•  

  Panowie. KSW sobie nie radzi sobie ze restreamami to jakieś fejm mma da radę ? Ja wczoraj oglądałem ksw za darmo od początku do końca. Tyle streamów było że naprawdę trzeba było być nie ogarem żeby nie wyłapać :D ( ͡º ͜ʖ͡º)
  #danielmagical #famemma #ksw #patostreamy

 •  

  Postanowiłem przekopiować wpis, który rok temu zamieściłem na jednej z grup zegarkowych, może kogoś zaciekawi, enjoy :-)

  Notka o zegarze, który chyba nikomu nie zmieści się na nadgarstek, a mianowicie o słynnym Big Benie (chociaż technicznie rzecz biorąc to nazwa dzwonu, nie samego zegara).

  16 października 1834 wybuchł gwałtowny pożar, który wstrząsnął całym imperium – w samym sercu Londynu w płomieniach stanął symbol siły Wielkiej Brytanii – istniejący od XI wieku Pałac Westminsterski, siedziba Parlamentu. Przez dwa lata po tragedii specjalna komisja królewska analizowała 97 projektów odbudowy pałacu, by w końcu wybrać miszmasz renesansu z neogotykiem autorstwa Charlesa Barry’ego. Jednym z elementów odrestaurowanego obiektu miała być spektakularna wieża zegarowa. Miał to być największy, najambitniejszy i najbardziej precyzyjny czasomierz na świecie. Gdy królewski astronom George Biddell Airy ogłosił swoje rygorystyczne wymagania: zegar miał zapewniać dokładność 1 sekundy na 24 godziny, a raport o dokładności miał być przesyłany telegrafem dwa razy dziennie do obserwatorium w Greenwich. W tamtych czasach wykonanie tak dużego mechanizmu, przy zachowaniu wymaganej precyzji było trudne do wyobrażenia.

  Gdy wielu potencjalnych wykonawców poddało się na wstępie, rękawicę podjął adwokat i zegarmistrz amator - Edmund Beckett Denison. Oprócz standardowych, jak na tamte czasy, elementów zegara (ciężarki, przekładnie zębate, wahadło), projekt zakładał instalację nowych elementów. Dwa metalowe ramiona kontrolują koło z trzema bolcami. Z każdym ruchem wahadła jedno z ramion otwiera się, pozwalając na obrót koła o jeden ząb, tym samym regulując postęp zegara. Gdy śnieg obciąża wskazówki, ramiona ograniczają wahadło, tak że porusza się ono bez zakłóceń. By wyregulować zegar, obsługa używa… drobnych monet - dokładając lub zdejmując jedną monetę z wahadła – korygują czas o 2/5 sekundy na dobę. Chapeau bas dla XIX-wiecznego cudu mechaniki precyzyjnej.

  Funfact: dzwon Big Ben ma także swoje własne konto na Twitterze, na którym odmierza każdą godzinę powtarzanymi słowami "bong". Obecnie zegar jest w renowacji, która potrwa do 2021 roku.

  #zegarki #watchboners #zegarkiboners #gruparatowaniapoziomu ?
  pokaż całość

  źródło: embed.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika kafapre

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (7)