Zawodowo zajmuje się obsługą finansową spółek, biznesu i inwestycjami/ubezpieczeniami/kredytami dla osób fizycznych. Opublikowałem 170 wpisów na mirkoblogu, które pozwalają wam lepiej zrozumieć wasze finanse. Jeśli masz do mnie jakieś pytania lub chcesz rozpocząć współpracę napisz.

 •  

  Co ubezpieczyć i dlaczego?

  Podstawowa zasada ubezpieczeń dotyczy zabezpieczenia tego co może klientowi przynieść największe problemy finansowe, a nie tego co jest najbardziej prawdopodobne. Polacy uwielbiają ubezpieczenia o niskich, nieadekwatnych sumach oraz teoretycznie szerokim zakresie.

  Stąd taka popularność świadczenia za urodzenie dziecka, śmierć teściowej czy 30 zł za dobę w szpitalu. Umowy takie są popularne jako grupówki, umowy pakietowe czy dodatki do abonamentów telekomunikacyjnych. Jeśli nie stać Cię na szeroki zakres ubezpieczenia wybierz 1/2 zakresy. Na przykład zgon i nowotwory, czy niezdolność do pracy. Gdy jesteś żywicielem rodziny pieniądze po Twojej śmierci będą pilnie potrzebne. Posiadając pieniądze w banku, nawet na wspólnym koncie wykorzystasz je dopiero po procedurze spadkowej, czyli za około 2-3 miesięcy. Dlatego potrzebny w Twoim planie ubezpieczeniowym jest miedzy innymi zapis bankowy. To dyspozycja wkładem pieniężnych na wypadek śmierci do kwoty 20 krotności miesięcznego wynagrodzenia. Wyplata dla rodziny z tytułu świadczenia ubezpieczeniowego również na koncie pojawi się dużo szybciej.

  Kwestie spadku, pełnomocnictw czy zapisu bankowego to dodatkowy aspekt współpracy ubezpieczeniowej. Pozwala to realnie zabezpieczyć rodzine i ułożyć plan prawno-sukcesyjny. Najważniejsze staje się to gdy w naszych rękach jest przedsiębiorstwo. Koniec roku to odpowiedni moment na refleksje. Może pora na pierwszy w życiu testament, sensowne ubezpieczenie lub gruntowne przejrzenie obecnego.

  pokaż spoiler #kredythipoteczny #kredyt #ubezpieczenia #ubezpieczenie #rodzina #dzieci #ekonomia #finanse #pieniadze #oszczedzanie #budzetdomowy #zdrowie #nfz #ubezpieczeniezdrowotne #prawo
  pokaż całość

  źródło: zycie.png

 •  

  Czy stała stopa procentowa nadal się opłaca? We wczorajszej dyskusji doszliśmy do wniosków, że z wielu względów Polacy nie zdecydowali się na przeniesienie swoich kredytów. Czy jest już za późno?

  Aktualnie najtańsza oferta to 8.7% czyli o około 1 punkt procentowy mniej niż przy zmiennym oprocentowaniu. Dla kredytu o wartości 400 tysięcy złotych to miesięczna różnica w racie na poziomie 300 złotych.

  Opinie ekspertów są podzielone. Część z nich wskazuje, że prawdopodobnie zakończyliśmy cykl podwyżek stóp procentowych. Na ten moment stała stopa miałaby sens tylko wtedy gdyby WIBOR wzrósł jeszcze minimum o 1-2%. Oczywiście gdy stopy spadną powinnismy kredyt przenieść na oprocentowanie zmienne i będzie to najprawdopodobniej przed upłynięciem 5 letniej blokady oprocentowania.

  Dodatkowym czynnikiem, który trzeba rozważyć są wakacje kredytowe. Wydaje się, że jest już za późno na refinansowanie, jednak klienci wciąż pytają o stałe oprocentowanie. Wszystko dlatego, że aktualizacja oprocentowania przychodzi z opóźnieniem i dopiero teraz kształtuje się pełna świadomość na ten temat. Fundamentalne pytanie to co dalej ze stopami procentowymi?

  pokaż spoiler #nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #finanse #ekonomia #gospodarka #pieniadze #oszczedzanie #inwestycje #banki #inflacja #nbp
  pokaż całość

  źródło: dom.jpeg

 •  

  O kredytach ze stałym oprocentowaniem słów kilka.

  Co mógłbyś mieć z finansowego punktu widzenia gdybyś przeniósł kredyt na stałą stopę i od prawie roku nie uczestniczył w szopce serwowanej przez Glapińskiego i NBP? Aktualne oprocentowanie zmienne wynosi około 10%. Najwiecej kredytów przenieśliśmy około 8-9 miesięcy temu przy oprocentowaniu 6-6.2%. Oczywiście o tym pisałem, szczegółowo tłumaczyłem i współpracowałem z wieloma wykopowiczami.

  Różnica przy kredycie na 400 tysięcy zł to na dzień dzisiejszy 1112 zł miesięcznie. Co mógłbyś za to mieć?

  -inwestując przez 3 lata różnice i osiągając 8% stopy zwrotu 45376 zł
  -gdybyś po 3 latach tą kwotą nadpłacił kredyt jego odsetki zmniejszyłby się o 47000 zł
  -mógłbyś też tą podstawę zainwestować jako kapitał emerytalny na kolejne 27 lat na 5% = 175 tysięcy zł

  Może powinnieneś się ubezpieczyć(w końcu masz kredyt)? Za tą kwotę 30 latek mógłby mieć:
  -0.5 mln na nowotwory oraz poważne zachorowania
  -leczenie za granicą do 2 milionów euro,
  -200 tysięcy na uszczerbki, rehabilitację. To wszystko w pakiecie dla dwóch osób.
  Do tego 0.5 mln na choroby dziecka, 300 tysięcy zł na uszczerbki oraz 1.5 mln sumy ubezpieczenia dla żywiciela rodziny. I jeszcze by zostało.

  Dlaczego więc ludzie nie przenieśli kredytów? Inflacja wtedy wynosiła ponad 11%. Ryzyko było zerowe bo już wtedy stała rata była niższa od zmiennej? Przeniesione kredyty to kilka procent. Błąd będzie można popełnić znowu. Gdy stale oprocentowanie po spadku WIBORu przestanie się opłacać refinansowanie musimy wykonać ponownie.

  To absolutna podstawa obsługi kredytu i jego optymalizacji. Refinansowanie na przestrzeni kredytu jest konieczne. Teraz jedyne co możemy zrobić gdy pozostaliśmy na zmiennym to obniżyć swoją marżę o około 0.5 p.p.

  pokaż spoiler #nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #finanse #ekonomia #gospodarka #pieniadze #oszczedzanie #inwestycje #banki #inflacja #nbp
  pokaż całość

  źródło: dom.jpeg

 •  

  #anonimowemirkowyznania
  Czy jeżeli zarabiam w dolarach i euro to jestem wstanie dostać w polskim lub zagranicznym banku kredyt hipoteczny przy jdg i rozliczaniu na liniówce? I czy wchodzi w grę wtedy tylko PL nieruchomość czy też zagranicą?

  #nieruchomosci #banki #kredythipoteczny #kredyt #pracait

  ---
  Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
  Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
  ID: #6372bf64f457b9087ffbec0c
  Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  Przekaż darowiznę
  pokaż całość

  +: artexus
 •  

  Kwota wolna od podatku dla inwestycji będzie wynosić 10000 zł rocznie. Oznacza to częściową likwidacje podatku od zysków kapitałowych. Oczywiście jeśli rozwiązanie wejdzie w życie.

  Mało kto wie jednak, że uniknąć podatku belki możemy już teraz wykorzystując rozwiązanie takie jak endowment lub IKE dla oszczędności emerytalnych. O tych ciekawych alternatywnych opowiem w dalszej części wpisu.

  Nie wiadomo kiedy zmiany wejdą w życie. Założenia zakładają, że stawka podatku wzrośnie do 20%. Aby zrozumieć jak działa podatek belki warto też wziąć pod uwagę rodzaj inwestycji. Zyski z lokat czy giełdy płacimy w formie podatku od razu, zamknięcie inwestycji to zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy. Jednak gdy inwestujemy długofalowo na przykład w celu zabezpieczenia przyszłej płynności finansowej zyski kumulują się i podatek płacimy na końcu. Do tej pory było to korzyścią bo pracowało dla nas więcej środków. Teraz może się okazać, że wyplata na przykład 200000 zł po 15 latach, gdzie zarobek wynosił 100% będzie wykraczać poza kwotę wolną od podatku belki.
  W tym celu zostały stworzone dedykowane rozwiązania. IKE możliwe do wypłaty w 60 roku życia pozwala efektywniej zgromadzić kapitał na emeryturę. IKZE daje korzyści podatkowe przy rocznym rozliczaniu PIT, a na końcu zamiast belki płacimy zryczałtowany podatek. Endowment to rozwiazanie w którym wyplata środków odbywa się jako świadczenie ubezpieczeniowe. Dodatkowo zabezpiecza cel jeśli nie zostanie zrealizowany w wyniku śmierci. W rozwiązaniach tych specjalizuje się rynek zagraniczny, renomowane firmy takie jak Prudential czy Metlife. Konstrukcja ta jest wykorzystywana na przykład do zabezpieczenia przyszłości dzieci. Ten sam schemat umożliwia optymalizacje podatkową dla firm, na przykład wypłatę zysków ze spółki. W zależności od rozwiązania środki te są gwarantowane, tak jak lokaty, a inwestycja działa jak fundusz zamknięty generując przyzwoite zyski. Minusem jest mniejsza płynność.

  Lokaty i konta oszczędnościowe od lat nie chronią kapitału. W inwestycjach giełdowych Polacy radzą sobie średnio, dodatkowo sytuacja gospodarza jest bardzo skomplikowana. Z perspektywy osoby, która pomaga stworzyć wieloletni plan finansowy uważam, ze najważniejsze jest zabezpieczenie dużych celów finansowych. Emerytura, przyszłość dzieci, spłata hipoteki za X lat. W tym celu warto uwzględnić powyższe rozwiązania, a także być świadomym zmian w obrębie podatku belki.

  pokaż spoiler #finanse #gospodarka #ekonomia #pieniadze #inwestycje #inwestowanie #oszczedzanie #lokaty #podatki #gielda #biznes #dzialalnoscgospodarcza #programista15k #firma #polityka #banki #bankowosc
  pokaż całość

  źródło: belka.jpeg

  •  

   @agdybytak Kwota wolna dotyczy samych zysków. Czyli możesz zarobić 10000 zł czyli powiedzmy 10% zysku rocznie od stu tysięcy złotych. Także kwota nie jest aż tak niska jakby się wydawało. Choć oczywiście wysoka inflacja i fakt, że pewnie utrzyma się przez 10-20 lat bez waloryzacji trochę pogarsza sytuację.

  •  

   @angor86 Dziękuję za przytoczenie tych liczb. Zawsze staram się dbać o krótką formę i konkretne wskazówki więc na tego typu zestawienia zazwyczaj nie znajduje miejsca. W wielkim skrócie podatek staje się progresywny, jednak ta progresja jest niewielka i mało widoczna.

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Czy ktoś z was, pracujących w tzw. wolnych zawodach, freelancerzy, programiści, ludzie pracujący na b2b, a najlepiej lekarzy, może polecić jakieś sensowne ubezpieczenie od:
  - utraty dochodu (jak najwyższa suma ubezpieczenia (wypłata, jeśli jest, powyżej 40tys zł) i najkrótszy czas ZLA do wypłaty świadczenia.
  - na życie + ew. uszczerbek na zdrowiu uniemozliwiający dalszą pracę w swoim zawodzie - jak najwyższa suma ubezpieczenia.
  - ochrony prawnej - najwyższa możliwa kwota + bezproblemową obsługą i wypłata należności.

  #ubezpieczenia
  #programowanie
  #lekarz
  #medycyna
  pokaż całość

  •  

   @semperfidelis Cześć. Zajmuje się obsługą finansową i moi klienci najczęściej wykonują specjalistyczne/wolne zawody. Są rozwiązania z rynku zagranicznego które ochronią niezdolność od wykonywania konkretnego zawodu. Rynkowo takie opcje chronią od wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy wybieraniu ubezpieczenia najlepiej podejść do tego analitycznie i odrzucić niektóre umowy/typy zakresów bo po prostu się nie opłacają i nie działają tak jak Ty byś chciał. Podrzucę Ci wpis który ostatnio wrzuciłem, a po więcej informacji zapraszam na priv. pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  No to teraz brać na zmiennej, czy stałej? Czy w razie czego można stałą refinansować na nowe oprocentowanie (gdyby jakimś cudem w ciągu paru lat stopy mocno spadły :P)? #kredythipoteczny #nieruchomosci

  Brać na zmiennej czy stałej?

  • 45 głosów (51.14%)
   zmienna
  • 43 głosy (48.86%)
   stała
  •  

   @bero33bb Cześć. Jeśli szukasz kogoś z dużym doświadczeniem i analitycznym podejściem mogę pomóc w wybraniu najlepszego rozwiązania. Już w oparciu o konkretne oferty banków i Twoje możliwości. Zajmuje się kompleksowo całym rynkiem finansowym, sprawami około kredytowymi takimi jak dziedziczenie, zabezpieczenie majątku. Wszystko do zrobienia zdalnie, w tym proces hipoteczny w każdym dostępnym banku.

  • więcej komentarzy (11)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika droetker4

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.