•  

  Kiedyś tak się zaczynało sobotę ,przed sobotnim graniem

  #gimbynieznajo

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  Generał Suheil Al Hassan 1970-2018.

  pokaż spoiler Na czarno-białej fotografii. ( ͡º ͜ʖ͡º) Ilu dostało zawału ? ( ͡º ͜ʖ͡º)


  #syria

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 20180316_004643.jpg

 •  

  Szukam książek opisujących życie zwykłych ludzi w ZSRR (głównie okres stalinizmu, ale nie tylko) i w III Rzeszy. Jak wyglądało ich życie, jak władza wpływała na nie, jak bardzo ograniczone mieli swobody, jaki był stosunek społeczeństwa do władzy i jej poczynań.
  Poleci ktoś coś?
  Może być fabularyzowane, może być stricte historyczne.

  #ksiazki #historia #zsrr #iiirzesza #komunizm #nazizm #hitler #stalin #pytanie #spoleczenstwo pokaż całość

 •  

  1983-1984 - "braterska" próba puczu w Syrii

  Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach

  Z tymi słowami na pewno zgodziłby się zmarły w 2000 roku prezydent Syrii Hafez Al-Assad. W trakcie swojej 29 letniej kadencji zmagał się z wieloma przeciwnikami politycznymi, między innymi islamistami którzy wywołali powstanie w Hamie. Jednak największe zagrożenie dla jego władzy spowodował jego brat, Rifat Al-Assad.

  pokaż spoiler miałem napisać na ten temat dłuższy wpis na znalezisko, ale jakoś nie mam weny, a kupiłem ryż brązowy to zanim się ugotuje mam czas.


  Po stłumieniu powstania Islamistów w Hamie pozycja Rifata Al-Assada bardzo wzrosła. Był on między innymi członkiem Przywództwa Regionalnego Partii Baas (to taki nasz odpowiednik Komitetu Centralnego PZPR). Przede wszystkim jednak dowodził Kompaniami Obronnymi.

  Czym były Kompanie Obronne? Zaraz po przejęciu władzy w 1971 roku Hafez Al-Assad przystąpił do zorganizowania struktur siłowych mających za zadanie zapewnienie 'spokoju wewnętrznego' jego rządom. Oprócz tradycyjnego mukhabaratu (a raczej mukhabaratów) główna rola reżimu została powierzona "paramilitarnym" jednostkom Kompanii Obronnych. Paramilitarnym dałem specjalnie w cudzysłów, ponieważ de facto było to normalne wojsko wyposażone we wszelkiego rodzaju sprzęt i przechodzące trening wojskowych, a od "normalnego" wojska różniła je jedynie kwalifikacja prawna.

  Istota funkcjonowania Kompanii Obronnych była prosta. W ich skład mieli wchodzić zasadniczo sami Alawici (pewnie zdarzały się przypadki, gdy członkami były osoby innych wyznań, ale raczej były one rzadkie). Dawało to pewność, że nie będą próbowali obalić władzy partii Bass (która zapewniała im bezpieczeństwo) jak również zapewniało wysoką efektywność w przeciwdziałaniu wrogom Partii, w szczególności radykalnym islamistom (obie grupy nienawidzili się wzajemnie). Istniało co prawda niebezpieczeństwo, że członkowie Kompanii zostaną użyci w walkach wewnętrznych, ale to zasadniczo mniejszy problem niż próba obalenia władzy przez wroga zewnętrznego.

  Na marginesie - wcześniejsze zamachy stanu w Syrii miały stosunkowo pokojowy przebieg. Ot, zamachowcy podciągali wierne sobie jednostki pod Damaszek, w nocy aresztowano prezydenta i jego współpracowników, zajmowano budynki radia. Często odbywało się to bezkrwawo. Właśnie na ochronę przed takimi wydarzeniami zostały powołane Kompanie Obronne.

  Wracamy do 1983 roku. Kompaniami, wsławiony stłumieniem powstania Islamistów w Hamie dowodzi Rifat Al Assad. Liczyły one w tamtym okresie około 50.000 ludzi. Dla porównania, pod koniec zimnej wojny Syryjska Armia Arabska liczyła około 500.000 ludzi - różnica w ich jakości była jednak znacząca na korzyść Kompanii. Jego pozycja w strukturach władz była bardzo silna - w zasadzie był drugą osobą w państwie.

  W listopadzie 1983 roku Hafez Al-Assad mocno podupadł na zdrowiu. Na tyle, że nie był w stanie sprawować jakiejkolwiek władzy. Możemy domyślać się, że spodziewał się próby wystrychnięci go na dudka ze strony jego brata. Próbując temu zapobiec Prezydent przekazał władzę sześcioosobowemu komitetowi bliskich współpracowników, w skład którego jego brat nie został powołany.

  Nietrudno przewidzieć, że bardzo nie spodobało się to Rifatowi. Korzystając ze swojej pozycji zwołał on zebranie Przywództwa Regionalnego, które powierzyło mu władzę w państwie. Doszło do sytuacji patowej.

  Hafez chorował do lutego 1984 roku. Gdy tylko stanął na nogi rozpoczął gromadzenie wokół siebie swoich zwolenników, w szczególności z armii i szukać poparcia wśród osób niezdecydowanych (jego brat robił w sumie to samo). Na początku marca bracia zawarli kompromis: Rifat uznał zwierzchnictwo Hafeza, natomiast Rifat został mianowany wiceprezydentem państwa. Moim zdaniem liczył na to, że złe zdrowie brata szybko doprowadzi do jego śmierci, a on zajmie jego miejsce.

  Tym razem jednak to Hafez wymanewrował brata. Dekretem prezydenckim odberał mu dowodzenie Kompaniami Obronnymi. Dodatkowo jego pozycja polityczna stopniała dramatycznie. Próbując klasycznej zagrywki all i 30 marca Rifat skoncentrował w okolicach Damaszku wierne mu oddziały (głównie oddziały Kompanii Obronnych, które pomimo braku oficjalnego zwierzchnictwa często nadal uznawały jego władzę).

  Niestety dla Rifata, jego wystąpienie spotkało się ze sprzeciwem większości wysokich oficerów armii i mukhabaratu. Nie mając odpowiedniego poparcia musiał ukorzyć się przed bratem. Miał szczęście, że ten pewnie nie chciał przelewać rodzinnej krwi. Teoretycznie zachował stanowisko wiceprezydenta. Rozformowano jednak Kompanie Obronne, w miejsce których powołano Gwardię Republikańską. Rifat stracił jakiekolwiek realne wpływy w kraju.

  Jak potoczyły się losy Rifata? Krótko po zamachu został wysłany na wizytę do ZSRR. Dyskretnie zasugerowano mu, że jego powrót do kraju nie jest mile widziany. A wręcz bardzo niepożądany. Przez osiem lat przebywał zagranicą, po czym spróbował wrócić do kraju. Po kilku latach ponownie został wyproszony z ojczyzny, i od dwudziestu lat mieszka na zmianę we Francji i Wielkiej Brytanii.

  Ostatnim akordem jego udziału w polityce Syryjskiej były wydarzenia w Latakii (nadmorska prowincja Syrii) w 1999 roku, kiedy to jego zwolennicy wszczęli protesty dla jego poparcia (wpływ na to miały między innymi działania Hafeza, z których jasno wynikało, że jego następcą będzie jego syn Baszar). Protesty zostały stłumione przez służby siłowe, śmierć poniosły - według oficjalnych źródeł - dwie osoby. Opozycjoniści (w tym przypadku byli to zwolennicy Rifata) wskazują na większą ilość ofiar - 1000. Prawda zapewne jest po środku. Dodatkowo, w 1999 roku zablokowane wszelkie interesy gospodarcze Rifata w kraju.

  Co ciekawe, do 1999 roku posiadał formalnie stanowisko wiceprezydenta, a jego interesy gospodarcze w kraju nie zostały naruszone (obiecał mu to brat). Po wybuchu powstania w 2011 roku publicznie ogłaszał, że ma poparcie wśród rebeliantów, przy faktycznie takiego nie miał. W 1986 roku, ledwie kilka lat po puszczenia Hamy z dymem został odznaczony francuską Legią Honorową - odpowiednikiem naszego Orderu Orła Białego.

  Na koniec, Łukasz Fyderek w swojej książce "Pretorianie i Technokraci w reżimie politycznym Syrii" cytuje źródło (do którego nie mam dostępu) według którego wydarzenia w dniu 30 marca 1984 roku miały następujący przebieg: Hafez sprowadził z rodzinnej wsi Kurdaha swoją i brata matkę, którą umieścił w domu brata w dzielnicy Damaszku kontrolowanej przez siebie. Następne miał sam (sic!) udać się do brata, po czym w jego obecności rozmawiał z matką i namawiał go na ustąpienie. W zamian a obietnicę poszanowania jego interesów gospodarczych, Rifat odstąpił od konfrontacji.

  pokaż spoiler musiał się nieźle wkurzyć, że cały misterny plan zniszczyła Matka, której nie w sos była wzajemna próba wymordowania się przez jej synów.


  Hafez żyje nadal, na zmianę w Wielkiej Brytanii i Francji, przy czym w tej ostatniej został ostatnio oskarżony o korupcję. Na zdjęciu po lewej Rifat, a po prawej Hafez. Rifat żyje nadal, na zmianę w Wielkiej Brytanii i Francji, przy czym w tej ostatniej został ostatnio oskarżony o korupcję.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tekst wrzuciłem także na portal Steemit. Jeżeli masz tam portal i tekst spodobał Ci się, będę wdzięczny na upvote - zawsze to kilka groszy dla mnie

  Jeżeli podobają Ci się moje teksty -> #akademiakleksa -> obserwuj. Zazwyczaj będą one dotyczyć bliskiego wschodu, rzadziej innych obszarów.

  #syria #bliskiwschod #historia #gruparatowaniapoziomu #akademiakleksa

  (wołam pulsujących poprzedni wpis, którzy chcieli być zawołani)
  pokaż całość

 •  

  Zdecydowanie popieram i darzę dużą sympatią wyzwolone obyczajowo kobiety, które nie boją się własnej seksualności, nie ukrywają piękna własnej kobiecości i swobodnie się z nim obnoszą.

 •  

  Tylko ja mam wrażenie że połowa tych znalezisk "UWAGA SZWECJA POWTARZAM SZWECJA" To jakieś odrealnione pierdy żeby można było powklepywać "NO HEHE TO JEST EUROPA" i dostać milion plusików od obrońców wolnej europy?

  Przecież to brzmi tak żałosnie, że aż nie wiem jak to komentować
  Nastolatka sobie zaprasza trzech zupełnie obcych typów w weekend do swojego wolnego domu żeby się "najedli i wykąpali"

  Te wszystkie artykuły brzmią tak nierealnie i tak żałośnie że serio mam wrażenie, że ktoś te historie sobie wymyśla aby większość użytkowników głównej miała czym zając czas
  #europa #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #szwecja
  pokaż całość

  źródło: snag.gy

 •  

  Mamy tu ludzi z różnych zakątków świata - możecie powiedzieć jak sprawa handlu w niedziele wygląda w waszym miejscu zamieszkania? Mapkom nie ma co ufać, bo się dowiaduje że nawet w takich Niemczech w których teoretycznie jest całkowity zakaz handlu w niedziele, u @fraciu sklepy są normalnie otwarte od 13 do 18, czyli ten handel istnieje...

  #zakazhandlu

  Wołam: #emigracja #emigrujzwykopem #niemcy #austria #uk #anglia #irlandia #norwegia #finlandia #francja #holandia #szwecja #hiszpania #portugalia i #szwajcaria i inne kraje których zapomniałem :)
  pokaż całość

 •  

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Niemiecki sanitariusz opatruje rannego kolegę, okolice Saumur, czerwiec 1940 r. W czerwcu 1940 roku wydawało się już, że walki się skończyły, a ''tchórzliwi'' Francuzi, co to tylko rzucali karabiny na ziemię zaraz całkiem się poddadzą.

  Nie do końca.

  W upalny dzień 15 czerwca 1940 r. komendant szkoły kawalerii w Saumur, pułkownik Michon, otrzymał rozkaz. Jego kadeci mieli obsadzić cztery mosty nad Loarą w rejonie Candes-Saint-Martin. Dwa mosty zniszczono, kiedy pułkownik otrzymał odezwę marszałka Petaina, nawołującą do zakończenia walk. Pułkownik postanowił zapytać swoich żołnierzy, co chcą robić dalej. Odpowiedź była jedna: walczyć. Dzielni kadeci poza własną wolą walki niewiele mieli: było ich nieco ponad 700, dysponowali 20 starymi działami i 3 samochodami pancernymi z I WŚ. Później wsparło ich kilkuset dalszych żołnierzy: 200 strzelców algierskich, 450 kadetów wojsk pancernych i 210 żołnierzy rozbitego batalionu pancernego z pięcioma czołgami H39. Łącznie: blisko 2200 ludzi. Naprzeciw nim stanęła niemiecka 1. Dywizja Kawalerii, licząca 10 tys. ludzi, która przybyła wieczorem 18 czerwca, wkrótce wsparta kolejnymi jednostkami. Siły niemieckie osiągnęły liczebność 40 tys. ludzi.

  Gdy na drodze pojawiła się niemiecka jednostka rozpoznawcza, Francuzi otworzyli natychmiast ogień. Niemcy twardo próbowali nacierać, ale bohaterski francuski opór odrzucał ich raz za razem. Garstka kadetów heroicznie broniła się na wyspie pośrodku rzeki, zajadle ostrzeliwując nadciągające niemieckie pojazdy pancerne. Kiedy niemieccy saperzy próbowali przekroczyć wyspę na pontonach, odpędzili ich strzelcy algierscy. Do heroicznego kontrataku ruszyły czołgi, likwidując niemiecki przyczółek na północ od Saumur. Grupa kadetów została otoczona w pobliskim gospodarstwie Aunis, zaciekle odpierając niemieckie ataki. Piękną kartę zapisał sławny kompozytor francuski, Jehan Alain, który samotnie stawił czoła niemieckiemu oddziałowi szturmowemu. Zabił 16 wrogów, nim sam poległ. W końcu, pięć czołgów H39 ruszyło do kontrataku, wyłamując korytarz do okrążonych. Niemcy imali się różnych sztuczek: proponowali kapitulację, nawet przebierali się za cywilów, by spenetrować obronę. Na próżno. W końcu, dowodzący 1. DK, gen. Kurt Feldt, nakazał wycofanie się i ominięcie miasta. Jednak ostatnim wysiłkiem, Niemcy zdołali zająć mosty, oraz przeprawić się na drugą stronę Loary, załamując obronę. W uznaniu wielkiego bohaterstwa, francuscy kadeci mogli się wycofać bez przeszkód do strefy nieokupowanej. Kiedy brudni, osmaleni, pokrwawieni, w niegdyś białych koszulach kadeci maszerowali na południe, Niemcy oddawali im honory wojskowe. Przekraczając granicę - śpiewali, w oczyszczonych naprędce mundurach.

  Bitwa o Saumur zakończyła się. Poległo i zostało rannych 250 Francuzów oraz 450 Niemców. Bitwa otrzymała przydomek ''La Haye Sainte'' w nawiązaniu do Waterloo (bitwa wydarzyła się w jego 125. rocznicę).

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

 •  

  Idę zaraz na zajęcia, więc wrzucam śmiesznego mema. Powodzonko wykopki w tym ciężkim poniedziałku
  #heheszki #memy

 •  

  W ramach wczorajszej dramatu narodowego były wrzucane mapki z regulacjami dotyczącymi handlu w Europie jako uzasadnienia, że skoro na zachodzie są ograniczenia, to u nas też można. Zaznaczona jest na niej Francja, zgodnie z prawdą jako kraj z częściowymi regulacjami. W tym przypadku argument jest jednak mocno chybiony. Jeszcze paręnaście lat temu praktycznie wszystko byo pozamykane ze względu na kodeks pracy - definiujący wprost niedzielę jako dzień wolny od pracy. Ale w ostatnich latach Francja poszła w przeciwnym kierunku niż obecnie Polska. Pod wpływem wieloletnich dyskusji i nacisków, w 2009 prawo umożliwiło departamentom tworzenie lokalnych "specjalnych stref turystycznych", w ramach których sklepy i firmy mogą funkcjonować cały tydzień. W 2015 weszło "prawo Macrona" (wówczas ministra ekonomii i finansów), które (między innymi) możliwość tworzenia owych stref ułatwiło i rozszerzyło. Praca w niedziele ma być jednak dobrowolna - w praktyce oznacza to konieczność zawarcia porozumień sieci handlowych z (potężnymi) związkami zawodowymi, które będą gwarantowały odpowiednio korzystne płace i warunki niedzielnej pracy. Negocjacje są żmudne, bywają zrywane, toczą się miesiącami a nawet latami i stanowią największą przeszkodę we wprowadzaniu nowych regulacji w życie; z tego co się orientuję, nie wszystkie sieci handlowe dogadały się ze związkami i wprowadziły pracę w niedzielę. Generalnie związki zawodowe wprowadzanej reformie były bardzo niechętne, widząc w reformie zamach na czas wolny pracowników.

  W praktyce, na moim osiedlu pod Paryżem są dwa spożywczaki; jeden jest w niedzielę otwarty w godzinach 8-13, drugi 9-21. W pobliskim centrum handlowym duży Auchan jest zamknięty, ale jest też Lidl otwarty w godzinach 9-12. Sklepy motoryzacyjne, Intersport, Decathlon, Fnac (elektronika), sklepy z ciuchami i Leroy Merlin są otwarte cały dzień. Całą niedzielę jest otwarta Ikea, ale tylko w okolicy Paryża - reszta Ikei we Francji jest zamknięta. W centrum miasta otwarte jest praktycznie wszystko, szczególnie w 'imigranckich' dzielnicach, choć część polskich sklepów jest prawilnie pozamykanych. Sklepy koszerne zamknięte w szabas, w resztę tygodnia otwarte ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na prowincji jest gorzej; większość marketów prowincjonalnych jest w niedzielę otwarta do 12-13 ale zdarzają się miejscowości, gdzie jedyny market w niedzielę jest zamknięty (w najmniejszych miejscowościach w ogóle nie ma sklepów).

  Inną ciekawostką jest, że część małych sklepów (i punktów usługowych) jest zamknięta w okolicy południa na parę godzin (zazwyczaj 12-14); właściciele w tym czasie jedzą tradycyjnie obiad, i to bez państwowego nakazu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #zakazhandlu #francja #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  Jak to jest, że Baszar dostawał mocne bęcki i chował się w piwnicy a tu nagle od jakiegoś roku
  odbił już pół Syrii a Ghoute to zajmie raz dwa - pomiędzy śniadaniem a obiadem?
  #syria #pytanie

 •  

  Kamienne konstrukcje które rozsypują się po dziś dzień nie reprezentowały większości zamków średniowiecza. Prawdziwy "standard" zamku był zdecydowanie inny niż to co znamy i oglądamy w dzisiejszych czasach. Dokument opisujący jak wyglądała większość zamków w średniowieczu i jakie reprezentowały standardy architektoniczne. Bardzo ciekawe.

  https://www.wykop.pl/link/4206501/zamki-zapomniane-w-czasie/

  Polecam.

  #menypeny
  #historia
  #ciekawostkihistoryczne
  #gruparatowaniapoziomu
  #zamki
  #sredniowiecze
  pokaż całość

  •  

   @Menypeny: Temat jest ciekawy, ale ten opis znaleziska jest błędny i niepotrzebnie tam się szafuje określeniem "zamek"

   Fortyfikacje zapomniane w czasie. Czy wiesz, że kamienne kamienne konstrukcje które rozsypują się po dziś dzień nie reprezentowały większości fortyfikacji średniowiecza? Prawdziwy "standard" fortyfikacji był zdecydowanie inny niż to co znamy i oglądamy w dzisiejszych czasach.

   @orkako:

   To chyba wina ogólnie terminologii anglosaskiej

   Nie, terminologia jest bogata (castle; hillfort; manor house (fortified); rampart; motte-and-bailey castle i inne), tylko filmik odwołuje się do jej potocznego rozumienia.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Tak jak zapowiadałem w poprzednim odcinku, dzisiejszy poszerzy nam trochę horyzonty. Przyjrzymy się bowiem temu, jak rozwijało się chrześcijaństwo w II i III wieku poza światem grecko-rzymskim. I nie mam tutaj na myśli tylko terenów nie wchodzących w skład cesarstwa, ale także te, które doń należały, ale nie były mocno poddane wpływom rzymsko-helleńskim. Dzisiaj skupimy się na Azji i tradycji znanej jako syriacka (wraz z jej odnogami). Wywodzące się z niej kościoły były swego czasu bardzo aktywne misyjnie.

  A zatem: wschodnia Syria i Mezopotamia. Wstęp do dziejów chrześcijaństwa poza światem grecko-rzymskim musi zacząć się od tych regionów. Nakazuje tak nie tylko geograficzna bliskość Galilei i Judei, ale także chronologia. Dlaczego Syria występuje razem z Mezopotamią? Dzielenie ich byłoby bez sensu, ponieważ obydwa te regiony były zdominowane przez semickie ludy, które dzieliła wprawdzie przynależność etniczna, ale łączył język aramejski - tamtejsza lingua franca, którą na co dzień posługiwał się sam Jezus. Mimo zewnętrznych wpływów perskich i helleńskich, udało się im w dużej mierze zachować kulturową autonomię, a im dalej od dużych ośrodków, tym mniej zapożyczeń.

  Spencer Trimingham spekuluje, że nawet Jezus mógł mieć do czynienia z nieżydowskimi ludami semickimi na samym początku swojej kariery. Wśród mieszkańców Galilei nie brakowało bowiem semickich pogan, w tym także koczowniczych Arabów. Marek mówi wprost o tym, że za Jezusem szli ludzie z „Galilei, Judei, Idumei i Zajordanii”. Większość mieszkańców tych regionów (poza Judeą) nie była Żydami. Żydów było jednak sporo i nie wiadomo do końca „co poeta miał na myśli”. Może w tłumach, o których mowa, byli poganie, a może nie. Z racji braku szczegółów pozostają nam spekulacje.

  Pierwsze uchwytne ślady semickich wspólnot chrześcijańskich na interesujących nas obszarach pochodzą z przełomu I i II wieku. Wydaje się, że jednym z pierwszych, większych centrów było Adiabene. W okolicach połowy I wieku dynastia rządząca tym państwem przeszła na judaizm i zaczęła utrzymywać bardzo ożywione kontakty z Jerozolimą. Do tego stopnia, że według podań, dom panujący miał swoją rezydencję w stolicy Judei. Murray twierdzi, że to adiabeńscy żydzi jako pierwsi zaczęli nawracać się na nową religię. Rozwój pierwszych wspólnot w tym rejonie był, na początku, silnie powiązany z występowaniem diaspory.

  Baum przychyla się do tego zdania i również upatruje pierwszych konwertytów w Żydach zamieszkujących region. Misyjny rozmach nowych wspólnot (o którym za chwilę) łączy on z faktem, że w czasach Partów, tamtejsi Żydzi kontrolowali perski odcinek Jedwabnego Szlaku. Voobus potwierdza tezę, wskazując, że syriackie chrześcijaństwo bazowało na Targumach (aramejskie tłumaczenia hebrajskiej Biblii dla aramejskojęzycznych Żydów) i wykazuje podobieństwa w sposobach interpretowania Biblii. Z poprzednich odcinków wiemy, że synagoga reaguje stosunkowo szybko i z czasem misyjne wysiłki chrześcijan koncentrują się na pogańskich grupach etnicznych.

  Syria i Mezopotamia były gorącym terenem w interesujących nas czasach. Leżały na pograniczu Cesarstwa Rzymskiego i ich największych rywali: państwa Partów, a później Sasanidów. Ziemia przechodziła z rąk do rąk, a mieszkańcy byli często uprowadzani i przesiedlani w głąb Persji. Ten fakt, zdaniem Bauma, był jednym z ważniejszych powodów, dla których chrześcijaństwo na dobre rozwinęło się także po drugiej stronie granicy. Oczywiście równie ważną rolę odegrały konwersje wynikające z kontaktów handlowych i stosunków między grupami krewniaczymi.

  I tak na przykład w 260 roku Szapur I spustoszył rzymską Syrię i część Azji Mniejszej. Uprowadził ze sobą wielu chrześcijańskich rzemieślników z Antiochii, Kapadocji i Cylicji, którzy zostali osiedleni w Babilonii, Partii, Elamie i Persji. Wśród nich był biskup Antiochii, Demetriusz, który po przymusowej przeprowadzce został pierwszym biskupem Beth Lapat (Gundeszapur). „Źródłem” chrześcijan po perskiej stronie granicy, poza przesiedleńcami i konwertytami byli także uchodźcy. W trakcie kilku okresów prześladowań niektórzy wschodni chrześcijanie salwowali się ucieczką do państwa Partów, a potem Sasanidów. Ironią losu jest to, że z czasem sytuacja ta się odwróciła, ale nie wybiegajmy przed szereg.

  Mimo, że z racji szczupłości źródeł nie znamy zbyt wielu szczegółów, to na podstawie liczebności i znaczenia późniejszych wspólnot sądzi się, że chrześcijaństwo w bardzo krótkim czasie pozyskało sobie wielu konwertytów na terenie całego obszaru aramejskojęzycznego. Silnym ośrodkiem stała się Edessa (Philip nazywa ją pierwszym chrześcijańskim miastem świata), stolica Osroene. Miasto stało się z czasem matecznikiem wpływowej szkoły teologicznej, która miała znaczący udział w dziejach powszechnego chrześcijaństwa. Edessa w pełni zasługuje na miano duchowej stolicy syriackich chrześcijan. W późniejszych czasach ważnymi ośrodkami stały się także Nisibis i Irbil.

  Według bardzo popularnej na Wschodzie legendy, wspomniane królestwo Osrone nawróciło się na chrześcijaństwo już w czasach Chrystusa. Panujący wówczas władca Abgar V cierpiał z powodu choroby i gdy usłyszał o wielkim uzdrowicielu Jezusie, miał jakoby napisać do niego list. W liście uznawał Jezusa za kogoś bardzo ważnego (może nawet samego Boga), prosił o uzdrowienie i oferował ochronę przed Żydami, którzy, według listu, „spiskują aby zrobić Ci [Jezusowi] krzywdę”.

  Chrystus miał z kolei odpisać Abgarowi, że jest błogosławiony jako ten, który nie widział, ale uwierzył. Z żalem, ale odmówił przeniesienia się do Edessy, wymawiając się koniecznością wypełnienia bardzo ważnej misji, która była powodem całej jego działalności. Zamiast tego jednak wysłał królowi jednego ze swoich uczniów aby ten wyleczył go z choroby. Apostołem tym miał być Tadeusz (Addai), jeden z siedemdziesięciu dwóch uczniów wyznaczonych przez Chrystusa. Katolicka tradycja utożsamia go z Judą Tadeuszem, ale syriacka twierdzi, że był to zupełnie inny zawodnik.

  Historyczność opisanego wyżej wydarzenia jest… no, nawet nie bardzo wątpliwa. Ze świecą szukać kogoś, kto upierałby się, że to prawda (choć, naturalnie, znajdą się i tacy). Historycy mocno różnią się w ocenie prawdziwej natury i przeznaczenia listów. Ehrmann i Bauer twierdzą na przykład, że był to element antyheretyckiej propagandy. Większość historyków uważa je po prostu za legendę założycielską syriackiego chrześcijaństwa i próbę pokazania starożytnego rodowodu. W czasach kościoła opartego o sukcesję apostolską, ważnym ośrodkom religijnym wypadało mieć apostolskie korzenie. Legenda ta jest także odczytywana jako potwierdzenie semickich korzeni.

  Bardziej prawdopodobne jest jednak, że dopiero Abgar VIII przyjął chrzest. To z kolei znaczyłoby, że konwersja Osroene miała miejsce pod koniec II wieku. Nawet to nie jest jednak do końca pewne. Teorię tę popierają na przykład Jenkins, Burkitt czy Adler. Gdyby okazało się to prawdą to Armenia nie mogłaby się szczycić tytułem pierwszego państwa, które oficjalnie przyjęło chrześcijaństwo. Znając kaukaskie nastawienie do historii (o którym swoją drogą polecam poczytać; jeśli myślicie, że holocaust i IPN to szczyt historycznej gównoburzy, to będziecie w szoku) byłby to jeden z większych skandali w XXI wieku. Spory między historykami jednak trwają i są dalekie od rozstrzygnięcia.

  Niezależnie od tego czy Abgar VIII przyjął chrzest, to na pewno był pozytywnie nastawiony do chrześcijaństwa i rozkwitało ono w jego państwie. Przejawem tego może być eksponowana pozycja filozofa i pisarza, Bardesanesa na dworze królewskim. Bardasanes jest wprawdzie uważany za gnostyka, ale mówimy tutaj o czasach, w których nie było dobrze zdefiniowanych granic ortodoksji i herezji, a poszukiwania kanonu i doktryny cały czas trwały. No i to, że został ostatecznie uznany za odstępcę od prawdziwej wiary nie znaczy, że nie miał zwolenników i nie dołożył swojej cegiełki do dziejów aramejskiego chrześcijaństwa.

  Pod koniec I wieku językiem wspólnot wschodniosyryjskich i mezopotamskich była zarówno greka jak i aramejskie dialekty. Był to w dużej mierze efekt tego, że część misjonarzy wywodziła się z bardziej zhellenizowanej, zachodniej Syrii. W pewnym momencie musiały pojawić się różnice i uprzedzenia, bo wydaje się, że Grecy i Aramejczycy przez pewien okres czasu tworzyli osobne wspólnoty. Tak przynajmniej interpretuje się inskrypcję maga Kartira z III wieku, który wspomina o Nazarejczykach i Chrześcijanach jako osobnych grupach. Nazarejczyków odczytuje się jako wspólnoty semickie, a Chrześcijan jako określenie na wspólnoty greckojęzyczne.

  W końcu jednak ograniczenia te zniknęły, przynajmniej w większości przypadków i językiem liturgicznym syryjskich i mezopotamskich chrześcijan na dobre stał się syriacki, dialekt aramejskiego jakim posługiwano się w Edessie. Przewodnia rola tego miasta jest jeszcze bardziej widoczna w III wieku. I tak na przykład, gdy wśród perskich chrześcijan wybuchł spór o prymat w hierarchii, Papa, biskup Seleucji-Ktezyfonu, prosił o interwencję biskupa Edessy, a nie np. Antiochii (która wywodziła swoją historię od Piotra Apostoła).

  Póki co, mówiliśmy przede wszystkim o rzymskiej stronie świata aramejskojęzycznego. Jeśli chodzi o stronę perską, to już Dzieje Apostolskie wspominają o Medach, Persach i Partach wśród nawróconych w dzień Pięćdziesiątnicy. Syriackie tradycje mówią z kolei o Aggaju, Manie i Marim jako pierwszych chrześcijańskich misjonarzach (według tej tradycji mieli być oni uczniami Addaja). Historycznie początki tamtejszego kościoła są związane z działalnością semickich misjonarzy (w tym żydowskich). Pierwszym ośrodkiem perskiego (w znaczeniu politycznym, nie etnicznym) chrześcijaństwa była część Mezopotamii, znana Partom i Sasanidom jako Asuristan, od zamieszkujących ten region Asyryjczyków.

  Syriaccy misjonarze z rzymskiej strefy wpływów byli tak naprawdę u siebie, bo mimo rozdarcia politycznego między dwie potęgi, kultura była, pi razy drzwi, wspólna. Zdaniem Ziółkowskiego w momencie upadku państwa Sasanidów większość mieszkańców Asuristanu była już chrześcijanami. Mieli oni swoją własną organizację kościelną, szkoły teologiczne i gęstą sieć biskupstw. To wszystko dało początek, tak zwanej, tradycji wschodniosyriackiej (ale to już późniejsze dzieje, w interesującym nas okresie nie ma dobrego powodu aby wydzielać jakieś grupy).

  Nasi „Asyryjczycy” nie próżnowali na froncie misyjnym. Nieśli chrześcijaństwo do Persji właściwej, gdzie również zyskało ono popularność, ale przez długi czas nie szerzyło się z taką skutecznością jak w Mezopotamii. W II wieku źródła mówią już o kościołach w Chuzestanie. Księga Praw Krain z III wieku mówi o wspólnotach w Medii, Partii i Baktrii. Nowa religia docierała nawet w tak dziwne rejony jak wyspa Chark (Zatoka Perska). W mniej więcej tym samym czasie syriaccy misjonarze zanieśli chrześcijaństwo na półwysep Arabski i do Indii (o czym szerzej za chwilę).

  Niestety niewiele wiemy o życiu wczesnych wspólnot syriackich. Na podstawie szczątkowych informacji z II wieku wydaje się, że miejscowe chrześcijaństwo było mocno nastawione z jednej strony na misje a z drugiej na ascezę i mistycyzm. Było również bardzo wymagające wobec swoich wyznawców. Wielu z nich decydowało się na życie we wspólnotach monastycznych. Początkowo uważano, że stało się to za sprawą inspiracji monastycyzmem egipskim, ale obecnie istnieją także teorie mówiące, że obydwa ruchy rozwinęły się niezależnie od siebie. Co ciekawe monastycyzm syriacki nie zakładał odcięcia się od świata „na dobre” i jednym z zadań mnichów była działalność misyjna. Nietypowe jest również to, że wspólnoty cenobityczne były koedukacyjne.

  Żywoty Świętych Perskich pokazują, że na Wschodzie, w przeciwieństwie zwłaszcza do łacińskiego Zachodu, kobiety odgrywały bardzo ważne role. Mamy wręcz doniesienia o kobietach-misjonarzach, które całe swoje życie poświęcały życiu religijnemu, wyłamując się z tradycyjnej roli matki i żony. Harvey twierdzi, że kobiety odegrały kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się chrześcijaństwa w regionie i nawet jeśli nie zostawały „świętymi” (a takie właśnie przypadki opisuje w „Holy Women of the Syrian Orient”), to zazwyczaj jako pierwsze nawracały się i promowały nową religię wśród członków swojej rodziny.

  Van den Berg zauważa, że syriaccy chrześcijanie znajdowali się pod dużymi wpływami gnostyckimi i dualistycznymi. Region ten był w końcu nie tylko miksem politycznych wpływów Rzymu i Persji, ale także tyglem różnych tradycji religijnych - greckich, syryjskich, mezopotamskich, perskich, ludów Azji Środkowej, a nawet indyjskich. Dualizm irański sprawiał, że w cenie było surowe prowadzenie się - stąd prawdopodobnie ascetyczny tryb życia wspomnianych przed chwilą wspólnot. Taki też obraz ukazuje Voobus pisząc o wczesnej teologii kościoła syriackiego - nawołuje on do duchowej bitwy z pokusami. Miejscowi pisarze i uczeni mieli zatem nieco inne inspiracje niż grecko-rzymska filozofia. Dość powiedzieć, że syriackie Dzieje Tomasza przedstawiają celibat jako „jedną drogę dla kraju” (#pdk).

  Ascetyzm i wezwanie do odrzucenia świata przebijał z tekstów lokalsów takich jak Tacjan czy Bardasanes. Tacjan był Asyryjczykiem, który osiedlił się w Cesarstwie Rzymskim i zainteresował się hellenistyczną filozofią. Po latach studiów nawrócił się na chrześcijaństwo, które poznał u boku Justyna Męczennika. Był on jednak o wiele radykalniejszy i uważał, że chrześcijaństwo jest środkiem do wyzwolenia się ze świata, który z kolei uważał za coś w rodzaju więzienia. Pogląd mocno zalatujący gnostycyzmem. Jeśli chodzi o Bardasanesa, to wprost twierdził on, że materia jest czymś złym. Co ciekawe, Porfiriusz podaje, że spotykał się on z wyznawcami indyjskich religii. Mimo posiadania podobnych poglądów, mocno krytykował Maniego i uważał go za heretyka.

  „Didascalia Apostolorum” z III wieku rysuje już jednak inny obraz syriackich wspólnot. Dzieło powstało jako swego rodzaju poradnik i wykładnia doktryny, w celu ujednolicenia i rozjaśnienia nauczania. W przeciwieństwie do poglądów dżentelmenów z poprzedniego akapitu, błogosławi i wynosi pod niebiosa związki małżeńskie i związane z nimi posiadanie potomstwa. Sprzeciwia się również radykalnemu przestrzeganiu przepisów kultowych odziedziczonych po judaizmie (pamiętajmy, że żydowskie wpływy były mocniejsze na pograniczu cesarstwa i na Wschodzie). Pokazuje także, że wspólnoty przekształcają się w bardziej hierarchiczne struktury z duchowieństwem (czyli laikat może zajmować się „normalnym” życiem).

  Syriackie chrześcijaństwo, podobnie jak grecko-rzymskie, było przede wszystkim miejskim fenomenem. Asmussen zauważa, że wielu aramejskich chrześcijan było kupcami (a podobno pieniądze i powściągliwość nie idą w parze). Z racji przesiedleń w miastach Partów i Sasanidów było także pełno chrześcijańskich rzemieślników. Dominowali jednak kupcy. „Żywoty Perskich Świętych” wymieniają nawet kilku świętych handlarzy. Mozdoor i Venetis twierdzą, że była to wpływowa grupa i potrafiła nawet nawiązać rywalizację z Żydami. Ci sami autorzy twierdzą, że skupienie działalności misjonarskiej na ważnych centrach miejskich i handlowych takich jak Edessa czy Irbil (stolica Adiabene) było celowym działaniem, mającym zwiększyć wpływy.

  Jeśli chodzi o nastawienie władz, to chrześcijanie przez długi czas nie mieli większych problemów. W strefie przygranicznej, nawet w trakcie prześladowań, Rzymianie woleli nie zaogniać problematycznej sytuacji w tak gorącym regionie i raczej przymykali oko. Zapewne sporą rolę odgrywał fakt, że była to wpływowa wspólnota, której wielu członków nie należało do grona gołodupców. Partowie wykazywali się dużą tolerancją i niespecjalnie interesowały ich wierzenia poddanych. Mozdroor i Venetis twierdzą nawet, że nawiązywali przyjazne kontakty z biskupami i używali ich jako pośredników w komunikacji z chrześcijańskimi mieszkańcami ich państwa.

  Zmiany zaczęły się po 224 roku, kiedy to Sasanidzi przejęli władzę w Persji. Nowa dynastia od samego początku szukała porozumienia z klerem zoroastryjskim i w tej religii upatrywała legitymizacji dla przewrotu i swoich rządów. Wiemy to choćby z listu maga Tansara do Gusznaspa, w którym kapłan przedstawiał Partów jako odstępców od wiary, a Ardaszira jako tego, który przywraca prawdziwą religię. Polityka względem innych religii zaczęła się zmieniać. Nie oznacza to od razu prześladowań, ale na przykład ograniczenie wcześniejszych przywilejów. Wydaje się, że mocno uderzyło to zwłaszcza w żydów.

  Zoroastryjski kler chciał wykorzystać nadarzającą się okazję i ugrać jak najwięcej dla siebie. Nie trudno wyobrazić sobie, że magowie wyszli z założenia, iż skoro legitymizują Sasanidów, to należy im się coś w zamian. Na dworze Szapura I i jego następców widać rosnące wpływy Kartira, aczkolwiek są oni jeszcze w miarę tolerancyjni. Szapur przedstawia się jako wyznawca Ahura Mazdy i narzędzie bogów, ale szanuje żydów czy chrześcijan i zezwala na działalność Maniego, który dołącza do jego świty. Bahram I prześladuje już manichejczyków i wydaje ich 12 apostołów magom. Prześladowania chrześcijan pełną parą ruszają jednak dopiero w IV wieku, po nawróceniu Konstantyna.

  Zdaniem Philpa prześladowania były nie tylko efektem zmian w Cesarstwie Rzymskim (największym rywalu sasanidzkiej Persji), ale także pokłosiem faktu, że o ile do III wieku chrześcijaństwo szerzyło się głównie wśród semickiej ludności i we wschodniej części państwa, to w IV zaczęło przyciągać coraz więcej irańskich konwertytów z właściwej Persji. To z kolei BARDZO nie podobało się zoroastryjskiemu klerowi. Jest to o tyle bardziej prawdopodobne, że manichejczycy byli prześladowani już w III wieku na skutek tego, że ich religia, jako wywodząca się z mazdaizmu, była rywalem dla zoroastryzmu od samego początku.

  Aramejskie wspólnoty i ich misyjne wysiłki są mocno powiązane z pojawieniem się i rozwojem chrześcijaństwa w Indiach. Wbrew pozorom świat w kilku pierwszych wiekach naszej ery nie był tak wielkim miejscem jak mogłoby się wydawać. Wielu autorów starożytnych, takich jak Strabon, Pliniusz czy Klaudiusz Ptolemeusz, demonstruje wiedzę na temat Indii i poświadcza istnienie ożywionej wymiany handlowej. Na podstawie zapisków można wydzielić trzy główne szlaki handlowe. Pierwszy prowadził z północnych Indii do odnogi Jedwabnego Szlaku bięgnącej przez Azję Środkową do Antiochii. Drugi biegł od ujścia Indusu, przez Zatokę Perską i w górę Eufratu do portów Lewantu.

  Trzeci, prawdopodobnie najpopularniejszy - biegł z południowych Indii, przez południowe wybrzeża Arabii do egipskich portów nad Morzem Czerwonym. Tam następował przeładunek na statki pływające po Nilu do Aleksandrii. Z Aleksandrii zaś - na całe Morze Śródziemne. W 45 roku niejaki Hippalos odkrył zastosowanie wiatru monsunowego aby przyśpieszyć podróż do i z Indii. Jednocześnie boski August, który zdaniem Warmingtona rozkminił jak istotny jest handel indyjski, rozprawił się z pośrednikami w postaci Himdżarytów i Sabejczyków. Wdzięczni kupcy mieszkający w Muziris (port na malabarskim wybrzeżu Indii) ufundowali świątynie poświęconą geniusowi princepsa.

  Handel ruszył na całego. Rzymianie kupowali tkaniny, przyprawy i szlachetne kamienie. Płacili w złocie. W południowych Indiach znajduje się wiele rzymskich monet datowanych na I-III stulecie. Tamilskie źródła, takie jak pochodzące z II wieku Shilappadikaram, wspominają o „wielkich statkach wyładowanych złotem” płynących z Zachodu oraz o bogatych kupcach „mówiących dziwnymi językami”, którzy zaczęli osiadać w miastach królestwa Ćera. Wśród kupców tych byli Grecy, Syryjczycy i Żydzi.

  Tradycja kościoła (a raczej kościołów, bo obecnie jest ich kilka) indyjskiego podaje, że chrześcijaństwo zaczęło się tu wraz z przybyciem Tomasza Apostoła. Miał on jakoby przybyć do Muziris w 52 roku. Brzmi nieprawdopodobnie? Nie do końca. Puthiakunnel twierdzi, że nie ma w tym nic dziwnego, bo w mieście żyła spora społeczność żydowska i możliwe, że tak jak wielu judeochrześcijańskich misjonarzy, Tomasz odwiedzał skupiska diaspory, głosząc nauki Chrystusa.

  O tej tradycji wspominają syriackie, apokryficzne Dzieje Tomasza oraz szereg innych źródeł, w tym Ambroży z Mediolanu, Hieronim ze Strydonu czy Grzegorz z Nazjanu. Euzebiusz z Cezarei twierdzi, że jego nauczyciel, stoicki filozof Pantaenus, po tym jak nawrócił się na chrześcijaństwo, odwiedził indyjskie wspólnoty. Po raz kolejny wydaje się, że za wszystkim stoją Żydzi. Jussay twierdzi, że mamy dobre przesłanki aby uważać, że żydowscy kupcy docierali do Indii już w czasach Salomona, aczkolwiek wielu poddaje to w wątpliwość. Fernandes z kolei twierdzi, że część Żydów zbiegła do Indii po zniszczeniu I świątyni.

  Mniej kontrowersyjne są prace Katza, Kodera, Puthiakunnela, de Beth Hillela i Jamesa, które prezentują dowody na to, że Żydzi byli obecni na malabarskim wybrzeżu w I wieku n.e. Wskazuje na to również fakt, że wielu Żydów udało się tam po klęsce powstania i zniszczeniu Jerozolimy w 70 roku. Na możliwość żydowskich korzeni indyjskich chrześcijan (albo przynajmniej ich części) wskazuje analiza zwyczajów i pieśni chrześcijańskiej mniejszości znanej Knanaya. Jussay twierdzi, że podobieństwa z kulturą koczińskich Żydów są tak znaczące, że istnieją małe szanse na to, że są efektem przypadku.

  Według tradycji, Tomasz, po odwiedzeniu Sokotry, miał pojawić się w Muziris, gdzie spędził pewien czas wśród miejscowych Żydów. Następnie udał się na południe, gdzie nawrócił kilka rodzin należących do wysokich kast i założył siedem wspólnot. W 72 roku zmarł męczeńską śmiercią i został pochowany w Mylapore (gdzie obecnie znajduje się poświęcona mu bazylika). Czy opowieść ta jest prawdziwa? Historycy są bardzo powściągliwi w tej kwestii, zwłaszcza w kontekście wspomnianego już zjawiska szukania apostolskich korzeni. Frykenberg wskazuje jednak, że nawet jeśli historie te nie są literalnie prawdziwe, to na pewno poświadczają starożytność indyjskiego chrześcijaństwa.

  Bezpiecznie będzie założyć, że pierwsze wspólnoty w Indiach powstały na drodze kontaktów handlowych z rzymskim i perskim Bliskim Wschodem, być może już w I wieku. Prawdopodobnie wielu początkowych konwertytów rekrutowało się spośród miejscowych Żydów, ale chrześcijanami zostawali także miejscowi, jak i migrujący z Zachodu kupcy, którzy decydowali się na pozostanie w Indiach. Gdzie w tym wszystkim ręka syriackiego chrześcijaństwa? Ano, na pewno musiała być, bo aż do przybycia Portugalczyków, miejscowe kościoły uznawały patriarchę Seleucji-Ktezyfonu (później rezydującego w Bagdadzie) za swojego zwierzchnika.

  Brown podaje, że misyjną sztafetę w Indiach bardzo szybko przejęli kupcy syriaccy z miast leżących nad Zatoką Perską i dlatego miejscowy kościół stał się częścią kościoła syriackiego, a później wschodniosyriackiego. Kronika z Siirt podaje, że pod koniec III wieku misje w Indiach prowadziło biskupstwo w Basrze. Brown przedstawia teorię mówiącą, że tomaszowa tradycja to efekt wpływów syriackich - Tomasz był szczególnie czczony na Wschodzie, a „Dzieje Tomasza” traktujące o indyjskiej misji, zostały spisane w Edessie. W późniejszych czasach, które wykraczają poza ten odcinek, indyjski kościół podlegał pod metropolitę Rev Ardashir (Iran), będącą częścią Kościoła Wschodu. Z tego też powodu liturgia, księgi, teksty filozoficzne i religijne były syriackojęzyczne.

  Jeśli chodzi o Arabów to chrześcijaństwo zaczęło się wśród nich szerzyć bardzo szybko. Jak zauważa Spencer Trimingham, wbrew powszechnym wyobrażeniom, arabskie osadnictwo poza terenami rodzimego półwyspu nie zaczęło się wcale wraz z ekspansją islamu (wołam @UtTeR_DesTrucTiOn). Bryce podaje, że migracje miały miejsce znacznie wcześniej i Arabowie pojawili się na terenach, przykładowo, Palmyry (środkowa Syria) w okolicy III wieku p.n.e. Źródła potwierdzają, że plemiona arabskie zamieszkiwały Syrię, Mezopotamię, Palestynę a nawet zachodnią Persję, jeszcze przed narodzeniem Chrystusa.

  Ciężko jednak dokładnie wskazać i prześledzić wędrówki, bo mamy problemy z identyfikacją. Ziemie o których mowa, były semickie językowo. Z racji podobieństwa językowego nie było większych barier dla wymiany kulturowej - zachodziła ona bardzo szybko. Często obejmowała ona także sferę języka właśnie i w wielu przypadkach Arabowie porzucali swoje dialekty na rzecz lokalnego, aramejskiego narzecza. Millar twierdzi, że dokładnie taki proces zaszedł w przypadku dynastii rządzącej wspominanym już Osroene i kolejni Abgarowie byli potomkami wodzów arabskiego plemienia znanego jako Orrhoei.

  Ta „unia kulturowa” sprawia, że w wielu przypadkach ciężko wydzielić chrześcijaństwo syriackie i arabskie. Arabowie albo sami stawali się „Aramejczykami” (w sensie, że tracili świadomość pochodzenia), albo przejmowali ich kulturę w takim stopniu, że jedyną rzeczą, która różniła ich od aramejskich sąsiadów, było pochodzenie. Dla czasów, które nas interesują podział taki jest niemal niemożliwy i bezsensowny (zwłaszcza dla Syrii i Mezopotamii) z kilkoma wyjątkami.

  Jednym z tych wyjątków są plemiona, pozostające przy koczowniczym lub pół-koczowniczym trybie życia, mimo zmiany miejsca zamieszkania. Z żywotów syriackich świętych wiemy o mnichach i pustelnikach, którzy działali wśród takich właśnie Arabów (na marginesie: w tych czasach, na tych terenach, mianem Arabów określano nie tylko grupy wywodzące się z płw. Arabskiego ale także koczowników w ogóle). Wydaje się, że tak tak jak w przypadku innych pogan, czynnikiem inicjującym proces konwersji, była potrzeba boskich interwencji. Ciężkie warunki życia i balansowanie na krawędzi przetrwania na pewno nie pomagały w kwestiach zdrowotnych.

  Pustelnicy i mnisi cieszyli się dobrą opinią jeśli chodzi o zdolność czynienia cudów. Pamiętamy pielgrzymki beduinów pod słup Symeona Stylity? Spencer twierdzi, że konwersje plemion i klanów zachodziły z góry na dół - wodzowie albo ważni członkowie starszyzny, mieli problem i znajdowali rozwiązanie przy pomocy eremitów. Sprawiało to, że zaczynali interesować się chrześcijaństwem i przyjmować nauki od swoich wspomożycieli. Po jakimś czasie decydowali się na chrzest, a w ich ślady szła reszta członków społeczności.

  Czasami plemiona łączyły się w większe organizmy - konfederacje. Niektóre z nich okazywały się trwalsze od innych i tworzyły niezależne albo autonomiczne państewka na pograniczu półwyspu, Persji i Cesarstwa. Trwałe kontakty między plemionami ułatwiały szerzenie się nowej religii. Wydaje się, że tak było w przypadku późniejszych konfederacji Tanukidów, Zokomidów, Ghassanidów i Lachmidów. Z racji braku źródeł i dziur w tych które mamy, ciężko dokładnie zrekonstruować ich dzieje.

  Pochodzenie Tanukidów ginie w pomroce dziejów. Na horyzoncie historii pojawiają się w drugim wieku, jako grupa plemion zamieszkujących Hauran - region leżący na pograniczu współczesnej Syrii i Jordanii. W III wieku walczyli po stronie rzymskiej w konflikcie z Palmyrą i odegrali dużą rolę w pokonaniu Zenobii i jej popleczników. W mniej więcej tym samym czasie nawrócili się na chrześcijaństwo, prawdopodobnie za sprawą syriackich kupców i mnichów. Mieli silne związki z pustynnymi wspólnotami monastycznymi.

  Zokomidzi pochodzili z północnej części półwyspu arabskiego i w III wieku zostali, jako sojusznicy Palmyry, osiedleni na terenie Syrii i Palestyny. Tam na szeroką skalę weszli w kontakty z chrześcijańskimi misjonarzami. W wyniku tych kontaktów, zdaniem Shahida, Zokomos ochrzcił się, pociągając za sobą starszyznę. Szczyt ich znaczenia przypadł na IV wiek, kiedy to byli sojusznikami Rzymu, broniącymi cesarstwa przed intruzjami krewniaków, prowadzących koczowniczy tryb życia. Jeden z wodzów, Dawid, zasłynął jako fundator klasztoru.

  Ghassanidzi i Lachmidzi, to nieco późniejsze dzieje. Ci pierwsi mieli długie tradycje chrześcijańskie i historycznie byli powiązani z kościołem syriackim, ale w VI wieku dołączyli do obozu chalcedońskiego. Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że znaleźli się w orbicie rzymskich wpływów i uzyskali status sprzymierzeńców cesarstwa. Wśród Lachmidów było sporo plemion wyznających inne religie, ale rządzący pozostali wierni syriackiemu kościołowi (wtedy to już raczej wschodniosyriackiemu). Lachmidzi w jakiś sposób uznawali zwierzchnictwo szachów Persji i bronili dostępu do Mezopotamii przed koczownikami z półwyspu.

  Trochę za bardzo wybiegliśmy jednak w późniejsze czasy. Wróćmy zatem do arabskiego chrześcijaństwa w II i III wieku. Poza koczownikami, możemy także mniej więcej prześledzić rozprzestrzenianie się nowej religii w rzymskiej Arabii. Mam tutaj na myśli tereny zamieszkane przez Nabatejczyków. Byli oni Arabami, prawdopodobnie pochodzącymi z południa półwyspu, którzy w I tysiącleciu p.n.Ch zaczęli przesuwać się coraz bardziej na północ. W czasach diadochów utworzyli królestwo obejmujące tereny współczesnego Izraela, Palestyny, południowej Syrii, Synaju, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

  Mieli bardzo dobre stosunki z Żydami i byli sojusznikami makabejskich powstańców. Sytuacja zmieniła się po powstaniu królestwa Hasmoneuszy w 160 p.n.e. Po latach wojen, Nabatejczycy uzyskali przewagę, ale wplątali się z kolei w konflikt z Seleucydami. I tym razem zmagania zakończyły się sukcesem Arabów, a w następstwie zwycięstwa pod Kanną udało im się zająć Damaszek. Zwycięski król Obodas I został wówczas okrzyknięty bogiem.

  Kres dominacji Nabatejczyków w regionie przyniosło pojawienie się Rzymian. Po pokonaniu arabskich armii w bitwach, zawarli wprawdzie pokój, ale Nabatea stała się państwem klienckim. W 106r. Rzymianie całkowicie ją zajęli i włączyli pod bezpośredni zarząd, tworząc w ten sposób prowincję Arabia Petraea. Rzymskie panowanie przyniosło rozwój gospodarczy i dalszą urbanizację. Powstało kilka nowych ośrodków miejskich, a istniejące (w tym najważniejsze - Petra i Bostra) jeszcze się rozrosły.

  Mieszkańcy Nabatei byli w większości semickimi poganami. Istniejące kulty były miksem wpływów arabskich, palestyńskich, egipskich, syryjskich i mezopotamskich. Cześć mieszkańców terytoriów, które znajdowały się kiedyś pod kontrolą Żydów, wyznawała judaizm. Jako że był to region leżący na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, chrześcijaństwo zaczęło się tutaj pojawiać bardzo wcześnie. Przynosili je ze sobą palestyńscy judeochrześcijanie, koczowniczy Arabowie z terenów syryjskich i mezopotamskich oraz syriaccy kupcy.

  Zdaniem Spencera Triminghama, konwersje na szeroką skalę zaczęły się w II wieku. Wskazuje na to rosnąca liczba kontrowersji dotyczących istoty chrześcijaństwa. Na terenach zamieszkanych przez Aramejczyków i Arabów ścierają się ze sobą różne wersje i interpretacje. Do ważniejszych można zaliczyć protortodoksów, którzy dzielą się już na wspólnoty helleńskie i semickie. Ta druga grupa wydaje się być pod silniejszym wpływem tradycji żydowskiej i dualizmu, ta pierwsza czerpie więcej ze świata greckiego. Mamy także marcjonitów, których wspólnoty przetrwają na Bliskim Wschodzie aż do podboju arabskiego. Obrazu dopełniają judeochrześcijanie, chcący pogodzić nauczanie Jezusa z tradycją żydowską.

  No i gnostycy. Arabowie dorobili się swoich własnych już w połowie II wieku. Gnostykiem był Monoimus Arab, którego nauczanie łączyło monizm, chrześcijaństwo i wpływy pitagorejskie. Niestety, niewiele wiemy na temat jego poglądów, bo nie pozostawił po sobie żadnych prac (albo nie dotrwały one do naszych czasów). To samo jest prawdą w temacie dzieł arabskich chrześcijan w tym okresie (jeśli takie były). Wiele informacji na temat semickiego chrześcijaństwa przekazują jednak źródła dotyczące Orygenesa. Pokazują one, że w pierwszej połowie III wieku chrześcijanie na ziemiach aramejskich i arabskich byli już licznie reprezentowani. Tak licznie, że istnieje tradycja mówiąca, że cesarz Filip Arab, pochodzący z Szahby leżącej w rzymskiej Arabii, był chrześcijaninem.

  Podania te, zdaniem Pohlsandera, wzięły się stąd, że osady i miasteczka w tym regionie miały bardzo duży udział chrześcijan w populacji. To z kolei było efektem wytężonej pracy misyjnej Edessy i Bostry. Wzmianki o chrześcijaństwie cesarza pojawiają się na przykład u Euzebiusza z Cezarei czy Hieronima ze Strydonu. Wspominają oni, że cesarz wraz z małżonką chcieli wziąć udział w celebracji Wielkiej Soboty w Antiochii, ale biskup Babylas kazał im pozostać na zewnątrz. Domniemane chrześcijaństwo Filipa jest przedmiotem sporów między historykami. Z jednej strony władca ten był bardzo tolerancyjny i zdawał się być zainteresowany nową religią. Z drugiej jednak, wypełniał wszystkie czynności kultowe związane z urzędem cesarskim.

  Informacje o znacząco dużej liczebności chrześcijańskich wspólnot w rzymskiej Arabii w III wieku potwierdza także archeologia. I tak na przykład, Glueck zidentyfikował ponad 300 chrześcijańskich pochówków w regionie znanym jako Idumea. W innej pracy wykazał arabskie pochodzenie symboli wykorzystanych do zdobienia kościołów w epoce bizantyjskiej. Archeologia, zdaniem Triminghama, pokazuje również, że w arabskiej prowincji budowano więcej kościołów w stosunku do reszty regionu oraz, że świątynie pogańskie szybciej wychodziły z użycia lub były przerabiane na chrześcijańskie miejsca kultu.

  Jeśli chodzi o interior półwyspu arabskiego, to tutaj niestety, ale brak nam źródeł dla interesujących nas czasów. To znaczy dla większości terenów. Jedyne co mamy, to szczątkowe informacje o działalności misjonarskiej kościoła syriackiego we wschodniej części półwyspu. Dostała się ona pod kontrolę Sasanidów w IV wieku. Wraz z tym podbojem, na szerszą skalę pojawili się tam chrześcijańscy kupcy i misjonarze z Asuristanu. Był to także popularny kierunek dla chrześcijańskich zbiegów w czasie prześladowań w państwie Sasanidów. Nie ma się jednak co łamać - do V i VI wieku też dojdziemy, a z tych czasów jakieś informacje mamy. Wtedy też omówimy sobie to zagadnienie dokładniej.

  Tym oto sposobem docieramy do końca odcinka. Mam nadzieję, że jesteście chociaż trochę zaskoczeni faktem, że chrześcijaństwo dotarło do Indii wcześniej niż w wiele miejsc, które dzisiaj kojarzone są jako tradycyjnie chrześcijańskie. To jednak nie koniec naszej podróży - w następnym odcinku przyjrzymy się losom wspólnot i państw zamieszkujących resztę znanego wówczas świata, tj. Afrykę i Europę. No i dokończymy Azję, uzupełniając wiedzę o tym, co działo się na Kaukazie.

  PS. 1. Tradycyjnie dzięki dla @robson7 za korekty. Gdybyś mimo to, drogi czytelniku, widział jakieś błędy, to nie zakładaj od razu, że autor jest idiotą. Errare humanum est- po prost wytknij je w komentarzu. Będę wdzięczny i skorzystają na tym przyszli czytelnicy, po tym jak wrzucę poprawione wersje na stronę.

  PS.2. Niech będzie, od tego odcinka będę wrzucał także bibliografię, choćby szczątkową. Sorry za nieformalny zapis, ale serio mi się nie chce, robię to tylko dlatego, że strona znowu się “przedłuża”. Kolejność przypadkowa, bo pisane na 5 min przed wrzuceniem na mirko.

  #gruparatowaniapoziomu #chrzescijanstwo #katolicyzm #niedoszlahistoria #historia #4konserwy #neuropa #ateizm #zainteresowania #neoreakcja #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

  Tak zwana Stela z Xi'an zawierająca tekst edyktu chińskiego cesarza, zezwalającego na działalność chrześcijańskich wspólnot na terenach rządzonych przez dynastię Tang (stela pochodzi z VIII wieku, edykt wydano w 638).
  pokaż całość

  •  

   @niedoszly_andrzej: Aż musiałem trochę na mapy zerknąć :) Mógłbyś podrzucać na przyszłość, czasem trudno się zorientować w tej starożytnej geografii.

   Ciekawi mnie, czy jesteśmy w stanie powiedzieć, jak chrześcijaństwa współgrało z podziałami plemiennych wśród Arabów? Czy można by powiedzieć, że chrześcijaństwo przekraczało podziały plemienne i spalało Arabów w większą wspólnotę czy odwrotnie, trafiało przede wszystkim do ośrodków miejskich, gdzie te różnice miały mniejsze znaczenie? pokaż całość

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  Jest świeże znalezisko o wagnerowcach:

  https://www.wykop.pl/link/4205097/projekt-maszynka-do-miesa-dowodcy-grupy-wagnera-zdradzili-tajemnice/

  Polski artykuł to dość skrótowe tłumaczenie z rosyjskiego, pomija parę interesujących wątków, które wrzucam poniżej.

  Trochę zaskakujące, że Wagner jest niechętny rekrutowaniu żołnierzy z Kaukazu, w szczególności Czeczenów. Mają kiepską opinię o ich morale:

  Mam oddział Czeczenów, którzy mogą wyjeżdżać w każdej chwili. Ale ich nie chcą brać. (...) Miałem w Doniecku Czeczenów i wszystkich wyrzuciłem. Rosjanie biją się znacznie lepiej. Widziałem, jak walczą w Syrii. Jeśli taki dżygit widzi że może się wycofać i nikt w rodzimej wsi się nie dowie, to on się wycofa.

  Polski artykuł trochę wyolbrzymia straty wagnerowców sugerując, że większość operacji kończy się masakrą, ale nie jest to standard:

  W 2015 do Ługańska pojechała grupa 60 wagnerowców, wróciło dwóch. Ot, tak wyszło. Potem pojechała moja, 50 osób, straciliśmy dwóch.

  Pojawia się sugestia, że jednym z celów Wagnera jest przyciągnięcie ludzi o niebezpiecznych o skrajnych poglądach, i pozbycie się ich:

  Co zrobić z milicjami z Donbasu? Idiotami z pierwszej wojny, ideowcami? To straszni ludzie, siewcy fermentu, mogą się burzyć, jak drożdże. A tu interes kraju jest zachowany i drożdży trochę mniej.

  W 2016 Jewgienij Prigożin (nieoficjalny właściciel grupy) z jakichś względów skonfliktował się z ministerstwem obrony Rosji, co odbiło się na wyposażeniu najemników, którzy wcześniej mieli do dyspozycji czołgi T-75, T-90, BTRy i inne pojazdy opancerzone, a na wejściu dostawali oporządzenie warte ok. 12 tys $:

  Powiedzieli im "chcecie walczyć - walczcie własną bronią" i zabrali czołgi i wyposażenie. Wszystko, co wcześniej było wydane, zabrano. Od tego czasu wagnerowcy wyposażani są przez Syrię.

  Podobnie mocno odbiło się to na wyposażeniu poligonu wagnerowców w Molkinie (zostało tylko paredziesiąt karabinów), w czym rozmówcy Radia Swoboda nie widzą większego problemu: "Wojna nauczy".

  Artykuł podaje, że w Syrii "szerzy się pederastia", ale to błąd tłumacza; w oryginale ten zwrot pada, ale jako obelżywe określenie homoseksualizmu.

  Realia armii syryjskiej:

  Syryjczycy nie walczą, boją się ISIS. Bierzesz stu syryjczyków, dwóch ruskich dajesz - i tyle, znowu masz stu żołnierzy. Wiele razy widziałem, byle co i porzucają pozycje, uciekają. Krzyczą "uciekajcie Rosjanie, uciekajcie". No gdzie wy kurwa zwiewacie, wracać i bronić się! Albo jest szturm, zdobywamy wzgórze, obsadzamy je wieczorem Syryjczykami, rano Syryjczyków nie ma. Na wzgórzu znowu ISIS i znowu je zdobywamy.

  Pytam jednego tłumacza, czemu wasi chłopcy nie chcą walczyć? On mówi, że ich już wielu poginęło na wojnie, trzeba, żeby się uchowali, żeby dziewczyny ruchać i żeby dzieci były. Mówię "dobra, to my te dziewczyny wyruchamy a wy idźcie walczyć, przecież to wasz kraj". On mówi że nie, trzeba krew zachować, ja mówię "jaką krew, pedalską?".

  Największe straty w walce z ISIS wagnerowcom zadają fugasy, bo ISIS przed opuszczeniem pozycji wszystko minuje. Najbardziej problematyczne są tunele:

  Z tunelu wyjeżdża czołg, strzela, i wjeżdża z powrotem. W jeden tunel zaglądamy, tam dziura o średnicy 60-70 cm. Poświeciliśmy, niby za trzy metry koniec. Ale tam ostry zakręt którego nie widać i jak wejdziesz, to 20 ludzi siedzi.

  Schemat ataku ISIS:

  Na początku ostrzał z ZU-23, potem lecą lekkie śmiertniki (pas szahida, karabin, jeden magazynek), czasem w samochodach czy wozach opancerzonych, potem biegnie stado brodatych nowicjuszy z karabinami, a na końcu elita. Jeśli elita dojdzie, to koniec, wszystkich rozwalą.

  Pod okrążeniem ISIS najemnicy mocują sobie granaty pod obojczykami, żeby w razie czego się wysadzić:

  Wariant czeczeński. To także po to, żeby nie zidentyfikowali. W niewolę wpaść nie można, nie chcesz w pomarańczowym kombinezonie dostarczać rozrywki na youtube.

  #syria #rosjawsyrii #rosja pokaż całość

 •  

  Myślałem że pójdą na ostro i jeńców brać nie będą, tylko kosić wszystko równo z ziemią, a jednak aż tak źle nie jest. Inna sprawa, że to pewnie troszke propaganda z jednej strony by innych przekonać do poddania, a z drugiej by światu udowodnic że genocida im nie robią .
  Poniżej video z jeńcami ze wschodniej Guty, którzy są wysyłani do Iblidstanu, zapewne aby mogli wesprzeć Turków w Afrinie a potem ułożyć sobie życie w Europie
  #syria
  pokaż całość

  źródło: youtu.be

 •  

  Syria army 'splits rebel-held Eastern Ghouta in three'

  effectively splitting the rebel-held enclave in three (??)

  https://www.aljazeera.com/news/2018/03/syria-army-splits-rebel-held-eastern-ghouta-180310114947325.html
  #syria
  //

 •  

  Jezu jak ja nie lubię prowadzić lekcji w 4 klasach. To są takie dzieci...
  Liczenie. Ajnc, cwaj, draj, fija, fynf, SEKS HAHA SEKS CZAICIE JAK ZABAWNIE.

  Lekcja o zwierzętach. Katze, Hund, Papagei. P A P A G E J, CZIAICIE GEJ ALE SMIESZNE XDDDDD

  Dziecko, opanuj się, ehh.
  #pracbaza #dzieci

 •  

  Nie są to oskarżenia wprost, ale Erdogan sugeruje, że zachód wspiera "terrorystów" w Afrin, ponieważ na podbitym terenie znaleziono betoniarki produkcji francuskiego koncernu Lafarge ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Całość jest powiązana z niedawno przegłosowana rezolucja ONZ wzywającą do zawieszenia broni w Syrii, popartą również przez Turcję. Zawieszenie broni dotyczy również najazdu na Afrin, ale Turcy nie zamierzają się do niego stosować.

  http://www.hurriyetdailynews.com/uss-words-must-match-actions-president-erdogan-says-128028

  #syria #turcja #turcjawsyrii
  pokaż całość

 •  

  Oto rzadki więzienny Korwin zaplusuj w ciągu 5 sekund a nigdy nie zostaniesz aresztowany
  #korwin #heheszki #humorobrazkowy

  źródło: jkm23344.jpg

 •  

  Ja pierdolę, stary mi wlazł do piekarnika ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #gownowpis #takbylo

 •  

  Boeing, konkurent SpaceX z konsorcjum ULA (rakiety Atlas), chce wejść na rynek małych satelitów - rosnącą niszę pozostawioną przez Elona Muska wraz z wycofaniem lekkich rakiet nośnych Falcon 1.

  Phantom Express to system wielokrotnego użytku, w którym pierwszy stopień jest uskrzydlony i lotem ślizgowym będzie mógł wracać na Ziemię. Start ma kosztować 5 mln dolarów, czyli taniej niż start Falcona 1.

  Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Odnośnik do znaleziska: Phantom Express - uskrzydlona rakieta Boeinga

  #rakiety #technologia #ciekawostki #kosmos #nauka #eksploracjakomosu #usa #astronautyka #kosmosboners #zainteresowania #kosmonautyka #gruparatowaniapoziomu #elonmusk #spacex #lotnictwo #samoloty
  pokaż całość

 •  

  Ruski dron obserwacyjny spadł wczoraj pod Al-Lataminah, jacyś gówniarze zaczęli się nim bawić, zaraz po tym nadleciały pociski artyleryjskie i tak to się żyje w tym Idlib. Na szczęście niezbyt celnie i żaden z dzieciaków nie dostał.

  Niby jest napisane że Jaish Izza go zestrzeliło, ale raczej sam spadł bo nie widać żadnych uszkodzeń, zresztą czym niby mieli by go ściągnąć.

  https://twitter.com/QalaatAlMudiq/status/971081900147257346

  #syria
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  1200 żołnierzy z ugrupowania Jaysh al Thuwar (powiązana z SDF, rebeliancka grupa arabska) jedzie do kantonu Afrin.

  Link:https://muraselon.com/en/2018/03/major-sdf-faction-transports-1200-fighters-assist-ypg-afrin-region/

  Czy dojdzie do sytuacji gdzie pro-tureccy rebelianci i Tureckie wojska dostaną mindfucku bo w wielu miastach zobaczą powiewające flagi starej FSA mimo że nie wkroczyli do miasta ? Czy owe siły będą zrywać te flagi i wywieszać takie same tylko swoje ? Wszystko jest możliwe

  #syria
  pokaż całość

  źródło: muraselon.com

 •  

  Zając przyzwyczaja się do świątecznej pogody
  #gdynia

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 20180306_165157_HDR.jpg

 •  

  Niemiecki związek hodowców grzybów podał aktualne statystyki na temat hodowli pieczarek.
  Miedzy rokiem 2008 i 2016 produkcja pieczarek wzrosła z  57.000 ton do 70.000 ton.Rok 2017 ma być rekordowy jeśli chodzi o hodowlę pieczarek.

  Polska wyprodukowała 320 000 ton pieczarek w 2016 roku. Bez owijania w bawełnę:Polska jest mistrzem Europy w produkcji tego grzyba.

  ☆☆☆☆☆☆☆☆
  #ciekawostkizniemiec mój tag o Niemczech
  ☆☆☆☆☆☆☆☆

  https://www.gabot.de/ansicht/news/detail/News/deutschland-mehr-champignons-angebaut-390333.html

  https://www.agrofakt.pl/polska-produkcja-pieczarek/

  #grzyby #grzybobranie #pieczarki #rolnictwo #statystyka #jedzenie #polska

  Fotografia:
  Niemieckie pieczarki ,nie wykluczone że zebrane przez pracownika sezonowego z Polski.
  pokaż całość

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  Mircy, taki sweter sobie kupiłem, myślicie że ujdzie na wieczorowe wyjścia typu imieniny u cioci? ʕ•ᴥ•ʔ

  #modameska #kiciochpyta

  •  

   @pan_kleks8:

   -wchodzi cejrowski do mudżahedina
   -NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS
   -NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS KURWA PO POLSKU NIE ROZUMIESZ?
   -DAJ MI TO CO MASZ W RĘCE
   -NO DAJ
   -PROSZĘ PAŃSTWA TO JEST MUDŻAHEDIN
   -HEHE PATRZCIE JAKI GŁUPI xD
   -DOBRA IDZIEMY DALEJ
   - O! A TU MAMY TRANSPORTER OPANCERZONY. KOJARZĄ PAŃSTWO NA PEWNO POLSKIE TRANSPORTERY OPANCERZONE? GRUBE, SOLIDNE, STALOWE.
   - A TU TRANSPORTER Z GUWNA. SRAJĄ DO WIADRA, PROSZĘ PAŃSTWA, WSZYSCY Z WILAJATU DO JEDNEGO I POTEM, PAN SIĘ PRZESUNIE, RĘKAMI TO NABIERAJĄ, MIESZAJĄ ZE ZŁOMEM I, UWAGA BOMBA BECZKOWA, I LEPIĄ TE TRANSPORTERY.
   - I TO SIĘ PROSZĘ PAŃSTWA TRZYMA. JEST SOLIDNE, TANIE W BUDOWIE I CO NAJWAŻNIEJSZE! SPEŁNIA SWOJĄ FUNKCJĘ. A W POLSCE? NO W POLSCE JAK W LESIE.

   a wojciechowska, kurwa
   -chlip chlip ta Kobieta ma tak ciężko
   -jebany patriarchalny szariat
   -ehhh tak by sobie chciała chodzić na disco i dawać dupy
   -a nie może
   -dajcie wzruszającą muzykę
   -trzymaj się mehmet
   -będę do ciebie pisać
   -kocham cię ehhh
   pokaż całość

 •  

  Tymczasem w worku Rastan rebelianci przypuścili atak pod al-Maszrafa. Miało zginąć 8 syryjskich żołnierzy, a kolejnych 8 zostać rannych.

  #syria

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Czym się różni kaczka od dzika?

  pokaż spoiler Tym, że kaczka może być dzika, a dzik nie może być kaczki


  #heheszki #suchar #pasjonaciubogiegozartu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  Jak Ibisz mógł sobie pierdolnąć takie zęby, to wygląda komicznie.

  źródło: ocdn.eu

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika ja_nie_lubie

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)