•  

  Czołem mirki i mirabelki :) Bylibyście zainteresowani kilkoma informacjami na temat wywoływania zdjęć i odnawiania starych zdjęć, a w przyszłości kilkoma #rozdajo (jedno już dzisiaj)? Mogę udzielić kilka porad :D

  Od 15 lat bawię się grafiką rastrową, z czego od roku bardziej na poważnie. Jestem po dwóch kursach z grafiki w programie Adobe Photoshop i stworzyłem około 200 plakatów okolicznościowych, kilka prezentów z różnymi etykietami, a także odnowiłem ponad 300 starych i zniszczonych zdjęć. Chwilowo siedzę w studio fotografii, więc dodatkowo zdobywam wiedzę w tejże kwestii. Planuję publikować pod tagiem #gericontent, więc zapraszam do obserwowania tagu. Nie będę spamował, a wpisy będą pojawiać się raczej raz na kilka tygodni.

  Stworzyłem portfolio, w którym publikę swoje prace i może któreś z Was zechce tam zajrzeć i dać łapkę przy niektórych pozycjach. Zyskam w ten sposób "fejm", który przyda się, gdy będę szukał pracy i będę przedstawiał to portfolio potencjalnym pracodawcom. Podwyższy to liczniki wyświetleń oraz polubień moich projektów.

  Link do portfolio: https://www.behance.net/krzykacz89

  Na koniec pierwsze #rozdajo, w którym nie biorą udziału zielonki. Wylosowanej osobie odnowię 3 wybrane przez nią zdjęcia. Losowanie w niedzielę przed północą :)
  pokaż całość

 •  

  Czołem mirki i mirabelki :) Przedstawiam krótkie #faq dotyczące skanowania #zdjecia oraz odnawiania zdjęć. Część pierwsza z na pewno dwóch, a może i więcej. Planuję publikować pod tagiem #gericontent, więc zapraszam do obserwowania. Nie będę spamował, a wpisy będą pojawiać się raczej raz na kilka tygodni. Zajmuję się #grafika oraz trochę mniej #fotografia :)

  Zapraszam również do mojego #rozdajo -> https://www.wykop.pl/wpis/35360179/czolem-mirki-i-mirabelki-bylibyscie-zainteresowani/ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1. Jak się zabrać za skanowanie zdjęć?
  Jeśli masz zamiar skanować zdjęcia na domowym skanerze, to najpierw go przetrzyj, żeby usunąć cały kurz. To samo dotyczy zdjęć, jeśli wyciągasz je ze starego albumu. Ewentualnie tylko zdmuchnij najmniejsze cząsteczki brudu.

  2. Nie mam w domu skanera? Co teraz?
  Możesz iść do osiedlowego studia fotografii i poprosić o zeskanowanie zdjęć, fachowo nazywanej digitalizacją. Zapłacisz za to 1-2 zł za każde zdjęcie. Przy większych ilościach można coś utargować.

  3. Jak mam skanować swoje zdjęcia?
  Przede wszystkim można zeskanować tyle zdjęć, ile tylko wejdzie do skanera. Wystarczy ułożyć je obok siebie. Niektóre oprogramowania do skanowania oferują możliwość skanowania oddzielnych obrazów do osobnych plików. Jest to bardzo wygodne, ponieważ można od razu obrócić zdjęcia, gdy są w złej pozycji. Nie martwcie się tym, że zdjęcia leżą nierówno, ponieważ wszystko można później wyrównać w kilka sekund w odpowiednim programie. Jeśli nie ma możliwości ustawienia osobnych obrazów z jednego skanu, to również nie jest problemem, gdyż pociąć zdjęcia można nawet w Microsoft Picture Manager.

  4. W jakiej rozdzielczości skanować zdjęcie?
  Obrazy do druku wymagają jakości 300 dpi, czyli 300 pikseli na cal. Zwykłe zdjęcia (od 10x15cm wzwyż) można skanować właśnie w takiej rozdzielczości. Jeśli mamy zamiar powiększyć zdjęcie (np. stare dowodowe), to musimy ustawić większą rozdzielczość. Skanowanie trwa tym dłużej, im większą rozdzielczość wybierzemy.

  5. Jak zapisywać pliki?
  Możecie zapisywać pliki jako JPG lub PNG. Nie ma to większego znaczenia, ale pewnie znawcy komputerowi mnie tutaj poprawią.

  6. Po co ta cała akcja ze skanowaniem zdjęć i odnawianiem?
  Stare zdjęcia były robione na innym papierze z innym tuszem i po prostu niszczeją. Często farba blaknie i odchodzi, a papier pęka. Żeby zachować wspomnienia wystarczy trochę pracy, a można cieszyć się z naprawdę świetnego efektu. Do tego dochodzi ważna kwestia biegnącego czasu, czyli babcie i dziadkowie starzeją się w zawrotnym tempie i póki możemy, naprawdę warto wziąć od nich stare zdjęcia i dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

  7. Co zrobić z taką wiedzą i zeskanowanymi/odnowionymi zdjęciami?
  Osobiście polecam firmę Colorland, które oferuje dobrej jakości fotoksiążki. Mają bardzo wygodny edytor i bardzo dużo szablonów. Cenowo też wychodzi dość dobrze. Pionowy album A4 z 60 stronami kosztuje 88 zł, a w takim albumie zmieścimy spokojnie po 3-3 zdjęcia na jednej stronie. Ja do swojego wrzucam jedno na całą stronę, a obok 7 sztuk, więc średnia zachowana.

  8. Zeskanowałem zdjęcia i co dalej z nimi zrobić?
  Podstawową obróbkę możesz wykonać sam. Zdziwisz się, jak wiele może zdziałać zwykła autokorekta w podstawowych programach do obróbki zdjęć. Ustawienie auto-tonów, auto-kolorów oraz auto-kontrastu i od razu zdjęcie wygląda lepiej. Jeśli jednak chcesz mieć poprawione zdjęcia, to możesz umówić się ze mną na zlecenie, albo zapytać swojego osiedlowego fotografa, czy zajmuje się czymś takim.

  9. Ile zajmuje poprawienie starego, brudnego, popękanego zdjęcia?
  Spisywałem sobie pracę nad 200 zdjęciami, żeby mieć jakieś statystyki. Średnio wychodzi 15 minut na jedno zdjęcie. Oczywiście są takie zdjęcia, którym poświęcam tylko 3 minuty i wszystko gra, ale są też takie, gdzie pracy jest na 45 minut, albo i więcej.

  10. Jak wygląda sprawa z kolorowaniem czarno-białych zdjęć?
  Otóż ciężko :) Kolorowanie portretów jest w porządku, ponieważ jedna osoba zajmuje dużo powierzchni zdjęcia i jestem w stanie pokolorować zdjęcie w 30 minut. Im więcej szczegółów, tym więcej zabawy z zaznaczaniem fragmentów zdjęcia. Do tego dochodzi sam fakt zgadywania koloru, ponieważ zdjęcia w czerni i bieli nie posiadają informacji o tym, że kiedyś dany odcień szarego był zielony, a inny czerwony. Kolorowałem kiedyś zdjęcie drużyny piłkarskiej, które widnieje w moim portfolio. Zajęło mi to 9 godzin, a najwięcej zabawy było z gałęziami oraz siatką w bramce za piłkarzami.
  pokaż całość

  źródło: rek (2).png

 •  

  Cześć Murki od #komputery znacie jakieś w miarę dobre programy do #grafikakomputerowa (bardziej pochylając się przy rysunku niż obróbce)? Najlepiej takie dla lajków w temacie. 乁(⫑ᴥ⫒)ㄏ

  #grafika #rysunek #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie

 •  

  Proszę o pomoc ludzi zajmujących się grafiką komputerową. Interesuje mnie nauka grafiki wektorowej w programach Corel lub AI. Docelowo chciałbym zmieniać grafikę rastrową na wektorową coś na kształt postaci z GTA. Mam w związku z tym kilka pytań.
  1.Czy Corel będzie wystarczającym narzędziem do nauki czy lepiej skupić się na AI?
  2.Czy jestem w stanie osiągnąć odpowiedni poziom posiłkując się materiałami w sieci czy jednak płatny kurs jest szybszy i lepszy?
  3.Mam słabe pojęcie o Corelu. AI włączyłem raz i jest to dla mnie czarna magia. Zakładając, że nie jestem ostatni w szeregu ile czasu orientacyjnie zajmie mi nauka do tego co potrzebuję.
  Dzięki
  #grafika #corel #adobe #grafikawektorowa #nauka
  pokaż całość

 •  

  #rozdajo #rower
  Kupiłem sobie nowy rower, stary mi już nie potrzebny, dlatego robię rozdajo. Jak zwykle, zaplusuj, zielonki out. Głosowanie jutro wieczorem.

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika geratius

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (5)