcji jaką chcę zakupić a mianowicie: 1 tak, żeby wszyscy wokoło widzieli co robię. Gdy podeszła do mnie kelnerka, podniosłem oczy znad monitora i powiedziałem, że poproszę to co zawsze (chociaż byłem tam pierwszy raz) i czy mogę prosić o chwilę spokoju gdyż właśnie składam ZLECENIE KUPNA UDZIAŁÓW W POLSKIM KONCERNIE NAFTOWYM ORLEN tak głośno i wyraźnie, żeby wszyscy słyszeli co mówię.
  Wszyscy odwrócili głowy w moją stronę a pani siedząca ze swoim wnukiem dwa stoliki dalej gdy ten pisnął zrugała go : Adaś! Uspokój się bo pan INWESTUJE!
  Tak więc aktualnie jestem posiadaczem 28 akcji a mój koncern ma się świetnie i właśnie dziś wprowadziliśmy do obrotu nowy produkt a mianowicie płyn do odkażania. Wracam do nadzorowania moich AKTYWÓW i do usłyszenia.

  #poteznyinwestor #gielda #inwestycje #orlen
  pokaż całość

 •  

  Rynek w sobotę po 14. Zazwyczaj o tej porze jest pełno ludzi, w tym turystów w grupach lub nie. Przejść się nie da, a i pod dorożkę lub wóz mpo można wpaść. Widok jak z 7 rano. Choć i tak zastanawiam się, co ludzie tam teraz robią. Przecież wszystko jest ustawowo zamknięte. Sukiennice też powinni, Jeszcze rozumiem jak ktoś mieszka na Starym Mieście i poszedł o Biedry, bo w Żabce lub Carrefourze drogo, ale bez przesady.
  #krakow
  pokaż całość

  źródło: Zrzut ekranu (772).png

  •  

   @Kummernis Jestem codziennie na rynku bo tam pracuje i mam biuro. Więc będę regularnie, oprócz kilku środków ostrożności nadal pracujemy normalnie i wdrażamy nową formę działania, w pełni online. Przynajmniej można zaparkować samochód na Jana bez większych trudności. A takie puste miasto ma swój klimat i miło się spaceruje.

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Witam kolejnego dnia. Ja już wstałem i wziąłem prysznic a teraz idę pobiegać z taką opaską na głowie jak prawdziwy człowiek SUKCESU. Po drodze minę sąsiada spacerującego z psem do którego się uśmiechnę i machnę mu ręką.
  Kupiłem pióro Parkera żeby podpisywać nim ważne dokumenty dziś w mBanku.
  Przemyślałem sprawę i gdy kobieta przedstawi mi dodatkowa ofertę to rzucę jej dokumentami w twarz i krzyknę, że nie za to jej płacę.
  Dziś giełda jest wyłączona (ale i tak loguje się na moje KONTO MAKLERSKIE co 10 minut i odświeżam) dlatego nagrałem wczoraj 30minut mojego wykresu gdy chodzi góra i dół i ten film włączę gdy będę siedział na BRANCZU bo przecież ten motłoch nawet nie wie, że giełda nie działa 24/7. Ludzie standardowo będą trącać się łokciami i mówić: zobaczcie! On INWESTUJE swój KAPITAŁ! To jest człowiek SUKCESU!
  Wieczorem jadę na tenisa ale nie będę grał z człowiekiem tylko z tą maszyną która wypluwa piłki bo udaję niedostępnego.
  Po drodze do domu wjadę na Orlen skontrolować moich pracowników, chociaż w głębi ufam im i wiem, że mamy PRĘŻNIE DZIAŁAJĄCE PRZEDSIĘBIORSTWO.

  #poteznyinwestor #dziendobry #gielda #inwestycje
  pokaż całość

  •  

   @Czachaaa Tydzień w pracy się skończył ale na sobotnią nudę twoje posty wchodzą jak złoto( ͡º ͜ʖ͡º)
   Strategia na kilka następnych dni ustawiona, u ludzi wkrada się powoli panika co widzę po reakcjach klientów, ostatnie lata rozpieściły wszystkich giełdowych rekinów i teraz pora oddzielić prawdziwych mężczyzn od chłopców. Sytuacja według mnie jest narazie mocno przewidywalna. Ten kryzys był potrzebny, czekaliśmy tylko na czynnik który go wywoła. W dłuższym terminie wszystkim się to opłaci, a stopy procentowe powinny drgnąć i jeszcze trochę spaść. Do tego świetny moment na inwestycje regularne i można z tego kryzysu wyjść mocno na plus, u nas to jedyny przewidywany scenariusz( ͡€ ͜ʖ ͡€) pokaż całość

  • więcej komentarzy (51)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika droetker4

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.