"Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto." Platon || Stoicki głos na Twoim Mirko!

 •  

  Witajcie stoickie Mirki :)

  W prawdzie wraz z końcem zeszłego roku zakończyłem swoją aktywność na tagu, ale @sledz od jakiego czasu podjął się kontynuowania publikowania wpisów :)

  Jeśli ktoś chciałby być przez niego wołany to zapraszam do plusowania (link

  #dailystoic
  pokaż całość

 •  

  I takim oto sposobem dotarliśmy do końca stoickiego przewodnika na ten rok :) Dziękuję za liczne plusy, komentarze i polemiki, mam nadzieje, że była to dla większości z was interesująca i rozwijająca podróż. W nadchodzącym roku, życzę wszystkim przede wszystkim wytrwałości, mądrości w życiowych wyborach oraz stoickiej perspektywy na otaczający nas świat.

  Przyjdź sobie na pomoc

  „Przestań się błąkać! Zapewne nie przeczytasz własnych zapisków, starożytnych historii ani antologii, które zebrałeś, by cieszyć się nimi na starość. Zajmij się celem życia, odrzuć puste nadzieje, przyjdź sobie na pomoc — jeśli w ogóle ci na sobie zależy; zrób to, póki jeszcze możesz”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 3.14

  Celem lektury i studiowania tej książki jest pomoc sobie w dążeniu do lepszego życia (i śmierci). W pewnym momencie musimy odłożyć książkę i podjąć działania. Dzięki temu, jak ujmuje to Seneka, „słowa przerodzą się w czyny”. Dawne powiedzenie mówi, że „z uczonego nie będzie żołnierza”. My jednak chcemy być zarówno uczonymi, jak i żołnierzami walczącymi w dobrej sprawie. To Twój następny krok. Ruszaj dalej, do przodu. Rozwiązaniem nie jest następna książka, tylko właściwe wybory i decyzje. Kto wie, ile czasu Ci pozostało i co czeka nas jutro?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 28 grudnia O byciu zapamiętanym - „Wszystko trwa tylko dzień — i ci, co pamiętają, i ci, co są pamiętani”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 4.35

  Przejdź się Czterdziestą Pierwszą Ulicą w kierunku wspaniałej miejskiej biblioteki publicznej Nowego Jorku z jej dostojnymi kamiennymi lwami. Na ulicy Library Way miniesz złote tablice osadzone w betonie. Znajdują się na nich cytaty wybitnych pisarzy z różnych epok. Jeden z nich jest autorstwa Marka Aureliusza: „Wszystko trwa tylko dzień — i to, co pamięta, i to, co jest pamiętane”. Sama biblioteka została zaprojektowana przez studio Johna Mervena Carrère’a — jednego z najbardziej cenionych architektów dwudziestego wieku. Biblioteka zawiera kolekcje takich znakomitości i filantropów jak Samuel Tilden, John Jacob Astor i James Lenox. Ich nazwiska są wykute w kamieniu. Dziś biblioteka nosi imię menedżera funduszu hedgingowego Stephena A. Schwarzmana. W otwarciu biblioteki w 1911 roku uczestniczyli prezydent William Howard Taft, gubernator John Alden Dix i burmistrz Nowego Jorku William Jay Gaynor. Mijane po drodze tablice pamiątkowe zaprojektował niezrównany Gregg LeFevre. Cytat Marka skłania nas do zadumy — o ilu z tych osób kiedykolwiek słyszeliśmy? Postacie związane z historią biblioteki to najsłynniejsi ludzie świata, mistrzowie w swoim fachu, czasem niewyobrażalnie bogaci. Nawet liczni cytowani na ulicy Library Way słynni autorzy są nieznani współczesnym czytelnikom. Wszyscy dawno przeminęli podobnie jak ludzie, którzy ich pamiętali. Każdy z nas, w tym Marek, którego słowa mijają liczni nieświadomi ich przechodnie, istnieje tylko przez chwilę.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 21 grudnia - Czym możesz się pochwalić po przeżytych latach?

  „Wielu starców za jedyny dowód na przeżycie długiego życia ma swój wiek”. — Seneka, O pokoju ducha, 3.8b

  Ile lat już żyjesz? Pomnóż je przez trzysta sześćdziesiąt pięć, a następnie przez dwadzieścia cztery. Ile godzin przeżyłeś? Jakimi dokonaniami za ten czas możesz się pochwalić? Dla wielu osób odpowiedź to: zbyt nielicznymi. Mieliśmy tak wiele godzin, że przyjmowaliśmy je za coś oczywistego. Wszystkim, czym możemy się pochwalić po naszym pobycie na ziemi, są partyjki golfa, lata spędzone w biurze, czas poświęcony na oglądanie przeciętnych filmów, stosy bezmyślnych książek, których lektury prawie nie pamiętamy, i może garaż pełen zabawek. Jesteśmy jak postać z książki Długie pożegnanie Raymonda Chandlera, która mówi: „Przeważnie staram się zabić czas, ale czas umiera powoli”[3]. Pewnego dnia nasze godziny zaczną dobiegać końca. Byłoby miło móc powiedzieć: „No cóż, wycisnąłem z nich to, co było możliwe”. Nie chodzi tu o osiągnięcia, pieniądze lub status — wiesz już, co stoicy myślą o tych sprawach. Ważne są mądrość, zrozumienie i prawdziwe postępy w kwestiach, z którymi wszyscy się zmagamy. Co by było, gdybyś mógł powiedzieć, że dobrze spożytkowałeś dany Ci czas? Co by było, gdybyś mógł udowodnić, że rzeczywiście przeżyłeś [tu wstaw liczbę] lat? I nie była to tylko egzystencja, ale w pełni je przeżyłeś?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 20 grudnia - Strach przed lękiem przed śmiercią

  „Czy zastanawiałeś się nad tym, że główną przyczyną ludzkiego zła, najpewniejszą oznaką pośledniego i tchórzliwego człowieka, jest nie śmierć, ale obawa przed nią? To przeciw temu strachowi powinieneś się zdyscyplinować. Wszystkie myśli, ćwiczenia i lektury kieruj w tę stronę. Poznasz wtedy jedyną drogę do wolności”. — Epiktet, Diatryby, 3.26.38 – 39

  Aby umocnić się przed samobójstwem, które wybrał zamiast pogodzenia się ze zniszczeniem Republiki Rzymskiej przez Juliusza Cezara, wybitny stoicki filozof Katon czytał fragmenty Fedona Platona. Platon pisze: „To dziecko w nas trzęsie się przed śmiercią”. Śmierć jest straszna, ponieważ stanowi dla nas wielką niewiadomą. Nikt nie może wrócić z zaświatów i powiedzieć nam, jak tam jest. Nic o niej nie wiemy. Choć w sprawie śmierci jesteśmy jak dzieci i ostatecznie nie mamy o niej pojęcia, wielu mądrych ludzi może udzielić nam pewnych wskazówek. Jest powód, dla którego najstarsi ludzie na świecie wydają się nie bać śmierci — mieli więcej czasu na przemyślenie tej sprawy (i uświadomili sobie, jak bezowocne jest martwienie się nią). Istnieją też inne wspaniałe źródła. Jednym z nich jest stoicki dziennik Floridy Scott-Maxwell z czasu jej śmiertelnej choroby, The Measure of My Days. Inne to słynne słowa Seneki wypowiedziane do rodziny i przyjaciół, którzy załamali się i błagali żołnierzy o litość. Seneka łagodnie ganił ich: „Gdzie są wasze filozoficzne maksymy? Gdzie wieloletnie nauki przygotowujące na nadejście złych chwil?”. W historii filozofii znajdziemy odważne słowa dzielnych mężczyzn i kobiet, które mogą pomóc nam zmierzyć się z lękiem. Stoicy są autorami także innego przydatnego sposobu myślenia o śmierci. Jeśli naprawdę jest ona końcem, to czego dokładnie się boimy? Przecież wszystko od Twych obaw, przez receptory zmysłowe, po zmartwienia i niezrealizowane marzenia zniknie razem z Tobą. Choć śmierć może wydawać się przerażająca, pamiętaj, że zawiera w sobie koniec lęków.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 17 grudnia - Poznaj siebie, zanim będzie za późno „Śmierć jest ciężka dla tego, kto dobrze znany przez wszystkich umiera, nie znając samego siebie”. — Seneka, Tiestes, 400

  Wydaje się, że niektórzy z najpotężniejszych i najważniejszych ludzi świata są prawie zupełnie pozbawieni samoświadomości. Choć kompletnie obce osoby znają niezliczone ciekawostki na temat celebrytów, ci ostatni zdają się wiedzieć o sobie bardzo niewiele — ponieważ są zbyt zajęci lub wiedza ta byłaby zbyt bolesna. Możliwe, że popełniamy ten sam błąd. Ignorujemy nakaz Sokratesa, aby „poznać samego siebie”. Często dopiero po latach zdajemy sobie sprawę, że robiliśmy to na własne ryzyko. Budzimy się pewnego dnia i uświadamiamy sobie, jak rzadko zadawaliśmy sobie pytania: Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Co lubię? Czego potrzebuję? Teraz — dokładnie w tym momencie — masz czas na poznanie siebie, zrozumienie swojego umysłu i ciała. Nie czekaj. Poznaj siebie, zanim będzie na to za późno.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 16 grudnia - Wieczne dobre zdrowie

  „Powiadam ci, musisz tylko żyć tak, jak robi to zdrowy człowiek [...] z kompletnym zaufaniem. Do czego? Do jedynej rzeczy, do jakiej warto mieć zaufanie, ponieważ jest jego godna, nie można nam jej zabronić i nie można nam jej odebrać. Jest nią nasz własny rozumny wybór”. — Epiktet, Diatryby, 3.26.23b – 24

  Stoicy wielokrotnie powtarzali, że niebezpiecznie jest pokładać wiarę w czymś, co od nas nie zależy. A co z naszym własnym rozumnym wyborem? No cóż, ten zależy od nas. Dlatego jest to jedna z bardzo niewielu rzeczy, co do których możesz mieć zaufanie. Jest to jedyny obszar zdrowia, w którym nikt nie zdiagnozuje Ci nagle śmiertelnej choroby (oprócz tej, na którą wszyscy chorujemy już od momentu narodzin). Jest to jedyny obszar, który pozostaje nietknięty i nigdy się nie zużywa. Tylko użytkownik może z niego zrezygnować — on sam nigdy nie porzuca swego użytkownika. W cytowanym fragmencie Epiktet pisze, że w proponowany sposób mogą żyć zarówno niewolnicy, jak i pracownicy czy filozofowie. Tak żyli Sokrates, Diogenes i Kleantes — nawet gdy mieli rodziny lub byli biednymi studentami. Ty też możesz tak żyć.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   @lukaszmarynczak no dobrze, jak ów własny, rozumny wybór ma się do niewolnika? Niewolnika, który z zasady pozbawiony jest prawa wyboru. Nie może wybierać, ni o sobie stanowić. Robi tylko to, co mu każą i żyje wyłącznie dlatego, że mu pozwalają. Gdzie tu niewolnik ma wybór?

  •  

   no dobrze, jak ów własny, rozumny wybór ma się do niewolnika? Niewolnika, który z zasady pozbawiony jest prawa wyboru. Nie może wybierać, ni o sobie stanowić. Robi tylko to, co mu każą i żyje wyłącznie dlatego, że mu pozwalają. Gdzie tu niewolnik ma wybór?

   @Majku_: Klucz to rozróżnienie co jest zależne a co niezależne od nas. Epiktet sobie całkiem nieźle radził jako niewolnik :)

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  Stoicyzm na dziś - 13 grudnia - To tylko liczba

  „Nie martwisz się przecież tym, że ważysz określony ciężar, a nie dwa razy więcej, prawda? Dlaczego więc złości cię to, że przeznaczony jest ci określony czas życia, a nie większy? Podobnie jak odpowiada ci twa zwykła waga, tak powinieneś być zadowolony z czasu, jaki jest ci dany”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.49

  Mówi się, że wiek to tylko liczba. Jednak dla niektórych osób jest ona bardzo ważna. W przeciwnym razie kobiety nie kłamałyby, że są młodsze, a ambitni młodzi mężczyźni — że są starsi. Bogacze i ludzie zwariowani na punkcie zdrowia wydają miliardy dolarów, starając się przesunąć czas naszej „przydatności do spożycia” z około siedemdziesięciu ośmiu lat do, najlepiej, wieczności. Liczba dodatkowych lat, jakie uda nam się zyskać, nie ma znaczenia. Ważne jest to, z czego składają się te lata. Seneka ujmuje to najlepiej w słowach: „Życie jest długie, jeśli wiesz, jak je spożytkować”. Niestety, większość osób tego nie potrafi i marnuje dane im życie. Dopiero gdy jest już za późno, próbują nadrobić zmarnowany czas, daremnie licząc na to, że zdołają go wydłużyć. Korzystaj z życia dziś i każdego dnia. Znajdź satysfakcję w tym, co zostało Ci dane.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   "Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którąście przyjęli i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem... Chyba żebyście uwierzyli na próżno. Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli."
   1 Kor 15:1-6
   pokaż całość

  •  

   @Juraj: Fragment listu do koryntian:
   Nie posłał mnie bowiem Chrystus, abym chrzcił, lecz abym zwiastował dobrą nowinę, i to nie w mądrości mowy, aby krzyż Chrystusowy nie utracił mocy. Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą. Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę.Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a Grecy mądrości poszukują, My zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo, Natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą. Bo głupstwo Boże jest mędrsze niż ludzie, a słabość Boża mocniejsza niż ludzie. Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, Ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, I to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić, Aby żaden człowiek nie chełpił się przed obliczem Bożym. Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem, Aby, jak napisano: Kto się chlubi, w Panu się chlubił. pokaż całość

   +: Juraj
  • więcej komentarzy (28)

 •  

  Stoicyzm na dziś - 11 grudnia - Godność i odwaga

  „Jak mawiał Cyceron, gardzimy gladiatorami, którzy za wszelką starają się chronić swe życie; wielbimy ich, gdy okazują dla życia pogardę”. — Seneka, O pokoju ducha, 11.4b

  Koledzy Lyndona Johnsona z koledżu opowiadali na jego temat kompromitującą historyjkę. Johnson był gadułą i czuł, że nieustannie musi dominować nad innymi oraz ich zastraszać. Jednak jego biograf Robert Caro wyraźnie stwierdza, że gdy ktoś postawił się młodemu Johnsonowi, ten okazywał się kompletnym tchórzem. W jednej sytuacji, w trakcie kłótni dotyczącej pokera, Johnson zamiast wdać się w bójkę, rzucił się na łóżko i „zaczął szaleńczo kręcić nogami młynka w powietrzu [...] jak dziewczyna”. Krzyczał: „Jak mnie uderzysz, to cię kopnę! Jak mnie uderzysz, to cię kopnę!”. Na późniejszym etapie życia Johnson dokładał wszelkich starań, by uniknąć służby na frontach drugiej wojny światowej. Mieszkał w Kalifornii w czasie, gdy inni żołnierze walczyli i ginęli za granicą. Później podawał się za bohatera wojennego. Było to jedno z jego najbardziej haniebnych kłamstw. Nie musimy ignorować naszego fizycznego bezpieczeństwa lub angażować się w niczym nieusprawiedliwione akty przemocy, aby okazać się odważnymi. Jednak nikt nie szanuje tchórzy. Nikt nie lubi ludzi uchylających się od obowiązków. Nikt nie ceni osób, które zanadto cenią sobie swoje potrzeby i komfort. Z tchórzostwem związany jest pewien paradoks. Ma służyć samoobroną, jednak skutkuje powstawaniem wstydliwych sekretów. Z powodu kosztów, jakie ze sobą niesie, taka samoobrona nie jest więc wiele warta. Bądź odważny. Zachowuj się godnie.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 9 grudnia - Złodzieje czasu

  „Gdyby wszyscy geniusze z przeszłości skupili się na tym jednym motywie, nigdy nie zdołaliby wyjść ze zdumienia nad zamroczeniem ludzkiego umysłu. Żaden człowiek nie zrezygnuje choćby ze skrawka swej posiadłości, a nawet najdrobniejszy spór z sąsiadem może przerodzić się w piekło. Jednak łatwo pozwalamy innym wkraczać w nasze życie. Co gorsza, często sami przygotowujemy drogę tym, którzy nam je zabierają. Nikt nie rozdaje swych pieniędzy przechodniom, ale jakże wielu ludziom każdy z nas oddaje własne życie! Jesteśmy skąpi, jeśli chodzi o majątek i pieniądze, jednak za mało zastanawiamy się nad marnotrawieniem czasu — jedynej rzeczy, w jakiej powinniśmy być skrajnymi chciwcami”. — Seneka, O krótkości życia, 3.1 – 2

  Dziś zetkniesz się z nieustannymi przerywnikami: telefonami, e- mailami, gośćmi, nieoczekiwanymi zdarzeniami. Booker T. Washington zauważył, że „liczba osób, które bezcelowo chcą zająć nasz czas, jest niemal nieskończona”. Filozof wie jednak, że w naturalnym stanie powinien być refleksyjny i zachować wewnętrzną świadomość. To dlatego starannie chroni swoją przestrzeń osobistą i myśli przed naporem świata. Wie, że kilka minut kontemplacji jest warte więcej niż jakiekolwiek spotkania lub raporty. Ponadto wie, jak mało czasu mamy w życiu — i jak szybko nasze zasoby mogą się wyczerpać. Seneka przypomina, że choć często dobrze radzimy sobie z ochroną naszych fizycznych dóbr, jesteśmy zdecydowanie zbyt niedbali w strzeżeniu granic umysłowych. Majątek można odzyskać. Na świecie jest wiele dóbr, a część z nich wciąż pozostaje nietknięta ręką człowieka. Ale czas? Czas to nasz najbardziej niezastąpiony zasób. Nie możemy go sobie kupić. Możemy jedynie się starać, aby jak najmniej go marnować.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 16 listopada - Nadzieja i lęk są tym samym

  „Hekaton mówi: »Porzuć nadzieję, a zniknie i lęk« [...] Głównym powodem obu tych utrapień jest to, że zamiast przystosować się do aktualnych okoliczności, wybiegamy myślą zanadto do przodu”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 5.7b – 8

  Nadzieja jest zwykle uważana za coś dobrego, a lęk za coś złego. Dla stoików takich jak Hekaton (nazywany Hekatonem z Rodos) obie te rzeczy są tym samym — obie są wybiegającym w przyszłość przewidywaniem rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. Obie są wrogiem chwili obecnej, w której się znajdujemy. Obie oznaczają, że żyjemy niezgodnie z amor fati. Nie chodzi tu o przezwyciężanie obaw, ale o zrozumienie, że zarówno nadzieja, jak i lęk niosą ze sobą niebezpieczną ilość pragnień i zmartwień. I, co smutne, to pragnienia powodują zmartwienia.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 15 listopada - Wszystko jest zmianą

  „Rozmyślaj często nad tym, jak szybko wszystko to, co istnieje i powstaje, przemija i odchodzi. Substancja jest bowiem jak ciągły przepływ rzeki. Jej zachowanie nieustannie się zmienia, a przyczyny podlegają wiecznym zwrotom, tak że prawie nic nie pozostaje stałe”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.23

  Marek Aureliusz zapożyczył tę piękną metaforę od Heraklita, który powiedział, że: „Człowiek nigdy nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki”. Dzieje się tak, ponieważ rzeka stale się zmienia; to samo dotyczy też człowieka. Życie to ciągła zmiana. My też stale się zmieniamy. Denerwowanie się sprawami wynika z błędnego założenia, że będą trwały wiecznie. Obwinianie siebie lub innych jest jak próby chwytania wiatru. Irytowanie się na zmiany to skutek przyjmowania błędnego założenia, że mamy w tej kwestii jakiś wybór. Wszystko jest zmianą. Pogódź się z tym. Bądź tego częścią.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 13 listopada - Nigdy nie narzekaj, nigdy się nie tłumacz

  „Nie pozwól, by ktoś — nawet ty sam — musiał wysłuchiwać twych narzekań na życie publiczne!”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.9

  Nawet ci z nas, którzy mają najwięcej szczęścia, narzekają. Co więcej, nieraz wydaje się, że im bardziej sprzyja nam los, tym częściej się skarżymy. Marek Aureliusz nie chciał być władcą, podobnie jak Ty możesz niechętnie być księgowym, trenerem młodzieżowej drużyny piłkarskiej lub prawnikiem. Możliwe też, że ogólnie lubisz swoją pracę, jednak chętnie zrezygnowałbyś z niektórych związanych z nią obowiązków. Gdzie może doprowadzić Cię takie myślenie? Nigdzie indziej jak do negatywnego stanu umysłu. Aż prosi się przypomnieć tu motto brytyjskiego premiera Benjamina Disraeliego: „Nigdy nie narzekaj, nigdy nie tłumacz”. Mówił tak, ponieważ — podobnie jak Marek — wiedział, że odpowiedzialność to wielkie brzemię. Bardzo łatwo na coś narzekać lub szukać wymówek i uzasadnień dla tego, co zrobiliśmy. Jednak w ten sposób nigdy niczego nie osiągniemy — nigdy nie zmniejszy to brzemienia.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 12 listopada - Silni akceptują odpowiedzialność

  „Jeśli za dobre i złe uznamy tylko rzeczy zależne od naszego wyboru, nie będzie powodu do obwiniania bogów lub okazywania wrogości innym ludziom”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.41

  Prezydent Harry Truman miał na biurku tabliczkę z napisem THE BUCK STOPS HERE, czyli „tu kończy się spychanie odpowiedzialności”. Był prezydentem, miał więcej władzy i kontroli niż jakikolwiek inny człowiek, jednak wiedział, że nie może obwiniać nikogo poza sobą — co ma swoje dobre i złe strony. Nie było nikogo, na kogo mógłby zepchnąć odpowiedzialność. Łańcuch kończył się właśnie tam, w Gabinecie Owalnym. Ponieważ jesteśmy prezydentami własnego życia i wiemy, że nasza władza rozpoczyna się i kończy na naszych rozumnych wyborach, korzystne byłoby dla nas przyjęcie tego samego nastawienia. Nie kontrolujemy spraw poza wspomnianą sferą, odpowiadamy jednak za nasze postawy i reakcje na wydarzenia, a to już bardzo dużo. To wystarczy, aby rozpoczynać każdy dzień ze świadomością, że nie mamy na kogo zepchnąć odpowiedzialności. Łańcuch kończy się na nas.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 11 listopada - Nie rzeczy są ważne, tylko to, co z nich robimy

  „Gdy przejmujesz się zewnętrznymi rzeczami, to nie rzeczy same cię martwią, ale twe sądy o nich. Te zaś możesz zmienić w jednej chwili”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.47

  Wyobraź sobie, że marzyłeś o karierze politycznej. Byłeś młody, pełen energii i zajmowałeś coraz to wyższe stanowiska. Jednak w wieku trzydziestu dziewięciu lat zaczęło brakować Ci sił. Lekarze stwierdzili, że chorujesz na polio i Twoje życie nigdy nie będzie już takie samo. Oznacza to koniec kariery, prawda? Tak wyglądała historia Franklina Delano Roosevelta, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych liderów politycznych Stanów Zjednoczonych. Gdy wchodził w wiek średni i miał za sobą lata przygotowań do prezydentury i marzeń o niej, zdiagnozowano u niego polio. Nie da się zrozumieć Roosevelta bez zrozumienia jego niepełnosprawności. „Zewnętrzną rzeczą” było jego kalectwo — tak wyglądały fakty — jednak Roosevelt zdecydował, że nie przekreśli to jego kariery ani nie zniszczy osobowości. Choć oczywiście był ofiarą nieuleczalnej wówczas choroby, prawie natychmiast pozbył się mentalności ofiary. Nie należy mylić akceptacji z pasywnością.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: Mackoff_2007, m......................s +86 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 30 października - Co zajmuje większość Twego życia?

  „Czy nie wstyd ci poświęcać dla siebie tylko ochłapów życia i przeznaczać na mądrość tylko ten czas, którego nie można wykorzystać na interesy?” — Seneka, O krótkości życia, 3.5b

  W jednym z listów Seneka opowiada historię o Aleksandrze Wielkim. Gdy Aleksander podbijał świat, niektóre państwa oferowały mu części swoich ziem w nadziei, że w zamian za to pozostawi kraj w spokoju. Seneka pisze, że Aleksander odpowiadał wtedy, iż nie po to przebył drogę do Azji, by godzić się na to, co mu proponują. To podbijane państwa musiały akceptować cokolwiek, co Aleksander raczył im pozostawić. Według Seneki rola filozofii w naszym życiu powinna wyglądać podobnie jak postawa Aleksandra. Filozofia nie powinna musieć akceptować czasu i energii, jakie pozostają po innych zajęciach. Zamiast tego powinniśmy łaskawie znajdować czas na inne zajęcia dopiero po tym, jak zakończymy naukę. Jeśli zależy Ci na prawdziwym samodoskonaleniu, to dlaczego odkładasz lekturę na kilka ostatnich minut przed zgaszeniem światła i pójściem do łóżka? Dlaczego rezerwujemy osiem do dziesięciu godzin w środku dnia na obecność w biurze lub spotkania, ale nie przeznaczamy czasu na zastanowienie się nad najistotniejszymi pytaniami? Przeciętny człowiek potrafi znaleźć dwadzieścia osiem godzin tygodniowo na oglądanie telewizji, jednak gdy zapytasz go, czy miał czas na studiowanie filozofii, usłyszysz zapewne, że był za bardzo zajęty.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: k.....7, Karkasonne +85 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 28 października - Jesteśmy stworzeni do życia społecznego

  „Prędzej znajdziesz ziemską rzecz z dala od ziemi niż człowieka odciętego od innych istot ludzkich”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 9.9.3

  Marek Aureliusz i inni stoicy oczywiście nie znali fizyki newtonowskiej. Wiedzieli jednak, że to, co leci w górę, musi kiedyś spaść. Marek odwołuje się do tego, pisząc, że współzależność z innymi ludźmi jest silniejsza niż prawo grawitacji. Filozofia pociąga introwertyków. Analizowanie ludzkiej natury może uświadomić Ci wady innych ludzi i wzbudzić wobec nich pogardę. To samo dotyczy zmagań i trudności, które mogą odizolować nas od świata. Nic z tego nie zmienia jednak faktu, że jesteśmy — jak ujął to Arystoteles — istotami społecznymi. Potrzebujemy siebie nawzajem. Musimy sobie pomagać. Musimy troszczyć się o siebie (i pozwalać na to, by inni w zamian dbali o nas). Udawanie, że jest inaczej, jest niezgodne z naszą naturą; to próba bycia czymś innym niż istota ludzka.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 26 października - Trzy części, jeden cel

  „Wielu najwybitniejszych autorów utrzymywało, że filozofia obejmuje trzy aspekty: moralny, naturalny i racjonalny. Pierwszy porządkuje sprawy duszy. Drugi dokładnie bada naturalny porządek rzeczy. Trzeci wnika we właściwe znaczenie słów, ich ułożenie i dowody, dzięki którym fałsz nie zastępuje prawdy”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 89.9

  Te trzy części — moralna, naturalna i racjonalna — służą jednemu celowi. Choć różnią się od siebie, mają tę samą funkcję: pomagać Ci wieść dobre życie kierowane rozumem. Nie w przyszłości, ale tu i teraz.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   Te trzy części — moralna, naturalna i racjonalna — służą jednemu celowi. Choć różnią się od siebie, mają tę samą funkcję: pomagać Ci wieść dobre życie kierowane rozumem. Nie w przyszłości, ale tu i teraz.

   @lukaszmarynczak:
   Wspomniane wyżej, w kontekście stoickiej filozofii, trzy aspekty, a więc moralny, naturalny i racjonalny, kojarzą mi się z czymś w rodzaju ozdrowieńczych, prozdrowotnych bajpasów, które każdy może sam sobie wszczepić z pożytkiem dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Przenikliwość i uniwersalność antycznej myśli naprowadza mnie nie, po raz pierwszy, na spostrzeżenie, że wszystkie trzy - wzajemnie się przenikając, obejmują zarazem tak podstawowe obszary psychologicznego funkcjonowania człowieka, jak wartości, myśli, przekonania, motywacje, emocje oraz zachowania, a one wszystkie konstytuują przecież to, co w człowieku najważniejsze, całe jego jestestwo.
   Przykładów wymiarów, w których myśli stoicka - z całym brutalnym impetem - zderza się ze stylem współczesnego, ponowoczesnego człowieka można by znaleźć wiele, choćby:
   skupianie się na dokładnym i porządnym wykonywaniu kilku rzeczy oraz czerpanie z tego przyjemności i radości vs
   powierzchowność, płytkość, pośpiech, bylejakość, niechlujstwo, rozpoczynanie i nie kończenie wielu rzeczy jednocześnie, prowadzące do rozczarowania, frustracji, zniechęcenia, a w końcu - dojmującego poczucia braku szczęścia.

   Stoicyzm jest pożyteczną i skuteczną propozycją dla każdego, kto czuje potrzebę kierowania własnym rozwojem, kto dostrzega niebezpieczeństwa i szkodliwość uwikłania w perfekcjonizm, konsumpcjonizm czy przesadne życie w świecie wirtualnym.
   pokaż całość

  •  

   rozpoczynanie i nie kończenie wielu rzeczy jednocześnie, prowadzące do rozczarowania, frustracji, zniechęcenia, a w końcu - dojmującego poczucia braku szczęścia.

   @itakisiak: ostro się teraz wziąłem za siebie i za ten punkt.
   Całość tak pięknie napisana. Powinieneś pisać własne stoicyzmy mistrzu.

  • więcej komentarzy (21)

 •  

  Stoicyzm na dziś - 25 października - Dwa zadania

  „Co więc sprawia, że człowiek jest niepowstrzymany i sam o sobie stanowi? Nie jest to bowiem ani bogactwo, ani wysokie urzędy publiczne lub królewskie — trzeba znaleźć coś innego [...] w przypadku życia jest to wiedza o tym, jak żyć”. — Epiktet, Diatryby, 4.1.62 – 64

  Oto dwa podstawowe zadania w życiu: być dobrym człowiekiem i zajmować się pracą, którą kochasz. Wszystko inne jest stratą energii i marnowaniem potencjału. Jak wykonywać te zadania? No cóż, to trudniejsze pytanie. Jednak w filozofii stoików znajdujemy stosunkowo prostą odpowiedź: należy mówić „nie” rzeczom rozpraszającym naszą uwagę, destruktywnym emocjom, presji zewnętrznej. Zadaj sobie pytania: Co tylko ja mogę zrobić? Jak najlepiej wykorzystać ograniczony czas na ziemi? Staraj się robić to, co słuszne, gdy sytuacja tego wymaga. Traktuj innych ludzi tak, jak sam chcesz być traktowany. Pamiętaj przy tym, że każdy drobny wybór, każda nawet niewielka sprawa jest okazją do praktykowania ogólnych zasad. To wszystko. Do tego sprowadza się najważniejsza z wszystkich umiejętności: sztuka życia.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 19 października - Dobre nawyki wypierają złe

  „Ponieważ nawyki mają tak przemożny wpływ, a przyzwyczajeni jesteśmy podążać za impulsami dążenia i unikania niezależnie od naszego wyboru, powinniśmy wytworzyć przeciwny nawyk i gdy spostrzeżenia są wysoce niepewne, wykorzystać przeciwstawną siłę wynikającą z treningu”. — Epiktet, Diatryby, 3.12.6

  Jeśli pies głośno szczeka, gdy ktoś zbliża się do drzwi, najgorsze, co można zrobić, to zacząć krzyczeć. Dla psa oznacza to, że też szczekasz! Jeżeli pies ucieka, nie należy go gonić, ponieważ uzna, że teraz biegacie we dwójkę. W obu scenariuszach lepszym rozwiązaniem jest zapewnić psu jakieś inne zajęcie. Każ mu usiąść. Powiedz, żeby poszedł do łóżka lub budy. Pobiegnij w innym kierunku. Przełam wzorzec, przerwij działanie negatywnego impulsu. To samo dotyczy nas samych. Gdy dostrzegamy zły nawyk, przeciwdziałajmy mu, z zaangażowaniem praktykując przeciwstawną cnotę. Załóżmy, że zauważysz dziś, iż odkładasz sprawy na później. Nie walcz i nie pogrążaj się w pracy. Zamiast tego wstań i idź na spacer, aby rozjaśnić umysł i móc zacząć od nowa. Jeśli zauważysz, że powiedziałeś coś negatywnego lub przykrego, nie obwiniaj się za to. Dodaj coś pozytywnego i miłego, aby złagodzić wcześniejszą uwagę. Zwalczaj dawne nawyki. Wykorzystaj płynącą z treningu przeciwdziałającą im siłę, aby zyskać rozpęd i zacząć robić postępy. Jeśli zauważysz, że w trakcie ćwiczeń lub pracy nad projektem wybierasz drogę na skróty, powiedz sobie: „W porządku, teraz pobiegnę jeszcze dalej lub wykonam zadanie jeszcze lepiej”. Dobre nawyki mają moc wypierania złych. A nabywanie nawyków jest łatwe, o czym wszyscy wiemy.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   Resztę życia, pozostałego ci jako nadmiar, powinieneś przeżyć zgodnie z prawami natury

   @lukaszmarynczak: zgodnie z prawami natury, jak mam to rozumieć?

  •  

   @lukaszmarynczak: Nawyki są kluczowe. Stoicy powinni robić o nich więcej spisów. Najpierw się do czegoś zmuszasz, a potem robisz to z automatu, nawet o tym nie myśląc. Otwieram przeglądarkę i nawykowo sprawdzam kursy kryptowalut, chociaż nie po to otworzyłem przeglądarkę xD

   Załóżmy, że zauważysz dziś, iż odkładasz sprawy na później. Nie walcz i nie pogrążaj się w pracy. Zamiast tego wstań i idź na spacer, aby rozjaśnić umysł i móc zacząć od nowa.

   @lukaszmarynczak: przełamanie schematu, to mi się przyda. Na pewno będzie lepsze niż wyrzuty sumienia.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (24)

 •  

  Stoicyzm na dziś - 14 października - Nie wściekaj się — pomóż

  „Czy wpadasz w złość, gdy komuś brzydko pachnie spod pach lub z ust? Jaki byłby tego sens? Gdy ktoś ma śmierdzące usta i pachy, będzie wydzielał taki odór. Mówisz, że tacy ludzie muszą mieć rozum, czy więc nie potrafią dostrzec, że sprawiają innym przykrość? No cóż, ty też masz rozum, gratulacje! Wykorzystaj więc swój naturalny rozsądek, by rozbudzić ich rozum, pokaż im, napomnij. Jeśli ktoś zechce słuchać, uleczysz go bez zbędnej złości. Zbędne są dramaty i niestosowne widowiska”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.28

  Co myślisz o siedzącej obok Ciebie w samolocie osobie, która głośno rozmawia i się rozpycha? O tej, która sprawia, że zgrzytasz zębami, której z głębi duszy nienawidzisz, ponieważ jest niegrzeczna, głupia i obrzydliwa? W takich sytuacjach musisz się ze wszystkich sił powstrzymywać przed zamordowaniem takiej osoby. Zabawne jest to, że te myśli przychodzą nam do głowy jeszcze zanim, no wiesz, grzecznie poprosimy kogoś o to, by przestał, lub zrobimy małą scenę, prosząc o inne miejsce. Wolimy być wkurzeni i rozgoryczeni oraz wściekać się w środku niż zaryzykować rozmowę, która może pomóc drugiej osobie i sprawić, że świat stanie się lepszy. Chcemy nie tylko tego, by ludzie stali się lepsi. Oczekujemy, że stanie się to w magiczny sposób, że uda nam się zmienić ich siłą woli, wypalając dziury w ich czaszkach naszą wściekłością. Gdy pomyślisz o tym w ten sposób, zaczniesz się zastanawiać, kto tak naprawdę jest nieuprzejmy.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 12 października - Zawsze kochaj

  „Hakaton powiada: »Mogę nauczyć się warzyć miksturę miłosną bez leków, ziół lub specjalnych zaklęć. Jeśli chcesz być kochany, kochaj«”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 9.6

  W 1992 roku Barbara Jordan wygłosiła mowę na Krajowej Konwencji Partii Demokratycznej, gdzie skrytykowała egoizm i podziały z poprzedniego dziesięciolecia. Ludzie byli gotowi na zmianę. „W jakim kierunku?” — pytała Jordan. „Zmianę świata lat 80. na środowisko, w którym panują oddanie interesowi publicznemu, służba publiczna, tolerancja i miłość. Po trzykroć miłość”. Miłość, miłość, miłość, miłość. Dlaczego? Ponieważ, jak śpiewali Beatlesi: „W ostatecznym rozrachunku miłość, jaką otrzymujesz, jest równa tej, jaką dajesz”. Nie chodzi tu tylko o politykę i tolerancję, ale też o życie osobiste. Nienawiść prawie nigdy nie jest pomocna. Natomiast prawie każdą sytuację można poprawić dzięki miłości — a także empatii, zrozumieniu, wdzięczności. Dotyczy to nawet konfliktowych sytuacji. Kto wie, może w odpowiedzi otrzymasz część miłości, jaką ofiarowałeś?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 9 października - Wyznaczanie standardów i stosowanie się do nich

  „Po wyznaczeniu standardów rzeczy się mierzy i waży. Filozofia właśnie na tym polega, na badaniu i przestrzeganiu standardów, a pracą prawdziwie dobrego człowieka jest stosować się do tych standardów, gdy je pozna”. — Epiktet, Diatryby, 2.11.23 – 25

  Przeżywamy dni, odpowiadając i reagując na sytuacje. Rzadko zatrzymujemy się, by zadać sobie pytanie: Czy to, co chcę zrobić, jest spójne z moimi przekonaniami? Jeszcze lepsze jest pytanie: Czy osoba, jaką chcę być, powinna robić tego rodzaju rzeczy? Najważniejszym życiowym zadaniem jest wyznaczanie standardów, których później nie należy łamać. Gdy myjesz zęby, dobierasz sobie przyjaciół, tracisz panowanie nad sobą, zakochujesz się, pouczasz swoje dzieci lub wyprowadzasz psa na spacer — każda z tych sytuacji to okazja. Nie mów: Chcę postępować dobrze. To wymówka. Powiedz: Postąpię dobrze w tym momencie w tej konkretnej sytuacji. Wyznacz standard i trzymaj się go. To wszystko.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 8 października - Wyższe przyjemności

  „To prawda, realizowanie pragnień jest miłe. Jednak czy to nie właśnie dlatego przyjemności nas zwodzą? Zastanów się więc, czy jeszcze milsze nie są: piękna dusza, wolność, uczciwość, życzliwość, bogobojność. Nie ma bowiem nic równie przyjemnego jak sama mądrość, gdy rozważysz, jak pewne i swobodne jest to wszystko, co wiąże się ze zrozumieniem i wiedzą”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.9

  Nikt nie będzie podważał tego, że przyjemności prowadzą do miłych odczuć. Wynika to z definicji przyjemności. Jednak dziś Marek Aureliusz przypomina Ci — podobnie jak przypominał także sobie — że tego rodzaju przyjemności nie można porównać z cnotą. Wyrzut dopaminy w trakcie seksu trwa moment. To samo dotyczy dumy z osiągnięć lub szczerego aplauzu tłumów. Te przyjemności są intensywne, jednak przemijają i wciąż pragniemy więcej. Co jest trwalsze (i w większym stopniu pozostaje pod naszą kontrolą)? Mądrość, dobry charakter, umiarkowanie i dobroć.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 7 października - Egoistyczny powód do bycia dobrym

  „Ten, kto źle czyni, wyrządza szkodę samemu sobie. Nieprawy jest taki wobec samego siebie, bo staje się złym”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 9.4

  Gdy następnym razem zrobisz coś złego, spróbuj zapamiętać, jak się wtedy poczułeś. Rzadko ktoś mówi: „Czułem się wspaniale!”. Nie bez powodu ludzie często wymiotują, gdy widzą scenę zbrodni. Zamiast oczyszczenia, jakie oczekiwali się przeżyć, gdy zrezygnują z samokontroli lub wywrą zemstę, poczuli się niedobrze. Odmianę tego przeżywamy, gdy kłamiemy, zdradzamy, oszukujemy.
  Dlatego w ułamku sekundy poprzedzającym próbę odniesienia nieuczciwych korzyści zadaj sobie pytanie: Jak się z sobą poczuję? Czy warto narażać się na te chwile, w których narasta w Tobie lęk, ponieważ podejrzewasz, że możesz zostać schwytany?
  Samoświadomość i złe postępowanie rzadko ze sobą współwystępują. Jeśli potrzebujesz egoistycznego powodu do rezygnacji z czynienia zła, przypomnij sobie, jakie odczucia wiążą się z takim postępowaniem. Są one potężnym środkiem odstraszającym.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 6 października - Wzajemna troska

  „W zgodzie z naturą jest okazywać przyjaciołom życzliwość i cieszyć się z ich sukcesów tak samo jak z naszych własnych. Jeśli nie będziemy tak postępować, cnota, umacniana tylko dzięki badaniu naszych wyobrażeń, w nas nie przetrwa”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 109.15

  Obserwowanie sukcesów innych ludzi to bardzo trudna rzecz — zwłaszcza gdy nam samym nie powodzi się dobrze. W naszych umysłach z epoki zbieracko-łowieckiej podejrzewamy, że życie jest grą o sumie zerowej, że jeśli ktoś ma więcej zasobów, nam pozostanie ich mniej.
  Jednak empatia i bezinteresowność, podobnie jak wszystkie inne aspekty filozofii, są kwestią praktyki. Seneka zauważył, że można nauczyć się „cieszyć wszystkimi ich sukcesami i współczuć każdej porażki”. Tak właśnie postępuje pełny cnót
  człowiek.
  Tacy ludzie uczą się aktywnie cieszyć razem z innymi — nawet w sytuacjach, gdy dzieje się to ich kosztem — i odrzucać zazdrość oraz zaborczość. Ty też jesteś do tego zdolny.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 4 października - Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich

  „To, co nie jest dobre dla ula, nie jest też dobre dla pszczoły”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.54

  Nieodłącznym aspektem stoickiej koncepcji sympathei jest pełen wzajemnych powiązań kosmos, w którym wszystkie elementy wszechświata są częściami większej całości. Marek Aureliusz był jednym z pierwszych autorów, którzy pisali o kosmopolityzmie. Marek wspominał, że jest obywatelem świata, a nie tylko Rzymu. O tej perspektywie przypomina metafora, wedle której jesteśmy pszczołami w ulu. Marek nawet odwraca tę ideę w dalszych fragmentach Rozmyślań, aby o niej nie zapomnieć: „Coś, co nie szkodzi społeczności, nie może też skrzywdzić jednostki”. Sam fakt, że coś jest złe dla Ciebie, nie oznacza jeszcze, że jest złe dla wszystkich. Z tego, że coś jest dobre dla Ciebie, zdecydowanie nie wynika jeszcze, że jest takie dla każdego. Pomyśl o menedżerach funduszy hedgingowych, którzy stawiali duże pieniądze na to, że gospodarka się załamie. Zyski tych menedżerów brały się z niepowodzeń innych firm i ludzi. Czy taki chcesz być? Dobry stoik rozumie, że właściwe impulsy i wynikające z nich działania w naturalny sposób prowadzą do dobra ogółu, które dla mędrca jest jedynym dobrem. Z kolei dobre i mądre działania ogółu są tym, co dobre dla jednostek.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 2 października - Najcenniejsze z aktywów

  „Mędrzec jednak nie może niczego utracić. Ma wszystko dla siebie zgromadzone, nic nie pozostawiając Fortunie, swe dobra trzyma mocno, ugruntowane w cnocie, która nie wymaga nic od przypadku, dlatego nie może zostać ani powiększona, ani pomniejszona”. — Seneka, O niezłomności mędrca, 5.4

  Niektórzy ludzie lokują swoje pieniądze w aktywach: akcjach, obligacjach, nieruchomościach. Inni inwestują w relacje lub dokonania, wiedząc, że będą mogli czerpać z nich równie łatwo, jak inni wyciągają fundusze z konta bankowego. Trzecia grupa, pisze Seneka, inwestuje w siebie, by stać się dobrymi i mądrymi ludźmi. Które z tych aktywów są najmniej podatne na wahania rynków i kryzysy? Które są najbardziej odporne w obliczu prób i problemów? Które nigdy Cię nie opuszczą? Życie samego Seneki jest ciekawym przykładem. Zdobył bogactwo, będąc przyjacielem cezara. Jednak wraz z rozwojem szaleństwa Nerona Seneka zdał sobie sprawę, że musi uciec. Zaproponował Neronowi układ, oferując cezarowi wszystkie swoje pieniądze i zwrot wszystkich otrzymanych od niego podarków w zamian za kompletną wolność. Neron ostatecznie odrzucił propozycję, lecz Seneka i tak wyjechał, po czym żył we względnym spokoju. Jednak pewnego dnia przybyli do niego żołnierze z wyrokiem śmierci. Na czym w tym momencie oparł się Seneka? Nie na pieniądzach. Nie na przyjaciołach, którzy wprawdzie chcieli dobrze, ale byli źródłem smutku i żałoby. Oparciem dla niego były cnota i wewnętrzna siła. Był to najważniejszy moment próby dla Seneki — ostatni i najwspanialszy.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 1 października - Niech cnota świeci pełnym blaskiem

  „Czyż lampa nie świeci i nie roztacza blasku do czasu wyczerpania się oliwy? Dlaczego więc prawda, sprawiedliwość i opanowanie nie miałyby świecić w tobie do momentu twego odejścia?” — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 12.15

  Seneka, powtarzając słowa Heraklita, pisze, że „my, śmiertelnicy, jesteśmy rozjaśniani i przygaszani”. Światło rozumu przenika wszechświat. Nie ma różnicy, czy knot Twojej lampy został zapalony po raz pierwszy, po długim okresie ciemności, a nawet tuż przed snem ostatecznym. Znajdujesz się tu i teraz. To równie dobre miejsce jak każde inne, aby pozwolić cnocie promieniować. Niech świeci tak długo, jak Ty żyjesz.

  Wpis

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 30 września - Nie możesz mnie dotknąć

  „Jeśli dopuścisz się wobec mnie przemocy, dotkniesz moje ciało, ale mój umysł pozostanie przy Stilponie”. — Zenon cytowany przez Diogenesa Laertiosa w Żywotach i poglądach słynnych filozofów, 7.1.24

  Zenon nie przypisuje sobie magicznych mocy. Mówi jedynie tyle, że choć jego ciało może zostać uszkodzone, filozofia chroni jego umysł (rozwijany pod okiem nauczyciela Zenona, Stilpona) w wewnętrznej twierdzy, której bramy nigdy nie mogą zostać zdobyte z zewnątrz. Tylko my sami możemy się poddać. Pomyśl o Rubinie „Huraganie” Carterze, niesłusznie skazanym za morderstwo bokserze, który spędził w więzieniu prawie dwadzieścia lat. Carter stwierdził: „Nie uznaję istnienia więzienia. Dla mnie go nie ma”. Oczywiście dosłownie więzienie istniało, a Carter fizycznie się w nim znajdował. Nie pozwolił jednak na to, by także jego umysł został tam zamknięty. Ty też posiadasz taką siłę. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał korzystać z niej w obliczu przemocy lub poważnej niesprawiedliwości. Jednak jest ona w Tobie, gdy zmagasz się z wszelkimi przeciwnościami. Niezależnie od tego, co dzieje się z Twoim ciałem i jakie krzywdy wyrządza Ci świat zewnętrzny, w umyśle możesz zachować filozoficzne nastawienie. Umysł zawsze jest Twój. Jest nietykalny, a więc pod pewnymi względami Ty też taki jesteś.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: Mackoff_2007, M.........w +58 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 28 września - Trzymasz w ręku atutową kartę
  „Jakże właściwe jest, że bogowie dali nam kontrolę tylko nad najważniejszą zdolnością, która steruje wszystkim innym — nad umiejętnością właściwego posługiwania się zewnętrznymi wyobrażeniami — i nie dali nam kontroli nad niczym innym. Czy stało się tak tylko dlatego, że nie chcieli ofiarować nam nic więcej? Ja uważam, że gdyby mogli dać nam coś więcej, zrobiliby to, było to jednak niemożliwe”. — Epiktet, Diatryby, 1.1.7 – 8

  Możesz zastanowić się nad nadchodzącym dniem i zacząć rozpaczać nad tym, że tak wielu spraw nie kontrolujesz: innych ludzi, własnego zdrowia, temperatury, wyniku projektu, kiedy już go oddasz. Możesz też przyjrzeć się temu samemu dniu i ucieszyć się na myśl o jednej rzeczy, jaką możesz kontrolować. Jest nią możliwość decydowania o znaczeniu każdego wydarzenia. To drugie podejście zapewnia Ci najwyższą władzę — prawdziwą i uczciwą postać kontroli. Czy gdybyś miał kontrolę nad innymi ludźmi, to czy oni nie mieliby jej nad Tobą? Zamiast tego otrzymałeś najprawdziwszą i najprzydatniejszą kartę atutową. Choć nie kontrolujesz zewnętrznych wydarzeń, zachowujesz możliwość decydowania o tym, jak na nie reagować. Kontrolujesz to, co każde zewnętrzne wydarzenie oznacza dla Ciebie osobiście. Dotyczy to także trudnych sytuacji, które Cię czekają. Jeśli odpowiednio do nich podejdziesz, odkryjesz, że posiadana karta atutowa w zupełności Ci wystarczy.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 25 września - Słabość płynąca z zależności

  „Pokaż mi kogoś, kto nie jest niewolnikiem! Jeden pozostaje w niewoli żądzy, inny chciwości, jeszcze inny władzy, a każdy jest niewolnikiem lęku. Mogę podać imię byłego konsula, który jest niewolnikiem drobnej starej kobiety, milionera, który pozostaje w niewoli sprzątaczki. [...] Żadna niewola nie jest gorsza od tej, którą sami sobie narzucamy”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 47.17

  Wszyscy jesteśmy w ten lub inny sposób uzależnieni: od naszych zwyczajów, kawy, komfortu, akceptacji innych. Te zależności sprawiają, że nie kontrolujemy własnego życia — rządzą nim uzależnienia. „Każdy, kto naprawdę chce być wolny — pisze Epiktet — nie pożąda niczego, co znajduje się pod kontrolą kogoś innego. W przeciwnym razie stanie się niewolnikiem”. Rzeczy, na których nam zależy, mogą zostać nam błyskawicznie odebrane. Ktoś może zakłócić nasze zwyczaje, lekarz może zabronić nam picia kawy, możemy znaleźć się w niekomfortowych sytuacjach. To dlatego musimy się wzmacniać, badając uzależnienia, zanim staną się zbyt poważne. Czy możesz spróbować obejść się bez czegoś przez jeden dzień? Potrafisz na miesiąc przejść na dietę? Potrafisz oprzeć się pokusie sięgnięcia po telefon i wykonania rozmowy? Czy kiedykolwiek brałeś zimny prysznic? Po kilku pierwszych próbach okazuje się, że nie jest to takie straszne. Czy zdarzyło Ci się prowadzić samochód znajomego, podczas gdy Twój (lepszy) znajdował się w warsztacie? Czy naprawdę było to takie nieprzyjemne? Uodpornij się na zależność od komfortu i wygody. W przeciwnym razie Twoja słabość może Cię pewnego dnia powalić na kolana.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 23 września - Najbezpieczniejsza forteca

  „Pamiętaj, że przewodni rozum staje się niepokonany, gdy sam się napędza i polega na samym sobie, tak że nie zrobi niczego wbrew swej woli, nawet jeśli jego stanowisko jest irracjonalne. A o ile bardziej niezwyciężony się staje, gdy sądy są rozważne i dokonywane racjonalnie? Dlatego umysł uwolniony od namiętności to forteca nie do zdobycia. Jest to najbezpieczniejsze schronienie i zawsze możesz się w nim ukryć”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.48

  Bruce Lee poczynił kiedyś ciekawą uwagę: „Nie boję się kogoś, kto po jednym razie trenował dziesięć tysięcy kopnięć — powiedział — lękam się tych, którzy dziesięć tysięcy razy trenowali jedno kopnięcie”. Gdy tak często powtarzamy jakąś czynność, staje się ona niemal nieświadoma. Możemy wykonywać ją bez zastanawiania się nad tym. Trening wojskowy lub sztuk walki jest oparty na bardzo szczegółowej analizie ruchów. Czasem myślimy o żołnierzach jak o automatach, jednak w rzeczywistości rozwijają oni trwałe wzorce nieświadomych zachowań. Każdy z nas może to zrobić. Gdy Marek Aureliusz pisze, że umysł można rozwinąć do poziomu, na którym „nie zrobi niczego wbrew swej woli, nawet jeśli jego stanowisko jest irracjonalne”, ma na myśli to, że właściwy trening pozwala zmienić nasze zwyczajowe nawyki. Naucz się poskramiać gniew, a nie będziesz denerwował się każdą zniewagą. Naucz się unikać plotek, a przestaniesz się nimi dzielić. Wytrenuj dowolny nawyk, a będziesz mógł nieświadomie posługiwać się nim w trudnych momentach. Pomyśl o tym, jakie zachowania chciałbyś przejawiać automatycznie. Ile z nich przećwiczyłeś tylko jeden raz? Dziś zrób to po raz drugi.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 22 września - Przeszkody kształtują charakter

  „Trudności ujawniają charakter człowieka. Dlatego gdy staniesz przed wyzwaniem, pamiętaj, że Bóg przydziela ci młodszego sparingpartnera, podobnie jak robiłby to trener. Dlaczego? Aby stać się olimpijczykiem, musisz się napocić! Uważam, że nikt nie stoi przed wartościowszym wyzwaniem niż twoje; musisz tylko potraktować je tak jak atleta młodszego sparingpartnera”. — Epiktet, Diatryby, 1.24.1 – 2

  Stoicy bardzo chętnie porównywali życie do konkurencji olimpijskich, a zwłaszcza do zapasów. Podobnie jak my postrzegali sport zarówno jako przyjemną rozrywkę, jak i jako pole ćwiczeń pomagające przygotować się na nieuchronne życiowe wyzwania. Generał Douglas MacArthur wypowiedział kiedyś słowa wyryte później w sali gimnastycznej w West Point:
  NA TYCH POLACH PRZYJACIELSKICH ZMAGAŃ
  ZIARNO ZOSTAŁO ZASIANE,
  KTÓRE NA INNYCH POLACH W INNE DNI
  WYDA OWOCE ZWYCIĘSTWA.

  Każdemu zdarzyło się zostać pokonanym przez przeciwnika i irytować się brakiem posiadanych przez niego umiejętności lub cech — wzrostu, szybkości, przeglądu sytuacji itd. To, jak reagujemy na tego rodzaju zmagania, mówi nam, kim jesteśmy jako sportowcy i kim będziemy jako ludzie. Czy postrzegamy to jako szansę na naukę i rozwój siły? Czy frustrujemy się i narzekamy? A może, co jeszcze gorsze, rezygnujemy i szukamy łatwiejszej gry, dzięki której poczujemy się dobrze, zamiast zmagać się z wyzwaniami? Wielcy ludzie nie unikają testów swoich umiejętności. Szukają wyzwań, ponieważ są one nie tylko miarą wielkości, ale też drogą do niej.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 21 września - Zachowaj spokój, zachowaj kontrolę

  „Gdy okoliczności zupełnie cię rozstroją, szybko weź się w garść. Nie wypadaj ze swego rytmu na dłużej, niż to konieczne. Zdołasz go utrzymać, jeśli będziesz stale do niego wracał”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.11

  Od czasu do czasu coś nas zaskoczy. Nie chodzi tu tylko o nieprzewidywalne zdarzenia nazywane „czarnymi łabędziami” — ataki terrorystyczne lub panikę na rynkach finansowych. Są to też drobne, nieoczekiwane sytuacje, takie jak rozładowany akumulator w samochodzie, odwołanie spotkania przez znajomego w ostatniej chwili, nagłe gorsze samopoczucie. Takie wydarzenia mogą nas dezorientować i dezorganizować. Przyjęliśmy określone założenia dotyczące świata i na ich podstawie opracowaliśmy plany. A gdy założenia okazały się błędne, to samo dotknęło także planów i zrozumienia sytuacji. Nie ma w tym nic złego! Takie sytuacje się zdarzają. Linia piechoty może znaleźć się pod gwałtownym atakiem — ważne jest, aby nie pozwolić wtedy na zapanowanie chaosu. Muzykom czasem zdarzają się techniczne problemy i wypadają z rytmu. W obu tych sytuacjach istotne jest, aby jak najszybciej wrócić na pozycje. Dziś to samo dotyczy także Ciebie. Porządek i spokój mogą zostać zakłócone przez nowe okoliczności. Nic nie szkodzi — pozbieraj się i poszukaj drogi powrotnej.

  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: D_anonek, j.........e +98 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 20 września - Życie to nie taniec

  „Sztuka życia bardziej przypomina zapasy niż taniec, ponieważ zręczne życie wymaga przygotowania na spotkanie i przetrwanie nagłych oraz nieoczekiwanych ataków”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 7.61

  Taniec to popularna metafora życia. Człowiek musi być giętki, zwinny i podążać za muzyką. Powinien też czuć partnera, podążać za nim i płynąć razem z nim. Jednak każdy, kto próbował działać w trudnej dziedzinie, w której panuje konkurencja lub rywalizacja, wie, że metafora tańca jest niewystarczająca. Nikt nie wchodzi na scenę, aby zrzucić z niej tancerzy. Tancerzy nikt nigdy nie poddusza. Natomiast dla zapaśnika rywalizacja i nieoczekiwane sytuacje są częścią zawodu. Zapasy, podobnie jak życie, polegają na walce. Zapaśnicy starają się pokonać przeciwnika, a także własne ograniczenia, emocje i trudy treningu. Życie, podobnie jak zapasy, wymaga czegoś więcej niż pełnych gracji ruchów. Musimy przejść ciężki trening i pielęgnować niezłomną wolę zwycięstwa. Filozofia to kamień szlifierski, który pozwala nam wzmocnić takie nastawienie i wyostrzyć wolę.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 14 września - Inny rodzaj modlitwy

  „Spróbuj modlić się inaczej i zobacz, co się stanie. Zamiast prosić o »sposób na przespanie się z nią«, spróbuj pomodlić się o »sposób na zwalczenie tej żądzy«. Zamiast o »sposób na pozbycie się go« spróbuj poprosić o »sposób na to, by nie pragnąć jego śmierci«. Zamiast o »sposób na to, by nie stracić dziecka« spróbuj poprosić o »sposób na pozbycie się lęku o nie«”. — Marek Aureliusz, Rozmyślania, 9.40.(6)

  Modlitwa kojarzy nam się z religią. Jednak w życiu wszyscy czasem mamy na coś nadzieję lub o coś prosimy. W trudnych sytuacjach zdarza nam się bezgłośnie błagać o wsparcie, po bolesnym rozstaniu prosimy o drugą szansę. W trakcie meczu siedzimy na brzegu krzesełka, życząc sobie określonego wyniku. „Dawaj, dawaj, dawaj...” — mówimy. „Proszę...”. Nawet jeśli nie kierujemy tych słów do nikogo konkretnego, jest to rodzaj modlitwy. W takich momentach, gdy w głębi duszy bardzo nam na czymś zależy, świetnie widać, jak samolubne są zwykle nasze prośby. Pragniemy boskiej interwencji, by nasze życie w magiczny sposób stało się łatwiejsze. A co powiesz na to, by prosić o hart ducha i siłę, abyś potrafił zrobić to, co należy? Co się stanie, jeśli poszukasz jasności w kwestii tego, co możesz kontrolować, co już leży w zasięgu Twoich możliwości? Może się okazać, że Twe modlitwy już zostały wysłuchane.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 11 września - Jak wyglądałby świat z „mniej”?

  „Przyzwyczajmy się jadać bez tłumów, bądźmy zależni od mniejszej liczby niewolników, nabywajmy ubrania tylko w celu, do którego są przeznaczone, i żyjmy w skromniejszych domach”. — Seneka, O pokoju ducha, 9.3b

  Pisarz Stefan Zweig, znany z mądrości w duchu stoików, swego czasu był jednym z najbardziej poczytnych autorów na świecie, jednak jego świat rozpadł się w wyniku dojścia Hitlera do władzy. To smutny, ale powtarzający się w historii motyw: politycy tracą stanowiska za obronę postaw, które później uznajemy za odważne. Niezliczone ciężko pracujące i dobrze prosperujące małżeństwa tracą majątek na rzecz finansowych oszustów. Ktoś zostaje skazany za niepopełnione przestępstwo i uwolniony z zarzutów dopiero po wielu latach. W każdej chwili możemy stracić dogodną pozycję i musieć poradzić sobie z mniej — z mniejszą ilością pieniędzy, mniejszą sławą, mniejszą dostępnością różnych rzeczy, mniejszymi zasobami. Należy też pamiętać o mniej wynikających z wieku: mniej mobilności, mniej energii, mniej wolności. W pewien sposób możemy się jednak na to przygotować, zaznajamiając się z tym, jak może wyglądać takie życie. Jednym ze sposobów zabezpieczania się przed kolejami losu — i wywoływanymi przez nie emocjonalnymi huśtawkami — jest skromne życie już teraz. Dlatego dziś możesz spróbować przyzwyczaić się do tego, by mieć mniej i przetrwać. Dzięki temu gdy będziesz zmuszony tak żyć, nie będzie to takie straszne.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: s......s, SynGilgamesza +75 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 7 września Nasze ukryte moce

  „Zastanów się, kim jesteś. Przede wszystkim jesteś istotą ludzką i nie masz większej mocy niż swój rozumny wybór, który kontroluje wszystkie inne rzeczy i nie ma nad sobą żadnego innego władcy”. — Epiktet, Diatryby, 2.10.1

  Psycholog Viktor Frankl spędził trzy lata uwięziony w różnych obozach koncentracyjnych, w tym w Auschwitz. Naziści zamordowali jego rodzinę i żonę, zniszczyli pracę jego życia i odebrali mu wolność. Dosłownie nic mu nie pozostało. Jednak po długich przemyśleniach Frankl odkrył, że zachował jedną rzecz: możliwość określenia znaczenia cierpienia. Tego nawet naziści nie mogli mu odebrać. Ponadto Frankl zdał sobie sprawę, że potrafi odnaleźć pozytywne aspekty sytuacji, w jakiej się znalazł. Miał możliwość dalszego testowania i badania teorii psychologicznych, a nawet ich poprawiania. Wciąż mógł służyć innym. Znajdował nawet pewną pociechę w tym, że jego bliskim oszczędzono cierpienia i nędzy, z jakimi on sam każdego dnia stykał się w obozie. Twoja ukryta moc to możliwość korzystania z rozumu i dokonywania wyborów, jakkolwiek ograniczone lub małe by one były. Pomyśl o obszarach życia, w których działasz pod przymusem lub jesteś obarczony zobowiązaniami. Jakich wyborów możesz dokonywać każdego dnia? Będziesz zaskoczony tym, jak jest ich wiele. Czy wykorzystujesz tę możliwość? Czy odnajdujesz pozytywne aspekty sytuacji?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: Bulosiek, s......s +96 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 6 września - Mogą Cię zakuć w kajdany, ale...

  „Możecie związać mi nogi, jednak nawet Zeus nie złamie mej wolności wyboru”. — Epiktet, Diatryby, 1.1.23

  Epiktet podobno kulał, ponieważ gdy był niewolnikiem, chodził zakuty w łańcuchy. Dwa tysiące lat później James Stockdale też miał nogi zakute w kajdany (i był podciągany do sufitu za związane za plecami ramiona, co powodowało wyrywanie ich ze stawów). Przyszły senator John McCain przebywał w tym samym więzieniu i był traktowany w podobny sposób. Ponieważ ojciec McCaina był sławny, ludzie przetrzymujący przyszłego senatora wielokrotnie proponowali mu porzucenie swych podwładnych i wcześniejszy powrót do domu. Jednak McCain też twardo bronił swojej wolności wyboru i nie poddał się pokusie, choć oznaczało to, że musiał przecierpieć utratę wolności fizycznej. Żaden z tych ludzi się nie poddał. Żaden nie zrezygnował ze swych zasad. Na tym to polega: inni mogą Cię zakuć w kajdany, ale nie mogą zmienić tego, kim jesteś. Nawet w obliczu najgorszych tortur i okrucieństw, jakich ludzie się wobec siebie dopuszczają, nikt nie może odebrać Ci władzy nad Twoim umysłem i prawa do podejmowania własnych decyzji. Tylko Ty sam możesz z tego zrezygnować.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 4 września - Skąd masz siebie znać, jeśli nigdy Cię nie sprawdzono?

  „Uważam cię za pechowca, ponieważ nigdy nie zmierzyłeś się z przeciwnościami losu. Przeszedłeś przez życie bez przeciwnika. Nikt — nawet ty — nie wie, do czego jesteś zdolny”. — Seneka, O opatrzności, 4.3

  Większość osób, które przeszły trudny okres w życiu, później zwykle nosi swoje ciężkie doświadczenia jak ordery za zasługi. „To były czasy” — nieraz mówią takie osoby, choć ich poziom życia jest obecnie dużo wyższy. Ktoś inny może powiedzieć z melancholią: „Ach, chciałbym znów być młody i głodny” lub „Niczego bym w swoim życiu nie zmienił”. Choć niektóre okresy są trudne, takie doświadczenia kształtują charakter. To one sprawiają, że ludzie stają się tym, kim są. To następna korzyść płynąca z tak zwanych nieszczęść. Dzięki ich doświadczeniu i przetrwaniu lepiej rozumiemy nasze możliwości i wewnętrzną siłę. Przejście „próby ognia” daje poczucie siły, ponieważ wiesz, że w przyszłości poradzisz sobie z podobnymi przeciwnościami. „Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni” — powiedział Nietzsche. Dlatego jeśli dziś będzie Ci się wydawać, że sprawy przyjmują zły obrót lub że szczęście może Cię opuścić, nie martw się. Mogą to być jedne z tych kształtujących charakter doświadczeń, za które później będziesz wdzięczny.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 2 września - Szkoła filozofów to szpital

  „Ludzie, sala wykładowa filozofa to szpital. Wychodząc z niej, nie powinieneś czuć przyjemności, lecz ból, ponieważ nie jesteś zdrów, gdy do niej wchodzisz”. — Epiktet, Diatryby, 3.23.30

  Potrzebowałeś kiedyś fizjoterapii lub rehabilitacji? Nie jest to niczym przyjemnym niezależnie od tego, z czym kojarzą Ci się te nazwy lub jak wiele leżących i masowanych osób widziałeś. Okazuje się, że leczenie boli. Przeszkoleni specjaliści dokładnie wiedzą, gdzie zastosować siłę i jakie punkty poddawać naciskowi, aby wzmocnić słabe miejsca pacjenta i pomóc w stymulacji obszarów, które uległy atrofii. Filozofia stoicka jest podobna. Niektóre spostrzeżenia lub ćwiczenia dotkną jednego z Twoich „punktów spustowych”. Nie bierz tego do siebie. Te ćwiczenia mają boleć. W ten sposób rozwijasz wolę pozwalającą przetrwać i znieść liczne życiowe trudności.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 1 września - Silna dusza jest lepsza niż szczęśliwy los

  „Racjonalna dusza mocniejsza jest od losu. Sama kieruje swe sprawy w jedną lub drugą stronę i sama jest źródłem szczęśliwego lub nieszczęsnego życia”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 98.2b

  Katon Młodszy był wystarczająco bogaty, by dobrze się ubierać. Jednak często chodził po Rzymie boso, obojętny na opinie mijających go osób. Mógł pozwolić sobie na najwykwintniejsze potrawy, jednak zamiast tego jadał proste posiłki. Niezależnie od tego, czy padało, czy było upalnie, z wyboru nie nosił nakrycia głowy. Dlaczego Katon nie pozwalał sobie na prostą ulgę? Ponieważ ćwiczył swoją duszę, aby była silna i odporna. A dokładniej — uczył się obojętności; postawy „niech będzie to, co ma być”, która dobrze służyła mu w armii, na forum, w senacie oraz w życiowych rolach ojca i męża stanu. Trening przygotował Katona na różne okoliczności i kaprysy losu. Jeśli przejdziemy własne ćwiczenia i przygotowania, możemy zauważyć podobny wzrost siły.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: s......s, DeadIy +85 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 30 sierpnia - Gdy ogarnie Cię lenistwo...

  „Wszystko, co musi dopiero zostać zrobione, cnota potrafi uczynić z odwagą i bez zwlekania. Każdy bowiem nazwie oznaką głupoty wykonywanie zadania leniwie i niechętnie lub popychanie ciała w jednym kierunku, a umysłu w drugim, gdy człowiek jest rozdarty z powodu sprzecznych impulsów”.
  — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 31b – 32

  Jeśli zaczynasz jakąś pracę i od początku czujesz się rozleniwiony oraz podenerwowany, zacznij od zadania sobie
  pytania: Po co to robię? Jeśli rzeczywiście musisz się tym zająć, zastanów się: Z czego wynika moja niechęć? Z lęku? Złości?
  Zmęczenia?
  Nie zaczynaj z nadzieją, że ktoś zjawi się i zwolni Cię z zadania, którym nie chcesz się zajmować, albo wyjaśni, dlaczego to, co robisz, ma znaczenie. Nie bądź człowiekiem, który mówi „tak” słowami, a „nie” czynami. W 2005 roku firma Apple była dopiero w połowie drogi do stania się jedną z najdroższych korporacji świata. Steve Jobs w wywiadzie dla „Businessweek” powiedział wtedy: „Jakość jest znacznie ważniejsza niż ilość [...] Jeden home run jest lepszy niż dwukrotne dotarcie pałkarza do drugiej bazy”.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  +: P.........k, Furion +89 innych
 •  

  Stoicyzm na dziś - 27 sierpnia - Śmiać się czy płakać?

  „Heraklit za każdym razem, gdy przemawiał publicznie, wylewał łzy; Demokryt, występując, śmiał się. Dla pierwszego świat był serią nieszczęść, dla drugiego — paradą głupstw. Tak więc powinniśmy mniej poważnie traktować sprawy i znosić je z pogodą ducha, ponieważ bardziej ludzkie jest śmiać się z życia niż rozpaczać nad nim”. — Seneka, O pokoju ducha, 15.2

  Czy to ta obserwacja jest źródłem znanego powiedzenia dotyczącego frustrujących wiadomości: „Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać”? Stoicy uznawali za bezcelowe denerwowanie się lub smucenie sprawami, które są nam obojętne emocjonalnie — zwłaszcza gdy te emocje mogą sprawić, że sami poczujemy się gorzej. Jest to następny dowód na to, że stoicy nie byli grupą ponurych i zgorzkniałych starców. Nawet gdy sprawy układały się zupełnie nie po ich myśli, gdy świat sprawiał, że chciało im się szlochać z rozpaczy lub wściekłości, wybierali śmianie się z tego. Możemy dokonać tego samego wyboru co Demokryt. W prawie każdej sytuacji można odnaleźć więcej rzeczy do śmiechu niż do nienawiści. A humor przynajmniej jest przydatny — nie obarcza nas, a sprawia, że sytuacja wydaje się łatwiejsza.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 26 sierpnia - Nie bój się katastrof

  „Rozbiłem się, zanim jeszcze wszedłem na pokład [...] podróż pokazała mi, jak wiele z tego, co mamy, jest zbędne, i jak łatwo możemy w razie konieczności zrezygnować z tych rzeczy i nigdy nie odczuwać ich braku”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 87.1

  Zenon, powszechnie uważany za założyciela szkoły stoickiej, przed zajęciem się filozofią był handlarzem. W podróży z Fenicji do Pireusu jego statek zatonął razem z ładunkiem. Zenon trafił do Aten, gdzie w trakcie wizyt w księgarni zapoznał się z filozofią Sokratesa i, później, ateńskiego filozofa o imieniu Krates. Wpływ tych myślicieli doprowadził do diametralnej zmiany biegu życia Zenona i opracowania przez niego szkoły myślenia i zasad znanych obecnie jako stoicyzm. Według antycznego biografa Diogenesa Laertiosa Zenon miał żartować: „Ponieważ mój okręt zatonął, podróż mi się udała”. Inne źródła przypisują Zenonowi te słowa: „Dobrześ uczyniła, Fortuno, popychając mnie w ten sposób ku filozofii”. Stoicy nie byli teoretykami, gdy mówili, że powinniśmy działać z „opcją rezerwową” i że nawet najbardziej niefortunne wydarzenia mogą wyjść nam na dobre. Cała filozofia stoicyzmu jest oparta na tym podejściu!

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 25 sierpnia - Szanuj przeszłość, ale bądź otwarty na przyszłość

  „Nie będziesz kroczył śladami swych poprzedników? Ja z pewnością skorzystam z dawnej ścieżki, jeśli jednak znajdę krótszą i wygodniejszą drogę, wytyczę tam szlak. Ci, którzy jako pierwsi wytyczają takie szlaki, nie są naszymi mistrzami, tylko przewodnikami. Prawda jest dostępna dla wszystkich; nikt nie ma na nią wyłączności”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 33.11

  Tradycje często są sprawdzonymi najlepszymi sposobami robienia czegoś. Pamiętaj jednak, że poglądy uznawane obecnie za konserwatywne niegdyś były kontrowersyjne, przełomowe i innowacyjne. To dlatego nie należy obawiać się eksperymentowania z nowymi ideami. Dla Seneki mogły być to na przykład nowe myśli filozoficzne, wzbogacające pisma Zenona lub Kleantesa. Dla nas mogą to być przełomowe odkrycia z zakresu psychologii, wzbogacające idee Seneki lub Marka Aureliusza. Możliwe też, że doszedłeś do wniosków przełomowych dla samego siebie. Jeśli nowe idee są prawdziwe i lepsze, warto je przyjąć i stosować. Nie jesteś zakładnikiem dawno zmarłych ludzi, którzy przestali się uczyć dwa tysiące lat temu.

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

  •  

   @Wypoks: jakaś uszczypliwa rymowanka, która w sumie się nie rymowała nawet xd

   Masz jakiś stoicyzm na chorobę, brak zdrowia?
   Amor fati! (tzn umiłowanie swojego losu) A Marek Aureliusz mógłby np ta odpowiedzieć:

   Jak się mówi: Asklepios zalecił temu jazdę konną albo zimne kąpiele albo chodzenie boso, tak i powiedzieć można: Natura wszechrzeczy zaleciła temu chorobę albo kalectwo albo stratę albo coś innego w tym rodzaju. Tam bowiem: „Przepisał”, „zalecił” oznacza tyle, co: „Zalecił mu to, jako stosowne dla zdrowia”. A tu to, co się każdemu wydarza, jakby mu zostało zalecone jako stosowne dla losu przeznaczonego. Tak bowiem mówimy i my, że coś się nam składa, jak budowniczowie mówią o kamieniach kwadratowych w murach lub piramidach, że się składają, gdy się łączą z sobą w pewnym powiązaniu. Wogóle bowiem istnieje jedna harmonia. A jak z wszystkich ciał wszechświat wypełnia się w ciało tak pełne, tak z wszystkich przyczyn wypełnia się całość, przyczyna najwyższa: los. Wiedzą o tym zaś, co mówię, i ludzie zupełnie prości. Mówią bowiem: To mu się zdarzyło. A więc to było darowane albo to mu było zalecone. Przyjmujmy więc to tak, jak zalecenia Asklepiosa. I w nich bowiem jest wiele goryczy pokaż całość

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  • więcej komentarzy (25)

 •  

  Cynicy twierdzą z podejrzaną pewnością, że większość ludzi jest głupia, i że to głupota ludzka sprowadza na świat smutek. Ale być może nie jest to grzech ani cecha, z którą człowiek się rodzi, ale zły pogląd na świat. Błędna ocena tego co widzą oczy. W rezultacie ludzie spostrzegają wszystko osobno. Każdą rzecz w oderwaniu od pozostałych. Prawdziwa mądrość to sztuka łączenia wszystkiego ze wszystkim. Wtedy wyłania się prawdziwy kształt rzeczy. Ale ta mądrość rodzi się jedynie z doświadczenia, które z przenikliwym spojrzeniem potrafi dostrzec swoje miejsce i znaczenie w chaotycznych splotach przyczyn i skutków. To pierwszy krok, zrozumieć, że z samej swojej natury człowiek jest istota głupią, która musi się uczyć. Dokleja więc do siebie wiedzę, zbiera ją jak pszczoła i ma jej coraz więcej . Użytkuje ją i przetwarza. Ale to w środku co jest głupie i potrzebuje nauki nie zmienia się tak od razu. Dojrzewa stopniowo w procesie, którego nie da się przyspieszyć. U każdego z nas w indywidualnym i odmiennym tempie. Widzimy więc te same rzeczy, ale w inny sposób. Widzimy co innego i czasem bywa to bolesne. Całe społeczne życie, kontakty z innymi, nauka, media, sztuka to drobiazgowe, mozolne uzgadnianie prawd. Całe epoki mają swoje prawdy, które po czasie rozsypują się w pył. Tak jak i my. A nasza złudna pewność tak często okazuje się snem, który śniliśmy na jawie nawet tego nie podejrzewając. #filozofia #przemyslenia pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 24 sierpnia - Czerp z wielu źródeł

  „Nigdy nie będę wstydził się powtarzać dobrych słów kiepskiego autora”. — Seneka, O pokoju ducha, 11.8

  Jedną z uderzających rzeczy w listach i esejach Seneki jest to, jak często cytuje innego filozofa, Epikura. Dlaczego jest to tak zaskakujące? Ponieważ stoicyzm i epikureizm są uważane za sprzeczne filozofie! W rzeczywistości jednak różnice między nimi, choć istotne, są często wyolbrzymiane. Jednak takie podejście jest typowe dla Seneki. Szukał mądrości, kropka. Jej źródło nie miało dla niego znaczenia. Wielu fundamentalistów — w religii, filozofii i innych obszarach — tego nie potrafi. Jakie ma znaczenie, czy określona mądrość wyszła z ust stoika? Jakie ma znaczenie, czy jest w pełni zgodna ze stoicyzmem? Ważne jest to, czy dzięki niej Twoje życie zyska na jakości, czy Ty sam staniesz się lepszy. Jaką mądrość lub pomoc zdołałbyś dziś znaleźć, gdybyś przestał dbać o koneksje i reputację? O ile więcej potrafiłbyś dostrzec, gdybyś tylko skupił się na istocie rzeczy?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

 •  

  Stoicyzm na dziś - 23 sierpnia - W Twoim najlepszym interesie

  „Wyjaśnij więc, dlaczego mędrzec nie powinien się upijać — ale zrób to nie słowami, lecz ukazując fakt brzydoty i ohydy tego stanu. Można bardzo łatwo wykazać, że tak zwane przyjemności, gdy wykraczają ponad właściwą miarę, są niczym innym jak karą”. — Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 83.27

  Czy istnieje mniej skuteczna technika zachęcania ludzi do zrobienia czegoś niż prawienie im kazań? Czy jest coś, co odrzuca ludzi bardziej niż abstrakcyjne uwagi? To dlatego stoicy nie twierdzą: „Nie postępuj tak, bo to grzech”. Zamiast tego mówią: „Nie rób tego, bo sam sobie zaszkodzisz”. Nie utrzymują, że: „Przyjemność nie jest przyjemna”. Mówią: „Ciągła przyjemność przeradza się w przykrość”. Stosowane przez nich techniki perswazji są zgodne ze zdaniem z 48 praw władzy: „Odwołuj się do interesu ludzi, a nie do litości lub wdzięczności”.
  Jeśli zauważysz, że próbujesz zachęcić kogoś do zmian lub zrobienia czegoś w nowy sposób, pamiętaj, jak skuteczną „dźwignią” jest odwoływanie się do czyjegoś interesu. Nie mów, że to lub tamto jest złe. Skup się na tym, że robienie czegoś w inny sposób leży w interesie danej osoby. I pokaż to — nie moralizuj. Co się stanie, jeśli zastosujesz ten tok myślenia do swojego własnego zachowania?

  #dailystoic
  #motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

  Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika lukaszmarynczak

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.