Walką być muszę i stawaniem się, celem, wielu celi sprzecznoscią: kto wolę moją odgadnie, odganie zarazem, jak krętymi drogi chadzać ja muszę. Cokolwiek stwarzam i jakkolwiek to umiłuę, wnet przeciwnikiem stawać się muszę tworowi swemu i miłości swej. /reaktorowe sprawy #ejdlakazdego <- mój tag

 •  

  Do czego służył komin w czarnobylskiej elektrowni atomowej?

  #kiciochpyta #inzynieria #energetyka

  źródło: czarnobyl.jpg

 •  

  Nie jest dobrze. Na południu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej wybuchł pożar, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na dużą powierzchnię i zaczął błyskawicznie przesuwać się w stronę częściowo opuszczonej wioski Kupowate zamieszkanej przez samosioły.

  W chwili pisania tych słów ogień jest już u granic wioski. Z pożarem walczy wiele jednostek straży pożarnej, które przyjechały nie tylko z miasta Czarnobyl, ale również z innych rejonów - ogień zagraża bowiem również mieszkańcom zamieszkanego miasteczka Stracholesie, które znajduje się tuż przy granicy Strefy Zamkniętej. Sądząc po kierunku wiatru - ogień będzie przesuwał się właśnie w stronę tego miasta.

  Na ten moment nie mamy informacji czy ogień wdarł się już między domy w Kupowate ani czy ewakuowano samosiołów. Wiemy jedynie, że trwa intensywna walka, żeby do tego nie dopuścić.
  *Samosioły to starsi ludzie, którzy nigdy nie pogodzili się z przymusową ewakuacją zarządzoną po katastrofie z 1986 roku i wciąż żyją na terenie skażonym.

  Jak dotąd ogień przeszedł już przez opuszczoną wioskę Kamionka, która prawdopodobnie spłonęła. Aktualnie płonie również opuszczona wioska Gorodyszcze. Ten rejon strefy jest bardzo mocno zalesiony, dlatego walka z ogniem jest wyjątkowo trudna. Dodatkowo, utrudniają ją eksplozje pocisków z II Wojny Światowej oraz miny pozostawione przez Rosjan (5 maja jeden z wozów strażackich wyleciał w powietrze właśnie w tym rejonie po tym, jak zjechał z asfaltu).

  Jakby tego mało - płonie również opuszczona wioska Nowa Markówka w południowo-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Tego pożaru nikt jednak nie gasi, ponieważ jedyna czynna w tym rejonie jednostka straży pożarnej (znajdowała się w Poliske) została zniszczona przez rosyjskie wojska a wozy strażackie wywieziono na Białoruś. Ten pożar trwa w tym miejscu już od dobrego tygodnia (to ten sam, którego zdjęcie pokazywaliśmy kilka dni temu).
  Informacje o tych pożarach są potwierdzone od naszych znajomych z Czarnobyla poprzez fotografie, których na razie nie możemy publikować. W najbliższym czasie administracja Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej ma udzielić oficjalnego oświadczenia.

  - foto poglądowe z pożarów z 2020 roku

  #czarnobyl #ukraina #wojna #rosja #promieniowanie #napromieniowani
  pokaż całość

  źródło: 281621871_5759536497391196_1519330180831393733_n.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika markedone

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.