jest rower, jest moc!

 •  

  Czy kupno roweru Lazaro Integral V3 Lady 2018 za 1524 zl to dobry wybor? Troche nie przekonuje mnie ten widelec, amortyzator tylko wazy, bo taki przeciez slabo dziala, wolalabym sztywny widelec. Co myslicie? #rower #lazaro #integral #jazdanarowerze #kolarstwo

 •  

  Dzień dobry
  Obejrzałem "Black Sails" po raz drugi.
  Genialny serial z genialnym zakończeniem.
  #seriale #piraci #blacksails #film #dziendobry

 •  

  #piraci - Charles Vane w tej roli doskonały Zach McGowan w #blacksails w #netflix #seriale było trochę inaczej, przeczytajcie:

  Został piratem w roku 1715 jako członek załogi byłego bukaniera Henry'ego Jenningsa. Hiszpańska "Srebrna Armada" uległa zagładzie w czasie huraganu; większość statków rozbiła się na zachodnim wybrzeżu Florydy. Jennings w roku 1716 napadał na obozujących na wybrzeżu rozbitków rabując znaczne ilości srebra. Operujący z portów na Jamajce Jennings przeniósł się do New Providence, które było w owym czasie "stolicą" piractwa na Karaibach, ale gdy władzę na Bahamach objął gubernator Woodes Rogers skorzystał w roku 1718 z aktu łaski, osiadł na jednej z wysp żyjąc ze zdobytych skarbów.

  Tymczasem, tuż przed pojawieniem się gubernatora Rogersa, Charles Vane rozpoczął swą niezależną "karierę" piracką, zajmując siłą francuski statek handlowy. Zablokowany w głębi zatoki na New Providence zrozumiał, że musi wybrać poddanie się lub ucieczkę. Podpalił więc zdobyty francuski statek i skierował go wprost na okręt gubernatora. Korzystając z zamieszania, gdy gubernatorska fregata usiłowała uniknąć zderzenia z branderem, przemknął się na swej Barkentynie na morze, przy okazji ostrzeliwując brytyjski okręt i głośno drwiąc z jego załogi. Wysłane w pościg okręty nie zdołały dopaść Vane'a, chociaż schwytały kilku innych piratów.

  Od tego czasu Vane nabrał zdecydowanej niechęci do Bahamów i ich gubernatora i napadał statki z New Providence ile razy znalazł się w pobliżu Bahamów. W roku 1719 przeniósł się jednak na północ, w pobliże wybrzeży Karoliny Północnej i Południowej, gdzie zdobył slup służący mu jako drugi statek flotylli i miejsce przechowywania łupów. Załoga slupa wkrótce zdezerterowała, co świadczy o pogarszaniu się stosunków pomiędzy Vane'em a załogą.

  Pod koniec sierpnia gubernator Wirginii Spotswood wysłał flotyllę okrętów w pościg za Vane'em, ale zamiast niego schwytały one innego pirata, Stede'ego Bonneta, grasującego na tych samych wodach.

  W czasie pobytu na karoliniańskich wodach Vane spotkał się z Edwardem Teachem i jego załogą w jego bazie na wyspie mierzejowej Ocracoke Inlet, gdzie obie załogi urządziły pijacką orgię z udziałem kobiet z pobliskiej osady Bath Towne. W październiku Vane pożeglował w stronę Nowego Jorku, gdzie zagrabił kilkanaście statków u wybrzeży Long Island, po czym wrócił na południe, by sprzedać swą zdobycz.

  Na początku roku 1720 pojawił się ponownie na Karaibach, gdzie w marcu doszło do awantury między nim a załogą (chodziło rzekomo o tchórzostwo Vane'a). W rezultacie załoga mianowała kapitanem Jacka Rackama, bardziej znanego jako Calico Jack; Vane i kilku lojalnych wobec niego piratów przesiadło się na mały slup, by rozpocząć wszystko od początku. Na początku mu się udawało, zrabował nawet kilka małych statków, ale w końcu padł ofiarą huraganu u wybrzeży Hondurasu.

  Statek został wyrzucony na brzeg niewielkiej wysepki, gdzie Vane i jedyny pozostały przy życiu pirat z jego załogi spędzili kilka miesięcy oczekując na ratunek. Dopiero pod koniec września zabrał ich przepływający w pobliżu statek. Na nieszczęście dla Vane'a jeden z członków załogi rozpoznał go; w rezultacie obaj "uratowani" trafili do zamkniętego na klucz pomieszczenia, dowiezieni do Port Royal, gdzie stanęli przed sądem.

  Obu piratów powieszono. Vane został skazany w Spanish Town na Jamajce i stracony 22 marca 1721 r. na Gun Cay w pobliżu Port Royal.

  #wikipedia
  pokaż całość

  źródło: charles vane.jpg

 •  

  #dziendobry miłego dnia z #bajkowadziewczyna na zdjęciu Jana Borysiwna Bełomoina z #ukraina ( ur. 2 listopada 1992 w Łucku) – kolarka #mtb, czterokrotna medalistka mistrzostw świata, złota medalistka mistrzostw Europy i zdobywczyni Pucharu Świata.

  #kolarstwo #rower

 •  

  Czy jest możliwość, że nauczyciel pomyli się przy wpisywaniu oceny do dziennika elektronicznego?

  Bo dostałam pewną ocenę i nie wiem co myśleć, bo na większość pytań odpowiedziałam i chyba nawet dobrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Miał ktoś podobną sytuację? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #szkola #nauczyciele

 •  

  20053 - 16 = 20037

  Black sails

  #stacjonarnyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

 •  

  #bajkowadziewczyna -Katarzyna Niewiadoma(ur. 29 września 1994 w Limanowej) – polska kolarka szosowa, zawodniczka holenderskiego zespołu WM3 Pro Cycling, mistrzyni Europy orliczek w wyścigu ze startu wspólnego, brązowa medalistka mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas (2015).

  I najnowsze osiągnięcie: 1. miejsce w Trofeo Alfredo Binda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #sport #kolarstwo #rower #szosa
  pokaż całość

  źródło: i0.wp.com

 •  

  2273 - 1 = 2272

  Tytuł: Biała gorączka
  Autor: Jacek Hugo-Bader
  Gatunek: literatura faktu / reportaż
  ★★★★★★★★★☆

  O Jacku Hugo-Baderze pierwszy raz usłyszałem po żenującej akcji na Marszu Niepodległości dwa lata temu, kiedy to przemalował się na czarno i udawał murzyna, po czym nie omieszkał opluć Polaków na łamach Gazety Wybiórczej za rzekome szykanowanie. Stracił wtedy mój szacunek jako człowiek, ale jako reportera bardzo go cenię.

  "Biała gorączka" to zbiór reportaży z wojaży autora po Rosji; pierwsza część opowiada o samotnej wyprawie z Moskwy do Władywostoku w zimie za pomocą samochodu, następne części to bardzo ciekawe przedstawienie subkultury hipisów, reportaż o handlu narządami w Mołdawii, opowieść o życiu górników w Donieck, zwyczajnych ludzi w Jałcie oraz parę krótszych tekstów. Autor ma lekkie pióro, potrafi celnie opisać zjawiska występujące wokół niego, wnika w struktury kultur z którymi się spotyka i stara się przez jakiś czas żyć ich życiem, aby ich lepiej poznać, np. kuma się z bezdomnymi na dworcu Leningradzkim w Moskwie.

  Gorąco polecam ten zbór, z pewnością w przyszłości sięgnę po kolejne pozycje pana Jacka.

  #bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #reportaz
  pokaż całość

  źródło: culture.pl

 •  

  Dziewczyna chce sobie kupić rower, żeby pojeździć z 2x / tydzień po kilkanaście km i zastanawiamy się czy jest sens dopłacić do jakieś za 1000-1500zł czy nie ma ąz takiej różnicy i jakiś za 500zł do rekreacyjnej jazdy wystarczy? Jest duży przeskok jakości między takimi za 500 a takimi za 1500? Czy nie warto dokładać bo porządne zaczynają się np. od 3k?
  #rower

 •  

  Cześć,
  wczoraj odkryłem, że ukradziono mi #rower z piwnicy. Kłódki przecięli mi i jeszcze dwóm sąsiadom, ale nie zniknęło nikomu nic prócz mojego roweru, mimo tego, że sąsiedzi też mają jakieś, tylko starsze (a nawet ja mam drugi, dziadowski). Mój kupiłem w styczniu tego roku za odłożone pieniądze, które naprawdę długo zbierałem, bo jestem biedakiem. To był mój pierwszy normalny rower w życiu. Miał założone sakwy, jedna od telefonu, druga pod ramą, w której był u-lock, imbusy i mini-pompka, miał dokupione błotniki, lampki na noc, stopkę.

  Gdyby ktoś widział na mieście #gdansk #oliwa GT Aggressora 2017 Comp, 27.5', szaro-pomarańczowy, to pliska o kontakt tutaj lub rafialr@hotmail.com

  Policja wczoraj wszystko spisała, ale jak to policja, olali wszelkie moje podejrzenia (ktoś musi mieć dostęp do piwnicy, bo nie zniszczył zamka), nie zabrali jedynej kłódki, która pozostała na miejscu, nawet nie zrobili porządnych przepytywań ludzi z bloku - przepytali tylko tych z mojej klatki, a piwnica jest wspólna dla trzech klatek. Jeszcze jakieś teksty "po cuda to do najbliższej parafii"... Ja wiem, że na nich nie ma co liczyć, ale to bardzo przykre mówić takie rzeczy kiedy traci się sprzęt za prawie 2000, gdy człowiek może sobie pozwolić na odłożenie max 100 zł na miesiąc.

  Na zdjęciu rower bez sakwy na telefon, wszystko inne aktualne, ale pewnie złodziej już pozdejmował. Nie wiem też czy wrzucać to ogłoszenie jeszcze na fejsy itd., bo może wystraszę złodzieja i nie wystawi na OLX-ach
  ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20180113_182928_HHT.jpg

 •  

  #pytanie do mirki podróżujących z #ukraina do #polska ile się teraz stoi na granicy? Długo trzymają? motzno sprawdzają?

 •  

  320490 - 37 = 320453

  Pierwsze starcie ze śniegiem na nowym pomykaczu :)

  W tym tygodniu to już 223km!
  #rowerowyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Jeszcze raz zadam pytanie co do przechowywania roweru. Jak miałem stare rowery to nie brałem tego pod uwagę, teraz jak kupiłem nowy to chcę go jak najlepiej przechowywać. W mieszkaniu raczej nie mam miejsca żeby go trzymać, mam na podwórku komórkę. Czy to dobry pomysł trzymać go w takim miejscu? Normalnie jest to pod krytym dachem, tyle że to w żaden sposób nie jest ogrzewane. Do tego pokrowiec bym na to zarzucił. #rower #rowery pokaż całość

 •  

  #dziendobry mircy. Dziś pozdrawiają was zarówno wąż jak i żaba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #zwierzaczki #wonsz #plazy

 •  

  #dziendobry Dziś z cyklu #kobietygor - Anna Czerwińska (urodziła się w 1949 r. w Warszawie). Z wykształcenia farmaceutka, w 1976 r. uzyskała tytuł doktora. Swój zawód porzuciła jednak dla gór. Od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Brała udział w wielu wspinaczkach w zespołach kobiecych (m.in. północna ściana Matterhornu latem i zimą, pierwsze kobiece wejście na Rakaposhi, 7788 m n.p.m., i Nanga Parbat - 8126 m n.p.m.). Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów, i drugą, która weszła na Mont Everest (2000 r.). Zdobyła osiem spośród 14 ośmiotysięczników. Opublikowała sześć książek o tematyce górskiej i była współautorką dwóch książek z cyklu „Za horyzontem" wydanych przez „National Geographic Polska”.

  pokaż spoiler Osiągnięcia górskie:


  pokaż spoiler #tatry


  direttissima północno-wschodniej ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej (z Krystyną Palmowską)
  direttissima północno-wschodniej ściany Małego Młynarza (z Krystyną Palmowską)
  samotne przejście grani głównej Tatr (1991)


  pokaż spoiler #alpy


  północna ściana Matterhornu (1977, z Krystyną Palmowską)
  pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, z Krystyną Palmowską, Wandą Rutkiewicz i Ireną Kęsą)


  pokaż spoiler #himalaje i #karakorum


  1979 – Rakaposhi (7788 m n.p.m.), pierwsze kobiece wejście, nową drogą
  30 czerwca 1983 – przedwierzchołek Broad Peak: Rocky Summit (8028 m), w dwuosobowym zespole kobiecym z Krystyną Palmowską
  15 lipca 1985 – Nanga Parbat (8126 m), w zespole kobiecym z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską
  1986 – dotarcie na K2 do wysokości ok. 8200 m, nową drogą do Magic Line, z Krystyną Palmowską i Januszem Majerem
  21 maja 2000 – Mount Everest (8848 m), drugie polskie kobiece wejście
  6 października 2000 – Shisha Pangma Middle (8013 m)
  21 maja 2001 – Lhotse (8501 m), pierwsze polskie kobiece wejście
  25 września 2001 – Czo Oju (8201 m)
  2 sierpnia 2003 – Gaszerbrum II (8034 m)
  25 maja 2006 – Makalu (8485 m), pierwsze polskie kobiece wejście


  pokaż spoiler Zdobyte ośmiotysięczniki


  główne wierzchołki: #nangaparbat , Mount Everest, Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu
  boczne wierzchołki: Broad Peak, Sziszapangma


  pokaż spoiler Korona Ziemi


  1978 – Mont Blanc – Europa
  1995 – Aconcagua – Ameryka Południowa
  1995 – Kilimandżaro – Afryka
  1996 – Denali (McKinley) – Ameryka Północna
  1996 – Elbrus – Europa
  1996 – Góra Kościuszki – Australia
  1998 – Masyw Vinsona – Antarktyda
  1999 – Jaya – Australia i Oceania
  2000 – Everest – Azja


  #gory #himalaizm #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  320831 - 25 - 27 - 25 = 320754

  Pracbaza za ostatnie 3 dni :)

  W tym tygodniu to już 186km!
  #rowerowyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  20069 - 16 = 20053

  Black sails

  #stacjonarnyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

 •  

  Mircy #wroclaw pytanko, czy targowisko "Na młynie" otwarte jest w niedziele mimo tych całych zakazów handlowych?

 •  

  #dziendobry Dziś w cyklu #kobietygor - jedna z najbardziej znanych - Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2.

  Córka inżyniera Zbigniewa Błaszkiewicza i Marii z Pietkunów. Miała troje rodzeństwa: Jerzego, Michała i Janinę. Po II wojnie światowej z rodzicami i starszym bratem Jerzym, jako repatriantka przyjechała do Łańcuta, gdzie mieszkali jej dziadkowie ze strony ojca, a potem do #wroclaw ia. Maturę zdała w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później przeniosła się do #warszawa, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Jeszcze w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski).

  Pierwsze kontakty ze wspinaniem miała w Rudawach Janowickich, na skałkach koło Janowic Wielkich, w pobliżu #jeleniagora W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej w #tatry. W Tatrach wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach (lata 60.), m.in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu czy wariantem „R” na Mnichu (1964). Poprowadziła kilka nowych dróg, m.in. na Koprowym Wierchu.

  Po Tatrach były Alpy (od 1964), Pamir, Hindukusz i Himalaje. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

  Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

  Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o godz. 03:30 wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do Polski po prawie dwóch tygodniach, 25 maja 1992. Jej ciała nie odnaleziono.

  Kalendarium, osiągnięcia górskie:

  #alpy

  1964–65 – wspinaczka w Alpach Zillertalskich: północno-zachodnia flanka Olperera, północna ściana Hochfernerspitze,
  1966 – Mont Blanc bez korzystania z kolejek górskich,
  1967 – pierwsze przejście kobiece wschodniej ściany Aiguille du Grépon (3482 m) z Haliną Krüger-Syrokomską,
  19–22 sierpnia 1973 – północny filar Eigeru w zespole kobiecym z Danutą Gellner-Wach i Stefanią Egierszdorff,
  1978 – pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Krystyną Palmowską.


  Inne #gory

  1968 – wschodni filar Trollryggenu w Norwegii z Haliną Krüger-Syrokomską (pierwsze przejście kobiece, siódme w ogóle).
  1970 – Pik Lenina (7134 m) w Pamirze, jej pierwszy siedmiotysięcznik.
  23 sierpnia 1972 – Noszak (7492 m) w Hindukuszu.
  17 marca 1981 – ciężki wypadek na Elbrusie – otwarte złamanie kości udowej po upadku.
  1985 – Aconcagua w Andach południową ścianą w stylu alpejskim.


  #himalaje i #karakorum

  1975 – kierowniczka i organizatorka kobiecej wyprawy na Gaszerbrumy
  11 sierpnia – Gaszerbrum III 7946 m (wspólnie z Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim. Jest to rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet.
  12 sierpnia – Gaszerbrum II (wraz Haliną Krüger-Syrokomską, Anną Okopińską w zespole kobiecym; o wyprawie na Gaszerbrumy opowiada film pt. Temperatura wrzenia).
  16 października 1978 – Mount Everest (jako trzecia kobieta w historii oraz pierwszy Polak).
  15 lipca 1985 – Nanga Parbat ścianą Diamir (wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską – pierwsze wejście czysto kobiece).
  23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak[4].
  18 września 1987 – Sziszapangma (Ryszardem Wareckim – jako pierwsi Polacy, Elsą Ávila, Carlosem Carsolio i Ramíro Navarrete).
  12 lipca 1989 – Gaszerbrum II.
  16 lipca 1990 – Gaszerbrum I z Ewą Pankiewicz,
  26 września 1991 – Czo Oju (samotnie).
  22 października 1991 – Annapurna południową ścianą (samotnie, wejście dyskusyjne – ostatecznie udowodnione i uznane).


  Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników:Mount Everest , #nangaparbat , K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

  #himalaizm #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  #truestory Lekcja w trzeciej klasie, czytamy o ludziach w kosmosie. Zaczyna Seba, klasowy mózg: D ż u r i j D ż a d ż a r i n... XD

  #pytanie co te języki robia z ludźmi? #szkola #pracbaza #kosmos

 •  

  #ladnypan z #tatuaze - Joel Kinnaman wł. Charles Joel Nordström (ur. 25 listopada 1979 w Sztokholmie) – amerykańsko-szwedzki aktor filmowy i telewizyjny. Kinnaman urodził się w Sztokholmie, jako syn Szwedki, żydowskiego pochodzeniai Amerykanina. Jego ojciec opuścił Stany Zjednoczone po wojnie wietnamskiej. Ma pięć sióstr, z czego dwie także są aktorkami. Przez jeden rok chodził do szkoły w Teksasie. Swoją karierę rozpoczął w 2002 roku w filmie Niewidzialny. W latach 2011-14 grał w serialu Dochodzenie. Od 2018 gra główną rolę w serialu telewizyjnym #alteredcarbon #netflix

  #filmy #seriale

  Niewidzialny (2002) jako Kalle
  Sztorm (2005) jako barman
  Templariusze: Miłość i krew (2007) jako Sverker Karlsson
  Johan Falk (2009) jako Frank Wagner
  Łatwy pieniądz (2010) jako Johan 'JW' Westlund
  Dziewczyna z tatuażem (2011) jako Christer Malm
  Dochodzenie (2011-2014) jako Stephen Holder
  Najczarniejsza godzina (2011) jako Skyler
  Safe House (2012) jako Keller
  Child 44 (2015) jako Vasili
  #houseofcards (2016) jako Will Conway
  Altered Carbon (2018) jako Takeshi Kovacs
  pokaż całość

  źródło: kovacz.jpg

 •  

  Tak wiem, budżetowa szosówka, ale w pełni za swoje zarobione pieniądze, raczej do zrzucenia wagi i jazdy rekreacyjnej niż kręcenia czasów. Wróciłem do domu 30km i przesiadka że zwykłego górala z komunii na ten rower to różnica xD #rower #chwalesie

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  #bajkowadziewczyna -Martyna Klekot(ur. 1 lipca 1988 w Blachowni) – polska kolarka szosowa, przełajowa i MTB, zawodniczka zespołu TKK Pacific Nestle Toruń Fitness, członkini Kolarskiej Kadry Narodowej.

  Kariera sportowa:

  Pierwszy wyścig kolarski, w którym wzięła udział odbył się w 2000 roku w Częstochowie. Od tego też roku została zawodniczką klubu kolarskiego Kolejarz Jura Częstochowa. Od początku jej kariery ścigała się w wyścigach przełajowych, MTB i w wyścigach szosowych. Zdobyła kilkanaście medali Mistrzostw Śląska, medale Mistrzostw Polski i odniosła wiele zwycięstw w różnych klasyfikacjach generalnych, Akademicka Mistrzyni Świata w kolarstwie 2014[2]. Od roku 2009 roku jest w ścisłej Kolarskiej Kadrze Narodowej. 1 stycznia 2016 została zawodniczką klubu kolarskiego TKK Pacific Nestle Toruń Fitness (trener – Leszek Szyszkowski)

  Nagrody:

  Nagroda na Najpopularniejszego Sportowca Regionu Częstochowskiego w roku 2010 przyznawana przez Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie
  Nagroda Fair Play przyznana przez Panią Beatę Oczkowicz na Ogólnopolskim Kolarskim Kryterium Ulicznym w Jędrzejowie.


  Kluby i grupy zawodowe:

  Kolejarz Jura Częstochowa (2000 – 31 XII 2015)
  TKK Pacific Nestle Toruń Fitness (1 I 2016 – nadal).


  #rower #szosa #mtb #kolarstwo
  pokaż całość

 •  

  #dobrywieczor Z cyklu #kobietygor - Anna Okopińska (ur. 31 października 1948) – polska taterniczka, alpinistka i himalaistka, fizyk, profesor nauk fizycznych.

  Wykształcenie i praca naukowa:

  W 1971 ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z teorii cząstek elementarnych). W 1976 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Fizyki UW. W 1981 doktoryzowała się w Instytucie Badań Jądrowych na podstawie pracy zatytułowanej Model rozpraszania mezonów na barionach z wymianą ładunku. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 1993 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w oparciu o rozprawę pt. Rozwinięcie optymalizowane w teorii pól kwantowych. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymała 18 października 2012.

  W 1982 podjęła pracę w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 została zatrudniona w Instytucie Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Specjalizuje się w kwantowej teorii pola. Opublikowała ponad 30 artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej.

  Osiągniecia górskie:

  #wspinaczka #gory

  Pierwszy raz wspinała się w 1966. W Tatrach przeszła wiele trudnych dróg, w tym Hokejkę na zachodniej ścianie Łomnicy (4 września 1969, z Andrzejem Mierzejewskim) i drogę przez Vodopad na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu (4-5 stycznia 1974, z Andrzejem Czokiem i Mirosławem Krawczykiem). W dniach 15-23 sierpnia 1970 z Danutą Szelenbaum-Cielecką dokonała pierwszego kobiecego przejścia grani Tatr Wysokich. #tatry

  W latach 70. wspinała się także w górach wyższych. W Kaukazie razem ze Zbigniewem Laskowskim, Andrzejem Skłodowskim i Aleksandrem Warmem wytyczyła nową drogę południowym filarem Piku Giermogieniowa (6-7 lipca 1976), zaś dokładnie rok później przeszła północną ścianę Ułłu Tau Czana przez Deskę w zespole kobiecym z Haliną Krüger-Syrokomską i Dobrosławą Miodowicz-Wolf (7 lipca 1977). Jej największe osiągnięcia w Alpach to przejście drogi Kuffnera na Mont Maudit (25 sierpnia 1976, z Krüger-Syrokomską i Alison Chadwick-Onyszkiewicz), a także Ostroga Brenvy na Mont Blanc (4 lipca 1981, z Krüger-Syrokomską).#kaukaz #alpy

  W górach wysokich ma na koncie wiele istotnych osiągnięć. W Pamirze weszła w 1972 na Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m., pierwsze polskie wejście kobiece) oraz na Szczyt Komunizmu (dzisiejszy Szczyt Ismaila Samaniego, 7495 m), ustanawiając polski kobiecy rekord wysokości. W 1974 brała udział w zimowej wyprawie na Lhotse, gdzie dotarła do wysokości 7100 m. Rok później uczestniczyła w kobiecej wyprawie na Gaszerbrumy, kierowanej przez Wandę Rutkiewicz. 12 sierpnia 1975 wraz z Haliną Krüger-Syrokomską zdobyła wierzchołek Gaszerbruma II (8034 m) trasą pierwszych zdobywców z Austrii. Było to piąte wejście na ten szczyt, kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie, a także pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika przez samodzielny zespół kobiecy. W roku 1978 była na wyprawie na Makalu (osiągnęła wysokość 7100 m), zaś w 1982 na kobiecej wyprawie na K2, gdzie również dotarła na 7100 m oraz zdobyła pobliską przełęcz Skyang La (6233 m).

  Działała w Klubie Wysokogórskim w Warszawie jako członek komisji sportowej (1976–79) oraz komisji rewizyjnej (1979–82). Została odznaczona złotym i srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz nagrodą ministra spraw zagranicznych za rozsławianie imienia Polski na świecie (1975, wraz z koleżankami z wyprawy na Gaszerbrumy). Jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

  #nauka #himalaizm #alpinizm #ciekawostki
  pokaż całość

  źródło: ujk.edu.pl

 •  

  321734 - 7 - 8 = 321719

  Praca-dom

  W tym tygodniu to już 50km!
  #rowerowyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

 •  

  Ale znalezisko! Kto miał taki elementarz w 1 klasie. Daje plusa! ;D #ksiazki #nostalgia #gimbynieznajo

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: WP_20180315_11_17_34_Pro.jpg

 •  

  #dziendobry Dziś z cyklu #kobietygor - Joanna Piotrowicz - himalaistka, podróżniczka, instruktorka Wspinaczki Skalnej i Taternictwa PZA, Instruktor Sportu - Wspinaczka Sklana UKFiS, autorka wielu artykułów i felietonów o górach. Od 1985 r. mieszka w Konradowie niedaleko Lądka Zdroju, ma 2 dzieci, po urodzeniu dzieci, nie zrezygnowała ze wspinaczki, sama mówi o sobie, że taka wspinająca się matka ma po prostu sześć rąk :)

  Osiągnięcia górskie:

  eksplorowała #tatry i #alpy : Matterhorn, wejścia w zespołach kobiecych na Mont Blanc, Mount Maudit, Mount Blanc de Tacul, Grossglockner, #balkany i #himalaje w rejonie Langtang

  weszła na najwyższy szczyt całej Ameryki - Aconcanguę (6962 m), była kierowniczką tej wyprawy.

  2000 r. - jako druga Polka zdobyłą Chan Tengri* (7010 m)

  *Chan Tengri jest najbardziej wysuniętą na północ górą o wysokości ponad 7000 m n.p.m. Zdobycie m. in. tego szczytu jest wymagane dla uzyskania rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego: Śnieżnej Pantery. @plecak_odrzutowy dopowiada, że jeszcze > > Pik Pobiedy, Pik Komunizma, Pik Lenina i Pik Korżeniewskiej

  Na wyprawach i wyjazdach oprócz robienia notatek i pisania dzienników, zawsze prowadzi amatorską dokumentację fotograficzną. Jest autorką licznych artykułów i felietonów tworzących cykl "Alpinizm od podszewki" i drukowanych w miesięczniku "Góry i Alpinizm". Publikowała w "Taterniku", innych pismach branżowych. Jako ekspert wypowiadała się na łamach "Gazety Wyborczej" i udzielała wywiadów radiowych i telewizyjnych. Obszerne artykuły o niej ukazywały się w prasie kobiecej.

  #gory #himalaizm #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  2 291 - 12 = 2 279

  Tytuł: Pamiętnik narkomanki
  Autor: Barbara Rosiek
  Gatunek: pamiętnik
  ★★★★★☆☆☆☆☆

  Idąc za ciosem pozostałam przy tematyce narkomanii. Akurat młodsza siostra przeczytała "Pamiętnik narkomanki". W zasadzie nie wiem, jak to się stało, że nie słyszałam o niej wcześniej? Podobno od 30 lat czytają ją nastolatkowie.
  Forma książki - pamiętnik typu dziennik. Wpisy krótkie, ale niekoniecznie treściwe. I znów: pół książki dotyczy życia z nałogiem, drugie pół - wychodzenia z nałogu. I tu autorka wspomogła się w tym procesie nieco sportem (uprawiała karate). Dobra, nie lubię spojlerować.
  Jakoś mi nie podeszła ta książka. Może to ta forma? Może to "narkotyczne pieprzenie"? Męczyłam się podczas czytania.
  Bądź co bądź - książka ukazuje problem narkomanii w latach '70 i '80 (którego podobno, wg ówczesnej władzy, nie było). I za to 5/10.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
  Autor: Łukasz Grass
  Gatunek: biografia
  ★★★★★★★★★☆

  Najpierw byłam w kinie na filmie "Najlepszy". Dopiero później wzięłam się za książkę. Podstawowy błąd - powie większość. ALE jak się okazało po przeczytaniu - film nie został nakręcony na podstawie książki. Np. w filmie jest wątek miłosno-rodzinny, o którym w ogóle nie ma słowa w książce. No tak, chwytliwe :)
  OK, wracając do książki. No po prostu TRZEBA ją przeczytać. Po pierwsze: dobrze obrazuje zjawisko narkomanii w latach PRLu; po drugie: opowiada historię naprawdę wyjątkowego faceta. Książka jest napisana w pierwszej osobie - Górski sam o sobie opowiada, ale nie on jest autorem (i zapewne chwała mu za to). Niemal książki to opis życia i "przygody" bohatera w fazie nałogu, a później - wychodzenie z nałogu i życie tuż po wytrzeźwieniu (opisy zawodów, w których brał udział w latach '80 i '90).
  Obowiązkowa lektura dla każdego - nie tylko pasjonata triathlonu :)

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Schodów się nie pali
  Autor: Wojciech Tochman
  Gatunek: reportaż
  ★★★★★★★★★☆

  "Zbiór reportaży, które należą do najlepszych drukowanych w polskiej prasie w latach 90." - i to mnie w zasadzie przekonało do nabycia książki. Ciekawe historie, które miały miejsce w latach '80 i '90. Przewijają się nazwiska, które większość z nas kojarzy (Rutkiewicz, Skrzynecki, Przemyk, Stachura), ale pewnie mało kto nie jest zaskoczony tym, co czyta.
  Niewątpliwie najbardziej intrygującym reportażem jest ten o "chłopcu o brzydkiej twarzy". Biorąc pod uwagę fakt, że został napisany 20 lat temu, można się zastanawiać, jak potoczyły się dalej losy głównego bohatera...
  Za całokształt daję 9/10.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Foucault w Warszawie
  Autor: Remigiusz Ryziński
  Gatunek: reportaż
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Przykład jak z niczego zrobić coś. Autor wiedział, że znany francuski filozof był w Polsce w latach '50 i... nic poza tym. Ale drążył, szperał i udało mu się zebrać tyle informacji, aby napisać książkę. Nie opowiada ona jedynie o samej wizycie Michela Foucault w Warszawie, ale także o życiu gejów w powojennej Polsce. I znów tematyka, o której nie miałam pojęcia, więc za to duży plus. Takie 6+/10.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Rdza
  Autor: Jakub Małecki
  Gatunek: literatura piękna
  ★★★★★★★★★☆

  Genialna powieść! Nie jest kontrowersyjna, a wzbudza masę emocji. Opowieść o chłopcu, który stracił rodziców i "został zmuszony" zamieszkać z babcią.
  Książka napisana dwutorowo: opowiada dwie historie - Szymona i równolegle Tośki (jego babci).
  Polecam każdemu, nawet tym, którzy nie mają w zwyczaju czytać powieści obyczajowych!

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Obsesja
  Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
  Gatunek: kryminał
  ★★★★★★★★★☆

  Właściwie to medyczny kryminał, jeśli brać pod uwagę bohaterów i główne miejsce akcji. Świetna książka. Wciąga i zaskakuje. Miszczuk odwaliła dobrą robotę!

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Zanim się pojawiłeś
  Autor: Jojo Moyes
  Gatunek: literatura obyczajowa
  ★★★★★★★★☆☆

  Niewiele czytam książek zagranicznych autorów. Niewiele czytam książek obyczajowych.
  Trudna tematyka. Sparaliżowany facet chce poddać się eutanazji, a rodzice robią wszystko, żeby go odwieść od tego zamiaru. Zatrudniają opiekunkę, która ma pomóc mu zmienić zdanie. Oczywiście oboje się zaprzyjaźniają... OK, bez spojlerów.
  Nie jestem pewna, czy lubię książki, które powodują, że oczy robią mi się mokre. Ale lubię książki, które potrafią przenieść mnie w centrum opisywanych wydarzeń. W przypadku "Zanim się pojawiłeś" właśnie tak było.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Jak zawsze
  Autor: Zygmunt Miłoszewski
  Gatunek: literatura piękna
  ★★★★★★★★★☆

  Za Miłoszewskiego zawsze okejka!
  Ale że nie kryminał, ani thriller czy horror, ani książka dla dzieci? O, coś nowego w twórczości Zygmunta! No i tak: przede wszystkim świetna koncepcja! Sporo humoru, no i oczywiście niecierpliwości "co będzie dalej???". Żałuję, że nie znam Warszawy, bo ze znajomością stolicy byłoby mi łatwiej przemieszczać się w wyobraźni :)

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu
  Autor: Marcin Wójcik
  Gatunek: reportaż
  ★★★★★★★☆☆☆

  Na lubimyczytac.pl książka jest w kategorii "literatura faktu". Ale ile w niej prawdy? Duży plus dla autora za bezstronność. Nie broni, nie oczernia księży/kleryków, których historie opisuje. Bardziej od gejowskich imprez, wstrząsnęła mną świadomość, że młodzi faceci decydują się na takie życie (życie w celibacie) w wieku, w którym zupełnie nie są ukształtowani psychicznie/emocjonalnie. Zapewne żaden z nich nie przewiduje, czy poradzi sobie z samotnością 10 lat później...
  Polecam książkę osobom, które nie są antyklerykałami ani "moherami" :)

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Wenus bez futra
  Autor: Sasza Różycka
  Gatunek: literatura współczesna
  ★★★★★☆☆☆☆☆

  Aj, po tej lekturze utwierdziłam się w przekonaniu, że nie trawię książek napisanych przez autora o sobie. Tematyka ciekawa - opis pracy striptizerki. Temat mi totalnie nieznany, niebliski. A wiadomo, że o takich rzeczach czyta się chętnie. Ale mam wrażenie, że autorka na każdym kroku próbuje się wybielać: powody, dla których zaczęła parać się takim zajęciem czy powtarzanie, że ona tylko tańczy na rurze i nigdy nic więcej z nikim (inne striptizerki tak, ale ona? skądże znowu!). No i generalnie trochę mi się dłużyło. Myślę, że książka mogłaby być o połowę krótsza. Naciągane 5/10.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: I jak tu nie biegać!
  Autor: Beata Sadowska
  Gatunek: sport/poradnik
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Ni to poradnik, ni pamiętnik. Sama nie wiem. Sadowska opowiada o swojej pasji, jaką dzieli z mężem biegaczem; o maratonach, w jakich brała udział (na całym świecie); o swoim życiu. Jest trochę wstawek trenera biegowego - dobre dla laika. Ostatecznie daję 5/10.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tytuł: Zapach suszy
  Autor: Tomasz Sekielski
  Gatunek: kryminał
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Kryminał czy może raczej thriller. Polskie realia, sporo kontrowersyjnych wątków. Czytając książkę zastanawiasz się, czy takie wydarzenia mogą mieć faktycznie miejsce... Takie mocne 6/10.

  #bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literatura
  pokaż całość

  źródło: ksiazki.jpg

 •  

  322039 - 15 = 322024

  Na ból głowy
  Najlepszy jest rower
  Ścieżka blotnista,
  Pogoda nieporywista,
  Łyk oddechu leśny, parkowy,
  Tego potrzeba mi do odnowy! :D

  #rowerowerymy

  W tym tygodniu to już 35km!
  #rowerowyrownik #ruszwroclaw

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  pokaż spoiler Najlepszy, bo darmowy
  Jest do wszystkiego więc... Jest dobry!
  Samo liczy, to chyba magia
  Skrypt się nie myli, to inni się mylą
  Będą z tego ładne wykresiki
  Powiedzcie mamie, powiedzcie babci, niech odejmują!
  pokaż całość

 •  

  Targowisko "Niedźwiedzia", które od ok. 20 lat działa na wrocławskich Popowicach, naprzeciw Magnolii Park, było zagrożone likwidacją. Udało się je uratować dzięki złożonej miastu deklaracji, że dzięki modernizacji będzie nowocześniejsze i bardziej estetyczne.

  W planie jest przede wszystkim wymiana straganów na nowoczesne, modułowe pawilony handlowe, z dostępem do wody i prądu. Będą miały kolor kawy z mlekiem. Kupcy mogą zajmować po 2-4 moduły (blisko 15 m kw każdy).

  - Będziemy proponowali kupcom, którzy do tej pory byli właścicielami stoisk, partycypowanie w kosztach budowy pawilonów. Ci, którzy się nie zgodzą, staną się ich dzierżawcami. Targowisko zmieni się nie do poznania - zapowiada Mirosław Posłuszny, szef wrocławskiego Zrzeszenia Handlu i Usług.

  #wroclaw
  pokaż całość

  źródło: tuwroclaw.com

 •  

  W Katowicach na oddziale onkologii leży dziewczynka. Ma 8 tys płytek, kiedy zdrowy człowiek ma ich ponad 130 tys. Zwracamy się z prośbą do dawców z Katowic i okolic o zgłoszenie się do Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice celem oddania tego składnika krwi.
  Dane pacjentki:
  Magdalena Majcher, Katowice - Ligota, Szpital im.Jana Pawła II
  onkologia dziecięca - grupa 0Rh+
  #barylkakrwi #katowice #slask #krew #krwiodawstwo
  pokaż całość

 •  

  #dziendobry Dziś z cyklu #kobietygor -Ewa Panejko-Pankiewicz ps. Maleństwo – polska alpinistka i himalaistka.

  Osiągnięcia górskie

  16 lipca 1990 – Gaszerbrum I – razem z Wandą Rutkiewicz


  W lipcu 1990 roku Ewa z Wandą są pod Gaszerbrumami. W zespole są jeszcze Austriaczka Gertrude Reinisch i Pakistanka Shad Meena. Szczyt okazuje się trudniejszy, niż himalaistki przypuszczały. Reinisch i Meena są na ośmiotysięczniku po raz pierwszy, dlatego tylko Polki we dwie podejmują się ataku szczytowego. Rezygnują z wejścia na wierzchołek prosto z bazy. Muszą przedzierać się przez niemal dziewiczy teren, wysokie śniegi, bo wcześniej w tym sezonienie było pod Gaszerbrumami żadnej innej ekspedycji. Na wysokości 7100 m n.p.m. spotykają jedynie wyprawę południowokoreańską, zwlekającą, aż ktoś lepszy przetoruje i zaporęczuje drogę.

  Długo czekają na polepszenie pogody. Mija cenny czas. Zbliża się termin zakończenia wyprawy, więc kiedy tylko warunki się zmieniają, himalaistki ruszają do góry. Idą wielkim, śnieżnym kuluarem, potem linami poręczowymi, które same wcześniej założyły. A kiedy te się kończą, muszą znowu torować sobie drogę przez śnieg. Mimo sporych wyzwań, jakie stawia przed nimi góra, prą dalej. Szczególnie w dobrej formie jest Ewa Panejko. Momentami Wanda i dwóch Koreańczyków, którzy idą śladami Polek, nie nadążają za nią. W końcu zostaje ich trójka, bo jeden z Koreańczyków odstaje daleko w tyle. Każde wspina się oddzielnie. Wieje wiatr, pada lekki śnieg, który zasypuje ślady. Wspinacze nie widzą się nawzajem, idą niemal po omacku. Droga na Gaszerbrum I staje się coraz bardziej stroma. Tak że himalaiści muszą się wspinać krok za krokiem, wbijając w ścianę czubki raków i czekany. To Ewa Panejko-Pankiewicz idzie pierwsza.
  Wanda Rutkiewicz pamięta, że podczas wspinaczki było kilka tak zwanych momentów. Polki czekało trudne zadanie: długie podejście, ponad tysiąc metrów do szczytu. Do tego pogoda była kapryśna. Rutkiewicz w rozmowie z Barbarą Rusowicz chyli czoła przed Panejko: „Muszę przyznać, że ten dzień należał do Ewy (…) torowała ten decydujący odcinek, kilkaset metrów do szczytu, i to tak szybko, że nie mogłam jej dogonić”. Stają na szczycie i ogarnia ich strach. „Bo nie bardzo było wiadomo, jak to zrobić – wspomina Rutkiewicz. – Trzeba w dół, ale którędy? (…) Udałam sama przed sobą, że nic nie wiem o tych tonach śniegu nad nami, które mogą się w każdej chwili obsunąć, w każdej chwili ruszyć. Na szczęście nic takiego się nie stało”. Trzeba bezpiecznie zejść. Dla każdego zdobywcy ośmiotysięcznika to wyzwanie. Czas biegnie szybko, jest coraz zimniej, wieje wiatr, ślady znikają pod śniegiem.


  Zapada decyzja o biwakowaniu. Wspinacze rozbijają biwak na stromej półce skalnej. Ochraniają się specjalną płachtą, którą na szczęście zabrała ze sobą Wanda Rutkiewicz. Wtedy zaczynają się kolejne kłopoty. Komuś wypada z rąk urządzenie do gotowania wody. Koreańczyk źle się czuje. Ewa łączy się z lekarzami przebywającymi w bazie, opowiada o sytuacji. Na dole zastanawiają się, czy powiedzieć himalaistkom, żeby zostawiły partnera i ratowały własne życie. Na szczęście Ewa znajduje tabletkę, daje ją Koreańczykowi, który dzięki temu trochę odżywa. Ruszają w dół. Mają trudności z określeniem drogi, związują się liną, poruszają się lodowym podłożem. W pewnym momencie Koreańczyk znów naraża życie towarzyszek, potykając się o którąś z wystających skał. Spada, niemal pociągając za sobą Ewę Panejko. Lód robi się coraz twardszy, a wspinacze mają do dyspozycji tylko jedną krótką, dwudziestometrową linę. „Kiedy ja stałam na górze, to asekurowany z góry, jako pierwszy, schodził Koreańczyk, a zaraz po nim, wpięta luźno karabinkiem do liny, Ewa. I następowała zmiana” – relacjonuje mozolną przeprawę Wanda. Polki czuły się niepewnie. Nie wiedziały, czy mogą ufać swojemu towarzyszowi. Jak wspomni Rutkiewicz: „Koreańczyk, który w nocy ucierpiał najbardziej, schodził już trochę mechanicznie i nieostrożnie”. Ewa ratuje się przed upadkiem, nie daje się pociągnąć osłabionemu mężczyźnie. Ten w końcu się podnosi, cała trójka odzyskuje równowagę. Dochodzą do namiotu, w którym czeka drugi z Koreańczyków. Okazuje się, że zaliczył lot w dół i cudem nie zginął. Ale w namiocie brakuje gazu. Nie ma więc szans na zagotowanie wody. Trzeba schodzić. Łącznie nie piją już trzy doby. Powoli tracą nadzieję. Nagle Wanda dostrzega poniżej, na przełęczy, migotające światełko. To namiot, w którym czekają śpiwory, jedzenie i picie.

  #ksiazki w: „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”

  2 maja 1994 – Shisha Pangma Middle.


  #gory #himalaizm
  pokaż całość

  +: krabozwierz, Riddle_Box +13 innych
 •  

  Witajcie Mirabelki i Mireczki !
  Poszukuję roweru cross/mtb dla mojego różowego paska.
  Cena do 1,5k zł. Możecie polecić coś sensownego ? Wiem, że budżet nie jest jakiś olbrzymi ale może coś z rocznika 2016/2017 się znajdzie ciekawego.
  #rower #rowery #rozowy #cycling #rowerek

 •  

  Jaki rower MTB do 5000zł polecacie? Nie znam sie na tym ni chu chu i nie wiem na co zwrócić uwagę. Po mieście nie będę jeździć, raczej lasy, tereny zielone, piaszczyste bezdroża, itp. Ważę 95kg, wzrost 187cm. Myślałem o 29" kołach. #rower #pytanie

 •  

  Zna ktos lub moze nawet ma rower Kands STV 900? Jakieś opinie? Podobno niezly, wrecz na te cene najlepszy aktualnie.

  #rower #rowery

 •  

  #dziendobry Dziś z cyklu #kobietygor - #himalaistki Dobrosława Miodowicz-Wolf, pseud. Mrówka (ur. 1953 w Krakowie, zm. 10 sierpnia 1986 na K2) – polska alpinistka i himalaistka, etnograf, pracowniczka Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Córka polityka i działacza związkowego Alfreda Miodowicza oraz siostra polityka Konstantego Miodowicza, żona wspinacza Jana Wolfa. Zginęła w Karakorum podczas zejścia po próbie zdobywania szczytu K2.

  Była instruktorem taternickim, od 1983 również trenerem alpinizmu.

  Dokonania górskie:

  #tatry

  Zaczęła się wspinać w roku 1970 i wkrótce przeszła wiele trudnych dróg w Tatrach Wysokich. W górach tych dokonała m.in. pierwszego zimowego wejścia filarem wschodniej ściany Zadniej Baszty (1972, z J. Mączką i M. Rusinowskim) oraz drogą Koguta na Mały Jaworowy Szczyt (1976, z mężem Janem Wolfem). Inne jej przejścia zimowe w Tatrach to nowa droga na Jaworowy Szczyt (1976) i wschodnia ściana Ganku (Galerii Gankowej), Łomnicy, Żółtej Ścianie i w masywie Młynarza, wytyczyła nowe drogi na Zamarłej Turni i Wołowej Turni.

  #alpy i #kaukaz

  W Alpach Miodowicz-Wolf wspinała się od 1976, kiedy dokonała drugiego przejścia drogą Guillota na Mont Blanc du Tacul. W tymże roku przeszła też drogę Philipp-Flamm na północno-zachodniej ścianie Punta Tissi w Dolomitach. W 1978 pokonała drogę Coturiera na północnej ścianie Aiguille Verte (z B. Sienicką-Kalmusową), z Maciejem Berbeką przeszła drogę Voie Major na wschodniej ścianie Mont Blanc. W kolejnym roku w ciągu czterech dni przeszła Drogę przewodników na północnej ścianie Petit Dru, zaś w Dolomitach pokonała Vinatzer na południowej ścianie Marmolada di Rocca oraz Via Paolo VI na Filarze Tofany.

  W Kaukazie wspólnie z Anną Okopińską i Haliną Krüger-Syrokomską dokonały w 1977 pierwszego kobiecego przejścia drogi przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czana.

  #gory wysokie

  W roku 1980 Miodowicz-Wolf zdobyła swój pierwszy siedmiotysięcznik – weszła na Szczyt Korżeniewskiej w Pamirze (7105 m n.p.m.). Trzy lata później wspięła się na Szczyt Komunizmu (7495 m). W 1984 wzięła udział w wyprawie na K2 w Karakorum i dotarła tam do wysokości 7350 m n.p.m. Powyżej granicy 8000 m wspięła się 14 lipca 1985, kiedy udało jej się dojść do wysokości 8050 m podczas samotnej próby wejścia na Nanga Parbat. W 1986 ponownie znalazła się pod K2 i była tam o krok od sukcesu. Jako jedyna uczestniczka swojej wyprawy brała udział w ataku szczytowym i 10 sierpnia osiągnęła tam wysokość ok. 8500 m. W trakcie ataku nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Podczas odwrotu Żebrem Abruzzi Dobrosława Miodowicz-Wolf pomagała innym wspinaczom, sama jednak zmarła z wyczerpania na linach poręczowych, na wysokości ok. 7100 m. Uratowało się tylko dwóch himalaistów uczestniczących tego dnia w akcji górskiej (Austriacy Kurt Diemberger i Willi Bauer). Wypadek ten był ostatnią częścią tragicznego sezonu 1986, kiedy pod K2 zginęło 13 wspinaczy, w tym Polacy Tadeusz Piotrowski i Wojciech Wróż.

  Ciało Dobrosławy Miodowicz-Wolf zostało pochowane u podnóży K2 w roku 1987. W Polsce ma symboliczne miejsce pamięci na grobie rodziny na cmentarzu w Końskich.

  #himalaizm
  pokaż całość

 •  

  #seriale uczą #blacksails - #piraci #netflix i Nassau – największe miasto i stolica Bahamów, położone na wyspie New Providence.

  Liczba mieszkańców: 248 948 (dane z 2010).

  #historia

  Wyspy Bahama jako pierwszy z Europejczyków zobaczył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Jednak nieurodzajne gleby i brak wody pitnej spowodowały, że Europejczycy przez 150 lat nie interesowali się tym archipelagiem. Opanowali go w 1648 roku Anglicy. Nassau nosiło wówczas nazwę Charles Town na cześć ówczesnego króla Anglii – Karola II. W 1684 roku miasto zostało zniszczone w wyniku hiszpańskiego rajdu. Miasto odbudowano i w 1695 roku przemianowano na Nassau – od króla Wilhelma III z dynastii Orańskiej-Nassau. Na przełomie XVII i XVIII wieku o władzę w tym regionie rywalizowały #hiszpania, #francja i #wielkabrytania. Za konflikty te Bahamy zapłaciły wysoką cenę – w 1703 roku armada hiszpańsko-francuska zburzyła doszczętnie Nassau, a żołnierze splądrowali ruiny.

  Kolonię pozostawiono własnemu losowi, a Nassau stało się macierzystym portem korsarzy. Początkowo rabowali oni na zlecenie króla Wielkiej Brytanii wrogie Koronie okręty. Z czasem pozycja Brytyjczyków w Ameryce Północnej wzmocniła się na tyle, że nie potrzebowali dłużej korzystać z usług piratów jako straży przedniej w realizacji imperialnych planów. Poza tym morscy rabusie coraz częściej napadali na brytyjskie statki handlowe. Aby położyć kres zbójeckim praktykom, gubernator Bahamów Woodes Rogers dokonał w stolicy publicznej egzekucji dziewięciu korsarskich kapitanów, za co do dziś czczony jest na wyspach jako bohater.

  Obecnie

  Dziś miasto łączy w sobie niepowtarzalny urok Bahamów z nowoczesnością. Jest ono centrum kulturalnym i politycznym Bahamów. Z Nassau połączona jest mostem wysepka Paradise Island, miejsce imponujących hoteli, kasyn, plaż i rozrywki.

  Bardzo wiele dzisiejszych promów pasażerskich pływających po #baltyk u jest tam zarejestrowana i pływa pod flagą tego portu. Związane jest to z niskimi podatkami. Przechowuje się tutaj pieniądze z transakcji międzynarodowych: nie ma tu ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków, dlatego 400 tutejszych banków i 80 towarzystw ubezpieczeniowych zarządza pieniędzmi klientów z całego świata.

  #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  #bajkowadziewczyna Sylwia Kapusta-Szydłak (ur. 8 grudnia 1982) – polska zawodniczka w kolarstwie szosowym i górskim.

  Mistrzyni Polski w kolarstwie górskim w 2009 roku. Ósma zawodniczka Giro d'Italia kobiet w 2011 roku.

  Najważniejsze zwycięstwa i sukcesy:

  2004
  2 m. Mistrzostwa Polski MTB (U23)
  3 m. Mistrzostwa Polski MTB

  2006
  brązowy medal w górskich mistrzostwach Polski

  2008
  brązowy medal w górskich mistrzostwach Polski

  2009
  złoty medal w górskich mistrzostwach Polski

  2010
  piąta w Giro del Trentino

  2011
  ósma w Giro d'Italia kobiet
  trzecia na 2. etapie
  czwarta w klasyfikacji generalnej Giro della Toscana


  #mtb #rower #szosa
  pokaż całość