Typowy Śledź, lubujący się w wkładaniu rzepki do stawu kolanowego, którego do wszechmogącej kurwicy doprowadzają osoby błędnie używające słowa "bynajmniej" oraz takie, które nie mają pojęcia o jego właściwym znaczeniu.

 •  

  Od czego jest ta żółta listwa pod koniec filmu? #majsterkowanie

  źródło: youtu.be

 •  

  Dzień dobry Mirki i Mirabelki, kilka osób było ostatnio zainteresowanych życiem w #szwajcaria, więc voilà. Uwaga, ściana tekstu.

  O mnie

  Przeprowadziłem się do Szwajcarii 6 lat temu, najpierw do Lozanny we francuskojęzycznym kantonie Vaud (3 lata). Teraz mija mi trzeci rok w niemieckojęzycznej części górskiego kantonu Valais, gdzie postanowiłem już zostać na stałe. Przyjeżdżając, znałem już 2 języki konfederacji, więc nie mam osobistego doświadczenia jak to byłoby znając tylko angielski. Skończyłem inżynierię chemiczną i pracuję w największym przemyśle Szwajcarii – przemyśle farmaceutycznym/chemicznym.

  Mieszkanie w Szwajcarii to było i dalej jest dla mnie wspaniałe doświadczenie - przeprowadziłem się z brzydkiego, industrialnego Stuttgartu (a wcześniej Warszawy) najpierw nad jezioro Genewskie do absurdalnie pięknej Lozanny z widokiem na Mont Blanc, potem bezpośrednio w Alpy do Brig. Miałem również okazję poznać i zaprzyjaźnić się ze Szwajcarami zintegrować się ze społeczeństwem i w miarę dobrze zrozumieć kraj.

  Gdzie można poczytać o życiu Szwajcarii

  Jest wiele blogów opisujących życie Polaków w Szwajcarii. Trzy, które znam bo prowadzą znajome:

  Szwajcarskie blabliblu, Auslanderka w Szwajcarii, Szwajcaria moimi oczami.

  Po angielsku dobry źródłem informacji jest The English Forum lub książka np Living and Working in Switzerland Davida Hapmshire. Z blogów często można dowiedzieć się więcej niż z suchych statystyk, więc polecam poczytać jak ktoś myśli o przeprowadzce. Dobrym szwajcarskim źródłem jeśli chodzi o formalności jest prowadzona przez rząd federalny strona ch.ch

  Dlaczego Szwajcaria

  Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym celem emigracji na świecie. Większość osób do Szwajcarii przyciągają jedne z wyższych pensji na świecie - aktualnie mediana zarobków to ~6300 (6600 w Zurychu) CHF brutto miesięcznie, czyli prawie 23000 PLN przy aktualnym kursie. Tylko Norwegia może w Europie konkurować ze Szwajcarią w wysokości zarobków - brutto w Norwegii zarabia się więcej, ale siła nabywcza w Szwajcarii przez trochę mniejsze koszty życia i znacznie mniejsze podatki jest wyższa. Szwajcaria co roku wygrywa ranking na najlepsze państwo do życia. Polecam zapoznać się z tym linkiem, tam jest naprawdę dużo sporo rzeczy opisane.

  Poza zarobkami Szwajcaria może pochwalić się najgęstszą i drugą najbardziej punktualną po Japonii siecią pociągów na świecie, więc w zasadzie w wielu miejscach posiadanie samochodu jest zbędne. Idealnie czyste powietrze i bliskość gór i natury to drugi ważny powód, dla którego ludzie decydują się na przeniesienie do Szwajcarii. Setki kilometrów tras pieszych i rowerowych i zapierające dech w piersiach widoki to tu codzienność. Wszędzie jest też czysto, od razu po przyjeździe zauważa się brak śmieci na ulicach, niepomazane ściany i czyste ulice. Jedyne, czego tu brakuje, jeśli chodzi o krajobrazy to morze, ale na szczęście Szwajcaria to mały kraj i morze śródziemnomorskie we Włoszech czy Francji to kilka godzien jazdy samochodem.

  Trochę o Szwajcarii

  Szwajcaria jest małym krajem bez dostępu do morza. Jest koło 7.5 razy mniejsza niż Polska i ma prawie 5 razy mniej mieszkańców. 2/3 powierzchni zajmują Alpy - znaczna większość mieszkańców mieszka na pozostałej niecałej 1/3 - na wyżynie szwajcarskiej. W jej skład wchodzi 26 kantonów (właściwie 23 kantony – 20 całych kantonów i 6 półkantanów) o wysokiej autonomii – większej niż np. stany w USA.

  Wbrew nazwie, konfederacja szwajcarska wcale nie jest konfederacją, tylko federacją. Nazwa jest historyczna i ma aktualnie niewiele wspólnego z rzeczywistością.

  Na Szwajcarów mówi się też Helweci, stąd skrót .ch (confoederatio helvetica), od nazwy ludu celtyckiego który kiedyś zamieszkiwał te tereny.

  Ustój polityczny jest nietypowy. Mieszkańcy do 4 razy w roku głosują w referendach nad aktualnymi sprawami. Są 3 rodzaje referendum – obowiązkowe, zwoływane zawsze jak rząd chce zmienić konstytucję, nieobowiązkowe, zwoływane, jeśli zbierze się 50 000 podpisów w określonym czasie przeciwko dowolnej ustawie przegłosowanej przez rząd – w takim przypadku ta ustawa trafia na referendum i federalne inicjatywy ludowe (Initiative populaire fédérale, Volksabstimmung), gdzie po zebraniu 100 000 podpisów w ciągu 18 miesięcy dowolny obywatel może zaproponować dowolną ustawę. Do tego dochodzą referenda kantonalne i gminne dotyczące bardziej lokalnych kwestii. Frekwencja wynosi z reguły trochę ponad 50% a świadomość polityczna jest bardzo duża, bo każdej opcji politycznej zależy, żeby ludzie wiedzieli na co głosują. Można głosować drogą pocztową, a standardowy zestaw do głosowania wygląda tak (via reddit)

  Znalezienie pracy w Szwajcarii

  Bez owijania w bawełnę - jeśli nie chce się wyzerować konta szukając tu pracy, trzeba coś znaleźć przed przyjazdem. Koszty życia są dostosowane do pensji, oszczędności spoza Szwajcarii szybko stopnieją, jeśli przyjedzie się tu szukać czegoś na miejscu. Rynek pracy jest bardzo ciężki. Nie jesteście jedynymi osobami chcącymi dostać się do Szwajcarii, więc konkurencja jest ogromna. Doświadczenie spoza Szwajcarii jest często uznawane za gorsze. Jest kilka łatwiejszych sposobów żeby się tu przenieść:

  - poślubienie Szwajcara/Szwajcarki - zdecydowanie najłatwiejsza opcja, otwiera drogę do przyspieszonej naturalizacji. Nie każdy jednak ma taką możliwość, więc przechodzimy do drugiej, bardziej realnej opcji:

  - praca w międzynarodowej firmie poza Szwajcaria i przeniesienie się wewnątrz firmy do filii w Szwajcarii - zdecydowana większość znajomych Polaków jest tutaj właśnie w ten sposób. Po przepracowaniu jakiegoś czasu tutaj można bez problemu szukać innej pracy z lokalnym doświadczeniem

  -znalezienie pracy w kraju sąsiednim – to nie jest taki głupi pomysł jak się docelowo do Szwajcarii chce sprowadzić. Ja tą ścieżka właśnie poszedłem. W Niemczech i Francji znacznie łatwiej dostać pracę niż w Szwajcarii, zdobywa się od razu niezbędne doświadczenie, szlifuje język, no i można blisko granicy mieszkać i w razie czego łatwo na rozmowę przyjechać. Doświadczenie z Niemiec i Francji jest często widziane lepiej niż z Polski, bo szwajcarscy pracodawcy dużo mają lepsze pojęcie o tamtejszym rynku pracy niż o polskim. Zarobki we Francji i Niemczech są też sporo wyższe niż w Polsce, choć daleko im do szwajcarskich. Dla przeciętnej osoby to chyba najlepsza opcja, choć wymaga najwięcej czasu. Włoch nie polecam ze względu na kiepską sytuację ekonomiczną, a Austrii nie znam.

  -znalezienie pracy przez internet w Polsce - jak pisałem wyżej, jest ciężko. Na pozycje gdzie niemożliwe jest znalezienie kogoś na szwajcarskim rynku pracy jest największa konkurencja, bo są to najczęściej pozycje z pracą po angielsku. Kierowane są do różnych specjalistów - IT, inżynierów, menadżerów, lekarzy, których brakuje w Szwajcarii. Kilka stron dla zainteresowanych : jobs dla części niemieckojęzycznej, jobup dla części francuskojęzycznej, międzynarodowe monster i indeed. Jeśli się jednak jest już się specjalistą, lepiej szukać bezpośrednio na stronach internetowych firm i aplikować bezpośrednio.

  - przyjechanie z partnerem, który w ten czy inny sposób dostał pracę w Szwajcarii - podobnie jak wyżej, tyle, że ciężej znaleźć pracę, bo się z reguły nie pracuje przyjeżdżając tu. I tak jest jednak łatwiej niż będąc poza Szwajcarią, bo dostaje się to samo pozwolenie na pobyt, co partner (czyli najczęściej 5 letnie)

  - no i opcja, której nie polecam, o czym pisałem wyżej - przyjechanie i szukanie pracy na miejscu. Znam osoby, które tak znalazły pracę, ale tutaj trzeba albo mieć możliwość minimalizacji kosztów mieszkając na przykład u znajomego, dużo pieniędzy na start albo po prostu dużo szczęścia. Jeśli ktoś się zdecyduje na tę opcję to w Szwajcarii można bez pozwolenia na pobyt przebywać 3 miesiące - po tym czasie trzeba wyjechać.

  Niedogodności mieszkania w Szwajcarii

  Pierwszą ważną rzeczą jest to, że Szwajcaria nie jest w UE. Mieszkając w UE ciężko zdać sobie sprawę z problemów, które może to powodować. Trzeba pamiętać, że wszystkie rzeczy kupione za granicą powyżej określonej sumy trzeba zadeklarować i zapłacić cło. Są limity wwożenia mięsa, tytoniu i alkoholu, z często zaporowym cłem przy przekroczeniu limitu. Dostępność rzeczy jest dużo mniejsza niż w Unii - nie ma lokalnego amazona a amazon.de, fr czy co.uk często nie wysyła rzeczy do Szwajcarii. Produkty, które są normalnie dostępne w całej Unii bywają niedostępne w Szwajcarii.

  Żeby pracować w Helwecji potrzebne jest wyżej wymienione pozwolenie na pobyt. Tych jest kilka typów – istotne dla mieszkańców Europy są 4 – czasowe (najczęściej roczne) L, 5-letnie B, dla osób pracujących w Szwajcarii a mieszkających w jednym w Austrii, Niemczech, Francji lub we Włoszech – G i na pobyt stały C. Przy umowie na czas nieokreślony z automatu dostaje się B, C dostaje się automatycznie po 10 latach (po 5 w przypadku mieszkańców większości Europy, ale nasz rząd trochę tu zawalił). W przypadku pracy na czas określony najczęściej dostaje się L. Bez tego ani nie podpisze się umowy na telefon, nie wynajmie mieszkania ani nie otworzy konta w banku. Jeśli przyjeżdżacie do Szwajcarii ze znalezioną pracą to większość formalności załatwi pracodawca, jeśli bez to trzeba samemu się o to postarać. Bez pozwolenia można pracować 90 dni kalendarzowych w roku.

  Poza tym sprawy socjalne - urlop macierzyński trwa 14 tygodni, najmniej w całej Europie, ale zawsze to 14 tygodni więcej niż w USA. Urlop ojcowski 1 dzień (niektóre firmy dają aż 2!) Poza oficjalnymi feriami szkolnymi nie można dziecka zabierać ze szkoły, więc rodzinne wakacje poza szczytem sezonu odpadają. Obowiązek szkolny od skończonych czterech lat. Terminy wakacji szkolnych są zależne od kantonu, ale zawsze jest to w sumie 12-16 tygodni w roku podzielone na 4 terminy – wakacje letnie, zimowe, wiosenne i jesienne.

  Przeprowadzka

  Udało się znaleźć pracę w Szwajcarii, co teraz? Przede wszystkim należy przygotować się na duże koszty początkowe - wynajęcie mieszkania, szczególnie w okolicach Zurychu, Genewy i Lozanny to bardzo droga sprawa. W Lozannie za 120m^2 mieszkanie w dobrej lokalizacji płaciło się koło 3000 CHF miesięcznie... Do tego depozyt, na 3 miesiące i nagle okazuje się, że sama przeprowadzka, przed pierwszą szwajcarską pensją kosztuje ponad 40 000 PLN. Sama znalezienie mieszkania jest trudne. W Lozannie, Zurychu i Genewie dostępnych na rynku w danym momencie jest średnio 0.5% mieszkań. Często trzeba dość długo szukać i udać się na naście wizyt zanim coś się dostanie. Poza tymi trzema miastami znalezienie mieszkania jest łatwiejsze.

  Pierwszą rzeczą po przyjeździe, po znalezieniu mieszkania, jest znalezienie ubezpieczenia zdrowotnego. W Szwajcarii, w przeciwieństwie do reszty Europy, funkcjonuje wyłącznie prywatna służba zdrowia, podobnie jak w USA. Obowiązkowy podstawowy pakiet ubezpieczeniowy jest, w przeciwieństwie do USA, regulowany odgórnie przez rząd federalny. Jest ponad 20 firm do wyboru. W razie braku decyzji zostanie się przydzielonym przez gminę do losowego ubezpieczyciela - warto tego uniknąć i znaleźć coś szybko samemu. Na stroniecomparis można porównać aktualne stawki ubezpieczeń. Dodatkowo dostępne są różne nieobowiązkowe ubezpieczenia dodatkowe na rzeczy, których nie pokrywa ubezpieczenie podstawowe.

  System ubezpieczeń w Szwajcarii jest dość skomplikowany, z obowiązkowymi franczyzami, różnymi modelami ubezpieczeń i różnymi ofertami firm dla różnych kantonów - jak kogoś to interesuje to można w Internecie łatwo znaleźć informacje. Należy liczyć minimum 200 CHF na miesiąc za najtańsze ubezpieczenie podstawowe z najwyższą franczyzą, więcej w dużych miastach.

  Kolejną ważna rzeczą po przeprowadzce jest wymiana prawa jazdy i tablic samochodu. Szwajcaria to nie Unia, na unijnych tablicach można jeździć tylko rok. Mandaty za jazdę na nieszwajcarskich tablicach dłużej niż rok na są bardzo wysokie.

  Języki

  Jak pewnie każdy wie, w Szwajcarii są 4 języki urzędowe. Dorzucę angielski, bo to też ważny język.

  -niemiecki

  Najważniejszy język w Szwajcarii, około 65% Szwajcarów posługuje się szwajcarskim dialektem niemieckiego. Szwajcarskie dialekty różnią się znacznie od nauczanego w Polsce wysokiego niemieckiego. Różnią się tak bardzo, że nawet Niemcy, poza tymi pochodzącymi ze Szwabii mają problemy z rozumieniem. Co więcej, dialekty niemieckiego w Szwajcarii dzielą się jeszcze na 3 dość różniące się od siebie podgrupy a w podgrupach jest też dodatkowo wewnętrzy podział... Na szczęście, każdy niemieckojęzyczny Szwajcar mówi również w wysokim niemieckim, bo w takim języku mówi się w szkole, w radio i telewizji. Wielu jednak uważa, że jest to dla nich obcy język i mówi niechętnie. Są to jednak wyjątki - dialekt nie jest niezbędny, ale jeśli myśli się o zostaniu na dłużej to warto się go nauczyć. Niemcy najczęściej zaczynają rozumieć dialekt po około 3 miesiącach osłuchiwania się, jednak z mojego doświadczenia Polacy, nawet ci dobrze władający wysokim niemieckim, potrzebują na to sporo więcej czasu.

  -francuski

  Drugi najważniejszy język konfederacji, mówi nim około 25% Szwajcarów. Tu nie ma problemu, poza innym akcentowaniem zdań i kilkoma innymi słowami szwajcarski francuski jest praktycznie identyczny jak paryski francuski. Osoby mówiące po francusku nie będą miały żadnego problemu z dogadaniem się z francuskojęzycznymi Szwajcarami.

  -włoski

  Jest to pierwszy język 8% Szwajcarów. Jak z francuskim, osoba mówiąca w standardowym włoskim bez problemu dogada się z włoskojęzycznymi Szwajcarami. Włoskojęzyczna część Szwajcarii jest jednak dużo mniej atrakcyjna niż część niemiecko- i francuskojęzyczna ze względu na najniższe w Szwajcarii zarobki i dużą konkurencję ze strony Włochów (bezpośrednie szybkie połączenie pociągowe z Mediolanu)

  -romansch

  Raczej egzotyka, tylko 0.8% Szwajcarów mówi w tym języku, do tego ma 3 podgrupy różniące się znacznie między sobą. Wszyscy Szwajcarzy mówiący w Romansch mówią i tak po niemiecku. Nie polecam.

  - angielski

  Nauka angielskego jako pierwszego języka obcego jest od kilku lat gorącym tematem w Szwajcarii. Większość expatów i sporo Szwajcarów mówi po angielsku. Wiele firm, jak w Polsce, wymaga znajomości angielskiego, czasem jako jedynego języka. W dużych miastach bez problemu można funkcjonować tylko z tym językiem. W mniejszych miastach sam angielski jednak jest niewystarczający. Ludzie pracujący np. jako hydraulicy czy budowlańcy z dużym prawdopodobieństwem nie znają angielskiego. W urzędach też jest różnie. Wszystkie te problemy rozwiązuje nawiązanie znajomości z kimś mówiącym w lokalnym języku. Jednak na dłuższa metę, jeśli ktoś przyjeżdża tylko z angielskim zdecydowanie polecam naukę lokalnego języka

  Jeszcze dodam, że mimo 4 języków oficjalnych Szwajcaria jest ściśle językowo podzielona przez tzw. Röstigraben. To znaczy, że praktycznie nie ma miejsc gdzie oficjalnie mówi się w kilku językach - mówi się albo po francusku, albo po niemiecku, są tylko 2 miast gdzie mówi się oficjalnie w obu - Biel/Bienne i Fribourg/Freiburg, z czego Fribourg tylko udaje, że mówi się tam po niemiecku. Mój dwujęzyczny kanton Valais/Wallis ma ścisłą barierę językową na rzece Raspille – po jednej stronie w Salgesch mówi się w 100% po niemiecku, po drugiej w Sierre w 100% po francusku.

  Wielu francuskojęzycznych Szwajcarów ma duże problemy z niemieckim, jeszcze więcej niemieckojęzycznych z francuskim. Często przy spotkaniu 2 Helwetów z różnych grup językowych językiem konwersacji jest angielski.

  Zarobki

  Trochę konkretów - strona Lohnrechner ma bardzo dużo danych jeśli chodzi o zarobki w Szwajcarii. Ja, jako inżynier zaraz po studiach i stażach zarabiałem brutto niecałe 90000 CHF, teraz odpowiednio więcej.

  Podaję znalezione na tej stronie, cytuję po angielsku:

  Executive managers: CHF 100,000–160,000
  Doctor/Vet: CHF 110,000–130,000
  IT: CHF 115,000–120,000
  Lawyer: CHF 110,000–115,000
  Engineer: CHF 85,000–105,000
  HR/Marketing/Teacher: CHF 85,000–95,000
  Civil: CHF 85,000
  Journalist/Editor/Bank/Analyst: CHF 80,000–85,000
  Draftsman/Architect: CHF 60,000–75,000 CHF
  Translator: CHF 73,000
  Police officer: CHF 82,200
  Postal worker: CHF66,600


  W Szwajcarii podaje się zawsze pensje brutto. Spowodowane to jest tym, że podatki są silnie zależne od sytuacji rodzinnej i miejsca zamieszkania. Każdy z 26 kantonów ustala sobie własny system podatkowy, do tego każda gmina wewnątrz kantonu dodatkowo ustala sobie własny podatek. Najmniej płaci się w kantonie Zug, najwięcej w kantonie Neuchatel. Im więcej ma się dzieci tym mniejsze podatki się płaci.

  Ja aktualnie z jednym dzieckiem i dwiema pracującymi osobami przy moich aktualnych zarobkach brutto płacę jakieś 14% podatku dochodowego. Dodatkowo pracodawca odciąga od pensji brutto wszystkie płatności socjalne - emeryturę, rentę, chorobowe itp. W sumie moje netto wynosi jakieś 70% brutto. Przy zarobkach ~90000CHF dostawałem na rękę 75% brutto.

  Jeśli pracuje tylko jedna osoba to podatki są odpowiednio niższe. W Szwajcarii model rodziny gdzie kobieta zostaje w domu po urodzeniu pierwszego dziecka jest w dalszym ciągu bardzo popularny.

  Standardowy tydzień pracy to 42 godziny, czyli więcej niż w większości Europy. Z mojego doświadczenia wszędzie gdzie pracowałem pracuje się jednak na luzie, sporo mniejszy poziom stresu niż np w Niemczech. Wg. prawa pracy każdemu pracownikowi należą się 4 tygodnie urlopu w roku, często jednak w korporacjach jest więcej – ja mam 5 tygodni.

  Koszty życia

  Szwajcaria jest ekstremalnie drogim krajem. Szczególnie drogi jest wynajem, nieruchomości i usługi, a produktów spożywczych sery i mięso. Aktualne ceny nieruchomości i wynajmu dobrze obrazuje ta strona. Koszty życia są ponownie silnie zależne od kantonu - za to samo mieszkanie, za które u siebie w małym mieście płacę 1600 CHF w Zurychu zapłaciłbym koło 3000 CHF.

  Ceny nieruchomości są absurdalne - przy dużych miastach za sensowny dom trzeba by wyłożyć grubo ponad 1 000 000 CHF. Ten temat jest mi aktualnie bliski, bo kupiłem właśnie dom na wsi - z dala od dużych miast ceny są dużo bardziej przystępne - za 30 letni 7 pokojowy dom płacę „tylko” 600 000 CHF.

  Z usług przeprowadzka z firmą, z pakowaniem i sprzątaniem z obecnego 4 pokojowego mieszkania jest wyceniona na minimum 3500 CHF. Wołowina kosztuje ~40 CHF za kilogram - sporo tańszy jest kurczak - tylko 10-15 CHF/kg.

  Ceny są dostosowane do zarobków i przestają tak razić już po pierwszej szwajcarskiej pensji. Do tego Szwajcaria to mały kraj i zawsze można łatwo zrobić dużo tańsze zakupy w Niemczech, Francji czy we Włoszech. Przez kilka lat prowadziłem dokładną statystykę wydatków i wychodzi, że w 2016 miesięcznie wydawaliśmy na 2 osoby na wszystko średnio 6500 CHF i zostawało na koncie średnio miesięcznie (po odliczeniu mieszkania, ubezpieczenia, jedzenia, restauracji itp.) trochę ponad 5000 CHF.

  Elektronika i samochody są za to tańsze ze względu na dużo niższy VAT (7.7%). Ubrania kosztują mniej więcej tyle samo.

  Przykładowe ceny:

  1 L mleka: 1.5 CHF, tuzin jajek: 5.50 CHF, piwo w barze 0.5L: 5-12 CHF, espresso w restauracji: 3.20-4.50 CHF, jabłka 1KG: 3.50 CHF, menu w Mcdonaldzie, niepowiększone: 14 CHF, jednorazowy bilet komunikacji miejskiej w większych miastach, bez zniżek: 3.2-4.0 CHF

  Dobrą porównywarką cen jest numbeo

  Pogoda i powietrze

  Największą różnicą po przyjeździe z Polski jest czyste powietrze. Cała produkcja energii pochodzi z elektrowni wodnych i atomowych, które mają bardzo małą emisję pyłów. Najpopularniejszym źródłem ogrzewania jest w starszym domach olej, w nowszych różnego rodzaju pompy cieplne lub pelet. Węgiel nie istnieje.

  Klimat jest podobny do polskiego, czyli umiarkowany. Akurat u mnie jest więcej słońca i mniej deszczu, ale w innych częściach Szwajcarii pogoda jest bardzo podobna do tej w Polsce.

  Kultura

  Zwyczaje w Szwajcarii są bardzo lokalne, często zależne od języka i religii kantonu. To, co łączy wszystkich Szwajcarów to zamiłowanie do punktualności. U mnie w katolickim, górskim, francusko/niemieckojęzycznym kantonie popularne są na przykład walki krów i przebieranie się za wiedźmy/potwory z okazji karnawału. Mieszkańcy każdego kantonu mają też wewnątrz Szwajcarii różne stereotypy. Ja mieszkam w kantonie alkoholików.

  Ważnym elementem życia w Szwajcarii są stowarzyszenia. Tak jak gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie tak samo gdzie dwóch Szwajcarów tam trzy stowarzyszenia. Dla przykładu, w miejscowości Ausserberg, która ma 630 mieszkańców funkcjonują 23 różne stowarzyszenia - od koła gospodyń, przez klub hodowców owiec do trzech stowarzyszeń muzycznych dla trzech różnych instrumentów.

  Typowym sportem narodowym dla całej Szwajcarii jest chodzenie po górach. W Alpach nieraz można się zdziwić będąc na ostrym podejściu wyprzedzonym przez szwajcarskiego emeryta, który co drugi tydzień spędza w górach. W części niemieckojęzycznej tradycyjnymi sportami są takie dyscypliny jak: Steinstossen czyli rzucanie 50 kg kamieniem na odległość i Schwingen czyli szwajcarska wariacja na temat wrestlingu. W górskich kantonach popularne jest jodłowanie.

  Elementem kultury, o którym często mówi się za granicą a rzadko kiedy w Szwajcarii jest kultura broni. W Szwajcarii broń może posiadać praktycznie każdy i co drugi Szwajcar ma ją w domu. Tutaj po angielsku krótka instrukcja, jaką broń można kupić i co jest do tego potrzebne. Ogólnie na jedno pozwolenie można nabyć przez pół roku do 3 sztuk broni, potem potrzebne jest kolejne pozwolenie.

  W Szwajcarii kultura broni jest inna niż w USA - broń jest widziana jako narzędzie do uprawiania sportu i polowania, a nie do zabijania i samoobrony. Znaczna większość broni w domach to broń wojskowa (po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej żołnierz dostaje możliwość wzięcia swojego karabinu do domu. Większość korzysta z tej możliwości, nie dostaje jednak amunicji, ale bez problemu można kupić we własnym zakresie), broń używana do polowania i broń sportowa używana na strzelnicach. Prawo zabrania trzymania amunicji w tym samym miejscu, co broni, choć z tego, co słyszałem to różnie bywa z przestrzeganiem tego.

  W pociągach można bardzo często w weekendy zobaczyć wracających do domu żołnierzy z przydziałowymi karabinami. Jest to praktycznie jedyna możliwość zobaczenia broni w miejscu publicznym.

  Kuchnia

  Można wiele powiedzieć o kuchni szwajcarskiej, ale nie pewno nie to, że jest skomplikowana. W skrócie: ser. Czasem ziemniaki, ale praktycznie zawsze ser W różnych wariacjach, różne rodzaje, ale w dalszym ciągu ser. Najbardziej znane potrawy to fondue (2-3 rodzaje sera, białe wino, kirsch i chleb do maczania w serze), raclette (topiony ser, jedzony gotowanymi ziemniakami i marynowanymi ogórkami i cebulką), rösti (zasmażane ziemniaki, kwintesencja kuchni niemieckojęzycznej Szwajcarii, poważnie). Dlatego najpopularniejszymi restauracjami w kraju są restauracje włoskie. Swoją drogą, wyjście na kolację do średniej klasy restauracji w 2 osoby z przystawką, daniem głównym, deserem i jakimś piciem to wydatek rzędu 100 CHF. A, jakby ktoś chciał coś szwajcarskiego zjeść będąc w Szwajcarii to najlepszym ze szwajcarskich tradycyjnych dań jest raclette

  Szwajcaria, podobnie jak Włochy i Francja, należy do krajów, gdzie najpopularniejszym alkoholem jest wino. Południowe kantony produkują wino całkiem dobrej jakości, nieznane jednak zupełnie za granicą, bo jego ilość nie zaspokoją nawet potrzeb rynku krajowego. Znanym regionem winnym jest Lavaux, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO winnice ciągnące się wzdłuż jeziora Genewskiego między Lozanną a Montreux. Warto zobaczyć jesienią gdy winogrona są już dojrzałe ale jeszcze niezebrane – niesamowite wrażenie.

  Szwajcarzy

  Wiele osób ma problemy z nawiązaniem bliższego kontaktu ze Szwajcarami i obracają się jedynie w gronie innych emigrantów. Z mojego doświadczenie łatwiej jest we francuskojęzycznej części. Najłatwiej nawiązać bliższą znajomość zapisując się i biorąc aktywny udział w życiu jednego z licznych stowarzyszeń. W małym mieście nawiązywanie bliższych kontaktów jest łatwiejsze niż w większym, ale tak chyba jest w każdym kraju.

  Ten post na reddicie (angielski) daje dobre wyobrażenie o charakterze narodowym Szwajcarów.

  Może się wydawać, że przez wielojęzyczność Szwajcar francuskojęzyczny będzie czuł się bardziej związani z Francuzami niż innymi Szwajcarami, a Szwajcar niemieckojęzyczny z Niemcami i Austriakami. Jest to bardzo błędne mniemanie i irytuje Szwajcarów. Najbardziej nielubianą nacją w niemieckojęzycznej Szwajcarii są Niemcy i odpowiednio Włosi dla części włoskojęzycznej i Francuzi dla francuskojęzycznej.

  Szwajcarzy są bardzo lokalni. Są w pierwszej kolejności obywatelami swojej gminy, potem kantonu, dopiero potem konfederacji. Bardzo wiele osób nie wyobraża sobie przeprowadzki poza swój kanton i spędzają całe życie (poza edukacją) w miejscu, w którym się urodzili.

  Obcokrajowcy w Szwajcarii

  Szwajcaria ma drugi największy procent osób urodzonych za granicą w Europie po Luksemburgu. Ponad 30 % mieszkańców kraju nie urodziło się w Szwajcarii. Najwięcej – ponad 45% - obcokrajowców jest w kantonie Genewa, głównie przez obecność wielu organizacji międzynarodowych.

  Wg. danych Szwajcarskiego urzędu statystycznego Polaków w Szwajcarii jest około 20 000. Nie jesteśmy nawet w pierwszej dziesiątce najbardziej licznych nacji. Jest to chyba jedyny kraj Europy Zachodniej gdzie jest tak mało Polaków. Moi znajomi Szwajcarzy mają dobrą opinię o Polakach i Polsce (szczególnie, jeśli nie śledzą na bieżąco aktualnych wydarzeń), nie ma negatywnych stereotypów znanym z Niemiec, Holandii czy UK. Najwięcej Polaków jest w okolicach Zurychu i we wschodniej Szwajcarii w kantonie Sankt Gallen.

  Inne przydatne informacje i ciekawostki

  - gniazdka w Szwajcarii są inne niż europejskie
  - kantony mają dużą władzę, mogą ustalać m.in. własny system podatkowy, szkolnictwo (z uniwersytetami włącznie) i zasady nadawania obywatelstwa
  - kantony katolickie mają więcej wakacji w ciągu roku
  - każda osoba mieszkająca w Szwajcarii i jeżdżąca komunikacją publiczną ma Halbtax/Demi-tarif, czyli 50% zniżki na pociągi, bez której transport publiczny jest absurdalnie drogi. Kosztuje to niecałe 200 CHF na rok.
  - Sklepy zamykane w tygodniu o 19:00 nawet w dużych miastach, w małych miastach nawet wcześniej. W sobotę o 17:00. W niedzielę zamknięte. Sklepy przy dworcach mogą być otwarte do 22:00.
  - klawiatura qwertz z dodatkowymi literami
  - obowiązek meldunkowy
  - płatność za wywóz i segregację śmieci przez zakup specjalnych worków
  - obywatelem Szwajcarii można zostać dopiero po 10 latach. Często kantony i gminy stawiają dodatkowe wymagania, takie jak mieszkanie przez ostatnie kilka lat w jednej gminie. Jeśli jest się mężczyzną i dostanie obywatelstwo przed skończeniem 35 roku życia to jeszcze można się załapać na obowiązkową służbę wojskową. Niezależnie od obywatelstwa można też dostać wezwanie do służby w ochotniczej straży pożarnej
  - 15 z największych firm na świecie (lista Fortune 500) pochodzi ze Szwajcarii. W ten sposób Szwajcaria, ze swoimi 8 milionami mieszkańców ma największą ilość korporacji na milion mieszkańców.
  - Szwajcaria jest najbardziej innowacyjnym państwem na świecie. Ma najwięcej przyznanych patentów na milion mieszkańców z całego zachodniego świata
  - w Szwajcarii od dawna jest 500+ i becikowe. Wysokość zależy od kantonu. U mnie na urodziny dostaliśmy 2000 CHF i co miesiąc dodatkowo 275 CHF aż do skończenia przez dziecko edukacji. Kwota wzrasta do 375 CHF przy trzecim (i każdym następnym) dziecku i dodatkowo do 425 CHF (pierwsza dwójka)/525 CHF (trzecie i wyżej) dla dzieci na studiach aż do skończenia studiów.

  W razie pytań robiłem kilka lat temu AMA. Warto zobaczyć, większość odpowiedzi jest w dalszym ciągu aktualna.
  pokaż całość

 •  

  Tak jak obiecałem nagrałem film prostujący infografikę z błędną interpretacją dotyczącą tego, że warzywa i owoce to najlepiej zastąpić suplementacją - gdyż utraciły na przestrzeni lat minerały oraz witaminy. W filmie tłumaczę błędną metodologię, wnioski, przedstawiam pojmowanie warzyw i owoców w innej perspektywie aniżeli tylko witamin, minierałów jak i prezentuję jadłospis z lodami, tostami, który spełnia 200-500 % dziennego zapotrzebowania na wszystko. Pokazuję też drugą stronę - rzeczy, które są godne rozważenia suplementacji i ciężko by było je wyciągnąć z diety. Zapomniałem tylko dodać, ze m.in by nie następowała fotosynteza/wzrost owoców/warzyw, gdyby faktycznie nie miały np. magnezu. Wołam plusujących poprzedn wpis.

  Oczywiście zapraszam do subowania kanału, łapkowania, komentowania, hejtowania :), niedługo kolejne materiały

  pokaż spoiler (PS jak coś te hejtowane suplementy macie na http://muscle-zone.pl z BORSUK05 - 5 % taniej (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)


  #mikrokoksy #mirkokoksy #silownia #zdrowie #dieta #chudnijzwykopem #fullborsukworkout
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Hej hej! Wracam po długiej przerwie. Mam nadzieję, że wracam do regularnego pisania. W każdym razie dzisiaj o maturzystach, a mianowicie o tym, czy warto iść na studia graficzne? Mówią, że u grafika dyplom się nie liczy i w zasadzie to prawda, tyle tylko, że studia dają trochę więcej, niż ładny dyplom. Ale czy na pewno?
  Czytajcie, albo omijajcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Czy warto iść na studia graficzne?

  Zapraszam również do lajkowania o tu - facebook

  #michalodesignie do obserwowania lub czarnolistowania
  Dodatkowo #grafika #grafikakomputerowa i tym razem chyba #studbaza

  Wołam zainteresowanych z poprzednich odsłon:
  @Artysta89 @Herlequin @dobrywieczor @Skaje @barteo24 @wojci3ch @project @siepet @krysc4d @jaywalker @Fajcyk @faun69 @sonars @Micki @xyz23 @wyspiarka @Obserwer @jakub-mrugala @vaandee @Dzwoneg
  pokaż całość

 •  

  Piszę list motywacyjny dla mojego #rozowepaski

  Jest to praca na zastępstwo, bo inna biurwa ma gówniaka w drodze i poszła na zwolnienie
  Zastanawiam się, czy można/wypada napisać w liście że my więcej gówniaków nie przewidujemy i żona na pewno nie ucieknie na L4 a później na macierzyński.
  #pracbaza

 •  

  Czytał ktoś z was może? Warto zakupić?
  #ksiazki

 •  

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym jest Środa Popiołowa? Dużo osób dzisiaj o tym gada, pomimo tego, że są walentynki.

  Prosze bez hejtu, bo nie wyznaje tej religii.

  #katolicyzm #religia #walentynki

  +: Zashi
  •  

   @GM2L: Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) − w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada między 5 lutego, a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.

   Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem[a]. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

   Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię[1] lub prochem jesteś i w proch się obrócisz[2]. Zaleca się śpiew następujących antyfon, zaczerpniętych z Pisma Świętego: Jl 2,13; Jl 2,17; Est 13,17; Ps 51,3 lub pieśni pokutnych, np. Bądź mi litościw, Boże nieskończony. Jeśli obrzęd ma miejsce w czasie mszy św., następuje po nim modlitwa powszechna i liturgia eucharystyczna[3].
   pokaż całość

  •  

   @GM2L: Co do postu to jest inaczej. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

   godnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK). pokaż całość

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  To co Rockstar odwala ze swoimi grami to jakaś kurwa patologia (╥﹏╥)
  Pomyślałem, że odświeżę sobie #gta IV. Grałem w nią krótko po premierze i pamiętam, że była tak fatalnie zoptymalizowana, że nawet Adolf się wkurwił ( ͡° ʖ̯ ͡°) Pomimo tego, że ówczesny komputer jaki miałem był o kilka generacji GPU i CPU w plecy względem obecnego (1070 Strix + I5 @3,8 GHz) to powitał mnie radosny pokaz klatek w okolicach 25...35 fps (45-50 po defragmentacji plików gry na dysku m.2 ( ಠ_ಠ)). Ja pierdole (-‸ლ).
  Odpalając ją ze #steam nie dziwię się, że tak kwitnie piractwo. Gra działa gorzej niż jak miałem R9 270X (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  #zalesie #pcmasterrace #gorzkiezale
  pokaż całość

 •  

  Mirki czy 2GB internetu w EU wystarczy kierowcom na sprawdzanie adresów w googlemaps na miesiąc ?

  Dostałem ofertę z T-mobile
  Sam Sim 30 zł netto

  Rozmowy nielimitowane PL i EU ( zobaczymy jak długo w roamingu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) )
  SMS, MMS to samo
  20gb internetu w PL

  #bekaztransa #transport #spedycja #logistyka #ciezarowki pokaż całość

 •  

  Czy u Was też rozjeżdża się tekst w aplikacji Google ?
  #google #xiaomi #redmi4a #android #aplikacja

 •  

  Beka z #rozwojosobistyznormikami ludzie narzekają na to, że mają tłuste włosy z powodów genetyki i nic się nie da z tym zrobić. Próbowaliście je regularnie myć z szamponem? To serio działa i wiem z autopsji xD to nie pedalskie myć się więcej niż dwa razy tygodniowo.

 •  

  Taki prezent dla męża na #antywalentynki moze byc?

  #prezent #niebieskiepaski #piwo

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  Mircy, ostatnio szukałem telefonu za ~600zł, teraz, dla innego ziomka szukam czegoś nieco droższego. Żeby było śmieszniej, to jego pierwszy smartfon, dinozaur ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Myślałem nad P10lite, bo lubię ten telefon. Przeszło mi ich parę przez ręce, i uważam, że za 900zł to całkiem spoko opcja - przy czym budżet nie jest ustalony sztywno. Niemniej wychodzę z założenia, że lepiej wydać 1000zł i zmienić telefon za 2 lata, niż dwa razy tyle i potem płakać jak padnie poza gwarancją. Oczywiście, jak ktoś korzysta z funkcji (np super aparatu), które ma droższy model, albo sympatyzuje z daną marką to jak najbardziej to rozumiem, jednak tutaj nie ma takich wytycznych. Ot, aparat ma robić znośne fotki, a telefon ma się nie rozpaść od normalnego użytkowania (np wyginając się w banana jak Z1). Na pewno będzie noszony w jakiejś gumce. Co byście wybrali ~1000, ewentualnie trochę droższego? Na pewno z polskiej dystrybucji. Myślałem jeszcze nad jakimś LG G4, czymś w tym stylu. P10lite można kupić za 9 stówek i to też jest jakiś plus, ale też minęło trochę czasu od premiery. Jakieś sugestie, propozycje?
  #android #telefony #smartfon #kiciochpyta #huawei #technologia
  pokaż całość

  +: Freakz
 •  

  Witam,
  Po niespodziewanie dużej atencji poprzedniego wpisu tu, wielu z was w komentarzach prosiło o ciąg dalszy historii, no to ciach.

  Postaram się żeby nie było zbyt długo, jestem tak zjebany że nawet wszystkiego nie pamiętam, więc opiszę najgłupsze i najgorsze sytuacje. Dodatkowo pamiętajcie, że nawet jeżeli któryś z moich pracowników coś zjebał, to tak naprawdę wciąż ja jako szef kuchni, odpowiadam za całokształt pracy na kuchni i wciąż jest moją winą każde uchybienie docierające do klienta (bo mogłem coś wcześniej zauwarzyć itd.).

  Zaczynamy.

  Już na "prepie" zauważyłem że obie moje pracownice nie pracują w tępie jakiego oczekuję. Myślałem że może jednak na balu troche przyspieszą, nic bardziej mylnego. Mój wkurw zaczął się już rano, panie przyszły zrobiły sobie kawkę, usiadły i pierdolą od rzeczy, kurwa przyjaciółki 10/10... Zjebałem je już na starcie że jak mają ochotę poplotkować przy kawce to może doniosę im ciasteczka i razem sobie pogadamy, już hurr durr że co ja do nich. Ja naprawdę nie chciałem wprowadzać złej atmosfery w pracy, ale wiedziałem że muszę wycisnąć z nich jak najwięcej bo sam 140 gości nie nakarmię...

  Kazałem "Grażynce" (od teraz "G") pokroić warzywa na surówkę, proste zadanie prawda? Chuja tam, gdybym nie dał jej do pomocy "Helenki" (od teraz "H") to by kroiła chyba przez 2 godziny te 10 pekinek... Pani siadła sobie na stołeczku, chwyciła nóż tak jak na zdjęciu nóż.jpg i ciach, i ciach XD. Gdyby ktoś mi przyszedł na romowę kwalifikacyjną i zaczął tak kroić to bym podziękował i powiedział dowidzenia. Nie zrozumcie mnie źle, chuj mi do tego jak kto kroii warzywa, ale nie u mnie na kuchni coś takiego....

  Trzeba przyspieszyć bo dużo tego wyjdzie...

  Godzina 20:00
  Wydawka pierwszego dania, rosół+roladki wiepszowe z tłuczonymi ziemniakami, marchwią i kalafiorem na parze i surówką. W rosole nic się spierdolić nie mogło, bo to tylko rosół. Roladek sam pilnowałem jak oka w głowie, bo chciałem żeby goście choć jedną porządną wydawkę dostali to i roladki były zajebiste. Ale, do ubijania ziemniaków kazałem H wrzucić 2 kostki masła, po pierwsze żeby miały maślany aromat i po drugie żeby pięknie układały się w gałki. Przy nakładaniu ziemniaków gałki się coś trochę rozsypywały... No to pytam H czy jak mówiłem wrzuciła to masło, ona twierdzi że tak, to pytam ile, pół kostki, bo ona myślała że będą tłuste....... Nosz ja pierdolę. Kalafior trochę się rozpadł, bo G która robiła na warzywach i surówkach go przeciągnęła. Powiecie, mogłeś jej powiedzieć ile ma się gotować, powiedziałem, z tym że ona za pryiorytet obrała wymieszanie surówki, a nie wyciągnięcie warzyw, BO MUSIAŁA BY 2 RAZY RĘCE MYĆ!

  I tu karuzela spierdolenia się dopiero zaczyna, bo od teraz już nie tylko moje pracownice są przeciwko mnie, ale sprzęt kuchenny też.

  Patelnia przemysłowa, moja ulubienica na kuchni, można na niej ugowować, usmarzyć czy podgrzać prawie wszystko, prawie bo jak się okazuje, tej nocy nie... Drugie danie: Placki po zbójnicku (bliny/placki ziemniaczane z gulaszem mięsnym)+surówka z kiszonych ogórków. Miały to być 2 placki, polane gęstm sosem z kawałkami mięsa. Zaraz po rozpoczęciu smarzenia okazało się że placki w chuj przyklejają się do patelni i nie da się tak tego usmarzyć. Pani G stwierdziła że ona zna najlepszy sposób na to i nie będą się przyklejać na 100%. A ja głupi uwierzyłem. Operacja polegała na zlaniu z patelni kilku litrów wrzącego oleju, następnie wyczyszczeniu patelni i wytarcia jej solą. Tonący brzytwy się chwyta. Oczwiście chuja to dało, straciliśmy tylko z 15 minut. W tym momencie, jak uświadomiłem sobie że nie zmienię kolejności dań, bo za późno żeby wstawiać następne danie (udka z kurczaka). Się kurwa prawie rozpłakałem, co robić panie, godzina do wydawki, 280 placków do usmarzenia, patelni właściwie brak XD. Na kuchni znalazłem tylko 3 patelnie teflonowe, w miarę nadające się do usmarzenia na nich placków. No i co robić, po 2-3 placki na patelnię i jazda, z właścicielem i orkiestrą dogadałem się aby zrobiś 15-20 minut obsuwy. Bottom line taki, że wyszło po jednym (troszkę większym niż zakładano) placku, z rozgotowanym sosem, bo co prawda powiedziałem H że sos jest w punkt i że trzeba go tylko podgrzać, ale ona go wjebała na patelnię przemysłową, (to akurat nie było takie złe, skoro i tak mieliśmy ją wolną) i poszła myć gary zapominając o sosie. Ja już wtedy ani nie mogłem odejść od tych jebanych placków, ani nie miałem głowy żeby pilnować każdej jednej małej pierdoły.

  Żurek z jajkiem i kiełbą białą, a także udką zapiekane jakoś wyszły, nie było to perfekcyjne, ale poszło.

  Natomiast Deser...

  Jabłka nadziewane dżemem zapiekane w miodzie z migdałami. Wydawane były na półmiskach, także każdy mógł sobie je wziąć, wzięło ze 20 osób bo... Raz że to było już po 4:00, Dwa że większość pijana w dupe, Trzy że część gości już poszła. Trochę smutek bo były świetne, poza roladkami to chyba jedyna rzecz która wyszła jak powinna, ale nie bardzo było komu to już wydawać.

  Aha, jeszcze mi się przypomniało jak G spierdoliła sobie klapę od patelni przemysłowej na łeb gdzieś koło 1:00 XD..... Taaak teraz to XD, a jakby spadła ta klapa z większej wyskości, to G wpierdoiła by się głową w rozgrzany olej i miałbym podstarzałą zrzędę na sumieniu. Choć mówiłem żeby nigdy nie robić tego samemu," aleee nieee, bo ony mondrzejsze".

  Chuj tam, Goście podobno zadowoleni, nawet jakieś tam podziękowania przysłali, ale co się najadłem stresu to moje. Nigdy więcej placków ziemniaczanych i nigdy więcej nie swojej ekipy na takim evencie. Teraz wiem że trzeba było słuchać jak doradzaliście Mirki i wpierdalać surowe ziemniaki i na SOR.

  Miałem iść po flachę jak sie uda, ale nie wiem czy dziś wyjdę z łóżka.
  Miłej Niedzieli Mirki :)
  #pracbaza
  pokaż całość

 •  

  3404 #ogarnijkadr

  Edit: Tak dodam od siebie, że kadr z tych trudniejszych ale z w miarę prostego filmu.

  Dodanie kadru to część zabawy; nie możesz/nie chcesz dodać, nie zgaduj.
  Jeśli jesteś tutaj nowy/a, zajrzyj na: http://www.wykop.pl/wpis/10376278

 •  

  :D ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­

 •  

  A ty co, dalej sam?
  #wygryw #przegryw #heheszki

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 111.jpg

 •  

  3403 #ogarnijkadr

  Dodanie kadru to część zabawy; nie możesz/nie chcesz dodać, nie zgaduj.
  Jeśli jesteś tutaj nowy/a, zajrzyj na: http://www.wykop.pl/wpis/10376278

 •  

  Piątek, rusza III edycja #kursomania (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  Daj plusa i zaczynamy grę :)

  W tym tygodnia zgadujemy kurs DASH - nie mylić ze scamem DasCoin (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Jakie są zasady?

  1) Napisz w odpowiedzi do tego komentarza na #mirko:
  “ile będzie kosztował DASH dnia 16 lutego o godzinie 15:00:00, polskiego czasu.
  2) Kurs podaj w walucie PLN w formacie “X.XX” przykład: “44067,73”
  3) Pamiętaj, aby komentarz znalazł się jako Twój wątek, a nie odpowiedź dla innego użytkownika
  2) Daj plusa, jeżeli konkurs ma się odbywać regularnie :)
  3) Koniecznie dodaj do obserwowanych tag:
  #kursomania, #bitbay i sam profil BitBay
  4) W przypadku kilku Twoich komentarzy, uwzględniany będzie tylko jeden, który jest najnowszy.

  Kursy można obstawiać, zostawiając komentarz w tym wpisie do niedzieli (11.02.2018) do godziny 23:59:59. Zgłoszenia dodane po upływie wyznaczonego czasu/, nie będą brały udziału w zabawie.

  W konkursie wygrywają dwie pierwsze osoby, którym udało się przewidzieć kurs DASH, mieszczący się w przedziale otwarcia i zamknięcia, lub które były najbliżej tych wartości.
  Wyniki konkursu zostaną podane w dniu 16 lutego 2018.

  Nagrody, które można zdobyć w tej edycji konkursu:
  I miejsce: tydzień bez prowizji + koszulka i kubek bitcoinowca + niespodzianka
  II miejsce: koszulka i kubek bitcoinowca + niespodzianka

  Dodatkowo, jak będzie 5k followersów, zrobimy coś ekstra :) - Link do profilu

  Regulamin konkursu:
  http://bit.ly/2G1qJ8F

  #kryptowaluty #bitcoin #bitbay #konkurs #dash
  pokaż całość

 •  

  Po tej dzisiejszej mizerii przypomnijmy sobie jak wyglądało odpalenie znicza w Londynie

  #pjongczang2018

  źródło: youtube.com

 •  

  No i gdzie się podział Mirek, który prosił mnie o ułożenie zamówienia żelków za 100 pln? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  Zamówienie czeka i czeka https://klient.baselinker.com/29235850/1a9e2f3476/ a koniec stycznia już dawno minął xD
  #zalesie #gusto #zelki #heheszki

 •  

  Hejo, hejo
  Mirki i Mirabelki z #dieta #hashimoto #tarczyca macie jakiś ciekawe diety
  Od 3 tyg pod stałą opieką dietetyczki plus leki wiadomo (póki co po woli waga spada) ale może też macie jakieś fajne propozycje posiłków gluten odpada niestety

  #gownowpis #rozowepaski #niebieskiepaski

  pokaż spoiler Lody były pyszne #nostalgia
  pokaż całość

  źródło: fromapp.jpg

  •  

   @zaczarowany_olowek: @GreenMarla: oj już bez przesady. Znam dwie osoby chore na hashimoto i żyją normalnie. Nie potrzeba tutaj dietetyka i innych diet cud tylko jedzenia z umiarem i świadomie, a nie wpierdalanie jak popadnie. Jedynym powodem stosowania ścisłej diety byłyby ostre objawy i tyle.

   Co do przepisów to szukaj w anglojęzycznej części internetu bo zarówno temat hashimoto i różnych diet jest zafałszowany w polskich serwisach, że autentycznie szkoda na to czasu. pokaż całość

  •  

   Wysyłamy w kosmos samochody, a ludzie nadal nie mają podstawowej wiedzy na temat tego co na talerzu...

   @GreenMarla: wysyłamy samochody w kosmos a #rozowypasek jak zwykle nie potrafi przeczytać z zrozumieniem. Gdzie napisałem, że unikanie glutenu to dieta cud? Gdzie napisałem żeby nie słuchać się porad dietetyka? Nie rób kurwy z logiki i nie zarzucaj mi czegoś czego nie napisałem. Jak nie masz do powiedzenia czegoś co się odnosi do mojej wypowiedzi to nie zawracaj mi glowy swoimi wypocinami bo pierdolisz trzy po trzy.

   @zaczarowany_olowek: Luźno, odpowiedź taka ile informacji. Nie zmienia to faktu, że unikaj szukania informacji po polsku. W temacie Hashimoto i ogółem porad/żywienia polegałbym na serwisach australijskich (wszystko podane w przystępny sposób) lub amerykańskich (tutaj trzeba się naszukać żeby coś sensownego znaleźć plus trzeba siedzieć z słownikiem bo operują bardzo specjalistycznym językiem). Pozostaje trzymać kciuki żeby się tarczyca uspokoiła. U jednej z znajomych też jest dość przewlekłe i ostre Hashimoto. Da się z tym żyć ale trzeba dużo siły i samozaparcia. Jeżeli nie masz kogoś, komu możesz sie wygadywać lub nie masz silnej psychiki to poszukaj psychoterapeuty. Oprócz regulowania hormonów przy tego typu chorobach ważne jest też zdrowie psychiczne.
   pokaż całość

   +: Freakz
  • więcej komentarzy (13)

 •  

  James Bulger urodził się 16 marca 1990 w Fazakerley Hospital w Liverpoolu, a następnie zamieszkał w Kirkby. Był wówczas jedynym dzieckiem Ralpha Stephena Bulgera i Denise Bulger (obecnie Fergus). Wprawdzie wcześniej urodziła się dziewczynka imieniem Kirsty, lecz nie przeżyła porodu. Mając w pamięci utratę dziecka, Denise była wobec Jamesa nadopiekuńcza.

  Wbrew obawom matki, James był okazem zdrowia, dzieckiem bardzo żywym, radosnym i roześmianym. Lubił rozbawiać rodzinę i dużo biegał. Z muzyki najbardziej lubił Michaela Jacksona i próbował tańczyć jak on. Ulubiona piosenka Jamesa, Heal the World, była odtwarzana na jego pogrzebie. Obecnie jest wykorzystywana przez utworzoną przez Denise Fergus organizację dobroczynną James Bulger Memorial Trust, na co Michael Jackson udzielił zgody.

  Miał jasne blond włosy i błękitne oczy, z brązową plamką na tęczówce prawego. Miał już wszystkie mleczne zęby. Znał już litery i cyfry.

  Zdarzenia z 12 lutego 1993
  Przed porwaniem
  12 lutego 1993 Denise Bulger udała się na zakupy do centrum handlowego w Bootle, wraz ze swoją szwagierką, Nicolą Bailey, zabierając ze sobą syna. Nicola powiedziała później, że James miał w zwyczaju często uciekać i dlatego na ogół trzymany był w dziecinnym wózku. Tym razem jednak miały to być krótsze, najwyżej godzinne zakupy, dlatego też zrezygnowały z zabrania wózka.

  Ostatni raz Denise widziała Jamesa żywego, gdy robiła zakupy w sklepie mięsnym. Syn został pod drzwiami, nie wzięła go do środka, gdyż w sklepie nie było kolejki, a zakupy miały potrwać mniej niż minutę. Gdy ponownie spojrzała w miejsce, gdzie przed chwilą stał James, już go tam nie było.

  Tego samego dnia Robert Thompson i Jon Venables uciekli ze szkoły na wagary. Udali się do centrum handlowego w Bootle, gdzie dokonywali drobnych kradzieży. Ukradli m.in. słodycze, figurki trolli, baterie i niebieską farbę.

  Obydwaj chłopcy byli już wówczas znani ze sprawiania kłopotów. Razem kradli, rzucali w okna kamieniami i wchodzili na cudze posiadłości do ogródków. Dręczyli także zwierzęta, rzucali kamieniami w ptaki i torturowali koty. Tego dnia mieli w planie dokonać porwania i zabicia jakiegoś dziecka.

  Porwanie
  Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem – matka interweniowała zanim zdążyli odejść z jej synem.

  Jamesa Bulgera zobaczyli pod drzwiami sklepu mięsnego o 15:40. Jon Venables powiedział do niego "Come on, boy!" ("Chodź, chłopcze!"). Początkowo James szedł z nimi chętnie. Wyprowadzili go z centrum handlowego na ulicę i skierowali się w stronę Kanału Leeds-Liverpool. Na moście kazali mu uklęknąć i spojrzeć na swoje odbicie w wodzie, gdyż zamierzali wrzucić go do kanału. Kiedy odmówił, został złapany za nogi, obrócony głową do ziemi i celowo upuszczony. Wówczas doznał pierwszych obrażeń w postaci dużego guza i zadrapań. James próbował im uciec, ale został złapany. Nie chciał słuchać poleceń porywaczy, więc ci popychali go, kopali i bili.

  Trójkę chłopców na liczącej ponad dwie i pół mili trasie widziało wielu ludzi. Policja odnalazła 38 świadków, z których żaden nie powstrzymał porywaczy. Zostali wzięci za rodzeństwo, w którym starsi bracia opiekują się młodszym.

  Zabójstwo
  Do zabójstwa doszło na torach kolejowych w Walton. Początkowo Robert i Jon zamierzali położyć Jamesa na torach i obserwować z ukrycia, jak ginie pod kołami pociągu. James jednak nie chciał leżeć na torach i za każdym razem wstawał. Wówczas zaczęli go torturować. Wlali mu niebieską farbę do lewego oka, obrzucali tłuczniem i cegłami, skakali po głowie i całym ciele, bili stalowym prętem. Rozebrali Jamesa od pasa w dół, chłopiec miał siłą ściągnięty napletek. Badano później, czy był tu motyw seksualny i czy Jamesowi wkładano baterie w odbyt. Nie znaleziono tam jednak żadnej; wiadomo za to, że wkładano mu baterie w usta. Na koniec któryś z morderców rzucił w głowę Jamesa ważącym około 10 kilogramów kawałkiem stali, używanym do łączenia szyn. Następnie chłopcy częściowo zamaskowali ciało Jamesa i zostawili je na torach, by przejechał po nim pociąg, co ich zdaniem miało zatrzeć ślady.

  James Bulger doznał 42 obrażeń, w tym 22 obrażeń głowy. Policja znalazła ślady krwi na 27 kamieniach. Według patologa, po odejściu oprawców dwulatek mógł żyć jeszcze najwyżej kilka minut. Przy takiej ilości i rodzaju obrażeń nie da się stwierdzić, które z nich było śmiertelne.

  Śledztwo
  Gdy Denise Bulger wyszła ze sklepu mięsnego i nie zobaczyła syna, zaczęła go w panice szukać. Natychmiast zaalarmowała też ochronę obiektu, która wkrótce potem powiadomiła policję. Centrum handlowe zamknięto na noc. Policja zaczęła przeglądać zapisy z monitoringu. Z zapisów wynikało, że podczas gdy Denise szukała syna na parterze i na ulicy, był on z porywaczami na pierwszym piętrze i opuścił centrum innym wyjściem.

  Natychmiast rozpoczęto poszukiwania. Przeszukiwano kanał, nieużytki i tereny kolejowe. Po mieście jeździły samochody, z których informowano o zaginionym dziecku przez megafony. W telewizji odtwarzano nagranie ze sklepowych kamer. Przepołowione przez pociąg ciało Jamesa Bulgera znaleziono 14 lutego.

  Z policją skontaktowała się kobieta, która na nagraniu z monitoringu rozpoznała Jona Venablesa, o którym wiedziała, że w dniu zabójstwa planował wagary. Venablesa i Thompsona zatrzymano 18 lutego 1993 i przesłuchiwano. Dopiero po okazaniu dowodów przyznali się do porwania, a następnie zamordowania Jamesa Bulgera.

  Proces
  Proces rozpoczął się 24 listopada 1993. W dniu jego rozpoczęcia o mało co nie doszło do linczu, policja musiała osłaniać samochód którym przywieziono oskarżonych, doszło do aresztowań. Dowody winy były niepodważalne – krew na butach, niebieska farba na odzieży, nagrania z kamer, świadkowie.

  Sąd uznał obydwu chłopców za winnych. Sentencja wyroku zawierała zwrot Her Majesty’s Pleasure („oddać Królowej wg uznania”), co oznaczało brak konkretnego terminu końca kary. Złożono apelację w oparciu o fakt, że wyrok taki jest niezgodny z Europejską konwencją praw człowieka. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał ten wyrok za niedopuszczalny, stwierdził też, że Thompson i Venables nie mieli uczciwego procesu. Wyrok zmieniano kilkakrotnie, ostatecznie obydwaj sprawcy wyszli na wolność 23 czerwca 2001. Obydwaj otrzymali fikcyjne tożsamości, by chronić ich przed próbami linczu.

  Matka Jamesa stwierdziła, że kłóci się to z jej poczuciem sprawiedliwości i ma zamiar walczyć do skutku o sprawiedliwą karę dla morderców. Ostrzegła też, że Venables jest niebezpieczny, a jego uwolnienie było błędem. O Robercie Thompsonie brak jest jakichkolwiek wiadomości, odkąd został uwolniony.

  Jon Venables odsiedział dwa następne wyroki, w tym za posiadanie pornografii dziecięcej. Używa czwartej już fikcyjnej tożsamości, gdyż nie potrafi utrzymać w tajemnicy, kim naprawdę jest. W listopadzie 2017 roku został ponownie aresztowany pod zarzutem posiadania materiałów obrazujących przemoc wobec dzieci.

  Dalsze losy rodziny
  Gdy miesiąc po tragicznej śmierci Jamesa Bulgera Denise zaszła w ciążę, urodził się syn, Michael James. Zanim osiągnął wiek jednego roku, małżeństwo Bulgerów rozpadło się – nie potrafili wytrzymać ze sobą. Ralph obwiniał żonę, o to, że "puściła rękę Jamesa, żyłby, gdyby tego nie zrobiła". Z drugiej strony przyznawał też, że tego samego dnia rano żona prosiła go, by wziął Jamesa ze sobą do swojego szwagra. Odmówił, argumentując, że zazwyczaj chętnie wszędzie go bierze, tym razem jednak ma w planie prace przy składaniu mebli z użyciem wielu narzędzi i boi się, że Jamesowi mogłaby niechcący stać się krzywda. Ralph nie potrafił uporać się z myślą, że gdyby wówczas zabrał syna, nie zostałby on zabity. Próbował zagłuszyć ból, pijąc whisky – najpierw jedną, potem nawet dwie butelki na dobę. Nie przyniosło mu to ulgi, nie potrafił ani się upić, ani złagodzić bólu. W 2013 roku zdobył się na przyznanie się do tego, że żonę oskarżał niesłusznie i jest mu z tego powodu wstyd.

  Denise poznała później Stuarta Fergusa, wyszła za niego za mąż i ma z nim dwóch synów: Thomasa i Leona. Ralph także zawarł nowy związek małżeński, jego wybranką została Natalie (z domu McDermott), z którą ma córkę.

  Denise Fergus prowadzi działalność społeczną i charytatywną pod nazwą James Bulger Memorial Trust, traktując to jako żywy pomnik dla Jamesa[23]. Ralph opisał swoje przeżycia w książce My James.

  Źródło:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstwo_Jamesa_Bulgera
  #historia #uk #creepy #coolstory #ciekawostki
  pokaż całość

 •  

  No dzień dobry, mam jakieś syfy z bundle na oddanie więc organizuję jakieś #rozdajo
  Do oddania mam to co w picrelu. Losowanko przez #mirkorandom razy cztery lub trzy - nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Zasady? W sumie niech sobie każdy plusuje ten wpis, bo i tak mało będzie plusów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Mieszam dziś o 19.00, zapraszam do udziału ʕ•ᴥ•ʔ

 •  

  #bekaztransa
  Dzisiaj mam wrażeniem że TRANS to jak ten teleturniej z Ibiszem co był w TV, wystawiam ładuneczkek Frankfurt -Berlin 24t i dostaje tylko ceny na transie z coraz to niższą stawką, a żeby podgrzać atmosferę odpisuję że ktoś dał X i czy pojedzie z Y gdzie Y = 25% mniej (nie jestem dziadem sprzedaję w normalnej stawce i tak)

 •  

  zapraszam na pączkową zabawę, wykażcie się kreatywnością #film #heheszki

  źródło: i1.kwejk.pl

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika jaywalker

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.