Nie pochwalam ani nie potępiam, tylko opowiadam.

 •  

  Ile godzin średnio się pracuje w ciągu roku w danym kraju.
  Dane zapewne sprzed wprowadzenia wolnych niedziel w Polsce. Jak widać bliżej nam było do Meksyku, Indii, niż do Europy.
  #mapporn

  •  

   Sztuka ma ładnie wyglądać, ma się podobać i tylko tyle.

   @DiscoKhan: konsekwencją tego poglądu jest, że byle studenciak z ASP jest większym artystą niż mistrzowie quattrocenta, bo te techniki oddawania perspektywy i ruchu co oni dopiero odkrywali, studenciak ma w małym paluszku i maluje od nich "ładniej". To co piszesz de facto nie było nigdy uznanym poglądem na sztukę (nie licząc jakichś postmodernistycznych wymysłów), a już na pewno nie jest nim od XIX wieku, gdzie rewolucja techniczna i naukowa postawiła pod znakiem zapytania wartość technicznego warsztatu artysty jako wartości samej w sobie.

   sztuka ma wywoływać emocje

   Oczywiście, że ma wywoływać emocje, czym jest przeżycie estetyczne jak nie emocją?
   pokaż całość

   +: tyrald
  •  

   @DiscoKhan: ja nie mówię, że każde przeżycie emocji wiąże się ze sztuką, tylko, że każde przeżycie estetyczne jest emocją.

   Nie ma "jednej" definicji sztuki tak jak nie ma "jednej" definicji filozofii.

   +: tyrald
  • więcej komentarzy (22)

 •  

  SZOK I NIEDOWIERZANIE ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)

  #cotusieodpierdala #cotusieodjaniepawla #foodsbyann #lewandowska #fitnessboners #zdrowakobita #zdroweodzywianie

  •  

   Sekcja może zawierać to tylko spis alergenów które są używane w zakładzie produkcyjnym. Ten produkt tego nie ma w składzie, ale na tej samej linii produkcyjnej mogli robić coś innego, nie dokładnie wyczyścić, jak kogoś najmniejsza drobinka uczula tak że mu gęba spuchnie i się udusi, to taka informacja zabezpiecza producenta przed pozwem, bo przecież ostrzegał. Nie róbcie afery

   @NieZdalemTestuTuringa: gówno batoniki z biedronki mają certyfikaty dla chorych na celiakię, a tutaj babka promująca promująca dietę bezglutenową i sprzedająca stosunkowo drogi towar takich rzeczy nie ogarnia. Jest o co robić aferę, bo to robienie se jaj z konsumenta.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (35)

 •  

  Homo sovieticus: Dlaczego niektórzy potrzebują zakazu by nie iść na zakupy?

  Myśliciele XX wieku wiele czasu poświęcili, by zrozumieć dlaczego powstały totalitaryzmy. Często stwierdzali, że dla wielu osób jest w pewnym sensie wygodnie, gdy trzyma się je za mordę.

  Umówmy się – życie za PRLu było na swój sposób prostsze

  Jeżeli chciałeś np. zbudować dom, to nie musiałeś obawiać się procedur, ryzyka odmowy i tak dalej. Wiedziałeś, że musisz iść do tego i tego faceta, dać mu łapówkę i pozwolenie miałeś. A bez łapówki nawet nie składałeś stosownego wniosku, bo nie było po co. Kończąc szkołę wiedziałeś kim będziesz w przyszłości, bo nie było wielkiego wyboru robić cokolwiek innego niż standardowa robota dla ludzi z Twoim wykształceniem. Własna inicjatywa i poleganie na swojej przedsiębiorczości? Zapomnij. A jeżeli Twój dzieciak wylądował w szpitalu, bo potrącił go pijany synek lokalnego komendanta SB? Jak poszedłeś i łaskawie przeprosiłeś to nie dosyć, że dzieciak nie będzie miał procesu za spowodowanie wypadku, to może i łaskawy pan rzuci nawet kilkaset złotych na leki i pomoże załatwić wózek inwalidzki.

  Życie było proste bo było do bólu przewidywalne

  Wiedziałeś kim jesteś i jaką pozycję społeczną zajmujesz. Możliwość awansu społecznego była co prawda bliska zeru ALE równie bliska zeru była szansa na degradację. Życie było pozbawione ryzyka – zarówno jego pozytywnej, jak i negatywnej strony. Człowiek był jak beztroskie małe dziecko, a Partia była jak jego matka. Matka wyrodna, która co prawda ciągle wszystkiego zakazywała, ale w to miejsce brała na siebie całkowitą odpowiedzialność za swoje dzieci. Dawała pracę, dawała tożsamość, dawała poczucie własnej wartości.

  Przez kilkadziesiąt lat komunizmu państwa tzw. bloku wschodniego dosyć dobrze przyswoiły sobie ten model społeczeństwa. Model, który znacznej części mieszkających tu ludzi przypadł do gustu. Dla określenia takich ludzi powstało określenie „Homo sovieticus” - człowiek sowiecki.

  Pojęcie to upowszechnił w Polsce jeden z najwybitniejszych polskich filozofów końca XX wieku, ks. Józef Tischner na początku lat 90-tych. Wydawać by się mogło, że homo sovieticus to osoby związane z tzw. postkomuną. Po części, choć nie do końca. Homo sovieticus to nie tyle ideowy komunista, co klient komunizmu. I zwrócił się przeciwko komunie, gdy ta przestała zaspokajać jego potrzeby, licząc, że to nowa, kapitalistyczna rzeczywistość mu je zapewni. Słowem: homo sovieticus to osoby, które wyszły z komuny, ale komuna nie wyszła z nich. Ciągle oczekują, że wolna Polska zapewni im to co deklarowała, ale nie zapewniała Polska Ludowa – pracę, poczucie udziału we władzy i poczucie godności osobistej. Krótko mówiąc: homo sovieticus szuka kogoś, kto da mu żreć i połechce jego ego. Niezależnie, czy będzie to komunista, nacjonalista czy wyrachowany, bezideowy pragmatyk.

  Tischner porównuje to do niewolnika, który ucieka od jednego pana, by znaleźć sobie innego.

  Homo sovieticus nie potrafi znaleźć sobie miejsca w wolnym kraju. Nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o kwestie majątkowe – chodzi o mentalność. Jest niestety przejmującym świadectwem takiej postawy sytuacja, gdy ktoś publicznie deklaruje, że tylko dzięki zamknięciu przez władze sklepów poszedł z rodziną do parku. Wcześniej oczywiście też mógł to zrobić – ale nie musiał. Miał wybór. A mieć wybór to dla człowieka sowieckiego ciężar nie do zniesienia.

  Co trzeba zrobić, by wrócić homo sovieticus na łamy cywilizacji zachodniej? Trzeba przywrócić prawo posiadania.

  Tischner zwracał uwagę czym różni się dobroczynność chrześcijańska od tej komunistycznej. I chrześcijanie i komuniści chcą dzielić pieniądze między bogatych i biednych, ale jest potężna różnica między motywem jaki za tym stoi. Chrześcijańska moralność ceni wybór, jakiego człowiek dokonuje dobrowolnie odejmując sobie i oddając innym. Człowiek ma tu prawo do posiadania swoich pieniędzy, którymi może (ale nie musi!) się podzielić. To jest jego dobrowolna decyzja. Komunizm takiego dobrowolnego wyboru nie przewiduje. Znosi prawo posiadania i odgórnie steruje tym co komu się należy – pieniędzmi, środkami produkcji, pracą, żywnością i w końcu, jak twierdzi Tischner – samym człowiekiem.

  Zdaniem filozofa najistotniejszą różnicą jaka dzieli homo sovieticus od ludzi w pełni wolnych jest to, że homo sovieticus nie ma przede wszystkim prawa do posiadania samego siebie. Nie decyduje o tym kim chce być, co chce robić – nie bierze odpowiedzialności za własną osobę i oczekuje, że weźmie ją ktoś inny. Chce upaństwowić samego siebie, uciec od wolności, jaka mu przysługuje, gdyż się jej po prostu boi.

  Czy powinniśmy się bać?

  Tak, powinniśmy. Ksiądz Tischner tak podsumowuje swój tekst:

  „Wyobraźmy sobie, że przychodzi dzień wyborów. Homo sovieticus staje wobec albo-albo: albo byt określi jego świadomość, albo świadomość określi jego byt. Co zrobi? Wybierze na zasadzie odwetu. W imię doznanej krzywdy, przeżytego poniżenia, utraty miejsca w świecie polityki i zagrożenia utratą pracy powie „nie!” Aktem swym zaneguje dobro wspólne. Homo sovieticus nie zna różnicy między swym własnym interesem a dobrem wspólnym. I dlatego może podpalić katedrę, byle sobie przy tym ogniu usmażyć jajecznicę.”

  I nie wiem jak Was, ale mnie dym z tej nieszczęsnej katedry od jakiegoś czasu mocno gryzie w oczy.

  Bibliografia:
  J. Tischner „Etyka solidarności i homo sovieticus”

  Obserwuj: #filozofiadlajanuszy Polub: na Facebooku Wesprzyj: finansowo lub bezpośrednio na Patronite

  #zainteresowania #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #filozofia #neuropa #zakazhandlu #liberalizm #komunizm #socjologia
  pokaż całość

 •  

  http://halturnerradioshow.com/index.php/news/world-news/2228-cruise-missile-strike-groups-in-east-mediterranean-persian-gulf-and-red-sea-for-possible-strike-at-syria

  The Russian Chief of Staff has been officially informed by the United States of America that it would conduct military operations in Damascus within 48 hours.

  Russia has now said that unlike the last time, they will respond with military force and not only shoot down the missiles, but destroy whatever shot them.

  Gerasimov, head of the Russian Army General Staff, said Russian military would "target any missiles and launchers involved in such an attack" including UScarriers, destroyers.

  At the request of Russia, IRAN is moving anti-ship missile batteries to the mouth of the Persian Gulf. If US vessels attack Syria from Persian Gulf, those ships may not get out of the Gulf alive.

  http://tass.com/defense/994689

  #syria #swiat #usa #rosja
  pokaż całość

  źródło: i.4cdn.org

 •  

  T-55 porzucony przez Kurdów w Afrin i przejęty przez pro-Tureckich najemników

  #syria #bitwaoafrin

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Jak ktoś chce poznać nowy szczyt autyzmu to proszę bardzo xDDDD:

  Trudno w to uwierzyć, ale Norwegowie przekonali szefów FIS, żeby finałową kolejkę niedzielnych zmagań przeprowadzić według kolejności klasyfikacji Raw Air po 15 z 16 skoków, a nie na podstawie wyników z pierwszej serii niedzielnych zawodów. Już teraz można przypuszczać, że takie zasady wywołają na skoczni chaos jakiego nie było od lat.
  Możliwy jest scenariusz, że pierwszą serię na Vikersundbakken (HS 225) wygra zawodnik, który jest daleko w klasyfikacji Raw Air. Wówczas w finale będzie oddawał skok jako jeden z pierwszych, a nie ostatni.


  https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/743872/kamil-stoch-moze-swietowac-podwojny-sukces-czas-na-finalowy-konkurs-raw-air-z-wi

  #skoki #skokinarciarskie
  pokaż całość

 •  

  Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości, jakie konsekwencje grożą w polskim Kościele dla księdza który modli się o śmierć papieża:

  "Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej."

  http://natemat.pl/232997,ks-edward-staniek-zyczyl-smierci-papiezowi-sprawe-komentuje-arcybiskup

  Dla porównania:

  „Przełożony prowincji wycofał zainteresowanemu przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, pozostawiając jedynie możliwość współpracy z redakcją Tygodnika Powszechnego” – czytamy w komunikacie władz Zgromadzenia Księży Marianów. Dziś rano na stronie marianów zamieszczony został „Komunikat o decyzji przełożonego prowincji wobec ks. Adama Bonieckiego MIC”. Sekretarz prowincji Ks. Piotr Kieniewicz pisze w nim, że wypowiedzi zakonnika „wywołały wśród licznych wiernych dezorientację, m.in. co do nauczania Kościoła odnośnie moralnej oceny samobójstwa oraz wprowadziły poważne zamieszanie a nawet zgorszenie, nade wszystko spowodowane opublikowanym 15 listopada 2017 roku wpisem na profilu facebookowym Forum LGBT, jednoznacznie wskazującym na poparcie przez ks. Adama Bonieckiego MIC organizacji tzw. mniejszości seksualnych, których działalność stoi w całkowitej sprzeczności z nauczaniem moralnym Kościoła”."

  http://wiez.com.pl/2017/11/18/ks-adam-boniecki-ponownie-ukarany-zakazem-wypowiedzi/

  #wiara #katolicyzm #neuropa #bekazkatoli
  pokaż całość

 •  

  Ksiądz Edward Stanek modli się... o smierć papieża. Czy to te słynne katolickie miłosierdzie?

  #wiara #katolicyzm #neuropa #bekazkatoli

  źródło: x3.wykop.pl

 •  

  Jakie złoto, przecież cytaty z wypoku powinny z automatu lądować w podręcznikach socjologii pod "mizoginia" i "syndrom oblężonej twierdzy".

  #bekazpodludzi #bekazwykopkow #shitwykopsays #bekazprawakow #neuropa

  źródło: wunderbaum.png

 •  

  Niedawno oglądałem wyniki z początku lat 90-tych i bardzo często było tam tak, że jak ktoś 2x skoczył w punkt k (lub nieznacznie go przeskoczył) to miał prawie pewne miejsce na podium. Nawet za czasów Małyszomanii punkt K to było spokojnie miejsce w drugiej dziesiątce. A teraz nierzadko nie daje to nawet miejsca w 30tce. O ile rozumiem, że na starych skoczniach punkt k "został z tyłu" względem postępu w sporcie, to nawet na nowych nawet nieloty napierdalają kilka metrów ponad.

  Czemu to tak?

  #skoki #skokinarciarskie
  pokaż całość

 •  

  Coraz więcej Polaków szuka pomocy u egzorcysty.

  Jeszcze dekadę temu w Polsce działało zaledwie kilku egzorcystów. Dziś – ponad stu. Pod tym względem ustępujemy jedynie Włochom, ale z przyczyn czysto personalnych. To tam działa najdynamiczniejszy i najsławniejszy specjalista w tej dziedzinie: ojciec Gabriele Amorth, oficjalny egzorcysta Państwa Kościelnego, który utrzymuje, iż przeprowadził ponad 70 tys. udanych egzorcyzmów. Ale nie pozostajemy daleko w tyle. W 2007 r. Częstochowa była gospodarzem IV Międzynarodowego Kongresu Egzorcystów.
  Kilka miesięcy później poinformowano o rozpoczęciu budowy jedynego w Europie centrum egzorcyzmowania – Ośrodka Pomocy Duchowej „Oaza Maryi Królowej Światłości” w podszczecińskim Poczerninie. Komentatorzy zagraniczni uznali Polskę za „Dolinę Krzemową Egzorcyzmu”. Nasze media są ostrożniejsze i najczęściej piszą, że choć Kościół katolicki traci w rankingach zaufania społecznego, to jednak Polacy coraz częściej poddają się egzorcyzmom, a więc coś w tym musi być.


  Tymczasem już w 1992 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła opętanie w międzynarodowym spisie chorób, tzw. ICD-10. Psychiatrzy twierdzą, że wszystkie objawy występujące u egzorcyzmowanych można wyjaśnić – i leczyć ich przyczynę – na gruncie medycyny. „Odsyłanie chorych do egzorcystów to przejaw bezradności, w niektórych zaś przypadkach – gdy ktoś cynicznie pozbywa się problemu, korzystając z prokościelnej koniunktury – wręcz niemoralności” – mówi dr Jarosław Klebaniuk, psycholog społeczny związany z Polską Akademią Nauk i Uniwersytetem Wrocławskim.
  Według egzorcystów opętanie objawia się sakrofobią, czyli lękiem przed sakralnymi przedmiotami lub miejscami, mówieniem dziwnym językiem, nieodpartą skłonnością do bluźnienia. Katalog symptomów jest jednak bardzo szeroki i zawiera nawet nadużywanie internetu. Sytuacje znane z filmowych horrorów – plucie gwoździami czy lewitacja – to podobno rzadkość. Natomiast demony mogą dać swej ofierze nadludzką siłę, a także nadnaturalną wiedzę o faktach, zwłaszcza o grzechach osób postronnych. Sami egzorcyści zaczynają się jednak dystansować od takich rewelacji, ponieważ wpływ popkultury na zaburzenia psychiczne jest już ewidentny.


  Haha!! Oaza krolowej Maryi swiatlosci. Dobra bania
  #polska #bekazkatoli #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

  źródło: pacierz.pl

 •  

  1983-1984 - "braterska" próba puczu w Syrii

  Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach

  Z tymi słowami na pewno zgodziłby się zmarły w 2000 roku prezydent Syrii Hafez Al-Assad. W trakcie swojej 29 letniej kadencji zmagał się z wieloma przeciwnikami politycznymi, między innymi islamistami którzy wywołali powstanie w Hamie. Jednak największe zagrożenie dla jego władzy spowodował jego brat, Rifat Al-Assad.

  pokaż spoiler miałem napisać na ten temat dłuższy wpis na znalezisko, ale jakoś nie mam weny, a kupiłem ryż brązowy to zanim się ugotuje mam czas.


  Po stłumieniu powstania Islamistów w Hamie pozycja Rifata Al-Assada bardzo wzrosła. Był on między innymi członkiem Przywództwa Regionalnego Partii Baas (to taki nasz odpowiednik Komitetu Centralnego PZPR). Przede wszystkim jednak dowodził Kompaniami Obronnymi.

  Czym były Kompanie Obronne? Zaraz po przejęciu władzy w 1971 roku Hafez Al-Assad przystąpił do zorganizowania struktur siłowych mających za zadanie zapewnienie 'spokoju wewnętrznego' jego rządom. Oprócz tradycyjnego mukhabaratu (a raczej mukhabaratów) główna rola reżimu została powierzona "paramilitarnym" jednostkom Kompanii Obronnych. Paramilitarnym dałem specjalnie w cudzysłów, ponieważ de facto było to normalne wojsko wyposażone we wszelkiego rodzaju sprzęt i przechodzące trening wojskowych, a od "normalnego" wojska różniła je jedynie kwalifikacja prawna.

  Istota funkcjonowania Kompanii Obronnych była prosta. W ich skład mieli wchodzić zasadniczo sami Alawici (pewnie zdarzały się przypadki, gdy członkami były osoby innych wyznań, ale raczej były one rzadkie). Dawało to pewność, że nie będą próbowali obalić władzy partii Bass (która zapewniała im bezpieczeństwo) jak również zapewniało wysoką efektywność w przeciwdziałaniu wrogom Partii, w szczególności radykalnym islamistom (obie grupy nienawidzili się wzajemnie). Istniało co prawda niebezpieczeństwo, że członkowie Kompanii zostaną użyci w walkach wewnętrznych, ale to zasadniczo mniejszy problem niż próba obalenia władzy przez wroga zewnętrznego.

  Na marginesie - wcześniejsze zamachy stanu w Syrii miały stosunkowo pokojowy przebieg. Ot, zamachowcy podciągali wierne sobie jednostki pod Damaszek, w nocy aresztowano prezydenta i jego współpracowników, zajmowano budynki radia. Często odbywało się to bezkrwawo. Właśnie na ochronę przed takimi wydarzeniami zostały powołane Kompanie Obronne.

  Wracamy do 1983 roku. Kompaniami, wsławiony stłumieniem powstania Islamistów w Hamie dowodzi Rifat Al Assad. Liczyły one w tamtym okresie około 50.000 ludzi. Dla porównania, pod koniec zimnej wojny Syryjska Armia Arabska liczyła około 500.000 ludzi - różnica w ich jakości była jednak znacząca na korzyść Kompanii. Jego pozycja w strukturach władz była bardzo silna - w zasadzie był drugą osobą w państwie.

  W listopadzie 1983 roku Hafez Al-Assad mocno podupadł na zdrowiu. Na tyle, że nie był w stanie sprawować jakiejkolwiek władzy. Możemy domyślać się, że spodziewał się próby wystrychnięci go na dudka ze strony jego brata. Próbując temu zapobiec Prezydent przekazał władzę sześcioosobowemu komitetowi bliskich współpracowników, w skład którego jego brat nie został powołany.

  Nietrudno przewidzieć, że bardzo nie spodobało się to Rifatowi. Korzystając ze swojej pozycji zwołał on zebranie Przywództwa Regionalnego, które powierzyło mu władzę w państwie. Doszło do sytuacji patowej.

  Hafez chorował do lutego 1984 roku. Gdy tylko stanął na nogi rozpoczął gromadzenie wokół siebie swoich zwolenników, w szczególności z armii i szukać poparcia wśród osób niezdecydowanych (jego brat robił w sumie to samo). Na początku marca bracia zawarli kompromis: Rifat uznał zwierzchnictwo Hafeza, natomiast Rifat został mianowany wiceprezydentem państwa. Moim zdaniem liczył na to, że złe zdrowie brata szybko doprowadzi do jego śmierci, a on zajmie jego miejsce.

  Tym razem jednak to Hafez wymanewrował brata. Dekretem prezydenckim odberał mu dowodzenie Kompaniami Obronnymi. Dodatkowo jego pozycja polityczna stopniała dramatycznie. Próbując klasycznej zagrywki all i 30 marca Rifat skoncentrował w okolicach Damaszku wierne mu oddziały (głównie oddziały Kompanii Obronnych, które pomimo braku oficjalnego zwierzchnictwa często nadal uznawały jego władzę).

  Niestety dla Rifata, jego wystąpienie spotkało się ze sprzeciwem większości wysokich oficerów armii i mukhabaratu. Nie mając odpowiedniego poparcia musiał ukorzyć się przed bratem. Miał szczęście, że ten pewnie nie chciał przelewać rodzinnej krwi. Teoretycznie zachował stanowisko wiceprezydenta. Rozformowano jednak Kompanie Obronne, w miejsce których powołano Gwardię Republikańską. Rifat stracił jakiekolwiek realne wpływy w kraju.

  Jak potoczyły się losy Rifata? Krótko po zamachu został wysłany na wizytę do ZSRR. Dyskretnie zasugerowano mu, że jego powrót do kraju nie jest mile widziany. A wręcz bardzo niepożądany. Przez osiem lat przebywał zagranicą, po czym spróbował wrócić do kraju. Po kilku latach ponownie został wyproszony z ojczyzny, i od dwudziestu lat mieszka na zmianę we Francji i Wielkiej Brytanii.

  Ostatnim akordem jego udziału w polityce Syryjskiej były wydarzenia w Latakii (nadmorska prowincja Syrii) w 1999 roku, kiedy to jego zwolennicy wszczęli protesty dla jego poparcia (wpływ na to miały między innymi działania Hafeza, z których jasno wynikało, że jego następcą będzie jego syn Baszar). Protesty zostały stłumione przez służby siłowe, śmierć poniosły - według oficjalnych źródeł - dwie osoby. Opozycjoniści (w tym przypadku byli to zwolennicy Rifata) wskazują na większą ilość ofiar - 1000. Prawda zapewne jest po środku. Dodatkowo, w 1999 roku zablokowane wszelkie interesy gospodarcze Rifata w kraju.

  Co ciekawe, do 1999 roku posiadał formalnie stanowisko wiceprezydenta, a jego interesy gospodarcze w kraju nie zostały naruszone (obiecał mu to brat). Po wybuchu powstania w 2011 roku publicznie ogłaszał, że ma poparcie wśród rebeliantów, przy faktycznie takiego nie miał. W 1986 roku, ledwie kilka lat po puszczenia Hamy z dymem został odznaczony francuską Legią Honorową - odpowiednikiem naszego Orderu Orła Białego.

  Na koniec, Łukasz Fyderek w swojej książce "Pretorianie i Technokraci w reżimie politycznym Syrii" cytuje źródło (do którego nie mam dostępu) według którego wydarzenia w dniu 30 marca 1984 roku miały następujący przebieg: Hafez sprowadził z rodzinnej wsi Kurdaha swoją i brata matkę, którą umieścił w domu brata w dzielnicy Damaszku kontrolowanej przez siebie. Następne miał sam (sic!) udać się do brata, po czym w jego obecności rozmawiał z matką i namawiał go na ustąpienie. W zamian a obietnicę poszanowania jego interesów gospodarczych, Rifat odstąpił od konfrontacji.

  pokaż spoiler musiał się nieźle wkurzyć, że cały misterny plan zniszczyła Matka, której nie w sos była wzajemna próba wymordowania się przez jej synów.


  Hafez żyje nadal, na zmianę w Wielkiej Brytanii i Francji, przy czym w tej ostatniej został ostatnio oskarżony o korupcję. Na zdjęciu po lewej Rifat, a po prawej Hafez. Rifat żyje nadal, na zmianę w Wielkiej Brytanii i Francji, przy czym w tej ostatniej został ostatnio oskarżony o korupcję.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tekst wrzuciłem także na portal Steemit. Jeżeli masz tam portal i tekst spodobał Ci się, będę wdzięczny na upvote - zawsze to kilka groszy dla mnie

  Jeżeli podobają Ci się moje teksty -> #akademiakleksa -> obserwuj. Zazwyczaj będą one dotyczyć bliskiego wschodu, rzadziej innych obszarów.

  #syria #bliskiwschod #historia #gruparatowaniapoziomu #akademiakleksa

  (wołam pulsujących poprzedni wpis, którzy chcieli być zawołani)
  pokaż całość

 •  

  Dzisiaj się dowiedziałem, że Hawking to naukowiec miary Kopernika, Galileusza, Newtona i Einsteina.

  Za przeproszeniem - czy komuś nie zaczyna troszeczkę zbytnio odpierdalać z powodu tej śmierci?

  #nauka #stephenhawking #fizyka

 •  

  Ej #prawo i #neuropa jakie etapy musi przejść nowy Kodeks Pracy od złożenia przez Komisję w resorcie polityki społecznej do złożenia przez rząd w Sejmie? @stekelenburg5 @daj_pan_spokoj

  #pytanie

 •  

  Od których dzieł Sartre'a najlepiej zacząć?
  Pozwolę sobie zawołać @loginnawykoppl , nie bij
  #filozofia

 •  

  CHCESZ, ŻEBY SOMSIADOWI GUL W GARDLE STANĄŁ? ZOSTAŃ PATRONEM FILOZOFII DLA JANUSZY!

  „Filozofia dla januszy” to już kilkadziesiąt solidnych (jak twierdzicie) artykułów o filozofii, sztuce, historii i wszystkim co bliżej lub dalej można wrzucić do worka „nauki humanistyczne”. Wszystkie są za darmo. I będą.

  Jednak choć pisanie dla Was to moje największe hobby, to jest to hobby czasochłonne. A że czas to pieniądz, często zadaję sobie pytanie, czy nie lepiej zająć się w to miejsce czymś bardziej dochodowym, np. dodatkową pracą. I nie jest to wcale pytanie retoryczne.

  Jednocześnie często otrzymuję od Was – i traktuję to jako największe wyrazy uznania – prośby o założenie profilu w serwisie Patronite, umożliwiającego regularne wspieranie twórców. Wyszedłem tym prośbom naprzeciw.

  Co otrzymujecie w zamian?

  Dla mnie każde wsparcie to uspokojenie mojego sumienia, że to co robię ma sens i można z tym wiązać pewną przyszłość. Dla Was – pewne moje zobowiązania, z których możecie mnie rozliczać:

  Po pierwsze, pojawi się w tym roku, z okazji stulecia niepodległości kilka sylwetek polskich filozofów. Pierwszy być może już w ten weekend, w kolejną niedzielę wolną od handlu ( ͡º ͜ʖ͡º)
  Po drugie, przed maturą wrzucę tu kilka wpisów o gościach, którzy mogą się pojawić na egzaminie z polskiego (Mickiewicz i Słowacki, Camus, Dostojewski)
  Po trzecie, wrócę do kontynuowania wpisów o wielkich malarzach. Mam nadzieję w końcu wyjaśnić łopatologicznie dysonans między „Picasso wielkim malarzem był” a reakcją „to to?” jaka towarzyszy często laikom, którzy widzą jego obrazy.
  I po czwarte wreszcie – dostajecie zdecydowanie większą szansę na regularność wpisów, bo zdecydowanie inna motywacja towarzyszy człowiekowi, gdy w chwilach największego zwątpienia na pytanie „po co to wszystko?” odpowiada choćby tak przyziemne „bo mi za to płacą” niż „no właśnie – po co?”.

  PATRONITE:
  https://patronite.pl/filozofiadlajanuszy

  INNE FORMY WSPARCIA (póki co przelew bankowy, paypal i płatność kartą powinny być niedługo :
  http://www.filozofiadlajanuszy.pl/wsparcie/

  #filozofiadlajanuszy #patronite
  pokaż całość

  źródło: somsiad.jpg

 •  

  Słudzy Mahdiego. Szyiccy przeciwnicy Iranu

  Tekst przeczytać można również na platformie Steemit

  Mające miejsce jeszcze kilka tygodni temu protesty przeciwko konserwatywnym irańskim władzom przyciągnęły uwagę mediów z całego świata. Zachodni, liberalny świat patrzył z podziwem na młode irańskie kobiety zrywające ze swoich włosów hidżaby, obowiązkowe w Iranie nakrycie głowy. Mimo początkowego impetu, pozbawione jednolitego przywództwa protesty zostały skutecznie spacyfikowane przez służby porządkowe. Kiedy jednak zniknęło zagrożenie ze strony ruchów modernistycznych, nieoczekiwanie na horyzoncie pojawił się nowy wróg – tradycjonalistyczni szyici.

  9 marca w późnych godzinach wieczornych irańska ambasada w Londynie została zaatakowana przez nieznanych sprawców. Grupa zamaskowanych mężczyzn wdarła się na balkon budynku a następnie zerwała flagę Islamskiej Republiki Iranu, zastępując ją swoją własną. Większości mediów opisujących zdarzenie nie udało się poprawnie zidentyfikować flagi, ograniczając się do określenia osób biorących udział w incydencie mianem „przeciwników rządu w Teheranie”.

  W rzeczywistości aresztowani przez brytyjską policję mężczyźni należeli do mało znanej grupy zwolenników irańskiego wielkiego ajatollaha sajjida Sadika Husajniego Sziraziego. Szirazi to jeden z bardziej wpływów szyickich duchownych, który operując ze świętego miasta szyizmu, Qom, posiada zwolenników wśród szyitów na całym świecie, głównie zaś wśród szyickich Arabów zamieszkujących kraje zatoki perskiej. Co – być może wydać się – nietypowe, Szirazi jest otwartym krytykiem rządzących Iranem ajatollahów a konflikt jego rodziny z twórcą Islamskiej Republiki, ajatollahem Chomeinim, liczy sobie już ponad 50 lat.

  To właśnie krytyka rządów ajatollahów doprowadziła do aresztowania kilka dni temu syna Sadika, uważanego za jego następcę, Husajna. Bezpośrednią przyczyną zatrzymania było kwieciste kazanie, w którym Husajn Szirazi krytykował najwyższego duchowego przywódcę Iranu, ajatollaha sajjida Alego Chameneia, porównując go do egipskich faraonów, którzy to w świętej księdze islamu, Koranie, są uosobieniem bezbożnej tyranii. Po aresztowaniu syna Sziraziego, jego zwolennicy protestowali pod irańską ambasadą w irackiej Karbali.

  Niebieska flaga, która zawisła w Londynie należała do brytyjskiej szyickiej organizacji znanej pod nazwą Khoddam al-Mahdi (Słudzy Mahdiego). Przywódcą tej organizacji jest szajch Jasir al-Habib, chyba najbardziej kontrowersyjna postać z całego ruchu zwolenników Sziraziego. Al-Habib to zięć brata Sadika Sziraziego, ajatollaha Modztaby Sziraziego. Zasłynął on swoimi kazaniami, w których dogłębnej krytyce poddawał sunnitów, obrażając trzech pierwszych kalifów prawowiernych (Abu Bakra, Umara i Usmana) czy nazywając żonę proroka Mahometa Aiszę „kurwą” za jej sprzeciw wobec imama Alego.

  Jego anty-sunnickie poglądy nie obeszły się bez reakcji całego świata muzułmańskiego. Wielki mufti Arabii Saudyjskiej zareagował z oburzeniem na organizowane przez al-Habiba doroczne obchody rocznicy śmierci Aiszy, ajatollah sajjid Ali al-Sistani zareagował zaś wydając fatwę, w której kategorycznie zakazał obrażania żon proroków a w szczególności żony proroka Mahometa. Także nastawiony sceptycznie do Iranu iracki duchowny Muktada al-Sadr potępił zachowanie al-Habiba. Ostatecznie ogłoszenie przez al-Habiba Aiszy „wrogiem Allaha” doprowadziło do aresztowania go przez kuwejcką policję a następnie wyrzucania go z rodzinnego kraju, skąd udał się na wygnanie do Wielkiej Brytanii.

  Ostrze krytyki Habiba zwrócone jest jednak nie tylko w kierunku sunnitów, których nazywa bakirytami za prawdziwą sunnę uznając szyitów, ale również i w kierunku szyickiego mainstreamu. Promujących dialog między poszczególnymi odłamami islamu szyickich duchownych określa on mianem batri, zaliczając do tego szerokiego grona m.in. irańskich ajatollahów, irackiego ajatollaha Al-Sistaniego (którego nazywa „tak zwanym ajatollahem”) czy sekretarza generalnego Hezbollahu, libańskiej Partii Boga, sajjida Hassana Nasrallaha.

  Poglądy przywódcy ruchu Szirazich można z kolei określić mianem szyickiego odpowiednika salafizmu, czyli ruchu dążącego do oczyszczenia islamu ze wszelkich naleciałości i innowacji. Na stronie internetowej ajatollaha Sziraziego znaleźć możemy sekcję poświęconą odpowiedziom na pytania. Dowiedzieć się z niej możemy, że do rzeczy zakazanych w islamie należą między innymi szachy, golenie brody, aborcja, taniec, muzyka (w tym hymn Iranu), masturbacja, biżuteria męska i wiele innych. Co dziwne, wśród rzeczy dozwolonych znalazł się zakazany przez innych duchownych seks analny.

  Najważniejszy punkt programu ruchu to odrzucenie zasady „Wilajat al-Fakih”, czyli rządów islamskich duchownych, która stanowi podstawę ustroju Islamskiej Republiki Iranu. Ajatollah Szirazi nazywa ją anty-islamskim wymysłem ajatollaha Chomeiniego będącym karykaturalnym połączeniem szyizmu z sufizmem i filozofią.

  Ajatollah Chamenei i generalnie cała irańska władza stara się promować dialog między odłamami islamu. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie jako, że około 9% mieszkańców kraju to sunnici. Alienacja sunnitów mogłaby także zaszkodzić Iranowi w pretendowaniu do przywództwa w świecie islamskim. Nic więc dziwnego, że ruch Sziraziego jest częstym celem ataków władz w Teheranie. Ajatollah Chamenei miał między innymi nazywać przywódców ruchu brytyjskimi agentami, najemnikami dolewającymi oliwy do ognia konfliktu szyicko-sunnickiego. W 2015 roku zorganizowana w Qom konferencja naukowa poświęcona ekstremizmowi skrytykowała „londyńskich szyitów” za wykonywanie zakazanej w Iranie praktyki „qamezani”, czyli nacinania sobie głowy mieczem celem wywołania krwotoku mającego upamiętnić rany odniesione przez imama Husajna w bitwie pod Karbalą.

  Nie da się jednak ukryć, że obecna polityka Iranu sama napędza ekstremistyczną retorykę a Szirazi nie jest jedynym duchownym, który się nią posługuje. Przykładem może być szajch Mehdi Daneszmand, członek Anjoman-e Hojjatieh, tradycjonalistycznego stowarzyszenia powołanego do walki z bahaitami (którzy dyskryminowani są również przez centralne władze, zabraniające im m.in. dostępu do wyższej edukacji). Mimo bycia zmuszonym przez ajatollaha Chomeiniego do zejścia do podziemia, Daneszmand korzystając z innych mediów wielokrotnie atakował sunnitów, nazywając ich m.in. kafirami (niewiernymi) lub bękartami.

  Irańskie wsparcie dla Hezbollahu w Libanie, prezydenta Assada w Syrii, Sił Powszechnej Mobilizacji w Iraku czy Ansar Allah w Jemenie wywołuje opór znacznej części bliskowschodnich sunnitów. Używana przez Teheran retoryka, w której wrogami są takfiri (ci, którzy uważają innych muzułmanów za apostatów) lub wahabici (zwolennicy saudyjskiej interpretacji islamu) jest zasłoną dymną, za którą kryje się fakt że przeciwnikami Iranu są obecnie sunniccy islamiści lub sunnickie rządy państw zatoki perskiej. Jest ona zatem podchwytywana również przez szyickich ekstremistów. Innym podobnym motywem jest pojawiające się często w kazaniach stwierdzenie o „potrzebie ochrony szyickich świątyń”, które jest wezwaniem do zwiększenia irańskiej obecności wojskowej poza granicami kraju.

  Wydaje się, że grupa szyitów o radykalnych poglądach nie jest w stanie zagrozić obecnie władzy ajatollahów a protesty czy zajmowanie ambasad to maksimum na jakie ich stać. Większym problemem pozostaje jednak kwestia propagandy używanej przez sam irański rząd, która – niecelowo – nastroje ekstremistyczne może wzbudzić. Mimo to, nie należy zapominać że nie wszystkie grupy sprzeciwiające się obecnym władzom to liberalnie nastawiona młodzież. Jak wyżej wykazano – przeciwnikami rewolucyjnego szyizmu są również i przedstawiciele szyizmu tradycjonalistycznego.

  pokaż spoiler TL;DR - Nie wszyscy szyici w Iranie zgadzają się z panującą tam teokracją a niektórzy robią to dlatego, że są jeszcze bardziej radykalni. Najbardziej znanym przedstawicielem jest duchowny znany z opowiadania na MEMRI TV o leczeniu chorób odbytu nasieniem i to członkowie jego grupy zajęli na moment irańską ambasadę w Londynie. Irańskie działania na bliskim wschodzie, gdzie ścierają się z przedstawicielami politycznego sunnizmu są paliwem dla szyickich ekstremistów.


  #bliskiwschod #iran #uk #kuwejt #syria #irak #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

 •  

  Zmian w planowaniu pracy inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy domagają się związkowcy. Ich zdaniem prowadzenie kontroli w niedziele objęte zakazem handlu narusza prawo inspektorów do wolnej niedzieli.

  http://innpoland.pl/141847,kontrole-panstwowej-inspekcji-pracy-w-niedziele-zakaz-handlu-w-niedziele

  #heheszki #zakazhandlu #bekazpisu #neuropa
  pokaż całość

  źródło: i0.kym-cdn.com

 •  

  Ale to jest jakiś fenomen, że po tylu latach nieaktywności czy jakiegokolwiek znaku życia on w ludziach nadal wyzwala takie emocje i się ciągle o nim gada xD
  #testoviron

 •  

  Śmiem twierdzić, że jakby się teraz papież rozpłynął w powietrzu i za kilka lat ktoś by powiedział, że ma jakieś info o nim to takiej atencji by tą wiadomością nie zgarnął. O jakichkolwiek gównoyoutuberach nie wspominając.

  #testoviron

  źródło: testo.png

 •  

  Pamiętam, jak z dobre 10 lat temu rozmawiałem z kimś, kto był członkiem organu/komisji zajmującej się wyceną prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych na początku lat 90. Zapytałem go wówczas wprost: Jak to się stało, że tyle zakładów przejmowano za tak śmieszne pieniądze, dlaczego w ogóle to było tak nisko wyceniane…? Oto, co mi odpowiedział ów człowiek: Wie Pan, generalnie to myśmy się wtedy dopiero uczyli wyceny, nie było praktycznie żadnych opracowań ani doświadczeń, na których moglibyśmy się wzorować, podpowiadali nam doradcy amerykańscy, którzy po pierwsze nie znali dobrze specyfiki naszej sytuacji, a po drugie myśmy im trochę za bardzo zaufali.

  Taka była wersja oficjalna, a mój rozmówca nie chciał nic więcej zdradzić w tym temacie. Tak się złożyło, że kilka lat później obserwowałem na bieżąco, jak wygląda w praktyce przejęcie jednego z wielu państwowych zakładów. Informacje miałem wtedy z tzw. pierwszej ręki, a konkretnie do osoby, która pełniła tam funkcję dyrektora handlowego. Z oczywistych względów nie napiszę jaka to była firma, ani w jakim województwie działała.

  Cała akcja zaczęła się od tego, że do spółki przyszedł nowy prezes – nie byłoby w tym nic dziwnego czy podejrzanego, gdyby nie to, że ów facet żenił się później z wszystkimi członkami zarządu nowych spółek, którzy potem ginęli, a te zostały następnie prywatyzowane za małe pieniądze. Ta zmiana personalna była więc mocnym sygnałem, że „coś się dzieje”. Wkrótce potem dyrektor handlowy zaczął być naciskany w sprawie kontraktu z francuską firmą, który właśnie realizował. Kontrakt ten miał zapewnić przedsiębiorstwu bardzo duże zyski w perspektywie wielu lat i umożliwić mu dalszy rozwój. Tyle, że nowy prezes robił wszystko, aby ten kontrakt… nie doszedł do skutku. A to wysyłał pasty o serwerowni listem poleconym, a to wytapetował sobie biuro tapetą z książkami, a to zamówił sobie ponton na urodziny i siedział na środku zakładu w tym pontonie z wędką. Doprowadziło to w końcu do tego, że Francuzi powiedzieli "żar pan żur", wzięli swoje ogony i sobie poszli.

  Dalej wydarzenia potoczyły się stosunkowo szybko. Firma, która do tej pory radziła sobie całkiem dobrze, nagle zaczęła mieć problemy z bilansem. Jedną z przyczyn były np. faktury niezapłacone przez nowych kontrahentów (spółki), których nie zdobył ani nie rekomendował wspomniany już dyrektor handlowy. Zresztą później, po prywatnym śledztwie, okazało się, że spółki te były kontrolowane przez osoby z łuską na twarzy, reprezentowane przez światowy rząd reptilian (oczywisty przypadek) i długi te zostały i tak uregulowane. Kolejną przyczyną było zakupienie środków trwałych pod postacią kaczek w wielkości konia, które leżały nieużywane na magazynie. Bezsens, zła decyzja…? Zależy od punktu widzenia, bo były słodkie, więc nie rozumiem, czemu obniżały wartość spółki.

  Ogólnie w firmie działo się coraz gorzej i ludzie zaczęli już przeczuwać co się święci, a szeregowi pracownicy przystąpili do strajku. Zapuścili się więc w święte miejsce negocjować z Gunganami. Dyrektor handlowy został zwolniony – jako ciekawostkę dodam, że w dzień wręczenia wypowiedzenia zabarykadował się w swoim gabinecie i zrobił kopie wszelkich dokumentów, z którymi to kopiami poszedł potem do odpowiednich osób, chcąc je zainteresować nielegalnymi mechanizmami przejęcia przedsiębiorstwa. Krzyknął wtedy "To nie księżyc, to stacja bojowa!". Nic to nie dało, bo galaktyczny senat znał już tragedię Dartha Plagueisa Mądrego. Kilka miesięcy potem przedsiębiorstwo zostało sprzedane (z moich ówczesnych informacji wynika, że za cenę sporo poniżej 50% jego realnej wartości, ale dziś już nie jestem w stanie tego zweryfikować), prezes odszedł „w niesławie”, a nowy właściciel szybko postawił firmę na nogi. Kilka lat potem lokalne media rozpisywały się o tym, jak to zakład został z powrotem zakupiony przez jeden z państwowych koncernów. Nietrudno się domyślić, jak daleko sięgały macki Imperatora.

  Opisany powyżej scenariusz nie jest bynajmniej jakimś wyjątkowo chytrym, przebiegłym i rzadko spotykanym planem, o nie. To schemat powszechnie znany i stosowany na zatrważająco dużą skalę. W skrócie wygląda to tak:

  1. Najpierw trzeba znaleźć wykopków, których wiedza nie pozwala weryfikować różnego rodzaju informacji i napisać ckliwą historyjkę o przekrętach.

  2. Następnie trzeba usuwać komentarze człowieka, który jasno wykazuje, dlaczego to co pisze @grafikulus jest niewiarygodne.

  3. I teraz można zbierać plusy od innych.

  No i tak to w skrócie wygląda. Owszem, są to i zawsze były łatwe operacje ale przypominam, wykop łyknie wszystko, a atencja musi się zgadzać.

  #bialekolnierzyki #biznes #pieniadze #prywatyzacja
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

  +: w.....j, Dutch +128 innych
 •  

  Jestem zniesmaczony ilością wpisów popierających zakaz handlu w niedzielę. Rośnie/wyrosło nowe pokolenie mentalnych komuchów.

  #dobrazmiana #bekazpisu #przemyslenia #bekazpodludzi #polityka

 •  

  Był jeden worek. Są trzy. Wszystko to kilka km od Pałacu Prezydenckiego. W tym tempie mnożenia się rebelianckich tworów, dni Asada naprawdę są policzone!

  #syria

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Jakby ktoś się zastanawiał jak wyglądały konkursy z udziałem Małysza w sezonie 2000/01 to właśnie tak dx

  #skoki #skokinarciarskie

 •  

  Z racji tego, że sklepy zamknięte, kaca leczę popełniając mema rozwiązującego kompromisowo odwieczny dylemat "czy pis to prawica czy lewica?"

  #neuropa #4konserwy #polityka #bekazpisu #zakazhandlu

  źródło: meme.jpg

 •  

  Jaki jest sens organizowania tak dużej ilości drużynówek, gdzie liczą się 4 kraje w walce o podium, ogląda się to chujowo bo skaczą skoczkowie między Kazachami i innymi Ruskimi a nierzadko już w połowie emocje są jak na grzybach bo przewagi wynoszą po kilkadziesiąt punktów?

  #skoki #skokinarciarskie

 •  

  CKM i Playboy mają być wycofane ze sprzedaży na stacjach Orlenu - odgórne polecenie kierownictwa sieci. Info z pierwszej ręki od jednego z kierowników stacji.

  #katotaliban #neuropa #bekazpisu

 •  

  Moje podejrzenie o co poszło z tą masakrą ruskich najemników w Syrii miesiąc temu:

  Zacznijmy od tego że w Rosji od czasów rewolucji październikowej 101 lat temu armia i bezpieka (niezależnie jak się ta druga nazywa) delikatnie rzecz ujmując nie przepadają za sobą. Niebezpodstawnie: raz to bezpieka trzebiła szeregi armii (jak w 1938), kiedy indziej to armia ucierała nosa bezpiece (jak podczas odsunięcia od władzy Berii i jego ludzi). Generalnie wojenki armijno-bezpieczniackie mają długą historię i ciągną się do dzisiaj, chodź obecnie częściej chodzi o środki z budżetu niż o wykrwawianie drugiej strony. Ale tu też zdarzają się wyjątki: podczas próby rekonstrukcji sił zbrojnych FR w zeszłej dekadzie FSB próbowało przejąć kontrolę nad specnazem podległym GRU, co nie do końca się udało.

  Przewińmy jednak do naszych czasów: przed inwazją na Ukrainę istniało nieformalne status quo: jeśli chodzi o działania siłowe, to FSB działa na terenie Federacji, natomiast armia poza granicami kraju oraz na terenach objętych operacją terrorystyczną (czyli ogólnie rzecz ujmując wojna na Kaukazie oficjalnie zakończona w 2009r.). Wojna na Ukrainie powinna być więc domeną armii, ale jako że ta hybrydowa wojna nigdy nie była wypowiedziana, więc armia musiała działać w Donbasie razem z bezpieką. O tym, jak "przyjazna była to współpraca" świadczy fakt, że administracje obu "republik ludowych" poprzetykane są ludźmi armii i ludźmi bezpieki jak zwykle ze sobą konkurującymi (czego ostatnim głośnym przykładem było obalenie Płotnickiego). Nieformalny i hybrydowy charakter wojny wymusił na Rosjanach stworzenie oddziałów mieszanych, w których sprzęt specjalistyczny obsługiwany był przez kadrowych żołnierzy "na urlopach", natomiast piechotę zmechanizowaną tworzyła mieszanka localsów, byłch i czynnych żołnierzy, ochotników i zawodowych najemników. Szczególnie Ci ostatni posiadali mnóstwo zalet: wyszkolenie, wyposażenie, a w razie śmierci nie trzeba było się tłumaczyć narodowi. Zastosowanie najemników miało więc same zalety dla wszystkich oprócz armii: oficjalnie "guns for hire" nieoficjalnie absolutnie podległe FSB stanowiły coś, czego bezpieka nie miała od dawna, a zawsze potrzebowała: wyszkoloną i uzbrojoną siłę, którą można użyć za granicami kraju, a w razie fakapu hyc do krematorium i problem z głowy, bo w końcu to nie byli żołnierze armii FR (nawet kłamać nie trzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Armii oczywiście się to nie podobało, bo skoro FSB ma oddziały posiadające więcej zalet niż regularne oddziały armijne, to przy "wojnach o budżet" armia stoi na gorszej pozycji. Przydałoby się więc, aby najemnicy FSB, delikatnie rzecz ujmując, przekichali jakąś operację i tym samym udowodnili, że też mają jakieś wady, których nie ma z kolei armia.

  I tutaj próba zajęcia złóż gazowych pod Deir ez-Zor nadawała się do tego idealnie: nie działo się to z polecenia Putina (bo wątpię by on sam decydował o zajęcia jakiegoś poletka gdzieś w Syrii) więc nie uderzało bezpośrednio w jego prestiż, porażka operacji uderzała natomiast w oligarchów związanych z FSB, najemnicy jako "expendables" mogli zostać zmasakrowani przez amerykańców bez ryzyka rozpoczęcia 3 wojny światowej, przekroczenie rzeki odbywało się wbrew oficjalnym ustaleniom USA-Rosja. Armia rosyjska na radarach w czasie rzeczywistym widziała, jak bombowce strategiczne i bomby latające kierują się w miejsce walki co pokazuje, że nawet tak niewielkie liczebnie walki nie mogą się obyć bez rozpoznania elektronicznego, które posiada tylko armia. Nawet jeśli armia nie poinformowała amerykanów o planowanym ataku, to z pewnością nie poinformowała FSB o nadlatujących bombowcach.

  Lokalny dowódca kurdyjski mówi, że oficer, który na początku ataku mówił, że w okolicy nie ma wojsk rosyjskich, mówił potem, że ten sam oficer rosyjski dzwonił potem i prosił o przerwanie ognia, aby mogli pozbierać rannych i zabitych. Wcale mnie to nie dziwi: wagnerowcy to amerykanów zadzwonić nie mogli, bo amerykanie maja ich w dupie, poza tym nie mają z nimi stałego połączenia. Tak samo Syryjczycy i FSB. W związku z tym FSB przez Wagnera mogło tylko grzecznie poprosić armię, aby Ci zadzwonili do amerykanów i poprosili o wstrzymanie ognia. Mogę sobie tylko wyobrazić, z jaką przyjemnością armia wyświadczała tą "przysługę" znienawidzonej bezpiece. Podejrzewam, że wagnerowcy do armii zadzwonili od razu jak gówno walnęło w wiatrak, ale armia "administracyjnie" przedłużała interwencję do 4 godzin, żeby po najemnikach pozostało tylko szkliwo i węgiel pośrodku pustyni.

  I nawet nie jest ważne, czy rosyjskich najemników zginęło tam 3, czy 300. Wystarczyło pokazać na Kremlu, że taka porażka nie mogłaby mieć miejsca, gdyby interweniowała regularna armia rosyjska.

  To jest moja interpretacja wydarzeń z początku lutego. Jestem otwarty na inne teorie, do których dzielenia się zachęcam w komentarzu. Tak samo, jeżeli widzicie jakieś błędy logiczne w moim wywodzie.

  #rosja #syria #armia #wojsko #najemnicy #ukraina #putin #usa
  pokaż całość

  •  

   Zacznijmy od tego że w Rosji od czasów rewolucji październikowej 101 lat temu armia i bezpieka (niezależnie jak się ta druga nazywa) delikatnie rzecz ujmując nie przepadają za sobą

   @Tranq: a bo to tylko w Rosji ( ͡º ͜ʖ͡º) w USA każdy rodzaj wojsk ma swoją własną bezpiekę + jest CIA, NSA i jeszcze inne, mniejsze służby, tam to się podgryzać potrafią, choć może nie tak bezpośrednio jak u Ruskich

  • więcej komentarzy (10)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika loginnawykoppl

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.