•  

  Jak?

  Jak to jest możliwe że po paru dobrych latach wyśmiewania tego typu 'rewitalizacji' i kręcenia ogólnopolskiej gównoburzy wciąż jeszcze znajdzie jeden burmistrz dzban z drugim którzy pomyślą że wyrąbanie drzew i zalanie wszystkiego betonem to świetny pomysł?

  Serio, ten kraj to pierdolony mem.
  #polska #pytanie

  źródło: Screenshot_20220630-182544_Chrome.jpg

 •  

  Jak długo mozna przezyc w #warszawa za 20 000 pln zakładając bardzo oszczędny tryb życia (ale też nie wpierdalając codziennie konserwy tyrolskiej 3x dziennie)? Nie muszę płacić za mieszkanie.

  •  

   @annotate: przykładowo
   Fryzjer. Oczywiście, że można się ostrzyć za 30pln, ale generalnie imo jest drożej.
   Parking (o ile potrzebny)
   Prywatny lekarz np dentysta (nie chodzimy co miesiąc, ale chodzimy)
   Mechanik co jakiś czas
   Czynsz (opa nie dotyczy)

  •  

   @modzelem: to tak nie za wiele. Fryzjerów za 30/35zl znam w okolicy. Nie lubię jak strzygą ale da się. W tym czasie w moim mieście rodzinnym (byle województwo) ceny poszły pod 45zl za podobnej jakości Strzyżenie.

   Parking: to nie jest tak że poza stolicą nie ma aut. Wszędzie jest zajebane autami teraz. A parking w wawie to koszt 150zl miesięcznie jak pasuje Ci kawałek dalej. Pod chmurką to i za 100 wciąż są aktywne parkingi w prawie każdej dzielnicy. Nie pasuje to za 250zl podziemny rączkę wszędzie znajdziesz.

   Mechanik - tu też nie czuje żeby były aż tak duże różnice. Fakt, jak mechanik ma dobry punkt to się ceni, ale bez dużego problemu znalazłem miejsca gdzie za robociznę biorą grosze (i serwisują się taksówki, to o czymś świadczy :p).

   Czynsz? Szukam teraz mieszkania dla mamy w miastach powiatowych i jakoś nie widzę dużej różnicy. Jak szukałem w wawie to widziałem parę miejsc z czynszem po 950 za małe mieszkania, ale też kilka z czynszem 450. W tym zaliczki na media i zwykle duże bloki. Kto ogrzewał sam dom w małym mieście to wie ile to kosztuje.

   Koszty dojazdów, stracony czas na komunikację, koszty rozrywek, drogi wynajem, drogie taksówki (a raczej msiesznie tanie w małych miastach), chujowa dostępność lekarzy (klęska urodzaju?) a więc i koszty na tym polu - z tym wszystkim się zgadzam. Ale jak z tego odrzucisz jak OP mieszkanie i rzeczy zbędne/rozrywki to wcale nie jest tak tragicznie.

   Kwestai na co wydajesz pieniądze.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  Zmiana ceny BigMaca wyrażona w PLN.
  2020: 9,60
  2022: 17,20
  Wzrost w 2 lata o 79%

  Zmiana ceny m2 mieszkania (rynek pierwotny, śr. cena transakcyjna, 7 miast, dane NBP) wyrażona w PLN
  2020 - 8 504
  2022 - 10 684
  Wzrost w 2 lata o 25%

  Ziana ceny m2 mieszkania wyrażona w BigMacach
  2020: 1 m2 = 886 BigMaców
  2022: 1 m2 = 621 BigMaców
  Spadek w 2 lata 30%

  Ceny mieszkań niby rosną, jednak w 2 lata zakupimy za ich równowartość o 30% mniej fast foodów.

  #nieruchomosci #ekonomia #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #inwestycje #ciekawostki #finanse #mcdonalds
  pokaż całość

  źródło: oko.press

 •  

  Czasami zastanawiam się jak będzie wyglądała starość dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków.

  W dyskusjach na wypoku podaje się w wątpliwość posiadanie dzieci. Model rodziny "wyznawany" przez naszych rodziców, to mocno uogólniając np. 2+2, czyli rodzice plus dwoje dzieci. Teoretycznie przynajmniej, taki model gwarantuje wymienność pokoleń oraz to, że rodzice na starość będą mieli pomoc, będzie miał kto się nimi zająć. Oczywiście nie zawsze tak jest, pomijam tutaj przypadki rodzin patologicznych, wewnętrznie skłóconych, czy przypadki gdzie dzieci wyemigrowały na stałe do innego kraju, a rodzice zostali w ojczyźnie.

  Zakładadając, że:
  - emerytury będą cały czas wypłacane,
  - wiek emerytalny pójdzie w górę,
  - służba zdrowia będzie działać na podobnym poziomie lub gorszym (potencjalny niedostatek wyszkolonych kadr i coraz więcej ludzi w wieku emerytalnym + unikanie jakichkolwiek potrzebnych ale bolesnych społecznie reform służby zdrowia przez jakikolwiek rząd, optymizmem nie napawa. Pomijam też postęp w medycynie, bo nie sposób tego przewidzieć).

  Przechodząc do meritum, zastanawiam się na co będą mogli liczyć bezdzietne pary dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, kiedy nadejdzie późna jesień ich życia. Nie każdy odłoży na emeryturę odpowiednio pieniędzy aby utrzymywać się przez wiele lat samemu (no z ewentualną pomocą państwa w postaci emerytury). Na starość rodzina się mocno kurczy (nasi równieśnicy czy bliscy umierają, emigrują, no po prostu liczba osób w naszym kręgu maleje). Zakładam, że z czasem domów spokojnej starości będzie przybywać (szybko starzejące się społeczeństwo) ale przebywanie w takim zakładzie, wiąże się z kosztami, które trzeba będzie pokryć, a te koszty małe nie są. Zapewne nie każdego będzie na nie stać. Oddziałów geriatrycznych obecnie jest jak na lekarstwo, być może w przyszłości się to poprawi.

  Jak wy to widzicie?

  #zwiazki #przegryw #antynatalizm #childfree #przemyslenia #rozowepaski #niebieskiepaski #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow
  pokaż całość

  •  

   @P35YM1574: Tak. Ogólnie polecam, kiedyś poziom był bardzo wysoki ale coraz więcej amatorów pcha się do zabawy i obecnie jest trochę gorzej. Mimo wszystko wg mnie wciąż najlepsze zbiorcze źródło wiedzy o najbardziej fascynujących tematach współczesności, a więc overshoot i upadku cywilizacji przemysłowej

  •  

   @P35YM1574: Hmm, do poczytania polecam np. blogi Ugo Bardi (są wersje włoska i angielska) albo lifeitself, z tym że trzeba zagłębić się w archiwum bo zwykle wiele ciekawych wątków jest poruszanych wcześnie. Ciekawy jest też blog un-denial, o roli ludzkiej psychiki, a konkretnie naszej zdolności do wypierania rzeczywistości. Inspiracją jest książka Denial (autor Varki), ale jest tam też wiele linków do innych ciekawych materiałów. Z polskich stron blog exignoranta to całkiem niezła kronika upadku, ciekawe rzeczy można było przeczytać też kiedyś na dlaczegoludziewycinajadrzewa. Jak masz ochotę na mniej suchych faktów, a raczej bardziej artystyczne podejście do tematu to polecam z filmów Surplus: Terrorised into being cosumers (jest na youtube), Koyaanisqatsi i Śmierć człowieka pracy. A do poczytania to np. ostatnio skończyłem Ishmael, ciekawa książka o relacji człowieka ze środowiskiem opowiedziana jako dialog faceta z gorylem. pokaż całość

  • więcej komentarzy (56)

 •  

  Od jakichś 20 lat za każdym razem gdy to widzę to zastanawiam się czy to blachotrapez...
  #sejm #polska #gownowpis #heheszki

  źródło: 000CU5N6WD6P25MO-C122-F4.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika johnny_tomala

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)