•  

  Za oknem mamy lato, dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz bawiąc się z innymi dziećmi lub zwierzętami. Może warto byłoby je co jakiś czas odrobaczyć profilaktycznie? A może masz malucha w żłobku lub przedszkolu i też zastanawiasz się czy warto przeprowadzić taką kurację?

  NIE!

  Czy stosujesz profilaktycznie leki na nadciśnienie albo na astmę? No nie. Więc dlaczego masz stosować lek na coś, co nawet nie zostało zdiagnozowane?

  Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie wymaga profilaktycznego odrobaczania dzieci i dorosłych. Najczęstsze zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego występujące u nas to owsica i lamblioza. Rzadziej spotyka się tasiemczyce i glistnicę.

  Objawy takie jak zgrzytanie zębami, nadpobudliwość, rozdrażnienie, sińce pod oczami, utrata masy ciała czy suchy kaszel nie świadczą jednoznacznie o tym, że mamy robaki i koniecznie należy sięgnąć po leki przeciwpasożytnicze, a już na pewno nie na własną rękę. Diagnozę stawia lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i/lub na podstawie badań laboratoryjnych (np. badanie próbki kału, wymaz z okolicy odbytu, badanie z taśmą klejącą, testy serologiczne, testy immunoenzymatyczne, badania obrazowe).

  Badanie żywej kropli krwi czy biorezonans, to nie są metody diagnostyki chorób pasożytniczych (i żadnych innych też nie), tylko metody na pozbycie się pieniędzy.

  Co warto robić zamiast profilaktycznego podawania leków?

  - Myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie z podwórka/placu zabaw/ogrodu, po zabawie ze zwierzętami
  - Myć owoce i warzywa
  - Unikać spożywania surowego mięsa
  - Nosić rękawice podczas pracy w ogrodzie i sprzątania zwierzęcych odchodów
  - Zadbać o zwierzęta domowe i odrobaczać je zgodnie z zaleceniami weterynarza
  - Chronić piaskownice przed obcymi zwierzętami

  Mimo, że leki przeciwrobacze uważane są za bezpieczne i dobrze tolerowane, to jak każde inne mogą spowodować działania niepożądane. Trzeba również uważać na zioła i ich mieszanki, a szczególnie na te z internetu.

  Wiecie kiedy podaje się leki przeciwpasożytnicze “na zapas” i jest to prawidłowe postępowanie?

  Przed wyjazdem do krajów, gdzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię.

  Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

  Mój tag: #dwafartuchywaptece

  #medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #madki
  pokaż całość

  źródło: 20220616201114.jpg

  •  

   @fabek: gościu, Ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Dziewczyna pisze wyraźnie, że we objawy nie świadczą jednoznacznie o robakach, a Ty jej zarzucasz brak wykształcenia parazytologicznego xD zaraz mi powiesz, że moje podkrążone oczy, to nie jest efekt niedoboru snu, ale owsica. A kaszel wcale nie jest pocovidowy, tylko mam glisty. Ja pierdzielę, jesteś studentem 3 roku medycyny, czy technikiem laboratoryjnym? XD

  • więcej komentarzy (52)

 •  

  Po co iść spać jak można ściągnąć apke do rozpoznawania ptasich odgłosów i sprawdzać co gra za oknem

  źródło: 758025B4-FDDC-4217-BB86-CFF82CAF2C5B.jpeg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika loginwolny

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)