•  

  Potrzebuje zrobić otwór 6mm na wylot z pokoju na balkon - budynek z porothermu, grubość ściany (wraz z ociepleniem i tynkiem elewacyjnym) około 450mm. Jakie wiertło powinienem kupić ?

  #remontujzwykopem

 •  

  Jak w miarę dobrze wyczyścić dysk? Sprzedałem starego laptopa (jakieś zdjęcia tam miałem, ogólnie nieważne pliki). Całość stala na XP, niedawno zainstalowałem #linux #ubuntu no i teraz głowie się jak to wyczyścić/nadpisać.
  #informatyka #komputery

 •  

  Nawiązując do wpisu:
  https://www.wykop.pl/wpis/30616237/nie-znam-sie-kompletnie-a-chcialem-poszukac-dla-oj/
  spróbuję odpowiedzieć na kilka pytań.

  #askmadick - a co sobie będę żałować, założę sobie tag związany z budownictwem ;)

  1. Dlaczego nie warto kupować Ytonga tylko brać suporeks innej firmy:
  - dla danej klasy 400,500 lub 600 parametry wyrobu są jednakowe. Ytong to nazwa produktu, który jest zwykłym bloczkiem z betonu komórkowego - jest droższy a poza tym ma mniejsze wymiary.
  Kilkanaście lat temu, kiedy np Prefbet Śniadowo nie produkował bloczków pod zaprawę klejową [albo były wtedy sporo droższe od tych na zwykłą zaprawę murarską] to ytong miał sens - gdyż można było go kleić na zaprawę klejową cienkowarstwową. Używanie zwykłej zaprawy przy suporeksie jest niewskazane ponieważ tworzy niepotrzebne mostki termiczne. W dzisiejszych czasach wszystkie firmy produkują suporeks pod klej.

  pokaż spoiler ciekawostka: w jednej z książek Pilipiuka w cyklu Wędrowycza Ytong był bóstwem wyznawanym przez małpoludzi z Dębinki


  A teraz kwestia ceny - teoretyzując, że płacimy za jeden bloczek Ytonga i noł nejma te same pieniądze jaka będzie oszczędność na 100m2 ściany:
  *Ytong: 100m2/0,60/0,20= 833 bloczki
  *noł nejm: 100m2/0,60/0,24=694 bloczki
  Przyjmując cenę 8,5 zł za sztukę [mniej więcej taka jest na dzień dzisiejszy] daje nam to oszczędność rzędu 139 sztuk bloczka co w przeliczeniu na złotówki wynosi 1181,50 zł.
  Niby niedużo... Ale grosz do grosza...

  2. Dlaczego nie warto brać styropianu z termoorganiki tylko brać tańszy zamiennik:
  Ponieważ przy danej deklarowanej przepuszczalności ciepła lambda mamy tą samą przenikalność. Co tu dużo mówić.
  Styropian w ciepłe kropki to mistrzostwo marketingu - kropki tak naprawdę wuja dają a deklarowana lambda tego styropianu to 0.038.... Czyli taka sama jak na przykład styropianu Fasada Extra produkowanej przez firmę Styropol.
  Nie zauważyłem w styropianie styropolu ciepłych kropek... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Ogólnie był to wspaniały chłyt matetindowy i spece w termoorganice przez długi czas poklepywali się za to po plecach, że udało im się wcisnąć taki piękny kit. Ciężko było wytłumaczyć klientom, że płacenie po 20-30 złotych więcej na m3 jest bez sensu, skoro taniej można kupić porównywalny produkt tyle, że bez marketingowej ściemy. Ale wtedy była na to moda. Ludzie nie patrzyli na współczynnik lambda tylko: panie, ja kcem styropian w kropki bo taki dobry un je. Dej mie, niech somsiad wie, że mie stać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Co do zarzutu, że firma YETICO nie spełniała deklarowanych norm - cóż, poproszę o jakiś artykuł na ten temat bo ciężko mi się do tego odnieść.
  Ogólnie, to kupując styropian [czy też jakikolwiek inny produkt] liczymy na to, że produkt spełnia deklarowane parametry. Nie popadajmy w paranoję bo skończymy na tym, że z każdym produktem będziemy latać do laboratorium w celu przeprowadzenia badań zgodności deklarowanych właściwości użytkowych.
  Oczywiście nie popieram oszukiwania z pełną świadomością. Ale jak wszędzie, mogła to być zwykła wpadka z powodu np złej jakości zakupionego granulatu. Bez jakiegoś artykułu mogę tylko gdybać.

  No i dochodzimy do kwestii ceny. Przy różnicy 20 zł/m3 na każde 100 m2 ocieplenia, dla grubości 10 cm otrzymujemy: 100m20,1m=10m3 styropianu. Czyli 200 zł.
  Przy Elewacji 250m2 [gdzieś w tych okolicach trzeba liczyć typowy metraż] i grubości styropianu 20 cm daje nam to oszczędność: 250m20,2m*20zł=1000 zł
  Niby niedużo... Ale grosz do grosza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Razem z suporeksem daje nam to już 2000 oszczędności...

  3. Dlaczego styropian frezowany?

  Różnica cenowa pomiędzy styropianem frezowanym a bez frezu to, w zależności od producenta - 5-10 zł na metrze sześciennym. Przy cenie styropianu grafitowego rzędu 220 zł/m3 lambda=0,031 daje nam to wzrost kosztu styropianu o 2,5-5% w zależności od producenta.
  Ale w końcu po co ten frez?
  Kładąc styropian prosty nigdy nie uda nam się ułożyć go tak, żeby płyty idealnie ściśle do siebie przylegały. Wynika to z nierówności płyt [są dopuszczalne odchyłki rzędu np 1 czy 2 mm] oraz tego, że jesteśmy tylko ludźmi a nie robotami. No i teraz są dwie możliwośći:
  - zostawiamy szczeliny, zaciągamy klejem, cyk siateczka i mamy ścianę pełną mostków cieplnych.
  - piankujemy każdą szczelinkę na 250 metrach elewacji, zużywamy karton piany pistoletowej i masę czasu, częściowo niwelujemy powstałe mostki [częściowo ponieważ pianka ma gorszą lambdę niż styropian 0,031], tracimy czas i przez to pieniądze
  No i teraz wchodzi on - cały na biało ( ͡° ͜ʖ ͡°) ewentualnie grafitowo

  pokaż spoiler bez kropek :P

  STYROPIAN Z FREZEM. Jako, że idzie na zakładkę, to potencjalne szczeliny nie występują, nie ma mostków w szczelinach i nie tracimy czasu oraz pieniędzy na dodatkowe roboty związane z doszczelnianiem mostków.

  W sumie to z grubsza by było tyle, jeśli chodzi o pytania z wczorajszego posta. Jeśli macie jakieś dodatkowe - polecam się, robię w branży od 93 roku ;)

  pokaż spoiler jestem idealnym nabytkiem dla pracodawcy - 31 lat i 25 lat doświadczenia (✌ ゚ ∀ ゚)☞


  Dodatkowo, przenalizujemy może kilka opcji z czego warto zrobić ścianę:
  Od stycznia 2017 obowiązuje norma, dopuszczająca budynki o U=0,23 minimum.

  *suporeks 24 klasa 400 - U=0.4216
  *suporeks 24 klasa 500 - U=0.5251
  *suporeks 24 klasa 600 - U=0.5917
  *silikat n24 - U=0,46
  *silikat nt25 - U=0,33
  *porotherm 25p+w - U=1,03 [ostrożnie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)]
  *porotherm 38p+w - U=0,35 [0,31 z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm]
  *porotherm 44p+w - U=0,30 [0,27 z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm]

  #budownictwo #budujzwykopem #remontujzwykopem #pracbaza
  I zawołam osoby które prosiły o to: a

  @patryk_t @unlucky_fellow @ahaw @szkodnikPL

  #nsfw obrazek dla przyciągnięcia uwagi :D
  pokaż całość

 •  

  #budownictwo #remontujzwykopem
  Można tak zamontować profil U do, którego mają być przykrecone regipsy? Czy musi być tym pustym do środka?

  źródło: fromapp.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika jarzyn123

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)