Ludzie wolni są braćmi

 •  

  Z cyklu jak nie robić murali patriotycznych.

  Konstantynów Łódzki. Mała mieścina więc murali jak na lekarstwo, dlatego każda inicjatywa tego typu jest cenna. Wszystko fajnie tylko ktoś się nie przyłożył i popełnił błąd, który niestety razi po oczach i psuje cały efekt.

  Mural przedstawia godło Polski w centralnej części na czarnym tle, w otoczeniu godła są wypisane daty ważnych zwycięskich bitew w naszej historii. Niestety pod datą bitwy pod Zieleńcami figuruje liczba... 1972. Czeski błąd? Ale że nie został zauważony po namalowaniu?

  Mirku autorze. Jeśli może to czytasz postaraj się poprawić datę na rok 1792. Szkoda żeby naprawdę fajny kawałek pracy się zmarnował przez głupi błąd, a cała inicjatywa zmarnowała. Pozdrawiam i więcej murali, ale bez błędów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Poniżej zdjęcie samego błędu robione ogórkiem po ciemku, dlatego tez nie udało mi się uchwycić całego malowidła.

  #lodz #konstantynowlodzki #historia #heheszki #patriotyzm #mural
  pokaż całość

  źródło: Lipa.jpg

 •  

  Willa Ernsta Leonhardta

  W 1877 r. z Saksonii do Łodzi przybył niemiecki fabrykant Ernst Leonhardt, który nabył ziemie w ówczesnej wsi Dąbrowa. Rok później w budynku znajdującym się obecnie przy ul. Rzgowskiej 17 uruchomił wraz z szwagrem oraz wspólnikiem fabrykę włókienniczą. Dobrze prosperujący interes wpłynął z czasem na ukształtowanie południowej dzielnicy miasta.

  Choć był inicjatorem budowy ówczesnego pl. Leonhardta (dziś pl. Niepodległości) oraz fundatorem m.in. Gimnazjum Niemieckiego Reformowanego (obecnie al. Kościuszki 65) to znany jest również z malowniczo położonej willi znajdującej się dzisiaj w parku im. Legionów.

  Trzykondygnacyjny budynek zatwierdzony przez architekta powiatowego Ignacego Markiewicza powstał na przełomie XIX i XX w. Położony w północnej części parku nawiązuje do wzorów późnego renesansu.
  W okresie międzywojennym willę nabył Markus Kohn. Po drugiej wojnie światowej budynek został znacjonalizowany i przeznaczony na przyzakładowe przedszkole. W 1974 r. dokonano remontu kapitalnego i umieszczono w nim Urząd Stanu Cywilnego funkcjonujący do dzisiaj.

  Fotografie: fotopolska.eu

  #lodz #historialodzi #historia #architektura
  pokaż całość

  źródło: Urzad_Stanu_Cywilnego_Lodz_Gorna_706653_Fotopolska-Eu.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika lesio_knz

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.