•  

  #pytanie #pytaniedoeksperta #banki #bank #bankowosc #przelewy24 #finanse
  Zlecilem przelew w banku na sklep internetowy. Przelew elixir , powinien normalnie dojsc w 5 minut.

  Lecz pojawil sie dziwny problem, patrze na status przelewu a tu jest napisane cos takiego:

  Przelew został odrzucony przez bank beneficjenta.

  O co tu chodzi? Czemu odrzucilo przelew i co mam zrobic?
  pokaż całość

  •  

   czyli moze zamiast przelewu elixir (naqtychmiastowego) musialbym wykonac przelew zwykly?

   @Xvenowski: Zwykły przelew to jest właśnie przelew Elixir. Natomiast przelew natychmiastowy to jest Express Elixir (w części banków, bo nie każdy bank do przelewów natychmiastowych korzysta z tego rozwiązania).

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Dobra, serial Dark zaczęłam oglądać dopiero po wyjściu trzeciego sezonu, i teraz postanowiłam, że obejrzę całość jeszcze raz od początku. Obejrzałam więc pierwszy sezon i wypisałam sobie najważniejsze pytania, oraz rzeczy które nie trzymają się kupki.

  pokaż spoiler Hannah przecież znała dobrze rodzinę Nielsenów i ich dzieci. Nie rozkminiła, że Mikkel wygląda identycznie jak Michael, którego notabene znała od dziecka?


  pokaż spoiler Kto jest ojcem Reginy


  pokaż spoiler Dlaczego na polach umierały tylko zwierzęta? Owce i ptaki? Przecież była scena jak Egon stał na polu i to na niego zaczęły spadać martwe ptaki, czemu ludziom nie pękały bębenki w uszach?


  pokaż spoiler Peter Doppler był synem Helgego, tak? Kto w takim razie był jego starą?


  pokaż spoiler Odcinek ósmy- policjant mówi, że jeden martwy chłopiec miał ciemne oczy a drugi niebieskie. Jak to stwierdził, skoro mieli wysmażone oczy na wiór?


  pokaż spoiler O co tak właściwie chodzi z tymi eksperymentami na dzieciach, skoro mogli podróżować w czasie bo tunel już istniał? I dlaczego wybrali Jonasa na królika doświadczalnego?


  I na razie to by było ta tyle.
  #dark #netflix
  pokaż całość

 •  

  Ej Miraski, skończyłem oglądać trzeci sezon i nadal nie rozumiem. Jak np. Charlotte miała córkę Elisabeth, skoro ta była jej matką? Jeśli zanim Charlotte ją urodziła, to jak Elisabeth miała urodzić Charlotte (bo zrozumiałem, że była to córka jej i Noah)? Takich nieścisłości jest sporo :P
  #dark

 •  

  własnie skończyłem oglądać #dark , narodziło się w mojej głowie pytanie - gdzie był początek?

  1. Syn, synowa i wnuczka Tannhausa giną
  2. Tanhaus postanawia zbudować wehikuł czasu
  3. Tanhaus może zbudować wehikuł czasu, ponieważ odwiedzają go postacie z "pętli"

  zatem, gdzie pętla miała swój początek? Przecież musiał istnieć ciąg przyczynowo skutkowy, aby narodziły się postacie z 2 i 3 rzeczywistości, aby mogły odwiedzić Tanhausa. pokaż całość

  •  

   @harakiri03: W świecie 0 zbudował najpierw samemu tę maszynę z obrazka powyżej. W wyniku jej odpalenia doszło do powstania światów alternatywnych. Dopiero w tych światach alternatywnych budował maszyny do podróży w czasie. W światach alternatywnych nie było początku. Nic tam nie było jako pierwsze i wszystko trwało od zawsze. To przykład Bootstrap paradox.

   Weź koniecznie pod uwagę, że to nie jest serial dokumentalny i nie doszukuj się w każdym aspekcie znanych nam obecnie praw fizyki. Musisz sobie wyobrazić pętlę, która nie ma początku i na obecne wydarzenia mają wpływ wydarzenia z przyszłości, które niby dopiero się wydarzą, a które tak na prawdę wydarzyły się już nieskończoną ilość razy, bo to wszystko dzieje się w pętli.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Możecie podpowiedzieć o co chodzi w tych dwóch kwestiach, bo chyba czegoś nie rozumiem.

  pokaż spoiler 1. W 1 sezonie, gdy jest moment zaginięcia Mikkela, Jonas widzi zakrwawionego ojca. Podobnie w sezonie 3, Marta widzi starsza siebie. Ma to jakiś głębszy sens czy to po prostu jakieś zjawy?
  2. W sezonie 2, gdy Jonas wraca ostrzec ojca przed samobójstwem, ten mówi mu że to on pomógł mu przejść przez tunel. Jest to chyba jeden jedyny moment, gdy o tym jest mowa. Później nic o tym nie ma i tak do końca nie wiem o co chodzi z tą scena.

  #dark #netflix
  pokaż całość

  •  

   W sezonie 2, gdy Jonas wraca ostrzec ojca przed samobójstwem, ten mówi mu że to on pomógł mu przejść przez tunel. Jest to chyba jeden jedyny moment, gdy o tym jest mowa. Później nic o tym nie ma i tak do końca nie wiem o co chodzi z tą scena.

   @boriskafarov: Gdy Jonas, Martha, Magnus, Franziska, Bartosz i Mikkel byli przy wejściu do jaskini i pojawił się ten przerażający dźwięk, to wszyscy w panice zaczęli uciekać. Mikkel biegł z Jonasem, ale w pewnym momencie też się rozdzielili. Potem podszedł do niego Jonas (ale nie ten teraźniejszy, tylko Jonas z przyszłości starszy o kilka miesięcy). Mikkel myślał, że to był Jonas teraźniejszy (bo nie wiedział wtedy jeszcze o podróżach w czasie, a w zasadzie wyglądali identycznie, bo przez te kilka miesięcy nie za bardzo się postarzał). I ten Jonas z przyszłości zabrał go do jaskini i pomógł cofnąć się w czasie. W ten sposób Mikkel trafił do przeszłości. I tam sobie żył przez kolejne 33 lat, gdy poznajemy go w serialu jako dorosłego faceta.

   Po tej sytuacji Jonas teraźniejszy zaczął dużo węszyć, z pomocą listu pozostawionego przez ojca znalazł w jaskini przejście do podróży w czasie i tak zaczęło się jego podróżowanie w czasie. Początkowo chciał Mikkela zabrać z 1986 r. z powrotem do 2019 roku, ale odwiódł go od tego on sam (ten Jonas o będący w średnim wieku). Potem pojawiła mu się myśl, żeby odwieść ojca od pomysłu dokonania samobójstwa. Cofnął się zatem do 2019 r. gdy jego ojciec jeszcze żył. Wtedy ojciec mu powiedział, że wcale nie planował samobójstwa, ale doszedł do wniosku że tak chyba musi być, aby historia się powtórzyła, a musi się powtórzyć, żeby Jonas w ogóle się narodził. Jonas zatem we własnym ojcu sam zaszczepił myśl o samobójstwie. Przy okazji powiedział Jonasowi, że to on wtedy mu pomógł skorzystać z przejścia w jaskini. Jonas był tym zaskoczony, ale zrozumiał, że musi tak zrobić.

   Potem jak był ten listopad 2019 r., gdy Mikkel zaginął to Jonas ten o kilka miesięcy starszy czekał w lesie. Widział Mikkela i swoją młodszą wersję i widział, jak się rozdzielili. Podszedł do Mikkela udając Jonasa tego młodszego (jeszcze nie wiedzącego o podróżach w czasie) i zabrał go do jaskini, aby ten cofnął się w czasie i aby wszystko znowu się powtórzyło.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Gość od scenariusza w #dark to jakiś psychopata albo geniusz. Kiedy myślisz, że powoli zaczynasz ogarniać o co w tym wszystkim chodzi...S03E5. I jeb. Jak by ktoś przyszedł i walnął mi kilofem w głowę. Wszystko powywracane, nic nie czaje od nowa (ಠ‸ಠ)
  #seriale #netflix

 •  

  Aha czyli w oryginalnym świecie samochód się nie rozbił bo Jonas z Marthą go powstrzymali choć nie istnieli. I wy goje to łyknęliście?
  #dark

 •  

  Tak jak dwa pierwsze sezony były kozackie bo trzeba było trochę pomyśleć, tak uważam, że 3 sezon jest przekombinowany.
  Zagmatwali to wszystko tak bardzo, że jest to aż nieczytelne ( ಠ_ಠ)

  Kto jest kim, z jakiego czasu, z jakiego świata?
  Adam z przyszłości świat 1 kłamie, Ewa z przyszłości świat 2 kłamie, Jonas z teraźniejszości kłamie, ktoś inny kłamie... zu viél!

  9,5/10

  #dark #niepopularnaopinia
  pokaż całość

  •  

   @piaskun87: Jak dla mnie to było na odwrót. W dwóch pierwszych sezonach zdejmowałem szczękę z podłogi, a w trzecim trochę się nudziłem, bo nowych zagadek jak na lekarstwo i szybko wyjaśnienie i głównie trzeci sezon to tylko tłumaczenie o co chodziło we wcześniejszych sezonach.

 •  

  Właśnie skończyłem Dark i generalnie nurtuje mnie tylko jedna rzecz:

  pokaż spoiler Wyraźnie jest powiedziane,że Jonas i Martha byli błędem - w Świecie Zero nie istnieli ani oni, ani ich potomkowie.
  To jakim cudem oni w ogóle powstali w rozszczepionych światach? Kiedy Tannhaus odpala maszynę, dzieli Świat Zero na świat Evy i Adama. Skąd oni wzięli się w tych światach skoro w oryginalnym nie istnieli?

  #pytanie #dark
  pokaż całość

 •  

  Co mireczki myślicie o takiej lokacie? Nie mówię o oprocentowaniu, a nagrodach - mieszkanko w Rzeszowie czy samochód piechotą nie chodzą, a oferta lokalna więc i prawdopodobieństwo wygranej większe.
  https://www.bslubaczow.pl/oszczedzanie-i/autolokata-13,547
  #lokata #oszczedzanie #finanse #mieszkanie #nieruchomosci #samochody pokaż całość

 •  

  Boziu, jakie te dwa ostatnie odcinki były słabe. W ogóle napięcia nie czułem, wszystko podane na tacy, przegadane 2 godziny.

  pokaż spoiler najlepsza rzecz w sezonie 3 to motyw z synem w 3 osobach


  #dark

 •  

  Moim zdaniem ostatni sezon #dark nie dowiózł. Smętny, ciężki, już nie przyjemnie skomplikowany jak poprzednie sezony a po prostu męcząco zagmatwany. Te same patetyczne frazesy (koniec jest początkiem!!!), przeskakiwanie w czasie i światach równoległych w absurdalnym tempie, a na koniec tracimy postaci z którymi spędziliśmy tyle czasu. Słaby, mało emocjonalny payoff po którym chce się powiedzieć: aha, no dobra. Rozumiem że z wykresami pomocniczymi, dla fanów fizyki i paradoksów to gratka. Dla mnie za gęste xD pokaż całość

  •  

   @koteria: Na pewno to nie jest serial dla osób, który można oglądać bez pełnego zaangażowania. Trzeba się na nim bardzo skupiać, to prawda.

   Ale trzeci sezon skomplikowany? Spośród dwóch poprzednich to chyba najmniej. Niby doszedł świat równoległy, ale łatwo go zrozumieć, bo działa tak samo jak pierwszy świat. Nowych wątków jak na lekarstwo. W zasadzie większość trzeciego sezonu zostało poświęcone na wyjaśnienie wątków rozpoczętych wcześniej. Jeszcze dla ułatwienia dali te skakanie w czasie z podaniem daty, a przejścia scen z jednego do drugiego świata zostały wyraźnie oznaczone. Dla mnie ten sezon był wręcz za prosty i za oczywisty. Jeżeli już mnie czymś nieco zaskoczył to samą końcówką, ale niestety w negatywny sposób. Bałem się, że porzucą paradoks pętli czasu, która nie ma początku ani końca i niestety to zrobili na rzecz zakończenia pętli w sposób gorzko-romantyczny...

   Wg mnie do tego serialu nie trzeba wykresów pomocniczych ani bycia fanem fizyki. Trzeba mieć za to analityczny umysł. Kto zawodowo zajmuje się w jakimś stopniu analizą danych, to wtedy serial wchodzi mu gładko.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  W takich serialach jak Dark czy Lost najlepsze są jednak pierwsze sezony.
  W Dark trzeci sezon był bardzo dobry i domknął większość wątków, w serialu ciężko dopatrzeć się sprzeczności czy błędów w scenariuszu, a wszystko ładnie połączyło się w całość.
  Ale pierwszy sezon to był majstersztyk. Pamiętam jak tak od niechcenia to sobie włączyłem i kompletnie wsiąkanąłem. A, że podszedłem do tego bez czytania żadnych opisów i bez oglądania trailerów to kompletnie nie wiedziałem o czym to. Ten mroczny klimat i cała aura tajemniczości sprawiła, że cały pierwszy sezon obejrzałem w jedną noc mając na rano do roboty. Kolejne sezony to już imo nie było to, czegoś zabrakło.
  Cały serial oceniam 10/10, ale pierwszy sezon to 11/10.

  pokaż spoiler Do tego w 1 sezonie bardzo podobało mi się zasada skoków w czasie co 33 lata. A w 3 sezonie to dzięki temu jabłku skaczą sobie jak chcą i nie tylko w czasie, ale i między światami. To jest moim zadaniem zagrywka mająca ukryć luki scenariusza, a podróże w czasie bez żadnych zasad i ograniczeń tracą swój urok.

  #dark
  pokaż całość

  •  

   @LucasSpider: Mam chyba identyczne odczucia. Serial jako całość też uważam za bardzo dobry. W zasadzie najlepszy jaki oglądałem. Jednocześnie oglądając pierwszy sezon często opadała mi szczęka. W drugim już trochę mniej, a po trzecim w ogóle mi tego zabrakło. Niby wszystko fajnie przedstawione i wyjaśnione, ale liczyłem na to, że wcale nie dojdzie do przerwania pętli. Dążyli do tego i im się to udało, więc nie było to zaskakujące. Wolałbym, żeby to się skończyło jakoś inaczej, tak żebym po finale też musiał zbierać szczękę z podłogi. pokaż całość

  •  

   @LucasSpider: Takie zakończenie też by nie wywołało u mnie ostatecznie zbierania szczęki z podłogi, bo i o takim pomyślałem, więc nie mogłoby być dla mnie zaskoczeniem. Jednakże wolałbym je po stokroć bardziej niż to z przerwaniem pętli. Scenarzyści postawili jednak niestety na zakończenie takie gorzko-romantyczne. Szkoda, ale to nie przekreśla u mnie całości serialu, bo był na prawdę fajnie i dobrze zrealizowany.

   W sumie to mogliby zrobić chociaż dwa różne zakończenia (widz by sobie mógł wybrać, czy chce zobaczyć takie gorzko-romantyczne, czy beznadziejne w sensie pozbawiające nadziei głównych bohaterów). Te gorzko-romantyczne zakończyłoby się tak jak to pokazano w serialu. A w tym drugim właśnie byłoby tak, że Jonas i Martha pojawiając się wtedy nagle na tej drodze, doprowadziliby tym samym do wypadku syna Tannhausa i wszystko znowu by się powtórzyło. :)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  #dark I tak największą pętla jest. Że córka jest matką swojej matki a matka jest córką swojej matki XD. #netflix

  źródło: 2x0803ElisabethNoahCharlotte.jpg

 •  

  Czy tylko mnie drażni, że w serialu #dark twórcy próbują wmówić nam, że cykle osiągnęły 'stabilność' podczas, gdy w rzeczywistości występują tam co najmniej dwie sprzeczności? Przecież ta historia przedstawiona w serialu nie mogła mieć miejsca. A szkoda, bo przecież z historii od pierwszego cyklu do cyklu 'stabilnego' można by napisać kilku sezonowy prequel albo chociaż dobrą książkę. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego(moim zdaniem) nie można tego serialu nazwać arcydziełem.
  O czym dokładnie mówię?

  pokaż spoiler Po pierwsze to osoby Charlotte i Elisabeth Doppler. Obie są dla siebie jednocześnie matkami i córkami, a więc żadna nie mogła pojawić się bez drugiej. Jest to ewidentnie układ sprzeczny. Druga sprzeczność dotyczy już znacznie większej pętli rodziny Nielsen. Ich historia zaczyna się od Hanny(która jest postacią rzeczywistą, istniejącą normalnie w świecie prawdziwym. Tak przynajmniej sugeruje ostatnia scena trzeciego sezonu). Hanna wraz z Egonem(który też raczej jest 'prawdziwy') spłodziła Silje. Oczywiście do tego potrzebowała przenieść się w czasie więc Silja jest postacią wykreowaną w alternatywnych światach, a więc wszyscy jej potomkowie automatycznie też są postaciami wykreowanymi. Silja z Bartoszem miała swoje bombelki. Co ciekawe Bartosz jest raczej postacią prawdziwą
  Bartosz jest synem Reginy i Aleksandra aka Borys. Claudia(matka Reginy) cały czas mówiła, że jest szansa na to, że jej córka przeżyje. Moim zdaniem miała ona na myśli to, że pomimo zniszczenia obu światów, będzie ona żyła w świecie w rzeczywistym. Dlatego zakładam, ze wszyscy jej przodkowie tj. Claudia, Bernd Dopler(pierwszy prezes elektrowni), Egon Tideman (dawny komisarz policji) i Doris Tideman( żona Egona co miałą seksy z inną kobietą) są postaciami rzeczywistymi. Nie ma jednocześnie powodów sądzić, żeby Aleksander był tworem podróży w czasie, dlatego możemy przypuszczać, że Bartosz będzie hasa sobie w świecie pierwotnym. No dobra wracając do meritum to Bartosz i Silja mają dwoje dzieci: Noah i Agnes. Noah z Elisabeth spłodził Charlotte (co jest pierwszą sprzecznością). Natomiast Agnes z Nieznanym urodziła Tronte Nielsena i tu pojawia się problem, bo Nieznany jest synem Jonasa i Marthy a jednocześnie pradziadkiem Marthy i prapradziadkiem Jonasa. Oczywiście nie ma takiej sytuacji która mogła by to zapoczątkować. Analizując tą pętlę dalej sprzeczności już nie występują. Mamy tylko Jonasa, który 'pojawia' się w szczególnych warunkach, ale te warunki są jak najbardziej do spełnienia.


  A Wystarczyło połączyć Agnes np. z Magnusem oraz zmienić pochodzenie Charlotte'y (np. na to, żeby była zaginioną siostrą Kathariny) i mielibyśmy zabawę w 'odwijanie kłębka' ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  pokaż całość

  •  

   @Ceiss: Ale ty to wymieniłeś w pierwszym poście jako sprzeczności. A ja uważam, że to nie są sprzeczności, tylko idealne przykłady pokazujące czym jest paradoks pętli czasu. Tak samo jak to napisanie książki i zbudowanie maszyny przez Tannhausa. Bo od samego początku twórcy serialu pokazywali nam paradoks pętli czasu i robili to bardzo fajnie i ciekawie właśnie przez takie dobre przykłady.

   A na koniec im się coś odwiedziło i wszystko zaprzepaścili. I wiem że wielu osobom taki gorzko-romantyczny koniec serialu się podoba. Mniej jednak zawiódł. Od dawna interesował mnie paradoks pętli czasowej, a tu przez całe dwa sezony i większość trzeciego wszystko wskazywało, że właśnie z nim mamy do czynienia. Ale nie, na koniec zmodyfikowali ten paradoks do jakiegoś głupiego założenia, że w pętli może być ostatni cykl i sobie ją przerwali. Ehhhh.
   pokaż całość

  •  

   @Ceiss: Ja się nie gubię, tylko mam po prostu swoją wizję na to, jak powinien się ten serial zakończyć. Mam wrażenie, że ty mnie nie rozumiesz.

   Czy potrafisz sobie wyobrazić pętlę czasową, która nie ma początku ani końca? Nie pytam, czy taka istnieje, bo według posiadanej przez nas wiedzy nie istnieje. Pytam, czy jesteś sobie ją w stanie wyobrazić jako zwykłe sci-fi, które można przedstawić jako fikcyjny film lub serial? pokaż całość

  • więcej komentarzy (30)

 •  

  Czaicie że:

  pokaż spoiler Jonas to anagram imienia Sonja - Partnerki Marka z oryginalnego świata Tanhausa (。◕‿‿◕。)

  #dark

  •  

   @lifapek: Jeszcze taka ciekawostka: NIElsen + KahnWALD -> NIEWALD
   Myślałem, że jakoś w trzecim sezonie wyjaśnią, skąd się wziął Boris Niewald (późniejszy Aleksander Tiedemann), ale nie zostało to wyjaśnione.

   Raczej nie ze związku Ulricha Nielsena i Hanny Kahnwald, chociaż takie były teorie. W świecie Adama ta para nie miała dziecka. W świecie Ewy Hannah co prawda była w ciąży z Urlichem, ale prawdopodobnie poroniła, a poza tym w tym świecie nie miała na nazwisko Kahnwald, bo nie wyszła za Micheaela Kahnwalda, gdyż Mikkel w ogóle nie przeniósł się w czasie, tak jak w świecie Adama.

   Być może był dzieckiem Tronte Nielsena i Ines Khanwald? Ta dwójka miała ze sobą styczność za młodu i być może mieli jakiś romans. Ponadto coś tam było wspomniane kiedyś, że Ines bardzo chciała mieć dziecko i coś tam nie wypaliło i dlatego jak jej się Mikkel przytrafił, to bardzo chciała być jego zastępczą matką i wręcz jej zależało, żeby jego prawdziwi rodzice się nie znaleźli. Zatem mogło być tak, że po ewentualnym romansie z Tronte urodziła syna, którego w jakichś tajemniczych okolicznościach utraciła, a ten ostatecznie w 1986 pod fałszywym nazwiskiem trafił do Winden, a potem został mężem Reginy Tidemann.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Ja tu pytałem o sprawdzone usługi genealogów, które zazwyczaj wyceniane są na 500-1000zł xD
  Wczoraj byłem mojego dziadka, który ma 80 lat, popytałem o kilka rzeczy i dał mi rzecz, której się nie spodziewałem. Mianowicie kopię drzewa genealogicznego zrobionego przez jego brata sięgającego 1600r.
  Mimo że trochę na darmo poświęciłem kilka tygodni na szukanie przodków to jestem zadowolony, bo znalazłem kilka ich zdjęć oraz ciekawych faktów. Cieszę się, że to znalazłem i będę to drzewo uzupełniał o nowych członków rodziny, a nawet tych starszych w miarę możliwości aby pamięć o nich nie poszła w las, bo to przecież dzięki nim jestem na tym świecie.
  Czasami zamiast kombinować wystarczy popytać rodzinę.
  #genealogia
  pokaż całość

  •  

   Ja tu pytałem o sprawdzone usługi genealogów, które zazwyczaj wyceniane są na 500-1000zł xD

   @HabemusWpi3rd0l: Co jest w tym śmiesznego?

   Co do pytania członków rodziny, to u mnie jest podobnie. Niby nic nie pamiętają, ale jak im trochę ciekawostek przedstawię, które udało mi się ustalić, to sobie zaczynają sporo przypominać. :)

   +: 0p0p0
  • więcej komentarzy (5)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika eshabe

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.