•  

  W związku z tym, że to niepozorne zdjęcie z #wesele #familiada wywołało tyle emocji (prawie 1000 plusów i kilkadziesiąt próśb o kod w wiadomościach prywatnych), zdecydowałem się udostępnić kod napisanej przeze mnie Familiady tak jak napisałem go 6 lat temu na potrzeby swojego wesela. Z góry przepraszam, że jest on brzydki i że interface jest toporny. Gdy to pisałem nie byłem #programista15k Napisałem, że przed publikacją chcę go poprawić, ale widzę, że bardzo wiele osób chciałoby skorzystać z niego już w najbliższych dniach.

  Parę słów odnośnie korzystania z tej "apki":
  - plik HTML wraz z plikami OGG oraz WOFF trzeba zgrać na dysk lub na swój serwer
  - plik HTML należy otworzyć w przeglądarce Firefox (w Chrome działa tylko z serwera, nie zadziała z dysku)
  - potrzebny jest komputer (laptop) z zewnętrznym monitorem/TV lub rzutnikiem w trybie dual-head (tzw. "powiększony pulpit")
  - przyda się głośnik, bo gra ma efekty dźwiękowe
  - zdecydowanie potrzebne będą dwie osoby: jedna jako operator aplikacji, druga jako prowadzący.

  Hint: Polecam wydrukowanie fotografii twarzy pana Karola w skali 1:1 i zrobienie z niej maski poprzez naklejenie jej na tekturkę, zrobienie dziurki na oczy i usta i przymocowanie gumki z tyłu.

  Po otwarciu pliku HTML klikamy "start" i okno, które się pojawi przeciągamy na drugi monitor, włączamy tryb pełnoekranowy (F11) i poprawiamy skalę (ctrl+rolka lub ctrl+plus/ctrl+minus)

  Wybieramy pytanie z listy.

  Etap "kto pierwszy ten lepszy" należy przeprowadzić we własnym zakresie, np. poprzez uderzanie ręką w stół, tamburyn, bębenek itp. Po ustaleniu wybieramy jeden z przycisków "Gra drużyna L" lub "R"

  Każdy wybór, który skutkuje ujawnieniem odpowiedzi, zmianą punktów itp. wymaga zatwierdzenia w oknie dialogowym (window.confirm())

  Zgodnie z zasadami gry jest 5 pytań; pierwsze trzy punktowane są normalnie, w czwartym "punkty mnożymy przez 2", w piątym "razy 3". Mnożniki należy uruchamiać ręcznie odpowiednimi przyciskami.

  Błędy można korygować edytując w konsoli zmienną Familiada.stan a następnie klikając "refresh"

  Gra niestety nie implementuje fazy finałowej :-(

  No i najważniejsze: zmiana pytań odbywa się poprzez edycję pliku HTML (sekcji <script>). Uwaga na składnię, bo wystarczy zgubić przecinek lub cudzysłów, żeby przestało działać. Pamiętajcie też o braku polskich literek w foncie oraz ograniczeniu długości słowa na tablicy. Wszystkie pytania warto dokładnie przetestować przed właściwą grą.

  Uprzejmie proszę, aby każdy kto wykorzysta ten skrypt na weselu czy jakiejkolwiek innej uroczystości czy imprezie wrzucił fotkę na mirko w tagu #familiada

  Odnośnie praw autorskich do skryptu to sytuacja jest nieco niejednoznaczna:
  - prawa autorskie (licencję) do formatu teleturnieju oraz nazwy "Familiada" posiada TVP S.A.
  - użyty font został przeze mnie znaleziony w internecie (tzw. źródło: internet ( ͡° ͜ʖ ͡°))
  - dźwięki nagrałem dyktafonem z TV podczas emisji programu w TVP1
  Myślę, że w tej sytuacji znajdują zastosowanie przepisy o "dozwolonym użytku" (Ustawy o prawie autorskim, art 23 i kolejne) ale mogę się mylić. Z tego też powodu stworzona przeze mnie aplikacja jako całość ma dość niejasny status prawny. Jeśli ktoś chce ją rozwijać lub poprawić lub wykorzystywać komercyjnie to proponuję stworzyć ją od zera i dla pewności nie używać zastrzeżonych nazw ani próbek dźwiękowych. Nie jest to dużo roboty. Mi całość pracy zajęło kilka godzin.

  Dla większego realizmu na weselu należy mieć przygotowane dwa utwory:
  - na wejście: https://www.youtube.com/watch?v=48kEC0XJvIY
  - na koniec: https://www.youtube.com/watch?v=cdUBF5W6ues
  Jeśli chodzi o nieśmieszny żart, to polecam przejrzeć tag #suchar

  No i to chyba tyle. Miłej zabawy.

  Link: http://mateusz.adamowski.pl/familiada/
  pokaż całość

  źródło: mirko-familiada.png

  +: A.............h, f.....d +1436 innych

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika jarekkk

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.