jestem tylko małym człowiekiem, o którym świat zapomniał

  •  

   Jak zapobiec kurzeniu się książek na półkach?

   @imperjo: Umieść półki w miejscu suchym i przewiewnym, aby uniknąć wilgoci i gromadzenia się kurzu.

   Dokładnie czyść półki i książki regularnie, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Możesz użyć miękkiej szmatki lub pędzelka do delikatnego czyszczenia powierzchni.

   Używaj okładek na książki, aby chronić je przed kurzem i zabrudzeniami. Okładki są szczególnie przydatne dla książek, które często się otwierają i są bardziej narażone na zabrudzenia.

   Wybieraj półki z otworami wentylacyjnymi, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec gromadzeniu się kurzu.

   Utrzymuj porządek na półkach i uporządkuj książki według własnego uznania, aby ułatwić ich przeglądanie i zapobiec nadmiernemu kurzeniu się.
   pokaż całość

  •  

   Jak zapobiec kurzeniu się książek na półkach?

   @imperjo: Czytać je

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Dzień dobry!

  Chciałam uraczyć społeczność małym #rozdajo w tym fantastycznym, mikołajkowym dniu (。◕‿‿◕。)
  Często pytam na mirko o jakieś farmazony dotyczące iPadów czy innych dziwnych rzeczy i zawsze dostaję konstruktywne porady, więc z chęcią podrzucę tym razem coś od siebieᕙ(✿ ͟ʖ✿)ᕗ

  Co jest do rozdania?
  Dwie talie kociego tarota! Czy wkręcicie się w zabawę z kartami i zagracie w makao czy podacie komuś dalej, to już zostawiam Wam (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Jakie są zasady?
  Pluśnij ten wpis i/lub napisz poniżej komentarz ze swoim znakiem zodiaku. Jedna talia będzie rozlosowana wśród plusujących i jedna wśród komentujących

  Do kiedy trwa zabawa?
  Plusy i komentarze opublikowane do 23:39 7 grudnia wezmą udział w losowaniu

  Jak przebiegnie wysyłka?
  Poczta lub paczkomat

  Wołam oczywiście obserwujących tag #prorokujzwykopem

  pokaż spoiler Zielonki i mod3racja dupa cicho ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #koty #tarot #glupiewykopowezabawy #rozowepaski #niebieskiepaski
  pokaż całość

  źródło: IMG_5413.jpeg

 •  

  Jestem zaintrygowany, bo nie znałem zwyczaju zostawiania prezentów w butach i chyba to, że jestem z Polski centralnej nie ma tu znaczenia, bo różowa też i ona miała prezenty w butach. Niemniej czy jest to zależne od regionu? Ktoś to kiedyś analizował? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #mikolajki

 •  

  Wołam mirków plusujących ten post.
  Zapraszam do oceny i wykopania godzinnego dokumentu o najbardziej toksycznym twórcy w Polski internecie: https://www.wykop.pl/link/6930373/analiza-dzialalnosci-nitrozyniaka/

  #polskiyoutube #polska #youtube #afera
  pokaż całość

  źródło: nitrozyniak miniaturek.png

 •  

  4 grudnia 2022
  Druga Niedziela Adwentu

  (Mt 3, 1-12)
  W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka izajasza, gdy mówi: "Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!" Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: "Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym".

  Matthew 3:1-12
  In due course John the Baptist appeared; he preached in the wilderness of Judaea and this was his message: ‘Repent, for the kingdom of heaven is close at hand.’ This was the man the prophet Isaiah spoke of when he said: A voice cries in the wilderness: Prepare a way for the Lord, make his paths straight. This man John wore a garment made of camel-hair with a leather belt round his waist, and his food was locusts and wild honey. Then Jerusalem and all Judaea and the whole Jordan district made their way to him, and as they were baptised by him in the river Jordan they confessed their sins. But when he saw a number of Pharisees and Sadducees coming for baptism he said to them, ‘Brood of vipers, who warned you to fly from the retribution that is coming? But if you are repentant, produce the appropriate fruit, and do not presume to tell yourselves, “We have Abraham for our father,” because, I tell you, God can raise children for Abraham from these stones. Even now the axe is laid to the roots of the trees, so that any tree which fails to produce good fruit will be cut down and thrown on the fire. I baptise you in water for repentance, but the one who follows me is more powerful than I am, and I am not fit to carry his sandals; he will baptise you with the Holy Spirit and fire. His winnowing-fan is in his hand; he will clear his threshing-floor and gather his wheat into the barn; but the chaff he will burn in a fire that will never go out.’

  #ewangelianadzis
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  
  T.......s via iOS

  +1935

  Ja pierdziele mirki, co moja różowa to ja nawet nie. p0lka puściła się z Murzynem, ja nie chcę mieć dzieci, wolę zwierzęta, tylko antynatalizm. Do tego wygrałem na loterii, każdemu plusującemu rozdam część wygranej. Ponadto rozdajo RDR2 na Steam, zasady znacie. Wigilia super, stary się najebał. Dzięki skomplikowanemu systemowi luster udało mi się dowieźć 70 milionów Julek na Banacha, beka z PiSu ogółem. Zapomniałem dodać, że witam was w mojej kurwa państwo Izrael bezprawnie wprowadza mnie w depresję, ale to przez to, że mam fobię społeczną, a nie, że jestem introwertykiem. Z resztą szukam tylko atencji, trzymajcie się tam na tym mirko. Jutro wypierdalam z tego Januszexu, dajcie plusy na odwagę, zostałem ojcem. A co u was jest dzisiaj pite? U mnie szkalujesz = plusujesz, minusy tutaj. Tutaj za to dla tych, którzy chcą splunąć drugi raz; kurwa opie, co by powiedział twój prestiżowy gruz. Robercik Lewandowski karny, super dzik, a takiego dzbana kiedyś widzieliście? No beka z lewactwa, prawactwo jak zwykle z rakiem.

  pokaż spoiler op to pedał
  pokaż całość

  źródło: IMG_7269.JPG

  Jak nazywacie tę część chleba?

  • 1279 głosów (50.00%)
   kurczak
  • 1279 głosów (50.00%)
   4 sery
 •  

  Jprdl, niebieski poczuł święta. Od kilku godzin leci radio ze świątecznymi piosenkami, cały dom zawalony pudłami z ozdobami, miliony poplątanych światełek a on i tak szuka innych i twierdzi że się zgubiły. Do sypialni trudno wejść bo prezenty pod choinkę zajmują całą przestrzeń. Na środku salonu choinka, wszędzie tarzają się igły i bombki.
  Nie wiem gdzie uciec, w kuchni mnie znajdzie, zresztą tam też muszą być ozdoby. To ponad moje siły trzeciego grudnia, nie byłam na to przygotowana ( ಠ_ಠ)

  #logikaniebieskichpaskow #zalesie
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  kupilem paczke biedronkowych maltikeksow to bedzie udany weekend (lub sobota)

 •  

  #orlen

  źródło: comment_1670026634bqBtpXsZbvz4rRbUNO4S3Y,w400.jpg

 •  

  Eh, wyjebałem się na zamarznietym balkonie i mnie teraz noga boli.. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #ehhhhhhhhhhhhh #zalesie

  +: imperjo
 •  

  4 noc z rzędu jak nie mogę spac, gdzie normalnie zasypiam w minute. Kurwa straszne to jest, i jeszcze ta gonitwa myśli. Już nie wiem nawet jak mam się ułożyć. Ehh

 •  

  Mirki kochane, zbliża się jeden z najgorszych, być może najgorszy okres w roku, najbardziej dołujący dzień... SYLWESTER. Co roku to samo, co roku coraz gorzej. Teraz siedząc na kiblu nagle do łba tak znikąd przyszło mi do głowy, żeby gdzieś wyjść, gdziekolwiek, oczywiscie gdzie nie ma ludzi i się napierdolic jak meszerszmit. Taka myśl pod wpływem chwili. Ale zastanawiam się czy nie lepiej iść spać o 21.
  A wy jak?
  #przegryw
  pokaż całość

 •  

  Szukam tytułów, które koniecznie trzeba sprawdzić, gdy przez ostatnie 10 lat sprzętem był stary rzęch, a w tym roku nastąpiła zmiana narracji. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Geatunki w zasadzie bez znaczenia, coś co wgniata w fotel gameplayem, ale i grafiką, po prostu tytuły must play z ostatnich lat.
  Ograłem w pełni póki co Metro Exodus, spaniała gierka.
  Mam:
  God of War
  Diablo II Resurrected
  Metro Redux
  Elden Ring
  GTA V
  Postal Brain Damaged
  Rogue Legacy 2
  Kingdom Come

  Grałem na innych platformach:
  Wiedźmin 3
  Red Dead Redemption 2
  Cyberpunk
  Doom
  #gry #pcmasterrace #steam #epicgames
  pokaż całość

  źródło: v.wpimg.pl

 •  

  W dzisiejszym rozdajo klucz Steam do STAR WARS™ - X-Wing Alliance™

  Rozlosuję wśród plusujących ten wpis do jutra; do 21:30

  Zasady:
  1. Zielonki out
  2. Wielbiciele wszelkich patorozrywek out (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง

  PS zapraszam na trwające do dziś do 21:30 rozdajo Planetary Annihilation

  #rozdajo #rozdajosteam #steamrozdajo #steam #gry #staregry #retrogaming #90s #gimbynieznajo #nostalgia #starwars #gwiezdnewojny
  pokaż całość

  źródło: cdn.akamai.steamstatic.com

 •  

  Ostatnio było trochę o Leviathanie, ktoś też wspomniał o EDH, więc pozostanę przy tym temacie. Pewnie wyjdzie przydługi post, ale na bank tematu nie wyczerpię.

  Na sztaludze gości Zur, the Enchanter. Karta, która z EDH kojarzy mi się nierozerwalnie od początku grania tego formatu do teraz – jest to commander w moim głównym decku. Mam kilka wersji, jest Judge Promo i etched foil, z alternatywnym – bardzo zresztą fajnym i klimatycznym – artem. Ten oryginalny, z Coldsnapa niesie jednak ze sobą taką nostalgię dawnego MTG. Bardzo długo nie mogłem znaleźć wersji foil. To były czasy gdy handlowało się na allegro i forum mtgnews. Kupiłem ją jakoś mega późno, za to ma fajny stan, może nie widać tego idealnie na foto, ale nie chciałem jej wyciągać z koszulki typu sealable – to są takie „zamykane” – jak się wyciąga kartę to się strasznie gniecie. Sam Coldsnap to bardzo ciekawy set. Jest to uzupełnienie bloku Ice Age z bardzo wczesnych lat MTG, ale wydane tak od czapy w erze nowożytnej, w modern frame. Może o tym więcej przy jakiejś innej karcie.

  Karta jest naprawę fajna. Mimo 3 kolorowego kosztu, dostajemy latacza 1/4, który przy ataku wyszukuje enchantment o cmc 3 lub mniej i wstawia w stół. W EDH koleś jest naprawdę dobry – ma dobre kolory, a wyszukiwanie enchantmentów daje nam możliwości budowy decku jako combo, toolbox czy tempo. O tym zaraz.

  Próbowałem sobie przypomnieć jak zacząłem grać w EDH i nie umiem. To było jakoś chyba w 2008-2010. Gdzieś w tym okresie. Wizardzi wypuścili pierwszy dodatek Commander w czerwcu 2011, a już wtedy miałem to EDH trochę ograne i ze 3 decki zrobione. Na pewno wkręciłem się czytając dyskusje na mtgnews.pl. Trochę mi brakuje tego, forum, bywało śmiesznie xD.

  EDH, czyli Elder Dragon Highlander jest formatem singletonowym, czyli zamiast 4 kopii może być 1 karta danego rodzaju poza basicami. Gra się multiplayer, na 40 życia, karty mogą być tylko w kolorach generała (commandera) i tak dalej i tak dalej – na pewno wszyscy o tym słyszeliście, bo format jest jednym z najpopularniejszych i jest mega grzany przez wizardów od lat w supplementary produktach. Może zauważyliście, że piszę EDH, a nie Commander – jak oficjalnie nazywają to wizardzi. To celowe – po pierwsze grałem w ten format zanim wymyślili mu nazwę, po drugie EDH jest znacznie fajniejsza i bardziej klimatyczna, a po trzecie jak słyszę że ktoś mówi EDH a nie commander, to ma szanuję tego kogoś, bo uznaję że chociaż trochę się zna. Ale dzisiaj nie będę pisał o supplementary produktach – samo wyjście pierwszego Commandera było dla mnie istotnym wydarzeniem i napiszę o tym osobnego posta (kiedyś). Tak czy siak, przed pierwszym Commanderem EDH było ciekawe przez to, że składało się decki z kart, które nie były drukowane stricte do tego formatu, więc można było przeszukiwać bazy danych kart w poszukiwaniu czegoś co będzie dobre, a nigdy nigdzie nie grało – np. Rhystic Study

  EDH to jeden z top formatów dla mnie, jeśli nie top topów. Pewnie najwięcej go grałem. Może jeszcze wyjaśnię co mam dokładnie na myśli, bo jest wiele rodzajów. Są duel commandery, gdzie gra się 1vs1 – takim jest też Leviathan, są EDH z innymi banlistami i jest też cEDH, czyli competetive EDH. To w zasadzie ten sam format, tyle że w nim chodzi o maksymalnie kompetetywne decki, które mają opcje wygrywania w pierwszych turach i mają maksimum comba, tutorów, staxów itd. To jest power level 10/10. W mojej skali precony mają moc 3-4/10, w zależności od precona, a 0-2/10 to zepsute precony albo po prostu beznadziejne decki. Mam takiego kolegę, co zawsze takie składa i do tego słabo gra. Zawsze jest ubaw. Dla mnie EDH to granie w około 4-5 osób, deckami o power level 1-8/10. Generalnie najlepiej żeby wszystkie decki przy stole były na podobnym poziomie, ale to nie zawsze się udaje i nie zawsze jakoś bardzo przeszkadza.

  Co zatem sprawia, że lubię EDH? No to tak:

  • Jest to super format do pogrania z ziomeczkami przy piwku. Gry są długie, nie jest wymagana jakaś super napinka, można się pośmiać, pogadać
  • Jest oparte na legendach, które od zawsze mega lubiłem
  • Można pimpować swój deck, znajdując najfajniejsze wersje danej karty
  • Jest to singleton, więc wystarczy jedna kopia danej karty, do tego 100 kartowy, więc deckbuilding jest jak marzenie, można grać wieloma ciekawymi kartami. 40 życia i 3+ przeciwników sprawia, że nie ma takiej presji na life total, więc grywalne są wyższe koszty mana i dobre są karty tworzące toolboxy, silniki, takie mini-comba niekoniecznie od razu wygrywające grę
  • Pula kart jest tak duża, że nawet mi po prawie 20 latach w MTG zdarza się zobaczyć jakąś mega dziwną kartę u przeciwnika xD i wachlarz możliwych interakcji, dziwnych sytuacji i nietypowych zagrań jest ogormny
  • Można grać czasem śmiesznymi deckami, które mają jakiś „temat przewodni”, np. jakieś niszowe tribale, chaos, coin flipping, food deck i tak dalej.
  • Jest to też bardzo wspierany format, jeśli chodzi o dedykowane produkty. To nie do końca jest zaleta, ale przynajmniej jest dosyć dostępny i dużo ludzi w to gra. Szczerze, wolałbym, żeby nie było żadnego dodatkowego setu do commandera. Bez command tower byśmy sobie poradzili, a jednak duża część drukowanych tam kart jest taka na siłę mocna w EDH i to psuje klimat

  No właśnie, jak zaczynałem, to było forum mtgnews i przemyślenia poparte własnymi doświadczeniami i umiejętnościami rodem z akademii chłopskiego rozumu. Może to takie moje boomerskie narzekanie, ale tak czuję i mam nostalgię do tych czasów, a w swoim wpisie mogę pisać tak jak uważam. Teraz jest EDHREC i mnóstwo innych zasobów i trochę to zabija fun z deckbuildingu. No ale podobnie jest w innych formatach, więc to raczej nieuniknione w dzisiejszych czasach.

  Czego w EDH natomiast nie lubię? Kilku rzeczy:
  • To co napisałem o dodatkowych setach – nie lubię drukowania kart ściśle do formatu
  • Ceny niektórych kart, a także to, że istnieją karty, którymi musisz grać w danym kolorze. No może nie musisz, ale są mocne
  • Długo się czeka na swoją turę
  • Mana screw jest bardziej dotkliwy
  • Czasami ludzie grają głupimi kartami

  Mam kilka decków do EDH złożonych, kilka rozgrzebanych, mnóstwo kart do formatu. Ile razy się kupowało jakiś crap, bo może będzie dobre w EDH. Przynajmniej kilkadziesiąt razy zobaczyłem jakąś legendę, pomyślałem, że dobrze byłoby zrobić na niej deck do EDH, kupiłem ją, trochę kart do decku i na tym koniec xD. Obecnie mam na pewno złożonego tego Zura, trobal na ścianach na Arcadesie, Gate deck, jakiś Captain Sisay, może z jeden precon i mnóstwo niekompletnych decków. Obecnie składam Ghyrson Starn, ale nie wiem jeszcze czy to będzie do Leviathana czy do EDH. Najfajniejsze decki, którymi grałem historycznie to: The Mimeoplasm, Ghave, Erebos, god of Death, Queen Marchesa i Uril, the Miststalker. Pewnie grałem kilkudziesięcioma różnymi deckami przez te lata.

  Co do samego Zura, deck miał już wiele wersji. Były takie dwie iteracje, gdzie wkurzony po jakimś niezasłużonym wpierdlu podniosłem power level do 9-9.5/10 i dodałem infinity comba, więcej tutorów interakcji i kontr. Nie był to jakiś mega fun, gra trwała kilka tur i kończyła się moim pasjansem – to w wersji z Ad Nauseam, albo pokazaniem przeciwnikom dwóch kart z dopiskiem – no, właśnie was rozjebłem. Nic ciekawego, zabija fun z gry. Wolę sobie grać takim spokojnym toolboxem. Mam cały czas w decku combo Helm of Obedience i Rest in Peace, bo to jest akurat śmieszne skasować od ręki gracza, który jakoś za bardzo kozaczy. Ale tak to tylko przyjemne karty typu Necropotence i toolbox, czyli karty, które mogę wyszukać Zurem i są adekwatne do sytuacji na stole – np. Aura of Silence jak pojawi się jakiś groźny artefakt/enchant czy Propaganda jak ktoś idzie szeroko z typkami. Mam też jakieś swoje takie mini techy typu Riptide Laboratory, które pozwala cofać Zura na rękę i obchodzić commander tax.

  Mógłbym jeszcze trochę popisać, ale w sumie zawarłem swoje najważniejsze przemyślenia na temat EDH. Tak jak napisałem, temat się będzie przewijał, bo mam mnóstwo kart do tego xD. To teraz, jeśli ktoś to czyta – jakie macie ulubione decki, śmieszne historie i inne przemyślenia na temat EDH? Dawajcie :D

  #mtg #magicthegathering #mtgna30procent
  pokaż całość

  źródło: Zur.jpg

 •  

  Pomożecie kopnąć? (。◕‿‿◕。)

  Gdańsk za czasów namiestnika Sambora I, czyli wczesna faza powstania miasta

  Chociaż znalezisko jest o Gdańsku, wydaje mi się że miłośnicy historii znajdą coś dla siebie - to pewnego rodzaju szkic do rozwoju miasta od wczesnego średniowiecza.

  • Kim był Sambor I, namiestnik w Gdańsku?
  • Jak wyglądało osadnictwo w rejonie Gdańska w drugiej połowie XII stulecia?
  • Czy we współczesnej miejskiej przestrzeni jesteśmy w stanie znaleźć relikty po przedkrzyżackim Gdańsku?

  Będę wdzięczny za kopnięcie, trochę czasu spędziłem grzebiąc w źródłach :)

  #gdansk #trojmiasto #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  źródło: Historia Gdańska dla każdego (5).png

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika imperjo

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)