Oficjalny profil portalu Job-Profi.pl. Na wykopie piszemy (lub jak kto woli spamujemy) o Austrii, Niemczech i Szwajcarii.

 •  

  @jobprofi: Austria: Grypa zbiera swoje żniwo!

  Ofiarami grypy padają rok w rok tysiące osób. W Austrii liczba zachorowań sięgnęła 20.000 w samej stolicy!

  Grypa poczyna sobie niczym w latach 90. W zeszłym tygodniu zachorowało na nią 20 000 osób w samej stolicy. W Tyrolu na zwolnieniu lekarskim przebywa 3 500 osób, a 2 000 w Graz. Z opublikowanych we wtorek danych wynika, że zachorowalność na grypę sięgnęła zenitu i całkiem możliwe, że (na szczęście) niebawem straci na sile.

  Szczególnie popularny jest wirus typu A H3N2, który może doprowadzić nawet do śmierci. Corocznie na grypę umiera od 1 000 do 1 200 osób. W tym roku specjaliści spodziewają się nawet 2 000 przypadków śmiertelnych.

  To, że grypy nie należy lekceważyć, wie już każdy. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Receptą na umknięcie choroby jest częste mycie rąk oraz unikanie zatłoczonych miejsc.

  #austria #grypa
  pokaż całość

  źródło: Grypa.jpg

  +: Cronox
 •  

  @jobprofi: Hartz IV: Z tym Jobcenter lepiej nie zadzierać!

  Tylko między styczniem, a wrześniem 2016 roku placówki Jobcenter nałożyły na odbiorców świadczenia Hartz IV aż 700.000 kar i sankcji. Zgodnie z informacjami prasy, oddział, który pod tym względem przoduje znajduje się w Bawarii.

  Świadczeniobiorcą zasiłku dla bezrobotnych ALG II zwanego potocznie Hartz IV kary wlepiają wręcz taśmowo – zgodnie z doniesieniami niemieckiej prasy, najbardziej nieżyczliwą placówką Jobcenter w Niemczech jest ta w Rosenheim. W pierwszych dziewięciu miesiącach minionego roku tamtejsze Jobcenter przynajmniej raz ukarało średnio co piętnastego odbiorcę świadczenia. W rezultacie Rosenheim odpowiada za 6,7% wszystkich kar nałożonych w całym kraju na bezrobotnych pobierających zasiłek. Powodem nakładania sankcji były najczęściej opuszczanie umówionych spotkań oraz brak gotowości do podjęcia pracy – informuje gazeta Bild, powołując się na dane Federalnego Urzędu Pracy.

  Zasiłki w skali kraju były obcinane o średnio 108 Euro. 7.657 delikwentom wstrzymano wypłatę świadczenia w związku z nadmierną ilością otrzymanych kar już w wrześniu.

  Co ciekawe, podejście do niesfornych świadczeniobiorców nie wszędzie jest takie samo. Prócz krajowej czołówki w wlepianiu kar (Rosenheim, Südwestpfalz i Gotha) można śmiało mówić o placówkach traktujących świadczeniobiorców zdecydowanie bardziej pobłażliwie. Najmniej sankcji nakładają te w Hochtaunuskreis, Freising oraz Landshut.

  #niemcy #hartziv #gospodarka
  pokaż całość

  źródło: Hartziv.jpg

  +: Cronox
 •  

  @jobprofi: Austria: Więcej pieniędzy na zakup elektrycznego jednośladu.

  Rząd oraz dachowa organizacja zrzeszająca austriackich importerów i producentów jednośladów – Arge2Rad – dofinansują zakup jednośladów z napędem elektrycznym. Wsparcie wyniesie 750 euro!

  Arge2Rad wesprze finansowo projekt Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Transportu, dzięki czemu kupując motocykl lub motorower z napędem elektrycznym będzie można otrzymać łącznie 750 euro dodatku. Pieniądze przysługują osobom prywatnym, firmom, gminom i związkom, które zdecydowały się na zakup tego typu jednośladu od 1 stycznia 2017 roku.

  Zdaniem Ministra Środowiska, Andrä Rupprechter, to bardzo duży krok w stronę zwrotu motoryzacyjnego, od którego zależy jakość powietrza, ochrona środowiska i redukcja hałasu: „Podwójna wysokość dofinansowania osiągnięta dzięki wsparciu producentów jednośladów umożliwiła wdrożenie technologii przyjaznej dla środowiska na austriackie drogi”.

  Minister Transportu, Jörg Leichtfried, komentuje: „Dofinansowanie zakupu elektrycznych motorowerów i motocykli to kolejna zachęta do przestawienia się na elektryczną motoryzację. Wspieramy praktyczną alternatywę dla samochodu, która ułatwi życie zarówno w mieście, jak i w wioskach.”

  Przewodniczący Arge2Rad jest zadowolony, że Austria potrafi nadążyć za rozwojem motoryzacji elektrycznej. Jak donosi, sprzedano już 700 takich jednośladów, które są nie tylko czyste i ciche, ale wpływają także korzystnie na ruch drogowy.

  Austria jest drugim państwem europejskim po Anglii, które wspiera zakup jednośladów z napędem elektrycznym. Od początku roku importerzy odliczają od ceny 375 euro niezależnie od innych obowiązujących rabatów. Wraz z dodatkiem Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Transportu można otrzymać 750 euro. O dofinansowanie państwowe będzie można ubiegać się online (www.umweltfoerderung.at) od 1 marca 2017 roku po zakupie pojazdu i odliczeniu od ceny dofinansowania importera. Ważne, by data zakupu nie była wcześniejsza niż 1 stycznia 2017. Pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto właściciela pojazdu. Postanowienie jest ważne do końca 2018 lub do wyczerpania środków finansowych.

  #austria #gospodarka
  pokaż całość

  źródło: YAMAHA_Passol-L.jpg

  +: Cronox
 •  

  W marcu zmienia się forma zasiłku Kinderbetreuungsgeld. Odpowiadamy na pytania z tym związane.

  Dla dzieci urodzonych od 1 marca 2017 roku, obowiązują nowe zasady przyznawania Kinderbetreuungsgeld. Z jakich opcji mogą skorzystać rodzice?

  Rodzice mogą wybrać między elastycznym zryczałtowanym kontem Kinderbetreuungsgeld-Konto a uzależnionym od wynagrodzenia zasiłkiem Kinderbetreuungseld. Dodatkowo rodzice, którzy podzielą się w miarę po równo pobieraniem zasiłku, otrzymają bonus partnerski (Partnerschaftsbonus). Poza tym ojcom dzieci urodzonym od 1 marca 2017 przysługuje bonus za wybranie urlopu wychowawczego.
  pokaż całość

  źródło: Kinderbetreuungsgeld.jpg

  +: Cronox
 •  

  Tak wyglądała szwajcarska polityka migracyjna na przestrzeni ostatniego roku

  Parlament próbował uporać się z falą masowej imigracji wprowadzając w życie inicjatywę „Inländervorrang light”, dającą pierwszeństwo obywatelom Konfederacji. Obustronne porozumienie okazuje się jednak niestabilne, a kolejny plebiscyt jest nieunikniony.

  Co wydarzyło się w 2016 roku

  - 1 marca Rada Narodu postuluje o wycofanie wniosku o przyłączenie Szwajcarii do Unii Europejskiej. W ślad za nią podąża Rada Kantonów.

  - 4 marca Rada Związkowa zatwierdza projekt ustawy ograniczającej napływ imigrantów na wypadek, gdyby inicjatywa hamująca falę masowej imigracji nie uzyskała poparcia.

  - 16 czerwca Parlament decyduje się na ratyfikację protokołu do Umowy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi a Konfederacją Szwajcarską w sprawie swobodnego przepływu osób, dotyczącego przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej z kilkoma zastrzeżeniami. Szwajcaria żąda porozumienia z UE w sprawie migracji, które byłoby zgodne z prawem państwa. Celu finalnie nie osiągnięto, a Konfederacja zdecydowała się zmienić nieco własne prawo.

  - 16 lipca w mongolskiej stolicy Ułan Bator dochodzi do spotkania prezydenta Szwajcarii Johanna Schneider-Ammanna z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, podczas którego staje się jasne, że pochłonięta Brexitem UE nie zgodzi się na żadne ustępstwa.

  - Pod koniec lata Komisja Rady Narodu uchwala inicjatywę „Inländervorrang light“ stanowiącą autonomiczną interpretację inicjatywy migracyjnej z obowiązkiem zgłaszania wolnych miejsc pracy.

  - Tymczasem sytuacja w Parlamencie pozostaje napięta niemal do samych świąt Bożego Narodzenia. Partia SVP mówi o zdradzie Konstytucji Federalnej. CVP wstrzymuje się od głosu po tym, jak FDP, SP, GPS, GLP i BDP jednogłośnie odrzuciły jej projekt klauzuli zabezpieczającej.

  Tak rysuje się przyszłość:

  - Po ratyfikacji protokołu dotyczącego Chorwacji, Szwajcaria będzie miała prawo od 1 stycznia do pełnego udziału w programie naukowym „Horizon 2020”.

  - Przez pierwsze półrocze Parlament zajmie się przygotowywaniem kontrpropozycji dla inicjatywy RASA, która umożliwiłaby bardziej elastyczną wykładnię prawa o imigracji. Plebiscytu należy spodziewać się pod koniec 2017 roku.

  - Zmiana postawy Brukseli w sprawie imigracji przed jesienią 2018 jest raczej mało prawdopodobna. Do tego czasu Unia Europejska chce zakończyć negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Całkiem możliwe, że nie obędzie się bez niespodzianek i opóźnień.

  #polityka #szwajcaria #imigranci
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Austria: Grypa znów atakuje

  Zgodnie z opinią biegłych, epidemia przyszła w tym roku o cztery tygodnie za wcześnie. Oficjalnie grypa zaatakowała już przed tygodniem a liczba zachorowań w samym Wiedniu przekroczyła 9.000. Z tygodnia na tydzień chorych będzie przybywać – ostrzegają lekarze.

  O zawrót głowy mogą przyprawić dane płynące z poszczególnych miast w tym Graz. W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia pacjentów z objawami wirusa grypy przybyło o 447 w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

  Jeszcze gorzej sprawa wygląda w stolicy Austrii. W minionym tygodniu liczba nowo zarażonych po raz pierwszy przekroczyła granicę 10.000. Można więc śmiało mówić o epidemii grypy, co potwierdza służba zdrowia. W sumie do gabinetów lekarzy zgłosiło się na przestrzeni ostatniego tygodnia ponad 11.400 Wiedeńczyków. Tydzień wcześniej było ich jeszcze 9.000. Co ciekawe eksperci wychodzą z założenia, że apogeum grypy dopiero przed nami.

  Nie może więc dziwić, że kolejki w aptekach i przed gabinetami dłużą się niemiłosiernie. Koniec końców, grypa to nie jedyna choroba, z którą w tym okresie się zmagamy. Sezon na ból gardła, katar czy przeziębienie trwa przecież w najlepsze.

  #austria #grypa #choroby #zdrowie
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Niemcy: Co rok 2017 przyniesie dla naszych portfeli?

  Wygląda na to, że w 2017 w kieszeni mieszkańców Niemiec pozostanie więcej pieniędzy. Pracownicy odczują korzyści z dobrej koniunktury, a seniorzy mogą cieszyć się na podwyżkę emerytury. Wszystko pięknie i ładnie, jednak nie pora na patrzenie na świat przez różowe okulary!

  Wyższe wynagrodzenia, emerytury i płaca minimalna – rok 2017 zapowiada się bardzo optymistycznie, a eksperci potwierdzają, że w kieszeni powinno zostać więcej pieniędzy. Jak donoszą instytuty badań nad gospodarką, wynagrodzenia wzrosną średnio o 2,3 procent. Osoby o niskich zarobkach również odczują korzystne zmiany, wynikające z podniesienia płacy minimalnej o 4 procent (8,84 euro), natomiast seniorzy powinni wypatrywać podwyżki emerytury rzędu 2 procent.

  Przyszły rok okaże się korzystny także dla świadczeniobiorców Hartz IV, na których czeka nieco więcej pieniędzy – podstawowa kwota zasiłku wrośnie o pięć euro, sięgając 409 euro. Wyższe będą też świadczenia dla par oraz dzieci. Osoby z niskimi zarobkami będą mogły ubiegać się o podwyższony dodatek na dzieci, którzy w 2017 wyniesie 170 euro miesięcznie. Trzeba jeszcze wspomnieć o podwyżce świadczenia Kindergeld – dwa euro więcej miesięcznie piechotą przecież nie chodzi.

  2017 rok przyniesie także ulgi podatkowe, które pozwolą zaoszczędzić łącznie 6,3 mld euro. Kwota wolna od podatku wzrośnie o 168 euro, sięgając 8 820 euro, natomiast kwota wolna od podatku z tytułu posiadania dzieci wyniesie 4 716 euro.

  Eksperci odradzają jednak popadania w skrajny optymizm, ponieważ dobre prognozy mogą bardzo szybko zachwiać wysokie ceny paliw. Jeżeli rosnąca tendencja utrzyma się, dojdzie również do podniesienia stopy inflacji, co wpłynie negatywnie na odczuwalne podwyżki wynagrodzeń.

  Złe wieści płyną także do osób o wysokich zarobkach, ponieważ kasy chorych i inne ubezpieczalnie zwiększą granicę obliczania wysokości składek – na zachodzie wzrośnie ona z 6 200 do 6 350 euro, a na wschodzie z 5 400 do 5 700 euro.

  Poza tym pracowników czekają wyższe składki na ubezpieczenie opiekuńcze – zamiast 0,2 procent, wyniosą 2,55 procent, co nie cieszy zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy dzielą miedzy siebie te koszty.

  #pieniadze #ubezpieczenia #niemcy #gospodarka #emerytury #podatek
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Oni wystawiają nerwy pracowników Jobcenter na próbę!

  Jedna z pracowniczek niemieckiego Jobcenter opisuje anonimowo na łamach gazety „Die Welt“, kto wystawia jej cierpliwość na największą próbę. Kim są najgorsi z najgorszych?

  Nina Hoffmann, jak nazywa ją gazeta, sama kiedyś była bezrobotna. Teraz los się odwrócił i to ona szuka zatrudnienia dla poszukujących pracy. Choć nigdy nie zetknęła się z bezpośrednim aktem przemocy, nieraz została zwyzywana. Poza tym istnieje kilka grup klientów, którzy sprawiają, że cierpliwość zaczyna jej się kończyć, a utrzymanie nerwów na wodzy staje się nie lada wyzwaniem.

  „Najgorsi są narodowcy“, tłumaczy Hoffmann. „Z nimi nie da się konstruktywnie pracować i, szczerze mówiąc, szkoda mi tracić na nich energię. Kiedy wdaję się z nimi w dyskusję kończy się na tym, że zaczynają na mnie krzyczeć. Jeden z takich klientów zagroził mi nawet pozwem do sądu, ponieważ rzekomo złamałam prawa człowieka”. Pracowniczka Jobcenter wie również, że zdarzają się groźby – jedna z jej koleżanek długo nie czuła się bezpiecznie, kiedy zdecydowała się obciąć zasiłkobiorcy świadczenia. Tacy klienci są dodatkowo przeświadczeni, że przysługuje im pełny zasiłek bez konieczności przedkładania jakichkolwiek dokumentów.

  Kolejną grupę nieprzyjemnych klientów stanowią osoby, które ubiegają się o świadczenia, które im tak naprawdę w ogóle nie przysługują. „Najczęściej są to Turcy i Arabowie. Niektórzy z nich wysiadają z czarnego mercedesa w drogich ubraniach, pracują na czarno i pobierają Hartz IV w ramach ,dodatku’”. Prawda z czasem wychodzi na jaw i delikwenci muszą uporać się z sankcjami. To moment, kiedy pracownicy Jobcenter muszą przygotować się na ostrą wymianę zdań, która jednak najczęściej nie kończy się wniesieniem skargi.

  Hoffmann bardzo współczuje prostytutkom odnotowanym w systemie jako „hostessy”. Kobiety te mówią jednak otwarcie, czym się zajmują. „W większości to Bułgarki i Rumunki, które padają ofiarą wyzysku. Pojawiają się w towarzystwie swoich sutenerów, podających się za ich partnerów”. Hoffmann jest przekonana, że konfiskują kobietom otrzymywany zasiłek.

  Na koniec Hoffmann wspomina osoby, które świadomie marnują swój potencjał, co momentami przyprawia ją o białą gorączkę. „Przychodzi dyplomowany inżynier krótko po trzydziestce i mówi mi, że szuka pracy dorywczej w wymiarze dziesięciu godzin tygodniowo, tymczasem ja nie jestem w stanie znaleźć miejsca pracy dla osób, które płaczą przy moim biurku rzewnymi łzami, dokładając wszelkich starań, by znaleźć cokolwiek!”.

  #jobcenter #praca #bezrobocie #niemcy
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Austria: Gdzie zarabia się najlepiej?

  Wiedeń na prowadzeniu – to tam zarabia się najwięcej na głowę!

  Jak wynika z najnowszych danych, największe różnice w sile gospodarczej Austrii można zaobserwować między wschodem a zachodem kraju oraz między miastami a wioskami. Co prawda wszystkie kraje związkowe cieszyły się w 2015 roku wzrostem gospodarczym, wyższym zatrudnieniem oraz podwyżkami płac, jednak nie wszędzie w tym samym zakresie. Wiedeń znalazł się na prowadzeniu pod względem produktu regionalnego brutto rzędu 47 700 euro, natomiast Vorarlberg zwyciężył w zarobkach na mieszkańca, które sięgały 23 500 euro w skali roku.

  Wyniki obliczeń przeprowadzonych przez Statistik Austria wykazały różnice pomiędzy poszczególnymi rejonami Państwa. Produkt regionalny brutto jest obliczany w metropoliach, podczas gdy dochód na osobę wylicza się w miejscu zamieszkania. Stąd na przykład wartości obu wskaźników w stolicy Austrii skrajnie różnią się od siebie – uzyskując 47 700 euro produktu regionalnego brutto, miasto znalazło się na prowadzeniu w Europie, natomiast pod względem zarobków na mieszkańca (21 500 euro) Wiedeń trafił na sam koniec rankingu, który dzieli razem z Karyntią.

  Produkt regionalny brutto jest bardzo wysoki także w Salzburgu (46 100 euro) oraz w Vorarlbergu (42 300 euro). Na kolejnych miejscach znajdziemy Tyrol (42 000) i Górną Austrię (40 300 euro). Poniżej średniej krajowej sięgającej 39 400 euro uplasowały się Styria (35 400 euro), Karyntia (33 300), Dolna Saksonia (32 500 euro) oraz Burgenland (27 500).

  Największy przyrost gospodarczy odnotowano w Tyrolu, Salzburgu i w Burgenlandzie, gdzie wyniósł +3,6 procent, podczas gdy PKB wzrosło tylko o 2,9 procent.

  Przyglądając się poszczególnym regionom, zauważymy, że pod względem PKB na prowadzenie w 2014 roku wysunął się region Linz-Wels z 48 900 euro. Tuż za nim znalazł się Salzburg i jego okolice (48 800 euro), natomiast dopiero na trzecim miejscu Wiedeń (47 300 euro). Najsłabszymi regionami okazały się Südburgenland (23 900 euro), Mittelburgenland (22 500 euro) oraz Weinviertel (20 200 euro).

  #wieden #austria #pieniadze #zarobki #praca
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: perrymaniak, M..........k +1 inny
 •  

  Niemcy: Pracownikom zostaje więcej w portfelach

  Jak się okazuje, pracownicy podlegający pod zbiorowe układy pracy, mogli cieszyć się wyższymi płacami realnymi w trzecim kwartale 2016.

  W trzecim kwartale bieżącego roku realne wynagrodzenie pracowników wzrosło o 1,8 procent w porównaniu z sytuacją z początku roku – donosi Federalny Urząd Statystyczny. Łaskawa dla pracowników okazała się przede wszystkim inflacja, która wzrosła tylko o 0,5 procent, co oznacza, że realne podwyżki rzędu 2,3 procent trafiły niemal w całości do kieszeni zatrudnionych. Taka sytuacja napędza siłę nabywczą i konsumpcję, wspierając jednocześnie koniunkturę.

  Między ten optymizm wkrada się jednak trochę niepokojących wieści – okazuje się, że wynagrodzenia realne rosną coraz wolniej. Dla porównaniu na początku roku zwiększyły się o 2,7 procent, a w drugim kwartale już tylko o 1,9 procent.

  Ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń nominalnych odnotowano między lipcem a wrześniem u pracowników służby zdrowia (+ 3,0 procent), administracji (+ 2,9 procent), gospodarki komunalnej (+ 3,2 procent), hotelarstwa (+ 3,4 procent) i w branży budowlanej (+ 2,8 procent).

  #praca #pieniadze #zarobki #niemcy #gospodarka #rynekpracy
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Syrrkius, p.................r +1 inny
 •  

  Austria: Co się zmieni od 2017 roku dla kierowców?

  W sumie posiadaczy samochodów i kierowców czeka aż dziesięć istotnych zmian. Począwszy od winiet a na karach skończywszy – o tym warto wiedzieć!

  Wraz z zbliżającą się zmianą daty, coraz chętniej patrzy się na to co zmieni się w kolejnym roku. Za pewnik w przypadku kierowców możemy uznać ledwie kilka zmian, jednak w życie zostanie wprowadzonych kilka istotnych nowelizacji przepisów. Austriacki Automobilklub ÖAMTC przygotował z tej okazji specjalne zestawienie zmian:

  Zdjęcia z fotoradarów będą mogły zostać wykorzystane przy karaniu następujących wykroczeń: rozmowa przez telefon bez użycia zestawu samochodowego, niedozwolony przewóz osób, niezapięcie pasów bezpieczeństwa, brak należytego zabezpieczenia dziecka w samochodzie. W przypadku motocykli i innych pojazdów także jazda bez kasku, czy transport osób w niedozwolony sposób motocyklem lub motorowerem. Na razie nie wiadomo od kiedy nowy przepis będzie obowiązywać.
  Udaremnienie dalszej jazdy przy nadmiernym przekroczeniu dozwolonej prędkości. W przypadku zatrzymania, policjanci będą mieli prawo zabrać delikwentowi kluczyki czy założyć blokadę na koło. Od jakiej prędkości należy się liczyć z tą karą pozostaje na razie kwestią do uzgodnienia.
  Alko-Lock: kierowcom przyłapanym na jeździe na podwójnym gazie zostaną zamontowane w samochodach specjalne urządzenia, które uniemożliwią im jazdę po pijanemu. Od 1 września 2017 system Alko-Lock będzie testowany przez 5 lat.
  Zmiany nie ominą także świeżo upieczonych kierowców – wraz 1 lipca 2017 okres próbny dla każdego nowicjusza z zgodą na prowadzenie pojazdu zostaje wydłużony do 3 lat. Dodatkowo, jeśli młody kierowca zostanie przyłapany w tym czasie na korzystaniu z telefonu, okres próbny jest wydłużany o kolejny rok a sam delikwent musi udać się na dodatkowy kurs.
  Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego – od marca 2017 roku można na terenie całej Austrii ubiegać się o dotację na zakup elektrycznego auta. Jej maksymalna wysokość to 4.000 Euro.
  Od 1 marca 2017 będzie można prowadzić samochody ciężarowe z napędem elektrycznym i masą nie przekraczającą 4.250 Kg (z uwagi na ciężkie baterie) mając kategorię B prawa jazdy. Wcześniej należy się jednak udać na specjalny kurs, który kończy się adnotacją w prawie jazdy.
  Zarządzenie regulujące ceny na stacjach – jego czas obowiązywania zostaje wydłużony do końca 2019 roku. Przypomnijmy – w myśl przepisów paliwo na stacjach może podrożeć w ciągu dnia tylko raz o godzinie 12. Obniżki cen są dozwolone przez całą dobę.
  Nowy znak – wszędzie tam, gdzie pojawi się tabliczka z wtyczką będzie dozwolony postój, parkowanie i ładowanie samochodu elektrycznego.
  Ceny winiet wzrosną w przyszłym roku o 0,8%. Przez wzgląd na inflację wrosną też taryfy dla samochodów do 3,5 tony oraz ceny na odcinkach ze specjalną winietą (tzw. Sondermautstrecken). W Wiedniu oraz Klagenfurcie w górę powędrują również ceny biletów parkingowych.
  Począwszy od grudnia 2017 będzie można alternatywnie obok normalnych klejonych na szybę korzystać z tzw. winiet wideo. W związku z automatycznym odczytem numeru rejestracyjnego, problemy z już wykupioną wcześniej winietą przy zmianie tablic rejestracyjnych przejdą do historii.

  #kierowcy #samochody #przepisydrogowe #drogi #austria #przepisy
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Szwajcaria: Rachunek już tylko na życzenie?

  Duże sieci sklepów jak Lidl czy Coop chcą zrezygnować z drukowanych paragonów. Kto jednak będzie chciał jego wystawienia, będzie musiał się o niego upomnieć.

  Rachunek, który podaje nam kasjer w sklepie powoli odchodzi do lamusa. Podczas gdy Lidl zamierza całkowicie zrezygnować z paragonów, osoby robiące zakupy w Coop jeszcze mają wybór czy takowy chcą otrzymać czy nie.

  W 109 sklepach Lidla na terenie Konfederacji wraz z końcem stycznia 2017 roku, automatycznie drukowany paragon przejdzie do historii. Otrzymają go jedynie ci, którzy jednoznacznie zażądają jego wystawienia. Rzecznik koncernu decyzję tłumaczy ochroną środowiska. W ten sposób zaoszczędzimy sobie 30 ton makulatury – czytamy na łamach gazety Blick.

  Coop do pomysłu podszedł równie optymistycznie. Od kilku dni paragony również są drukowane jedynie na żądanie. Co ciekawe, posiadacze karty Coop-Supercard mogą zażyczyć sobie, by zamiast paragonu otrzymać rachunek w formie elektronicznej wysyłany mailem. Co jednak z produktami na które obowiązuje gwarancja? Tu wystawiane są rachunki w tradycyjnej, papierowej formie.

  Póki co z papierowych paragonów nie rezygnuje Migros oraz Aldi. Jednak posiadacze karty Cumulus mają również wgląd do rachunków w elektronicznej formie.

  #szwajcaria #rachunkowosc #paragon
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Szwajcaria: Więcej pracy dla migrantów!

  W erze globalizacji i cyfryzacji zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną siłę roboczą stale rośnie. Komisja ds. Migracji EKM proponuje nowe rozwiązania korzystne dla migrantów.

  Z opublikowanego w poniedziałek przez Szwajcarską Komisję ds. Migracji EKM stanowiska wynika, że rynek pracy wymaga gruntownych zmian, które pozwolą przede wszystkim na szybszą integrację migrantów. Postępujący proces globalizacji i cyfryzacji stawia przed pracodawcami nowe wyzwania.

  Jak się okazuje, co drugi imigrant jest członkiem rodziny osoby, która przybyła wcześniej do Konfederacji, podjęła tam studia lub szuka azylu. Zdaniem EKM regulacja dotycząca pierwszeństwa dla rodzimych obywateli nie rozwiąże problemów na rynku pracy, do którego dostęp muszą mieć wszyscy zainteresowani.

  Pierwsza propozycja Komisji dotyczy rozwoju potencjału wszystkich osób mieszkających na terenie Szwajcarii. Pracodawcy powinni wyraźnie określać, jakie umiejętności są im niezbędne i przyjmować na stanowiska również te osoby, które nie potrafią potwierdzić ich stosownym dokumentem. W tym celu niezbędne będzie wprowadzenie innego systemu sprawdzania predyspozycji pracownika, czym powinny w dużej mierze zająć się związki zawodowe.

  Kluczowa okazuje się edukacja przedszkolna, która powinna zostać dopasowana do potrzeb osób posiadających problemy z integracją. Oferta kształceni musi – zdaniem EKM – przygotowywać do wejścia na rynek pracy, jak również umożliwić rozwój osobom w każdej grupie wiekowej. Członkowie komisji podkreślają, że nie o czas chodzi, lecz o jakość uzyskanych kwalifikacji. Takie rozwiązanie z pewnością przysporzy wydatków, które należy jednak traktować jako inwestycję na przyszłość.

  Do prawidłowego funkcjonowania rynku pracy niezbędna jest natychmiastowa integracja imigrantów i uchodźców, co wymaga skrócenia skomplikowanych procesów otrzymywania pozwoleń na pobyt itp. Bliska współpraca pomiędzy gospodarką, państwem, partnerami społecznymi i poszukującymi pracy jest kluczem do sukcesu, podkreśla EKM, postulując o wsparcie dla firm i dla nowych pracowników, jednocześnie pozwalając na połączenie życia rodzinnego z zawodowym oraz umożliwiając dalszy rozwój.

  #imigranci #szwajcaria #praca
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Święta w Niemczech (2017-2018)

  Święta w Niemczech - dni ustawowo wolne od pracy w latach 2017 - 2017 z podziałem na regionalne oraz ogólnokrajowe.

  Kalendarz dostępny na stronie job-profi.pl

  #swieta #kalendarz #niemcy
  pokaż całość

 •  

  Święta i dni wolne od pracy w Austrii (2017)

  Wobec zbliżającego się wielkimi krokami nowego roku, postanowiliśmy przypomnieć daty najważniejszych świąt w Austrii. W tym celu przygotowaliśmy specjalny wykaz, gdzie zaznaczyliśmy święta regionalne jak i te obchodzone w całym kraju.

  Kalendarz dostępny na stronie jop-profi.pl

  #swieta #kalendarz #austria
  pokaż całość

 •  

  Szwajcaria: 70 mln franków do wygrania!

  Rekordowe 64,3 mln franków nie znalazły właściciela podczas środowego losowania. Teraz w puli znajduje się 70 mln franków!

  Jak donosi Swisslos, środowe losowanie Totolotka nie wyłoniło zwycięzcy. Tym razem szczęśliwa kombinacja liczb brzmiała 20, 24, 27, 30, 33 i 35, a szczęśliwym numerkiem było dwójka. To już 48 raz, kiedy główna wygrana nie znalazła właściciela. Pewnemu szczęśliwcowi udało się jednak wygrać milion franków, typując poprawnie wszystkie sześć liczb. Taka suma również piechotą nie chodzi, ale pomyśleć, że wystarczyłaby jedna cyfra do głównej wygranej…!

  Emocje towarzyszące temu losowaniu były znowu ogromne. W sumie sprzedano 1,5 mln kuponów. Przypomnijmy, że szanse na wygraną wynoszą 1 do 31 mln.

  #totolotek #pieniadze #loteria
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Cronox
 •  

  Problemy austriackiego rynku pracy

  Nowe miejsca pracy, które pojawiły się w trzecim kwartale, dotyczyły zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Atmosfera na austriackim rynku pracy pozostaje napięta.

  Jak wynika z danych opublikowanych przez organizację Statistik Austria, w trzecim kwartale pracę znalazło 75 800 osób więcej niż w porównywalnym okresie w 2015 roku. Niestety, w niemal dwóch trzecich przypadków chodziło o niepełny etat. Dodatkowo trzeba nadmienić, że większość wolnych stanowisk obsadzili obcokrajowcy i osoby starsze niż 55 lat.

  Od lipca do września AMS zarejestrowały 279 200 nowych bezrobotnych – czyli o 11,9 procent więcej niż w ubiegłym roku. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,6 na 6,1 procent, zwiększając się o 0,6 procent w przypadku kobiet i o 0,4 procent w przypadku mężczyzn. Martwi również wciąż zwiększająca się liczba młodych ludzi bez pracy w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat. Obecnie jest ich 12,2 procent w porównaniu z ubiegłorocznymi 11,2 procentami. Przybyło również obcokrajowców poszukujących pracy – o niemal 3 procent.

  Pod względem poszukiwania pracy ostatni kwartał okazał się szczególnie nieudany dla obcokrajowców, osób bez wykształcenia oraz poniżej 45 lat życia. Przybyło także propozycji pracy w niepełnym wymiarze godzin, co pogarsza głównie sytuację kobiet. Ze statystyk wynika, że niemal co druga podjęła pracę na takiej zasadzie.

  Nowe miejsca pracy w trzecim kwartale powstały przede wszystkim w hotelarstwie i gastronomii (24 700, głównie pełny etat), branży informatycznej i komunikacyjnej (17 800, z czego dwie trzecie dotyczą pełnego etatu), a także w branży opieki zdrowotnej i socjalnej (11 800). W oświacie z kolei wiele etatów zmniejszono.

  #austria #praca #rynekpracy #bezrobocie #ams #hotelarstwo #gastronomia
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: M.............k, F......k +2 innych
 •  

  Święta: Tak nas nabierają sprzedawcy!

  Grzaniec i słodycze uchodzą za nieodłączny element świąt. Sprzedawcy wiedzą o tym aż za dobrze, dlatego starają się zrobić wszystko, by zarobić jak najwięcej.

  Program dokumentalny stacji Kabel 1 „Achtung Abzocke – das Weihnachtsspezial“ zdemaskował we wtorkowy wieczór wiele mechanizmów oszukiwania konsumentów w czasie przedświątecznym. Słowo „zdzierstwo” samo ciśnie się na usta.

  Zacznijmy od obowiązkowego grzańca, którego cena na jarmarkach świątecznych wynosi średnio trzy euro. Aby udobruchać nieco kupujących, sprzedawcy wymyślili sprytny sposób na usprawiedliwienie tak niebotycznej ceny za niewielką ilość trunku. „Produkt naturalny” – głoszą dumnie nierzadko nabazgrane odręcznie napisy. Czy sprzedawane wino jest rzeczywiście tak bardzo naturalne? Ekipa Kabel 1 postanowiła gruntownie zbadać sprawę i znalazła na tylnym podwórku monachijskiego jarmarku ciężarówkę z 50-litrowymi kanistrami grzańca gotowego do rozlania. O świeżości nie ma zatem mowy. Żeby tego było mało, tuż obok znajdowały się spore ilości opakowań z cukrem i dwulitrowe butelki włoskiego wina niewiadomego pochodzenia.

  Teraz trochę matematyki. Butelka podobnego wina o tej samej pojemności kosztuje 2,99 euro – czyli bardzo mało. Normalnie za trzy euro możemy otrzymać litr wina średniej klasy, skąd wniosek, że oferowany na straganie trunek jest gorszej jakości. Klient za kubek takiego grzańca musi zapłacić 3,50 euro. Z dwóch litrów otrzymujemy dziesięć porcji, co daje 35 euro za butelkę, która w rzeczywistości nie kosztuje nawet trzy euro!

  Kolejnym świątecznym zdzierstwem – tym razem zapakowanym w naprawdę ładne opakowanie – są słodycze, a konkretnie ich edycje świąteczne. Miło jest kupić ulubione pralinki w ekskluzywnym pudełku, które cieszy oko i z pewnością będzie prezentowało się świetnie pod choinką. Przed świętami trudno ominąć takie produkty udając się do kasy. Trudno też uwierzyć oczom po obliczeniu, ile przepłaciliśmy… Dla przykładu czekoladowe kulki Lindor w świątecznym opakowaniu kosztują 172 procent więcej – i w takiej wersji klient znajdzie je na poziomie oczu. Po wersję tańszą trzeba się schylić. Wydawałoby się, że jest to patent stary jak świat, na którego nikt się już nie nabierze, ale jednak! – do tego kilka świątecznych gwiazdek i odrobina brokatu przesądzają sprawę i sprawiają, że produkty z półki niżej stają się praktycznie niewidoczne dla oczu kupujących. Producenci mają na swoją obronę argument, że oferują produkt gotowy do sprezentowania. A może warto by było przypomnieć sobie, jaką frajdą jest własnoręczne pakowanie prezentów?

  #niemcy #swieta #handel #gospodarka
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #mindestlohn w #niemcy : Niesprawiedliwe minimum

  8,84 Euro na godzinę. Co najmniej tyle od 2017 roku musi zarabiać każdy pracownik w Niemczech. Więcej niż zakładano. I dobrze. Problem leży jednak gdzie indziej a mianowicie w podstawowym założeniu. Płaca minimalna jest bowiem wszędzie tak samo wysoka a co za tym idzie nie dla wszystkich sprawiedliwa.

  Jeszcze niedawno tryumfalnie ogłoszono podwyżkę płacy minimalnej o czym poinformowała specjalnie powołana do tego celu komisja. Nie obyło się bez przepychanek i argumentacji ze jednej i drugiej strony, dlaczego powinno być tak a nie inaczej i dlaczego niecałe 9 euro będzie lepsze od forsowanych przez niektóre środowiska 10 euro na godzinę. Czy całe to przedstawienia ma jakiś głębszy sens? Otóż nie. Tak przynajmniej twierdzi Florian Diekmann, jeden z redaktorów niemieckiego Spiegla.

  Diekmann w swoim felietonie zwraca ironicznie uwagę na fakt, że Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej to tak naprawdę jednostka kompletnie niepotrzebna a sama płaca minimalna powinna zostać gruntownie zreformowana.

  Wróćmy jednak do samej komisji. Zgodnie z założeniami, wysokość płacy minimalnej jest ustalana na podstawie wskaźnika wynagrodzeń zgodnych z zbiorowymi układami pracy. Wskaźnik jest wyliczany przez Federalny Urząd Statystyczny. Komisja może interweniować cytat: „tylko w przypadku szczególnych i daleko idących różnic, które muszą być przegłosowane większością 2/3 głosów”. Zgodnie z tym co pisze Diekmann, członkowie komisji decydowali w tym roku w sumie o jednym – czy wziąć pod uwagę przy procesie ustalania wysokości płacy minimalnej postanowienia, które wejdą w życie odrobinę później. Ku zadowoleniu zainteresowanych – częściowo tak się stało.

  Co ciekawe, sam proces ustalania wysokości minimalnej stawki miał z zasady wyglądać całkiem inaczej. Wynagrodzenia z zbiorowych układów pracy miały służyć komisji do orientacji a jej członkowie mieli decydować o jej ostatecznym kształcie na podstawie trzech głównych założeń. Popularny Mindestlohn i jego wysokość miał zgodnie z powyższym:

  - zapewnić odpowiedną, minimalną ochronę pracowników,

  - służyć konkurencji na rynku a także

  - chronić zatrudnienie.

  W opinii Diekmanna komisja nie zdecydowała się wziąć pod uwagę tych trzech czynników, a więc można ją bez problemu zastąpić tabelą rodem z Excela – redaktor Spiegla powołuje się przy tym na rozprawę ekonomisty Stefana Sella.

  Diekmann w swoim felietonie pisze również o głównym problemie płacy minimalnej w Niemczech za który uważa jej jednolitość. Przypomnijmy – wspomniane 8,84 Euro będzie obowiązywać zarówno w Stuttgarcie jak i w Görlitz.

  Być może komisja sama zauważyła, że nie można wyznaczyć sprawiedliwej, jednolitej stawki minimalnej, która zapewni minimum egzystencjalne pracownikowi w Monachium a przy okazji nie obciąży nadto pracodawcy w mieście Schwedt – rozważa Diekmann i postuluje o zniesienie jednolitego w całym kraju godzinowego minimum płacowego.

  Argumentuje to różnicami płacowymi w Niemczech. Na grafice na stronie widzimy mapę Niemiec. Klikając na dany kraj związkowy widzimy jaka procent jednolitej płacy minimalnej zostaje osiągnięty na tym terenie.

  Zagłębiając się w szczegółach, nie trudno zauważyć, że przykładowo w #monachium ustawowe minimum stanowi 34% średnich zarobków w regionie. Z kolei po drugiej stronie znajduje się Uelzen w Dolnej Saksonii, gdzie ten odsetek to 65%. Różnice nie mogły być większe, dlatego przez niemieckie media przewinęła się wiadomość o tym, że płaca minimalna nie wystarcza na życie przede wszystkim na zachodzie kraju w dużych metropoliach.

  Redaktor Spiegla uważa, że rozwiązanie, które sprawdziło się w USA powinno posłużyć za wzór. W Stanach Zjednoczonych rząd wyznacza minimalną stawkę. Przenosząc to na realia niemieckie mogłoby być to wspomniane 8,84 euro na godzinę. Jednakże podobnie jak w USA, każdy kraj związkowy a nawet pojedyncza gmina, powinna mieć możliwość zadecydowania o jego podniesieniu.

  Niemiecką płacę minimalną można by wtedy połączyć z średnią zarobków w regionie i ustalić go na poziomie 45% z tej średniej. W Nadrenii-Północnej Westfalii niemiecki Mindestlohn wyniósłby w takim przypadku 9,27 Euro, w Hesji 9,96 Euro a w Hamburgu 10,12 Euro na godzinę. W każdym z tych wymienionych miast, zapewniłby minimum egzystencjalne pracownikom, nie wpłynąłby na konkurencyjność na rynku a i miejsca pracy nie byłyby zagrożone.

  W tym przypadku również nie byłaby potrzebna Komisja ds. Płacy Minimalnej. Prosta tabela z Excela w zupełności by wystarczyła – kończy swoje rozważania Florian Diekmann.

  Artykuł wraz z grafiką i linkiem do oryginału dostępny jest na łamach Job-Profi.pl:
  Mindestlohn w Niemczech: Niesprawiedliwe minimum

  #niemcynews #niemcywiadomosci #socjal #placaminimalna #zarobki #europa
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #policjanci będą kontrolować na potęgę!

  Znowu nadszedł czas na tzw. Blitz-Marathon – czyli bardzo stresujący czas dla kierowców w #niemcy

  Inicjatywa Blitz-Marathon, która urosła w przeciągu lat do rangi międzynarodowej, odbędzie się tym razem 21 kwietnia. Wzmożone kontrole prędkości potrwają od 6:00 do 22:00. W akcji weźmie udział wiele krajów związkowych Niemiec, jak również ponad 20 innych europejskich państw. Policja planuje skupić się na trasach, na których dochodzi do najcięższych wypadków. Jak tłumaczą inicjatorzy, kilka kilometrów na godzinę mniej może uratować komuś życie. W poprzednich latach policja zrobiła zdjęcie ponad 90 000 kierowcom.

  Tegoroczny Blitz-Marathon odbędzie się również w Bawarii – to już czwarty raz. W tym kraju związkowym kontrole potrwają jednak dwa dni – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na kontrole należy uważać więc 21 i 22 kwietnia.

  Zwykle podczas trwania akcji kierowcy zostają poinformowani, których tras będzie dotyczyć kontrola. Na razie jednak nie podano szczegółów. W ubiegłym roku mimo uprzedzenia ponad 2 000 kierowców nie zdjęło nogi z gazu.

  Przygotowania trwają w najlepsze. Wiadomo, że w tym roku kontrola w Bawarii potrwa krócej niż w latach poprzednich. Wcześniej zawsze przedłużała się do całego tygodnia.

  Blitz-Marathon ma na celu uwrażliwienie kierowców samochodów i motocykli. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki nagłośnieniu akcji kierowcy zastanowią się czy warto przekraczać prędkość.

  #mandaty #radary #kierowcy #europa #policja

  ---

  Link do artykułu:
  Policjanci będą kontrolować na potęgę!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #niemcy : Koniec z seksem w reklamach?

  Reklamie nie wolno sprowadzać kobiety do obiektu pożądania. Niemiecki Minister Sprawiedliwości reaguje na przypadki molestowania seksualnego w Kolonii pomysłem oczyszczenia reklam z aluzji seksualnych.

  Rozebrane ciało zawsze sprawdzało się w reklamie – niezależnie od tego, jaki produkt jest reklamowany. Całkiem możliwe, że w bliskiej przyszłości nie ujrzymy w niemieckich reklamach ani odrobiny golizny – a przynajmniej tego życzy sobie Heiko Maas.

  Niemiecki Minister Sprawiedliwości chce wprowadzić zakaz seksistowskich reklam. Jak donosi Spiegel, Maas planuje przeprowadzanie takich zmian, by finalnie oczyścić reklamę z dyskryminacji którejkolwiek z płci.

  Po przypadkach molestowania seksualnego w sylwestrową noc w Kolonii oraz innych niemieckich miastach, socjaldemokraci postanowili reagować. Ich celem stało się promowanie „nowoczesnego obrazu” kobiet i mężczyzn.

  Projekt ustawy zakłada wycofanie wszystkich reklam, które ukazują obie płcie jako obiekty pożądania. W razie wątpliwości czy dany motyw jest niezgodny z prawem, zdecyduje o tym sąd. Obecnie prawo reaguje tylko wtedy, gdy reklama znacznie uderza w ludzką godność. Niemiecka Rada Reklamowa może wtedy udzielić twórcy reklamy naganę.

  Pracując nad projektem ustawy, Minister Sprawiedliwości postarał się o wsparcie w organizacji Pinkstinks, która od lat angażuje się przeciwko seksizmowi w reklamach. Na razie nie wiadomo czy pomysł Maasa spotka się z aprobatą. W sieci pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu.

  Link do artykułu:
  Niemcy: Koniec z seksem w reklamach?
  ---
  #niemcynews #newsy #europa #polityka
  pokaż całość

 •  

  Niemcy obniżają Kindergeld!

  Wpierw #brytyjczycy, później #austriacy, a teraz #niemcy - #politycy CDU oraz SPD chcą skorzystać z nowych możliwości, jakie dała im Unia Europejska i obniżyć #kindergeld dla obcokrajowców.

  Rzecz rozchodzi się o zasiłek rodzinny oraz o inne wsparcie dla migrantów z krajów członkowskich. Podczas szczytu w zeszłym tygodniu ustalono, że Wielka Brytania znacznie obniży świadczenie dla obcokrajowców mieszkających na terenie wysp. Punktem odniesienia będą często niższe standardy kraju ojczystego. Poza tym migranci z UE będą przez cztery lata wyłączeni z pomocy socjalnej.

  W praktyce oznacza to, że #polak mieszkający w Niemczech, który obecnie otrzymuje ok. 190 euro Kindergeldu na miesiąc – w przyszłości dostanie nawet o połowę mniej.

  Obecnie władze Niemiec wypłacają #kindergeld 70 000 migrantom, których dzieci przebywają w kraju ojczystym (czyli poza Niemcami - przyp.red.). Zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV pobiera z kolei 254 000 migrantów.

  Tuż po powrocie ze szczytu kanclerz Niemiec Angela #merkel (CDU) rozpoczęła rozmowy w sprawie wprowadzenia zmian w Niemczech a jej propozyje spotkały się z aprobatą polityków koalicji rządzącej. Zarówno przedstawiciele Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), jak i Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) są zdania, że wprowadzanie zmian jest dobrym pomysłem i powinno nastąpić jak najprędzej.

  Słyszy się również głosy, które podkreślają, że system pomocy socjalnej nie powinien być już dłużej nadużywany. Ekspert CDU do spraw wewnętrznych Wolfgang Bosbach komentuje: „Prawo do swobodnego podejmowania pracy na terenie Unii Europejskiej nie jest równoznaczne z wyborem korzystniejszego systemu pomocy socjalnej.”

  Link do artykułu na stronce:
  Niemcy obniżają Kindergeld!

  #niemcy | #niemcynews | #niemcywiadomosci | #europa | #socjal | #kindergeld
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Cronox
 •  

  #niemcy : Afera o 10 Centów

  Kuriozalna sprawa - urząd pracy w Turyngii musi zwrócić świadczeniobiorczyni zasiłku dla bezrobotnych Harz IV dziesięć centów. Jednak nie chce tego zrobić i zwrócił się z tą sprawą do Federalnego Sądu Społecznego – i to nie po raz pierwszy. O co chodzi?

  Z inicjatywy urzędu pracy okręgu Unstrut-Hainich, Federalny Sąd Społeczny zajmie się sprawą przedmiotem której jest spór o dziesięć centów. Zgodnie z wyrokiem sądu społecznego z czerwca 2012 roku, placówka miała nadpłacić świadczeniobiorczyni Harz IV, która pierwotnie domagała się ponad 100 euro, 10 centów. Urząd pracy wniósł jednak odwołanie, które Krajowy Urząd Socjalny w Erfurcie oddalił. Sędziowie uznali spór w sprawie tak znikomej kwoty za... bezpodstawny.

  Również to nie przyniosło rozwiązania, ponieważ rzeczony urząd pracy zwrócił się do Federalnego Sądu Socjalnego, a więc do sądu trzeciej instancji.

  Co ciekawe, placówka ma już za sobą podobną batalię prawną – w 2013 sądziła się bowiem o 15 centów.

  Czy ta gra jest warta świeczki? Najwyraźniej tak...

  #niemcynews #niemcywiadomosci #europa #urzednicy

  Artykuł do przeczytania również tu:
  Niemcy: Afera o 10 Centów
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #berlin: „Gwiezdne Wojny“ w kościele

  Kapłani doszukali się powiązań między „Gwiezdnymi Wojnami“ a tradycją chrześcijańską. Odbędzie się zatem specjalna msza.

  „Gwiezdne Wojny“ zawsze gromadziły tłumy w kinach – czy taką samą popularnością będą się cieszyć w kościele?

  W Berlinie w ewangelickim kościele Zionkirche w nadchodzącą niedzielę o godzinie 10:00 odbędzie się wyjątkowa msza. Jak poinformowano w poniedziałek, podczas mszy będą pokazywane niektóre sceny z filmu, nie zabraknie także odpowiedniej oprawy muzycznej. Pomysł przyszedł do głowy dwóm duchownym. Siódma część „Gwiezdnych Wojen” trafi do niemieckich kin już jutro.

  „W kluczowej scenie szóstej części Luke Skywalker ma przejść na stronę zła“, tłumaczy wikary Lucas Ludewig. „Luke sprzeciwia się temu mówiąc: Nigdy nie stanę po ciemniej stronie.” Według księży scena odpowiada fragmentowi Biblii: „Nie pozwól pokonać się złu, pokonaj zło dobrem” (Listy do Rzymian 12, 21)

  „Im więcej o tym dyskutowaliśmy, tym więcej powiązań z tradycją chrześcijańską znaleźliśmy”, mówi Ulrike Garve. „Podczas mszy chcemy zwrócić uwagę na te analogie”.

  #niemcy #niemcynews #ciekawostki #europa #film #starwars
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: PiewcaPozogi, k..................k +2 innych
 •  

  Austriacy stawiają ogrodzenie…z dziurą!

  Płot, który jest stawiany na austriacko-słoweńskiej granicy ma ogromną 8 metrową dziurę. #policja rozważa, czy jej nie pilnować. Cała #europa się śmieje.

  To nie ponury żart a rzeczywistość. Jeszcze w poniedziałek z dumą rozpoczęto budowę ogrodzenia wokół granicy austriacko-słoweńskiej przy miejscowości Spielfeld. Dziś jak grom z jasnego nieba prasę obiegła wiadomość, że jeden z właścicieli przygranicznych działek nie zgodził się na budowę, przez co płot nie będzie szczelny. Mowa o 8 metrowej luce.

  Policja oraz wojsko nabierają wody w usta, mówiąc, że taka sytuacja była wpisana w projekt budowy i zostanie rozwiązana w inny sposób – np. poprzez patrole. Służby nie chcą jednak podać dokładnej lokalizacji dziury. Zważywszy, że płot ma niecałe 4 km długości zapewne szybko jej położenie przestanie być tajemnicą.

  Kolejna ciekawostka dotycząca specjalnego ogrodzenia sprowadzonego z Tyrolu – jego koszt to prawie 10 milionów Euro a pierwotnie miało ono chronić drogi oraz domy przed obrywami skalnymi. Organizacje zajmujące się pomocą dla uchodźców już grzmią mówiąc, że owe pieniądze byłyby znacznie lepiej zainwestowane, gdyby przeznaczono je na kwatery dla potrzebujących.

  #austria #austriawiadomosci #austrianews #europa #uchodzcy
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  #niemcy: Szykuje się prawdziwa rewolucja w zasiłkach socjalnych

  Federalny Sąd Społeczny zapoczątkował najprawdopodobniej szereg zmian w polityce socjalnej – każdy obcokrajowiec z krajów UE, który żyje dłużej niż 6 miesięcy w Niemczech będzie miał w przyszłości prawo do pomocy społecznej. Co oznacza to w praktyce?

  Za zamkniętymi drzwiami, po cichu stała się rzecz nieprawdopodobnie ważna. Wyrok Sądu Społecznego w Kassel najprawdopodobniej zmieni raz na zawsze atrakcyjność państwa niemieckiego w sposób w który trudno obecnie oszacować.
  W zeszły czwartek sędziowie uznali, że każdy obcokrajowiec z państw Unii Europejskiej będzie miał prawo do pomocy społecznej w Niemczech, jeśli tylko stworzy pozory, że chce w RFN podjąć pracę. Nie jest to zwykły wyrok. O nie. To prawdziwa rewolucja!

  Przykładowo – jeśli do Niemiec przyjedzie ktoś z Rumunii, wystarczy, że wytrzyma na miejscu ledwie pół roku by osiągnąć coś co sąd określił mianem trwałego pobytu. Później może udać się do odpowiedniego urzędu ds. opieki społecznej i poprosić o zasiłki, zapomogi etc. Nie ma znaczenia czy dana osoba na prawdę poczyniła starania by podjąć pracę a nawet czy w ogóle coś potrafi, co mogłoby ewentualnie jej zagwarantować stałe zajęcie. Kluczowe jest owe pół roku spędzone w Niemczech.

  Odniesienie do Rumunii oczywiście nie jest przypadkowe. Wyrok sądu dotyczy bowiem obywatela tego kraju, który bezskutecznie próbował pracując zarobić pieniądze po czym poprosił o zasiłek Hartz IV, którego również nie otrzymał. Dzięki swojemu uporowi oraz decyzji sędziów powód wraz z swoją małżonką otrzymają dwukrotność tego, co w Rumunii zarabia pracownik przemysłu lub nauczyciel, z tą różnicą, że pozywający nie będzie musiał podjąć pracy.

  Zobowiązanie do kochania swojego bliźniego ma również swoje odzwierciedlenie w geografii. Najbardziej kochamy najbliższych z rodziny, przyjaciół, później sąsiadów, którzy oczywiście są nam bliżsi niż ludzie mieszkający znacznie dalej. Warto przypomnieć, że jeszcze we wrześniu br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości otworzył krajom wspólnoty furtkę, by te mogły traktować rdzennych mieszkańców inaczej niż imigrantów. Sędziowie z Kassel tę furtkę zignorowali stawiając uchodźców na równi z imigrantami ekonomicznymi.

  Sąd społeczny powołał się w tej kwestii na wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że każdemu azylantowi należy zagwarantować minimum egzystencjalne. Różnice są jednak ewidentne. Uchodźca z oczywistych względów nie może wrócić do swojego kraju, jednak po robotniku z Rumunii można oczekiwać, że w przypadku gdy jego nadzieje na podjęcie pracy spełzną na niczym uda się z powrotem do swojej ojczyzny.

  Obserwujemy w Europie niepokojący trend, jakim bez wątpienia są rosnące w siłę partie nacjonalistyczne. Obywatele coraz chętniej na nie głosują, gdyż wydaje im się, że inne po prostu ignorują ich interesy. Tylko w Niemczech (póki co) żadna antyeuropejska frakcja nie ugruntowała na dobre swojej pozycji. Można to oczywiście zmienić. Wystarczy kilka podobnych wyroków jak ten z Kassel.

  #niemcy #niemcynews #niemcywiadomosci #zasilki #socjal #europa
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #austria : W Spielfeld rozpoczęła się budowa ogrodzenia

  Rano zostały dostarczone pierwsze elementy a jeszcze przed końcem dnia ma stanąć pierwszy odcinek ogrodzenia.

  Po zeszłotygodniowych przygotowaniach dzisiaj oficjalnie rozpoczyna się budowa ogrodzenia na granicy austriacko-słoweńskiej w Spielfeld. Przed południem dostarczono pierwsze elementy płotu, które jeszcze dziś zostaną zamontowane. Budowa ma przebiegać etapami – gdyż zgodnie z informacjami policji, nie porozumiano się jeszcze z wszystkimi właścicielami przygranicznych działek.

  Wczoraj (niedziela – przyp.red.) na przejściach w #spielfeld oraz Bad Radkersburg było nadzwyczaj spokojnie – żaden #uchodzca nie przekroczył austriackiej granicy. Rano sytuacja wyglądała podobnie jednak po słoweńskiej stronie - w Sentilj blisko 1.200 osób czekało na przekroczenie granicy.

  #uchodzcy #austria #stopislamizacjieuropy #imigranci #europa
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Wiedeń jarmarkami stoi!

  Rok rocznie w stolicy kraju, w miesiącu listopadzie rozpoczyna się sezon jarmarkowy. Tylko przy ratuszu ustawiono 140 stoisk z Punschem i świątecznymi rarytasami. Na terenie całego miasta będzie ich aż 1097. Świąteczne szaleństwo czas zacząć!

  W #wieden w tym roku na odwiedzających czekają w sumie 22 jarmarki świąteczne. Każdy z nich składa się przynajmniej z 10 stoisk. Które warto zobaczyć? Mały przegląd:

  Rathausplatz

  Największy jarmark postawiono tradycyjnie na placu przy wiedeńskim ratuszu. Stoiska są otwarte dla gości już od piątku, kiedy to nieoficjalnie rozpoczęto sprzedaż świątecznych pamiątek i rarytasów. W niedzielę miało dość do uroczystego oświetlenia świątecznej choinki, jednak w związku z zamachami w Paryżu zrezygnowano z tego pomysłu. 30 edycja Christkindlmarkt potrwa w tym roku dłużej niż zwykle bo aż do 26 grudnia.

  Schönbrunn

  Magię świąt można poczuć także przed zamkiem Schönbrunn. Tutejszy jarmark w historycznej scenerii wystartuje 21 listopada. W tym roku przy wejściu powieszono świecące gwiazdy a ze sceny przy choince, dzień w dzień będzie można usłyszeć koncerty m.in. lokalnych chórów.

  Iście królewską, ba nawet cesarską atmosferę można poczuć także przy Michaelerplatz. W sobotę stoiska były już oblegane zarówno przez miejscowych jak i turystów. Przy białych chatkach ze złotymi napisami można w tym roku kupić produkty związane z cesarskim dworem czy takie specjały jak marcepanowe babki.

  Spittelberg

  Bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy ale i turystów jest bez wątpienia #jarmark przy Spittelberg, który wystartował w miniony piątek. Pośród przepięknych fasad rozciągają się stoiska z ceramiką, biżuterią czy sztuką użytkową. W tym roku skoncentrowano się jednak na najmłodszych, którzy będą mogli wsiąść udział w warsztatach gry na bębenku czy nauczyć się piec herbatniki.

  Weihnachtsdörfer

  Swoją tradycję mają także świąteczne wioski w Wiedniu – przy kampusie uniwersyteckim Alte AKH, na placu Marii-Teresy oraz przy Belwederze. Jarmarki rozpoczną się tam 18 i 20 listopada. Przy kampusie oraz Belwederze potrwają do 23 grudnia a na Maria-Theresien-Platz nawet do 26 grudnia.

  Karlsplatz

  Przed kościołem św. Karola Boromeusza również zagości adwent w pełnym tego słowa znaczeniu. Od 20 listopada będzie można tam znów podziwiać sztukę i rzemiosło. Dodatkową rozrywką będą iluminacje świetlne oraz fireshow. Dzieci będą mogły wybrać się na spacer z dwoma lamami, pobawić się w sianie czy pojeździć karuzelą. Jarmark będzie czynny do 23 grudnia.

  Museumsquartier

  Tradycyjnie wcześniej niż przy ratuszu, rozpoczął się sezon zimowy w „dzielnicy muzealnej” czyli Museumsquartier. Sceneria w tym roku jest odrobinę inna – zmienił się wygląd pawilonów z napojami i przekąskami, inaczej zostały oświetlone drzewa a bułgarski artysta w swój sposób pokazał sceny z życia codziennego stolicy. „Winter im MQ” potrwa do 23 grudnia.

  Prater

  Zgodnie z hasłem przewodnim zimowego jarmarku („Der Prater rockt”- przyp.red.) na odwiedzających czekają koncerty muzyki na żywo. Nie tylko rock ale i inne gatunki muzyczne zagoszczą na scenie w czwartki, piątki i soboty. Jarmark rozpoczyna się 21 listopada a po świętach będzie częścią imprezy sylwestrowej i potrwa w sumie do 6 stycznia.

  Jarmark dla…czworonogów

  Stolica przygotowała również coś dla właścicieli psów. 8 grudnia przy Hundefeinkostladen w Sinwastingasse (Floridsdorf) odbędzie się jarmark dla psów. Od karmy poprzez akcesoria aż po ubranka – będzie w czym wybierać – obiecują organizatorzy.

  #austria #austriawiadomosci #austrianews #europa #swieta #jarmarkbozonarodzeniowy
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Merkel traci poparcie. Coraz więcej obywateli domaga się jej dymisji.

  Według najnowszej ankiety kanclerz Niemiec straciła kolejnych wyborców. Dymisji najważniejszej polityk w państwie żąda już 38% obywateli.

  Większość z ankietowanych uważa, że kanclerz powinna zrezygnować z pełnionej funkcji, przez wzgląd na politykę wobec #uchodzcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Insa Meinungstrend na zlecenie niemieckiego Focusa.

  46,5% ankietowanych jest przeciwna rezygnacji a 15,5% nie ma zdania na ten temat.

  Pomimo tego, że Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna potrafiła po zamachach w Paryżu zatrzymać spadające słupki - liczba osób domagających się dymisji Merkel wzrosła w ostatnich 5 tygodniach o 5 punktów procentowych. Podczas październikowego badania, 33% respondentów żądało ustąpienia szefowej rządu. Wtedy też 52,5% ankietowanych chciała jej pozostania na stanowisku.

  Aktualna ankieta została przeprowadzona w dniach 13.11-16.11.2015 na grupie 2057 osób.

  #merkel #niemcy #niemcynews #niemcywiadomosci #polityka #europa

  Artykuł do przeczytania także tu:
  Merkel traci poparcie. Coraz więcej obywateli domaga się jej dymisji.
  pokaż całość

  źródło: upload.wikimedia.org

  +: Cronox
 •  

  Szwajcarska firma sprzedaje papier toaletowy za 110 CHF!

  Nie tylko zegarkami, biżuterią czy futrami #szwajcaria stoi. Na piedestał powinien zostać wyniesiony także…papier toaletowy. Tak przynajmniej uważa firma Joseph's Toiletries.

  Jakby nie patrzeć – klienci firmy rodem z #zurych dosłownie spuszczają swoje #pieniadze w toalecie. Flagowy produkt oferowany przez Joseph's Toiletries to trzywarstwowy papier toaletowy a paczka zawierająca 25 sztuk i dwa flakoniki specjalnego środka do pielęgnacji kosztuje bagatela 110 CHF.

  Przesada? Niekoniecznie. Prezes i współzałożycielka firmy Sabrina Risch uważa, że „skoro przyzwyczajamy resztę naszego ciała do luksusowych kosmetyków, dlaczego nie mielibyśmy robić tego także idąc do toalety?” – czytamy na łamach 20min.ch po czym dodaje: „Nadszedł czas by zmodernizować korzystanie z WC. Gdyby to nie był temat tabu, już dawno by do tego doszło.”

  Na razie luksusowy papier toaletowy spotyka się z pozytywnym odbiorem klientów, czym zaskoczeni byli nawet założyciele firmy – przyznała w wywiadzie prezes firmy.

  Papier jest oczywiście produktem niszowym i z tego powodu nie jest dostępny w sklepach. Firma za cel stawia sobie prócz sprzedaży online, pozyskanie do grona klientów dużych, luksusowych sieci hotelowych.

  Artykulik dostępny również tu:

  Szwajcarska firma sprzedaje papier toaletowy za 110 CHF!

  #europa #szwajcarianews #toaleta
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: k..................k, Cronox
 •  

  #austria : Ruszają pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe

  Czwartek, 12.11.15

  Już dziś w #klagenfurt zostaną otwarte pierwsze stragany z #grzaniec, natomiast w #weekend ruszą jarmarki bożonarodzeniowe. Nowością będzie #jarmark na Pyramidenkogel, a na jarmark w Petzen zawiezie nas kolejka gondolowa.

  Świątecznie zrobi się od 20 listopada na starówce w #villach. Wokół placu znowu zaroi się od straganów. Dla najmłodszych zorganizowano małe zoo, karuzelę, ścianę życzeń, przejażdżkę na kucykach oraz bożonarodzeniową minikolejkę.

  Po raz pierwszy odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na nowym wieży widokowej Pyramidenkogel – nowym symbolu Karyntii. Zainteresowani mogą odwiedzić jarmark w weekendy od 28 listopada. Natomiast od 6 grudnia imprezę wzbogaci oprawa muzyczna.

  Kto lubi wysokości, na pewno nie będzie zawiedzony jarmarkiem w Petzen, który zostanie zorganizowany 1700 metrów nad poziomem morza – to najwyżej położony jarmark Karyntii. 5, 12 i 19 grudnia od godziny 16 zawiezie nas tam kolejka gondolowa. Od 21 listopada przy ulicy Thermenstraße czeka na nas w każdą niedzielę „Bergadvent“.

  Niesamowitych wrażeń dostarczy również bożonarodzeniowy jarmark w Radenthein, gdzie od 27 listopada funkcjonować będzie olbrzymia stajenka. 50 figur w skali 1:1 będą przedstawiały sceny z Betlejem. Bożonarodzeniowe szopki czekają również na wystawach sklepów w St. Andrä w Lavanttal.

  Kto zamiast wysokości preferuje jeziora, również znajdzie w Karyntii coś dla siebie. 25 listopada rusza „Kap 4613”, czyli zimowo-bożonarodzeniowa pływająca uliczka na jeziorze Millstättersee. Ciekawy program rozrywkowy czeka na gości od 27 listopada w Velden nad jeziorem Wörthersee. W Pörtschach, również nad jeziorem Wörthersee, 27 listopada ruszy „Cichy Adwent“ – „Stiller Advent“.

  Kolejne jarmarki – bożonarodzeniowa wioska w Spittal oraz jarmark świąteczny w Wolfsberg rozpoczną się 27 listopada, natomiast w Völkermarkcie dzień później.

  #austriawiadomosci #jarmarkbozonarodzeniowy #europa #kultura
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Anorax, k..................k +1 inny
 •  

  #szwajcaria : Coop podwyższa płace – związkowy są wściekli

  Pracownicy #coop , nie posiadający odpowiedniego doświadczenia względnie wykształcenia zawodowego w przyszłym roku dostaną podwyżki rzędu 50 Franków, co potwierdził sklep w specjalnym oświadczeniu. Tym samym #placa minimalna będzie równa 3.900 CHF przy 13 wynagrodzeniach w skali roku i 41-godzinnym tygodniu pracy - o czym informuje szwajcarski Handelszeitung.

  Pracownicy wynagradzani na podstawie stawki godzinowej również otrzymają więcej pieniędzy. Podwyżka nie będzie okazała – zamiast dotychczasowych 21,65 CHF będzie to 21,95 CHF.

  Z kolei kadra z przynamniej dwuletnim lub dłuższym stażem pracy, nadal będzie otrzymywać między 4.000 a 4.200 CHF brutto w miesiącu. Dla tej grupy przewidziane są indywidualne podwyżki – tylko w tych przypadkach, gdzie zostanie to uznane za stosowne.

  Związkowcy z Syna oraz Unia co prawda cieszą się z podwyżek, lecz w związku z wyższym obrotem i zyskiem sieci sklepów powinny być one znacznie bardziej okazałe. Lepiej wynagradzana powinna być praca wieczorem oraz staż pracy – apeluje Unia. Ogólne podwyżki są szczególnie ważne dla pracowników niskiego i średniego sektora płac, przez wzgląd na rosnące czynsze oraz składki – dodają związkowcy.

  Syna ogłosiła, że rozmowy na temat płac zakończyły się niepowodzeniem, z powodu zbyt niskiej oferty ze strony Coop. „Podwyżka rzędu 50 Franków to tylko zabieg marketingowy.” – twierdzą przedstawiciele pracowników.
  Słowa krytyki zebrał także Związek Handlowy (niem. Kaufmännischer Verband / fr. Société des employés de commerce). Mimo, że negocjacje nie przyniosły żadnych efektów pozwolono na to by Coop postawił wszystkich przed faktem dokonanym. Wobec zysków jakie odnotowała sieć sklepów można było bowiem wynegocjować lepsze warunki dla pracowników.

  PS @reflex1 - tym razem z Handelszeitung, więc chyba informacje są prawdziwe.

  #szwajcarianews #szwajcariawiadomosci #europa

  --
  do przeczytania także na stronce:
  Coop podwyższa płace – związkowy są wściekli
  pokaż całość

  +: k..................k, Cronox +1 inny
 •  

  Austria: Urzędy skarbowe skracają godziny otwarcia

  Wszystkie placówki fiskusa w #austria ze skutkiem natychmiastowym skracają godziny otwarcia dla petentów. Dzięki temu urzędnicy mają mieć więcej czasu na rozpatrywanie wniosków.

  Do życia zostaje powołana także ogólnokrajowa infolinia. Osoby fizyczne mogą skontaktować się ze swoim urzędem pod numerem +43 (0)50 233 233, a przedsiębiorcy pod +43 (0)50 233 333 – ogłosiło #ministerstwo finansów. Infolinia nadal będzie czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30 – 15.30, w piątki z kolei będzie to 7.30 - 12.00.

  Ujednolicone zostają także godziny otwarcia placówek. W wszystkich stolicach krajów związkowych czyli w #wieden , #graz , #linz , #salzburg , #innsbruck i #klagenfurt będzie to:

  - w poniedziałki i wtorki od 7.30 do 15.30,
  - w środy i piątki w godzinach 7.30 - 12.00,
  - a w czwartki 7.30 do 17.00.

  Inne placówki będą czynne w godzinach 7.30 bis 12.00 a w czwartki do 15.30. Dodatkowo w lipcu i sierpniu, kiedy to ruch jest najmniejszy wszystkie urzędy będą otwarte tylko od 7.30 do 12.00

  Krótsze godziny otwarcia nie mają wpłynąć na jakość obsługi. Przypomnijmy – do tej pory urzędy były otwarte dla petentów w Wiedniu w czwartki nawet do godziny 18. W inne dni do 15.30. W ostatnich latach liczba odwiedzających jednak regularnie spadała a to za sprawą serwisu FinanzOnline, gdzie osoby mieszkające w Austrii mogą załatwić większość spraw związanych z fiskusem bez wychodzenia z domu. Z danych ministerstwa wynika, że przeciętny petent, urząd odwiedzał od jednego do trzech razy w roku.

  #austrianews #europa #urzadskarbowy #podatki #austriawiadomosci #emigracja
  --
  Austria: Urzędy skarbowe skracają godziny otwarcia
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Cronox
 •  

  Lufthansa: Zastrajkują stewardessy?

  Pasażerowie Lufthansy znów muszą liczyć się z opóźnieniami oraz odwołanymi lotami. Związkowcy reprezentujący interesy personelu pokładowego odrzucili w nocy najnowszą propozycję wysuniętą przez przewoźnika i zapowiedzieli, że w najbliższym czasie poinformują o dalszych krokach.

  Przewodniczący UFO (Unabhängige Flugbegleiter Organisation – przyp.red.) wyjaśnił, że do pierwszych strajków może dojść już w tym tygodniu. Bardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz, w którym potrwa to jeszcze kilka dni, zanim zostanie on rozpoczęty. Sprawa rozbija się o uregulowania dotyczące wieku emerytalnego i emerytur pomostowych. W negocjacjach nie pomaga również fakt, że linie są zmuszone do oszczędności.

  #loty #lufthansa #niemcy #niemcynews #europa #podroze

  Artykuł również do przeczytania na stronce:
  Lufthansa: Zastrajkują stewardessy?
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Cronox
 •  

  Niemcy: Podwyżki dla personelu sprzątającego

  Blisko 600.000 osób zatrudnionych jako personel sprzątający może już zacierać ręce na wyższe płace. W piątej rundzie negocjacji, związki zawodowe porozumiały się z pracodawcami i wywalczyły podwyżkę o 2,6% wraz z początkiem 2016 roku oraz 2% w 2017 roku w zachodnich Niemczech. Na wschodzie będzie to odpowiednio 2,4% i 4% - co potwierdzono dzisiaj rano.

  Zgodnie z powyższym od 2017 roku na zachodzie wynagrodzenie minimalnie nie będzie mogło być niższe niż 10 Euro/h podczas gdy na wschodzie 9,05 – stawki obowiązują dla pierwszej grupy płacowej (Lohngruppe I). W pozostałych grupach płacowych wynagrodzenia będą rosnąć analogicznie do stóp procentowych w najniższej grupie – o czym informuje gazeta Franfurter Allgemeine Zeitung.

  #niemcy #niemcynews #europa

  Artykulik do przeczytania także na naszej stronce:

  Niemcy: Podwyżki dla personelu sprzątającego
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: Cronox
 •  

  #niemcy: Oto co się zmieni wraz z początkiem listopada

  Nowy miesiąc, nowe prawo. Konsumenci muszą się nastawić na szereg zmian. Czego dotyczą? Przeprowadzek, elektrośmieci oraz sklepów internetowych.

  Przeprowadzki

  Najważniejszą zmianą jaka wejdzie w życie jest bez wątpienia prawo meldunkowe. Od listopada będzie ono obowiązywać w całym kraju podczas gdy wcześniej za te kwestie były odpowiedzialne poszczególne kraje związkowe.

  W myśl nowych zasad, każdy najemca noszący się z zamiarem przeprowadzki musi poprosić wynajmującego o wystawienie zaświadczenia. Ten drugi jest z kolei zobowiązany do jego wystawienia. W przeciwnym wypadku obu stronom grożą kary w wysokości nawet do 1.000 Euro. Jeśli wynajmujący sfałszuje dokument, musi liczyć się z grzywną rzędu 50.000 Euro. Dokument powinien zawierać imię, nazwisko oraz adres wynajmującego, krótką informację czy chodzi o wprowadzenie się czy wyprowadzenie się, adres mieszkania, dane osobowe najemcy oraz datę wprowadzenia się lub wyprowadzenia się. Zaświadczenie musi zostać przedłożone w urzędzie meldunkowym w przeciągu dwóch tygodni.

  Zakupy on-line

  Prócz prawa meldunkowego zmiany dotkną także zakupów w sieci. Każdy kto zamawia w internecie będzie podwójnie weryfikowany już od 5 listopada. Klienci sklepów będą musieli podawać prócz numeru karty i kodu PIN także swoje dane osobowe.

  Projekt zmian został przyjęty przed kilkoma miesiącami przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego a podwójna weryfikacja jest związana z minimalnymi wymogami bezpieczeństwa dla zakupów w sieci, które muszą spełnić sklepy internetowe. Sprzedawcy mają czas na wdrożenie nowych rozwiązań do połowy 2016 roku.

  Elektrośmieci

  W przyszłości konsumentom zostanie także zaoszczędzona droga do punktu przyjmowania odpadów. W myśl nowych przepisów będzie można je oddać w sklepach z elektroniką takich jak Media Markt, Saturn czy Promarkt. Dotyczy to jednak urządzeń o małych gabarytach, ściślej o długości boku nie przekraczającej 25 centymetrów. Większe urządzenia będą mogły być oddawane w sklepach, jeśli tylko w tym samym zostanie zakupiony nowy sprzęt lub zostanie uiszczona opłata. Dotychczas elektrośmieci były przyjmowane tylko w specjalnych punktach.

  #niemcynews #niemcywiadomosci #europa

  Do przeczytania także tu.
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: d..........r, Annnusz +3 innych
  •  

   Przeprowadzki

   @jobprofi: Czy to znaczy, że jak się wyprowadzam, to właściciel mieszkania musi mi napisać oświadczenie, że się wyprowadzam?
   A jak się wprowadzam to właściciel nowego mieszkania musi wystawić papier, że się wprowadzam?
   A jak się mają do tego zawarte umowy? Czy one nie poświadczają wprowadzenia się?

  •  

   @Kabotyn: na to wychodzi. Już słychać głosy, że to niepotrzebna biurokracja... Zasadniczo tak, jedna z gazet nawet o tym pisała, ale przyznam szczerze, że zapomniałem do jakich wniosków doszli :) W każdym razie prawo jest, a czy będzie egzekwowane to się okaże w praktyce :)

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Austria: Przypominamy o oponach zimowych!

  Od 1 listopada do 15 kwietnia 2016 roku w #austria jeździmy na „zimówkach”. Kto nie zmieni ogumienia musi liczyć się z karami.

  Sezon zimowy czas rozpocząć. Każdy kto wyjedzie na drogę w niedzielę (1 listopada) i kolejnych dniach lub miesiącach (do 15 kwietnia włącznie), powinien poruszać się #samochod przystosowanym do zimowych warunków drogowych. Mowa oczywiście o obowiązkowym założeniu zimowego kompletu opon.

  Ogumienie warto zmienić choćby z powodu kar. Drobne wykroczenia są karane mandatami w wysokości 35 Euro. Jeśli jednak dojdzie do narażenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, trzeba liczyć się z grzywną w wysokości nawet do 5.000 Euro i odholowaniem auta.

  #austrianews #europa #zima

  Link do artykułu na Job-Profi.pl:
  Austria: Przypominamy o oponach zimowych!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: eloar, M....s +2 innych
 •  

  Z kategorii #ciekawostki i #nauka:

  Lubisz piwo i kawę? Możesz mieć skłonności psychopatyczne!

  Czarna #kawa , rzodkiewka, #piwo : według austriackich badaczy ludzie, którzy lubują się w tych potrawach, często wykazują cechy psychopatyczne i sadystyczne!

  Gorzki smak daje sygnał, że potrawa może być toksyczna i lepiej zostawić ją w spokoju. Dla większości ludzi wydaje się być to naturalnym odruchem, jednak są tacy którym to nie przeszkadza, a gorzki nigdy nie jest za gorzki...

  Zamiłowanie do goryczy i złośliwe cechy charakteru

  #naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku znaleźli odpowiedź na jedną z wielu nurtujących pytań w kwestii zależności między osobistymi preferencjami a charakterem. W czasopiśmie "Appetite" zwrócili uwagę na silną korelację między zamiłowaniem do gorzkiej żywności a negatywnymi cechami charakteru. U osób, które lubią te potrawy zauważono egoizm, zarozumiałość czy narcyzm.

  Ogólne preferencje dla gorzkiego smaku okazały się być wiarygodnym prognostykiem machiavellizmu (lekkomyślne zdobycie władzy), psychopatii (niezdolność do empatii, braku sumienia i odpowiedzialności społecznej), narcyzmu (nadmierne wymagania wobec siebie, samokompensacja niepewności przez urojenie wielkości) i sadyzmu (czerpanie przyjemności z zadawania cierpienia).

  W którym momencie zamiłowanie do gorzkich smaków miesza się z narcystycznymi, czy psychopatycznymi cechami u ludzi, wciąż jest niejasne. Szczegółowe informacje na ten temat wykażą dopiero dalsze badania.

  #austria #badania

  ---
  Więcej informacji z Austrii, Niemiec i Szwajcarii na Job-Profi.pl!
  pokaż całość

 •  

  #sport : Hit w II rundzie Pucharu Niemiec!

  Już dziś wieczorem szesnaście drużyn będzie walczyć o awans do 1/8 finału DFB Pokal. Najciekawiej zapowiada się mecz obrońcy tytułu VfL Wolfsburg z mistrzem Niemiec Bayernem Monachium.

  Pojedynek dwóch najlepszych zespołów z poprzedniego sezonu Bundesligi budzi w #niemcy ogromne zainteresowanie. Przez wielu ekspertów jest nazywany przedwczesnym finałem. Faworytem do zwycięstwa są oczywiście podopieczni Pepa Guardioli, którzy prezentują znakomitą formę – do tej pory wygrali wszystkie 10 meczów w #bundesliga i pewnie zmierzają po kolejny triumf w tych rozgrywkach.

  W tym sezonie Bawarczycy odnieśli tylko dwie porażki: w Superpucharze Niemiec z VfL Wolfsburg po rzutach karnych 5-6 i w #ligamistrzow z Arsenalem Londyn 0-2. #bayern udanie zrewanżował się VfL w lidze gromiąc ich przed własną publicznością 5-1. Bohaterem tego pamiętnego spotkania został polski napastnik Robert Lewandowski, który wszedł na boisko po przerwie i w ciągu zaledwie 9 minut strzelił 5 bramek, przez co zachwycił cały piłkarski świat.

  Szkoleniowiec „Wilków” Dieter Hecking zdaje sobie sprawę, że powstrzymać Bayern będzie niezwykle ciężko, ale również wierzy w swoich piłkarzy, którzy już nie raz udowodnili, że potrafią konkurować z najsilniejszymi. Rok temu na Volkswagen Arena jego podopieczni pokonali Bawarczyków 4-1. Teraz zawodnicy VfL mają zamiar zrehabilitować się swoim kibicom za ostatnią klęskę i awansować do 1/8 finału DFB Pokal. O tym samym marzy mistrz Niemiec, który w ubiegłym roku odpadł z pucharowych rozgrywek w półfinale po serii rzutów karnych z odwiecznym rywalem – Borussią Dortmund.

  Kto okaże się lepszy? Czy #lewandowski znów znajdzie sposób na to by pokonać Diego Benaglio? Guardiola czy Hecking – który z trenerów będzie górą? Odpowiedzi na te pytania poznamy już dziś wieczorem. Jednego możemy być natomiast pewni: emocji i walki w tym pojedynku na pewno nie zabraknie.

  Początek meczu o godzinie 20.30.

  Wtorkowe spotkania II rundy DFB Pokal:

  19.00 FC Erzgebirge Aue – Eintracht Frankfurt

  19.00 FSV Frankfurt – Hertha Berlin

  19.00 1. FSV Mainz 05 – TSV 1890 Monachium

  19.00 1. FC Nürnberg – Fortuna Düsseldorf

  20.30 SpVgg Unterhaching - Rasen Ballsport Leipzig

  20.30 SV Darmstadt 1898 - Hannover 96

  20.30 VfL Bochum - 1. FC Kaiserslautern

  20.30 VfL Wolfsburg – Bayern Monachium

  #pilkanozna #dfbpokal #pucharniemiec
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  #austria :Ceny karnetów narciarskich przekroczyły 50 Euro

  W miniony weekend sezon zimowy został zainaugurowany Pucharem Świata w Sölden. Właściciele ośrodków i wyciągów odkręcili śrubę cenową i w St. Anton, Kitzbühel czy wspomnianym Sölden całodzienny karnet narciarski kosztuje już 51 Euro. Nikt nie spodziewa się jednak, że turyści z tego powodu Austrię będą omijać, wręcz przeciwnie.

  „Cena jest decydująca przy wyborze ośrodka tylko dla 5% narciarzy” – twierdzą eksperci. „Decyduje cały pakiet: dostępność, lokalizacja, kilometry nartostrad czy też oferta wellness.” – potwierdza Erik Wolf z Fachverband Seilbahnen. Nie może więc dziwić, że największe ośrodki zwykle mają najmniej problemów z obłożeniem.

  Austria z blisko 50% udziałem w rynku, jest niekwestionowanym europejskim liderem w dziedzinie sportów zimowych. Tylko w tym roku branża zainwestowała blisko 570 mln Euro w bezpieczeństwo na stokach oraz wyposażenie.

  #austrianews #narty #zima #europa #podroze

  PS Cena na podstawie doniesień austriackiej gazety Kurier. Ktoś ją może potwierdzić?

  --
  Więcej informacji z Austrii, Niemiec i Szwajcarii na Job-Profi.pl!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #niemcy : Przed świętami podrożały słodycze

  Zamiast niespodzianki pod choinką…niespodzianka w portfelu. Magia świąt i niezwykle popularne produkty w tym roku mocniej pociągną nas za kieszeń.

  Paczka kultowych „Dominosteine” (250g) podrożeje tej zimy do 1,19 Euro podczas gdy jeszcze rok temu było to 99 Centów. Jakby nie patrzeć – podwyżka ceny o aż 20%! To samo dotyczy świątecznego piernika (Oblaten-Lebkuchen). Tu także ceny wzrosły o 20 Centów do poziomu 1,19 Euro.

  Marcepanowa strucla bożonarodzeniowa (Edelmarzipanstollen) w zeszłym roku kosztowała 2,79 Euro za kilogram. Cena podskoczyła jednak o 7% w górę i osoby lubujące się w tym słodkim chlebie będą musiały zapłacić 2,99 Euro. Tyle samo kosztuje maślana strucla (Butterstollen). W jej przypadku daje to podwyżkę rzędu 3,5%.

  Czym spowodowane są podwyżki? Eksperci twierdzą, że w dużej mierze cenami surowców, zwłaszcza orzechów laskowych.

  #niemcynews #swieta #slodycze #europa
  --
  Więcej informacji z Austrii, Niemiec i Szwajcarii na Job-Profi.pl!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  #niemcy : Które miasta są najbardziej perspektywiczne?

  Pośród 30 największych niemieckich miast najlepsze perspektywy na przyszłość notuje #monachium – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Światowy Instytut Gospodarczy i bank Berenberg. Tuż za stolicą #bawaria znalazł się #berlin oraz #lipsk .

  Trzykrotny tryumfator rankingu – #frankfurt , tym razem musiał zadowolić się „jedynie” czwartą pozycją. Niemiecka metropolia finansowa nadal punktuje kształceniem, osiągalnością czy swoim globalnym charakterem lecz gorzej wypada jeśli chodzi o zwiększanie liczby miejsc pracy czy produktywność.

  Monachium zyskała przede wszystkim dzięki czynnikom związanym z lokalizacją czyli przyrostem ludności oraz miejsc pracy. Dodatkowo miasto przyciąga firmy związane z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi a co drugi pracownik jest zatrudniony w tzw. „sektorze wiedzy”.

  Na ostatnim miejscu rankingu znalazło się po raz czwarty z kolei miasto Chemnitz. Odrobinę wyżej uplasowało się natomiast Gelsenkirchen, Bochum, Wuppertal oraz Duisburg. Z badania wynika, że właśnie tam notuje się największy niż demograficzny oraz najmniej nowych miejsc pracy.

  O pozycji w rankingu decydowały takie czynniki jak rozwój produktywności, #demografia , #ksztalcenie , otwartość na innowacje, globalny charakter oraz osiągalność.

  #niemcynews #europa #miasta

  --

  Artykuł do przeczytania także na Job-Profi.pl:

  #niemcy : Które miasta są najbardziej perspektywiczne?
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

 •  

  Ceny piwa w #austria poszybują w górę!

  Brauunion Österreich zamierza podnieść ceny dystrybuowanych przez siebie piw wraz z początkiem grudnia.

  Piwa sprzedawane przez koncern podrożeją o średnio 2,3%. Firma podwyżkę cen argumentuje inwestycjami w opakowania, energię odnawialną a także podwyższonymi kosztami personalnymi. „Większe wydatki zostaną tylko częściowo pokryte poprzez wewnętrzne oszczędności.” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

  Brauunion Österreich AG sprzedaje na terenie kraju takie piwa jak Gösser, Zipfer, Puntigamer, Schwechaten, Schlossgold czy Wieselburger. Do tego grona zalicza się także #piwo spółki-matki – #heineken a także #desperados . Przy cenie za butelkę rzędu 80 Centów, podwyżka wyniesie 1,84 Centa. Zamawiając kufel złocistego trunku za 3,60 Centa, zapłacimy od grudnia o 8,28 Centów więcej.

  #europa #austria #austriawiadomosci #piwo #austrianews

  Artykulik do przeczytania także na Job-Profi.pl:
  Ceny piwa w Austrii poszybują w górę!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

  +: k..................k, Cronox +1 inny
 •  

  Rozpoczyna się świąteczny szał zakupów!

  W #austria sieć supermarketów Hofer rozpoczęła walkę o świątecznego klienta. Cena konsoli #ps4 spadła o prawie 80 Euro i można ją zakupić już za 321 Euro. Na obniżkę zareagowały również Libro, #mediamarkt oraz #saturn – w tych sklepach gracze też mogą liczyć na promocje. Podobnie sprawa ma się w #niemcy – konsolę można obecnie kupić już od 329 Euro a cena może docelowo spaść poniżej 300 Euro!

  Ogromnym zainteresowaniem cieszą się klocki #lego . Do tego stopnia, że firma nie nadąża z produkcją i już zapowiada, że być może nie zdoła zrealizować wszystkich przedświątecznych zamówień – o czym poinformował m.in. tygodnik SPIEGEL.

  Świątecznym hitem jeśli chodzi o elektronikę będzie najprawdopodobniej także nowy #iphone . W Austrii ceny za model 6s Plus wahają się między 739 a 959 Euro (za sam telefon, bez umowy).

  Artykuł do przeczytania także na łamach Job-Profi.pl:

  Rozpoczyna się świąteczny szał zakupów!
  pokaż całość

  źródło: job-profi.pl

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika jobprofi

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)